Sobota 21. prosince 2024 18:42
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox Partner

Ranní nadhoz finančních trhů 26.8.2019

26.08.2019 09:15  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK

 

25,86

USD/CZK

23,24

EUR/USD

 

1,112

USD/PLN

3,930

Ropa Brent

USD/barel

59,19

Zlato

USD/unce

1534

Aktualizováno

9:11

Zdroj: Thomson Reuters

Pohled zpět:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dlouho vyhlížený páteční proslov prezidenta amerického Fedu J. Powella nepřinesl žádné překvapivé informace. Šéf americké centrální banky připomněl stávající rizika vývoje (obchodní války), ale také nezapomněl zmínit dobrou kondici tamní ekonomiky a inflaci přibližující se k cíli. Potvrdil, že Fed i nadále bude reagovat na potřeby americké ekonomiky a na globální rizika. Na rozdíl od některých jeho kolegů, kteří vidí potřebu snížení i o 50 bazických bodů v krátkém časovém horizontu, tak Powellův proslov nepřinesl očekávaný příslib výraznějšího uvolnění měnové politiky.
 
Před začátkem víkendu vstoupila Čína s USA do dalšího kola obchodních válek. V odpoledních hodinách Čína uvalila cla na 75 mld. dolarů amerického dovozu ve výši 5 % a 10 %. Clem nově mají být zatíženy mimo jiné americké zemědělské produkty, ropa či malá letadla. D. Trump s odvetnými kroky neváhal příliš dlouho, a ještě téhož dne zvýšil cla ze stávajících 25 % na 30 % na zboží v hodnotě 300 mld. dolarů. Navíc navýšil cla na veškeré zbývající čínské zboží (300 mld. USD) z 10 % na 15 %. Později Trump projevil lítost nad nedostatečnou výší cel, kterou by si představoval ještě na vyšší úrovni.

Akciové trhy vzhledem k víkendovému vývoji otevírají s několikaprocentními ztrátami a to jak asijské (Topix, CSI 300, Kospi) tak americké (S&P 500, Nasdaq). Čínský juan zaznamenal výrazný propad o téměř jedno procento na nejnižší hodnotu za posledních 11 let (USD/CNY 7,147). Dolar během pátečního odpoledne oslabil vůči euru o více než 0,8 % na hodnotu EUR/USD 1,114. Koruna ve stejné době oslabila vůči euru o půl procenta až těsně pod hodnotu EUR/USD 25,9. Výnosy amerických desetiletých dluhopisů se propadly na hodnotu 1,44 % a jsou v tuto chvíli nejnižší za poslední 3 roky.

Evropská komise přemýšlí o změně pravidel pro redukci dluhu (tzv. Paktu stability a růstu). Komisaři se domnívají, že v dobách zpomalení ekonomiky působí stávající pravidla procyklicky a pro mnoho zemí je téměř nemožné je dodržet. S ohledem na italskou politickou krizi, kde po demisi premiéra jednají strany o nové vládě a hrozí, že návrh rozpočtu nestihnou zpracovat, by uvolnění pravidel mohlo zmírnit potenciální neshody kvůli výši schodku.

Výhled:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ještě v průběhu dneška bude pokračovat summit G7 ve Francii. Lídři sedmi ekonomicky nejvyspělejších států světa projednávají aktuální ekonomická rizika, jako je krize kolem Íránu či celní válka USA se zbytkem světa. Trump se pobavil s novým britským premiérem B. Johnsonem o nové obchodní dohodě mezi UK a USA, která by měla vzniknout po odchodu Británie z EU. Dále se sedmička shodla na kvapné pomoci s bojem proti požárům v Amazonii.

V pondělí odstartujeme týden sadou německých ifo indexů za srpen. PMI indexy z minulého týdne vykázaly jistou míru stabilizace v eurozóně i v Německu. Neočekáváme však, že by se tento mírný optimizmus projevil také u Ifo indexů mimo jiné proto, že jsme prozatím zaznamenali mnohem výraznější propad PMI indexů v porovnání s Ifo indexy. Předpokládáme proto, že dojde k poklesu o jeden bod, a to jak u ukazatele budoucího vývoje (na 91,2 b.) tak u hodnocení současné situace (na 98,5 b.)

Ve stejný den se dozvíme, jaká nálada vládla v srpnu v tuzemské ekonomice. Spotřebitelská důvěra značně klesala prvních několik měsíců tohoto roku. Následně se začala nepatrně zlepšovat a lze očekávat, že si udrží pozitivní hodnotu i tento měsíc. Naopak podnikatelská důvěra zaznamenává od dubna setrvalý pád. Nálada podnikatelů se navíc v nastávajících měsících příliš nezlepší, jak ukazuje také PMI ve výrobě.

Dnes se dále dozvíme americkou statistiku objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Ty zaznamenávají poslední dobou výrazné výkyvy a to především kvůli objednávkám v civilním letectví. V červenci by si objednávky měly udržet kladný meziměsíční přírůstek lehce nad jedno procento.

Další předstihové indikátory za srpen tentokrát z eurozóny budou zveřejněny ve čtvrtek. Ani u těchto statistik nevyhlížíme výrazné zlepšení. V průmyslu a ve službách očekáváme zhruba stabilitu. Co se týče hodnocení celkové ekonomické situace, ta by podle nás měla doznat nepatrného zhoršení o 0,4 b. na 102,3, což odpovídá také očekávání trhu.
 
V pátek se dozvíme první odhad srpnové inflace v eurozóně. Ta bude navazovat na čtvrteční výsledek německé inflace, která by podle tržního očekávání měla nepatrně zrychlit na 1,2 %. Tým RBI však nepředpokládá, že by se cenový růst v eurozóně zvládnul zvýšit ze současného jednoho procenta, a to především kvůli snižujícím se cenám ropy na globálních trzích. Inflace očištěná o volatilní složky, jako jsou energie, zaznamená zřejmě zrychlení o jednu desetinku na jedno procento. Právě nízká inflace dělá vrásky Evropské centrální bance. Ta v září plánuje přijmout balíček opatření, která by měla nastartovat cenový i ekonomický růst. Podle našeho očekávání bude v rámci těchto opatření snížena evropská depozitní sazba ze současných -0,4 % na -0,6 %, zatímco trh očekává mírnější zásah na úrovni 10 bazických bodů (s 90 % pravděpodobností).

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:00

ČR

Důvěra v průmyslu (srpen, v b.)

-

-

11,5

 

 

 

 

9:00

ČR

Spotřebitelská důvěra (srpen, v b.)

-

-

4,0

 

 

 

 

9:00

ČR

Celková důvěra (srpen, v b.)

-

-

10,0

 

 

 

 

10:00

SRN

IFO index očekávání (červen, v b.)

91,2

91,8

92,2

 

 

 

 

10:00

SRN

IFO index podnikatelské důvěry (červen, v b.)

94,8

95,1

95,7

 

 

 

 

10:00

SRN

IFO index současných podmínek (červen, v b.)

98,5

98,8

99,4

 

 

 

 

14:30

USA

Objednávky dlouhodobé spotřeby (červenec, m/m v %)

-

1,2

1,9

 

 

 

 

Hospodářské výsledky: 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚT: USA Spotřebitelská důvěra
ST:
ČT: EUR Ekonomická důvěra, SRN CPI

