Uplynulý týden začal reakcí na předchozí tři dny poklesů. Růst ovšem dlouho nevydržel a ve středu přišla po 356 obchodních dnech ztráta přes 2 %. Tou se index vrátil a uzavřel pod 5 500, kde zůstal i po pátečním růstu. Ve čtvrtek byl index 5 % od nedávného historického maxima, což po dlouhém období bez větších zakolísání působí jako výrazný pokles.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (týdenní graf – W1):
Na denním grafu indexu došlo k obratu a krátkodobě se formuje sestupný trend (nižší maxima i minima). S&P 500 se zatím po poklesech nedokázal vrátit nad předchozí vyšší ceny. Ve středu a ve čtvrtek byl prolomen support 5 450 až 5 500. Po pátečním návratu z týdenních minim se index drží na 5 450, tato hladina tedy stále může zapůsobit jako podpora, navíc zesílená 50denním klouzavým průměrem.
Dalším cílem pro medvědy je úroveň 5 340, kde je kurzový odskok. K této metě zbývá 2,2 % a pokles pod ni by změnil výhled pro akciový trh na negativní.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) po prudkém růstu za týden dokonce nepatrně klesl, je ale nad 200denním klouzavým průměrem a téměř na úrovni, na níž byl na konci dubna, a tak může brzy vyslat minimálně krátkodobý nákupní signál pro akciový trh.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Letošní červenec není zrovna typický, protože až na začátek měsíce opravdu není klidný a index S&P 500 se pouze líně nesune vzhůru (aktuálně je za červenec o 0,03 % níže). Na grafu indexu se formují nižší minima a je možné, že se jeho nastavení změní na negativní. Trh má z čeho "rozdávat", od začátku roku S&P 500 roste o 14,45 %. Na přelomu července a srpna zasedá FOMC a hospodářské výsledky oznámí mimo jiné Apple, Amazon, Microsoft a Meta Platforms, nudu tedy nečekejme.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz