Dnes jsem si pro vás připravil sadu grafů z FREDu, které se týkají americké průmyslové výroby. Jak je vidět, za posledních 10 let k žádnému velkému pokroku nedošlo a USA se za tuto dobu akorát dokázaly vzpamatovat z propadu Velké recese. Navíc za posledních 1,5 roku ztratila další 3 %, nepříliš povzbudivý obrázek. Vedoucí indikátory nám ale říkají, že během zbytku letošního roku by už měl průmysl znovu pozitivně působit na americký růst.
Vývoj indexu průmyslové produkce v USA:
Pokles, který teď vidíme, byl totiž způsoben prudkým posílením amerického dolaru a krachem cen ropy. Oba tyto faktory se ale již stabilizovaly a nebudou brzdou růstu do dalších čtvrtletí. Zvlášť ropa tvrdě zasáhla celkovou produkci. Když se podíváme na graf zpracovatelského průmyslu, který nebere v úvahu těžbu a distribuci energií, tak v posledních 18 měsících vidíme stagnaci. I ta by se ale měla díky vstřebání efektu silného dolaru vytrácet.
Vývoj zpracovatelského průmyslu v USA:
Největší dopad měl průzkum nové těžby (v grafu modře), který spadl o 75 %. Jeho vývoj v podstatě kopíruje ceny ropy se zhruba 4měsíčním zpožděním. Růst cen ropy z únorových minim na aktuálních 50 dolarů za barel tak podpoří i nové vrty, na které zase se zpožděním bude reagovat i celková těžba.
Porovnání vývoje cen ropy WTI (červeně) a průzkumu nové těžby (modře) v USA:
Průmysl sice tvoří pouze 12 % americké ekonomiky, na rozdíl od zdravotnictví nebo maloobchodu jde ale o vysoce volatilní i politicky významné odvětví. Není proto divu, že špatný výsledek posledního NFP reportu stáhl dolů právě průmysl, který ztratil 28 tisíc pracovních míst.
Vzhledem k uvedenému obratu na ropě i stabilitě amerického dolaru oproti ostatním měnám však můžeme pomalu vyhlížet dno, od kterého se americký průmysl odrazí. Nové objednávky i rostoucí ISM index tyto zvěsti potvrzují. Fed by tak měl mít o jeden problém méně a svými kroky udržet EUR/USD bezpečně v již tradičním pásmu 1,05 – 1,15.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz