Výnosy dluhopisů rostly a obavy investorů z dalšího zvyšování sazeb v týdnu vyústily v prodejní tlak na akciovém trhu. Když si ale představíme, co by podobné faktory provedly s cenami akcií loni, je ztráta indexu S&P 500 za uplynulý týden v podstatě zanedbatelná. Během sesunu index uzavřel několik menších cenových odskoků.
Hladiny podpory jsou nadále okolo 4 330 bodů a dále na 4 200 (pamatujete ještě na dobu, index S&P 500 tuto hladinu nedokázal dlouhé měsíce prorazit?). Nad 4 330 je graf indexu jednoznačně býčí, i klouzavé průměry jsou hluboko pod touto úrovní.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) v týdnu dočasně vyrazil nad "klidové pásmo" z uplynulého měsíce (13-15 bodů) a koketoval s růstem nad 17 bodů, týden nicméně navzdory pokračujícímu poklesu cen akcií uzavřel ve zmíněném "nudném" rozpětí. Jakékoli další prudké nárůsty "indexu strachu" by již mohly být pro akcie problémem, zatím ale VIX vysílá pro akciový trh pozitivní signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Index S&P 500 se drží vysoko nad klouzavými průměry i nad důležitou hladinou podpory na 4 330. Z technického hlediska je výhled býčí, v červenci navíc index i krátkodobě "zlevnil" a vzdálil se od pásma překoupenosti (nad 70 body ukazatele RSI). Začíná výsledková sezóna, která investory v dalších týdnech může zaměstnat více než samotné spekulace o dalším vývoji sazeb.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz