Naposledy se tato diskuze vedla v roce 2019, kdy výnosová křivka byla víceméně plochá a občas invertovala (v grafu hodnoty pod nulou). Veškeré debaty pak ukončila pandemie koronaviru, která přinesla jednorázové hluboké zastavení celé ekonomiky, byť s vývojem dluhopisového trhu neměla virová nákaza nic společného.
Vývoj rozdílu mezi výnosy 10letých a 3měsíčních amerických vládních dluhopisů (v % p.a.):
Aktuálně je inverze nejhlubší od 80. let. 10leté dluhopisy vynášejí o 1,34 % p.a. méně než 3měsíční papíry. Tento rozdíl se ještě prohloubil po pádu 2 bank v USA, po kterém se očekávání na snižování sazeb Fedem ke konci letošního roku dále zvýšilo.
Aktuální výnosová křivka v USA:
Americké akcie se stále překvapivě drží ve svém již téměř ročním bočním trendu, byť v posledních dnech ztrácejí. Částečně akciím pomáhá právě onen zmíněný pokles dlouhodobých sazeb, z pohledu výnosnosti (PE vs. výnosy) tak indexům S&P 500 a NASDAQ klesá konkurence.
Jak ale z historie známe, rostoucí riziková přirážka a pokles zisků spojených s (předpokládanou) přicházející recesí efekt nižších výnosů dluhopisů více než kompenzují a posílají v takovou chvíli akciové trhy níže – bylo tomu tak v letech 2001, 2008 i dočasně v roce 2020.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Stále ale problémem zůstává zvýšená inflace, která nedovolí Fedu akciový trh urychleně zachraňovat jako v předchozích 3 zmíněných případech. Tzv. put opce Fedu, tedy záchranná brzda pro investory, kteří si poklesem cen akcií vynutí uvolnění měnové politiky, tak nyní nemusí fungovat automaticky.
Vývoj jádrové PCE inflace v USA:
Jádrová PCE inflace, cílovaný indikátor centrálních bankéřů ve Washingtonu, meziročně přidává 4,7 % a nejeví známky návratu ke 2 %. Naopak nezaměstnanost se drží u 50letých minim na 3,6 %. Pro zpomalení poptávky, růstu mezd a ve výsledku i cen proto bude muset zřejmě ekonomika i akciové trhy ještě leccos vytrpět.
Situace tak připomíná začátek 80. let, kdy ekonomikou právě kvůli vysoké inflaci musely proběhnout dokonce dvě recese vyvolané bezprecedentně vysokými úrokovými sazbami Fedu. Pro představu přikládám historický vývoj inflačně očištěného indexu S&P 500, který své dlouholeté dno našel právě uprostřed recese na vrcholu utažené měnové politiky prosazované tehdejším předsedou Fedu Paulem Volckerem. Příběh o zkrocení vysoké inflace se opakuje, srovnání ale není stoprocentní. V roce 1982 totiž bylo potřeba posunout krátkodobé úroky až na 18 %, tam se snad nyní nedostaneme.
Inflačně-očištěný vývoj indexu S&P 500 (logaritmické měřítko):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, macrotrends.net, tradingeconomics.com