Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:21
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
eightcap trade smarter

Ranní nadhoz finančních trhů 15.8.2019

15.08.2019 08:52  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


25.87

USD/CZK

23.20

EUR/USD

 

1.115

USD/PLN

3.917

Ropa Brent

USD/barel

59.28

Zlato

USD/unce

1512

Aktualizováno

8:46

Zdroj: Thomson Reuters

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohled zpět:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Český hrubý domácí produkt vzrostl ve druhém čtvrtletí o 0,6 % mezikvartálně a o 2,7 % meziročně. Tuzemská ekonomika tak stále vykazuje solidní tempo, a to i přes slabý růst v eurozóně a hrozbu recese u našeho hlavního obchodního partnera Německa. Hlavními přispěvateli k růstu produktu byly spotřeba domácností a zahraniční poptávka, naopak došlo k dalšímu poklesu dynamiky investic. V souhrnu za celý rok očekáváme růst HDP o 2,4 %.

Poklesy německého průmyslu poslaly růst hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí do záporných hodnot. Podle očekávání HDP mezičtvrtletně spadl o 0,1 % a ani vyhlídky na další období nejsou příznivé. Hlavní příčinou tohoto vývoje jsou rizika protekcionistických opatření ve světovém obchodě, což německou exportně orientovanou ekonomiku silně zasahuje. 

Nepříznivá ekonomická situace v Německu pak ovlivňuje i data za celou eurozónu. Její produkt vzrostl jen o 0,2 %, q-o-q. Zároveň červnová průmyslová výroba dále meziměsíčně poklesla o 1,6 %. Revizí však byly směrem dolů upraveny i předchozí měsíce, takže v meziročním srovnání dosahuje pokles produkce 2,6 %.

V reakci na špatné zprávy z Číny (slabý maloobchod) i Evropy došlo k zintenzivnění odlivu z rizikových aktiv, čímž došlo k inverzi výnosové křivky v USA i ve Spojeném království. Výnosy na desetileté splatnosti se dostaly pod ty dvouleté. Tato situace se často interpretuje jako signál z trhu, že počítá s blížící se recesí.

V důsledku špatných zpráv z eurozóny a odlivu investorů z emerging markets oslabovaly všechny měny našeho regionu. Koruna se tak včera odpoledne dostala až na dostřel hranice EUR/CZK 25,9. Dnes po ránu se pohybuje na úrovni 25,87.

Výhled:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tuzemský a evropský kalendář je dnes na data skoupý. V USA budou zveřejněny maloobchodní tržby za červenec, u kterých se očekává udržení předchozího meziměsíčního růstu na úrovni 0,3-0,4 %. Naproti tomu by si americká průmyslová výroba měla mírně meziměsíčně polepšit (o 0,1%).

V USA bude dnes rovněž zveřejněno několik předstihových indikátorů. Očekáváme, že regionální průzkumy z průmyslu – Empire State a Philadelphia Fed – by měly v srpnu dosáhnout mírně horších hodnot v porovnání s předchozími měsíci. Zítra pak bude zveřejněn spotřebitelský sentiment (Michigan), který by naopak měl potvrdit pozitivní náladu zákazníků, což souvisí s nízkou nezaměstnaností a solidním růstem mezd.  

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

14:30

USA

Maloobchod (červenec, m/m, v %)

-

0.3

0.4

 

 

 

 

14:30

USA

Empire State Index (srpen, v b.)

-

2.0

4.3

 

 

 

 

14:30

USA

Philadelphia Fed Index (srpen, v b.)

-

9.5

21.8

 

 

 

 

15:15

USA

Průmyslová produkce (červenec, m/m, v %)

-

0.1

0.0

 

 

 

 

Hospodářské výsledky: Carlsberg, Geberit, K+S, Applied Materials, Nvidia, Walmart

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pá: ČR ceny výrobců, USA spotřebitelská důvěra

Autor: Luboš Růžička, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní nadhoz finančních trhů 15.11.2018
    Britské premiérce T. Mayové se podařilo získat podporu kabinetu pro návrh smlouvy o Brexitu. Nemá však ani zdaleka vyhráno. Poté, co návrh dále projedná se zástupci EU na plánovaném summitu v druhé půlce měsíce, bude muset získat podporu parlamentu, což bude pro britskou premiérku neméně snadný úkol.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 15.1.2019
    Běžný účet platební bilance v listopadu minulého roku zůstal v přebytku, ve kterém pravděpodobně bude pokračovat i v prosinci. Přebytek byl dán hlavně výrazným saldem bilance zboží a služeb. Naopak negativně působil již tradiční odliv dividend do zahraničí. Podle naší prognózy by přebytek běžného účtu za celý rok 2018 měl dosáhnout 45 mld. Kč. V tomto roce pak přebytek dále poklesne na 30 mld. Kč.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 15.2.2019
    Německé HDP za poslední čtvrtletí loňského roku zaznamenalo mezičtvrtletní stagnaci. Německu po třetím čtvrtletí, kdy zaznamenalo mezičtvrtletní pokles o 0,2 %, hrozil propad do recese, což výsledky za čtvrté čtvrtletí jen těsně nepotvrdily. Meziročně došlo k růstu německé ekonomiky o 0,6 % (po očištění o pracovní dny).
  • Ranní nadhoz finančních trhů 15.3.2019
    Britský parlament včera ve večerníh hodinách odhlasoval odložení odchodu Spojeného království. V následujícím týdnu bude tedy již potřetí předložen parlamentu návrh smlouvy o brexitu. Krátkodobého prodloužení o tři měsíce bychom se dočkali pouze ve velmi nepravděpodobném případě, když by návrh napotřetí parlamentem prošel. V opačném případě bude Británie žádat o mnohem delší odklad o rok až dva a musela by se tak účastnit květnových voleb do evropského parlamentu.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 15.4.2019
    Jednání mezi USA a Čínou pomalu spějí ke svému konci. Návrh nové smlouvy by měl obsahovat postup pro případ, že by jedna strana smlouvu nedodržela. Znamená to, že sankce by mohly být uvaleny i na USA, s čímž USA souhlasí. Nyní se strany domlouvají už jen na drobnostech a formalitách, stěžejní body smlouvy se tak zdají být finální.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 15.5.2018
    Podle odhadu německého HDP za první čtvrtletí tamní ekonomika rostla tempem 0,3 % č/č a 2,3 % r/r. Obě hodnoty jsou desetinu pod odhadem trhu. Německá ekonomika tak na počátku roku zvolnila, jak již bylo naznačeno v rétorice ECB. Ve zbytku roku by měla své zpomalení dohnat.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 15.5.2019
    Saldo běžného účtu platební bilance v březnu dosáhlo 0,2 mld. Kč, což bylo výrazně pod očekáváním. Hlavní podíl na tom měl pokles zahraniční poptávky po českém zboží a naopak rostoucí nákupní apetit Čechů, tažený růstem mezd. Pro letošek očekáváme další pokles kladného salda až k vyrovnanému hospodaření, což by znamenalo zhoršení o zhruba patnáct miliard oproti loňskému roku.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 15.6.2018
    ECB oznámila, že koncem léta dojde ke snížení měsíčního objemu nákupu aktiv z 30 mld. eur na 15 mld. Úplného konce kvantitativního uvolňování se dočkáme až na konci tohoto roku. ECB hodlá zvyšovat sazby až v druhé polovině roku 2019.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 15.7.2019
    Růst čínského hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí zpomalil o dvě desetinky na 6,2 % a je tak nejpomalejší za posledních téměř třicet let. Naopak dílčí data z čínské ekonomiky přináší více optimizmu. Maloobchodní tržby zaznamenaly v červnu meziroční nárůst o téměř 10 % a průmyslová produkce za totéž období předčila očekávání trhu o více než procentní bod, když vzrostla o 6,3 %. Některé asijské akciové indexy zareagovaly na pozitivní měsíční data připsáním zisků.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 15.8.2018
    Dnešek bude ve znamení amerických statistik. Empire index ve výrobě za srpen pravděpodobně mírně poklesne druhý měsíc v řadě, což může signalizovat mírnější tempo hospodářského růstu ve třetím čtvrtletí.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 16.10.2018
    Dnes nás čeká ZEW index ekonomických podmínek v Německu a eurozóně. V obou případech tým RBI očekává strmý pokles vzhledem ke slabším statistikám z ekonomiky a dalšímu nárůstu geopolitických hrozeb. V případě Německa očekáváme pokles téměř o čtyři body na -14,0 b.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 16.11.2018
    Včerejší Britské vládní drama ohledně dohody o Brexitu skončilo rezignací čtyř ministrů a pravděpodobným hlasováním o důvěře vlády premiérky T. May. Počty prozatím nehovoří jasně, jak by takové hlasování dopadlo, nicméně hrozba „no-deal“ Brexitu je blíže, než kdy jindy. S tímto scénářem začíná počítat i Evropská unie pro summit, který se má uskutečnit za deset dní.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 16.1.2019
    Podle očekávání britský parlament odmítnul dohodu o Brexitu, nicméně počet hlasů proti dohodě je překvapující. Téměř dvě třetiny poslanců hlasovalo proti. Dnes bude jednání pokračovat. Projednávat se bude možnost vyslovení nedůvěru vůči vládě T. May. Premiérka však už předem oznámila, že nemá v plánu rezignovat na svou funkci. Možnost okamžitých předčasných voleb je tak nízká. Vláda musí do konce týdne předložit plán B pro vystoupení z EU. Očekáváme, že jeho součástí bude odložení data odchodu do letních měsíců. Libra vůči euru skokově oslabila a v současnosti se obchoduje na úrovni EUR/GBP 0,886.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 1.6.2018
    Dnes bude zveřejněna americká statistika tvorby nových pracovních míst mimo farmářský sektor za květen. Trh odhaduje nárůst o 190 tis. pracovních míst. Tento rok je statistika velice nestabilní a je tak těžké odhadnout převažující trend. Dvanáctiměsíční průměr se nyní nachází na 190 tis. Pakliže se současný trend udrží, k dalšímu poklesu míry nezaměstnanosti (nyní 3,9 %) by mohlo dojít za několik málo měsíců.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 16.3.2020
    Americká centrální banka se rozhodla naplno využít manipulační prostor pro podporu ekonomiky, který jí nabízelo dosavadní nastavení úrokových sazeb. V neděli na mimořádném zasedání rozhodl měnový výbor Fedu o snížení úrokové sazby o jeden procentní bod do pásma 0-0,25 %. Zároveň se Fed rozhodl pro masivní kvantitativní uvolňování ve výši 700 mld. dolarů.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 16.4.2018
    Tento týden je spíše slabší na data, o to více bude hrát roli politika. Po víkendovém vojenském zásahu v Sýrii, velvyslankyně USA v OSN prohlásila, že Amerika připravuje další vlnu sankcí proti Rusku. Zároveň budeme sledovat další vývoj na Blízkém východě a vnitropolitické problémy D. Trumpa v USA.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 16.4.2019
    Státy EU odsouhlasily, aby Evropská komise zahájila obchodní rozhovory se Spojenými státy. Připravovaná obchodní dohoda, k jejímuž podepsání by mohlo dojít již na podzim, by se měla zaměřit především na průmyslové zboží a standardy jednotlivých výrobků. Už v květnu však bude americký prezident rozhodovat o uvalení cel na dovážené evropské automobily, což bude testem vstřícnosti obchodních vztahů. Spojené státy chtějí do obchodní dohody zahrnout i zemědělské produkty, některé evropské země, především Francie, jsou však proti.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 16.5.2018
    Růst HDP v ČR v prvním čtvrtletí tohoto roku zpomalil na 0,5 % č/č a 4,5 % r/r. Tradičně k růstu nejvíce přispěla spotřeba domácností, ale na záda ji už dýchá tvorba fixního kapitálu (investice firem). Horšího výsledku dosahuje bilance zahraničního obchodu. Vývoj ukazuje, že česká ekonomika dosáhla na přelomu roku vrcholu svého hospodářského cyklu a v novém roce začala pomalý sestup. Za celý letošní rok očekáváme zpomalení růstu HDP na 3,5 %.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 16.5.2019
    Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v prvním kvartále letošního roku mezičtvrtletně o 0,5 %, v meziročním srovnání se domácí produkt zvýšil o 2,5 %. I přes zvolnění růstu jde stále o velmi solidní dynamiku. Hlavními přispěvateli k růstu byly spotřeba domácností a zahraniční poptávka, pokračoval i svižný růst tvorby hrubého fixního kapitálu.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 16.7.2018
    Podle záznamu ČNB z červnového měnověpolitického jednání souvisí oslabování koruny s růstem globální rizikové averze a odlivem kapitálu do zahraničí. Zaznělo také, že květnový růst inflace by neměl být přeceňován.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster