Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:02
reklama
Investingfox Partner
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Německo ustupuje, souhlasí s celounijním stropem na plyn. Podle průmyslníků i potravinářů je nejvyšší čas

21.10.2022 09:02  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Itálie, Španělsko a Polsko, klíčoví stoupenci zastropování cen plynu v EU, triumfují. Nakonec totiž „přetlačily“ klíčového odpůrce takého řešení, tedy Německo. Na bruselském jednání lídrů EU v noci na dnešek totiž nakonec došlo k shodě na dočasném řešení spočívajícím ve stanovení dynamického cenového pásma. To má zabraňovat největším cenovým výstřelkům v burzovní ceně plynu a de facto tak představuje strop. Kromě stropu by měl růst cen plynu omezit také další krok, na němž se lídři v Bruselu usnesli. Je jím společné, celounijní nakupování plynu.

Otázka je, zda není pozdě. Průmyslové podniky napříč EU už nyní bijí na poplach. Přesto, že cena plynu klesá, je samozřejmě stále výrazně výše, než kde přetrvávala před válkou a před pandemií. Vždyť v porovnání s průměrem let 2018 a 2019 je plyn v EU o zhruba 620 procent dražší. Tento narůst destruuje poptávku po celé Evropě. Tato destrukce poptávky sice představuje jeden z tlaků na pokles cen plynu (od konce srpna klesla burzovní cena plynu v EU o více než 60 procent), jenže hrozba jejího dalšího umocnění už závažně zasahuje ekonomiku, třeba i potravinářství. Dobře to ilustruje „cukrová drahota“ v Česku posledních týdnů.

Ceny cukru se totiž v českých obchodech „utrhly ze řetězu“. Mezi zářím a říjnem letošního roku zdražil kilogram cukru krystal o průměrně celorepublikově o více než 60 procent. Ještě v září stál 21,40 Kč, v říjnu již 35,50. Jedná se o historicky zcela mimořádné zdražení cukru. Nebývalý je také rozdíl mezi současnou cenou v obchodech a zářijovou cenou výrobní. Cukrovary totiž ještě v září dodávaly kilogram krystalu za 13,20 Kč, jak plyne z dat ČSÚ. Nelze tedy vyloučit, že prodejci, například obchodní řetězce, využívají mimořádné situace k alespoň přechodnému navýšení si svých marží a zisků.

Nicméně výroba cukru z velké části zdražuje objektivně. Jeho produkce je totiž náročná právě na spotřebu plynu. A navíc, cukrovarnictví představuje jeden z mála potravinářských sektorů, kde si musí výrobci nakupovat emisní povolenky. I ty v poslední době citelně podražily, meziročně o necelých šestnáct procent. Roste také cena samotné cukrové řepy, neboť i zemědělcům se zvyšují náklady, opět zejména z důvodu růstu cen plynu. Jeho drahota totiž zdražuje třeba hnojiva.

Opravdový ostrý stres-test evropské energetiky je tudíž stále před námi. Bude jím příští rok a příští topná sezóna. Je zřejmě jen otázkou času, než Rusko nadobro zavře kohoutky – ať už pod jakoukoli záminku – ukrajinskému tranzitnímu plynovodu. Ten vede plyn na Slovensko, do Rakouska či do Itálie. Plyn pak bude z Ruska do Evropy proudit už jen černomořským potrubím Turk Stream. To však v rámci EU zajišťuje dodávky vlastně jen Maďarsku. Ve zbytku EU bude tedy příští rok platit, že je třeba se bez ruského plynu obejít zcela.

Zásobníky v EU se nebudou plnit tak snadno jako letos v prvním pololetí a částečně ještě i o prázdninách. Zároveň ještě podle všeho nebudou v dostatečné míry zbudovány kapacitu na přejímku a distribuci zkapalněného plynu. Země EU v čele s Německem nebo Nizozemskem sice uvolnily regulace týkající se budování terminálů pro zpracování zkapalněného plynu, které tak markantně zrychlilo, avšak zázraky se ani tak na počkání dít nebudou. Navíc, pokud letos udeří tuhá zima, kterou tak ráda straší ruská propaganda, plynová krize EU se může opět vyhrotit a na trh vrátit srpnovou paniku.     

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Německo směřuje k rozhodujícímu referendu o Evropě
    Angele Merkelové skončila dovolená a čekají ji opět perné chvilky. Na německé po...
  • Německo: Spotřebitelská důvěra GfK v listopadu na -18,3 b. při očekávání -20,5 b.
    Spotřebitelská důvěra GfK (listopad): aktuální hodnota: -18,3 b., očekávání trhu: -20,5 b., předchozí hodnota: -21,2 b. / revize -21,0 b.
  • Německo srazilo Singapur z čela zemí přátelských ke kryptoměnám
    Německo srazilo Singapur z první příčky přátelských zemí ke kryptoměnám. Vyplývá to z průvodce hodnocením krypto-friendly zemí společnosti Coincub.
  • Německo stagnuje, Velká Británie i nadále posiluje a globální úrokové sazby se nejspíš nezmění
    Prodej domů a bytů v USA v uplynulém týdnu místo očekávaného nárůstu o 0,2 % poklesl o 1, 3 %, a to v důsledku...
  • Německo stáhlo v březnu aktivitu průmyslu v eurozóně
    Předběžný výsledek indexu nákupních manažerů za březen v eurozóně je studenou sprchou. Většina analytiků věřila, že v březnu by se index ukazující aktivitu ve výrobním sektoru mohl začít pomalu zlepšovat. Na místo toho index klesl na úroveň 47,6 bodu z předchozích 49,3. Úroveň pod padesáti body značí kontrakci sektoru pro nejbližší období. Nepatrně se snížila i aktivita v sektoru služeb. Ta se ale drží v pásmu expanze na úrovni 52,7 bodu.
  • Německo stahuje EU do recese
    Podle odhadů evropských statistiků ekonomika EU v druhém kvartálu vzrostla o 0,2 %. Celkový odhad růstu HDP v roce 2019 zatím Eurostat stále uvádí jako 1,2 %. Asi největší znepokojení však vyvolaly odhady z Německa, podle kterých by německá ekonomika měla ve třetím kvartálu poklesnout. Dva kvartály negativního růstu jsou jednou ze základních definic recese.
  • Německo stále dramatičtěji zaostává za USA, varuje největší německá banka. Tím se i stupňuje jeho technologická závislost na Číně, takže podoba vztahů s ní bude do budoucna stále více ovlivňovat i výkon české ekonomiky a zaměstnanost v ČR
    Eurozóně vážně hrozí největší krize od jejího vzniku, varují analytici agentury Bloomberg. Na přelomu let 2024 a 2025 se může v maximální míře projevit efekt utahování její měnové a zároveň rozpočtové politiky, což přivodí hospodářský pád – až zhruba pětiprocentní – srovnatelný s tím z doby evropské dluhové krize před více než deseti lety. Zatímco Spojené státy mohou zvládnout měkce přistát, eurozóna mnohem spíše přistane tvrdě.
  • Německo stále roste
    Po včerejším silném posunu na akciových trzích, které uzavíraly výrazně na úrovní 1170, očekávejme před tím, než se tr...
  • Německou ekonomiku čekají těžké chvíle
    Německo se sice ve třetím čtvrtletí těsně vyhnulo recesi, jeho hospodářství je však odsouzeno k dalšímu zpomalování. Problémem je zejména nedostatek investic do informačních a komunikačních technologií.
  • Německo uniklo recesi, českým řidičům zdraží pohonné hmoty
    Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu stagnovaly. Benzín setrval na průměrné ceně 32,23 koruny za litr, přičemž během týdne poklesl i na 32,22 koruny, což je jeho nejnižší cena za poslední více než půlrok. Naposledy byl benzín levnější začátkem dubna. Nafta zlevnila o haléř, na 31,80 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny září. V příštím týdnu ceny pohonných hmot vzrostou v rozmezí od pěti do deseti haléřů
  • Německo uzavřelo obchodování v zeleném
    Největší kladný pohyb zaznamenalo Zalando, které připsalo 7,3 %. Dařilo se i Daimler Truck a Siemens Energy, které vzrostly o 3,5 a 4,3 % respektive. Nejvíce dnes odepsal Rheinmetall, jež ztratil 6,8 %. Odepisovalo i MTU Aero (-2,4 %) a Hannover Rueck (-1,6 %). Index DAX +0,5 % na 18726,08 b.
  • Nemecko už nie je bezpečné
    Možno trocha pritvrdé tvrdenie, no za posledných 24 hodín s...
  • Nemecko už nie je bezpečné
    Možno trocha pritvrdé tvrdenie, no za posledných 24 hodín s...
  • Německo v dnešní obchodní seanci posílilo, po výsledcích se nedařilo energetickým společnostem
    Německá burza dnes zakončila mírným růstem. V rámci ní se nejlépe vedlo akciím společnosti Hannover Rueck (+2,3 %), Rheinmetall (+1,9 %) a Adidas (+1,8 %). Naopak nejvíce dnes odepisovaly německé energetické společnosti E.ON (-2,9 %) a RWE (-5,7 %), které před otevřením trhu zveřejnily své výsledky hospodaření. Obě reportovaly meziroční pokles zisků a potvrdily svůj roční výhled. Index DAX +0,41 % na 17885,6 b.
  • Německo v lehkém plusu na pozadí slabých makrodat, cílové ceny hýbaly Continentalem a Daimlerem
    Německé akcie se v úterý obchodovaly v lehkém plusu po nepovzbudivých ranních makrodatech. Zatímco ekonomové očekávali mírné zlepšení sentimentu německých spotřebitelů, průzkum GfK za září naopak ukázal na další pokles. Finální revize vývoje hrubého domácího produktu za 2Q sice na mezikvartální bázi potvrdila předběžnými čísly indikovaný pokles o 0,1 %, jeho struktura ovšem odhalila větší příspěvek vládních útrat a naopak nižší spotřebu a kapitálové investice. Tato makrodata tak navazují na index PMI z minulého týdne, který ukázal na zhoršující se náladu v klíčovém výrobním sektoru. Index DAX přidal 0,35 % na 18681,81 b.
  • Německo v recesi
    Německo se stále více posouvá do recese. Index podnikatelské nálady neustále klesá. Nyní je nejníže za sedm let. Se značnými potížemi se daří jen automobilovému průmyslu.
  • Nemecko vs. Portugalsko
    Portugalsko má výrazné zásoby zlata v svojich rezervách a práve opozičný líder nemeckej strany FDP Schaeffer vyzýva Portugalsko aby odpredalo svoje zlaté rezervy a využilo tak zdroje na svoju záchranu... Európu tak zachvacuje euroskepticizmus a politické strany sa snažia využiť túto vlnu vo svoj prospech... na druhej strane načo požičiavať dlžníkovy, ktorý má pod "matracom" zlaté tehličky...
  • Německo vydá první „zelený dluhopis“ v druhé půlce roku 2020
    Německo uvede svůj první zelený dluhopis s emisí v milionech eur v druhé půlce budoucího roku, aby využilo prosperující trh s udržitelnými financemi.
  • Německo vydražilo první zabavené bitcoiny, utržilo více, než je kurz
    Německá justice dnes vydražila první bitcoiny, které zabavila v rámci vyšetřování kriminálních aktivit. V dražbě přitom získala více, než kolik by utržila při obchodování na internetu, uvedla agentura DPA. Bitcoiny a další virtuální měny rády využívají zločinecké organizace pro své aktivity.
  • Německo zahajuje růstově, většina titulů DAXu posiluje
    Index DAX +0,4 % na 17884,17 b.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance