Čtvrtek 21. listopadu 2024 10:59
reklama
Investingfox Partner
reklama
CapXmaster
reklama
eightcap krypto
reklama
eightcap forex

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

26.05.2024 10:13  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

V Rusku jsou ovšem činné i některé další evropské banky. Dobře tam vydělávají na vysokých úrokových sazbách, které musela ruská centrální banka nastavit hned po Putinově invazi na Ukrajinu a prvních sankcích, aby zabránila kolapsu ruské ekonomiky. Tudíž třeba zmíněná Raiffeisenbank od invaze více než ztrojnásobila hrubý zisk v Rusku. Dokonce od invaze navýšila počet svých zaměstnanců v Rusku o sedm procent. Citelně vyšší zisky má v Rusku dnes – v porovnání s dobou před invazí – také třeba italská bankovní skupina UniCredit.

Vedle vysokých úrokových sazeb je zdrojem markantního nárůstu ziskovosti evropských bank v Rusku tamní válečná ekonomika, jež se rozjela takovým způsobem, že to dělá vrásky na čele samotným vrcholným ruským představitelům, jak uvádí ve svém aktuálním vydání magazín Businessweek. Doplňme proto, že lidé, a i mnozí v Česku, kteří neustále zpochybňují výkon ruské ekonomiky jako vylhaný a neudržitelný, prokazují Rusku tu nejlepší službu. Protože nejrychlejší cesta k prohře je podcenění soupeře, což ví každý začínající sportovec.

Rusům, kteří se vyhnuli odvodu, se ovšem v současnosti finančně nebývale daří, což jen upevňuje jejich podporu Putinovu režimu. Ruská ekonomika se ale přehřívá a „nejsou lidi“. Domácnosti uskutečňují celkem vydatnou spotřebu, zatímco jsou přitom schopny ještě navyšovat úspory. Mají peníze na oboje. Šéfka ruské centrální banky Elvíra Nabiullinová proto poznamenává, že jde o věru mimořádnou situaci.

Výrobu klíčových zbraní navýšilo Rusko několikanásobně, přičemž tento mocný impuls se přelévá do dalších částí ekonomiky. Sankce na ruský vývoz jsou nevynutitelné, jak konstatují samotné západní organizace, například ty mající v gesci pojištění tankerů, jež měly představovat klíčový nástroj v zastropování cen ruské námořně vyvážené ropy. Toto zastropování se právě nedaří vynucovat, neboť ve službách Ruska operuje rozsáhlá stínová flotila tankerů. Její neoficiální status umožňuje obcházení sankcí.

Putinův režim i proto v tomto roce pořádně kasírovat na prodeji ropy a plynu, a to právě navzdory západním sankcím, jak uzavírá nová analýza agentury Bloomberg. Ruský rozpočet letos podle ní může počítat s meziročně o zhruba 20 procent vyššími příjmy z ropy a plynu, v přepočtu se jedná o přibližně 2,9 bilionu korun. Zmíněných zhruba dvacet procent tedy odpovídá nějakým 500 miliardám korun.

K výraznému nárůstu příjmů ruského rozpočtu má dojít ze tří klíčových důvodů.

Zaprvé, Rusku nahrává, že teroristický režim Hamásu, který si zvolili obyvatelé Gazy, loni krvavě udeřil na Izrael. Výsledkem je izraelská odveta a zvýšené blízkovýchodní napětí, které zvyšuje světové ceny ropy a plynu, tedy i příjmy Kremlu.

Zadruhé, Kremlu se daří obcházet západní sankce prostřednictvím zmíněné neoficiální, stínové flotily tankerů operující v ruských službách. Existence této flotily umožňuje minimalizovat sankční slevu na vyvážené ruské ropě. Například letos v dubnu se Rusku dařilo prodávat svoji ropu Ural Indii za 75 dolarů za barel, tedy 15 dolarů nad stropem stanoveným sankcemi.

Zatřetí, Kreml rovněž navyšuje těžební daně domácím energetickým podnikům, včetně Gazpromu. Gazprom, ruský plynárenský monopol, se přitom loni topil v rekordní ztrátě, v přepočtu přes 160 miliard korun. Ztrátový byl poprvé od roku 1999.

Rusko totiž nyní dodává Evropě nejméně plynu od počátku 70. let minulého století, přičemž Asie zatím markantně snížený odběr nedokáže kompenzovat. Ruské dodávky potrubního plynu do Evropy jsou teď zhruba jen šestinové v porovnání se situací před válkou na Ukrajině a před covidem. Potrubní plyn mají z Ruska ve větší míře již jen čtyři evropské země, a sice Slovensko a Rakousko, kam proudí přes Ukrajinu, a Maďarsko a Srbsko, které jej dostávají černomořským plynovodem. Evropské země, včetně některých ze západní části EU, získávají ruský plyn také ve zkapalněné podobě, avšak objem tohoto ruského vývozu do Evropy zůstal loni zhruba shodný jako předloni. Navíc, koncem letoška vyprší pětiletá dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou o tranzitu plynu na Slovensko a do Rakouska. A prodloužena zřejmě nebude... Takže Rakousko a Slovensko budou muset zřejmě hledat jinde...

Přes určité potíže s přesměrováním plynu z Evropy do Asie ovšem tedy ruská válečná ekonomika jede na plné obrátky, z čehož těží i ruský spotřebitel a zmíněné evropské banky v Rusku setrvávající. Ruský dluh se přitom má až minimálně do roku 2029 udržet velice nízko, pod úrovní 25 procent HDP, jak plyne z nové prognózy MMF. Bude tak i za pět let bezmála pětkrát nižší než třeba dluh Francie.

Pokud tudíž chce Západ ve střetu s Ruskem uspět, musí sundat růžové brýle vyhlížející brzké ruské hospodářské zhroucení. Musí si přiznat třeba to, že sankce sice možná částečně zabraly na Gazprom, ale na Rusko jako celek zatím příliš ne.

Čím dříve Západ růžové brýle sundá, tím dříve bude sám schopný přejít na ekonomický režim více odpovídající válečným potřebám. V něm už Rusko je. A právě válečná ekonomika je, jak vidíme, Rusku mocným růstovým impulsem.

A že je válečná ekonomika neudržitelná? Možná ano, možná ne. To uvidíme, až pokud – pokud vůbec – se Rusko vážně zhroutí. Zatím tomu ale nic moc nenasvědčuje.

A nezapomeňme: z Velké hospodářské krize 30. let dostal podle řady ekonomů Spojené státy nikoli Rooseveltův Nový úděl, ale teprve válečné zbrojení spjaté se druhou světovou válkou.

Není radno podceňovat soupeře. A není radno podceňovat potenciál válečné ekonomiky a zbrojení být impulsem širšímu a trvalejšímu ekonomickému růstu.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Evropské akciové trhy vykazují silné zisky
    V úterý evropské akciové indexy znatelně rostou po vzoru asijsko-pacifických akciových trhů. Britský FTSE 100 si připsal 0,59 % na bilanci 7481,4 bodu, německý DAX vystoupal o 1,06 % na 14477,84 bodu a francouzský CAC 40 se vyšplhal o 0,86 % na 6639,09 bodu.
  • Evropské akciové trhy zakončily obchodování poklesem
    Investoři analyzují údaje o lednové inflaci v USA, která aktualizovala rekord posledních 40 let. Domácí spotřebitelské ceny minulý měsíc meziročně vzrostly o 7,5 %, zatímco v prosinci vzrostly o 7 %. Jak uvádí Market Watch, rostoucí inflace zvyšuje očekávání agresivnějšího zpřísnění měnové politiky Federálního rezervního systému (Fedu).
  • Evropské akciové trhy zakončily obchodování silným růstem
    Jak ukázala data z Národního statistického úřadu ČLR, vzrostla čínská ekonomika v posledním čtvrtletí roku 2021 ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 4 %, tedy nejméně od druhého čtvrtletí roku 2020. Růst HDP ze 4,9 % v předchozím čtvrtletí zpomalil, překonal však prognózy odborníků, kteří očekávali růst o 3,6 %.
  • Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech
    Akciové indexy zemí asijsko-pacifického regionu uzavřely v pátek v červených číslech, podobný trend se rozvíjí i na americkém akciovém trhu. Analytici připisují pokles světových trhů vyhlídkám na agresivnější zvýšení sazeb ze strany Federálního rezervního systému, než se očekávalo.
  • Evropské akciové trhy zasáhla nová americká cla
    Evropské burzy se ráno vydaly vzhůru podpořeny solidními výsledky makrodat, nicméně situace se krátce po poledni obrátila. Hlavním důvodem bylo uvalení cel na ocel a hliník z Brazílie a Argentiny americkým prezidentem Trumpem, který tyto země obvinil z měnových manipulací. Donald Trump se dále pozitivně vyjádřil na téma cel na Čínu, čímž opět zchladil naděje na brzké uzavření obchodní dohody. V důsledku se indexu DE30 opět nepodařilo úspěšně prorazit rezistenci na úrovni 13 300 bodů a naopak jsme v odpoledních hodinách svědky poklesu až k 13 100 bodům. Obchodníci nyní čekají na výsledky ISM z amerického výrobního sektoru, které budou zveřejněny v 16. hodiny. Ani lepšímu makru by se však nemuselo podařit výrazně zlepšit náladu obchodníků.
  • Evropské akciové trhy zaznamenaly nejhorší pokles od listopadu 2021
    Souhrnný index největších podniků v regionu Stoxx Europe 600 klesl o 3,81 % a dosáhl 456,36 b. Francouzský index CAC 40 ztratil téměř 4 %, německý DAX 3,8 % a britský FTSE 100 2,6 %. Španělský IBEX 35 a italský FTSE MIB klesly o 3,2 % a 4 % (v daném pořadí).
  • Evropské a německé akcie posilovaly po snížení sazeb v USA, které podpořilo rizikový apetit
    Americký Fed ve středu snížil sazby o půl procentního bodu, což přineslo na světové akciové trhy zvýšený apetit pro riziko. Z evropského indexu Stoxx 600 Europe, který přidal 1,4 %, se dařilo především cyklickým sektorům v čele s technologiemi (+3,6 %) a průmyslem (2,2 %). V záporu uzavřely pouze defenzivní sektory utilit (-1,8 %) a telekomunikací (-0,5 %). Index DAX uzavřel o 1,55 % výše na 19002,38 b.
  • Evropské banky mají možná největší „nálož“ pokut ještě stále před sebou
    Záporné úrokové sazby a faktická likvidace čistého úrokového spreadu nejsou jediný problém, kterému v poslední době ne...
  • Evropské banky se chystají splatit dluh, analýza EUR/CAD
    Evropské banky budou příští týden vracet půjčené peníze Evropské centrální bance (ECB), která jim poskytla...
  • Evropské banky: Velké rozdíly v ocenění znamenají velkou příležitost
    Po provedení naší průřezové analýzy evropských bank jsme přišli na to, že nejvíce podhodnocenými finančními domy jsou Raiffeisen Bank, Deutsche Bank a Danske Bank. Naopak k těm nejvíce nadhodnoceným patří italské banky.
  • Evropské burzy jsou o něco klidnější, DAX na dosah silného supportu
    Po včerejším výprodeji se dnes situace na trzích uklidnila. Evropské indexy se drží v zelených číslech a pozvolna umaz...
  • Evropské burzy konsolidují po dlouhé sérii růstů; Siemens +7 %
    Pražská burza dnes kvůli státnímu svátku zůstává zavřená, ale ve zbytku Evropy se normálně obchoduje. Evropské akciové burzy otevírají bez větších změn, když investoři vstřebávají nedávnou rally. Index Stoxx 600 si za posledních 9 obchodních seancí připsal 7 růstových dní a posílil o více než 5 %, zatímco DAX za předchozích 9 dní přidal dokonce 8,5 %. Německý DAX roste i dnes, když ho táhnou především akcie Siemens.
  • Evropské burzy se drží blízko nuly, věří v uklidnění napětí kolem Ukrajiny. Nasdaq Composite zatím trhá ztrátovou dvoudenní šňůru
    Evropské burzy se dnes drží v blízkosti nuly, a to i přes včerejší výplach na zámořských trzích, kdy technologický index Nasdaq Composite odepsal 2,9 %. Důvodem bylo zvýšené napětí na východě Evropy, kde byla ve čtvrtek hlášena střelba v Luhanské oblasti, ovšem nutno podotknout, že to nebyl nějaký zvláštní jev během posledních let. K deeskalaci nepřispěl ani americký prezident Joe Biden a americký ministr zahraničí Antony Blinken. Pátek dopoledne je ovšem klidnějším dnem, když investoři věří v uklidnění napětí díky společnému setkání ministrů zahraničí USA a Ruska.
  • Evropské burzy se chystají uzavřít nejlepší měsíc ve své historii
    Evropské indexy se dnes chystají uzavřít nejlepší měsíc ve své historii kumulovaným nárůstem dvouciferného čísla, a to navzdory medvědí seanci dnes ráno, v souladu s futures na Wall Street. Hlavní evropské burzy cenných papírů zaznamenaly v listopadu historický nárůst, podporovaný dobrou zprávou o pokroku vakcíny proti Covid-19 a perspektivou, že se hospodářské oživení stále více přibližuje realitě.
  • Evropské burzy se při absenci Wall Street sunou nahoru. Paříži pomáhají banky, pražské burze KB a ČEZ
    Evropské burzy se i přes menší objemy posouvaly severním směrem, když německý akciový index DAX v průměru posiloval o 1 %. Společností, která šla proti proudu, bylo Covestro. Zpráva, která může stát za dnešním více jak 2procentním propadem, je navýšení krátké pozice od POINT72 Europe na 1,58 milionu akcií. Nicméně protizprávou je pokračující buyback 65.756 akcií a celkově oznámený zpětný odkup je ve výši 2,382 milionu, 1COV GY -2,00 %.
  • Evropské burzy se vrátily k poklesu, oslabují také akcie v USA
    Evropské akcie se dnes vrátily k poklesu, panevropský index STOXX 600 odepsal 1,60 procenta a obchodování uzavřel na hodnotě 374,04 bodu. Výrazně oslabují také akcie ve Spojených státech.
  • Evropské burzy v pátek a během týdne rostly
    Hlavní evropské ukazatele včera vykázaly silný růst na pozadí slábnoucích geopolitických obav. Britský index FTSE 100 vzrostl o 0,8 % na 7 155,64 b., francouzský CAC 40 si připsal 0,85 % a vzrostl o 6 260,25 b. a německý DAX přidal 1,38 % na 13 628,11 b.
  • Evropské burzy vracejí část včerejšího růstu, eurodolar pomalu klesá
    Včerejší silný růst evropských akcií se do dneška nepřenesl a zdejší indexy dopoledne lehce ztrácejí v řádu pár desetin procenta. Výjimkou je londýnská burza, jíž k mírnému růstu opět pomáhá měna, tedy oslabení libry na hlavních párech.
  • Evropské burzy zažívají nejhorší dvoudenní pád od referenda o brexitu
    Akcie ve Spojených státech otevřely výrazně v mínusu, a navazují tak na propady na evropských a asijských burzách. Může za to eskalace obchodního sporu mezi Čínou a Spojenými státy, která poslala dolů čínský jüan nejníže za více než desetiletí a přiměla investory obrátit svůj zájem k bezpečným investicím jako japonský jen, státní dluhopisy a zlato. Asijské akcie zahájily nový týden největšími propady za několik měsíců. Evropské burzy zažívají nejhorší dvoudenní pád od referenda o brexitu. Za poslední dvě seance ztratily evropské akcie téměř 4,5 %, což představuje hodnotu zhruba půl bilionu dolarů. Jde o největší pokles za dvě po sobě jdoucí seance od výprodejů ve dnech 24. a 27. června 2016, které následovaly bezprostředně po referendu o odchodu Británie z Evropské unie.
  • Evropské burzy zůstanou otevřené
    Členské organizace FESE, tedy burzy cenných papírů z celé Evropy, nejsou imunní vůči dopadům rychlého šíření Covid-19 a jeho projevům v ekonomickém prostředí. Situace sice pro burzy představuje výzvu, ale je důležité, aby trhy zůstaly otevřené.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank