Sobota 23. listopadu 2024 08:57
reklama
SAB Finance
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
eightcap forex

Evropské banky: Velké rozdíly v ocenění znamenají velkou příležitost

05.06.2013 09:17  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank.

Po provedení naší průřezové analýzy evropských bank jsme přišli na to, že nejvíce podhodnocenými finančními domy jsou Raiffeisen Bank, Deutsche Bank a Danske Bank. Naopak k těm nejvíce nadhodnoceným patří italské banky.

Podhodnocené evropské banky: Raiffeisen Bank, Deutsche Bank a Danske Bank

Naše průřezová analýza byla dvoufaktorová a vycházela z regresního modelu, který zachycuje velký rozsah odchylek v rámci ocenění (níže tento model rozebereme podrobněji). Ocenění je určeno podle poměru tržní ceny akcie a její účetní hodnoty (price-to-book ratio – dále P/B). Na základě odpovídajících dat z modelu a aktuálního poměru P/B jsme pak vypočítali spread, který zachycuje relativní pod- nebo nadhodnocení největších evropských bank vzhledem k jejich současnému ocenění.

Vypočítaný spread ocenění pak můžete vidět na grafu níže. Čím vyšší je spread, tím vyšší je procentuelní rozdíl mezi oceněním podle modelu a tím aktuálním. Jinými slovy zjistíte, jak moc by ocenění akcie mělo vyrůst, aby to odráželo skutečný stav podkladového fundamentu dané banky. Současně je přihlíženo i na relativní ocenění ostatních evropských bank. Podle grafu jsou tak nejvíce podhodnocenými bankami Raiffeisen Bank, Deutsche Bank a Danske Bank. A do ranku podhodnocených velkých bank dále náleží také Barclays a Credit Suisse.

evropske banky spread Evropské banky: Velké rozdíly v ocenění znamenají velkou příležitost

Je přitom zajímavé, že tzv. sell-side analytici Deutsche Bank a Danske Bank příliš nevěří. Přitom na základě odhadů budoucí návratnosti kapitálu (return on equity – ROE) a poměru kapitálové přiměřenosti Tier 1 by se obě banky měly obchodovat výrazně výše. Zejména když vezmeme v potaz, jak jsou oceněny ostatní banky v závislosti na relativních odhadech. Dynamiku ocenění Deutsche Bank a Danske Bank dle našeho modelu ještě detailněji probereme, stejně jako důvod, proč by se měly obchodovat výše. Mezitím se vám pokusím vysvětlil, co za tak tak výraznými rozdíly stojí.

Nadhodnocené evropské banky: Segmentu dominují italské bankovní instituce

V rámci našeho modelu však nejvíce bila do očí naprostá dominance italských bank v segmentu těch nejvíce nadhodnocených finančních ústavů. Z celkem šesti maximálně nadhodnocených evropských bank je pět italských, a to včetně největší bankovní instituce v zemi UniCredit. Jedinou italskou bankou, jejíž ocenění zhruba odpovídá realitě, je Banco Popolare. Současně se však o ní mluví jako o bance v problémech. To dokládají i prognózy jejích výsledků pro rok 2015.

Vysvětlení regresního modelu

Model počítá s akciemi spadajícími pod bankovní index STOXX 600 Banks, který jsme zúžili na relevantní GICS klasifikaci (vyjmuli jsme z něj společnosti spravující aktiva) a zároveň jsme přihlédli k dostupným odhadům návratnosti kapitálu a poměru kapitálové přiměřenosti Tier 1. To nám výběr omezilo ze 46 finančních institucích na 37 bank.

Původně jsme předpokládali, že návratnost kapitálu, kapitálový poměr Tier 1, podíl ztrát z úvěrů, čistá úroková marže a depozita určená na financování nám v rámci průřezové analýzy ocenění řeknou, jaké zde panují rozdíly. Jenže výsledky nás nakonec překvapily.

Zaměřili jsme se tedy na následující proměnné: návratnost kapitálu, očekávaná návratnost kapitálu v roce 2014, očekávaná návratnost kapitálu v roce 2015, cenové momentum, čistá úroková marže, ukazatel efektivity (efficiency ratio), kapitálová přiměřenost Tier 1, očekávaná kapitálová přiměřenost Tier 1 na rok 2014, poměr akcií k celkovým aktivům, rizikově vážená aktiva (logaritmus), poměr ztrát z úvěrů k celkovému objemu úvěrů, podíl nesplácených půjček k celkovému počtu půjček, poměr celkového počtu půjček vzhledem ke všem vkladům, depozita určená na financování a předpokládaný růst prodejů pro rok 2014.

Regresní model, který nejlépe vystihoval odchylky ve vysvětlované proměnné (poměr P/B), byl tzv. dvoufaktorový model založený na návratnosti kapitálu pro rok 2015 a poměru kapitálové přiměřenosti na rok 2014. To tedy nakonec byly naše dvě proměnné.  Upravený koeficient determinace (adjusted R-squared) v našem modelu vyšel 0,85 a hodnoty t statistiky pak 7,48 a 4,07 pro výše uvedené proměnné. Korelace mezi našimi proměnnými je 0,67. Nemuseli jsem se tak bát, že by výsledky ovlivnila tzv. multikolinearita, která je spojená s vysokými hodnotami t statistiky.

Velká čtyřka ze Švédska a její dobré výsledky

Níže pak můžete vidět bodové grafy, které znázorňují P/B jednotlivých bank vztažené vždy k jedné z našich proměnných (druhá proměnná je pak konstantní a jde o její medián). Jasně tak pozorujeme, že čtyři největší švédské banky se obchodují za vyšší ocenění v poměru ke svým evropským protějškům. To odpovídá jejich vyšším poměrům Tier 1 a také vysoké návratnosti kapitálu. Jenže pokud bereme v potaz obě proměnné z našeho dvoufaktorového modelu, pak z této analýzy vycházejí švédské banky jako lehce nadhodnocené.

evropske banky price book Evropské banky: Velké rozdíly v ocenění znamenají velkou příležitost

evropske banky svedsko Evropské banky: Velké rozdíly v ocenění znamenají velkou příležitost

Dynamika u podhodnocených Deutsche Bank a Danske Bank

Klouzavá 12měsíční návratnost kapitálu je u Deutsche Bank a Danske Bank v současnosti 0,9 procenta, respektive 4,1 procenta. Poměr kapitálové přiměřenosti Tier 1 je pak 15,1 procenta, respektive 18,9 procenta. Pokud se díváme právě na Tier 1, patří obě banky v rámci Evropy k těm s nejvyšším kapitálem. Měly by se tak obchodovat výše, za P/B 0,59, respektive 0,76. Podle modelu ocenění reziduálních příjmů by poměr P/B měl být nad hodnotou jedna, pokud jsou reziduální příjmy v plusu (jde o zisk očištěný o cenu kapitálu – čím později je kapitál nasazován, tím jsou náklady nižší). V případě současné návratnosti kapitálu u Deutsche Bank a Danske Bank je pochopitelné, že poměr P/B je nižší než jedna.

Akciové trhy ovšem mají za to, že v budoucnu budou ceny nižší, ne teď. Tzv. sell-side analytici odhadují, že návratnost kapitálu Deutsche Bank a Danske Bank bude v roce 2015 9,6 procenta, respektive 8,8 procenta (předpoklady pro Tier 1 jsou shodné s nynějšími hodnotami). Jestliže budeme přihlížet k těmto předpokladům a také k tomu, jak je nastaveno ocenění ostatních bank v porovnání s předpoklady návratnosti kapitálu, pak by se měly Deutsche Bank a Danske Bank obchodovat o 54 procent, respektive 40 procent výše.

Rozdíl mezi realitou a výpočty lze vysvětlit také tím, že investoři své předpovědi směřují tak, aby z toho měli co největší zisk. Nepřišli jsme na žádný jiný faktor – ať už v oblasti likvidity, úvěrů nebo velikosti (rizikově vážená aktiva, logaritmus), který by dokázal vysvětlit rozdíl v cenách akcií jednotlivých bank. Deutsche Bank a Danske Bank přitom mají výjimečnou pozici na svém domácím trhu a pokud se ekonomika eurozóny v příštích dvou letech zotaví, analytici i institucionální investoři zřejmě podstatně podcenili jejich potenciál k dalším ziskům. Dlouhodobí investoři, kteří se poohlížejí po evropských bankách, tak sázkou na Deutsche Bank a Danske Bank s největší pravděpodobností neprohloupí.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Evropské akciové trhy v úvodu týdne mírně ztrácejí
    Evropské akciové trhy nezahájily týden příliš povzbudivě. Většina regionálních burz mírně ztrácí. Hlavní index Stoxx 600 aktuálně oslabuje o 0,3 %. Nejhůře jsou na tom firmy ze sektoru utilit, které odepisují přes 1,2 % ze své hodnoty. Na opačné straně se nachází průmyslové podniky se ziskem jedné desetiny procenta. Trhy jsou v mírném napětí z probíhajících jednání o nové dohodě o brexitu, kterou každou chvíli bude představovat Theresa May v britském parlamentu. S největší pravděpodobností však ani tento návrh neprojde.
  • Evropské akciové trhy vykazují silné zisky
    V úterý evropské akciové indexy znatelně rostou po vzoru asijsko-pacifických akciových trhů. Britský FTSE 100 si připsal 0,59 % na bilanci 7481,4 bodu, německý DAX vystoupal o 1,06 % na 14477,84 bodu a francouzský CAC 40 se vyšplhal o 0,86 % na 6639,09 bodu.
  • Evropské akciové trhy zakončily obchodování poklesem
    Investoři analyzují údaje o lednové inflaci v USA, která aktualizovala rekord posledních 40 let. Domácí spotřebitelské ceny minulý měsíc meziročně vzrostly o 7,5 %, zatímco v prosinci vzrostly o 7 %. Jak uvádí Market Watch, rostoucí inflace zvyšuje očekávání agresivnějšího zpřísnění měnové politiky Federálního rezervního systému (Fedu).
  • Evropské akciové trhy zakončily obchodování silným růstem
    Jak ukázala data z Národního statistického úřadu ČLR, vzrostla čínská ekonomika v posledním čtvrtletí roku 2021 ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 4 %, tedy nejméně od druhého čtvrtletí roku 2020. Růst HDP ze 4,9 % v předchozím čtvrtletí zpomalil, překonal však prognózy odborníků, kteří očekávali růst o 3,6 %.
  • Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech
    Akciové indexy zemí asijsko-pacifického regionu uzavřely v pátek v červených číslech, podobný trend se rozvíjí i na americkém akciovém trhu. Analytici připisují pokles světových trhů vyhlídkám na agresivnější zvýšení sazeb ze strany Federálního rezervního systému, než se očekávalo.
  • Evropské akciové trhy zasáhla nová americká cla
    Evropské burzy se ráno vydaly vzhůru podpořeny solidními výsledky makrodat, nicméně situace se krátce po poledni obrátila. Hlavním důvodem bylo uvalení cel na ocel a hliník z Brazílie a Argentiny americkým prezidentem Trumpem, který tyto země obvinil z měnových manipulací. Donald Trump se dále pozitivně vyjádřil na téma cel na Čínu, čímž opět zchladil naděje na brzké uzavření obchodní dohody. V důsledku se indexu DE30 opět nepodařilo úspěšně prorazit rezistenci na úrovni 13 300 bodů a naopak jsme v odpoledních hodinách svědky poklesu až k 13 100 bodům. Obchodníci nyní čekají na výsledky ISM z amerického výrobního sektoru, které budou zveřejněny v 16. hodiny. Ani lepšímu makru by se však nemuselo podařit výrazně zlepšit náladu obchodníků.
  • Evropské akciové trhy zaznamenaly nejhorší pokles od listopadu 2021
    Souhrnný index největších podniků v regionu Stoxx Europe 600 klesl o 3,81 % a dosáhl 456,36 b. Francouzský index CAC 40 ztratil téměř 4 %, německý DAX 3,8 % a britský FTSE 100 2,6 %. Španělský IBEX 35 a italský FTSE MIB klesly o 3,2 % a 4 % (v daném pořadí).
  • Evropské a německé akcie posilovaly po snížení sazeb v USA, které podpořilo rizikový apetit
    Americký Fed ve středu snížil sazby o půl procentního bodu, což přineslo na světové akciové trhy zvýšený apetit pro riziko. Z evropského indexu Stoxx 600 Europe, který přidal 1,4 %, se dařilo především cyklickým sektorům v čele s technologiemi (+3,6 %) a průmyslem (2,2 %). V záporu uzavřely pouze defenzivní sektory utilit (-1,8 %) a telekomunikací (-0,5 %). Index DAX uzavřel o 1,55 % výše na 19002,38 b.
  • Evropské banky mají možná největší „nálož“ pokut ještě stále před sebou
    Záporné úrokové sazby a faktická likvidace čistého úrokového spreadu nejsou jediný problém, kterému v poslední době ne...
  • Evropské banky se chystají splatit dluh, analýza EUR/CAD
    Evropské banky budou příští týden vracet půjčené peníze Evropské centrální bance (ECB), která jim poskytla...
  • Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice
    Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.
  • Evropské burzy jsou o něco klidnější, DAX na dosah silného supportu
    Po včerejším výprodeji se dnes situace na trzích uklidnila. Evropské indexy se drží v zelených číslech a pozvolna umaz...
  • Evropské burzy konsolidují po dlouhé sérii růstů; Siemens +7 %
    Pražská burza dnes kvůli státnímu svátku zůstává zavřená, ale ve zbytku Evropy se normálně obchoduje. Evropské akciové burzy otevírají bez větších změn, když investoři vstřebávají nedávnou rally. Index Stoxx 600 si za posledních 9 obchodních seancí připsal 7 růstových dní a posílil o více než 5 %, zatímco DAX za předchozích 9 dní přidal dokonce 8,5 %. Německý DAX roste i dnes, když ho táhnou především akcie Siemens.
  • Evropské burzy se drží blízko nuly, věří v uklidnění napětí kolem Ukrajiny. Nasdaq Composite zatím trhá ztrátovou dvoudenní šňůru
    Evropské burzy se dnes drží v blízkosti nuly, a to i přes včerejší výplach na zámořských trzích, kdy technologický index Nasdaq Composite odepsal 2,9 %. Důvodem bylo zvýšené napětí na východě Evropy, kde byla ve čtvrtek hlášena střelba v Luhanské oblasti, ovšem nutno podotknout, že to nebyl nějaký zvláštní jev během posledních let. K deeskalaci nepřispěl ani americký prezident Joe Biden a americký ministr zahraničí Antony Blinken. Pátek dopoledne je ovšem klidnějším dnem, když investoři věří v uklidnění napětí díky společnému setkání ministrů zahraničí USA a Ruska.
  • Evropské burzy se chystají uzavřít nejlepší měsíc ve své historii
    Evropské indexy se dnes chystají uzavřít nejlepší měsíc ve své historii kumulovaným nárůstem dvouciferného čísla, a to navzdory medvědí seanci dnes ráno, v souladu s futures na Wall Street. Hlavní evropské burzy cenných papírů zaznamenaly v listopadu historický nárůst, podporovaný dobrou zprávou o pokroku vakcíny proti Covid-19 a perspektivou, že se hospodářské oživení stále více přibližuje realitě.
  • Evropské burzy se při absenci Wall Street sunou nahoru. Paříži pomáhají banky, pražské burze KB a ČEZ
    Evropské burzy se i přes menší objemy posouvaly severním směrem, když německý akciový index DAX v průměru posiloval o 1 %. Společností, která šla proti proudu, bylo Covestro. Zpráva, která může stát za dnešním více jak 2procentním propadem, je navýšení krátké pozice od POINT72 Europe na 1,58 milionu akcií. Nicméně protizprávou je pokračující buyback 65.756 akcií a celkově oznámený zpětný odkup je ve výši 2,382 milionu, 1COV GY -2,00 %.
  • Evropské burzy se vrátily k poklesu, oslabují také akcie v USA
    Evropské akcie se dnes vrátily k poklesu, panevropský index STOXX 600 odepsal 1,60 procenta a obchodování uzavřel na hodnotě 374,04 bodu. Výrazně oslabují také akcie ve Spojených státech.
  • Evropské burzy v pátek a během týdne rostly
    Hlavní evropské ukazatele včera vykázaly silný růst na pozadí slábnoucích geopolitických obav. Britský index FTSE 100 vzrostl o 0,8 % na 7 155,64 b., francouzský CAC 40 si připsal 0,85 % a vzrostl o 6 260,25 b. a německý DAX přidal 1,38 % na 13 628,11 b.
  • Evropské burzy vracejí část včerejšího růstu, eurodolar pomalu klesá
    Včerejší silný růst evropských akcií se do dneška nepřenesl a zdejší indexy dopoledne lehce ztrácejí v řádu pár desetin procenta. Výjimkou je londýnská burza, jíž k mírnému růstu opět pomáhá měna, tedy oslabení libry na hlavních párech.
  • Evropské burzy zažívají nejhorší dvoudenní pád od referenda o brexitu
    Akcie ve Spojených státech otevřely výrazně v mínusu, a navazují tak na propady na evropských a asijských burzách. Může za to eskalace obchodního sporu mezi Čínou a Spojenými státy, která poslala dolů čínský jüan nejníže za více než desetiletí a přiměla investory obrátit svůj zájem k bezpečným investicím jako japonský jen, státní dluhopisy a zlato. Asijské akcie zahájily nový týden největšími propady za několik měsíců. Evropské burzy zažívají nejhorší dvoudenní pád od referenda o brexitu. Za poslední dvě seance ztratily evropské akcie téměř 4,5 %, což představuje hodnotu zhruba půl bilionu dolarů. Jde o největší pokles za dvě po sobě jdoucí seance od výprodejů ve dnech 24. a 27. června 2016, které následovaly bezprostředně po referendu o odchodu Británie z Evropské unie.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new