Úterý 03. prosince 2024 18:07
reklama
RebelsFunding
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Investingfox Nastroje

Akcie ČEZ padají; stát bude daň z mimořádných zisků, tedy fakticky daň uvalenou ne menšinové akcionáře ČEZ, vybírat i příští rok. Ministr financí jí přitom původně chtěl zrušit už po roce či dvou

22.08.2024 18:55  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Loni ministr financí Zbyněk Stanjura říkal, že daň z mimořádných zisků zřejmě skončí už po roce trvání. I když byla původně zavedená na léta 2023 až 2025. Dávalo by to smysl. Ke konci loňska stát ukončil zastropování cen energií. Ty totiž na burze klesly tak nízko, že už není třeba, aby lidem od drahých energií ulevoval.

Jestliže už není třeba těchto mimořádných dotací, které pochopitelně zatěžovaly státní kasu, proč nadále vybírat mimořádnou daň ze zisku zejména energetických společností – rozuměj hlavně ČEZ – a bank?

Letos v únoru pak Stanjura uvedl, že by daň rád zrušil alespoň tedy letos. Ale ani k tomu nedojde. Dnes zveřejnil záměr hospodařit pro příští rok maximálně se schodkem 231 miliard korun, přičemž s daní z mimořádných zisků počítá právě i pro rok 2025.

Proč ale vybírat mimořádnou daň, když třeba ratingová agentura Fitch Česku začátkem letošního roku zlepšila ratingový výhled a konstatuje, že veřejné finance se podařilo stabilizovat? Na čemž nic nezmění ani dnes oznámený rozpočtový schodek. Ten je sice na poměry předcovidových let stále olbřímí, avšak v příštím roce by měl deficit veřejných financí klesnout pod letos předpokládanou úroveň 2,5 procenta HDP a veřejné zadlužení by mělo setrvat pod hodnotou 45 procent HDP. Tato čísla nejsou důvodem ani ke zhoršení ratingového výhledu, natož pak ratingu samotného. Ten se Česku zhoršil naposledy ještě v 90. letech, což je v evropském kontextu vysoce příznivé a svědčí to o stabilizaci veřejných financí.

Olbřímí je totiž deficit a dluh hlavně absolutně, zatímco relativně, vůči HDP, tedy vůči velikosti ekonomiky, se poměrně snadno již absorbuje.

Proč tedy mimořádně danit, když energetická a inflační krize odezněly a veřejné finance jsou z relativního hlediska, tedy ve vztahu k HDP, k velikosti ekonomiky, již stabilizované? Když skončily mimořádné výdaje – v podobě státních dotací na energie při kompenzaci ceny energií nad úrovní stropu –, měly by přece logicky končit i mimořádné daně, které tyto výdaje pokrývaly.

Ministr financí ovšem nyní přichází se zdůvodněním, že daň z mimořádných zisků bude pokrývat mimořádné výdaje z let předešlých. Otázkou je, proč tedy navrhoval její zrušení už po roce či dvou, když mohl tušit to, co říká dnes. Tedy že mimořádné výdaje z kritických let 2022 a 2023 nepokryje jen daň z mimořádných zisků vztažená k roku 2023 nebo k létům 2023 a 2024, zvláště když se od bank na této mimořádně dani loni nepodařilo vybrat prakticky nic – inkaso zaostalo za původním plánem v rozsahu více než tří desítek miliard korun.

Stanjura to vysvětluje úskalím koaličního vládnutí. „Já sám bych to (zrušení daně z mimořádných zisků už po roce trvání, pozn. aut.) asi navrhl, ale nemá cenu říkat, co by člověk udělal sám. Vládneme v koalici,“ pronesl letos v únoru. A podobně se na koaliční partnery odvolává i právě dnes. Sám by si prý totiž přál schodek nižší, než je oněch 231 miliard, navrhovaných pro příští rok.

Zcela dominantním plátcem letošní i daně z mimořádných zisků – tedy i té roku 2025 – přitom je a bude zmíněný ČEZ. Banky, jak víme, už loni na mimořádné dani zaplatily jen „drobné“, neboť daňově optimalizovaly tak, aby se jí z drtivé většiny vyhnuly. Možná i proto tedy stát chce – musí – v dani z mimořádných zisků pokračovat i příští rok.

Hlavní obětí tohoto postupu státu jsou tedy menšinoví akcionáři ČEZ. To jsou vlastně spolumajitelé ČEZ, takže pokračování daně z mimořádných zisků zaplatí z nemalé části ze své kapsy. Oč více si na dani, i té mimořádné, vezme ze zisku ČEZ stát, o to méně zisku se totiž rozdělí právě mezi menšinové akcionáře energetického podniku.

Stát přitom mohl získat peníze z ČEZ jinak, aniž by zatížil menšinové akcionáře. Mohl si zkrátka říci o dostatečně vysokou dividendu. Vzhledem k tomu, že je většinovým akcionářem ČEZ, má stěžejní slovo při určování výše dividendy. Z vyšší dividendy by ale samozřejmě těžili také menšinoví akcionáři. Pro stát ale zjevně bylo výhodnější, aby mimořádné peníze zůstaly plně „u něj“, nikam se nerozkutálely, takže dal přednost pokračování mimořádné daně před vyšší dividendou.

Menšinoví akcionáři ČEZ tím pádem přispějí „eráru“ jaksi nadmíru, v porovnání s dalšími miliony daňových poplatníků v zemi. Stát tudíž zhusta tak trestá ty, kteří se třeba na stáří snaží výrazněji zajistit „po vlastní ose“, právě i investicemi do akcií ČEZ. Vlastně tím stát tak trochu říká, že je lepší peníze rozfofrovat třeba za druhou dovolenou než se starat o svoji budoucnost uvážlivým investováním. Proč se o něj starat, když o část plodů takového zodpovědného přístupu stejně stát člověka svévolně připraví?

Není divu, že akcie ČEZ dnes po oznámení pokračování daně z mimořádných zisků nabraly „směr jih“ (viz graf) a ztrácejí přes dvě procenta.

Menšinoví akcionáři ČEZ, to jsou ale třeba i velké americké fondy a banky, takže za současný postup může stát jednou pořádně platit – pokud soud rozhodne v jeho neprospěch. V takovém případě se ovšem „neprohnou“ samotní politici, ale všichni daňoví poplatníci.


Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akcie čekají na S8
    Za případy vznícení ,,chytrých“ telefonů Galaxy Note7 jihokorejského Samsungu Electronics stály problémy spojené s designem a výrobou baterií. Firma to včera oznámila po testech provedených téměř sedmi stovkami odborníků. Smartphone Galaxy Note7 vstoupil na trh v srpnu a měl konkurovat nejnovějšímu telefonu iPhone americké společnosti Apple.
  • Akcie čekají na výstup z dnešního summitu, drahé kovy po delší době opět pod tlakem
    Evropské akcie dnes mírně ztrácí a vyčkávají na výstup z dalšího summitu zemí eurozóny. Ten by měl být už asi třetí po...
  • Akcie: Čeká nás týden politických událostí
    Americký akciový trh si v pátek podle indexu S&P 500 polepšil o třetinu procenta. Nejziskovějším sektorem byly maloobchodní řetězce, které přidaly 1,3 %. S odstupem je následovaly farmacie s růstem o 0,7 %. Naopak energetické tituly jako jediné ztratily, a to 0,2 %. V zisku uzavřel i průmyslový Dow Jones (+0,3 %) a technologický Nasdaq (+0,1 %).
  • Akcie českých bank porostou. Atraktivní bude i Polsko.
    Podle analytiků se z bankovních titulů obchodovaných na pražské burze letos bude nejvíce dařit akciím Komerční banky. Kurzy akcií bank v České republice a dalších zemích střední Evropy půjdou nahoru.
  • Akcie ČEZ a Komerční banky stáhly pražskou burzu do mírné ztráty
    Akcie Komerční banky, elektrárenské společnosti ČEZ a petrochemického holdingu Unipetrol stáhly dnes pražskou burzu do mírné ztráty. Index PX navzdory pokračujícímu optimismu na jiných evropských trzích oslabil o 0,05 procenta na 982,71 bodu. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
  • Akcie ČEZ dnes citelně rostou. Daří se jim, neboť Piráti „odpískali“ vysoce spornou zpětnou daň z mimořádných zisků
    Akcie ČEZ dnes po začátku obchodování na pražské burze zareagovaly zřetelně pozitivně na výsledek včerejšího podvečerního sněmovního jednání. Akcie energetické společnosti momentálně přidávají oproti včerejší uzavírací hodnotě více než čtyři procenta. Svědčí jim zejména fakt, že Pirátská strana včera stáhla svůj požadavek na zavedení daně z mimořádných zisků platné zpětně už za letošní rok. Daň tak podle všeho bude platit až od roku 2023.
  • Akcie ČEZ dnes pomohly pražské burze smazat pondělní ztrátu
    Index pražské burzy dnes smazal pondělní ztráty. K posílení o 0,13 procenta na 1335,33 bodu mu pomohly především akcie energetické skupiny ČEZ. Vyplývá to z údajů na webu burzy.
  • Akcie ČEZ dotáhly pražskou burzu k pátému růstu v řadě
    Pražskou burzu dnes akcie elektrárenské společnosti ČEZ dotáhly k pátému růstovému dnu v řadě. Index PX přidal mírných 0,04 procenta na 1051,20 bodu. V červených číslech ale skončily všechny čtyři finanční tituly. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
  • Akcie ČEZ letí vzhůru, obchodování s nimi je pětinásobně nad běžným průměrem. Ministerstvo financí pátečním překvapivým návrhem vyšší dividendy zaskočilo i vedení ČEZ, chce si z jeho zisku vzít o 11 miliard více
    Akcie společnosti ČEZ při začátku dnešního obchodování na pražské burze posílily o 3,8 procenta, nejvíce za poslední takřka čtyři měsíce. Zobchodovaný objem akcií ČEZ je přitom pětinásobný v porovnání s průměrem této části obchodního dne.
  • Akcie ČEZ mají i v době pádu energií nabito
    Zatímco ropa si prošla v dubnu doslova očistcem záporných cen, klesají i ceny elektřiny a ekonomika se řítí do poklesu HDP se všemi důsledky, včetně poklesu poptávky po energiích, akcie ČEZ si od březnového propadu hluboko pod 400 za akcii nevedou v dubnu špatně.
  • Akcie ČEZ pod palbou
    Evropským akciím se dnes příliš nedaří. Index Stoxx 600 ztrácí zhruba 0,4 %, když největšími propadlíky jsou utility se ztrátami okolo 1,1 %. V červeném končí dnešní obchodování všechny sektory s výjimkou trojice realitních developerů, průmyslových podniků a prodejců spotřebního zboží, jejichž zisky se pohybují okolo 0,1 až 0,2 %. V podobném duchu vstoupily do dnešního obchodování i akcie ve Spojených státech. Index S&P 500 klesá rovněž o 0,4 %. Americké utility jsou ale naopak jediným sektorem, který zatím roste a připisuje si zisk okolo čtvrt procenta.
  • Akcie ČEZ pokračují v růstu, Kofola zveřejnila výsledky
    Uplynulý týden byl kvůli velikonočním svátkům kratší, nicméně na akciové trhy přinesl pozitivní náladu. Nejdůležitější makroekonomický fundament byl zveřejněn ve středu a byla jim americká inflace. V tuzemském prostředí byl odhalen aktuální stav devizových rezerv ČNB, inflace za měsíc březen či například podíl nezaměstnaných, který meziměsíčně klesl. Mimo to dokázal ČEZ vystoupat nad úroveň 1200 Kč za akcii. Více informací nejen o výsledcích Kofoly již nyní v našem videu.
  • Akcie ČEZ po oznámení pololetních výsledků rostou, trh je však hodnotí smíšeně
    Akcie ČEZ zareagovaly na dnešní oznámení pololetních výsledků energetické společnosti růstem. Aktuálně si dnes polepšují o 1,5 procenta. Za uplynulý měsíc jsou však přesto níže, a to zhruba o jedno procento. Takový vývoj dobře vystihuje, jak trh dnešní výsledky hodnotí: ani pozitivně, ani negativně, tedy smíšeně. Celkový verdikt trhu je střídmý a střízlivý, bez toho či onoho výrazného hodnotícího znaménka.
  • Akcie ČEZ se dostaly na nejvyšší cenu téměř za 15 let
    Akcie energetické firmy ČEZ se dnes dostaly na nejvyšší cenu téměř za 15 let. Zdražily o 1,83 procenta na 1222 korun za akcii. Vyšší byla jejich cena naposledy v září roku 2008. Index PX pražské burzy právě hlavně díky růstu emise ČEZ dnes stoupl o 0,42 procenta na 1389,99 bodu. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. ČEZ ve čtvrtek zveřejní své hospodářské výsledky za první čtvrtletí letošního roku a zřejmě také návrh dividendy pro akcionáře z loňského rekordního zisku.
  • Akcie ČEZ stále hledají dno, PX uzavřel na 1 165 bodech
    Evropské akciové indexy uzavřely dnešní seanci převážně pozitivně. Zatímco index Euro Stoxx 50 (EU50) získal 1,36 %, německý blue chip benchmark DAX (DE30) uzavřel s 0,36% ziskem nad úrovní 13 000 bodů. Britský index FTSE 100 (UK100) se i navzdory zvolení Rishi Sunakem premiérem propadl o 0,25 %. Index pražské burzy PX (CZKCASH) dnes ztratil 0,5 % a seanci zakončil na 1 165,50 bodech.
  • Akcie ČEZ stále prudce posilují
    Hodnota cenných papírů skupiny ČEZ za poslední týden prudce vzrostla v důsledku zdražování elektřiny. Ve středu se kurz dostal nejvýš od léta 2011, když nárůst překročil 4%. Analytici se shodují, že akcie mají pro další růst prostor.
  • Akcie ČEZ včera spadly nejvíce za osm let, podnik přišel o 70 miliard své hodnoty, a to jen kvůli špatné komunikaci vláních stran. Dnešní valná hromada rozhodne o dividendě, jež asi bude zbytečně nízká
    Akcie ČEZ se včera během obchodního dne propadaly nejvýrazněji za celé období od května 2014, tedy za více než osm let. V jednu chvíli klesaly až o 14 procent. Nakonec obchodování uzavřely s propadem zhruba jedenáctiprocentním. I tak to znamená, že ČEZ přišel během jediného obchodního dne o 70 miliard své tržní hodnoty.
  • Akcie ČEZ v reakci na možné rozdělení prudce klesly, burza tak znovu ztrácela
    Akcie energetické společnosti ČEZ dnes klesly o osm procent na 1041 korun. Prudkým poklesem podle ekonomů reagovaly na vládní návrh zákona, který otevírá cestu k rozdělení této klíčové polostátní firmy na plně státní a soukromou část. Pražská burza kvůli propadu ČEZ znovu oslabila, a to pošesté v řadě. Index PX dnes odepsal 1,78 procenta na 1316,21 bodu, vyplývá z informací na webu burzy. Větším ztrátám burzy zabránil růst akcií Erste Bank.
  • Akcie ČEZ vystoupaly nejvýše od 2008!
    Akcie energetické společnosti ČEZ dnes přidávají na pražské burze více než 6 %. Vystřelily nad úroveň 1 100 Kč, kde se pohybovaly naposledy v roce 2008. Akcie reagují na šířící se spekulace o plánu na rozdělení české energetické skupiny a zestátnění jejich elektráren. S informacemi přišel první web seznamzpravy.cz
  • Akcie čínských herních společností klesají kvůli novým regulacím
    Akcie čínských herních společností se dnes propadly a během poslední předvánoční seance stlačily index Hang Seng o téměř 1,8 %. Výprodej byl vyvolán poté, co čínský Národní úřad pro tisk a publikace oznámil návrh nové regulace. Nová pravidla navržená čínskými regulačními orgány zakážou odměňování hráčů za každodenní přihlašování do online her a také odměny za herní útratu. Obě tato opatření jsou v online hrách běžnými pobídkami, jejichž cílem je udržet hráče co nejvíce zapojené.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani