Pátek 24. ledna 2025 01:29
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Ranní nadhoz - libra posílila, ceny výrobců v Německu poklesly

20.09.2019 09:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


25.90

USD/CZK

23.40

EUR/USD

 

1.106

USD/PLN

3.922

Ropa Brent

USD/barel

64.76

Zlato

USD/unce

1505

Aktualizováno

8:49

Zdroj: Thomson Reuters

Pohled zpět:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zářijový Philadelphia Fed index potvrdil pokračující expanzi ekonomiky USA, když vykázal hodnotu 12,0 bodu. Jednalo se sice o mírný meziměsíční pokles, nicméně výsledek dokládá převažující optimismus mezi americkými zpracovateli.

Britská libra včera poskočila na nejsilnější úroveň od poloviny července poté, co předseda evropské komise J. C. Juncker vyjádřil optimismus ohledně odchodu Velké Británie z EU na konci října. Dosud se hlavní sporný bod týkal tzv. backstopu, tedy režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Juncker připustil možnost, že by se celní hranice mezi oběma zeměmi posunula jinam. 

Růst výrobních cen v Německu v srpnu dále značně zpomalil. Oproti červenci se ceny propadly o půl procenta, což bylo dáno zejména výrazným snížením cen energií (-1,6 %), mírnější pokles pak zaznamenaly ceny základního zboží (-0,2 %). Meziroční inflace cen producentů tak zvolnila na pouhých 0,3 %.

Kurz dolaru je nadále poměrně stabilní když se nachází v blízkosti EUR/USD 1,105. Koruna včera odpoledne lehce ztratila a její kurz se nyní pohybuje nepatrně nad hladinou EUR/CZK 25,90. 

Výhled:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z dnešních dat stojí za zmínku jen indikátor spotřebitelské důvěry v eurozóně. Ukazatel se v posledních měsících výrazně neměnil a rovněž pro září předpokládáme jen nepatrnou změnu z -7,1 na -7,4 bodu. Na rozdíl od horších ukazatelů z průmyslu je sentiment spotřebitelů podstatně lepší, podporován nízkou mírou nezaměstnanosti a slušným růstem mezd. 

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

16:00

EUR

Spotřebitelská důvěra (září, v b.)

-7.4

-7.0

-7.1

 

 

 

 

Hospodářské výsledky: 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Autor: Luboš Růžička, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní nadhoz - konjunkturální průzkum naznačí v květnu zlepšení
    Postupné vyprchávání optimismu na trzích v závěru minulého týdne se podepsalo i na kurzu koruny. Ta v pátek oslabila o cca 20 haléřů a kurz se vrátil do blízkosti EUR/CZK 27,30. Blízko této úrovně se kurz pohybuje i dnes po ránu.
  • Ranní nadhoz - koronavirus poslal růst HDP do záporu
    Český běžný účet platební bilance vykázal za březen schodek na úrovni 0,5 mld. Kč, což je o 30 mld. Kč horší výsledek, nežli před měsícem. Kladně přispěla bilance zboží a služeb s přebytkem 18,6 mld. Kč. Na finančním účtu došlo k odlivu 46,4 mld. Kč, přímých zahraničních investic odteklo v souhrnu 12,1 mld. Kč, naopak u portfoliových investic byl zaznamenán příliv v objemu 200,5 mld. Kč.
  • Ranní nadhoz - koruna dále posiluje
    Viceguvernér České národní banky Marek Mora nepovažuje situaci, kdy inflace dva měsíce po sobě překročila horní hranici pásma inflačního cíle za vysloveně dramatickou. Sice se poněkud zvýšila jeho náklonost hlasovat pro zvýšení úrokových sazeb, zároveň ovšem připomněl, že současný silný kurz české koruny tlumí inflační tlaky. Za nejpravděpodobnější vývoj pak označil stabilitu základní sazby ČNB.
  • Ranní nadhoz - koruna je nejsilnější od dubna 2018
    Indikátor investičního sentimentu v eurozóně Sentix zaznamenal v lednu výrazný nárůst, když dosáhl 7,6 bodu, což je nejvyšší hodnota za poslední dva roky. Ještě v říjnu přitom ukazatel dosahoval hlubokých záporných hodnot na úrovni téměř -17 bodů. Během posledních tří měsíců se tak nálada investorů raketově vylepšila.
  • Ranní nadhoz - Koruna je nejsilnější za poslední dva roky
    Včera začala horní komora britského parlamentu projednávat návrh dohody o brexitu. Do konce ledna, kdy je odchod plánovaný, ji musí ještě schválit Evropský parlament. Není očekáváno, že by došlo v této fázi schvalovacího procesu k potížím. Po konci ledna ovšem Británii a zejména jejího premiéra B. Johnsona čeká ještě obtížnější část a to je vyjednání o obchodní dohodě, na kterou si Johnson dal šibeniční termín pouhých jedenácti měsíců. Běžně přitom dohoda takového rozsahu trvá dojednat i roky. Tedy i za předpokladu, že Spojené království opustí EU podle nejnovějšího plánu k 31. lednu, čeká nás z této strany ještě napínavý rok.
  • Ranní nadhoz - koruna stále ztrácí, dnes zasedá ECB
    Guvernér ČNB J. Rusnok soudí, že česká ekonomika se nachází ve slušné kondici a na přicházející horší časy je dobře připravena. Nízké zadlužení, zdravý bankovní sektor, devizové rezervy a vlastní měna vytvářejí pro českou ekonomiku poměrně komfortní situaci. Díky nízkému zadlužení má vláda dostatečný prostor nahradit pokles poptávky domácností zvýšením svých výdajů. Deficit státního rozpočtu plánovaný pro letošní rok ve výši 40 miliard korun je podle něho číslo už spíš teoretické a deficit bude nepochybně vyšší. ČNB bude podle něho také uvažovat o uvolnění měnových podmínek, v tuto chvíli však pro to nevidí akutní potřebu.
  • Ranní nadhoz - koruna včera opět pod EUR/CZK 24,80
    Japonská ekonomika v Q4 klesla meziročně o 6,3 %, což byl nejhlubší propad od poloviny roku 2014. Předběžný údaj je mnohem horší, než čekali analytici, podle kterých měl hrubý domácí produkt odepsat jen 3,7 % po růstu o 1,8 % v Q3. Oproti předchozímu čtvrtletí HDP klesl o 1,6 procenta. I když byl pokles vyvolán některými jednorázovými vlivy, jeho hloubka ekonomy překvapila. Vyhlídky pro Q1 2020 nejsou rovněž příznivé, očekává se, že dynamika HDP bude ovlivněna epidemií koronaviru.
  • Ranní nadhoz - koruna včera posílila, příznivý vývoj ve službách v USA
    Viceguvernér ČNB Marek Mora vnímá snížení úrokových sazeb Fedem jako preventivní, sloužící k uklidnění situace na finančních trzích. Podle jeho názoru jsou obavy z dopadů nákazy na tuzemskou ekonomiku přehnané. ČNB zatím nepřipravuje žádná konkrétní opatření na podporu ekonomiky. Zatím to tedy vypadá, že ČNB nebude se sazbami hýbat, trhy nicméně spekulují na čtyři cuty v horizontu jednoho roku.
  • Ranní nadhoz - Koruna ztratila část svých zisků
    Včera zveřejněný ZEW index za únor přidusil naděje na možné ekonomické oživení v Německu. Po výrazném růstu ukazatele v posledních měsících došlo v únoru ke strmé zpětné korekci, když index očekávání oproti lednu propadl o plných 18 bodů na hladinu 8,7. Trhy přitom počítaly s jen mírným poklesem do blízkosti 21,5 bodu. Horší nálada panovala v odvětví výroby automobilů, oceli či v bankovnictví, naopak IT sektor či stavebnictví vykázaly lepší výsledky. ZEW index za celou eurozónu poklesl o více než 15 bodů na 10,4.
  • Ranní nadhoz - květnový ZEW index by měl naznačit zlepšení
    Člen Bankovní rady České národní banky A. Michl věří, že česká ekonomika vykáže v letošním třetím čtvrtletí již dobré výsledky. ČNB snížením úrokových sazeb už výrazně zlevnila peníze a tím podpořila ekonomiku, rozhodně je ale proti poklesu úrokových sazeb až do záporných hodnot. Vyslovil se také proti jakýmkoli experimentům, které by hýbaly s kurzem. Vítá slabší úroveň kurzu během krize, což pomáhá tuzemským exportérům.
  • Ranní nadhoz - lídři EU stále jednají o záchranném balíčku
    Během víkendu probíhala intenzivní jednání prezidentů a premiérů členských zemí EU, kde se snažili najít kompromisní řešení ohledně rozdělení 750 mld. EUR ze záchranného evropského fondu. Zároveň byl předmětem jednání i rozpočtový rámec EU na příštích sedm let. Klíčový spor se vede o poměr grantů a úvěrů v záchranném fondu, když šetrné země (Dánsko, Švédsko, Rakousko, Nizozemí) chtějí co nejmenší podíl přímých dotací na rozdíl od Itálie a Španělska. Shodu se nakonec najít nepodařilo, jednání by měla pokračovat dnes odpoledne.
  • Ranní nadhoz - listopadová inflace zrychlí zpět ke třem procentům
    Na tuzemský průmysl začíná doléhat pokles ekonomické aktivity v partnerských zemích. Průmyslová produkce klesla v říjnu o 3 %, po očištění o kalendářní vlivy pak odepsala 0,4 %. K výraznému poklesu došlo v objemu nových zakázek, které se snížily zhruba o 5 %, přičemž tento vývoj byl dán primárně zahraničím. Německá ekonomika se již řadu měsíců potýká s nevalným výkonem, což se začíná postupně projevovat i v tuzemsku.
  • Ranní nadhoz - Měnová politika Fedu zůstává beze změny
    Růst českých spotřebitelských cen v květnu dále přibrzdil, když meziroční inflace ztratila tři desetiny procentního bodu a dosáhla 2,9 %. Po šesti měsících se tak vrátila do tolerančního pásma inflačního cíle ČNB. Oproti dubnu se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 %. Ke zpomalení meziročního cenového růstu došlo u potravin a nealkoholických nápojů, méně rostly i ceny oděvů a vodného a stočného, kde se částečně projevilo snížení DPH z 15 na 10 procent.
  • Ranní nadhoz - MF očekává letošní pokles HDP o 5,6 %
    Tuzemskému průmyslu se v únoru, tedy před zavedením přísných ekonomických restrikcí, ještě dařilo odolávat výraznějšímu propadu. Oproti předchozímu roku výroba po očištění o počet pracovních dní poklesla o 0,9 %, oproti lednu se pak výroba reálně snížila o 0,3 %. Dařilo se výrobě motorových vozidel i produkci elektrických zařízení, naopak pokles byl zaznamenán v produkci elektřiny a strojů. S ohledem na aktuální vývoj jsou únorová data již příslovečnými včerejšími novinami, které nemají velkou vypovídací hodnotu pro budoucnost.
  • Ranní nadhoz - Ministerstvo financí ohlásilo další podpůrná opatření
    Ministerstvo financí o víkendu vydalo prohlášení o rozšíření úlev v daňové oblasti. Nově navrhuje prominout červnové zálohy na daň z příjmu PO i FO. Dále by se pak mohl posunout termín podání daňového přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí na konec srpna. Podnikatelé si navíc budou moci odečíst ztráty z letošního roku zpětně ze základu daně z let 2019 a 2018 (díky institutu zpětného působení daňové ztráty). V neposlední řadě ministerstvo pozastavuje Elektronickou evidenci tržeb po dobu nouze a následující tři měsíce.
  • Ranní nadhoz - Míra nezaměstnanosti za říjen opět klesne
    Bankovní rada České národní banky rozhodla včera o zachování základní úrokové sazby na úrovni 2 %. Nově zveřejněná prognóza revidovala předpokládaný růst tuzemské ekonomiky pro příští rok o půl procentního bodu dolů na 2,4 %. Naopak inflaci vidí ČNB výš, na čemž se podílí zvýšení daní i rychlejší růst regulovaných cen. Kurz EUR/CZK na prognóze pozvolna posiluje. Modelová trajektorie úrokových sazeb předpokládá zvýšení dohromady o 50 bb v tomto a příštím čtvrtletí a od poloviny příštího roku jejich postupný pokles zpět ke dvěma procentům. Na následné tiskové konferenci guvernér J. Rusnok zopakoval, že se bankovní rada bude snažit o vyhlazování sazeb.
  • Ranní nadhoz - mírné zlepšení indikátorů v Německu, produkce v USA ztrácí dynamiku
    Ceny průmyslových výrobců se v srpnu meziměsíčně zvýšily o 0,1 %, jejich meziroční dynamika zůstala na 2,1 %. K růstu nadále významně přispívaly ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry a v potravinářství. Za aktuálně mírnějším růstem cen výrobců stojí průsak nižších cen ropy na světových trzích do domácích cen. V souhrnu tak očekáváme, že průměrný růst cen výrobců by měl letos dosáhnout hodnoty okolo 3 %. Meziroční růst cen zemědělských výrobců v srpnu výrazně zvolnil na 4,1 %, ceny stavebních prací nadále rostou tempem poblíž 4 %.
  • Ranní nadhoz - Nálada amerických spotřebitelů se propadla
    Německý IFO index v souladu s předpoklady přinesl další mírné zlepšení tamního sentimentu. Jeho srpnové vydání zaznamenalo meziměsíční nárůst ve všech složkách, tedy v hodnocení podnikatelského prostředí (zvýšení o 2,2 bodu na 92,6), očekávání do budoucna (o 0,8 bodu na 97,5) i náhledu na současnou situaci (o 3,4 bodu na 87,9). Zatímco hodnocení aktuální situace se tak jen pomalu vrací k předkrizovým hodnotám, na které stále schází více než 10 bodů, složka očekávání je momentálně nejvýše od roku 2018.
  • Ranní nadhoz - nálada amerických spotřebitelů vyprchává
    Po pátečních příznivých výsledcích PMI ukazatelů potvrdily i včera zveřejněné Ifo indexy nárůst sentimentu. Ukazatel hodnotící celkové podnikatelské klima překonal konsensus analytiků a v červenci vrostl na 90.5 bodů oproti červnové hodnotě 86.3 bodů. Vpřed hledící složka indexu (Ifo Expectations) vrostla dokonce na nejvyšší úroveň od roku 2018 na hodnotu 97 bodů, oproti předchozí hodnotě 91.6 bodů. Kompletnější pohled na ekonomiku Eurozóny se naskytne koncem týdne, kdy budou publikovaná data o růstu HDP za druhé čtvrtletí.
  • Ranní nadhoz - Nálada v USA zůstává příznivá
    Německý PMI z průmyslu zaznamenal pokles o 0,7 bodu na hodnotu 43,4 bodů. Podobně si vedla celá eurozóna, která v prosinci klesla o jeden bod a vrátila se na svou říjnovou hodnotu 45,9 bodů. Objem nových objednávek v Německu podle průzkumu dále klesá a to jak domácích, tak zahraničních. Naopak výsledné PMI ze sektoru služeb částečně vyrovnává zklamání, které přinesl výrobní sektor. V sektoru služeb se v porovnání s listopadem nálada nepatrně zlepšila. V případě Německa jde o zvýšení o 0,3 na 52 bodů, v eurozóně pak o půl bodu na 52,4.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex