Na forexu tím pádem žádné prudké pohyby nenastaly a můžeme se začít soustředit na příchozí makroekonomická data. Na ose euro – americký dolar – česká koruna se přitom odehrává „soutěž ošklivek“. Příchozí statistiky jsou špatné, hrají na holubičí notu u všech 3 zmíněných měn, v zásadě se navzájem negují, a proto se jejich měnové páry nikam zvlášť nehýbou. Eurodolar se drží těsně nad 1,0800, eurokoruna zase u 25,15.
Euro by měl táhnout níže tristní výsledek průmyslu za květen, který poklesl ve Francii o 2,1 % a v Německu dokonce o 2,5 % meziměsíčně. Tvrdá data potvrzují pokles předstihového indikátoru PMI, který pro celou eurozónu zůstává v silně recesní fázi na 45,8 bodech. A setrvalý pokles objednávek německého průmyslu nevěští žádný rychlý pozitivní obrat a bude dalším dílem do skládačky pro snižování úrokových sazeb v eurozóně, protože výrobní sektor by měl brzdit cenovou i mzdovou inflaci v měnové unii.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Podobný příběh píše i česká koruna. Tuzemská výroba je zejména na té německé přímo závislá, a proto nepřekvapil květnový meziměsíční pokles o 2,2 %. Stavebnictví odepsalo dokonce 5,1 % a maloobchod svou stagnací celkový obrázek české ekonomiky a vývoje HDP za Q2 nijak nezachrání. Důležitá budou inflační data zveřejněná ve středu, prozatím však může bankovní rada ČNB s klidnou hlavou pokračovat v uvolňování měnových podmínek. Dosavadní pokles úrokových sazeb totiž ekonomiku a investice nijak nenakopnul a fiskální balíček bude brzdit nominální výdaje i směrem do příštího roku.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (4hodinový graf – H4):
Americký dolar nemohl nijak těžit z pátečního NFP reportu z trhu práce. V červnu vzrostla nezaměstnanost na 4,1 % a po významných negativních revizích předchozích měsíců se růst pracovních míst v soukromém sektoru blížil nule. Meziroční růst mezd zpomalil na 3,9 %, čímž se dostal do blízkosti předcovidového tempa.
Možnost dvou snížení úrokových sazeb Fedem ještě v tomto roce se tak dle traderů vrací do hry, zatímco před měsícem se počítalo jen s jedním snížením. V USA přijdou na řadu inflační data ve čtvrtek 11.7. a budou hlavním číslem nejenom pro měnový, ale i pro akciový trh.
Aktuální pravděpodobnost nastavení hlavní úrokové sazby v USA na konci roku 2024:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, CME, Reuters