Středa 22. ledna 2025 05:38
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex
reklama
Dukascopy new

Ranní nadhoz finančních trhů 25.9.2019

25.09.2019 10:50  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


25.87

USD/CZK

23.52

EUR/USD

 

1.100

USD/PLN

3.982

Ropa Brent

USD/barel

62.48

Zlato

USD/unce

1529

Aktualizováno

8:42

Zdroj: Thomson Reuters

Pohled zpět:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Indikátor ekonomické důvěry, zveřejněný Českým statistickým úřadem, v souhrnném vyjádření vykázal za měsíc září pokles o 1 bod na úroveň 94,6, což je nejnižší hodnota za posledních pět let. Na tomto snížení se podílely obě jeho složky, tedy důvěra mezi podnikateli i mezi spotřebiteli.

Německý Ifo index potvrdil mizernou náladu panující v tamní ekonomice. Očekávání budoucnosti se mezi podnikateli propadlo na desetileté minimum, když si vysloužilo známku 90,8 bodu. Tento indikátor má poměrně dobrou predikční schopnost pro výkon celé německé ekonomiky a pro třetí čtvrtletí tak nedává mnoho naděje na zlepšení stávající situace.

Britský nejvyšší soud označil přerušení jednání tamní sněmovny, které inicioval premiér Boris Johnson, za nezákonné. Johnsonovi se tak výrazně komplikuje jeho záměr vyvést zemi z EU k 31. říjnu za každou cenu, včetně možnosti odchodu bez dohody. V parlamentu totiž nedisponuje většinou poslanců a lze očekávat, že mu zákonodárci takovýto postup neumožní. Britská libra na verdikt soudu reagovala posílením vůči euru i dolaru zhruba o 0,3 %. Momentálně se tak obchoduje poblíž hranice EUR/GBP 0,882.

Neoficiální signály z americké vlády naznačují, že se již rýsují obrysy plánu na postup vůči Evropské unii v oblasti nastavení budoucích obchodních vztahů. Podle něj by v reakci na neoprávněnou evropskou veřejnou podporu firmě Airbus mělo dojít k uvalení cel na konkrétní evropské zboží, jehož seznam by se měl průběžně měnit tak, aby jím bylo zasaženo co možná nejvíce odvětví ekonomiky.

Česká koruna zůstává již několik dní prakticky bez pohybu, její kurz se nadále drží poblíž hodnoty EUR/CZK 25,88.

Výhled:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes nás čeká měnověpolitické zasedání České národní banky. Předpokládáme, že na něm nedojde ke změně základní úrokové sazby, která tak zůstane na úrovni 2 %. Navzdory svižné české inflaci, která se pohybuje jen těsně pod 3 %, tedy na samém okraji tolerančního pásma centrální banky, nedává výhled do budoucnosti mnoho důvodů ke zvýšení sazeb. Růst cen by měl i bez zásahu bankéřů po zbytek roku zpomalovat a česká ekonomika nadále čelí významným zahraničním rizikům, která ji mohou v nejbližší době zasáhnout.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

13:00

ČR

Měnověpolitické zasedání ČNB (září, v %)

2.0

2.0

2.0

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PÁ: EUR ekonomická důvěra, USA PCE deflátor

Autor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Eliška Jelínková, analytička

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní nadhoz finančních trhů 25.3.2019
    Týden začneme předstihovými indikátory důvěry za březen. Aktivita v průmyslu i nadále klesá, což potvrdily koncem minulého týdne indexy PMI. Proto i v případě průmyslové důvěry eurozóny očekáváme mírný pokles. Naopak sektoru služeb, stavebnictví či spotřebě a maloobchodu by se mělo i nadále dařit, což by se mělo propsat jak do spotřebitelské důvěry eurozóny tak do německého ifo indexu, kde očekáváme mírně zlepšení.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 25.3.2020
    Kompozitní index nákupních manažerů za březen zaznamenal významný propad a to jak v Německu, tak také v eurozóně či USA. Výrazně předčil již tak negativní odhady trhu. Propadl se přitom zejména index ve službách, který v Německu odepsal 18 bodů na 34,5 bodů, ve výrobě si pak pohoršil jen o 2,3 bodu na 45,7. V celé eurozóně a v USA je pak příběh obdobný. Všechny indexy ze sektoru služeb si sáhly na historické dno, v eurozóně a USA pak zaznamenal i kompozitní index nejnižší naměřenou hodnotu. Lze přitom očekávat, že do budoucna indexy zaznamenají další pokles, jelikož průzkumy probíhaly v době, kdy mnohá vládní omezení ještě vůbec nebyla v platnosti.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 25.4.2018
    Dolar přes noc znovu mírně posiloval a dnes ráno dosáhl EUR/USD 1,2209. Výnosy na desetiletých amerických vládních dluhopisech se včera na krátkou chvíli dostaly přes 3% hranici. Naposledy podobné úrovně dosáhly v roce 2014.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 25.4.2019
    Guvernér ČNB Jiří Rusnok ve svém vyjádření zhodnotil současnou situaci jako křehkou, pohybující se na hraně mezi jedním zvýšením sazeb a zachováním stávající úrovně. Proti zvyšování jsou nejistoty spojené se zahraničním vývojem, naopak ve prospěch hovoří přetrvávající domácí inflační tlaky. Člen bankovní rady Vojtěch Benda naopak vidí prostor pro další zpřísnění měnové politiky zejména proto, že neočekává zpomalení mzdového růstu v letošním roce a inflační tlaky tak i nadále zůstanou silné.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 25.5.2018
    Záznam z měnového jednání ECB nepřinesl nic převratného. Zazněly však názory, že rychlejší zpomalování ekonomiky měnové unie by mohlo znamenat odložení prvního zvýšení úrokových sazeb.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 25.6.2018
    Německý PMI ve výrobě v červnu klesl o bod na 55,9 b., což překvapilo trh. Naopak index ve službách vzrostl. PMI ve výrobě v eurozóně také klesl, ale v souladu s očekáváním trhu na 55,0 b.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 25.6.2019
    Cena ropy i nadále klesá již druhý den v souvislosti s americko-iránskými neshodami, které se nadále vyostřují, když americký prezident D. Trump uvalil na Irán dodatečné sankce. To má za následek propad některých světových akciových indexů (S&P 500, Topix, FTSE). Vzniklá nejistota nejen ohledně iránských sankcí má naopak příznivý vliv na cenu zlata, která dosáhla svého šestiletého maxima.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 25.7.2018
    Koruna od včerejška posílila pod EUR/CZK 25,65. Vůči dolaru je kurz těsně pod 21,93. K posilování ji konečně postrčila série jestřábích vyjádření od členů bankovní rady, M. Hampla a V. Bendy, a od šéfa měnové sekce T. Holuba.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 25.7.2019
    Podle včera zveřejněného konjukturálního průzkum zůstala důvěra v českou ekonomiku v červenci prakticky neměnná, když dosáhla 95,1 bodu, tedy jen o 0,1 bodu nižší než v předchozím měsíci. Kladně se na tomto výsledku přičinili spotřebitelé. Oproti červnu se zlepšilo hlavně jejich hodnocení výhledu ekonomické situace pro příštích dvanáct měsíců. Naproti tomu důvěra mezi podnikateli poklesla. Optimismus se zvýšil mezi obchodníky a naopak mírně se snížil ve stavebnictví.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 25.9.2018
    Spotřebitelská důvěra za září podle konjunkturálního průzkumu zaznamenala růst o 1,5 b., čímž dosáhla na 8,5 bodů. Obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace se téměř nezměnily.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 26.10.2018
    Jednání ECB podle očekávání nepřineslo nic nového. Bankovní rada i nadále očekává, že kvantitativní uvolňování bude ukončeno v prosinci tohoto roku. Centrální banka zároveň nepochybuje o naplnění současné prognózy inflace, která bude poháněna hlavně domácími tlaky. Celkové vyznění jednání tak bylo spíše neutrální a připravilo půdu pro prosinec, kdy by mělo dojít ke zveřejnění nové prognózy banky a ukončení kvantitativního uvolňování.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 26.11.2018
    Na včerejším summitu EU byl zástupci členských zemí schválen návrh dohody o Brexitu. Nyní T. Mayová, britská premiérka, zahajuje dvoutýdenní kampaň, aby si naklonila členy parlamentu. V současné chvíli nemá návrh dostatečnou podporu a parlamentem by tak nebyl schválen.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 26.2.2019
    Ceny průmyslových výrobců v lednu meziměsíčně vzrostly o 1,0 %, v meziročním srovnání pak jejich dynamika zrychlila na 2,9 %. Největší měrou se na vyšším růstu podílely ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry, které vzrostly o 7,2 %. I v letošním roce bude ve směru rychlejšího růstu cen působit slabší úroveň kurzu koruny společně s přetrvávajícími vyššími cenami materiálových a energetických vstupů.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 26.3.2018
    Šarvátky ohledně volného obchodu způsobené americkou administrativu dál znejišťují trh. Drtivá většina nejvýznamnějších akciových indexů skončila v červených číslech, přičemž S&P 500 zaznamenal největší týdenní ztrátu za poslední dva roky.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 26.3.2019
    Podle konjunkturálního průzkumu za měsíc březen se celková důvěra v ekonomiku snížila. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu poklesl oproti únoru o 1,2 b. Přitom indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně snížil o jeden bod, kdy si dále pohoršil zejména průmysl, zatímco ve stavebnictví naopak podniky očekávají nárůst výroby. Výraznější pokles o 1,8 b. pak zaznamenala spotřebitelská důvěra.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 26.4.2019
    Do dnešního dne využili jen čtyři členové bankovní rady možnosti vyjádřit své aktuální postoje ohledně dalšího měnověpolitického rozhodnutí. Vesměs se shodli na tom, že tuzemská ekonomika nabízí prostor pro další zvýšení sazeb. Přesto i nadále v radě vládně obava ze zahraničního vývoje.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 26.6.2018
    Dolar vůči euru včera oslabil o čtyři centy a dnes ráno se pohybuje na EUR/USD 1,169. Stojí za tím včerejší hrozby o zhoršení obchodní situace mezi USA a Čínou. Nervozita investorů zasáhla i rozvojové měny, včetně koruny, která k dnešnímu ráno oslabila na EUR/CZK 25,91.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 26.6.2019
    Včerejší data o spotřebitelské důvěře v USA ukázala výrazný pokles optimismu mezi dotázanými Američany. Hodnotou 121,5 bodu index zaostal za tržními očekáváními téměř o 10 bodů a spadl na nejnižší úroveň od září roku 2017. Na tomto propadu se přibližně stejnou měrou podílela zhoršená hodnocení současné, i očekávání budoucí ekonomické situaci. Američtí spotřebitelé si tak jsou zřejmě vědomi neutěšeného stavu mezinárodních obchodních vztahů a rizik s ním spojených.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 26.7.2019
    Německý index IFO zaznamenal další propad. Hodnocení podnikatelského prostředí v červenci dosáhlo hodnoty 95,7 (pokles o 1,7 bodu). Na snížení celkového indexu se podílelo zhoršené známkování současných podmínek, ovšem ještě výrazněji se do něj promítl výhled Němců do blízké budoucnosti, který dopadl nejhůře od konce roku 2009.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 26.8.2019
    Dlouho vyhlížený páteční proslov prezidenta amerického Fedu J. Powella nepřinesl žádné překvapivé informace. Šéf americké centrální banky připomněl stávající rizika vývoje (obchodní války), ale také nezapomněl zmínit dobrou kondici tamní ekonomiky a inflaci přibližující se k cíli. Potvrdil, že Fed i nadále bude reagovat na potřeby americké ekonomiky a na globální rizika. Na rozdíl od některých jeho kolegů, kteří vidí potřebu snížení i o 50 bazických bodů v krátkém časovém horizontu, tak Powellův proslov nepřinesl očekávaný příslib výraznějšího uvolnění měnové politiky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna