Ranní nadhoz

Ranní nadhoz - inflace v září lehce zpomalí
10.10.2019 Brusel odmítá návrh dohody, se kterou přišla britská vláda minulý týden. Podle ní by Severní Irsko v podstatě zůstalo v unijním jednotném trhu, kontroly by se prováděly v přístavech v Irském moři a mimo irsko-severoirskou hranici. Podle hlavního vyjednávače EU M. Barniera je tato varianta neakceptovatelná. Předseda EU J.C. Juncker vidí ještě určitou šanci na dohodu, hlavní však bude postoj Londýna. Jako nejpravděpodobnější varianta se nyní jeví další odklad brexitu.

Ranní nadhoz - Jednání mezi EU a VB jsou na mrtvém bodě
09.10.2019 Kolaps jednání mezi EU a Spojeným královstvím se zdá být zase o něco blíže. Jednání mezi britským premiérem Johnsonem a německou kancléřkou Merkelovou či irským premiérem Varadkarem žádný průlom nepřinesla. Obě strany se zdají být pevně zakopány ve svých vzájemně výlučných pozicích a čas běží. Britská libra včera v reakci na zprávy o nulovém pokroku oslabila oproti euru o zhruba 0,75 %.

Ranní nadhoz - bilance zahraničního obchodu překvapila, průmysl klesá
08.10.2019 Srpnová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila přebytkem 8,6 mld. Kč. Oproti stejnému měsíci loňského roku došlo ke zlepšení o 15,4 mld. Kč. Vzhledem k negativnímu ekonomickému vývoji v zahraničí nepřestává bilance tuzemského zahraničního obchodu pozitivně překvapovat. Pokud nedojde k naplnění zahraničních hrozeb (cla na evropské automobily, tvrdý brexit), odhadujeme letošní přebytek obchodní bilance na úrovni 120 mld. Kč.

Ranní nadhoz - průmysl by měl zaznamenat mírný pokles, zahraniční obchod si udrží přebytek
07.10.2019 Ve čtvrtek započne vyjednávání mezi americkými a čínskými zástupci o nové obchodní dohodě, již nyní se však vicepremiér pro ekonomické záležitosti Liu He nechal slyšet, že témat, o kterých je Čína ochotna se bavit, značně ubylo. Odmítá například rozsáhlou úpravu čínské průmyslové politiky a dotací.

Ranní nadhoz - slabší data z USA zvyšují pravděpodobnost poklesu sazeb
04.10.2019 Německý PMI ze sektoru služeb dosáhl v září 51,4 bodu místo původně ohlášených 52,5 a souhrnný ukazatel byl opraven na 48,5 ze 49,1 bodu. Nálada v sektoru služeb se tak varovně zhoršuje, když jen od letošního června stihla odepsat téměř 4,5 bodu a dosáhla svého tříletého minima. Až doposud přitom příznivý vývoj ve službách vyvažoval ochlazení ve zpracovatelském sektoru. Zdá se, že německou ekonomiku od recese nemá už co zachránit.

Ranní nadhoz - USA zavedou cla na evropská letadla
03.10.2019 Světová obchodní organizace (WTO) povolila Spojeným státům uvalit cla na zboží z Evropské unie v hodnotě 7,5 mld. dolarů (zhruba 177 miliard korun). Stalo se tak kvůli nezákonnému subvencování evropského výrobce letadel Airbus. USA zavedou odvetná cla ve výši 10 procent na evropská letadla a cla ve výši 25 procent na další zboží (víno, whisky, sýry). Opatření vstoupí v platnost 18. října. Evropské akciové trhy kvůli obavám z obchodní války mezi USA a EU oslabily o téměř tři procenta.

Ranní nadhoz finančních trhů 2.10.2019
02.10.2019 Inflace v eurozóně v září dosáhla úrovně 0,9 %, tedy ještě o desetinu procentního bodu méně, než očekával trh. Nachází se tak hluboko pod cílem Evropské centrální banky, která by inflaci ráda viděla těsně pod 2 %. Zpětně se potvrzuje obava bankéřů ve Frankfurtu, že ochlazování zpracovatelského sektoru způsobené geopolitickým napětím stáhne inflaci směrem dolů.

Ranní nadhoz - zářiový PMI index opět poklesne
01.10.2019 Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu klesla na 7,4 procenta, což je nejnižší hodnota od poloviny roku 2008. V rámci celé Evropské unie lidí bez práce rovněž ubylo a jejich podíl činil 6,2 %. Nejmenší mírou nezaměstnanosti se může i nadále chlubit Česko. Zatím se zdá, že trh práce zatím odolává snižující se globální poptávce i klesajícímu výkonu německého průmyslu.

Ranní nadhoz - Čínský PMI ve výrobě nejvyšší za posledních 5 měsíců
30.09.2019 Maloobchodní tržby v Německu v srpnu rostly meziměsíčně 0,5 %, což je v meziročním vyjádření nárůst o 3,2 %. V porovnání s minulým měsícem se dařilo nejen potravinám a oděvům, ale také informačním technologiím, které po dvou měsících zaznamenaly meziměsíční nárůst, a to o 9,5 %.

Ranní nadhoz - Americký PCE deflátor a důvěra v eurozóně na pořadu dne
27.09.2019 Včera byl zveřejněn zápis z měnověpolitického zasedání Evropské centrální banky. Ten přiblížil důvody, které vedly centrální bankéře k rozhodnutí snížit sazbu na -0,5 % a přijmout balíček dalších opatření, jako je nové kolo nákupu aktiv či další program půjček pro bankovní sektor s ještě příznivějším úrokem. Ze zprávy, podobně jako ze samotné tiskové konference, vyplývá, že hlavním důvodem je ne příliš překvapivě neochota evropské inflace konvergovat k cíli ECB. Nutno podotknout, že rozhodnutí přijmout stimulační balíček rozhodně nebylo přijato jednohlasně. Mnoho členů rady se následně vyjádřilo zejména proti dalšímu kolu nákupu aktiv. Guvernérka za Německo S. Lautenschlaeger ke konci měsíce dokonce rezignovala.

Ranní nadhoz - ČNB nastavení úrokových sazeb nezněnila
26.09.2019 Bankovní rada ČNB včera na svém měnovém zasedání ponechala základní úrokové sazby na 2 %. O tomto výsledku rozhodlo pět členů bankovní rady, dva členové hlasovali pro zvýšení o 25 bazických bodů. Bankovní rada zhodnotila rizika stávající prognózy jako výrazná oběma směry, v souhrnu je hodnotí jako mírně proinflační. To je dáno úrovní kurzu koruny, která je ve třetím čtvrtletí o třicet haléřů slabší, než předpokládá prognóza ČNB. Rovněž inflace byla v červenci i srpnu vyšší oproti předpokladům. Mezi hlavní nejistoty BR zařadila dopady protekcionistických opatření ve světovém obchodě či výraznější zpomalení eurozóny. Postupné zpomalení ekonomiky a pokles inflačních tlaků a zahraniční vývoj by podle našeho názoru měly přimět ČNB v příštím roce postupně přikročit ke snížení úrokových sazeb.

Ranní nadhoz finančních trhů 25.9.2019
25.09.2019 Indikátor ekonomické důvěry, zveřejněný Českým statistickým úřadem, v souhrnném vyjádření vykázal za měsíc září pokles o 1 bod na úroveň 94,6, což je nejnižší hodnota za posledních pět let. Na tomto snížení se podílely obě jeho složky, tedy důvěra mezi podnikateli i mezi spotřebiteli.

Ranní nadhoz finančních trhů 24.9.2019
24.09.2019 Průmyslový PMI index Německa se v září dále propadl na 41,4 a zaznamenal tak nejnižší hodnotu za posledních více než 10 let. Sektor služeb, který si až dosud vedl na rozdíl od průmyslu dobře, začal rovněž ztrácet dynamiku. Dosáhl pouze 52,5 bodu, což bylo o 2,3 bodu méně než v srpnu. Souhrnný kompozitní index se tak dostal poprvé od roku 2013 pod 50 bodů, když dosáhl hodnoty 49,1 bodu. Nízké úrovně indikátorů zvyšují obavy ohledně vývoje v dalších čtvrtletích a srážejí investiční aktivitu firem.

Ranní nadhoz - Vyjednávání o brexitu tento týden pokračují, pozornost se upírá k zasedání ČNB
23.09.2019 Britský premiér B. Johnson odcestoval do New Yorku na klimatický summit OSN. Doufá, že během týdne se mu podaří přesvědčit klíčové unijní zástupce k úpravě stávající dohody. Do USA odjížděl pln optimizmu a ochoty vyjednávat o postavení Severního Irska, což je ohnisko všech neshod.

Ranní nadhoz - libra posílila, ceny výrobců v Německu poklesly
20.09.2019 Zářijový Philadelphia Fed index potvrdil pokračující expanzi ekonomiky USA, když vykázal hodnotu 12,0 bodu. Jednalo se sice o mírný meziměsíční pokles, nicméně výsledek dokládá převažující optimismus mezi americkými zpracovateli.

Ranní nadhoz - Fed snížil základní sazbu o čtvrt procentního bodu
19.09.2019 Podle očekávání snížila včera americká centrální banka základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Ta se tak nyní nachází na rozpětí 1,75 – 2,00 %. Ovšem rozhodnutí centrálních bankéřů, podobně jako v případě ECB, ukázalo na rozpory mezi členy FOMC. Sedm členů výboru hlasovalo pro snížení sazeb, zatímco 5 členů bylo pro ponechání sazeb na stávající úrovni. Šéf Fedu J. Powell v komentáři zmínil, že tato mírná úprava je dostatečná pro udržení hospodářského růstu a zároveň vytváří prostor pro další snížení, pokud to bude nutné. Ve zveřejněné mediánové prognóze úrokových sazeb však již Fed s dalším snížením nepočítá, což je v rozporu s tržními očekáváními. J. Powell rovněž komentoval situaci zkraje týdne, kdy vlivem nedostatku likvidity na trzích došlo k nárůstu jednodenní sazby až na 10 %. Dodání likvidity na trh pomohlo a situace se postupně zklidnila. Fed tuto záležitost považuje za jednorázovou a zatím nepřijal žádná dodatečná opatření. Rozhodnutí centrálních bankéřů ohledně snížení sazeb bylo předem očekáváno, takže reakce trhů byla jen nepatrná.

Ranní nadhoz - Americký průmysl předčil očekávání
18.09.2019 Zářijový ZEW index očekávání vykázal znatelné zlepšení v Německu i v eurozóně. Evropský index se tak nyní drží na úrovni -22,4 bodu (z předchozích -43,6) a ten německý na -22,5 (z -44,1). Za zlepšením nálady investorů s největší pravděpodobností stojí přístup Evropské centrální banky, která demonstruje odhodlání stimulovat evropskou ekonomiku všemi prostředky a také zdánlivé uklidnění americko-čínských obchodních rozepří. Navzdory zářijovému zlepšení se ovšem index z dlouhodobého pohledu nadále nachází varovně nízko a podle dosavadních zkušeností z něj lze usuzovat, že ani ve čtvrtém kvartále tohoto roku se německá ekonomika k růstu nevrátí.

Ranní nadhoz - mírné zlepšení indikátorů v Německu, produkce v USA ztrácí dynamiku
17.09.2019 Ceny průmyslových výrobců se v srpnu meziměsíčně zvýšily o 0,1 %, jejich meziroční dynamika zůstala na 2,1 %. K růstu nadále významně přispívaly ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry a v potravinářství. Za aktuálně mírnějším růstem cen výrobců stojí průsak nižších cen ropy na světových trzích do domácích cen. V souhrnu tak očekáváme, že průměrný růst cen výrobců by měl letos dosáhnout hodnoty okolo 3 %. Meziroční růst cen zemědělských výrobců v srpnu výrazně zvolnil na 4,1 %, ceny stavebních prací nadále rostou tempem poblíž 4 %.

Ranní nadhoz - Ropa přes víkend zdražila v reakci na výpadek v Saúdské Arábii
16.09.2019 Cena ropy Brent o víkendu vzrostla téměř o 20 %, ropa WTI pak zdražila o 15 %. Stalo se tak v reakci na výpadek ropné produkce v Saúdské Arábii, který nastal po sobotních útocích na její ropná zařízení. Ohroženo je zhruba 5 % světové produkce ropy. Výpadek bude částečně kompenzován ropnými zásobami společnosti Saudi Aramco. Americký prezident D. Trump nabídl také ropu ze strategických rezerv a to v takovém množství, aby trhy zůstaly dobře zásobené.

Ranní nadhoz - ECB ohlásila očekávaný stimulační balíček, německé výnosy méně záporné
13.09.2019 Rada Evropské centrální banky na včerejším zasedání v souladu s očekáváními trhu snížila depozitní sazbu o 10 bazických bodů na -0,50 %, ostatní základní sazby zůstaly zachovány. Depozitní sazba se má udržet na „této nebo nižší“ úrovni, dokud se evropská inflace nepřiblíží cíli (lehce pod 2 %). Stimulační balíček dále obsahuje odstupňování depozitní sazby na dvě různé úrovně. ECB zároveň odstartovala další kolo kvantitativního uvolňování. Plán zahrnuje nákupy aktiv v hodnotě 20 mld. eur od listopadu. Poslední složkou nového balíčku pak bude spuštění programu TLTRO-III s úrokovou sazbou sníženou o 10 bazických bodů oproti původně plánovanému nastavení.

Ranní nadhoz - ECB dnes rozhoduje o dalším měnovém uvolnění
12.09.2019 Dolar během včerejšího dopoledne posílil o půl procenta, poté však část zisků ztratil. Aktuálně se kurz pohybuje na úrovni EUR/USD 1,101. Koruna oproti euru včera oslabila o několik haléřů a její kurz se dnes po ránu pohybuje na EUR/CZK 25,89.

Ranní nadhoz - Čína zmírnila restrikce investic
11.09.2019 Česká inflace v srpnu dosáhla hodnoty 0,1 % meziměsíčně a 2,9 % meziročně. Růst byl poháněn hlavně cenami spojenými s bydlením (elektřina, teplo, nájemné) a službami, v opačném směru působily ceny pohonných hmot či oděvů a obuvi. Inflace se tak i nadále pohybuje v blízkosti horní hranice tolerančního pásma ČNB, ovšem v nejbližší době očekáváme její zpomalení i bez zásahu centrální banky.

Ranní nadhoz finančních trhů 10.9.2019
10.09.2019 Podíl nezaměstnaných osob podle metodiky MPSV byl v srpnu 2,7 %, což je stejně jako v červenci. Celkový počet nezaměstnaných poklesl mírně pod 205 tisíc, zároveň se počet volných pracovních míst dále zvýšil o více než čtyři tisíce a poprvé překročil 350 tisíc. Tento nesoulad odráží přetrvávající napjatou situaci na trhu práce. Náš předchozí odhad průměrné letošní nezaměstnanosti na úrovni 3,1 % tak bude revidován na ještě nižší úrovně.

Ranní nadhoz finančních trhů 9.9.2019
09.09.2019 Na čínském zahraničním obchodě se začínají výrazněji podepisovat obchodní války s USA. Srpnový výsledek ukázal, že bilance se propadla o více než 10 mld. dolarů, a dopadla tak výrazně hůře, než očekával trh. Na vině je především výrazný propad vývozu, který zaznamenal meziroční pokles o jedno procento (počítáno z objemů v USD). Zároveň se však Číně daří snižovat také dovoz a to o více než pět procent (počítáno z objemů v USD).

Raiffeisenbank: Ranní nadhoz - Tuzemský průmysl se vrátí k pozitivnímu růstu, zahraniční obchod se naopak propadne
06.09.2019 České maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 7 %, při započtení motoristického segmentu pak o 6,2 %. Oproti předchozímu měsíci se výrazně zvýšil příspěvek z prodeje a oprav automobilů, které si připsaly 4,2 %. Tradičně se dařilo také internetovým obchodům a zásilkovým službám (růst o 21,7 %). I pro zbytek roku předpokládáme, že si maloobchodní tržby udrží solidní tempo hnány silnou spotřebitelskou důvěrou a kvapným růstem mezd.

Ranní nadhoz finančních trhů 5.9.2019
05.09.2019 Poslanci britského parlamentu schválili návrh zákona, který má zabránit premiérovi B. Johnsonovi odejít z EU bez dohody. Předlohu podpořilo 327 zákonodárců, proti se jich postavilo 299. Návrh nyní musí projít ještě horní Sněmovnou lordů. Johnson chtěl kvůli přijetí zákona vyvolat předčasné volby, nenašel však pro to dostatečnou poslaneckou podporu. Přijatý zákon dává vládě čas do 19. října na dojednání nové dohody s EU nebo požaduje souhlas parlamentu v případě neřízeného brexitu. Pokud vláda nesplní ani jednu podmínku, musí premiér dopisem požádat EU o další odklad brexitu, nejspíše do 31. ledna 2020. Britská libra na uvedený vývoj reagovala positivně.

Ranní nadhoz - Britský parlament se vzepřel Johnsonovi
04.09.2019 Při včerejším hlasování v britském parlamentu se 21 konzervativních poslanců postavilo proti vlastnímu předsedovi a zároveň premiérovi Borisi Johnsonovi. Společně s opozičními politiky tak protlačili na dnešní program schůze hlasování, které by mohlo zabránit jeho vládě provést neřízený brexit bez souhlasu parlamentu. Pokud dnešní hlasování dopadne podobným poměrem, pak bude vláda nucena buďto vyjednat s EU novou rozvodovou dohodu, nebo získat explicitní schválení odchodu bez dohody od britských poslanců. V opačném případě by pak musela požádat Unii o odklad celého brexitu. Johnson v reakci začal mluvit o předčasných volbách v půlce října, které by mu mohly dát nový mandát pro pokračování v nastaveném kurzu.

Raiffeisenbank: Ranní nadhoz - reálný růst mezd se udrží na 4%
03.09.2019 Český index nákupních manažerů ve výrobě si v srpnu oproti červenci polepšil o 1,8 bodu a dosáhl hodnoty 44,9. I přes dílčí zlepšení se ukazatel nadále pohybuje hluboko v pásmu kontrakce, což ukazuje na bídnou kondici tuzemského výrobního sektoru. Ani vyhlídky směrem do budoucna se nelepší. Důvěra týkající se výroby v příštích dvanácti měsících oslabila, zejména vlivem klesající poptávky od zahraničních klientů.

Ranní nadhoz finančních trhů 2.9.2019
02.09.2019 Od neděle 1. září vstupují v platnost nová 15% cla na čínské zboží (elektronika, obuv) v celkovém objemu 125 mld. dolarů. Také čínská cla na americké zboží v hodnotě 75 mld. dolarů se zvýšila na 5 až 10 %. Přesto obě strany souhlasily s pokračováním ve vyjednávání, kterého bychom se měli dočkat již začátkem září.

Ranní nadhoz finančních trhů 30.8.2019
30.08.2019 Index ekonomické důvěry v eurozóně oproti očekávání v srpnu mírně vzrostl na hodnotu 103,1 bodu z předchozích 102,7. Stabilní pokles indexu, který trvá od začátku roku 2018, byl již několikrát krátce přerušen podobnými výkyvy, které ovšem k obratu v trendu nevedly. Aktuální data naznačují, že nálada se zlepšila ve zpracovatelském a maloobchodním sektoru, které se ovšem budou v blízké době muset nadále vyrovnávat s hrozbou divokého brexitu a obchodními válkami. Varovná jsou ovšem čísla ze služeb, kde došlo k již třetímu zhoršení nálady v řadě.

Ranní nadhoz - Nervozita v Británii, uklidnění v Itálii
29.08.2019 Britský premiér Johnson požádal královnu o přerušení zasedání sněmovny ihned po návratu z letních prázdnin až do 14. října. Parlament tak bude mít pouze minimum času, aby se pokusil legislativně znemožnit brexit bez dohody, který má nastat 31. října. Jak je britskou tradicí, královna se do politických tahanic nijak nezapojila a Johnsonovu návrhu bez dalšího vyhověla. Pravděpodobnost divokého brexitu se tak dále zvýšila, což vedlo k okamžitému oslabení britské libry proti euru o cca 0,6 %.

Ranní nadhoz finančních trhů 28.8.2019
28.08.2019 Zpřesněná data o německém hrubém domácím produktu potvrdila jeho mezikvartální pokles o 0,1 % za druhé čtvrtletí tohoto roku. Zároveň byla zveřejněna jeho podrobnější struktura, ze které vyplynulo, že hlavní podíl na tomto výsledku měl pokles exportu, který odepsal 1,3 %. Za tím lze hledat zpomalení čínské ekonomiky a globální obchodní spory. Nedařilo se ani německému stavitelství, které zpomalilo o 1 %. Naopak nadále rostla spotřeba domácností (+0,1 %) i vlády (+0,5 %).

Ranní nadhoz finančních trhů 27.8.2019
27.08.2019 Na závěr víkendového summitu G7 se setkal francouzský prezident E. Macron s tím americkým. Macron se u Trumpa přimlouval, aby obnovil jednání s Íránem ohledně jaderného programu. Po uvalení sankcí na Írán hrozí, že začne vyvíjet jadernou zbraň. Podle Macrona je přitom stěžejní, aby Írán nikdy neměl jaderné zbraně a aby nedošlo k destabilizaci regionu. Íránský prezident H. Rúhání se setkáním s americkým protějškem souhlasil a ani Trump tuto myšlenku nezavrhuje. Mimo to se Francie a USA dohodla na kompromisu ohledně francouzské digitální daně, kvůli které Trump hrozil clem na dovoz francouzského vína.

Ranní nadhoz finančních trhů 26.8.2019
26.08.2019 Dlouho vyhlížený páteční proslov prezidenta amerického Fedu J. Powella nepřinesl žádné překvapivé informace. Šéf americké centrální banky připomněl stávající rizika vývoje (obchodní války), ale také nezapomněl zmínit dobrou kondici tamní ekonomiky a inflaci přibližující se k cíli. Potvrdil, že Fed i nadále bude reagovat na potřeby americké ekonomiky a na globální rizika. Na rozdíl od některých jeho kolegů, kteří vidí potřebu snížení i o 50 bazických bodů v krátkém časovém horizontu, tak Powellův proslov nepřinesl očekávaný příslib výraznějšího uvolnění měnové politiky.

Ranní nadhoz finančních trhů 23.8.2019
23.08.2019 Kompozitní PMI index eurozóny se v srpnu mírně zvýšil a dosáhl 51,8 bodu. Solidní růst i nadále vykazuje sektor služeb, který, přes přetrvávající nepříznivou situaci v průmyslu (47,8 bodu), udržel evropskou ekonomiku v pásmu expanze. Nicméně firemní sentiment dosáhl nejnižších hodnot za posledních šest let a naznačuje, že společnosti se spíše připravují na dlouhodobější období ekonomického útlumu. Mezičtvrtletní růst HDP v eurozóně v Q3 tak bude nejspíš jen mírně kladný.

Ranní nadhoz finančních trhů 22.8.2019
22.08.2019 Včera zveřejněný zápis z posledního jednání Fedu nepřinesl žádné překvapení. Jen potvrdil, že snížení sazeb o 25 bb bylo preventivní pojistkou proti zahraničním nejistotám a poklesu sentimentu v některých sektorech ekonomiky. Dva členové hlasovali proti snížení sazeb, naopak několik členů se vyslovilo pro výraznější pokles o 50 bb. Zítřejší projev šéfa Fedu J. Powella v Jackson Hole by však mohl o budoucím nastavení měnové politiky prozradit více.

Ranní nadhoz finančních trhů 21.8.2019
21.08.2019 Včera ve večerních hodinách přijal italský prezident S. Mattarella demisi premiér G. Conteho a pověřil ho vedením dočasné vlády. Pokud se strany nedomluví na nové koalici, případně pokud stávající koalice (Liga, Hnutí pěti hvězd) nenajdou znovu společnou řeč, hrozí předčasné volby. Rozpad vlády přitom může ohrozit nyní probíhající jednání s EU ohledně rozpočtu na příští rok.

Ranní nadhoz finančních trhů 20.8.2019
20.08.2019 Včera byl zveřejněn finální odhad růstu spotřebitelských cen v eurozóně za červenec. Jádrová složka inflace zůstala nezměněna na hodnotě 0,9 % y-o-y, celková inflace však byla o desetinu přehodnocena směrem dolů na 1,0 %. Inflace tak dále ztrácí tempo a vzdaluje se od cíle ECB. Ta připravuje na září obsáhlý balíček opatření pro stimulaci ekonomiky.

Ranní nadhoz finančních trhů 19.8.2019
19.08.2019 Americký prezident D. Trump během víkendu prohlásil, že nechce, aby byla společnosti Huawei prodloužena výjimka, která jí umožňuje nákup amerických součástek. Podle něj se jedná o ohrožení národní bezpečnosti. Podle ekonomického poradce Bílého domu L. Kudlowa bude výjimka prodloužena na symbolické tři měsíce jako gesto dobré vůle při jednání s Čínou. USA s Čínou prozatím jedná, avšak dohoda prozatím není nadohled. Kudlow se nechal slyšet, že dosavadní průběh hodnotí pozitivně a následujících deset dní bude intenzivně pokračovat.

Ranní nadhoz finančních trhů 16.8.2019
16.08.2019 Včerejší americké regionální indikátory z průmyslu za srpen skončily nad očekáváními a potvrdily dobrou kondici tamní ekonomiky. Empire State Index mezi zpracovateli zaznamenal meziměsíční nárůst o 0,5 bodu na hodnotu 4,8. Za pozornost stojí hlavně znatelně lepší hodnocení nových objednávek. I Philadelphia Fed Business Outlook skončil oproti očekáváním lépe. Pozitivně vyznělo především hodnocení výhledu na příštích šest měsíců.

Ranní nadhoz finančních trhů 15.8.2019
15.08.2019 Český hrubý domácí produkt vzrostl ve druhém čtvrtletí o 0,6 % mezikvartálně a o 2,7 % meziročně. Tuzemská ekonomika tak stále vykazuje solidní tempo, a to i přes slabý růst v eurozóně a hrozbu recese u našeho hlavního obchodního partnera Německa. Hlavními přispěvateli k růstu produktu byly spotřeba domácností a zahraniční poptávka, naopak došlo k dalšímu poklesu dynamiky investic. V souhrnu za celý rok očekáváme růst HDP o 2,4 %.

Ranní nadhoz finančních trhů 14.8.2019
14.08.2019 Německý hrubý domácí produkt v souladu s předpoklady ve druhém čtvrtletí poklesl o 0,1 %. Za tímto slabým výsledkem stojí hlavně německý průmysl a stavebnictví, naopak služby nadále prokazují odolnost vůči zpomalení. Podle dostupných předstihových indikátorů se ani ve třetím čtvrtletí výrazné zlepšení očekávat nedá. Nadále hrozí riziko, že se navzdory stále nízké nezaměstnanosti ochladí i trh služeb, což by následně mohlo Německo stáhnout hlouběji do pásma recese.

Ranní nadhoz finančních trhů 13.8.2019
13.08.2019 Spotřebitelské ceny v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,4 %, v meziročním srovnání spotřebitelská inflace zrychlila na 2,9 %. Rychleji rostly především ceny potravin a ceny dovolených. Nadále je inflace výrazně podporována cenami spojenými s bydlením. Naopak ceny pohonných hmot poklesly. V průměru za letošní rok odhadujeme inflaci na úrovni 2,7 %.

Ranní nadhoz finančních trhů 12.8.2019
12.08.2019 Minulý týden naplno vyjevil, jaké škody může globálně napáchat politická nejistota. Nekonečné odcházení Spojeného království z Evropské unie pomalu vstupuje do dalšího dějství a nikdo pořádně neví, jaký je scénář. Premiér Johnson tvrdošíjně opakuje, že země odejde k 31. říjnu klidně i bez dohody, ale v dohodu prý věří. Přitom na ní nikdo nepracuje. Zároveň se množí spekulace o tom, že již odstartoval kampaň pro předčasné volby, aby posílil svou pozici v parlamentu. Britská ekonomika mezitím mezikvartálně poklesla o 0,2 % a libra spadla proti americkému dolaru na nejnižší hodnotu od roku 1985. Podobně i souboj mezi Čínou a USA si vybírá svou daň na nejrůznějších místech. Poslední obětí byl v minulém týdnu německý průmysl i export, které vykázaly nevalné výsledky. Historická zkušenost říká, že v takových případech nemá důvod k radosti ani česká ekonomika.

Ranní nadhoz finančních trhů 9.8.2019
09.08.2019 Česká nezaměstnanost se v červenci zvýšila o 0,1 p.b. na 2,7 %. Tento nárůst souvisí se sezónním vstupem čerstvých absolventů na trh práce. Míra nezaměstnanosti se nadále nachází na mimořádně nízké úrovni. Po předchozím poklesu došlo v červenci k nárůstu počtu volných pracovních míst, takže český trh práce na výraznější ochlazení stále čeká.

Ranní nadhoz finančních trhů 8.8.2019
08.08.2019 Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v červnu meziročně vzrostly o 4,6 %. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se však zvýšily pouze o 0,2 %, což bylo dáno značným poklesem tržeb za prodeje a opravy automobilů (-8,3 %). Přetrvávající spotřebitelská důvěra a rychlý růst mezd budou i v dalším období podporovat útraty zákazníků.

Ranní nadhoz finančních trhů 7.8.2019
07.08.2019 Tuzemská červnová průmyslová výroba poklesla v porovnání s květnem o 2,8 %, oproti stejnému měsíci předchozího roku se snížila o 3,8 %. Výroba osobních dopravních prostředků v červnu poklesla téměř o 4 %. Průmyslová produkce bude i nadále ovlivňována nepříznivou ekonomickou situací u našich hlavních obchodních partnerů v čele s Německem. V průměru za celý rok 2019 očekáváme, že dynamika průmyslové výroby bude podstatně nižší než v loňském roce, pouze mírně nad jedním procentem.

Ranní nadhoz finančních trhů 6.8.2019
06.08.2019 Spojené státy označily Čínu za měnového manipulátora. Oznámení amerického ministerstva financí následovalo po včerejším umělém oslabení čínského jüanu vůči dolaru. Prohlášení dále zvýší napětí mezi oběma státy. Vlivem posledních událostí se naděje na uzavření obchodní dohody pomalu rozplývá.

Ranní nadhoz finančních trhů 5.8.2019
05.08.2019 Během minulého týdne prohlásil americký prezident D. Trump, že uvalí cla na veškerý zbývající čínský dovoz (v hodnotě cca 300 mld. dolarů od 1. září). Čína nyní vrací úder, když manipulovala čínský Juan k oslabení na nejnižší hodnotu od roku 2008 USD/CNY 7,03, což výrazně pomáhá tamním exportérům. Zároveň vyzvala státní firmy, aby pozastavily dovoz amerických zemědělských výrobků. Přitom právě nedostatečný odběr těchto komodit byla jednou z motivací uvalení dodatečných cel. Křehký mír nabytý na summitu G20 je tak zřejmě minulostí. Obchodní války vstupují do dalšího kola.

Ranní nadhoz finančních trhů 2.8.2019
02.08.2019 V průběhu včerejšího dne oznámil americký prezident D. Trump, že na zbytek čínského dovozu uvalí dodatečná cla ve výši 300 mld. dolarů s platností od 1. září. Křehký mír, který obě strany navázaly během summitu G20 na konci června tak je narušen kvůli prezidentově nespokojenosti s postupem Číny. Podle jeho mínění Čína nenakupuje dostatek amerických zemědělských produktů, což neodpovídá domluvě. I přes tento razantní krok očekává, že jednání s Čínou budou pokračovat.

Ranní nadhoz finančních trhů 1.8.2019
01.08.2019 Americká centrální banka na včerejším zasedání podle očekávání snížila úrokové sazby o 25 bazických bodů na 2,25 % (resp. 2 %). Podle následného prohlášení šéfa J. Powella se však jedná jen o úpravu měnové politiky v polovině cyklu, nikoliv začátek cyklu snižování sazeb. K tomuto rozhodnutí je přivedla obava o vývoj globální ekonomiky a nízká inflace v USA. Zároveň připustil možnost, že by úroky mohly dále klesat, avšak nejednalo by se o dlouhodobý cyklus snižování sazeb. Fed nyní hodlá pozorně sledovat data především z domácí ekonomiky.

Ranní nadhoz finančních trhů 31.7.2019
31.07.2019 Německá inflace podle evropského harmonizovaného výpočtu v červenci zpomalila na 1,1 % z předchozích 1,5 %. Jedná se pravděpodobně o další důsledek zpomalování tamního zpracovatelského průmyslu a zároveň je to varovný signál pro ECB, které se nedaří evropskou inflaci zvednout na žádoucí úroveň.

Ranní nadhoz finančních trhů 30.7.2019
30.07.2019 Vyjednávání mezi USA a Čínou ohledně nové obchodní dohody byla dnešním dnem zahájena. K setkání dojde poprvé od května, kdy na sebe obě strany uvalily sadu cel. Neočekává se, že by došlo k výraznějšímu průlomu ve vyjednávání. Může dojít k uzavření dílčích dohod, obchodní válka se však tímto setkáním téměř jistě nevyřeší.

Ranní nadhoz finančních trhů 29.7.2019
29.07.2019 USA a Čína by měly tento týden obnovit jednání ohledně nové obchodní dohody. Čínští a američtí zástupci se sejdou poprvé od května, kdy veškerá jednání zkrachovala a obě strany na sebe opět uvalily sadu cel. Setkání proběhne v úterý v čínské Šanghaji. Neočekáváme, že by došlo k výraznějšímu pokroku ve vyjednávání, ani jedna strana nemá v plánu se unáhlit.

Ranní nadhoz finančních trhů 26.7.2019
26.07.2019 Německý index IFO zaznamenal další propad. Hodnocení podnikatelského prostředí v červenci dosáhlo hodnoty 95,7 (pokles o 1,7 bodu). Na snížení celkového indexu se podílelo zhoršené známkování současných podmínek, ovšem ještě výrazněji se do něj promítl výhled Němců do blízké budoucnosti, který dopadl nejhůře od konce roku 2009.

Ranní nadhoz finančních trhů 25.7.2019
25.07.2019 Podle včera zveřejněného konjukturálního průzkum zůstala důvěra v českou ekonomiku v červenci prakticky neměnná, když dosáhla 95,1 bodu, tedy jen o 0,1 bodu nižší než v předchozím měsíci. Kladně se na tomto výsledku přičinili spotřebitelé. Oproti červnu se zlepšilo hlavně jejich hodnocení výhledu ekonomické situace pro příštích dvanáct měsíců. Naproti tomu důvěra mezi podnikateli poklesla. Optimismus se zvýšil mezi obchodníky a naopak mírně se snížil ve stavebnictví.

Ranní nadhoz finančních trhů 23.7.2019
23.07.2019 Kurz koruny byl včera i dnes ráno stabilní a pohyboval se poblíž hodnot EUR/CZK 25,54. Euro proti dolaru včera odpoledne a dnes ráno postupně ztratilo cca 0,25 % a dostalo se pod hranici EUR/USD 1,12. Aktuálně se kurz pohybuje na úrovni 1,119.

Ranní nadhoz finančních trhů 22.7.2019
22.07.2019 Britský ministr financí Philip Hammond ve středu podá demisi, protože nesouhlasí s odchodem země z Evropské unie bez dohody. Tuto možnost rozluky s EU nevylučuje pravděpodobný příští předseda konzervativců a budoucí britský premiér B. Johnson. Rezignaci podá ještě do rukou odcházející premiérky Theresy Mayové. Jméno nástupce Mayové bude znát Británie v úterý.

Ranní nadhoz finančních trhů 19.7.2019
19.07.2019 Včera v odpoledních hodinách amerického času měli R. Clarida, místopředseda Rady guvernérů, a J. Williams, šéf newyorského Fedu, velmi holubičí prohlášení, které nezůstalo bez odezvy trhů. Williams se nechal slyšet, že by americký Fed měl reagovat na první signály zpomalující ekonomiky okamžitým snížením sazeb. Podobně Clarida zmínil, že rozhodnutí Fedu by se mělo dělat na základě toho, kam ekonomika směřuje. Fed následně prohlášení mírnil slovy, že výroky měly spíše akademický charakter a že se nevztahovaly přímo k příštímu měnověpolitickému zasedání.

Ranní nadhoz finančních trhů 18.7.2019
18.07.2019 Snížení dynamiky cen průmyslových výrobců v červnu na 2,5 % z květnových 3,8 % bylo dáno především poklesem cen ve skupině rafinovaných ropných produktů, které reagovaly na nižší ceny ropy na světových trzích. Naopak elektřina nadále rostla dvouciferným tempem. Rychle rostly i ceny v potravinářském průmyslu reagující na vyšší ceny agrárních komodit. Ceny zemědělských výrobců vzrostly v červenci takřka o 13 %, což bude působit na růst cen potravin v rámci spotřebitelských cen.

Ranní nadhoz finančních trhů 17.7.2019
17.07.2019 ZEW index ekonomického sentimentu v Německu poklesl na -1,1 v hodnocení současné situace a na -24,5 pro výhled do budoucnosti. V obou případech se jedná o hodnoty blízké minimům za posledních několik let. Na vině jsou primárně globální obchodní spory, slábnoucí růst v Číně a problémy německého automobilového průmyslu. Za celou eurozónu ZEW index stagnuje na úrovni -20,3, což taktéž značí poměrně hluboký pesimismus. Pro ECB se jedná o další signál, že evropská ekonomika se stále nevzpamatovává a bankéři by se tak mohli přiklonit k diskutovanému měnovému uvolnění.

Ranní nadhoz finančních trhů 16.7.2019
16.07.2019 Výsledek běžného účtu platební bilance v květnu pozitivně překvapil, když skončil přebytkem 11,2 mld. Kč. Saldo běžného účtu bylo tradičně příznivě ovlivněno přeshraničním obchodem, který skončil přebytkem 42,9 miliard. Naopak negativně působil odliv důchodů z přímých i portfoliových investic. Za celý rok 2019 očekáváme přibližně vyrovnanou bilanci běžného účtu.

Ranní nadhoz finančních trhů 15.7.2019
15.07.2019 Růst čínského hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí zpomalil o dvě desetinky na 6,2 % a je tak nejpomalejší za posledních téměř třicet let. Naopak dílčí data z čínské ekonomiky přináší více optimizmu. Maloobchodní tržby zaznamenaly v červnu meziroční nárůst o téměř 10 % a průmyslová produkce za totéž období předčila očekávání trhu o více než procentní bod, když vzrostla o 6,3 %. Některé asijské akciové indexy zareagovaly na pozitivní měsíční data připsáním zisků.

Ranní nadhoz finančních trhů 12.7.2019
12.07.2019 Francouzský Senát včera schválil daň pro velké technologické firmy, což se mimo jiné dotkne amerických firem (Google, Facebook, Amazon). Americký prezident D. Trump nechal zahájit vyšetřování, zda daň nediskriminuje americké firmy. To by mohlo mít za následek nové kolo celních válek, které by tentokrát byly mířené proti eurozóně. Na snadě jsou cla na automobily, kterými Trump eurozóně před nedávnem hrozil a jejichž zavedení odložil do podzimu.

Ranní nadhoz finančních trhů 11.7.2019
11.07.2019 Šéf amerického Fedu J. Powell ve svém včerejším projevu uvedl, že americká ekonomika je vystavena rizikům spojeným s globálním ekonomickým vývojem. Zároveň vidí nebezpečí, že inflace bude na nižších hodnotách delší období. Toto holubičí vyjádření tak otvírá dveře pro snížení sazeb již na nejbližším zasedání koncem července. Podle naší prognózy k prvnímu snížení dojde až v září, do konce roku očekáváme pokles sazeb celkem o 50 bb. Kurz dolaru k euru v reakci na projev včera odpoledne oslabil až nad 1,126.

Ranní nadhoz finančních trhů 10.7.2019
10.07.2019 Včerejší setkání ministrů financí členských zemí EU přineslo shodu nad textem dohody, která by měla pro případ neřízeného brexitu zajistit dokončení letošního roku podle plánovaného rozpočtu. Velká Británie by se podle této dohody měla zavázat naplnit své finanční závazky a umožnit běžnou kontrolu využití unijních financí a stejně tak i EU fiskální rok ve vztahu k Britům dokončí podle plánu. Ministři diskutovali i plány na posílení příjmové strany evropského rozpočtu pro nadcházející nový finanční rámec na období 2021-2027.

Ranní nadhoz finančních trhů 9.7.2019
09.07.2019 Květnová průmyslová výroba byla oproti dubnu vyšší o 1,1 %, meziročně se zvedla o 3,2 %. K růstu nejvýrazněji přispěl automobilový sektor. I přes pozitivní výsledek bude tuzemská průmyslová výroba v dalších měsících ovlivněna nepříznivou ekonomickou situací u našich hlavních obchodních partnerů, v průměru za rok 2019 by si tak průmysl měl polepšit jen o 1,3 %.

Ranní nadhoz finančních trhů 8.7.2019
08.07.2019 Páteční data z amerického trhu práce za červen překvapila. Nových pracovních míst mimo farmářský sektor bylo vytvořeno více než 220 tis, což byl lepší výsledek než nejoptimističtější odhad z trhu. Nezaměstnanost se nepatrně zvýšila na 3,7 %, mzdy rostly stále solidním tempem 3,1 %. Takto pozitivní výsledek má za následek oslabení očekávání ohledně letního snížení sazeb, přesto trh i nadále očekává jedno snížení o 25 bazický bodů v horizontu jednoho měsíce.

Ranní nadhoz finančních trhů 4.7.2019
04.07.2019 Včerejší ukazatel PMI za sektor služeb v Německu dosáhl téměř 56 bodů, pro eurozónu byl pak jen mírně nižší. Dobrá kondice terciálního sektoru tak vyvažuje neslavné výsledky z průmyslu. Právě služby by měly pomoci udržet úroveň ekonomického výstupu eurozóny ve druhém čtvrtletí aspoň v mírně kladných hodnotách.

Ranní nadhoz finančních trhů 3.7.2019
03.07.2019 Evropští lídři se po pěti týdnech vyjednávání shodli na obsazení klíčových pozic v EU. Prezidentkou Evropské komise by se po stávajícím Jean-Claude Junckerovi měla stát německá ministryně obrany Ursula von der Leyen. Prezidentkou Evropské centrální banky má být jmenována současná generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagarde. Návrh ještě musí schválit Evropský parlament.

Ranní nadhoz finančních trhů 2.7.2019
02.07.2019 Český index nákupních manažerů ve výrobě v květnu dále poklesl až na hodnotu 45,9 bodu, tj. na desetileté minimum. Průmyslové podniky pociťují zejména výrazné poklesy objednávek, což směrem do budoucna bude znamenat další snižování produkce. Podniky vnímají nejistoty spojené především s ekonomickým vývojem v zahraničí. Dohoda amerického a čínského prezidenta, že se „dohodnou“, jen zmírnila, nesmazala, nejistotu zahalující budoucí vývoj obchodních vztahů.

Ranní nadhoz finančních trhů 1.7.2019
01.07.2019 Víkendový summit G20 přinesl alespoň krátkodobé uklidnění situace na globálním trhu. Mezi USA a Čínou došlo k obnovení vyjednávání. Cla prozatím odvolána nebyla. USA přislíbila vstřícnější postavení k firmě Huawei, pokud nedojde k narušení americké bezpečnosti. Akciové trhy spolu s čínským juanem na výsledek summitu zareagovaly připsáním zisků, naopak cena zlata poklesla. Dolar s dnešním ránem posílil vůči euru až k hodnotě EUR/USD 1,133.

Ranní nadhoz finančních trhů 28.6.2019
28.06.2019 Ekonomická důvěra v eurozóně zaznamenala další pokles, když v červnu dosáhla hodnoty 103,3 bodu, tedy nejnižší od roku 2016. Hlavní měrou se na tom podíleli průmyslníci, kteří snižují svá očekávání na budoucí produkci i objednávky. Oproti tomu poskytovatelé služeb naději neztrácejí. Také evropští spotřebitelé meziměsíčně zhoršili své hodnocení z -6,5 na -7,2 bodu. Zdá se tedy čím dál pravděpodobnější, že květnový záblesk lepší nálady nebyl předzvěstí obratu v poklesovém trendu, ale spíše malou přestávkou na cestě ke dnu.

Ranní nadhoz finančních trhů 27.6.2019
27.06.2019 Bankovní rada ČNB na včerejším zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 2 %. Dále zhodnotila rizika stávající prognózy jako vyrovnaná. Mezi domácí rizika řadí vývoj kurzu koruny, mezi zahraniční nejistoty zařadila především dopady protekcionistických opatření ve světovém obchodě či výraznější zpomalení eurozóny. Guvernér Jiří Rusnok na následné tiskové konferenci připustil, že pauza do dalšího pohybu sazeb může být delší v závislosti právě na okolním vývoji a může jít oběma směry v závislosti na aktuálním vývoji a naplnění hrozeb.

Ranní nadhoz finančních trhů 26.6.2019
26.06.2019 Včerejší data o spotřebitelské důvěře v USA ukázala výrazný pokles optimismu mezi dotázanými Američany. Hodnotou 121,5 bodu index zaostal za tržními očekáváními téměř o 10 bodů a spadl na nejnižší úroveň od září roku 2017. Na tomto propadu se přibližně stejnou měrou podílela zhoršená hodnocení současné, i očekávání budoucí ekonomické situaci. Američtí spotřebitelé si tak jsou zřejmě vědomi neutěšeného stavu mezinárodních obchodních vztahů a rizik s ním spojených.

Ranní nadhoz finančních trhů 25.6.2019
25.06.2019 Cena ropy i nadále klesá již druhý den v souvislosti s americko-iránskými neshodami, které se nadále vyostřují, když americký prezident D. Trump uvalil na Irán dodatečné sankce. To má za následek propad některých světových akciových indexů (S&P 500, Topix, FTSE). Vzniklá nejistota nejen ohledně iránských sankcí má naopak příznivý vliv na cenu zlata, která dosáhla svého šestiletého maxima.

Ranní nadhoz finančních trhů 24.6.2019
24.06.2019 Brusel pozdrží zahájení sankčního řízení s Itálií kvůli jejímu příliš schodkovému rozpočtu. Itálii tak vzniká další čas na vyjednávání a vytvoření nové dohody a zároveň má v plánu začít pracovat na rozpočtu pro rok 2020 dříve. Italské výnosy reagovaly na zprávu mírným nárůstem.

Ranní nadhoz finančních trhů 21.6.2019
21.06.2019 Červnový index spotřebitelské důvěry v Eurozóně vykázal oproti květnu pokles o 0,7 bodu a zastavil se na hodnotě -7,2. Evropané tak optimismem sice neoplývají, nicméně v dlouhodobém srovnání se nejedná o nijak varovné hodnoty a oproti posledním měsícům lze hovořit o stagnaci.

Ranní nadhoz finančních trhů 20.6.2019
20.06.2019 Na včerejším zasedání amerického Fedu podle očekávání ještě nedošlo ke změně úrokových sazeb, nicméně vnímání centrálních bankéřů se posunulo ve směru měnového uvolnění. Sazby by se tak mohly změnit již na dalším zasedání koncem července. Nejistoty spojené s obchodními válkami a jejich nepříznivý vliv na americkou i globální ekonomiku spolu s nižší úrovní cenového růstu jsou hlavními důvody pro snížení úrokových sazeb. Prognóza Fedu zůstala nadále příznivá, výhled HDP se takřka nemění, směrem dolů je přehodnocena inflace a nezaměstnanost. Kurz amerického dolaru proti euru od včerejška postupně oslabuje až na aktuální úroveň 1,127. To by mělo pomoci koruně, její kurz proti euru se však neměnil a zůstal poblíž 25,63.

Ranní nadhoz finančních trhů 19.6.2019
19.06.2019 Prezident Evropské centrální banky M. Draghi zmínil, že ECB má významný prostor pro spuštění dalšího kvantitativního uvolňování v rozsahu 2,6 bn euro. Zároveň naznačil, že by uvedená operace mohla krátkodobě znamenat posun inflačního cíle nad dosavadní hodnotu. Americký prezident D. Trump následně Draghiho obvinil, že prostřednictvím svých holubičích komentářů nečestně manipuluje s kurzem eura. Proti tomu se Draghi ohradil, že ECB se zavázala plnit inflační cíl (v blízkosti pod 2 %) a že se tohoto cíle snaží dosáhnout všemi prostředky. Zároveň dodal, že kurz je pro ně druhořadý a nesnaží se ho aktivně ovlivnit.

Ranní nadhoz finančních trhů 18.6.2019
18.06.2019 V meziměsíčním srovnání vzrostly ceny průmyslových výrobců v květnu o 0,5 %, meziročně jejich dynamika poklesla na 3,8 %. K růstu nadále výrazně přispívaly ceny energií. Ceny výrobců v eurozóně rovněž ztrácí tempo, což se bude promítat i do cen v tuzemsku. Kromě toho cena ropy na globálních trzích klesla během května o cca 10 dolarů za barel, což uvidíme již v datech za červen.

Ranní nadhoz finančních trhů 17.6.2019
17.06.2019 Americký prezident D. Trump se nechal slyšet, že rozhodně nemá naspěch s uzavřením nové obchodní dohody s Čínou. Pochvaluje si, že výnosy z cel jsou vysoké. Pokud by jeho čínský protějšek neměl zájem se s ním setkat na summitu G20 v Japonsku na konci června, neznamenalo by to, podle jeho slov, pro USA velké ztráty.

Ranní nadhoz finančních trhů 14.6.2019
14.06.2019 V prvním kole hlasování o novém lídrovi britské konzervativní strany ukázal jasnou převahu zastánce tvrdého Brexitu B. Johnson. Ten se nechal slyšet, že hodlá zajistit odchod Británie z EU do konce října ať už s dohodou, nebo bez ní. Ostatní kandidáti nyní spojují síly proti Johnsonovi. Další kolo hlasování je naplánované na příští týden.

Ranní nadhoz finančních trhů 13.6.2019
13.06.2019 Růst spotřebitelských cen ve spojených státech zaostal za očekáváním. V květnu vzrostla jádrová složka cen (bez potravin a pohonných hmot) meziměsíčně pouze o jednu desetinu, stejně jako v předchozích třech měsících. Meziroční dynamika celkové inflace poklesla na 1,8 %, desetinu ztratila i jádrová inflace, když dosáhla 2 %. Nižší hodnoty inflace následovaly po pátečních horších datech z trhu práce a podpořily tak spekulace investorů na snížení základních úrokových sazeb.

Ranní nadhoz finančních trhů 12.6.2019
12.06.2019 Květnová inflace v ČR překonala meziroční hodnotou 2,9 % očekávání trhů i samotné České národní banky o dvě desetiny procentního bodu. Ačkoliv se toto tempo růstu cen – poháněné primárně cenami potravin, pohonných hmot a služeb – nachází na horní hranici rozpětí, které ČNB toleruje, neočekává se obrat v měnové politice směrem ke zvýšení sazeb. Panuje totiž přesvědčení, že po zbytek roku vlivem ekonomického ochlazování zpomalí i růst cen.

Ranní nadhoz finančních trhů 11.6.2019
11.06.2019 Podíl nezaměstnaných osob podle očekávání v květnu dále poklesl na 2,6 %. Počet nezaměstnaných se oproti dubnu snížil na cca 200 tisíc, naopak počet volných pracovních míst dále narostl na více než 346. Zvyšující se rozdíl mezi nabídkou a poptávkou ukazuje, že napětí na tuzemském trhu práce dále narůstá, a to i přes zpomalování zahraničního ekonomického růstu a další rizika v podobě obchodních válek či brexitu.

Ranní nadhoz finančních trhů 10.6.2019
10.06.2019 Mexiku se podařilo odvrátit hrozbu uvalení cel na zboží mířící do USA. Podle nové dohody budou migranti žádající o azyl setrvávat na území Mexika, dokud jejich případ nebude americkými úřady přezkoumán. Mexiko přitvrdí s prosazováním práva omezujícího nelegální přistěhovalectví a posílí kontroly na své jižní hranici.

Ranní nadhoz finančních trhů 7.6.2019
07.06.2019 ECB podle očekávání ponechala dosavadní nastavení úrokových sazeb. V komentáři zmínila, že sazby zůstanou na současných úrovních přinejmenším do poloviny příštího roku nebo i dále (původně do konce tohoto roku). Zároveň bude ECB v plném rozsahu pokračovat v nákupu aktiv. Ohledně TLTRO III, programu levných půjček pro banky, jsme se dozvěděli jen, že úroková sazba u těchto operací bude o 10 bazických bodů výše než průměrná sazba během programu TLTRO.

Ranní nadhoz finančních trhů 6.6.2019
06.06.2019 Spor mezi USA a Mexikem se dále vyostřil, když americký prezident Donald Trump zhodnotil pokrok ve vyjednávání jako nedostatečný a připomněl svou oblibu celních bariér jako nástroje ekonomické diplomacie. Trump od Mexika požaduje, aby důsledněji bránilo migrantům i pašerákům v překračování společné hranice. V opačném případě je již příští pondělí odhodlán zvýšit clo na mexické zboží o 5 %. Mexická měna na tento vývoj reagovala poklesem o více než 1,3 %.

Ranní nadhoz finančních trhů 5.6.2019
05.06.2019 Předseda americké centrální banky J. Powelle připustil možnost snížení sazeb. Uvedl, že pečlivě sledují současnou situaci především v souvislosti s eskalujícími obchodními válkami a naznačil, že pokud by zaznamenali jakékoliv zhoršení ekonomické situace, jsou připraveni uvolnit měnovou politiky.

Ranní nadhoz finančních trhů 4.6.2019
04.06.2019 Trh začal očekávat, že švýcarské úrokové sazby, které jsou již nyní světově nejnižší, se budou ještě snižovat. Důvodem je stále posilující švýcarský frank – za poslední měsíc o 2 %. Trh tedy dává 50 % šanci na jedno snížení sazeb o 25 bazických bodů do března 2020. Uvolnění měnové politiky trh očekává také od amerického Fedu a ECB. Sázky na snižování sazeb Fedu od začátku týdne sílí. A možnost pohybu evropských sazeb by mohla být vyjasněna na čtvrtečním měnověpolitickém zasedání ECB.

Ranní nadhoz finančních trhů 3.6.2019
03.06.2019 Přímočará strategie amerického prezidenta D. Trumpa se zdá býti úspěšná. Jak Čína, tak Mexiko signalizují ochotu spolupracovat a začít s USA jednat. Čína vyjádřila ochotu zaměřit se na spolupráci s Amerikou, aby společnými silami nalezli řešení jejich vypjaté situace. Z Mexika do USA míří delegace, která má za úkol prodiskutovat tamní migrační krizi. Avšak americký prezident nemá zájem s Mexikem jednat. Podle něj Mexiko může během jediného dne přijmout taková opatření, aby krizi vyřešili, samozřejmě za předpokladu, že chtějí.

Ranní nadhoz finančních trhů 31.5.2019
31.05.2019 Americký prezident D. Trump se rozhodl uvalit cla ve výši 5 % na mexický dovoz s platností od 10. června do té doby, dokud Mexiko nezabrání ilegálnímu přechodu migrantů do USA. Cla se navíc můžou zvýšit až na 25 % a to v případě, pokud do října nedojde k vyřešení migrantské situace. V reakci na prezidentovo prohlášení došlo k poklesu některých amerických akciových indexů spolu s mexickým pesem a kanadským dolarem. Výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů poklesly na 2,18 %.

Ranní nadhoz finančních trhů 30.5.2019
30.05.2019 Nejistoty spojené s možnou eskalací obchodních konfliktů USA a Evropy způsobily přesun investorů do bezpečnějších přístavů. Americký dolar tedy včera pokračoval v posilování a výnosy bondů na obou stranách oceánu dosáhly velmi nízkých hodnot. Nicméně, dnes ráno došlo k zastavení poklesů.

Ranní nadhoz finančních trhů 29.5.2019
29.05.2019 Včerejší data o spotřebitelské důvěře v USA překonala tržní očekávání, když za květen vykázala hodnotu 134,1, tedy meziměsíční nárůst o téměř 5 bodů. Američtí spotřebitelé hodnotí současnou ekonomickou situaci nejlépe za posledních 18 let a jejich očekávání budoucího vývoje jsou nejoptimističtější za posledního půl roku. Za tímto nadšením s největší pravděpodobností stojí situace na americkém trhu práce, který vykazuje nejnižší nezaměstnanost od roku 2014 a stabilní růst mezd.

Ranní nadhoz finančních trhů 28.5.2019
28.05.2019 Vláda včera schválila ministerstvem financí navrhované zvýšení daně na tabákové výrobky, tvrdý alkohol a hazardní hry. Norma, kterou musí ještě schválit parlament a podepsat prezident, vstoupí v platnost od 1. ledna 2020. Podle předběžných odhadů by měly navrhované úpravy zvýšit růst spotřebitelských cen cca o 0,6 p.b. ČNB při svém rozhodování o nastavení úrokových sazeb tyto vlivy výjimkuje.

Ranní nadhoz finančních trhů 27.5.2019
27.05.2019 Křesťanští demokraté spolu se sociálními demokraty zaznamenali ve volbách do evropského parlamentu významný propad. Obhájili totiž dohromady jen 330 mandátů. Poprvé nedají dohromady většinu a nemohou tak jednoduše zvolit nového předsedu Evropské komise z jejich řad.

Ranní nadhoz finančních trhů 24.5.2019
24.05.2019 Britský parlament nebude v prvním červnovém týdnu hlasovat o zákonu o brexitové dohodě, jak premiérka T. Mayová původně navrhovala. Poté co tento týden představila změny v textu smlouvy, které obsahovaly i možnost referenda o brexitové dohodě, se počet jejich odpůrců mezi poslanci ještě zvýšil. Je zřejmé, že k rezignaci premiérky v dohledné době dojde. Očekává se však, že tak učiní teprve ve chvíli, kdy už bude znám její následovník.

Ranní nadhoz finančních trhů 23.5.2019
23.05.2019 Při dalším hlasování o brexitové smlouvě na počátku června premiérka T. Mayová s největší pravděpodobností utrpí další porážku. Poté co představila plán dalšího postupu, který zahrnuje referendum o tom, zda bude navrhovaná brexitová smlouva realizována, ztrácí postupně podporu poslanců. Její dny ve funkci premiérky jsou tak zřejmě sečteny. Ve světle těchto událostí zůstává způsob odchodu Británie z EU, plánovaný na konec října, stále nejasný. Britská libra postupně ztrácí.

Ranní nadhoz finančních trhů 22.5.2019
22.05.2019 Podle včera zveřejněného ekonomického výhledu organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by česká ekonomika v tomto roce měla dosáhnout růstu 2,6 %. Přispět by měla především spotřeba domácností podporována nadále silným zvyšováním mezd. Výkon ekonomiky bude brzděn především nedostatkem pracovní síly na trhu práce a slabší zahraniční poptávkou. Pro eurozónu OECD předpokládá v letošním roce zpomalení ekonomiky o šest desetin procenta na 1,2 %, v roce 2020 pak očekává mírné oživení na 1,4 %.
Související klíčová slova:
Alibaba | SP500 | Klesající trend | Čína a USA | Snižování cen | Tempo růstu | Český průmysl | NetEase | Indexy PMI | Pokračování klesajícího trendu | Koruna zpevnila | Pokles světové ekonomiky | HSBC | Jackson Hole | Evropský datový kalendář | Vládní dluhopisy | Silnější koruna | Americký ministr obchodu | Výsledek hospodaření | Obchodní komora | EUR | Zkušenosti | Cenová hladina | Akciové trhy | Alphabet | Nadprodukce | Německý ukazatel | Exporty | Koronavirové krize | Berkshire Hathaway | Lockheed Martin | Měnový kurz | Americké příjmy | PLN | Pfizer | Prohloubení schodku | Zpracovatelský sektor | Veřejné finance | Německý vývoz | Řecko | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA | Pokles sazeb | Dnešní datový kalendář | Průmyslová výroba v eurozóně | Trend | Bank of Japan | Tempo růstu ekonomiky | Škoda Auto | Bankéři | Výrobní PMI | Mezinárodní měnový fond | Propad cen | Statistiky | Protiinflační tlaky | Investiční banky | Aktivita firem | Snížení úrokové sazby | EMS | Agentura S&P | Asijské akcie | Dow Jones Industrial | Britská libra | Aktiva | USD/PLN | Citigroup | Nálada amerických spotřebitelů | Schodek státního rozpočtu | Měnové zasedání | Šéf Fedu Powell | Crown | Intesa Sanpaolo | Nárůst počtu nově nakažených | Index aktivity | Evropská komise | Index strachu | WTO | Knorr-Bremse | Asijské obchodování | Nálada výrobců | Ceny výrobců v eurozóně | Měnová opatření | Švédské koruny | Člen rady guvernérů | Zasedání ECB | Unilever | Výnosy dluhopisů | Míra nezaměstnanosti v ČR | Analýzy | Pravděpodobnost | Tuzemský průmysl | Německá míra nezaměstnanosti | Produkce německého průmyslu | Lagardeová | Vládní opatření | Snížení produkce | Arizona | Americká inflace | Deflace | Měny emerging markets | Expanze | Data PMI | Výkyvy | Očekávání do budoucnosti | Depozitní sazba | Obchodní dohoda USA-Čína | Saúdská Arábie | Český statistický úřad | Goldman Sachs | Asijské trhy | ZEW indexy | PMI z Německa | Strach | Bankovní rada ČNB | Ekonomika Spojených států | Österreichische Post | Geopolitické napětí | Nezaměstnanost | Data z Německa | Šéf britské centrální banky | Dnešní statistiky | Czech Credit Bureau | Cena zlata | Propad cen ropy | Indikátor investičního sentimentu | Christine Lagarde | Burza | GDP | Inflace v prosinci | Hlavní události | Základní úrokové sazby | Tržní volatilita | Opouští EU | Gold | Brexit | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | První část obchodní dohody | Deficit hospodaření státu | Karanténní opatření | Výsledek britských voleb | VIG | Volby | Prodeje nových aut | Výhled ekonomiky | Danske Bank | Regionální měny | Americký prezident | William Hill | Česká měna | Nastavení úrokových sazeb | Amazon | Růst cen | EUR/PLN | Ekonomické zotavení | Zasedání Evropské centrální banky | Ferrari | Kurzy koruny | Mayr-Melnhof | Britové | New York | Snížení úrokových sazeb | Zápis ze zasedání Fedu | Vojtěch Benda | Pandemie COVID-19 | Důchody | Nomura | Rubl | CZK | Zasedání FOMC | Podnikání | Kurz EUR/USD | EIA | Rakuten | Země EU | HDP za Q2 | Spotřebitelský sentiment v USA | Gap | Inflace | Evropská měna | Brexitová dohoda | Cíl ČNB | Garance | Výrazně negativní data | Dividendy | Activision Blizzard | Ekonomická důvěra v eurozóně | Philip Morris | Lídři EU | Maloobchod | Regulace finančního sektoru | Rozpočtový rámec | Podnikatelská důvěra | Wienerberger | Bloomberg TV | Index volatility VIX | Graf | Utahování měnové politiky | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Vicepremiér | Výhled | ČSÚ | Příkaz | Medtronic | BP | Napětí ve světovém obchodě | HUF | Průmysl | Německá spotřebitelská důvěra | Nejvyšší deficit | Uvolnění měnové politiky | Očekávání analytiků | Centrální banky | Snížení základní úrokové sazby | Zpráva | Míra nezaměstnanosti v březnu | Viceguvernér ČNB | Glencore | Zvyšování sazeb | Úbytek pracovních míst | Slábnutí amerického průmyslu | Celková inflace | Projev šéfa Fedu | Dobré výsledky | První odhady HDP | Irsko | Vít Hradil | Ekonomické zpomalení | Spotřebitelský indikátor | Podpůrné programy | Kapitálová rezerva | Zveřejněná data | Ceny elektřiny | Covid | Dolary | Globální ekonomiky | Nabídka | Aktuální hodnoty měny | ČNB Vojtěch Benda | Data z USA | Zavedení digitální daně | Dnešní makroekonomické ukazatele | United Technologies | Výsledky průzkumu | Světové ceny ropy | Dovoz ropy | Bankovní rada České národní banky | Propad investic | Ceny pohonných hmot | Trpělivost | Levná ropa | Futures | Ekonomický optimismus | Odliv dividend | Polská centrální banka | Rychlý růst mezd | Reakce trhu | Ekonomiky | Hospodaření státu | Telekom Austria | Odhodlání | Donald Trump | Pandemická situace v USA | CISCO | Čínský jüan | Světové hospodářské krize | Volatilita | Maďarsko | Členové bankovní rady | Brexit bez dohody | Průmyslová produkce | Irská pojistka | Ceny zemědělských výrobců | Jednání o státním rozpočtu | Zisk čínských průmyslových firem | Dění na finančních trzích | HDP Číny | Státní dluh | Dow Jones | Obchodní války | Předstihové indikátory | Bydlení | Airbus | P/E | Peníze | Zveřejněné údaje | Kurz dolaru k euru | Turecko | Brent | Britské parlamentní volby | Stavební produkce | Politika | Exxon Mobil | Stimul | Očekávání | Odvetná cla | Kurz EUR/CZK | Schodek zahraničního obchodu | Snižování sazeb | RWE | Zpomalení globální ekonomiky | Zpomalení čínské ekonomiky | Odhady PMI | Index cen domů | Mezinárodní dohody | Vybírání zisků | Theresa Mayová | Odchod z EU | Sentix index | Posílení eura | Růst globální ekonomiky | Zvýšení sazeb | PMI z výroby | Uvolňování karanténních opatření | Cena Brentu | Allianz | Guvernér české národní banky | Ekonomické výhledy | Financovat | Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Zdražovat | Zásoby ropy | Kurz eurodolaru | Politická nejistota | Snižování cen výrobců | Situace na trzích | Evropská ekonomická důvěra | CZK/EUR | Růst | Hazardní hry | Abbott Laboratories | Americký index | Itálie | Snížit úrokové sazby | Výpadky | EUR/CZK | Americká lehká ropa | Zaměstnanost | Program kvantitativního uvolňování | MiFID II | Objednávky | Německé firmy | Jednání FOMC | Charles Schwab | Prognóza | Souhrnný index | Trh práce | Prezident Fedu | Swiss | RBS | Šíření nákazy COVID-19 | Veřejný dluh | Tempo poklesu | Pochybnosti | Implikovaná volatilita | Vývoj kolem brexitu | Koronavirová krize | Velká Británie | Pohyb kurzu | Evropské ekonomiky | IHS Markit | Sodexo | Volatility | Nike | Ceny výrobců | VIX index nervozity trhu | Hospodářské krize | Zpomalení ekonomiky | Evropská inflace | Německé tovární objednávky | Lira | Koruna posílila | Koruna | Geopolitická rizika | Americká spotřebitelská důvěra | Cla na americké zboží | Znovuzavedení šrotovného | Thyssenkrupp | DJIA | Inflace v eurozóně | Caterpillar | Oslabování koruny | Zpřesněný odhad | Čínský koronavirus | Meziroční růst | EBay | Další růst | Index ekonomické aktivity | Zprávy z ekonomiky | Vývoj kurzu | Baidu | Tisková konference ČNB | Trh | Barel ropy | Rekordní schodek státního rozpočtu | Listopadová inflace | Deficit rozpočtu | Měny rozvíjejících se ekonomik | Český index nákupních manažerů | Prezidenti a premiéři | Zkušenost | EMU | Riziková averze | Prezident Evropské centrální banky | Šíření nemoci COVID-19 | Rozpočtový schodek | Průměrné mzdy | Prosincová bilance zahraničního obchodu | Spotřebitelská důvěra v eurozóně | Představitelé Fedu | Pandemie koronaviru | Dodávky ropy | Kapitálový trh | Index | Prezident Trump | Studie | Vládní podpory | Ekonomický poradce | Elektřina | MMF | Výroba v eurozóně | Parlamentní volby | Výrobní ceny | Odhad vývoje HDP | Zpřísnění měnové politiky | Ceny ve výrobní sféře | Eura | Komise | Nejistoty | Americká centrální banka | Videokonference | Kapitál | Ropa Brent | Jiří Rusnok | Posílení | Devalvace | Rozhodnutí ČNB | Daně z příjmů | Harmonizovaný index spotřebitelských cen | Evropské HDP | Američtí centrální bankéři | Zahraniční firmy | G7 | S&P | Český běžný účet | Unie | PEPSICO | Výnosové křivky | Data z ekonomiky | Důvěra investorů | Maloobchodní tržby | Vývoj peněžního agregátu | Sázky | Kurz dolaru | Standard Chartered | Akciové indexy | Výrazné ztráty | Christine Lagardeová | Shell | Účetní ztráty | Opatření proti šíření koronaviru | Ekonomický kalendář | Domácnosti | Britský premiér | Samou | Obchodní napětí | Ekonomický vývoj | Prezident USA | EUR/GBP | Pozornost trhu | Rekordní hodnoty | Deficit | Sentix indikátor | Náhrady mezd | Budoucnost | Hlubší schodek | Pokles ceny | Tržní sentiment | Republikáni | Virus | Kartel OPEC | 7 dní s korunou | Inflace zpomaluje | Kurz koruny | Hlavní ekonomka | Aukce státních dluhopisů | Obchodní aktivita | Royal Dutch Shell | Automobilový sektor | BNP Paribas | Čínský HDP v Q1 | Česká koruna | TLTRO | Hang Seng | Světové centrální banky | Twitter | Zastavení ekonomické aktivity | Opatření proti šíření epidemie | MIFID | Podnikatelé | Ekonomická aktivita v USA | Koronavirová epidemie | Akciový index | Pozornost | Polský zlotý | Index výroby | Neomezené množství | RBroker | Růst akcií | Vývoj inflace | Micron Technology | Meziroční míra inflace | Fed dnes | Devizové intervence | Důvěra v tuzemskou ekonomiku | Kurzový vývoj | Bohatství | Ifo | Erste Group | Offshore | Dubnový PMI | TLTRO III | Cena ropy dnes | Index nákupních manažerů | Novela zákona o ČNB | Vývoj mezd | Statistický úřad | Dopad epidemie na ekonomiku | CTS | Počet žádostí o podporu | Mitsubishi | Ceny výrobců v USA | Poptávka | Balance | Konjunkturální průzkum | ISM index | Šíření viru | Zboží dlouhodobé spotřeby | Saldo zahraničního obchodu | Tuzemská inflace | Odpor | RBI | JPMorgan Chase | Očekávání trhu | Nastavení měnové politiky | Kurz české koruny | Tovární objednávky | Obchodovat | Americké indexy | Historická minima | Obchodníci | Dostatek likvidity | Finance | Sentiment v Německu | Dluhopisy | Indikátor | Důvěra v ekonomiku | Růst úrokových sazeb | KLM | Prezident Donald Trump | Index PMI | Analytici | Aukce | Problémy | Euro dolar | Maloobchod v květnu | Úsilí | Celní válka | Horší data z Německa | USA a Čína | Pokles cen | Ropa | Cena barelu ropy | Monetární politika | Přijetí eura | Deutsche Bank | Poklesy PMI indexů | Odhady PMI indexu | Tuzemská nezaměstnanost | Omezení těžby | Zasedání Bank of England | Barclays | Investiční aktivita | Janet Yellen | Růst eurozóny | Čínské akciové trhy | AXA | Byznys | Rolls-Royce | Ekonomické aktivity | Raiffeisenbank a.s. | Tovární objednávky z Německa | UBS | Ekonomové | Sentiment amerických spotřebitelů | Depozitní sazby | USA | Růst cen výrobců | 3М | Měnová politika ČNB | Spojené státy | Podnikové investice | Ekonomické restrikce | Makroekonomická data | Růst HDP | Pandemie | Evropská rada | Kurz renminbi | Euro vůči dolaru | Nálada na trhu | Úrokové sazby | Akciový index DAX | Zprávy z Fedu | Hospodaření státního rozpočtu | Šíření nemoci | Přístup k inflaci | Zvyšování úrokových sazeb | Helena Horská | Japonská ekonomika | Intervence centrální banky | MF | Index volatility | Zpracování kovů | Oslabení kurzu | Empire State Index | Boeing | Vývoj nezaměstnanosti | Kurz dolarů | Burze | Vývoj | Finanční aktiva | Dnešní údaje | Výnosy | Nový šéf Fedu | Obchodní dohody | Euro posiluje | Summit EU | Úroková sazba | Dluhová krize | Kalifornie | Prohlášení | Podnikatelská nálada | Demokraté a Republikáni | Člen bankovní rady | Podpůrná opatření | TikTok | Agentura Fitch | Německé průmyslové objednávky | Konkurenceschopnost | Výdaje | Čínský HDP | Americké akcie | Facebook | PPI index | Zasedání České národní banky | Financování vlády | Spotřebitelská důvěra v USA | Utáhnout měnovou politiku | Volatilní | EUR/USD | OSN | Intervence | Světové obchodní organizace | Únorová bilance zahraničního obchodu | Šéfka ECB | Spotřebitelská důvěra | Šíření nákazy | Ceny průmyslových výrobců | Člen bankovní rady ČNB | Devizové rezervy ČNB | Další vývoj | Dnes zveřejněná data | Měnové politiky | G20 | CSI 300 | Onemocnění | Listopadová bilance zahraničního obchodu | Sazby ČNB | Ceny nemovitostí | Aktuální situace | Belgie | Ministryně financí Alena Schillerová | Fiskální politika | Manufacturing | Americká centrální banka FED | LVMH | Zápis z Fedu | Měnový výbor | Ekonomické zotavování | Zlotý | Rekordní pokles | Spojené státy a Čína | Italský premiér | Koronavirus | Nesoulad | Evropská centrální banka kurz | Ekonomická situace | Hluboké ztráty | Odhad HDP | Ekonomický sentiment | Cenová válka | Podnikové objednávky | CNY | Centrální bankéři | Kapitálové rezervy | Objem zakázek v německém průmyslu | Dluhopis | Americká administrativa | Obchodní jednání | Sektor služeb | Ministerstvo financí České republiky | FCA | Kurz euro dolar | Francouzský ministr financí | Bezpečný přístav | Británie | Snížení úroků | Miliardy dolarů | ADP | Daimler | Zlepšení nálady v Německu | Vládní výdaje | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA | Prezidentské volby | Růst amerických tržeb | CRIF | Miliardy korun | Volvo | Světový obchod | Měny střední a východní Evropy | Platební bilance | Růst mezd | Prezident ECB | Zemědělství | Stoupající sentiment | Počet Američanů bez práce | Reálné ekonomiky | Posilování koruny | Nákupy dluhopisů | Sazby | Hlavní ekonom | Daň z příjmu | Lufthansa | Investiční očekávání | PMI ve výrobě | Růst průmyslové výroby | Důvěra v českou ekonomiku | Americký index S&P 500 | České koruny | Objem zakázek | Růst ekonomické důvěry | Investovat | Komoditní | Cena severomořské ropy Brent | Steven Mnuchin | Data o HDP | České ceny výrobců | Průmyslové objednávky | Investiční fondy | Obchodní dohoda | Výnosy italských dluhopisů | Nárůst nově nakažených | Průzkum | Firmy | Polská ekonomika | Tvrdý brexit | Český státní rozpočet | HDP Německa | Index výrobních cen | Zajištění | Averze k riziku | Zájem investorů | Cena ropy brent | Air France | Euro dnes | Aramco | Cla na dovoz hliníku | Podíl nezaměstnaných | Evropské sdružení výrobců automobilů | Fed | Nonfarm Payrolls | M2 | Index spotřebitelské důvěry | Maďarský forint | Globální rizika | Americká WTI ropa | Boris Johnson | Automobilový průmysl | Česká vláda | Novo Nordisk | Trhy | Emerging markets | Kurzový závazek | Walmart | Index nákupních manažerů ve výrobě | FTSE | Důvěra v eurozóně | Americké ceny výrobců | Rizika | Luboš Růžička | Rada ČNB | Eurozóna | Portugalsko | Horší data | Fond | Výše úrokových sazeb | ISM | Měnověpolitické zasedání | Fitch | Dluhopisový trh | Poslanecká sněmovna | JD.com | Předkrizové úrovně | Dánsko | Středoevropské měny dnes | Japonský Nikkei | Ministr obchodu | Zasedání centrální banky | Schodek rozpočtu | Růst ekonomiky | Renminbi | UnitedHealth | Odhady HDP | Žádosti o podporu | Mojmír Hampl | Ministerstvo financí | Bilance | Americké akciové indexy | CEE | Holubice | Ekonomický indikátor | Tesla | Stabilita | Španělsko | Růst průmyslové výroby v eurozóně | Mezinárodní obchod | Ekonomický růst | Negativní data z americké ekonomiky | Americké trhy | Inflace v USA | Komodity | Mzdy | EU-Čína | Royal Caribbean | Zlepšení nálady | Evropský průmysl | Nestlé | Pokles švédské koruny | General Motors | Cenové války | Odhady analytiků | Růst ekonomiky eurozóny | ZEW index ekonomického sentimentu | Sentiment trhu | Průmyslová výroba v tuzemsku | Rozjednané prodeje domů | Investiční aktivity | Peněžní trh | Analytička | François Villeroy de Galhau | Zpřísňování měnové politiky | Evropská dluhová krize | Sázet | Hospodaření | Český hrubý domácí produkt | Zahraniční obchod | Ztráta | Indikátory sentimentu | Wells Fargo | Estee Lauder | Riksbank | Očekávání do budoucna | Dluhové krize | EUR/HUF | Ztráty zaměstnání | Maďarská centrální banka | Pokles průmyslové produkce | Výkyvy na finančních trzích | Světová obchodní organizace (WTO) | Obchod | Prodeje existujících domů | Bilance Fedu | Oživování v průmyslu | Kurz koruny vůči euru | Volkswagen | Průmyslová výroba v USA | Pracovní trh | Eskalace konfliktu | Astrazeneca | EK | Riziko | Analytik | Emise | FIAT | JPY | Credit Suisse | Pražské burzy | Zasedání ČNB | Adidas | Swiss Life | Casino | Slabá koruna | Bank of America | Údaje o HDP | LTV | Turecká lira | Pesimismus | Nástroj | GBP | NATO | Pokles cen ropy | ISM indexy | Nálada v USA | Německá ekonomika | Čína | CZK/USD | USD/CNY | Ceny | T-Mobile | Financování | Recese | Pokles | Kompozitní index | Deutsche Börse | Německý ZEW index | Repsol | FTSE 100 | Mondelez | Války | Čínské měny | Raiffeisenbank | Bundesbank | Data z trhu práce | Trh nemovitostí | Nárůst nezaměstnanosti | Předstihové ukazatele | Centrální banka | Předpovědi | DPH | Predikce | Softbank | USD/TRY | VW | ASML | Jedno euro | WTI | Objem objednávek | Stavební povolení | Salesforce | Fed index | Restriktivní opatření | Cla na čínské zboží | Evropské centrální banky | EUR/JPY | Libra | Novartis | Burzovní indexy | Souhrnný indikátor | Cena severomořské ropy | E.ON | Sentix | Prodeje automobilů | Dopady epidemie koronaviru | Forint | Americký ministr financí | Morgan Stanley | Říjnová inflace | Commerzbank | Výnos | Pokles ekonomiky | Producenti ropy | ČEZ | Frank | ERM | Fresenius | Index strachu VIX | VIX index | Hospodářský propad | Rozhovor | Austrálie | Summit G20 | Česká bankovní asociace | Historická maxima | Eni | Posílení koruny | Ministryně práce | Ceny akcií | Ceny energií | Non-Farm Payrolls | Bezpečné přístavy | Zotavení ekonomiky | Inflační cíl | Tovární objednávky v USA | Ryanair | VIX | Dopad koronaviru | Německý index IFO | Euforie | Vyjednávání o brexitu | Makroekonomický výhled | Dynamika mezd | Čínské zboží | Pracovní místa | Protistrana | FRA | Akciové trhy v USA | AT&T | Zisk | Total | ČNB | Bank of England | Mimořádná opatření | Důvěra v ekonomiku eurozóny | FedEx | Bundesbanka | Demokraté | Středoevropské měny | Mzdový nárůst | ExxonMobil | Rating | Dovoz | Cena ropy na světových trzích | Pozitivní zprávy | České hospodářství | Obchodování | Vzdělání | Dnešní data | Posílení dolaru | Úroky | Zlepšení sentimentu | Eurostat | Prezident | Raytheon | TRY | Prémie | Oslabování dolaru | Státní rozpočet | Evropa | Měna | S&P Global | TOPIX | Management | Nasdaq | Trump | Tiffany | Zprávy | Ceny ropy | Francie | Předpověď | Barrick Gold | Index cen průmyslových výrobců | Údaje | Automobilky | Ekonomické události | Eurodolar | Finanční krize | Indikace | Německý PMI | Obchody | Běžný účet | ex | Expedia | Čínský vicepremiér Liou Che | Index CPI | ProCent | Růst spotřebitelských cen | Deutsche Telekom | Natixis | Finančnictví | PRIBOR | Japonsko | Vývoj úrokových sazeb | Exxon | Historické rekordy | Zasedání americké centrální banky | Marže | Visa | České ceny | Japonská centrální banka | Dohoda o brexitu | Výroba automobilů | Dobré zprávy | Situace | USD/CZK | Mario Draghi | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti | Nové zakázky | Google | Stagnace | Tržby | Konsensus | AMEX | ERM II | Costco | Euro STOXX | Prodej aut | Konsenzus | Růst světové ekonomiky | Turecké liry | Signály | Inflace v ČR | Sazby beze změny | Guvernér | Americké akciové trhy | GfK | Philadelphia Fed index | Investiční výdaje | Hospodářské noviny | HDP | Měnové kurzy | WTI ropa | Ekonom | Restrikce | Optimismus | Rozhodování | Ekonomka | Dolar | Euro | Yield | Klid | FED sazby | JP Morgan | Zpomalení růstu | NEST | Čínská měna | Pandemická situace | Objem investic | Obchodní bilance | Šéf amerického Fedu | Brazílie | Známky oživení | Výprodej | Měnové páry | Tomáš Holub | Členové OPEC | JPMorgan | Odhad letošního růstu | Infineon | Stimuly | Guvernér ČNB | Ztráty | Osobní výdaje | Česká národní banka | Epidemie koronaviru | Americký ISM | Česká inflace | Crédit Agricole | Dnešní události | Růst průměrné mzdy | Americké firmy | Philip Lane | Úvěr | Meziroční inflace | Čínské firmy | FOMC | Akcie | Turecká ekonomika | Průmyslníci | Měnové podmínky | Mzda | Société Générale | Rates | Základní úroková sazba | Podniky | Liou Che | Index spotřebitelských cen | Američtí zákonodárci | City | AbbVie | Osobní příjem | Český HDP | Tržby v maloobchodě | Vývoj ceny | Mzdová dynamika | Index cen | Světová ekonomika | Převis | ADP report | Vývoz | Reuters | OPEC+ | PEPP | Globální ekonomika | Růst v eurozóně | Napětí na Blízkém východě | Sněmovna reprezentantů | Britská ekonomika | Největší propad | Prognózy | Maloobchodní tržby v Německu | Kurz | Daně | Dnešní zpráva | Asijské burzy | Využití kapacit | Jádrová inflace | Spotřebitelské výdaje | Index důvěry | Americká ekonomika | Nezaměstnanost v eurozóně | Měnová politika Fedu | Pokladniční poukázky | Světové ekonomiky | Výsledky | Míra inflace | Obchodní rozhovory | Měnový výbor Fedu | Biogen | Dopady koronavirové pandemie | Bankovní rada | Investice | Osobní příjmy | Evropské banky | Microsoft | Business | Pro investory | Návrh zákona | Potenciál | Švédská koruna | Komunikace | HDP v EU | Německý průmysl | Lehká ropa WTI | Indie | Bod | Vnímání | Sentiment v USA | Ekonomika eurozóny | Ekonomická aktivita | Aktuální vývoj | Makrodata | Zisky | ECOFIN | Investiční stratég | Soukromá spotřeba | Delta | Regulace | Zaměstnanci | Colorado | Šéf Fedu | Účet platební bilance | Johnson & Johnson | Fondy | USD za barel | Kurz eura | SAP | Walt Disney | Hospodářství | Důvěra | Čistý příjem | Oslabení dolaru | Kontrakce | Data z Ameriky | CAC 40 | PMI za leden | Ukazatel | Běžný účet platební bilance | Reinvestice | Amgen | Měny | Dollar | Značný pokles | Nezaměstnanosti v Německu | Ropa WTI | Finanční sektor | Prodej automobilů | Daňové příjmy | Burzy | Pokles ekonomické aktivity | Výnosy amerických dluhopisů | Hospodářský růst | Thomson Reuters | Spread | Opatření na podporu ekonomiky | YouGov | Export | Diskontní sazba | Rusko | Spotřebitelský sentiment | Vývoj ceny ropy | Nové žádosti o podporu | Úbytek | Unicredit | Záchranný balíček | Partneři | Letectví | Allergan | Mark Carney | Zhodnocení | Organizace | Nervozita | 1 milion | Britská vláda | Negativní sentiment | Prodeje aut | Výsledková sezóna | Air | Plány | Odložení brexitu | Administrativa | COVID-19 | Propad HDP | Béžová kniha | Silný trh | Devizové rezervy | Hypotéky | Nikkei | Ekonomika USA | Data z amerického trhu práce | ZEW | Evropské akcie | Euro Stoxx 50 | Americký trh práce | Propouštění | Energie | Objem | Investiční | Nálada | Americké centrální banky | Příjmy | Fiskální rok | Bondy | Ekonomické dopady | Onemocnění COVID-19 | Podnikatelská nálada v Německu | Ministryně práce a sociálních věcí | Zasedání Fedu | Bloomberg | Guvernér centrální banky | Inflace v květnu | Evropská unie | Kurzarbeit | Britský ministr financí | Britský FTSE 100 | Alena Schillerová | Americký PMI | Rozvoj | Vyhlídky | Průmyslová výroba | Finanční trhy | Evropská ekonomika | Míra | Equinor | Komoditní trhy | Korekce | Odhady trhu | Výrazný pokles | Kvantitativní uvolňování | Summit G7 | Riziko recese | HDP eurozóny | Očekávání investorů | Výkonnost | Spotřebitelská inflace | Průzkumy | Kurz koruny k euru | Intervence ČNB | Index S&P 500 | Hrubý domácí produkt | Přehled | Pokles úrokových sazeb | ČNB Tomáš Holub | Andrew Bailey | Nakupovat státní dluhopisy | Agentura Bloomberg | Stavebnictví | Krize | Institut Ifo | Novela zákona | OECD | Ekonomická důvěra | Index Nikkei | Oslabení koruny | Nízká nezaměstnanost | Zvýšení úrokových sazeb | Inflace v únoru | Těžba ropy | Index nákupních manažerů (PMI) | S&P 500 | JDE | Podpora | Ministři financí | Prognóza ČNB | QE | Důvěra v průmyslu | Japonský premiér | Světová banka | Mexické peso | Cena | Maloobchodní prodeje | Vystoupení z EU | Německá vláda | ILO | Německo | Makroekonomické ukazatele | Obchodní spory | CNN | Apple | Rozpočet | Indikátory ekonomického sentimentu | Setkání centrálních bankéřů | Snížení sazeb | Česká ekonomika | Kurzy | Sázkové kanceláře | Ekonomická data | Kurz eura k americkému dolaru | Silnější kurz | Zastavení výroby | Newmont | Co bude | Odhad růstu ekonomiky | DAX | Záchranné balíčky | Erste | Ekonomická rizika | Světová obchodní organizace | Merck | Debata | Datový kalendář | Obchodní válka | Fiskální stimuly | EUR/SEK | Indikátor důvěry | Zlato | Ekonomika | Slabé euro | Inflace v Německu | Schodek | Indikátory | ČNB Tomáš Nidetzký | Oslabení | Finanční situace | EUR/TRY | Ekonomické krize | Evropské akciové trhy | Šéfka Fedu | Práce | Schwab | Úspěch | Cíle | ČNB dnes | Prognóza ECB | Ekonomické prognózy | Repo sazba | Banky | BlackRock | Buy | Česká průmyslová výroba | Daňové změny | Obchodní podmínky | Produktivita práce | Americká vláda | Daně z příjmů právnických osob | Bilance zahraničního obchodu | Fundamenty | Očekávaný růst | Maloobchodní tržby v eurozóně | Netflix | Poptávka po ropě | Wall Street | Halliburton | Průlom | Instrumenty | Procter & Gamble | Americké tovární objednávky | Ministr financí | Kurz EUR | Zlepšení | Sazby Fedu | Světové akciové trhy | ČR | Vyšší ceny ropy | Horší časy | Tomáš Nidetzký | Asijské akciové trhy | Intervenovat | Americký Fed | Pozice | Euro proti dolaru | Čínská ekonomika | Portfolia | Americké zásoby ropy | Německá průmyslová výroba | Mzdový růst | Příprava | Saldo běžného účtu | Chevron | Švýcarský frank | Slabší koruna | Tovární objednávky v Německu | Nákupu státních dluhopisů | Cenné papíry | Theresa May | Royal Bank of Scotland | Stoxx | Lídři | Americká lehká ropa WTI | Vývoj HDP | General Electric | Průměrná mzda | Cenný papír | Americký Senát | Waste Management | Kurz forintu | Texas | Poslanci | Inflační tlaky | Uvolňování měnové politiky | Import | Kurz amerického dolaru | Finální odhad | Spokojenost | Lednová inflace | Americký průmysl | Marek Mora | Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Rizikovější aktiva | Tržní očekávání | Aktivita zpracovatelského průmyslu | Měnové války | OPEC | Ministryně financí | Sentiment | Index ISM | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Bohatý | Indikátory důvěry | Největší pokles | IHS | Americké objednávky | Spotřebitelé | Německý statistický úřad | Výstupy | Německé automobilky | Vzdělávání | Růst hrubého domácího produktu | Indexy nákupních manažerů | Negativní data | Politika Fedu | Slabá poptávka | Polsko | Čínská vláda | Jeden dolar | Ceny potravin | Nikkei 225 | Výnosy německých dluhopisů | Bankovní rady ČNB | ZEW index | Březnová data | Rostoucí náklady | Zdražování | Ropy | Guvernér Rusnok | ABN Amro | P.A. | Koruna posiluje | Škoda | Hospodářské výsledky | Oracle | Růst cen potravin | Americké ekonomiky | Wirecard | Jádrový index | USD | Odražení ode dna | AMS | Rozhodnutí americké centrální banky | Kabinet | PayPal | Čínské úřady | PMI ze sektoru služeb | Počet nových žádostí o podporu | Der Spiegel | Investice ve stavebnictví | BMW | 3M | Cestovní kanceláře | Růst cen v eurozóně | Odhad inflace | Hlavní úroková sazba | Dnešní čísla | Tencent | Posilování eura | Cena ropy | Zpomalení ekonomického růstu | Situace v průmyslu | Americký maloobchod | Prognózy ČNB | Britský statistický úřad | Čínská centrální banka | Program nákupu aktiv | Pokles investic | Pokles HDP | Fiat Chrysler | Propad | Dopady koronaviru | Konec roku | Bankovnictví | Dezinflace | Rakousko | Zpomalování ekonomiky | Britské libry | Objemy obchodů | Pokles sentimentu | Hospodářské oživení | Economic | Nemovitosti | Turecká centrální banka | Evropský trh | Markets | Data z americké ekonomiky | Aleš Michl | Kanada | Nejistota | CME | HDP v eurozóně | Den nezávislosti | Apreciace | Německý Ifo index | Makroekonomický kalendář | ING | Indexy | Kurz CZK | Vývoj kurzu koruny | Státní dluhopisy | Americký dolar | Nízké ceny ropy | Makro | Evropská centrální banka | Příjmy a výdaje | Statut | Starbucks | Švédsko | Koruna dnes | Německá centrální banka | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | IFO index | ECB | Stoxx 600 | Nižší ceny ropy | Splatnost | Vývoz z Německa | Stabilita sazeb | Forward | Měnová politika | CPI index | Philadelphia Fed | Nálada spotřebitelů | Doporučení | Růst čínské ekonomiky | Inflační očekávání | Konec kurzového závazku | Výsledek zahraničního obchodu | Payrolls | ROCE | Spekulace | Měny regionu | HDP v ČR | Lot | Averze vůči riziku | Evropská spotřebitelská důvěra | Referendum | Americká cla | Zasedání amerického Fedu | Hodnoty měny | Vánoční svátky | Konzervativci | EU | Bankovní sektor | Hodnota indexu | Koronavirové epidemie | Ekonomický výhled | Redukce | Miliardy | Společná evropská měna | Digitální daň | Caixin | Zpracovatelský průmysl | Western Union | PMI ve službách | MasterCard | Teroristický útok | Čínský vicepremiér | Poptávky po ropě | Applied Materials | BHP Group | Kurz euro | Pracovní síly | Akciový trh | Zasedání bankovní rady | Jerome Powell | Uvalení cel | Ukazatele | American Express | Jestřáb | Merck KGaA | Šíření koronaviru | Dynamika HDP | Banka | Saudi Aramco | Produkce ropy | Země eurozóny | Stav americké ekonomiky | Růst cen průmyslových výrobců | Campbell Soup | Markit | Situace na americkém trhu práce | Američané | Počet zaměstnaných | Indikátor ekonomického sentimentu | Enel | Domácí poptávka | Statistika | Další pokles | Spotřebitelské ceny | Americký HDP | Disney | Index DAX
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Růst | Obchodování | Banka | Banky | ČTK | Pokles | Indikátor | Trading | Cena | 3М | Pivot