Přiznávám, že jsem ruletu nikdy nehrál, takže čerpám jen z externích zdrojů. Pojďme si tedy říci, v čem je zakopaný pes. Zeptejme se hráče rulety, na základě čeho v poslední hře vyhrál a jak to udělá, aby vyhrál i příště. Potom se zeptejme tradera, na základě čeho v posledním obchodě profitoval a jak to udělá, aby profitoval i v dalším obchodě. Věřte, že obě odpovědi bude od sebe dělit několik tisíc hodin studia a tvrdé práce.
V ruletě nelze nikdy dlouhodobě vyhrávat, protože zákon velkých čísel říká, že čím déle hrajeme, tím více se přibližujeme extrémním výkyvům a navíc, hrajeme i proti nule, kterou porazit nelze. Současně neumíme nižší úspěšnost nahradit vyšším poměrem zisku vůči vkladu. Naopak v tradingu hledáme výhodu v opakovatelných situacích. U nich potom využíváme buďto vyšší úspěšnost nebo vyšší poměr risku k zisku. Zjednodušeně řečeno… když budeme v ruletě sázet na červenou, tak potřebujeme mít úspěšnost pokusů mnohem vyšší, než 50% (hrajeme i proti zelené nule). V tradingu oproti tomu můžeme bez větších problémů dlouhodobě profitovat s třeba i jen 20% úspěšností. Důvodem je skutečnost, že si jdeme pro několikanásobek riskované částky. To ale nevylučuje, že úspěšnost může být také 90%.
Zkrátka, ruletu hrajeme jen proti náhodě a nedá se v ní nic naučit, ani vypozorovat. Kulička nemá emoce, nemá denní rytmus a nemá žádné zvyky, kterých se vědomě, či nevědomě drží. V tradingu obchodujeme proti lidem, kteří mají všechny vlastnosti, které kulička rulety nemá a ve kterých se dá pro nás najít výhoda. Trading je analytická disciplína, která dokáže pilného, trpělivého a pokorného studenta přivést ke značným a hlavně opakovatelným, kladným výsledkům...
..a to je důvod, proč nehrajeme ruletu.
Michal