Zatímco však euro stagnuje, výrazně se vylepšuje jeho zahraniční bilance. Díky výraznému poklesu cen dovážených energií a změně přístupu průmyslových podniků od hromadění zásob k jejich výprodeji se zlepšilo saldo běžného účtu eurozóny k historických maximům u 40 mld. euro měsíčně (cca 3,5 % HDP). Jak můžeme vidět z porovnání obou grafů, je měnový pár EUR/USD silně korelovaný s vývojem platební bilance eurozóny.
Vývoj bilance běžného účtu (v mld. EUR měsíčně):
Vývoj měnového páru EUR/USD (týdenní graf – W1):
Tento vzájemný vztah (kurz měny vs. zahraniční bilance) má také oporu v ekonomické teorii – s růstem exportů prodávají vývozní podniky své dolary, nakupují za ně eura a pomáhají domácí měně k růstu. Evropská centrální banka (ECB) navíc tuto rovnici nijak neovlivňuje devizovými intervencemi, které by kurz posílaly uměle na jiné než tržní hodnoty.
Kurz EUR/USD je v kombinaci se zahraniční bilancí samozřejmě ovlivňován také tokem kapitálu. Spekulanti i investoři investují tam, kde je zajímavé zhodnocení v porovnání s rizikem. Nastavení měnové politiky proto hraje spolu s platební bilancí také silnou roli. Na přelomu let 2020-21 praktikoval americký Fed extrémně uvolněnou měnovou politiku a poslal eurodolar výše. Naopak během roku 2022 byl Fed přísnější než ECB a dolar posílil dokonce pod paritu. I rozdíl v úrokových sazbách (viz graf) je tedy silně korelovaný s vývojem měnového páru.
Vývoj spreadu mezi výnosy německých a amerických 2letých vládních dluhopisů (v bps p.a.):
Aktuálně euro v rozletu nad 1,10 dolaru brání právě vyšší úrokové sazby v USA. Z hlediska konkurenceschopnosti si ale může dovolit výrazně silnější kurz, za ekvilibrium můžeme považovat klidný rok 2018 s hodnotou EUR/USD 1,15. Býci na eurodolaru tak čekají na holubičí hlasy z Fedu, které jsou zatím v minoritě kvůli síle americké ekonomiky a setrvačnosti místní inflace. V druhém pololetí už ale může být všechno jinak, americký dolar má z historického pohledu velký prostor k oslabení.
Podobným (ještě radikálnějším) směrem se nyní ubírá i měnový pár USD/JPY. Japonský jen je kvůli nízkým úrokovým sazbám extrémně levný, byť Japonsko nyní vykazuje vysoké a rostoucí přebytky na běžném účtu. Americká obchodní bilance je relativně stabilní, Spojené státy dlouhodobě generují schodky ve výši 2-3 % HDP. Pokud však bude pokračovat extrémně uvolněná fiskální politika, kterou praktikují jak demokraté, tak republikáni, může se schodek se zahraničím začít prohlubovat a tlačit USD níže.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, ECB, worldgovernmentbonds.com