Středa 22. ledna 2025 08:43
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding

Ranní nadhoz finančních trhů 2.9.2019

02.09.2019 11:05  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK

 

25,92

USD/CZK

23,60

EUR/USD

 

1,098

USD/PLN

3,978

Ropa Brent

USD/barel

59,10

Zlato

USD/unce

1521

Aktualizováno

8:58

Zdroj: Thomson Reuters

Pohled zpět:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od neděle 1. září vstupují v platnost nová 15% cla na čínské zboží (elektronika, obuv) v celkovém objemu 125 mld. dolarů. Také čínská cla na americké zboží v hodnotě 75 mld. dolarů se zvýšila na 5 až 10 %. Přesto obě strany souhlasily s pokračováním ve vyjednávání, kterého bychom se měli dočkat již začátkem září.

Koruna se od pátku pohybuje v těsné blízkosti hranice EUR/CZK 26, tedy na nejslabší úrovni od prosince 2018.

Dolar v pátečních odpoledních hodinách posílil vůči euru v reakci na další prohlášení amerického prezidenta D. Trumpa o potřebě snížení sazeb. K dnešnímu ránu se pohybuje okolo úrovně EUR/USD 1,099.

Výhled:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden započneme tuzemským ukazatelem PMI ve výrobě za srpen. Sentiment v průmyslu setrvale klesá již více než rok. V červenci se dočkal dokonce výrazného propadu o necelé tři body. Očekáváme, že tento výkyv bude korigován a dojde proto k mírnému zlepšení nálady.

Dnes v odpoledních hodinách se dále dozvíme výslednou bilanci rozpočtu za prvních osm měsíců roku. Ta by i nadále měla zůstat v červených číslech. I nadále na straně příjmů zaostává především výběr daní (DPH, sociální pojištění). Na straně výdajů se začalo omezovat především v investicích. Nyní se jedná o rozpočtu na příští rok. V případě výraznějšího nárůstu výdajů můžeme očekávat zvýšenou emisi vládních dluhopisů.

V úterý nás čeká výsledný růst české průměrné mzdy za druhé čtvrtletí. V nominálním pojetí mzda podle našeho odhadu rostla 6,7% tempem, což v reálném vyjádření (očištěno o inflaci) znamená silný růst o 4 %. Zaměstnancům tedy i nadále roste příjem rychleji, než ceny zboží a služeb. Na růstu se podílí jak navýšení minimální mzdy s počátku roku, tak setrvačnost růstu mezd v soukromém sektoru, kde se stále navzdory ubývajícím zakázkám zpožděný hospodářský růst nepropsal.

Ve středu ve večerních hodinách očekáváme zveřejnění béžové knihy Fedu, která by měla popisovat aktuální stav americké ekonomiky. Vzhledem k nedávným vyjádřením prezidenta Fedu J. Powella nelze očekávat, že by béžová kniha přinesla výraznější obrat v jeho aktuálním holubičím postoji. Trh již se 100% jistotou očekává zářijové snížení sazeb, z toho více než 80 % počítá s redukcí o 25 bazických bodů, zbytek trhu si představuje dokonce výraznější zásah.

Ve čtvrtek budou zveřejněny tuzemské maloobchodní tržby za červenec. Tržby bez započtení prodejů automobilů by si měly udržet svižnou dynamiku v blízkosti 5 %. Přetrvávající vysoká úroveň spotřebitelské důvěry, spolu s rychlým růstem mezd budou dále přispívat k vyšším útratám. Naopak podle údajů o registracích nových automobilů by tržby v tomto segmentu měly nadále meziročně klesat. Celkové tržby by proto měly dosáhnout meziročního nárůstu 2 %.

V pátek nás čeká dvojice tuzemských statistik za červenec. Obecně červencová průmyslová výroba zaznamenává tradičně nižší produkci, jelikož na tento měsíc zpravidla připadají celozávodní dovolené a s tím související omezení výroby. Ačkoliv tedy dojde k výraznému meziměsíčnímu poklesu, meziročně by měla průmyslová výroba vykázat po záporném červnu opět růst a to 2,5% tempem.

Také z pohledu zahraniční obchodu jsou letní měsíce tradičně slabší. Očekáváme, že v červenci poprvé tento rok bude dominovat dovoz nad vývozem a bilance tak sklouzne do záporných hodnot. Navíc si exportéři již několik měsíců stěžují na ochabující zahraniční poptávku. Celkově očekáváme záporné saldo v řádu jednotek miliard.

Dále bude v pátek zveřejněna sada statistik z amerického trhu práce za srpen. Nezaměstnanost by se měla i nadále udržet na minimu 3,7 %. Výraznější překvapení by neměl přinést ani údaj o nových pracovních místech mimo farmářský sektor, kterých by mělo být zaznamenáno zhruba tolik, co minulý měsíc (okolo 168 tis.). Meziroční nárůst průměrné mzdy by měl nepatrně zpomalit o dvě desetinky na 3 %.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:30

ČR

PMI ve výrobě (srpen, v b.)

43,5

43,5

43,1

 

 

 

 

14:00

ČR

Plnění státního rozpočtu (leden-srpen, v mld. Kč)

-

-

-9,7

 

 

 

 

Hospodářské výsledky: 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚT: ČR mzdy, USA ISM index
ST: EUR maloobchod, USA Béžová kniha Fedu
ČT: ČR maloobchod, SRN tovární objednávky
PÁ: ČR zahraniční obchod, průmysl, USA trh práce, EUR HDP, SRN průmysl

Autor: Eliška Jelínková, analytička

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Luboš Růžička, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní nadhoz finančních trhů 28.5.2019
    Vláda včera schválila ministerstvem financí navrhované zvýšení daně na tabákové výrobky, tvrdý alkohol a hazardní hry. Norma, kterou musí ještě schválit parlament a podepsat prezident, vstoupí v platnost od 1. ledna 2020. Podle předběžných odhadů by měly navrhované úpravy zvýšit růst spotřebitelských cen cca o 0,6 p.b. ČNB při svém rozhodování o nastavení úrokových sazeb tyto vlivy výjimkuje.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 28.6.2018
    ČNB zvýšila klíčovou úrokovou sazbu o 25 b.b. na 1,0 %, lombardní o 50 b.b. na 2,0 % a diskontní sazbu ponechala na 0,05 %. Pro zvýšení hlasovalo všech šest přítomných členů. Tento rok očekáváme ještě jedno navýšení a to v posledním čtvrtletí.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 28.6.2019
    Ekonomická důvěra v eurozóně zaznamenala další pokles, když v červnu dosáhla hodnoty 103,3 bodu, tedy nejnižší od roku 2016. Hlavní měrou se na tom podíleli průmyslníci, kteří snižují svá očekávání na budoucí produkci i objednávky. Oproti tomu poskytovatelé služeb naději neztrácejí. Také evropští spotřebitelé meziměsíčně zhoršili své hodnocení z -6,5 na -7,2 bodu. Zdá se tedy čím dál pravděpodobnější, že květnový záblesk lepší nálady nebyl předzvěstí obratu v poklesovém trendu, ale spíše malou přestávkou na cestě ke dnu.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 28.8.2018
    Německý předstihový IFO index podnikatelského prostředí narostl poprvé za posledních devět měsíců a to o více než dva body na 103,8 bodů. Obavy německých firem z globálních obchodních roztržek tak zřejmě zatím ustoupily do pozadí.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 28.8.2019
    Zpřesněná data o německém hrubém domácím produktu potvrdila jeho mezikvartální pokles o 0,1 % za druhé čtvrtletí tohoto roku. Zároveň byla zveřejněna jeho podrobnější struktura, ze které vyplynulo, že hlavní podíl na tomto výsledku měl pokles exportu, který odepsal 1,3 %. Za tím lze hledat zpomalení čínské ekonomiky a globální obchodní spory. Nedařilo se ani německému stavitelství, které zpomalilo o 1 %. Naopak nadále rostla spotřeba domácností (+0,1 %) i vlády (+0,5 %).
  • Ranní nadhoz finančních trhů 29.10.2018
    První podstatnou statistikou tohoto týdne bude úterní HDP eurozóny za třetí čtvrtletí. Kromě Francie všechny hlavní ekonomiky unie vykazují další zpomalení jejich výkonu. Tým RBI shodně s trhem odhaduje mezičtvrtletní růst o 0,3 %, což je o desetinu méně ve srovnání s předchozím čtvrtletím.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 29.10.2019
    Unijní země se v pondělí dohodly na odkladu brexitu do konce ledna 2020, britský premiér Boris Johnson potvrdil, že Spojené království s prodloužením lhůty odchodu o tři měsíce souhlasí. Současně ale žádá po Bruselu záruky, že k dalšímu odsunutí termínu již nedojde. Britská opozice znovu zablokovala plán Johnsona na vypsání předčasných voleb. Vláda by je však mohla prosadit pomocí stručného zákona, který nevyžaduje dvoutřetinovou parlamentní podporu.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 29.11.2018
    Druhý odhad růstu HDP americké ekonomiky potvrdil mezičtvrtletní růst o 3,5 % anualizovaně. Nicméně došlo k mírné revizi struktury růstu. Směrem dolů byl zrevidován růst spotřeby domácností. Opačným směrem však byl navýšen odhad investic. Ačkoli se oproti předchozímu čtvrtletí jedná o sedm desetin slabší tempo růstu, americká ekonomika je bez pochyby na vrcholu a výrazně nad svým potenciálem.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 29.11.2019
    Průzkum ekonomické důvěry zveřejněný pod hlavičkou Evropské komise v listopadu přinesl další nadějné zprávy. Zlepšení doznal ve všech sledovaných oblastech, tedy v průmyslu, službách, maloobchodě, stavebnictví i mezi spotřebiteli, a celkem tak index dosáhl úrovně 101,3, což představuje meziměsíční zvýšení o 0,5 bodu. Zároveň se zlepšují hodnocení respondentů, pokud jde o jejich výhled do blízké budoucnosti poháněný nadějemi na uklidnění geopolitických napětí.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 29.1.2019