Autor: Eliška Jelínková, analytička

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní nadhoz finančních trhů 25.9.2019
    Indikátor ekonomické důvěry, zveřejněný Českým statistickým úřadem, v souhrnném vyjádření vykázal za měsíc září pokles o 1 bod na úroveň 94,6, což je nejnižší hodnota za posledních pět let. Na tomto snížení se podílely obě jeho složky, tedy důvěra mezi podnikateli i mezi spotřebiteli.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 26.10.2018
    Jednání ECB podle očekávání nepřineslo nic nového. Bankovní rada i nadále očekává, že kvantitativní uvolňování bude ukončeno v prosinci tohoto roku. Centrální banka zároveň nepochybuje o naplnění současné prognózy inflace, která bude poháněna hlavně domácími tlaky. Celkové vyznění jednání tak bylo spíše neutrální a připravilo půdu pro prosinec, kdy by mělo dojít ke zveřejnění nové prognózy banky a ukončení kvantitativního uvolňování.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 26.11.2018
    Na včerejším summitu EU byl zástupci členských zemí schválen návrh dohody o Brexitu. Nyní T. Mayová, britská premiérka, zahajuje dvoutýdenní kampaň, aby si naklonila členy parlamentu. V současné chvíli nemá návrh dostatečnou podporu a parlamentem by tak nebyl schválen.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 26.2.2019
    Ceny průmyslových výrobců v lednu meziměsíčně vzrostly o 1,0 %, v meziročním srovnání pak jejich dynamika zrychlila na 2,9 %. Největší měrou se na vyšším růstu podílely ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry, které vzrostly o 7,2 %. I v letošním roce bude ve směru rychlejšího růstu cen působit slabší úroveň kurzu koruny společně s přetrvávajícími vyššími cenami materiálových a energetických vstupů.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 26.3.2018
    Šarvátky ohledně volného obchodu způsobené americkou administrativu dál znejišťují trh. Drtivá většina nejvýznamnějších akciových indexů skončila v červených číslech, přičemž S&P 500 zaznamenal největší týdenní ztrátu za poslední dva roky.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 26.3.2019
    Podle konjunkturálního průzkumu za měsíc březen se celková důvěra v ekonomiku snížila. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu poklesl oproti únoru o 1,2 b. Přitom indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně snížil o jeden bod, kdy si dále pohoršil zejména průmysl, zatímco ve stavebnictví naopak podniky očekávají nárůst výroby. Výraznější pokles o 1,8 b. pak zaznamenala spotřebitelská důvěra.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 26.4.2019
    Do dnešního dne využili jen čtyři členové bankovní rady možnosti vyjádřit své aktuální postoje ohledně dalšího měnověpolitického rozhodnutí. Vesměs se shodli na tom, že tuzemská ekonomika nabízí prostor pro další zvýšení sazeb. Přesto i nadále v radě vládně obava ze zahraničního vývoje.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 26.6.2018
    Dolar vůči euru včera oslabil o čtyři centy a dnes ráno se pohybuje na EUR/USD 1,169. Stojí za tím včerejší hrozby o zhoršení obchodní situace mezi USA a Čínou. Nervozita investorů zasáhla i rozvojové měny, včetně koruny, která k dnešnímu ráno oslabila na EUR/CZK 25,91.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 26.6.2019
    Včerejší data o spotřebitelské důvěře v USA ukázala výrazný pokles optimismu mezi dotázanými Američany. Hodnotou 121,5 bodu index zaostal za tržními očekáváními téměř o 10 bodů a spadl na nejnižší úroveň od září roku 2017. Na tomto propadu se přibližně stejnou měrou podílela zhoršená hodnocení současné, i očekávání budoucí ekonomické situaci. Američtí spotřebitelé si tak jsou zřejmě vědomi neutěšeného stavu mezinárodních obchodních vztahů a rizik s ním spojených.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 26.7.2019
    Německý index IFO zaznamenal další propad. Hodnocení podnikatelského prostředí v červenci dosáhlo hodnoty 95,7 (pokles o 1,7 bodu). Na snížení celkového indexu se podílelo zhoršené známkování současných podmínek, ovšem ještě výrazněji se do něj promítl výhled Němců do blízké budoucnosti, který dopadl nejhůře od konce roku 2009.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 26.9.2018
    Dnes bude ve středu zájmu měnověpolitické jednání ČNB. Všichni analytici na trhu včetně nás očekávají čtvrté zvýšení úrokových sazeb. Stejná očekávání má trh a už několik týdnu ho promítá do současných hodnot koruny a tržních úrokových sazeb. Největší výzvě dnešního dne tak čelí guvernér J. Rusnok, který bude mít na dnešní tiskové konferenci nelehký úkol – nezklamat trh. V opačném případě může koruna skončit den ve ztrátě.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 27.11.2018
    Tuzemská spotřebitelská důvěra za měsíc listopad výrazně poklesla na hodnotu 4,5 bodu. Naopak podnikatelská důvěra se nepatrně zlepšila a dosáhla hodnoty 17,4 bodu, což je nejlepší výsledek od krize v roce 2008. Ačkoliv spotřebitelská důvěra zaznamenala poměrně značný pokles, jedná se také o stále solidní výsledek.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 27.12.2019
    Zisk čínských průmyslových firem v listopadu vzrostl o výrazných 5,4 %, což ukončilo sérii tří měsíčních poklesů. Výsledek je částečně ovlivněn nízkou srovnávací základnou loňského roku, nicméně patrná byla i vyšší produkce tamních firem. Data zároveň naznačují zvýšení domácí poptávky po zklidnění obchodních sporů s USA.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 2.7.2018
    Dnes bude nejzajímavější sledovat americký ISM ve výrobě za červen, který podle odhadu trhu nepatrně klesne na 58,5 b. Nejdůležitější bude, jestli červnový ISM potvrdí pokles růstu zakázek z minulého měsíce.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 2.7.2019
    Český index nákupních manažerů ve výrobě v květnu dále poklesl až na hodnotu 45,9 bodu, tj. na desetileté minimum. Průmyslové podniky pociťují zejména výrazné poklesy objednávek, což směrem do budoucna bude znamenat další snižování produkce. Podniky vnímají nejistoty spojené především s ekonomickým vývojem v zahraničí. Dohoda amerického a čínského prezidenta, že se „dohodnou“, jen zmírnila, nesmazala, nejistotu zahalující budoucí vývoj obchodních vztahů.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 27.2.2019
    Americká sněmovna reprezentantů hlasovala proti vyhlášení stavu nouze prezidentem Trumpem kvůli financování zdi na hranici s Mexikem. Následně o stejném kroku bude hlasovat i republikánský senát. Nicméně tři členové republikánské strany již deklarovali podporu návrhu demokratů. Ke schválení tak už zbývá pouze jeden hlas v případě, že pro návrh budou všichni demokratičtí senátoři. V případě schválení tak lze očekávat novou vlnu sporu amerického prezidenta s kongresem.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 27.3.2018
    Dnešní Richmond Fed index ve výrobě za březen podle odhadu klesne o 6 b. na 22,0 b. Americké firmy v březnu v posledních týdnech znejistily výroky prezidenta D. Trumpa o dovozních clech.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 27.3.2019
    Koruna se den před zasedáním ČNB obchoduje stabilně na úrovni EUR/CZK 25,76. Trh však ztrácí víru, že by ke zvýšení úrokových sazeb v tomto týdnu mohlo dojít, tudíž by takový krok byl pro korunu pozitivním překvapením.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 27.4.2018
    Měnově politické jednání ECB nepřineslo žádné novinky. Podle ECB je inflace stále utlumená a nevykazuje známky zrychlení, ale inflační tlaky začínají posilovat. M. Draghi dále sdělil, že zvýšená volatilita EUR/USD nepředstavuje pro ECB zdroj znepokojení. Útlum nákupu aktiv během dubna byl způsoben sezónními vlivy a nejedná se o změnu postoje ECB ke kvantitativnímu uvolňování.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 27.5.2019
    Křesťanští demokraté spolu se sociálními demokraty zaznamenali ve volbách do evropského parlamentu významný propad. Obhájili totiž dohromady jen 330 mandátů. Poprvé nedají dohromady většinu a nemohou tak jednoduše zvolit nového předsedu Evropské komise z jejich řad.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex