Británie se totiž snažila napodobit Spojené státy s možností zvyšování úrokových sazeb ze současného dlouhodobého dna 0,50 %, což bylo v kontrastu s měnovou politikou celé Evropy. Od skandinávských zemí přes eurozónu až k nám do České republiky se nesla vlna mimořádného uvolňování, záporných úrokových sazeb a intervencí. A tento rozdílný přístup hrál GBP celou dobu do karet.
Vývoj běžného účtu platební bilance Velké Británie (čtvrtletně, v mil. GBP):
Jenomže Velká Británie je ekonomicky více než z 50 % závislá právě na obchodní výměně s Evropou a takto silnou měnu si zkrátka nemůže dovolit, což je vidět na stále prohlubujícím se schodku běžného účtu platební bilance, který nutí shánět vysoké prostředky na fungování ekonomiky ze zahraničí.
Když k tomu přičteme britský ropný sektor, který trpí nízkými cenami ropy (eurozóna prakticky žádný ropný sektor na svém území nemá) a aktuální nervozitu na finančních trzích, která sráží jakákoliv očekávání o vyšších úrokových sazbách z dílny Bank of England, můžeme nákup EUR/GBP i přes probíhající kvantitativní uvolňování Evropské centrální banky považovat za rizikově vyvážený a atraktivní long.
Vývoj indexu PMI v průmyslu ve Velké Británii:
Především britský průmysl není při dnešních podmínkách a měnových kurzech schopný konkurence. Stagnace produktivity a růst nominálních mezd trápí toto odvětví na ostrovech již několik let. Obrázek dokresluje klesající index PMI, který včera ukázal na velice nízký růst produkce (51,5 bodu) i přes slušnou domácí poptávku. Pokud tedy výhledově oslabí útraty předlužených domácností a přehřátý realitní sektor na londýnských nemovitostech, bude muset hledat Velká Británie jiné cesty k růstu HDP a jedna povede právě přes slabší měnu a vyšší průmyslovou konkurenceschopnost.
Vývoj měnového páru EUR/GBP (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, forexfactory.com