Eurozóna vstupuje do nového roku silným růstem, který podle kompozitního indexu PMI atakuje nejvyšší hodnoty za 6,5 roku. Expanze je navíc rozdělená rovnoměrně mezi všechny největší ekonomiky, což vytváří dobrý základ pro udržitelný růst bez nerovnováhy mezi severem a jihem měnové unie.
Vývoj kompozitního indexu PMI v eurozóně (hodnoty nad 50 bodů znamenají růst):
ECB navíc nemusí hasit žádné bubliny na akciích či nemovitostech a díky stále nízké inflaci může nechat ekonomiku růst ještě po hodně dlouhou dobu. Jádrová inflace bez započtení volatilních potravin a energií se pohybuje stále pod 1 % (viz graf), prostor pro zvýšení domácí poptávky je tedy stále výrazný. Jak domácnosti, tak firmy si již prošly oddlužovacím obdobím a jejich rozvahy jsou velice silné pro navýšení investic a spotřeby. Slabé euro navíc zaručuje, že se dovozy neutrhnou ze řetězu a z růstu poptávky budou těžit především domácí producenti.
Vývoj meziroční jádrové inflace bez potravin a energií v eurozóně:
Jaký dopad bude mít tento pozitivní vývoj na měnové kurzy? V první řadě můžeme čekat dřívější opuštění kurzového závazku ze strany České národní banky. S výhledem slušného ekonomického růstu v eurozóně se totiž naše domácí centrální banka nemusí příliš bát negativního dopadu na export po pravděpodobném posílení koruny.
V rámci nejsledovanějšího měnového páru EUR/USD zase dosavadní přístup ECB znamená, že euro bude hrát v tomto transatlantickém duelu druhé housle. Zatímco ve Spojených státech bude vývoj ekonomických ukazatelů silně ovlivňovat rozhodování Fedu o nastavení úrokových sazeb, v eurozóně se žádné výrazné změny nečekají. Rozšířený koridor 1,00 – 1,15 na eurodolaru Evropské centrální bance vyhovuje a nemá proč měnit své tempo kvantitativního uvolňování nebo nastavení úrokových sazeb.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Tradingeconomics.com, MT4, Bloomberg