    Dnes bude v britském parlamentu probíhat další hlasování o pozměněném návrhu smlouvy o Brexitu. Premiérka T. Mayová se bude snažit přesvědčit poslance, aby hlasovali pro upravený návrh smlouvy, což by odvrátilo nebezpečí tzv. tvrdého Brexitu. Podle vyjádření jednoho z představitelů EU však navržené úpravy nepřesvědčí opoziční poslance, aby změnili stanovisko. Někteří poslanci už připravili další plán, který počítá s prodloužením přechodného období.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 29.3.2018
    Dolar včera večer posílil k EUR/USD 1,2326. Napomohl tomu nad očekávání dobrý výsledek HDP v USA a poptávka z Japonska, která přišla po potvrzení přímých diplomatických jednání mezi Severní Koreou a USA a také Japonskem. I když dolar posílil vůči koši měn všech států G-10, je to hlavně kurz EUR/USD, který se v posledních dnech trápí se vysokou volatilitou
  • Ranní nadhoz finančních trhů 29.3.2019
    Bankovní rada ČNB včera rozhodla o zachování sazeb na současné úrovni (2T repo zůstala 1,75 %). Vyhodnotila inflační rizika jako zhruba vyrovnaná, což je posun k neutrální úrovni v porovnání s minulým zasedáním, kdy rizika byla vyhodnocena jako mírně proinflační. Zřejmě poslední možnost na zvýšení sazeb bude mít BR na květnovém zasedání. Poté dojde k zpomalení inflace i tuzemské ekonomiky, čímž se prostor pro zvýšení sazeb uzavře.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 29.4.2019
    Týden započne zveřejněním amerického PCE deflátoru. Tento způsob měření inflace je v USA více využívaný pro účely měnové politiky. Tým RBI očekává mírné meziroční zrychlení inflace o dvě desetiny procentního bodu na 1,6 %, naopak jádrová inflace by měla o desetinku zpomalit na 1,7 %.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 29.5.2018
    Cena ropy Brent od konce minulého týdne poklesla o téměř 5 dolarů na dnešních 75,42 dolarů za barel. Stojí za tím spekulace o navýšení limitů těžby ze strany OPECu a Ruska po plánovaném červnovém mítinku kartelu.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 29.5.2019
    Včerejší data o spotřebitelské důvěře v USA překonala tržní očekávání, když za květen vykázala hodnotu 134,1, tedy meziměsíční nárůst o téměř 5 bodů. Američtí spotřebitelé hodnotí současnou ekonomickou situaci nejlépe za posledních 18 let a jejich očekávání budoucího vývoje jsou nejoptimističtější za posledního půl roku. Za tímto nadšením s největší pravděpodobností stojí situace na americkém trhu práce, který vykazuje nejnižší nezaměstnanost od roku 2014 a stabilní růst mezd.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 29.6.2018
    Poslední pracovní den bude ve středu pozornosti spotřebitelská inflace eurozóny. Ta zrychlila a v červnu by měla povyskočit o desetinu na 2,0 % r/r, tlačena cenami pohonných hmot. ECB se však soustředí spíše na jádrovou inflaci (bez pohonných hmot a potravin), která příliš nezrychluje – trh odhaduje 1,0 % r/r.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 29.7.2019
    USA a Čína by měly tento týden obnovit jednání ohledně nové obchodní dohody. Čínští a američtí zástupci se sejdou poprvé od května, kdy veškerá jednání zkrachovala a obě strany na sebe opět uvalily sadu cel. Setkání proběhne v úterý v čínské Šanghaji. Neočekáváme, že by došlo k výraznějšímu pokroku ve vyjednávání, ani jedna strana nemá v plánu se unáhlit.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 29.8.2018
    Americká spotřebitelská důvěra v srpnu nečekaně vzrostla na 133,4 b., což je nejvyšší hodnota za posledních 17 let. Američtí spotřebitelé jsou optimističtí ohledně růstu zaměstnanosti i mezd. Řada z nich také plánuje nákupy hodnotnějších statků jako auta či domy.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 30.10.2018
    Americký PCE deflátor v říjnu dosáhl meziročního tempa 2 % a meziměsíčně vzrostl o 0,1 %. Jádrová složka vzrostla meziměsíčně o desetinu rychleji, ale meziročně se shodně vyšplhala na 2 %. Americká centrální banka tak po několika měsících opět dosáhla dvouprocentního cíle.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 30.11.2018
    Ekonomická důvěra v eurozóně za měsíc listopad klesla na 109,1 bodu. Tento výsledek nepatrně předčil očekávání trhu, které bylo o jednu desetinku pesimističtější. Spotřebitelská důvěra klesla a naopak podnikatelská důvěra vzrostla. Spotřebitelé se začínají obávat zhoršení celkové ekonomické situace, naopak podnikatelé se ještě horších zítřků neobávají.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex