Očekávání do budoucnosti
Ranní okénko - Přehled týdne: zasedání ČNB, v zahraničí spotřebitelská důvěra
24.06.2024 Poslední červnový týden přinese nejspíše nové referenční úrokové sazby pro finanční trh v ČR, o jejichž výši se bude ve čtvrtek rozhodovat na zasedání bankovní rady ČNB. Odhady analytiků se většinově přiklání ke snížení 2T repo sazby o 25bb. Z dosavadního ekonomického vývoje, jakož i z vyjádření členů bankovní rady minulý týden, však vyplývá značná pravděpodobnost snížení v rozsahu až 50bb, s čímž počítá naše prognóza. Z pohledu zahraničních dat pak tento týden přinese zejména údaje o spotřebitelské důvěře.
Elliottova vlnová teorie pro měnové páry EUR/USD, EUR/CHF a CAD/CHF
22.06.2022 V dnešním blogu se podívám na analýzu měnových párů EUR/USD, EUR/CHF a CAD/CHF, na kterých je poměrně podobná situace. Každý měnový pár nám, ale můžeme nabídnout jiný poměr mezi riskem a ziskem.
Ranní okénko - V Evropě se čeká další zhoršení nálady
09.11.2021 Dnes přijde listopadová edice indexu ZEW z Německa i z celé eurozóny. V Německu trh počítá s poklesem v obou podsložkách, tedy jak v očekávání do budoucnosti, tak i v hodnocení aktuální situace. Pokles patrně vykáže i index evropský.
Ranní okénko - Nálada v ČR i Německu se dále zhoršila
26.01.2021 Dnes v odpoledních hodinách dorazí data o americké spotřebitelské důvěře a situaci ve zpracovatelském sektoru. Od nálady spotřebitelů si trh slibuje přibližnou stagnaci, když vyhlíží za leden skóre 89,0 oproti prosincovým 88,6 bodům. Svůj podíl na nevalné náladě, která by se tak držela zhruba 40 bodů pod předkrizovými hodnotami, mají kromě pokračujících pandemických omezení i napjatá situace na trhu práce a nejistota spojená s politickými dohady o podobě další fiskální podpory. Oproti tomu průzkum mezi zpracovateli z dílny richmondského Fedu již od července indikoval nadprůměrně dobré vyhlídky, což by mělo pokračovat i nyní – trh v lednu očekává zopakování prosincového výsledku 19 bodů. Podobně jako v Evropě, i v USA tak zůstává průmysl druhou vlnou pandemie dotčen spíše mírně, přičemž za oceánem je situace ještě znatelně optimističtější.
Ranní okénko - Nálada evropských investorů se zlepšuje
12.01.2021 Jedinými dnešními významnějšími makroekonomickými indikátory budou index optimismu mezi americkými malými podniky, jehož prosincové výsledky se dozvíme v poledne, a tamní zpráva o tvorbě pracovních míst. Optimismus amerických podniků se oproti Evropě zotavoval po jarních uzavírkách o něco rychleji, když z jarního minima poblíž 90 bodů průběžně rostl a koncem léta již dohnal prakticky veškeré předchozí ztráty. Podzim se již vydařil méně, když pod tíhou druhé vlny pandemie, která právě na menší podniky dopadá disproporčně silně, počal opět klesat. Jeho další snížení trh vyhlíží i tentokrát, když předpokládá výsledek 100,2 po listopadových 101,4 bodech. I tak by se mělo jednat o hodnotu poblíž pětiletého průměru a pro americkou ekonomiku to tak nevěstí žádnou tragédii. Mírné ochlazení aktivity se očekává i na americkém trhu práce, kde trh předpovídá za listopad 6,4 milionu volných pracovních pozic, tedy o přibližně 250 tisíc méně než v předcházejícím měsíci. Právě pracovní trh je aktuálně největší překážkou amerického ekonomického zotavení, jelikož se na něm od jara vyskytuje nebývale vysoký počet nezaměstnaných a nová místa pro ně vznikají jen pomalu. Zatímco zpracovatelský sektor nemá o poptávku nouzi a v rámci možností se snaží zvyšovat stavy, ve službách nadále pokračuje obtížná situace a významnější nabírání nových pracovníků zde v dohledné době čekat spíše nelze.
Ranní nadhoz - České ceny výrobců zamíří dolů
20.05.2020 Květnový ZEW index přinesl v Německu záblesk naděje, když se jeho složka očekávání vyšvihla z předchozích 28,2 bodu až na 51,0, čímž suverénně překonala odhady trhu, jež činily jen 30,0. Takto vysoko byl index naposledy před pěti lety. Druhá složka ZEW indexu, tedy hodnocení současné situace, již tak růžově nevyzněla. Namísto vyhlíženého zlepšení z dubnových -91,5 bodu na -86,6, došlo k dalšímu poklesu a index se zastavil až na -93,5 bodech. I v eurozóně dopadl průzkum očekávání do budoucnosti pozitivně, když si vysloužila 46,0 bodu, což znamená meziměsíční nárůst o více než 20 bodů.
Jak na Money-Management
08.05.2020 Money-Management neboli řízení peněz je soubor pravidel, na základě kterých řídíme velikost rizika riskovaného na obchod s cílem, abychom ochránili zisk a minimalizovali naše ztráty. Dalším důležitým aspektem Money-Managementu je maximalizace zisku. V ideálním případě nám tedy Money-Management dovoluje maximalizovat zisky a minimalizovat ztráty.
Další články k tématu Očekávání do budoucnosti
Faktory, které determinují kurzy měn
01.12.2020 Devizový trh je ve srovnání s akciovými či dluhopisovými trhy mnohem komplikovanější. Predikce směnného kurzu zahrnuje predikci výkonnosti celých ekonomik. Při určování směnných kurzů hraje roli řada faktorů. Tento článek uvádí a vysvětluje některé důležité faktory, které mají zásadní vliv na měnové kurzy.
Ranní okénko - Bude budoucnost německé ekonomiky nadále vnímána s optimismem?
19.03.2024 Dnes se dozvíme výsledky březnového průzkumu instituce ZEW ohledně hodnocení aktuální ekonomické situace Německa včetně budoucích očekávání finančních analytiků. V posledních měsících se hodnocení přítomnosti a očekávání budoucnosti zásadně liší, když by se dalo říci, že současný stav je zahalen temnými mraky, především v souvislosti s nízkým růstem ekonomiky, nízkou zahraniční poptávkou, problémy tamního průmyslu, kde například automobilový sektor čelí velké konkurenci v elektromobilitě z Číny.
Ranní okénko - Další výprodej v očekávání agresivnějšího Fedu
14.06.2022 Dnes nejzajímavější série dat dorazí dopoledne z Německa. Zveřejňovat se budou červnové ZEW indexy hodnotící současnou situaci a očekávání ohledně budoucnosti. U obou se očekává mírné zlepšení, pořád ale indexy zůstanou hluboko v záporných číslech. Z Česka dorazí jen statistika platební bilance, na tu finanční trhy tradičně příliš nereagují. Z USA pak jako poslední vlaštovka před středečním zasedáním Fedu dorazí ceny výrobců. U nich se očekává mírné zpomalení meziroční dynamiky.
Ranní okénko - Včera inflace v ČR, dnes v USA
12.12.2023 Dnes dopoledne bude zveřejněn výsledek prosincového průzkumu instituce ZEW týkající se hodnocení aktuální ekonomické situace včetně budoucích očekávání finančními analytiky. I nadále je aktuální ekonomická situace hodnocena velmi negativně, ale pohled se upírá již do dalšího roku a v tomto případě převládá pozitivní nálada. Již v listopadu bylo očekávání ohledně budoucnosti až překvapivě optimistické a v prosinci by dle analytiků měl tento trend pokračovat především v souvislosti s dále klesající inflací, očekávaným uvolněním měnové politiky a také s oživením ekonomické aktivity v Evropě.
Po nových automobilech neštěkne ani pes
19.05.2020 „Lidé mají negativní očekávání ohledně budoucnosti. Proto odkládají dražší nákupy a omezují spotřebu. Jednou z největších obětí tohoto chování je automobilový průmysl, který za duben hlásí nejvýraznější propad poptávky v historii měření,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Ranní nadhoz - Fed dnes sazby nezmění
11.12.2019 Prosincové vydání indexu ZEW přineslo další záblesk naděje pro blízkou budoucnost německé a potažmo i evropské ekonomiky. Hodnocení aktuální situace sice dosáhlo hodnoty -19,9 bodu, nicméně tento výsledek představuje zlepšení oproti předchozímu měsíci o téměř 5 bodů. Ještě lepší zprávou pak byla další složka stejného indexu, a sice hodnocení očekávání do budoucnosti. Zde index vyletěl meziměsíčně o téměř 13 bodů a zastavil se na hodnotě 10,7, čímž dalece předčil tržní odhady. Vrátil se tak poblíž úrovně z období začátku roku 2018, tedy před začátkem aktuální německé ekonomické mizérie.
Okénko trhu - V Německu výrazně vzrostl ekonomický optimismus
26.11.2019 Index důvěry německých spotřebitelů, publikovaný společností GfK, přinesl příjemné překvapení. Jeho prosincová edice sice v souhrnu dopadla podobně jako v předchozím měsíci, když se celkový index zvýšil pouze o 0,1 bodu na hodnotu 9,7, ovšem výrazného zlepšení doznal výhled Němců do blízké budoucnosti. Jejich očekávání ohledně hospodářského vývoje vyskočilo z listopadových -13,8 bodů až na +1,7. Podobně skokový nárůst byl zaznamenán naposledy v roce 2010, tedy v době zotavování z finanční krize. Podle autorů průzkumu lze nárůst optimismu s největší pravděpodobností přičíst zlepšeným vyhlídkám na uklidnění konfliktů v oblasti mezinárodního obchodu, které momentálně dusí německou ekonomiku. Za poslední dva týdny se jedná o již několikátý záblesk naděje pro našeho klíčového západního souseda.
Ranní okénko - Tempo dezinflace se v srpnu mírně zadrhlo
12.09.2023 Dnešní den je z pohledu ekonomických dat tím nejméně zajímavým v tomto týdnu. Pouze v Německu vychází ZEW index, pomocí kterého je vyjádřeno, jak analytici hodnotí aktuální ekonomickou situaci a také, jaké mají očekávání ohledně budoucnosti. Trh očekává, že aktuální situace bude hodnocena ještě hůře než v předchozích měsících. A není se úplně čemu divit, protože většina příchozích dat v poslední době naznačuje, v jakých obtížích se největší evropská ekonomika nachází. Můžeme zmínit například průmyslovou výrobu, maloobchod či tovární objednávky, tyto všechny dílčí ukazatele skončily s horším výsledkem, než bylo predikováno. Co se týká budoucnosti, tak trh zatím nevidí bod, kdy by se německá ekonomika odrazila k lepším zítřkům a vnímání trhu tak zůstává nadále značně pesimistické.
Raiffeisenbank: Okénko trhu 25.7.2017
25.07.2017 Německý IFO index podnikatelské důvěry si v červenci již potřetí v řadě připsal nové maximum, když vzrostl z rekordní červnové hodnoty 115,2 bodů na 116,0 bodů. Trh nevěřil, že IFO index ještě poroste a očekával mírný pokles o 0,3 b. Vysoká hodnota IFO indexu ukazuje na euforii německé ekonomiky. Složka hodnocení současných podmínek vzrostla na nejvyšší úroveň od doby, kdy se Německo sjednotilo. Nejlépe hodnotí současnou situaci podniky ve výrobě a ve velkoobchodu. Naopak v maloobchodu index mírně klesl, stále se ale nachází na velmi vysokých úrovních. Velice optimisticky vyznívá také hodnocení budoucnosti. Složka očekávání vzrostla o 0,8 bodů na 107,3 bodů na nejvyšší úroveň od února 2014. Index Ifo tak jednoznačně ukazuje na pokračování expanze německé ekonomiky, což je v souladu i s včera zveřejněným indexem nákupních manažerů. PMI index z výroby sice mírně klesl, pořád se ale drží poblíž 60 bodů, tedy vysoko nad průměrem posledních tří let (53,5 b.).
S&P 500: od stability k rekordům – analýza růstu
25.03.2024 Optimistická očekávání ohledně ekonomické budoucnosti a uvolněná politika Federálního rezervního systému motivují investory k rozšíření jejich investičních obzorů nad rámec rychle rostoucích akcií a technologických gigantů, které byly v uplynulém roce motorem růstu amerického akciového trhu.
Související klíčová slova:
FXstreet | Obchodní strategie | Inflace | EUR/USD | Nasdaq | USA | Nezaměstnanost | Spotřebitelská důvěra | Koruna | HDP | Pražská burza | Analytik | Ceny ropy | Ropa Brent | Česká koruna | Daně | Rizika | EUR/CHF | Průmyslová výroba | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | CAD/CHF | USD/CZK | EUR/CZK | USD/PLN | Sazby | Zhodnocení | Bod | Burza | DAX | ECB | Ekonomika | Fed | Finanční trh | IFO index | Index DAX | Index PX | Index cen průmyslových výrobců | Indikátory | Komodity | Long | Risk | MetaTrader | Měnové páry | Měnový pár | Měny | Obchodní systém | Obchodník | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Peněžní zásoba | Platební bilance | Platforma | Pozice | Ropa | S&P 500 | Sentiment | Trading | Trend | Výkonnost | ZEW index | Zlato | ČNB | Úrokové sazby | Obchodní platforma | EUR | USD | UBS | CHF | CAD | Německá ekonomika | Indexy | Pravděpodobnost | Zisk | Optimismus | Výsledky | Obchodní příležitosti | Obchodovat | Money-Management | Index cen | Obchodní účet | Raiffeisenbank | Delta | Index | Odpor | Analýzy | Brent | Cena | Conference Board | CZK | FXstreet.cz | GfK | Graf | Index S&P 500 | Makroekonomické ukazatele | Management | Prognóza | Reuters | Ropy | Světové ceny ropy | Trh | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zprávy | Zisky | ZEW | Využití kapacit | Tržby | eBook | Komise | Martingale | Microsoft | Sentix | Thomson Reuters | Kalendář ekonomických událostí | Průmyslová produkce | Hospodářské výsledky | Podnikatelé | Ekonomický sentiment | Přehled | Index důvěry | Vývoj měnového páru EUR/USD | Vývoj měnového páru | Německý index DAX | S&P | Ztráty | Nejistota | Stagnace | Výhled | Bankéři | Mzdy | Řízení peněz | Odhady trhu | Průzkum | Krize | Měnový pár EUR/USD | Americký index S&P 500 | Příjmy | Německý Ifo index | Obchodní pozice | Odhad HDP | Očekávání | Nezaměstnanosti v Německu | Ranní nadhoz | Aleš Michl | Tržní očekávání | Úspěšný trading | Podniky | Kompozitní index | Obchodní platforma MetaTrader | Evropská komise | Index spotřebitelské důvěry | Odhady analytiků | Automobilky | Objem | Data z USA | Dvojitý vrchol | Obchod | Myšlenka | Zasedání ČNB | Bilance | Aktuální hodnoty měny | Co bude | Dnešní makroekonomické ukazatele | Souhrnný index | LVMH | Vyhlídky | Průzkumy | Ceny výrobců | Průmysl | PLN | ABC | Visa | Position sizing | Velikost pozice | Rozvoj | Stavebnictví | Člen bankovní rady | Nálada | Zasedání bankovní rady | Naše prognóza | Philadelphia Fed index | Fed index | Ztráta | CTS | Americký index | Pracovní trh | Finální odhad | Sezónnost | Ifo | Luboš Růžička | Ukazatele | American Express | Ziskový obchodní systém | Pokles | Situace | Vít Hradil | Pandemie | Raiffeisenbank a.s. | Pravděpodobnost ztráty | Zlepšení | Obchody | Výdaje | Zpracovatelský sektor | Portál FXstreet.cz | Ekonomické aktivity | Konjunkturální průzkum | Vývoj | Spotřebitelé | Aktuální situace | Člen bankovní rady Aleš Michl | Další pokles | MPSV | Manufacturing | Domácnosti | Růst | Repo sazby | Potenciál | Ekonomiky | Práce | Údaje | Snížení produkce | Očekávaný zisk | 3M | Osobní příjmy | Osobní výdaje | Maloobchod | Jiří Hruška | Maximalizace zisku | Maximalizovat zisky | Minimalizovat ztráty | Dosáhnout zisku | Pozitivní očekávání | Předpokládaný zisk | Expected Payoff | Generovat zisk | Řízení peněz při tradingu | Martingale přístup | Anti-martingale | Anti-martingale přístup | Zhodnocení obchodního účtu | Geometrické zhodnocení | Velikost rizika | Exponenciální zhodnocení | Zhodnocení na obchodním účtu | Velikost pozic | Vymazání obchodního účtu | Objem obchodní pozice | Největší možný zisk | Možný zisk | Potenciál zisku | Zvyšovat potenciál zisku | RBI | Expedia | Předpandemické hodnoty | České ceny výrobců | České ceny | Falešný průraz | Unie | ČR | Průraz | Novartis | Situace na trhu práce | Johnson & Johnson | Ceny | Pár EUR/USD | Důvěra | Časový horizont | Seznam Zprávy | Biden | Ranní okénko | Česká republika | NFIB | Očkování | Mutace koronaviru | Situace na trhu | Nálada v ČR | Objednávky | Hodnocení současné situace | Příležitosti | USA inflace | Odvětví | Vývoj měnového páru EUR/CHF | David Vagenknecht | Evropský index | Zhoršení nálady | Pozornost | Zboží dlouhodobé spotřeby | TIM | 3М | Hodnoty měny | Ceny domů | Elliottova vlnová teorie | Index PCE | Cenový index | Cenový index PCE | Bankovní rady ČNB | 1D | Výkon | Prodeje | HDP ČR
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot