Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:33
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap forex

Okénko trhu

img

Okénko trhu - OECD varuje před dopady světových nejistot

20.09.2019 Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) včera zveřejnila nový ekonomický výhled pro následující období. Z něho vyplývá, že globální ekonomika se stává čím dál více křehká a nestabilní a to především zásluhou politických nejistot a eskalace obchodních konfliktů. Právě obchodní spory se významně podepisují na důvěře, což má negativní dopad na investice. To ještě více ohrožuje již tak slabý růst. Mezi ostatní faktory, které znamenají pro oslabující ekonomiku výraznější riziko, uvedla OECD kromě obchodních válek také často zmiňovaný brexit. Načasování a způsob výstupu Velké Británie z EU znamená značné množství nejistoty, což už samo o sobě poškozuje nejen Británii, ale i zbytek EU. Navíc, pokud by došlo k neřízenému odchodu, znamenalo by to zřejmě pro Spojené království propad do recese v roce 2020. Mezi další rizika pro budoucí globální růst řadí mimo jiné i zpomalení Číny.
img

Okénko trhu - Fed snížil úrokové sazby o 25 bodů

19.09.2019 Americká centrální banka Fed včera v souladu s tržním očekáváním rozhodla o snížení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů do rozmezí 1,75-2,00 %. K tomuto kroku bankéři přistoupili navzdory nadále solidní kondici americké ekonomiky s historicky mimořádně nízkou mírou nezaměstnanosti hlavně z opatrnostních důvodů, jak vyplývalo z jejich předchozích prohlášení. Ne zcela přesvědčivě vyznělo rozložení hlasů, když pro snížení hlasovalo jen sedm členů výboru, zatímco dva preferovali zachování současné úrovně a jeden snížení výraznější. V hodnocení výhledu měnové politiky pro blízkou budoucnost se trhy nedočkaly příslibu dalšího uvolňování. Částečnou podporu by mohlo najít jedno další letošní snížení, ovšem ani to není zdaleka jisté. Šéf Fedu Jerome Powell ve své řeči deklaroval připravenost americké centrální banky zasáhnout v případě, že by ekonomika dále oslabila, například v důsledku zvýšení geopolitického napětí. Aktuální ekonomická prognóza ovšem oproti té červnové výraznějších změn nedoznala, Fed nyní očekává mírně rychlejší růst amerického HDP i spotřebitelských cen, zároveň ale i lehce vyšší nezaměstnanost.
img

Okénko trhu - Prodeje nových aut zaznamenaly v EU značný propad

18.09.2019 Událostí dnešního dne bude večerní zasedání americké centrální banky. Od té se očekává snížení základních úrokových sazeb o 25 bazických bodů s pravděpodobností téměř 80 %. Fed by tak navázal na červencové uvolnění měnové politiky, přestože se podle prezidenta Fedu J. Powella nejedná o zahájení nového cyklu snižování sazeb, ale pouze o upravení nastavení měnové politiky uprostřed cyklu. Fed reaguje na globální rizika, kterých je současná ekonomika plná. Nejvýznamnější riziko v současné chvíli představují vyhrocené spory mezi USA a Čínou. Navzdory nadále silné a stabilní výkonnosti americké ekonomiky tak dochází k preventivnímu uvolnění měnové politiky. Samotné dnešní rozhodnutí ovšem nebude na dnešním večeru to nejzásadnější. Mnohem důležitější bude rétorika prezidenta Fedu Powella, která by měla odhalit úmysly členů Fedu ohledně budoucího nastavení měnové politiky. Naši původní předpověď dvou snížení ve druhé polovině tohoto roku budeme revidovat. Nová prognóza bude počítat s přesunutím některých „cutů“ z příštího roku do letošního. Na konci roku 2019 tak zřejmě bude horní hranice amerických úrokových sazeb ještě na nižší než nyní očekávané dvouprocentní úrovni.
img

Okénko trhu - Tomáš Holub komentoval budoucí nastavení měnové politiky

17.09.2019 Zářijový ZEW index očekávání vykázal znatelné zlepšení v Německu i v eurozóně, když se v obou případech odrazil od bezmála osmiletých minim, na kterých se nacházel v srpnu. Evropský index se tak nyní drží na úrovni -22,4 bodu (z předchozích -43,6) a ten německý na -22,5 (z -44,1). Za zlepšením nálady investorů s největší pravděpodobností stojí přístup Evropské centrální banky, která demonstruje odhodlání stimulovat evropskou ekonomiku všemi prostředky a také zdánlivé uklidnění americko-čínských obchodních rozepří. Navzdory zářijovému zlepšení se ovšem index z dlouhodobého pohledu nadále nachází varovně nízko a podle dosavadních zkušeností z něj lze usuzovat, že ani ve čtvrtém kvartále tohoto roku se německá ekonomika k růstu nevrátí. Ani hodnocení současné situace podle ZEW indexu nezavdává mnoho důvodů k radosti. V Německu zaznamenalo další pokles, tentokrát na úroveň -19,9 bodu, což je nejhorší hodnota od roku 2010.
img

Okénko trhu - Fed ve středu sníží základní úrokovou sazbu o dalších 25 bb.

16.09.2019 Ceny průmyslových výrobců se v srpnu meziměsíčně zvýšily o 0,1 %, jejich meziroční dynamika zůstala na 2,1 %. K růstu nadále významně přispívaly ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry a v potravinářství. Za aktuálně mírnějším růstem cen výrobců stojí průsak nižších cen ropy na světových trzích do domácích cen. V následujících měsících očekáváme, že inflace tuzemských producentů bude zpomalována nižší dynamikou cen v eurozóně. Naopak slabší kurz koruny spolu s pokračujícím vyšším meziročním růstem cen elektřiny budou inflaci cen výrobců zvyšovat. Rovněž přechodně vyšší ceny ropy vlivem výpadku saudské rafinérie se projeví v domácích cenách. V souhrnu tak očekáváme, že průměrný růst cen výrobců by měl letos dosáhnout hodnoty okolo 3 %. Meziroční růst cen zemědělských výrobců v srpnu značně zvolnil na 4,1 %. To bylo dáno propadem dynamiky cen u rostlinné produkce na 2,8 %, přitom v červenci tyto ceny rostly ještě o 16,7 %. Přetrvávající vysoká poptávka po stavební produkci přispívá k vyššímu růstu cen stavebních prací v srpnu o 3,8 %.
img

Okénko trhu - rozhodnutí ECB o měnovém uvolnění nebylo jednoznačné

13.09.2019 Český běžný účet platební bilance se v červenci výrazně propadl, když vykázal schodek v hodnotě téměř 27 mld. Kč. Oproti červnu došlo ke zhoršení bilance zahraničního obchodu. Vývozy zboží poklesly o téměř 15 mld. Kč, dovozy se naopak lehce zvýšily, zároveň nižší přebytek vykázaly i služby. Odliv důchodů z přímých investic byl oproti červnu zhruba stejný. Kumulativně za posledních 12 měsíců se běžný účet drží v přebytku lehce přes 28 mld. Kč. V následujících měsících však vzhledem k utlumené zahraniční poptávce očekáváme oslabování exportní výkonnosti, což bude negativně ovlivňovat celkové saldo. Nicméně vlivem lepších výsledků v první polovině roku budeme náš původní předpoklad o vyrovnané bilanci běžného účtu revidovat směrem nahoru.
img

Okénko trhu - ECB představila stimulační balíček

12.09.2019 Rada Evropské centrální banky na dnešním zasedání schválila stimulační balíček na podporu evropské ekonomiky. V souladu s očekáváními trhu snížila depozitní sazbu o 10 bazických bodů na -0,50 %, ostatní základní sazby zůstaly zachovány. Depozitní sazba se má udržet na „této nebo nižší“ úrovni až do doby, kdy se evropská inflace přiblíží cíli, který se nachází lehce pod 2 %. Balíček dále obsahuje odstupňování depozitní sazby na dvě různé úrovně. Část likvidity uložené u centrální banky tak nově nebude úročena záporným úrokem, nýbrž sazbou 0 %. Tento krok má ulevit komerčním bankám eurozóny, které v tuto chvíli trpí povinností platit za vlastní přebytečné peníze. ECB zároveň odstartovala další kolo kvantitativního uvolňování. Plán zahrnuje nákupy aktiv v hodnotě EUR 20 mld. měsíčně počínaje letošním listopadem, bez specifikace jeho trvání. Předpokládá se, že by program měl být ukončen před začátkem příštího cyklu zvyšování sazeb ECB. Prezident Draghi na tiskové konferenci odmítl upřesnit, na jaké dluhopisy se banka při nákupech bude zaměřovat s tím, že bude jejich struktura analogická k předchozím kolům uvolňování. Poslední složkou nového balíčku pak bude spuštění programu TLTRO-III s úrokovou sazbou sníženou o 10 bazických bodů oproti původně plánovanému nastavení.
img

Okénko trhu - Čína pozastaví některá cla na americký dovoz

11.09.2019 Čína s platností od 17. září pozastaví některá cla uvalená na americký dovoz. Celkem 16druhům zboží má Čína v úmyslu udělit výjimku a na jeden rok je zbavit celního zatížení. Jedná se o vstřícný krok před nadcházejícím dalším kolem vyjednávání s USA, ke kterému by mohlo dojít později tento měsíc. Ovšem pravdou je, že Čína výjimkuje především zboží, které sama potřebuje. Mezi vybrané produkty by proto měly patřit některá farmaceutika či chemikálie, které sama Čína neprodukuje a není možné je jednoduše nahradit z jiného zdroje. Naopak zemědělské produkty, na kterých si americký prezident D. Trump zakládá, začaly být do Číny dováženy ze zemí Jižní Ameriky a i nadále budou podléhat clu.
img

Okénko trhu - Johnson si připsal další dvě porážky

10.09.2019 Česká inflace v srpnu dosáhla hodnoty 0,1 % meziměsíčně a 2,9 % meziročně. Růst byl poháněn hlavně cenami spojenými s bydlením (elektřina, teplo, nájemné) a službami, tedy sektory, které těží ze silné domácí poptávky živené nízkou nezaměstnaností a svižným růstem mezd. V opačném směru působily ceny pohonných hmot (kde se projevuje nízká cena ropy) či oděvů a obuvi. Inflace se tak i nadále pohybuje v blízkosti horní hranice tolerančního pásma ČNB, ovšem v nejbližší době očekáváme její zpomalení i bez zásahu centrální banky. Svůj podíl na tom bude mít importovaná nízká inflace z eurozóny i pomalu slábnoucí tempo růstu českých mezd. V průměru za celý letošní rok tak odhadujeme inflaci na úrovni 2,7 %.
img

Okénko trhu - ECB přistoupí k dalšímu uvolnění měnové politiky

09.09.2019 Podíl nezaměstnaných osob podle metodiky MPSV byl v srpnu 2,7 %, což je stejně jako v červenci. Celkový počet nezaměstnaných lehce poklesl pod 205 tisíc, zároveň se počet volných pracovních míst dále zvýšil o více než čtyři tisíce a poprvé překročil 350 tisíc. Tento nesoulad odráží přetrvávající napjatou situaci na trhu práce. Vrchol hospodářského cyklu již máme za sebou a v ekonomice začínáme pozorovat známky postupného zpomalování. Ty jsou patrné zejména v průmyslu u exportně orientovaných podniků, které jsou nejvíce vystaveni ochabující zahraniční poptávce. Naopak domácí poptávka zůstává silná, což se projevuje nedostatkem pracovní síly v terciálním sektoru. Náš předchozí odhad průměrné letošní nezaměstnanosti na úrovni 3,1 % tak bude revidován na ještě nižší úrovně.
img

Okénko trhu - americký trh práce nadále solidní i přes slabší tvorbu pracovních míst

06.09.2019 Červencová průmyslová výroba vzrostla oproti předchozímu měsíci o 0,7 % (po očištění o sezónní faktory). Oproti stejnému období loňského roku se produkce tuzemského průmyslu očištěná o kalendářní vlivy zvýšila o 0,1 %. Na rozdíl od června, kdy byl pokles produkce vesměs plošný napříč odvětvími, došlo v červenci k výraznému zvýšení produkce motorových vozidel (o 13,6 %). Rostla i výroba elektrických zařízení a farmaceutických produktů. Naopak produkce značně klesala v odvětví výroby elektřiny, plynu a páry. Již třetí měsíc v řadě se snížila výroba strojů a zařízení, což může indikovat nižší úroveň investiční aktivity podniků. Evidenční počet zaměstnanců v průmyslu klesal již sedmý měsíc v řadě, v červenci o 0,9 %. Tuzemská průmyslová produkce bude i nadále ovlivňována nepříznivou ekonomickou situací u našich hlavních obchodních partnerů v čele s Německem. Tamní průmysl podle dnes zveřejněných dat za červenec zůstal v hlubokém meziročním propadu o více než 4 %. V průměru za celý rok 2019 proto očekáváme, že dynamika průmyslové výroby bude zhruba poloviční oproti loňskému roku, tedy pouze mírně nad jedním procentem.
img

Okénko trhu - Německé průmyslové objednávky výrazně poklesly

05.09.2019 České maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 7 %, při započtení motoristického segmentu pak o 6,2 %. V obou případech se jednalo o lepší výsledek, než trh očekával a z historického pohledu jde o nadále velmi solidní tempo. Oproti předchozímu měsíci se výrazně zvýšil příspěvek z prodeje a oprav automobilů, které si připsaly 4,2 %. Tradičně se dařilo také internetovým obchodům a zásilkovým službám (růst o 21,7 %). Lidé více utráceli i za výrobky pro sport, kulturu a rekreaci (růst o 11,1 %) a vysokou dynamiku na úrovni 15 % zaznamenaly tržby z prodejů počítačových a komunikačních zařízení. I pro zbytek roku předpokládáme, že si maloobchodní tržby udrží solidní tempo. Spotřebitelská důvěra se drží na vysokých úrovních, současně nízká míra nezaměstnanosti a nedostatek pracovníků urychlují mzdový růst. V souhrnu tak odhadujeme, že celkové maloobchodní tržby by v letošním roce měly v průměru vzrůst o 2,2 %, bez prodejů a oprav aut by se jejich dynamika měla udržet nad 4 %. Česká koruna na tento výsledek téměř nereagovala a drží se tak v blízkosti hranice EUR/CZK 25,85.
img

Okénko trhu - Rozpočtová rada má obavy o výši schodku

04.09.2019 Národní rozpočtová rada upozornila, že schodek státního rozpočtu může být výraznější, než se původně plánovalo. Na vině by byla podle rady zpomalující ekonomika a především ochabující růst mezd, což má za následek nižší než předpokládaný výběr daní (DPH, příjmy ze sociálního a zdravotního pojištění). Řešením by mohlo být snížení čerpání provozních výdajů. Rada se domnívá, že by ekonomika neměla již více zpomalovat. Nebude tak třeba fiskálních stimulů, bude-li se ekonomika dále vyvíjet v souladu s prognózou Ministerstva financí. Velkou neznámou zůstává zahraniční vývoj. Vláda by se podle rady měla připravit na variantu neřízeného brexitu či výraznějšího vyhrocení obchodních válek. V takovém případě by vláda měla mít připravenou sadu opatření ke stimulaci ekonomiky. Rada zároveň upozornila na nutnost úpravy důchodového systému, který podle ní způsobuje dlouhodobou neudržitelnost veřejných financí.
img

Okénko trhu - Americký ISM index klesl do pásma kontrakce

03.09.2019 Průměrná česká mzda ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 7,2 %, po očištění o inflaci pak o 4,3 %. Mzdová dynamika tak překonala očekávání a navzdory signálům ekonomického ochlazení se drží na vysoké úrovni. Jedná se o důsledek nadále silně přehřátého trhu práce, kde mzda zůstává nezbytným nástrojem pro udržení zaměstnanců, a také se zde projevuje politika státu, který v letošním roce zvýšil minimální mzdu a znatelně i platy zaměstnanců veřejného sektoru. Současný růst mezd je stále neobyčejně silný, ačkoliv již nedosahuje výšin pozorovaných v roce 2018, kdy v reálném vyjádření atakoval i 6 %. Pro českou ekonomiku to znamená, že se bude i v nejbližších měsících moci opřít o silnou domácí poptávku, která bude vyvažovat pokles té zahraniční.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu - sentiment na trzích dále ovlivňován protekcionistickými opatřeními

02.09.2019 Český index nákupních manažerů ve výrobě si v srpnu oproti červenci polepšil o 1,8 bodu a dosáhl hodnoty 44,9. I přes dílčí zlepšení se ukazatel nadále pohybuje hluboko v pásmu kontrakce, což ukazuje na bídnou kondici tuzemského výrobního sektoru. Z dotazníků vyplývá, že průmyslníkům nadále klesal objem nových zakázek, v srpnu dokonce druhým nejrychlejším tempem od roku 2009. Důvěra týkající se výroby v příštích dvanácti měsících oslabila, a to na minimum od prosince 2012, zejména vlivem klesající poptávky od zahraničních klientů. Zaměstnanost, která se nepřetržitě snižuje již od března tohoto roku, v srpnu dále poklesla. Inflace cen vstupů zůstala celkově nízká, přitom větší konkurence a požadavky na slevy vedly k poklesu cen výstupů, poprvé od října 2016. Český PMI tak nadále zůstává ve vleku německého ukazatele, který rovněž v srpnu zaznamenal nepatrný nárůst. Mírné zlepšení výrobního PMI zaznamenala i eurozóna, nicméně rizika směrem do budoucna vyplývající z vývoje globální ekonomiky se zatím nezmenšují.
img

Okénko trhu - Američany neopouští chuť nakupovat

30.08.2019 Český statistický úřad dnes vydal zpřesněný odhad růstu HDP České republiky za druhé čtvrtletí. V něm potvrdil údaj 2,7 % meziročně a 0,7 % mezikvartálně. Růst byl poháněn hlavně domácí poptávkou a to jak ze strany domácností tak i vlády. Dobrý výsledek si navzdory probíhajícímu ekonomickému ochlazení na hlavních vývozních trzích i obchodním válkám udržel i zahraniční obchod. Méně příznivou zprávou bylo oslabení investiční aktivity firem, které odráží jejich vnímání budoucích rizik a pokračující tlak na růst mezd. Z pohledu jednotlivých odvětví se nejvíce dařilo informačním a komunikačním činnostem, obchodu, pohostinství, dopravě, či stavebnictví, tedy oblastem, které se opírají o domácí poptávku. Méně úspěšný pak byl průmysl, kde mezičtvrtletně došlo k nepatrnému poklesu. I z toho lze usuzovat, že ze zahraničí přichází ekonomické ochlazení. Přesto můžeme první pololetí tohoto roku hodnotit jako úspěšné. Pro zbytek roku očekáváme pokračující zpomalování a za celý rok pak predikujeme růst HDP na úrovni 2,4 %. Bude ovšem záležet i na mezinárodním politickém vývoji, kde na rozřešení stále čeká brexit i obchodní spory mezi USA a Čínou.
img

Okénko trhu - Německá inflace zaostala za očekáváními

29.08.2019 Index ekonomické důvěry v eurozóně oproti očekávání v srpnu mírně vzrostl na hodnotu 103,1 bodu z předchozích 102,7. Ačkoliv se po nějaké době jedná o jedno z prvních pozitivních evropských překvapení, na oslavy je stále brzy. Stabilní pokles indexu, který trvá od začátku roku 2018, byl již několikrát krátce přerušen podobnými výkyvy, které ovšem k obratu v trendu nevedly. Aktuální data naznačují, že nálada se zlepšila ve zpracovatelském a maloobchodním sektoru, které se ovšem budou v blízké době muset nadále vyrovnávat s hrozbou divokého brexitu a obchodními válkami. Varovná jsou ovšem čísla ze služeb, kde došlo k již třetímu zhoršení nálady v řadě. Právě služby poháněné dobrou situací na trhu práce přitom doposud táhly evropskou ekonomiku. Nezbývá než doufat, že nejsme svědky obávané nákazy sektoru služeb zpomalením ze zbytku ekonomiky.
img

Okénko trhu 16.5.2018

16.05.2018 Polská centrální banka podle očekávání ponechala své úrokové sazby beze změny. Dnes ve čtyři hodiny bude následovat tisková konference bankovní rady. Ta si pravděpodobně udrží svou holubičí rétoriku z posledních měsíců. Neočekáváme tak zvyšování sazeb v tomto roce a otázkou je i rok příští. Polská ekonomika vykazuje v posledních měsících velmi slušná data z ekonomiky a i přes to, že míra inflace v posledním měsíci překročila očekávání trhu, bankovní rada svázala svou měnovou politiku s kroky ECB. Polská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 5,1 %, nejrychleji z našich sousedů. Na druhou stranu se nedaří polskému zlotému, který vůči euru zaznamenává po ruském rublu a turecké liře nejhorší ztráty. Po dubnovém a květnovém výprodeji se polská koruna přiblížila k hranici EUR/PLN 4,30. Dnes však mírně posílila a v současnosti se obchoduje na úrovni 4,29. Kombinace oslabení polského zlotého a růstu ceny ropy na světových trzích může způsobit polské ekonomice značné potíže vzhledem k tomu, že se jedná o největšího importéra energií v regionu. Pokud by si cena ropy udržela současný trend, míra inflace by se mohla dostat ke třem procentům už na začátku příštího roku. Takový výhled by v následujících měsících mohl rozmrazit současnou holubičí komunikaci bankovní rady.
img

Okénko trhu 15.5.2018

15.05.2018 Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v prvním čtvrtletí roku 2018 o 0,5 % mezičtvrtletně, což je o 0,3 p.b. nižší tempo růstu oproti předchozímu čtvrtletí. Meziroční tempo růstu zpomalilo na 4,5 % z předchozího tempa 5,5 %. Česká ekonomika tak započala svůj sestup v rámci hospodářského cyklu. Odhad poodhalil, že spotřeba domácností byla stále vysoká a zároveň tuzemské firmy značně investovaly. Oproti předchozímu čtvrtletí přišlo ze zahraničí méně objednávek, což je vidět na zhoršující se bilanci zahraničního obchodu. Podle naší prognózy bude v následujících čtvrtletích ekonomika i nadále zpomalovat, ale udrží se výrazně nad 3% hranicí. Pro letošní rok očekáváme průměrný růst HDP ve výši 3,5 %.
img

Okénko trhu 10.5.2018

10.05.2018 V dubnu tuzemské spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. V meziročním srovnání se spotřebitelská inflace dostala na hodnotu 1,9 %. V obou případech je výsledek mírně nad očekáváním trhu. Poté, co inflace zpomalovala pět měsíců v řadě, se dočkala obratu a mírně zrychlila. Meziměsíčně vlivem sezónnosti podražilo hlavně oblečení a obuv. Pohonné hmoty zdražily meziměsíčně o více než procento vlivem vyšších cen ropy na světových trzích. V následujících měsících očekáváme, že se míra inflace v nejbližších měsících vrátí nad dvouprocentní úroveň. Pro rok 2018 odhadujeme průměrnou míru inflace 2,2 %. To podle našeho názoru povede k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb, než o kterém mluví současná prognóza ČNB.
img

Okénko trhu 7.5.2018

07.05.2018 Česká průmyslová výroba meziročně poklesla o 1,1 %, což negativně překvapilo trh. Jedná se tak o nejhorší výsledek od poloviny roku 2016. Na meziročním poklesu se však podepsal výrazně nižší počet pracovních dní ve srovnání s předchozím rokem. Po očištění o efekt počtu pracovních dní tuzemský průmysl meziročně vzrostl o 5,5 %. Na poklesu průmyslové produkce se opět podepsal hlavně slabší výkon automobilového sektoru, který už delší dobu vykazuje známky nasycené domácí i zahraniční poptávky. Mírně se snížila také hodnota nových zakázek, která poukazuje na vrchol hospodářského cyklu tuzemské ekonomiky. V následujících měsících očekáváme, že se průmysl vrátí k lepším číslům, které však už nebudou dosahovat úrovní minulého roku. Pro tento rok odhadujeme mírné zpomalení tempa růstu na stále solidní 4 %.
img

Okénko trhu 4.5.2018

04.05.2018 Americký trh práce si v dubnu polepšil o 164 tis. nových pracovních míst mimo farmářský sektor. Negativně tak překvapil trh, který očekával o 30 tis. nových pracovních míst více. I přes nižší přírůstek pracovních míst míra nezaměstnanosti překvapivě klesla o dvě desetiny procentního bodu na 3,9 %. Jedná se tak o nejnižší míru nezaměstnanosti od konce roku 2000. Podle odhadů RBI by měla nezaměstnanost i nadále klesat. Průměrné mzdy vzrostly meziměsíčně o 0,1 % a meziročně o 2,6 %. V obou případech se jedná o desetinu slabší výsledek, než očekával trh. V celku to však stále potvrzuje sílu amerického trhu práce, který i nadále bude podporovat solidní výkon ekonomiky a rychlejší inflaci. Ta by zvláště v letních měsících měla podle odhadů RBI zrychlit ke třem procentům, kde by se měla pohybovat i po zbytek roku. V souladu s tímto vývojem očekáváme, že americká centrální banka přistoupí k dalším třem zvýšením úrokových sazeb v tomto roce. To potvrzuje i středeční zasedání Fedu. Americký dolar na výsledek prozatím nereaguje a po celý den se obchoduje mírně pod úrovní EUR/USD 1,20. Výnosy amerických dluhopisů mírně ztrácejí napříč výnosovou křivkou. Nižší růst mezd pravděpodobně snižuje očekávání rychlejší inflace, které tlačí výnosy dolů. Nicméně rozdíl mezi desetiletými a dvouletými výnosy se už delší dobu pohybuje pod padesáti bazickými body, což signalizuje velmi pokročilou pozici americké ekonomiky v hospodářském cyklu.
img

Okénko trhu 3.5.2018

03.05.2018 Česká národní banka dnes ponechala základní úrokovou sazbu na 0,75 %. Vzhledem k vlastní prognóze a výrokům z posledních týdnů se o žádné překvapení nejednalo. Utahování měnových podmínek brání i nečekaně nižší inflace na 1,7 % a nevůle ECB omezovat měnovou politiku. Hlasování ale nebylo jednomyslné, jeden člen bankovní rady hlasoval pro zvýšení repo sazby na 1,0 %. Dnes byla také zveřejněna nová makroekonomická prognóza centrální banky. Nejzásadnější úprava postihla trajektorii inflace, která se nově bude nacházet pod svým cílem i po zbytek roku a do konce příštího roku se zespoda pomalu navrátí na svůj cíl. Odhad růstu HDP na letošní rok byl naopak revidován nahoru z 3,6 % na 3,9 %. Kurz koruny vůči euru bude nadále posilovat, ale oproti předchozímu předpokladu ČNB o něco pomaleji; do léta se EUR/CZK dostane na 25,00, což se shoduje s naším odhadem. Kurz je pro ČNB zásadní, a pokud koruna neobnoví posilující trend, ČNB se bude muset uchýlit k dřívějšímu navyšování sazeb, což dnes potvrdil i guvernér. Centrální banka podle současných předpokladů očekává příští navýšení sazeb až na konci toho roku. My ale stále věříme, že ČNB v průběhu druhé poloviny roku zvedne dvoutýdenní repo sazbu ještě dvakrát a to na úroveň 1,25 % p.a. Koruna po jednání ČNB posílila pod EUR/CZK 25,50.
img

Okénko trhu 2.5.2018

02.05.2018 Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,4 % a meziročně o 2,5 %. Jedná se tak o mírné zpomalení ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Zároveň je výsledek v souladu s odhadem trhu. Pomalejší růst ekonomiky je obdobně jako v případě USA ovlivněn jednorázovými efekty. První pololetí by tak mělo být stále ve znamení silného růstu. V druhé polovině roku však očekáváme obrat trendu a postupný pokles z vrcholu hospodářského cyklu. Pro celý rok 2018 tým RBI očekává stejný růst jako v roce předchozím, tj. 2,5 %.
img

Okénko trhu 30.4.2018

30.04.2018 Spotřebitelská inflace v Německu v dubnu oslabila na 1,4 % meziročně. Meziměsíčně hladina spotřebitelských cen dokonce poklesla o 0,1 %. Odhad trhu pro obě hodnoty ležel o desetinu procentního bodu výše a zpomalení růstu cen tak nebylo obecně očekáváno. Výsledek podpoří opatrný režim Evropské centrální banky, která se zatím příliš nemá k ukončování kvantitativního uvolňování (QE) a na svém posledním jednání ani jasně nespecifikovala kdy QE ukončí. Otázkou je, jestli slabší dubnový výsledek inflace v Německu dočasným výkyvem, nebo známkou začínajícího hlubšího trendu. Přestože jede německý trh práce na plné obrátky, expanze průmyslu již začíná zpomalovat. Nicméně podle výroků guvernéra M. Draghiho z minulého týdne jsou obavy o hospodářský růst eurozóny zatím zbytečné. Pokud konec QE nepřijde v září, do konce roku se určitě dočkáme.
img

Okénko trhu 27.4.2018

27.04.2018 Americká ekonomika v prvním čtvrtletí tohoto roku vzrostla meziročně o 2,3 %, což je o tři desetiny více, než byl medián trhu. Nicméně se jedná o zpomalení růstu o šest desetin procentního bodu ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Toto zpomalení je však dáno sezónními faktory, kdy první čtvrtletí je vždy nejslabší v daném roce. Spotřeba, největší část americké ekonomiky, ve stejném období vzrostla pouze o 1,1 % a odpovídá tak nejpomalejšímu tempu z roku 2013. Na druhou stranu výrazně vrostly investice a export. V celku se tak jedná o nejlepší první čtvrtletí od roku 2015, což odpovídá prognóze RBI, že se americká ekonomika v první polovině roku bude nacházet na vrcholu svého cyklu a v druhé polovině začne postupně zpomalovat. Za solidním výsledkem stojí trh práce, který je v nejlepší kondici od roku 2000, a fiskální podpora v podobě daňové reformy schválené v závěru minulého roku. Pokud si americká ekonomika zachová solidní růst i v následujícím čtvrtletí, tak se dočká druhé nejdelší expanze v historii. Pro rok 2018 odhadujeme růst HDP o 2,8 %.
img

Okénko trhu 26.4.2018

26.04.2018 Třetí letošní měnověpolitické jednání Evropské centrální banky podle očekávání nepřineslo změnu v nastavení měnových podmínek v eurozóně. Bez zásadní změny je i komunikace centrální banky. Jak již guvernér ECB M. Draghi několikrát zopakoval, kvantitativní uvolňování bude pokračovat do konce září, nebo déle, pokud si to vyžádají podmínky na evropských trzích. Ekonomika eurozóny si podle ECB užila nad očekávání silný růst několik čtvrtletí za sebou a teď na řadu přichází určité zmírnění. Ekonomický růst i přes postupné zpomalení zůstane ještě dlouho solidní. Inflace je stále tlumená a nevykazuje znaky stabilně růstového trendu. Přesto ECB věří, že se jí podaří inflaci dostat na svůj cíl ve střednědobém horizontu. Inflační tlaky již začínají posilovat, zejména díky svižnému růstu mezd v Německu. V souhrnu: ECB zatím nic neměnní a dalšímu měnověpolitickému plánu spolu s případnou odpovědí na oslabování růstu evropské ekonomiky se bude věnovat až v červnu.
img

Okénko trhu 25.4.2018

25.04.2018 Americké desetileté výnosy se během včerejšího dne dostaly poprvé od roku 2014 přes tříprocentní hranici. Zároveň rostou i výnosy kratších splatností a rozdíl mezi desetiletými a dvouletými stále zůstává na hranici padesáti bazických bodů. Výnosová křivka je nejplošší od konce roku 2007 a signalizuje tak pokročilý stav americké ekonomiky v hospodářském cyklu. Růst výnosů je podpořen hned několika faktory. V posledních šesti měsících se americká inflace pohybuje bezpečně nad dvouprocentní úrovní a tým RBI prognózuje další růst až ke třem procentům v letních měsících. Takový výhled nutí investory požadovat vyšší výnosy. K tomu se přidává negativní výhled fiskální politiky, která v tomto roce poskytne americké ekonomice bezprecedentní stimul, který v tomto roce prohloubí deficit federálního rozpočtu k 5 % - 6 % HDP. Takový deficit je nevídaným jevem v době, kdy je ekonomika na svém vrcholu a trhy nehýří chválou tohoto kroku. Proti výrazně expanzivní fiskální politice se staví naopak silně jestřábí politika měnová. Fed v březnu pošesté zvýšil své úrokové sazby a podle RBI tak učiní v tomto roce ještě třikrát. I pro další roky centrální banka plánuje rychlé zvyšování úrokových sazeb tak, aby se ekonomika nedostala do nezvratného bodu varu.
img

Okénko trhu 24.4.2018

24.04.2018 Důvěra českých spotřebitelů se v dubnu mírně snížila o 0,3 b. na 10,0 b. v důsledku zvýšených obav ze zhoršení ekonomické situace. Meziročně je důvěra o 4,0 b. vyšší. Navzdory poklesu se jedná o druhou nejvyšší hodnotu v historii měření. Na druhou stranu se zvýšila podnikatelská důvěra a to 1,7 b. na 17,2 b. a je nejvyšší od listopadu 2016. Ta vzrostla díky opětovnému zlepšení důvěry v průmyslu a službách. Hlavním tématem mezi průmyslníky je stále nedostatek zaměstnanců, což vnímá jako bariéru k dalšímu růstu téměř 35,4 % respondentů, nejvíce v historii měření. Nedostatek kvalifikované síly je už delší dobu hlavním problémem české ekonomiky a významným limitujícím faktorem v téměř všech sektorech. Pozitivním efektem však je, že dlouhodobá nezaměstnanost výrazně klesla a řada občanů tak dostala šanci dostat se zpět do pracovního procesu.
img

Okénko trhu 23.4.2018

23.04.2018 Dnešku dominují výsledky indexu nákupních manažerů v hlavních ekonomikách Evropy a v USA. Německý PMI ve výrobě za měsíc duben mírně poklesl o desetinu na 58,1 bodů, což znamená další solidní meziměsíční zlepšení podmínek ve zpracovatelském průmyslu, ačkoliv je současná míra nejnižší za posledních devět měsíců. Vzhledem k předchozím rekordním úrovním indexu se ale nejedná o žádné drama. Odhad trhu dubnovou míru indexu podceňoval na 57,5 bodů. Přes další růst objemu výroby němečtí výrobci zmiňují zpomalování růstu nových objednávek. Výrobci naopak profitují z růstu cen vlastních produktů, i když s tím rostly i ceny vstupů. Příkladem může být strmý růst platů způsobený nedostatkem zaměstnanců. Důvěra německých výrobců ve zpracovatelském průmyslu mírně vzrostla ze svého osmnáctiměsíčního minima.
img

Okénko trhu 20.4.2018

20.04.2018 Cena ropy Brent roste výrazným tempem už několik týdnů v řadě. Ještě včera se dostala na 74,67 dolarů za barel a ropa tak byla nejdražší od listopadu 2014. Jenom od poloviny minulého roku si připsala téměř 65 %. Dnes však přišel skokový pokles na současných 73,12 způsobený kritikou D. Trumpa kartelu OPEC. Kritika přichází v době kdy OPEC zvažuje prodloužení produkčních limitů a tak i další utahování ropného trhu. Podle zástupců Saudské Arábie zde stále existuje prostor pro další růst ceny. Cena černého zlata v posledních týdnech rostla právě v důsledku nižší produkce členských zemí OPEC, ale i z důvodu rostoucího geopolitického rizika vyplývajícího z eskalace konfliktu na Blízkém východě. K tomu se přidává i hrozba obnovení amerických sankcí proti Íránu kvůli podpoře Syrského režimu B. Asada. Dražší cena ropy se samozřejmě v delším horizontu promítá do cen pohonných hmot, které se následně propisují do celkového růstu cenové hladiny v ekonomice. Vyšší inflace následně ovlivňuje nastavení měnové politiky a vývoj úrokových sazeb.
img

Okénko trhu 19.4.2018

19.04.2018 Japonský premiér Šinzó Abe ukončil svůj mítink s americkým prezidentem D. Trumpem na Floridě neúspěšně. Přestože na první pohled si oba lídři států rozuměli, obchodní jednání za zavřenými dveřmi nepřinesla žádné výsledky. Americký prezident odmítl udělit Japonsku výjimku na nová cla na dovoz hliníku a ocel a japonský premiér odmítl navrhnutá jednání o nové bilaterální smlouvě o volném obchodu. Šinzó Abe namísto toho silně apeloval na amerického prezidenta, aby znovu zvážil přistoupení k Transpacifickému partnerství, jinými slovy multilaterální obchodní smlouvě s jedenácti státy podél Tichého oceánu. To ale americký prezident znovu odmítl.
img

Okénko trhu 18.4.2018

18.04.2018 Tuzemské ceny průmyslových výrobců v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Meziročně ceny vzrostly o 0,1 %, což je výrazně nad mediánem trhu, který očekával 0,0 % m/m a -0,2 % r/r. Náš odhad byl o něco blíže realitě. Meziroční tempo růstu cen pět předchozích měsíců zpomalovalo a podle našeho předpokladu únorový pokles (-0,3 % r/r) byl minimem tohoto roku. V následujících měsících očekáváme, že růst cen průmyslových výrobců bude mírně zrychlovat díky nízké srovnávací základně z minulého roku a růstu cen materiálů, na které je tlačí velký objem objednávek v průmyslu. K tomu musíme připočíst zvyšující se mzdové náklady, které plynou z rapidně rostoucích mezd.
img

Okénko trhu 17.4.2018

17.04.2018 Německý ZEW index hodnocení ekonomické situace v dubnu klesl o 2,8 bodu na 87,9 bodů, což téměř souhlasí s předpokladem trhu. Horší zprávou je výsledek indexu očekávání do budoucna, který poklesl do negativního teritoria na -8,2 bodu. Jedná se o výrazně nižší výsledek, než očekával tým RBI (-5 b.) i trh (-1 b.). Důvěra německých investorů je na nejnižším bodě od roku 2012. Pokles důvěry přichází v době, kdy se Spojené státy pokouší změnit pravidla mezinárodního obchodu ve svůj prospěch. Přestože Evropská unie byla z obchodní roztržky celkem rychle vyčleněna, riziko zavedení cel ze strany USA a odvetných opatření ze strany EU očividně stále trápí německé exportéry. Slabší únorové výsledky maloobchodu a průmyslové produkce navíc naznačují, že období strmého růstu je u konce a německá ekonomika pomalu zahajuje sestup z vrcholu. Euro vůči dolaru dnes oslabilo na EUR/USD 1,2378.
img

Okénko trhu 16.4.2018

16.04.2018 Finanční trhy se zatím nezdají být výrazně znepokojeni nenadálým geopolitickým napětím, naopak na mnohých trzích se obchoduje jako by se nechumelilo. Brent v pátek vystoupal na téměř 73 dolarů, ale poté mírně oslabil na 71,77, když vyšlo najevo, že USA již nezvažuje další vojenskou akci v Sýrii. Rubl oslabil a jeho kurz vůči euru dosáhl skoro na EUR/RUB 78, ale během dneška posílil pod 77 rublů. Americké ministerstvo financí ještě dnes představí novou škálu protiruských sankcí, což by mohlo s rublem znovu výrazněji zahýbat. Záleží na intenzitě nových opatření.
img

Okénko trhu 13.4.2018

13.04.2018 Běžný účet platební bilance v ČR v únoru vykázal přebytek ve výši 31 mld. Kč. Únorový přebytek zahraniční obchodu celkem slušným výsledkem překonal odhady většiny trhu a díky tomu pozitivní bilance obchodu zboží a služeb meziměsíčně vylepšila platební bilanci o více než dvě mld. Kč. V meziročním srovnání se ale jedná o mírné zhoršení bilance běžného účtu o 2,5 mld. Kč. V porovnání s předchozím rokem došlo k výrazně pozitivnější bilanci přímých investic. Česká republika tak investovala v zahraničí o 10 mld. více, než kolik zahraniční investoři utratili u nás, což je nejvyšší číslo od srpna 2017. Kumulovaný přebytek běžného účtu za rok 2018 podle našeho odhadu dosáhne 40 mld. Kč, tedy o 14 mld. méně než loni. Platební bilance České republiky letos čelí zpomalujícímu růstu exportu a posilující koruně.
img

Okénko trhu 12.4.2018

12.04.2018 Únorová průmyslová produkce v eurozóně dosáhla meziročního růstu 2,9 %. Nižší meziroční tempo růstu průmyslu již naznačilo celkem slabý únorový výsledek průmyslové produkce v Německu, ale i přes to tentokrát odhad trhu ležel výrazně nad realizovanou hodnotou. Meziměsíčně průmysl v eurozóně poklesl o 0,8 %. Meziměsíční pád celkového vyprodukovaného objemu postihl téměř všechny kategorie průmyslových produktů, krom energií, které vzrostly o 6,8 %. Meziměsíční pokles výroby byl zaznamenán zejména v Pobaltí, dále pak v Portugalsku, nebo na Maltě. Největšího (téměř 4%) nárůstu naopak dosáhla produkce v Nizozemsku. V meziročním srovnání hlavními tahouny meziročního růstu byly Litva, Polsko a Slovensko.
img

Okénko trhu 11.4.2018

11.04.2018 Spotřebitelské ceny v USA vzrostly v březnu meziročně o 2,4 % a meziměsíčně poklesly o 0,1 %. Jádrová inflace meziročně zrychlila na 2,1 %. Výsledek je téměř ve shodě s očekáváním trhu, který ale místo meziměsíčního poklesu očekával stagnaci cen. Jádrová inflace se tak přesně po roce vrátila nad dvouprocentní úroveň. V následujících měsících očekáváme zrychlení inflace až ke třem procentům v letních měsících, které by mělo podpořit rychlejší zvyšování úrokových sazeb. Americký dolar prozatím nereaguje a pokračuje v mírném oslabování, které započalo na začátku tohoto týdne. V současné chvíli se obchoduje na úrovni EUR/CZK 1,238.
img

Okénko trhu 10.4.2018

10.04.2018 Březnová inflace meziměsíčně poklesla o 0,1 %, což odpovídá našemu odhadu. Meziroční inflace poklesla na 1,7 %. Za pokles mohou nižší ceny dovolených a potravin. Naopak oblečení a obuv mírně zdražily. Inflace zpomaluje již pátý měsíc v řadě. Hlavním faktorem je obrat v trendu cen potravin a jejich mírné zlevňování. Záhadou je, proč se velice svižný růst mezd zatím nepromítá do zrychlování inflace. Odpověď může souviset s dluhovým zatížením českých domácností. I přes to očekáváme, že se míra inflace v nejbližších měsících vrátí nad dvouprocentní úroveň. Pro rok 2018 odhadujeme průměrnou míru inflace 2,6 %. To podle našeho názoru povede k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb, než o kterém mluví současná prognóza ČNB. V druhé polovině roku se tak podle naších odhadů stane ještě dvakrát, vždy s novou makroekonomickou prognózou centrální banky.
img

Okénko trhu 9.4.2018

09.04.2018 Bilance tuzemského zahraničního obchodu v únoru dosáhla kladného salda 18,0 mld. Kč. Oproti únoru minulého roku je tak saldo zahraničního obchodu nižší o 2,9 mld. Kč. Za vyšším přebytkem ve srovnání s předchozím měsícem stál především růst vývozu elektroniky a v jeho důsledku vyšší přebytek obchodu s elektrickými zařízeními. Pomohla také levnější ropa a díky tomu i nižší deficit obchodu s černým zlatem. Naopak v souladu s poklesem růstu tempa růstu poptávky po autech a nižším tempem růstu výroby v tuzemském automobilovém průmyslu klesl i přebytek zahraničního obchodu s motorovými vozidly. Za letošní rok by přebytek obchodní bilance podle našeho odhadu měl dosáhnout přibližně 100 mld. Kč.
img

Okénko trhu 6.4.2018

06.04.2018 Česká průmyslová výroba v únoru výrazně zpomalila na 2,7 %. Jedná se tak o nejnižší meziroční růst od loňského dubna. Na zpomalení průmyslu se podepsal slabší výkon automobilového sektoru, který už delší dobu vykazuje známky nasycené domácí i zahraniční poptávky. V následujících měsících očekáváme, že se průmysl vrátí k lepším číslům, které však už nebudou dosahovat úrovní minulého roku. Celkově v roce 2017 průmyslová výroba zrychlila o 5,7 %. Pro tento rok odhadujeme mírné zpomalení tempa růstu na stále solidní 4 %.
img

Okénko trhu 5.4.2018

05.04.2018 Američané a Číňané rozjeli hru „Kdo z koho“. Obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou se již dostal do stadia přímých útoků a vzájemně eskalujících odvet. Obě strany čekají, kdy ta druhá povolí. Číňané mazaně zacílili některá cla na produkty zemědělství populární na americkém Středozápadu. Právě okrsky z této části USA Republikáni musí v listopadových volbách vyhrát, pokud chtějí mít šanci si udržet většinu v Kongresu. Mimochodem podobnou strategii zvolila i EU, když v odpovědi na plán vlády USA zavést cla na hliník a ocel navrhla odvetná cla na dovoz bourbonu a motocyklů Harley Davidson, což by zabolelo nejvíce právě politiky z republikánských bašt v Kentucky a Wisconsinu. Nakonec z amerického obchodního útoku a evropské odvety rychle sešlo. Trhy jsou oproti předchozím dnům o něco klidnější, především díky výrokům nového předsedy Národní ekonomické rady L. Kudlowa, podle kterého jsou vyšší cla zatím jen návrhy, které se dají stáhnout. To může znamenat, že lídři Spojených států nejsou o své vlastní tvrdé obchodní politice úplně přesvědčení. Na druhou stranu americké vláda může spoléhat na to, že protější strana si je dobře vědoma strukturálních vad v kolosu čínské ekonomiky. Čínský prezident se bude snažit za každou cenu vyhnout jakémukoliv negativnímu šoku, který by mohl vykolejit křehké finanční trhy v Šanghaji, nebo poškodit financování obrovského vládního dluhu. Obě strany mají ještě dost času na nalezení společného řešení. Americká cla musí projít šedesátidenní veřejnou konzultací a čínská vláda již potvrdila, že jejich odvetná opatření nebudou uvedena v platnost dříve, než začnou platit cla z USA.
img

Okénko trhu 4.4.2018

04.04.2018 Únorová míra nezaměstnanosti v eurozóně podle očekávání klesla o jednu desetinu na 8,5 %. Jedná se tak o nejnižší nezaměstnanost od druhé poloviny roku 2008. Trh práce eurozóny má však stále velké rezervy pro zlepšení. V následujících měsících tak očekáváme, že bude míra nezaměstnanosti dále klesat. Nejvyšší nezaměstnanost je stále v jižních částech měnové unie, zejména ve Španělsku (16,1 %) a Itálii (10,9 %). Naopak nejnižší nezaměstnanost z celé Evropské unie je v tuzemsku (2,4 %) a v Německu (3,5 %). Největším problémem nezaměstnanosti v eurozóně je stále vysoká míra mladých lidí bez práce. V některých zemích dosahuje více než třiceti procent.
img

Okénko trhu 3.4.2018

03.04.2018 Podle třetího odhadu tuzemského HDP byla původní statistika revidována o tři desetiny procentního bodu směrem nahoru na 5,5 % meziročně a 0,8 mezičtvrtletně. Ekonomika tak v roce 2017 průměrně vzrostla o 4,6 %. Za výraznou revizí stojí vyšší výdaje vládních institucí, než se původně předpokládalo. Nejvíce přispěly k růstu HDP investiční výdaje (+2,1 p.b.) a spotřeba domácností (+2,0 p.b.). Poslední čtvrtletí roku 2017 také potvrzuje trend klesajícího významu zahraničního obchodu na růstu HDP. Zatímco saldo zahraničního obchodu v první polovině roku 2017 přispělo k růstu tuzemské ekonomiky téměř 1,9 p.b., v posledním čtvrtletí příspěvek klesl na 0,1 p.b. Důvodem není ani tak pomalý růst vývozu zboží a služeb, ale svižně akcelerující dovoz. V roce 2018 očekáváme tempo meziročního růstu české ekonomiky 3,5 %.
img

Okénko trhu 29.3.2018

29.03.2018 Jednání rady České národní banky dnes nepřineslo žádnou změnu v nastavení měnové politiky. Všechny úrokové sazby zůstaly na svých původních úrovních: dvoutýdenní repo sazba na 0,75 %, diskontní na 0,05 %, lombardní na 1,50 %. V situační zprávě centrální banka uvedla, že růst HDP v posledním čtvrtletí minulého roku se nacházel o 0,2 p.b. pod odhadem ČNB, a to kvůli mírně zaostávajícímu růstu spotřeby, ale v letošním roce spotřeba dožene, co zaspala. Únorová inflace byla o 0,4 p.b. pod odhadem ČNB kvůli nižším cenám potravin, ale brzy se vrátí nad svůj cíl. Podle guvernéra banky J. Rusnoka zůstane spotřebitelská inflace nad cílem (!) až do konce letošního roku a k cíli se dostane až v příštím roce. Kvůli slabému výsledku v únoru byla rizika inflace vyhodnocena jako lehce protiinflační.
img

Okénko trhu 28.3.2018

28.03.2018 Začátek února znamenal zlomový bod, od kdy zmizel z akciových trhů klid. Silná korekce vyvolala dlouho nepoznanou volatilitu a znejistila investory. Od té doby trhy ještě nestihly umazat předchozí ztráty a zažily hned několik hlubších pádů. Minulý týdne odstartoval výprodej strach z obchodních válek mezi USA a zbytkem světa. Toto pondělí se situace uklidnila a trhy si na chvíli oddechly, aby hned další den přišel další pád. V únoru byla spouštěčem překvapivě rychlá americká inflace a strach z příliš rychlého růstu úrokových sazeb, tento měsíc následovaly hrozby obchodních válek mezi mocnostmi, personální výměny v Bílém domě nebo skandál ohledně úniku dat společnosti Facebook. Definitivně tak končí roky nepřirozeného klidu, pevně daných nízkých úrokových sazeb a všeobecného pocitu bezpečí na trzích.
img

Okénko trhu 27.3.2018

27.03.2018 Akciové trhy se po propadu z obav globální obchodní války vrátily k růstu. Hlavní americké indexy vzrostly o více než 2,5 %, japonský Nikkei vzrostl o 2,65 %. Evropské akciové indexy jsou dnes na dobré cestě k slušnému mezidennímu růstu. Kurz dolaru vůči euru dnes částečně obrátil včerejší ztrátu a posílil na EUR/USD 1,2405. Proti euru zapůsobil výrok člena výkonné rady ECB Erkki Liikanenam, který dnes prohlásil, že pokud ekonomický růst v eurozóně zůstane na současné úrovni, inflace by se mohla držet níže, než byl původní předpoklad. Podpořil tím nepřímo spekulace, že Evropská centrální banka prodlouží trvání kvantitativního uvolňování i nějakou dobu po září. Na druhé straně oceánu posilování dolaru a růst akcií podpořila nižší nervozita z dopadů obchodní strategie prezidenta D. Trumpa, po celkem klidné odpovědi ze strany Číny.
img

Okénko trhu 26.3.2018

26.03.2018 Spotřebitelská důvěra v březnu dosáhla nového maxima. Saldo indikátoru důvěry narostlo o 0,8 bodu na 10,3 bodů. Hodnocení budoucí ekonomické situace a nezaměstnanosti spolu s úmyslem spořit zůstaly beze změny, ale spotřebitelé se méně obávají růstu cen a zhoršení vlastní finanční situace. Naopak indikátor podnikatelské důvěry poklesl o 0,6 bodu na 16,5 bodů. Zatímco v průmyslu a stavebnictví důvěra vzrostla, v odvětví obchodu a služeb došlo k poklesu. Průmyslníci a stavbaři více důvěřují budoucí situaci (na příštích 6 měsíců), ostatní hodnocení ponechali beze změny. Podnikatelé ve službách a obchodu zhodnotili svoji současnou situaci trochu hůře a stejně se zhoršily i jejich krátkodobá očekávání. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu poklesl o 0,3 bodu na 15,3 bodů.
img

Okénko trhu 23.3.2018

23.03.2018 Obchodní válka mezi Čínou a USA dále eskaluje. Poté, co americká administrativa zavedla dovozní cla na čínské zboží v hodnotě 50 mld. dolarů s příslibem dalších opatření, Čína zareagovala obdobným opatřením vztahujícím se na 3 mld. dolarů amerického importu. Bílý dům teprve dává dohromady seznam produktů, na které se opatření budou vztahovat. Mělo by se přitom jednat až o 1 300 produktových kategorií. Cílem zavedení těchto opatření by mělo být donutit Čínu změnit své praktiky v zahraničním obchodě a zároveň pomoci americkému průmyslu.
img

Okénko trhu 22.3.2018

22.03.2018 Jednání měnověpolitické rady Fedu přineslo navýšení klíčové úrokové sazby do pásma 1,50 % - 1,75 %. Rozhodnutí bylo jednomyslné. Podle Fedu růst americké ekonomiky v prvním čtvtletí oproti předchozímu hodnocení mírně oslabil, ale v dalších částech roku bude silně podpořen daňovou reformou. Podle projekcí členů rady se letos dočkáme celkem tří navýšení úrokových sazeb, takže prosincové odhady zůstaly beze změny. Nicméně v roce příštím by klíčová sazba měla narůst o 75 bazických bodů a v roce 2020 o 50, což je více, než předvídala poslední projekce z prosince. Znamenalo by to tak, že během dvou let klíčová sazba americké centrální banky dosáhne 3,25 % - 3,50 % a překoná tak dlouhodobě neutrální hodnotu 2,9 %. V krátkém horizontu si tak Fed ponechává více prostoru, ale ve střednědobém hledisku je o trochu více jestřábí. Zástupci Fedu očekávají růst spotřebitelské inflace v příštích několika měsících, ale měnověpolitická inflace podle PCE deflátoru by neměla přesáhnout 2 % do roku 2020. To se ale nezdá tolik pravděpodobné. Podle odhadu týmu RBI dosáhne PCE deflátor 2,5 % již toto léto a s tempem přehřívání americké ekonomiky se těžko hledají důvody, proč by inflace měla zase klesnout. Existuje tak možnost, že růst inflace v příštích pár měsících americkou centrální banku zaskočí a na červnovém mítinku členové měnověpolitické rady naznačí celkem čtyři navýšení sazeb za rok 2018 (krom včerejška tedy v červnu, září a prosinci), za čímž si stojí i tým RBI. Na výsledky jednání trh reagoval rozporuplně. Zatímco dluhopisy mírně zdražily a výnosy klesly o několik bazických bodů, dolar oslabil skoro o cent, ale pak ztrátu mírně napravil na EUR/USD 1,2313.
img

Okénko trhu 21.3.2018

21.03.2018 Hlavní událostí dne je měnové jednání Fedu. RBI i trh shodně odhadují, že úrokové sazby budou zvýšeny o čtvrt procentního bodu na 1,75 %. Americká centrální banka tak pošesté od roku 2015 zvýší své sazby. Hlavní otázkou však je nová prognóza včetně projekce vývoje úrokových sazeb jednotlivých členů bankovní rady. Jedná se zároveň o první zasedání pod vedením nového šéfa J. Powella. Ten ve večerních hodinách vystoupí na tiskové konferenci a představí novou prognózu banky. Trh se bude soustředit na změnu stylu rétoriky ve vedení Fedu.
img

Okénko trhu 20.3.2018

20.03.2018 Německý ZEW index v březnu překvapivě klesl o 12,7 b. na 5,1 b. a je nejníže od září 2016. Důvodem jsou zvýšené obavy investorů ohledně globální obchodní války a posilujícího eura, které za poslední rok posílilo o téměř 15 % vůči dolaru. Obavy se také podepisují na německém akciovém indexu DAX, který v březnu pravděpodobně zaznamená další meziměsíční pokles. Poslední čísla z průmyslu, zahraničního obchodu a továrních objednávek naznačují, že největší ekonomika eurozóny zpomaluje. ZEW index hodnocení současné situace také poklesl, ale pouze o 1,6 b. na 92,3 b. Podobně reagoval ZEW index očekávání pro celou eurozónu, který klesl o necelých 16 b. na 13,4 b.
img

Okénko trhu 19.3.2018

19.03.2018 Guvernér banky J. Rusnok včera znovu potvrdil, že další navyšování úrokových sazeb přijde až v druhé polovině roku, nebo spíše ke konci. Zároveň si ale ponechává určitý prostor na manévrování; k výraznějšímu zpřísňování měnové politiky může dojít, pokud spotřebitelské ceny porostou rychleji, než odhaduje současné prognóza.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 16.3.2018

16.03.2018 Běžný účet platební bilance v ČR v lednu vykázal přebytek ve výši 28,9 mld. korun. Přestože lednový přebytek zahraniční obchodu byl pro většinu trhu mírným zklamáním, byla to právě pozitivní bilance zboží a služeb, která posunula běžný účet do kladných hodnot. V meziročním srovnání se sice jedná o mírné zhoršení bilance běžného účtu o 1,7 mld. Kč, ale oproti prosinci se dostala zpět do přebytku. Na konci tohoto roku očekáváme pokles přebytku běžného účtu na 40 mld. Kč kvůli dalšímu posilování koruny a zhoršující se bilanci zahraničního obchodu.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 15.3.2018

15.03.2018 Maloobchodní tržby v lednu překonaly i vánoční rekordy. Meziměsíční růst tržeb bez aut dosáhl 0,8 %. Meziročně v lednu vzrostly celkové tržby o 5,7 % meziročně. Tržby bez započtení prodejů automobilů výrazně zrychlily meziroční tempo růstu na 8,2 %. Pro většinu trhu byly výsledky lednových prodejů příjemných překvapením. Největší vliv na lednový nárůst celkových tržeb měl tradičně prodej zboží přes internet. Stejně tak vysoký přírůstek si udržely prodeje počítačů a elektroniky. Lednové slevy také pomohly prodejům oděvů a obuvi. Nižší byly jen prodeje knih a hraček. Tržby z prodeje a opravy motorových vozidel meziročně mírně vzrostly, ale ve srovnání s prosincem stagnovaly. Ze slušných výsledků tržeb je patrné, že lednové výprodeje obchodníkům umožnily překonat i vánoční nákupní horečku. Růst tržeb se nadále poveze na nízké nezaměstnanosti a rostoucích platech. Pro letošní rok odhadujeme průměrný růst tržeb kolem 7 %.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 14.3.2018

14.03.2018 Americký maloobchod v únoru negativně překvapil trh, když poklesl meziměsíčně o 0,1 %. Tržby bez zahrnutí automobilů mírně vzrostly, ale také zaostaly za odhady. V obou případech byla revidována předchozí hodnota směrem nahoru, což se částečné promítá právě do nižšího meziměsíčního růstu.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 13.3.2018

13.03.2018 Americká spotřebitelská inflace v únoru opět zrychlila na meziročních 2,2 % a 0,2 % ve srovnání s předchozím měsícem. Výsledek je tak plně v souladu s očekáváním trhu a podobné překvapení jako v lednu se nekonalo. I jádrová inflace skončila podle odhadů na 1,8 % meziročně. Statistika lednové inflace přichází po pátečním výsledku trhu práce, který ukázal, že růst mezd nebude tak žhavý, jak naznačovaly lednová čísla. I inflace prozatím zůstává slabší, než by odpovídalo druhé nejdelší expanzi v historii americké ekonomiky a nejnižší míře nezaměstnanosti za posledních sedmnáct let. Nicméně i samotná centrální banka označuje současnou pomalejší inflaci za dočasný jev, což byl jeden z důvodů, proč ve své poslední prognóze zvýšila svou projekci úrokových sazeb na tři zvýšení v tomto roce. Zvýšení úrokových sazeb na jednání Fedu v příštím týdnu je podle trhu hotovou věcí a tak hlavní pozornost bude mít primárně nová prognóza včetně nové projekce úrokových sazeb jednotlivých členů bankovní rady.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 12.3.2018

12.03.2018 V úterý nás čeká nejdůležitější statistika týdne a to americká spotřebitelská inflace za únor, která v lednu nečekaně zrychlila (0,5 % m/m, 2,1 % r/r). Nicméně růst spotřebitelských cen je stále limitován poměrně pomalým růstem mezd a trh tak očekává umírněný meziměsíční růst 0,2 % a meziroční 2,2 %. Jádrová inflace by měla zůstat nezměněná na 1,8 % r/r. Tým RBI do konce července odhaduje zrychlení tempa inflace až k 3,0 % r/r a čtyři zvýšení úrokových sazeb v roce 2018.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 9.3.2018

09.03.2018 Ve čtvrtém čtvrtletí 2017 vzrostla průměrná nominální měsíční mzda v České republice o 8,0 % meziročně na 31 646 Kč, což po očištění o inflaci znamená reálný růst o 5,3 %. Růst nominálních mezd tak v roce 2017 dosáhl 7,0 %. Odhadujeme, že během tohoto roku dojde k dalšímu snížení míry nezaměstnanosti na 3,5 % nebo mírně pod tuto hranici, což bude vytvářet další tlak na růst mezd. Nadprůměrný růst proto bude pokračovat i v prvních dvou čtvrtletích tohoto roku, a poté mírně zpomalí kvůli vyšší srovnávací základně. K tomu musíme připočíst omezené možnosti firem navyšovat mzdové náklady, jelikož si potřebují zachovat konkurenceschopnost. Pro rok 2018 počítáme, že průměrná nominální měsíční mzda poroste více než 7% tempem při průměrné míře nezaměstnanosti k 3,8 %.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 8.3.2018

08.03.2018 Výsledek měnového jednání ECB nepřinesl velké překvapení. Úrokové sazby zůstaly beze změny a bankovní rada přitvrdila směrem k více jestřábí komunikaci. Ze zprávy z jednání zmizel výrok, že je centrální banka připravena nakupovat větší objem finančních aktiv nebo v delším časovém horizontu v rámci své politiky kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí bankovní rady bylo jednomyslné. To naznačuje, že ECB je spokojená s ekonomickým vývojem eurozóny a věří, že její růst je udržitelný i bez podpory měnové politiky. Nová makroekonomická prognóza banky počítá s o desetinu rychlejším růstem HDP eurozóny (2,4 %) a naopak byl trochu překvapivě snížen výhled míry inflace pro rok 2019 také o jednu desetinu na 1,4 %. Zbytek prognózy zůstal beze změny. Hlavními riziky prognózy jsou globální faktory, jako je vývoj měnového kurzu a zahraniční obchod s nově zahrnutým růstem protekcionalismu. Během tiskové konference se guvernér M. Draghi vyjádřil na téma tarifů a cel, které považuje za nebezpečné. Prozatím však nemají reálný dopad na ekonomiku.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 7.3.2018

07.03.2018 Podle výsledku únorového průzkumu ADP trhu práce vzrostla americká zaměstnanost v soukromém sektoru o 235 tis., čímž výrazně překonala očekávání trhu. Odhad týmu RBI byl výrazně blíže realitě, což podporuje i naše pozitivní očekávání ohledně páteční oficiální statistiky z amerického trhu práce, podle které v minulém měsíci vzrostly mzdy nejrychleji od krize (2,9 % r/r) a pozitivně tak překvapily trh. Rychlejší růst mezd naznačuje zrychlení inflace v následujících čtvrtletích a napovídá trhu, že utahování měnové politiky bude rychlejší, než si na začátku roku myslel. S tímto vývojem počítala už naše lednová strategie. Od té doby se trh posunul od jednoho zvýšení sazeb v tomto roce ke třem. Očekáváme, že pokud se dobrý stav amerického trhu práce potvrdí, bude se trh dále posouvat ke čtyřem zvýšením, s kterými i počítá aktuální prognóza týmu RBI. Pro páteční statistiku počítáme s přírůstkem 237 tis. pracovních míst, zatímco trh odhaduje pouze 200 tis.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 6.3.2018

06.03.2018 Americký prezident D. Trump oznámil minulý týden zavedení omezení na dovoz oceli a hliníku bez rozdílu země původu. Rozhodnutí se pravděpodobně promítne do vyšších cen zmíněných kovů. Teprve až pohled na americký trh práce ale ukáže absurditu celého rozhodnutí. Ke konci minulého roku pracovalo v USA v produkci oceli a hliníku pouze 145 tis. lidí, což odpovídá přibližně jedné desetině procenta celkové zaměstnanosti země. Naopak v odvětvích zpracovávající tyto kovy včetně automobilového průmyslu pracuje přes čtyři miliony lidí. Vyšší ceny kovů se tak logicky promítnou do marží právě zpracovatelského průmyslu nebo do ztráty konkurenceschopnosti. To by se mohlo projevit zánikem pracovních míst, která ve výsledku překonají nově vytvořená ve spojitosti s vyšší těžbou na americkém území. Na toto téma se už ozval i prezident newyorského Fedu W. Dudley, který varoval právě před negativním dopadem na trh práce. V delším horizontu by se vyšší ceny produktů mohly promítnout i do vyšší míry spotřebitelské inflace. Největší nebezpečí těchto opatření však leží v odvetných opatřeních postižených zemí, které už oznámily, že budou reagovat. Tyto obchodní války mají ve výsledku pouze poražené a zhoršení výhledu pro světovou ekonomiku. Nejvíce se toto opatření dotýká Kanady, jakožto největšího dodavatele oceli i železa pro USA. Sám prezident Trump prohlásil, že zavedená opatření nebudou zrušena, dokud nebude vyjednána a podepsána nová verze dohody NAFTA, která stanovuje podmínky obchodu mezi USA, Kanadou a Mexikem. Tato dohoda byla velkým tématem už předvolebních debat, ale až tímto rozhodnutím přišly konkrétní kroky ze strany nové administrativy.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 5.3.2018

05.03.2018 Italské volby dopadly prohrou tradičních stran. Nejvíce hlasů získalo populistické Hnutí pěti hvězd (32 %) a středopravá koalice (23 %). Otevírá se tak možnost vlády euroskeptických a protiimigračních stran. Ani jedna nemá v plánu korigovat fiskální problémy Itálie a otázkou je, jak se jim podaří snížit vysokou nezaměstnanost.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 2.3.2018

02.03.2018 Po víkendu trhy čekají následky politických událostí v Itálii a Německu. Nedělní parlamentní volby v Itálii nemají doposud jasného favorita. S velkou pravděpodobností žádná z velkých stran nezíská většinu hlasů a skládání vládní koalice může být problematické a zdlouhavé. Pro trhy nejpřijatelnější Demokratická strana bývalého premiéra M. Renziho, která je v současnosti ve vládě, pravděpodobně ztratí ve srovnání s předchozími volbami. Naopak posílí pravicová koalice strany bývalého premiéra S. Berlusconiho a separatistické Ligy Severu. Absolutním vítězem však může být Hnutí pěti hvězd, které ale odmítá vytvářet povolební koalice. Pro trhy tak bude důležité, jakou sílu získají strany Hnutí pěti hvězd a Liga Severu, které se nejvíce hlásí k vystupování z eurozóny. Paradoxně se však toto téma z předvolební kampaně vytratilo a debata byla primárně o předhánění v plánech expanzivní fiskální politiky. Přitom třetí největší ekonomiku eurozóny dlouhodobě tíží vysoká míra zadlužení, která dosahuje 133 % HDP. Tamní bankovní sektor je postižen 300 mld. eur úvěrů v selhání a podle nedávno zveřejněné statistiky Eurostatu rostla Itálie v závěru minulého roku nejpomaleji ze zemí eurozóny. K tomu se přidává druhá nejvyšší míra nezaměstnanosti (11,1 %) a třetina mladých lidí bez práce. Potencionální další navyšování státních výdajů a absence reformního úsilí společně se začátkem utahování měnové politiky ECB může vyústit v podobný scénář, který si zažilo Řecko před několika lety s tím rozdílem, že se jedná o řádově větší ekonomiku s dopadem na celou eurozónu potažmo Evropskou unii.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 1.3.2018

01.03.2018 Míra nezaměstnanosti v lednu v eurozóně poklesla o jednu desetinu na 8,6 %. Nicméně předchozí hodnota byla revidována na stejné číslo. Jedná se tak o nejnižší hodnotu za posledních devět let. Trh práce eurozóny má však stále velké rezervy pro zlepšení. V následujících měsících tak očekáváme, že bude míra nezaměstnanosti dále klesat. Nejvyšší nezaměstnanost je stále v jižních částech měnové unie, zejména ve Španělsku (16,3 %) a Itálii (11,1 %). Naopak nejnižší nezaměstnanost z celé Evropské unie je v tuzemsku (2,4 %) a v Německu (3,6 %). Největším problémem nezaměstnanosti v eurozóně je stále vysoká míra mladých lidí bez práce. V některých zemích dosahuje více než třiceti procent.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 28.2.2018

28.02.2018 První odhad míry spotřebitelské inflace v eurozóně dopadl podle očekávání. Meziročně vzrostly ceny o 1,2 %, což je o jednu desetinu méně než v lednu. Jedná se tak o nejnižší hodnotu od konce roku 2016. Jádrová inflace zůstala na 1 %. Zpomalení růstu cen zaznamenaly kromě Francie hlavně Itálie a Německo. Zpomalení inflace třetí měsíc v řadě vytváří prostor pro posunutí konce programu kvantitativního uvolňování až za září tohoto roku. Za pomalejším růstem cen stojí primárně nižší ceny energií. Nicméně prognóza týmu RBI zůstává stejná. Očekáváme, že bankovní rada ECB v polovině roku rozhodne o datu ukončení QE ještě v tomto roce.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 27.2.2018

27.02.2018 Dnes byl zveřejněn podklad projevu, který přednese nový šéf Fedu J. Powell na pravidelném slyšení před komisí kongresu později odpoledne. Jeho projev se nese spíše v jestřábím duchu s pozitivním ekonomickým výhledem, který signalizuje kontinuální zvyšování sazeb. Jestřábí naladění některých členů Fedu se v minulých dnech snažil vyvážit president pobočky Fedu v St. Louis J. Bullard, který se obává, že jeho kolegové budou příliš „nadšení“ pro utahování měnové politiky. Je ale možné, že Fed bude muset přistoupit k rychlejšímu zvyšování sazeb, jelikož se očekává, že růst spotřebitelských cen akceleruje. Tým RBI odhaduje, že se inflace dostane až ke třem procentům v půlce tohoto roku. Zbytek trhu odhaduje o něco pomalejší růst, ale stále se pohybuje v horní části tolerančního pásma. V současnosti trh počítá se třemi zvýšeními sazeb tento rok, tým RBI se čtyřmi zvýšeními.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 26.2.2018

26.02.2018 Spotřebitelská důvěra v ČR v únoru ustoupila ze své rekordní hodnoty o 0,3 b. na 9,5 b. Meziročně se důvěra zvýšila o 3,2 b. Z průzkumu vyplývá, že se mírně zhoršilo vnímání budoucího ekonomického vývoje. Spotřebitelé také plánují více spořit. Index podnikatelské důvěry se zvýšil o 0,7 b. na 17,1 b. Ta je podporována především významným nárůstem důvěry podnikatelů ve stavebnictví, který vyplývá z většího počtu zakázek.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 21.2.2018

21.02.2018 Únorové PMI ve výrobě v Německu a eurozóně naplnily očekávání pokračující korekce. V Německu došlo k poklesu o osm desetin na 60,3 b. V eurozóně zaznamenal index překvapivě větší pokles o 1,1 b. na 58,5 b. To je v souladu se včerejším prudkým poklesem únorové spotřebitelské důvěry v eurozóně nebo poklesem ZEW indexu v obou zmíněných ekonomikách. Pokračuje tak zmírnění dobré nálady, na kterou poukazuje celá řada předstihových ukazatelů. Ty měly už několik měsíců přemrštěné hodnoty vzhledem ke stavu ekonomiky. Přehnaný optimismus firem a spotřebitelů vyvolává další stimul pro ekonomiku, z čehož vychází další růst optimismu. Dostáváme se tak do spirály, která vyžene ekonomiku do nejvyšších pater a může následně způsobit pád z mnohem větší výšky. Konstantní růst optimismu si užívá i česká ekonomika. Hospodářský cyklus je však běžnou součástí života a je nutné počítat i s negativními zprávami. Proto chápeme korekci předstihových ukazatelů jako součást ozdravného procesu.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 20.2.2018

20.02.2018 Ministerstvo financí poslalo do připomínkového řízení návrh, který počítá se zrušením superhrubé mzdy a zvýšením sazeb daně z příjmů fyzických osob na úroveň 19 % a 24 % pro obyvatele, jejichž roční příjmy přesáhnou 1,5 mil. Kč. V současnosti platí superhrubá mzda, která vyjadřuje základní hrubou mzdu zvýšenou o zdravotní a sociální pojištění placené zaměstnavatelem, a ta je zdaněna 15% sazbou. V současnosti lidé, kteří mají roční příjem nad 1,2 mil. Kč, platí 7% solidární přirážku k dani z příjmu. Nicméně jen 2,3 % zaměstnanců podle ČSÚ pobírá hrubou mzdu vyšší než 80 tisíc korun. Důležitější však je, že návrh počítá s možností si od základu daně odečíst tři čtvrtiny odvedeného zdravotního a sociálního pojištění. To ale neplatí pro příjmy z nájmů a obchodování s akciemi. Pokud se tedy člověk živí či přivydělává si pronajímáním bytů nebo obchodováním na akciových trzích, výrazně se mu sníží čistý příjem. Podle ministerstva financí by veřejné rozpočty v důsledku změny zákona (tj. především vlivem zrušení superhrubé mzdy zavedené v době ekonomické krize) přišly o 23,2 mld. Kč. Odstranění superhrubé mzdy z českého daňového zákona zpřehlední náš daňový systém a pro většinu zaměstnanců tento návrh znamená snížení daňového zatížení o 1,1 % (zdroj: MF ČR).
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 19.2.2018

19.02.2018 Americký dolar minulý týden v pátek umazal své ztráty z předchozích dní, když posílil na EUR/USD 1,24 díky pozitivním zprávám z americké ekonomiky a poklesu vnímání rizika. Dnes jsou americké trhy zavřené, jelikož Američané slaví federální svátek narození G. Washingtona.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 16.2.2018

16.02.2018 Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017 o 0,5 % mezičtvrtletně, což je stejné tempo růstu jako v předchozím období. Meziroční tempo růstu zrychlilo na 5,1 % z předchozího tempa 5,0 % dosaženého v třetím čtvrtletí tohoto roku. Medián trhu ukazoval na tempa růstu 0,7 % č/č a 5,3 % r/r, naše odhady byly o desetinu blíže realitě. Struktura růstu české ekonomiky ještě není známá a bude zveřejněna začátkem března. Nicméně podle rychlého odhadu růst české ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017 byl podpořen jak zahraniční, tak domácí poptávkou. Celkově v roce 2017 vzrostla česká ekonomika o 4,5 %, což je nejvíce od roku 2015, kdy byl růst významně hnán čerpáním dotací z EU fondů. Růst minulého roku je založen na širším základě. V mezinárodním srovnání se v meziročním růstu řadíme na vrchol Evropy, nicméně pohledem mezičtvrtletní změny se naopak řadíme na konec seznamu. V tomto roce očekáváme, že oproti loňsku česká ekonomika zpomalí své tempo růstu, primárně kvůli vysoké srovnávací základně a dalšímu utahování měnové politiky.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 15.2.2018

15.02.2018 Výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů po včerejším zveřejnění americké lednové inflace dále rostou. Aktuálně se pohybují jen pár bodů pod symbolickou tříprocentní hranicí a zároveň jsou nejvyšší od ledna 2014. Přitom o této hranici se často mluví jako o bodu zlomu, kdy se výnosy amerických státních dluhopisů stanou atraktivnějšími než akcie, a zároveň bude pro americké společnosti stále nákladnější si půjčovat na kapitálovém trhu. Pravděpodobně tato hranice bude o něco výše, nicméně její dosažení je otázkou týdnů či dnů. Dalšímu růstu výnosů přidává expanzivní výhled federálního rozpočtu americké administrativy, který v očích investorů nebudí víru v zářnou budoucnost ekonomiky, nebo očekávané další zvyšování úrokových sazeb centrální bankou.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 14.2.2018

14.02.2018 V lednu tuzemské spotřebitelské ceny vzrostly oproti prosinci o 0,6 %. V meziročním srovnání se spotřebitelská inflace dostala na hodnotu 2,2 %, což je plně v souladu s očekáváním trhu. Jedná se o třetí zpomalení v řadě poté, co se inflace v říjnu (2,9 % r/r) dostala na své cyklické maximum. Za meziměsíčním růstem cen v prosinci stojí především vyšší růst cen alkoholických nápojů, tabáku a bydlení. I přes zpomalování tempa inflace v posledních měsících, očekáváme, že se v průběhu roku opět přiblíží k 3 %. Hlavním důvodem bude kumulace inflačních tlaků především mzdových. Tempo růstu mezd dosáhne podle našich odhadů v tomto roce vrcholu a podpoří tak další růst spotřeby domácností. Pro rok 2018 odhadujeme průměrnou míru inflace 2,6 %. To podle našeho názoru donutí ČNB zvyšovat úrokové sazby vícekrát, než v současnosti říká její prognóza. Do konce roku 2018 se tak podle našich odhadů stane ještě dvakrát vždy s novou čtvrtletní prognózou ČNB v druhém a třetím čtvrtletí.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 13.2.2018

13.02.2018 Platební bilance běžného účtu ČR v prosinci sklouzla do deficitu ve výši 2,9 mld. Kč i kvůli odlivu dividend, který činil téměř 22 mld. Kč. Naopak zahraniční obchod v prosinci pozitivně překvapil a přispěl tak k nižšímu deficitu na běžném účtě. Meziročně se běžný účet platební bilance zlepšil o téměř 10 mld. Kč. Za celý rok 2017 pak běžný účet dosáhl kumulovaného přebytku 63,4 mld. Kč, což je o 11 mld. více než v roce předchozím. V souvislosti s koncem kurzového závazku lze pozorovat trend vyššího objemu zisku, který zahraniční společnosti nevyvádí z ekonomiky a spoléhají na další posílení koruny. Tyto prostředky tak nevstupují na devizový trh a neovlivňují kurz koruny. V důsledku toho je výsledek běžného účtu nižší, nicméně jeho efekt na posilování koruny je stále vysoký. V tomto roce očekáváme postupný pokles přebytku běžného účtu na 40 mld. Kč primárně zásluhou i nadále posilující koruny a snižování přebytku bilance zahraničního obchodu.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 12.2.2018

12.02.2018 Cena ropy Brent v pátek na okamžik spadla pod 62 dolarů za barel. Zakončila tak nejhorší týden trhu s ropou za více než dva roky. Stojí za tím pád poptávky spojený se sezónní údržbou amerických rafinérií. Dnešek sice přinesl určité posílení na 63,63 dolarů, ale za pádem ceny ropy stojí důležitější faktory, které budou cenu ovlivňovat i v příštích měsících. Produkce břidlicové ropy z USA roste nebývalým tempem a jen za poslední týden dosáhla více než 10,2 miliónu barelů denně. Spojené státy tak mají nakročeno stát se největším producentem ropy na světě (před Saudskou Arábií i Ruskem), měřeno podle denní produkce. Růst cen ropy z druhé poloviny minulého roku navnadil americké těžební společnosti k intenzivnějším investicím do nových ropných plošin. Efektivnější těžba a volnější regulační prostředí také umožnily mnoha americkým břidlicovým těžištím generovat zisk, i pokud cena ropy spadne na 50 dolarů. Usilovné snahy OPECu držet produkci nízko, aby ceny ropy začaly stoupat, tak nebudou mít letos velký dopad. Naopak tím ropný kartel riskuje posílení tržního podílu Spojených států. Vzhledem k fiskální nejistotě v Saudské Arábii i Rusku, ale OPEC ani nemá na výběr. Růst nabídky USA tak bude hlavním fenoménem trhu s ropou v letošním roce. Podle odhadu týmu RBI se bude cena Brentu na konci toho kvartálu pohybovat poblíž 66 dolarů, v příštím kvartálu pak nadále klesne na 63 dolarů za barel.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 9.2.2018

09.02.2018 Z dnes zveřejněného záznamu z posledního jednání ČNB vyplývá, že velkým tématem diskuze bankovní rady byl vývoj eura. Ačkoli prognóza centrální banky počítá se silnějším posilováním koruny, než očekáváme my nebo trh, bankovní rada vnímá riziko oslabení koruny spojené s koncem kvantitativního uvolňování ECB. O tomto problému jsme psali již v naší lednové čtvrtletní strategii. Zároveň je v záznamu zdůrazňováno, že pokud bude posilování koruny mírnější, může centrální banka přistoupit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, s kterým aktuální prognóza ČNB nepočítá. Otázkou je, jestli jedno, resp. dvoje navýšení sazeb spolu s posilováním koruny bude ČNB stačit, aby dostala inflaci ke svému cíli do konce roku. Podle našeho názoru další kumulace inflačních tlaků (především mzdových) dotlačí ČNB i ke třetímu navýšení sazeb ještě v tomto roce. K tomu se přidává riziko „překoupenosti“ koruny a hromadného exitu z korunového trhu. Pokud si investoři vysvětlí nezvyšování úrokových sazeb jako přestávku v „normalizaci“ měnové politiky, mohou se rozhodnout odejít a náhle oslabit korunu.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 8.2.2018

08.02.2018 Podíl nezaměstnaných na populaci v aktivním věku (podle metodiky ministerstva práce) v lednu narostl o desetinu procentního bodu na 3,9 %, což odpovídá našemu odhadu i očekávání trhu. Celkový počet uchazečů o zaměstnání vzrostl o 3,1 % na téměř 300 tisíc, ale počet volných pracovních míst v lednu vzrostl více než dvojnásobným tempem na více než 230 tisíc. Za nárůstem nezaměstnanosti stojí hlavně větší počet krátkodobě nezaměstnaných (nárůst o 15 tisíc), což je ale přirozeným zimním vývojem. Sezónní faktory v zimě na krátko přetlačují i ohromnou poptávku po pracovní síle, která je důsledkem silného ekonomického růstu. Podle našich propočtů sezónně očištěná míra nezaměstnanosti v lednu činila 3,6 %. Dobrou zprávou je, že počet dlouhodobě nezaměstnaných nadále klesá již dvacátý měsíc v řadě. Nárůst nezaměstnanosti zasáhl pracovníky s nižší kvalifikací, naopak nezaměstnanost vysokoškolsky vzdělaných klesla. Drobný nárůst nezaměstnanosti budeme pravděpodobně sledovat i v únoru, ale ve zbytku roku náš model předvídá pozvolný pokles nezaměstnanosti k 3,5 %.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 7.2.2018

07.02.2018 Polská centrální banka dnes rozhodla podle očekávání ponechat úrokové sazby beze změny. Větší pozornost však bude poutat tisková konference bankovní rady, která proběhne ve čtyři hodiny. I přes pozitivní výsledky ekonomiky, očekáváme, že si bankovní rada zachová svůj neutrální tón a opět zdůrazní, že sazby zůstanou beze změny i po zbytek tohoto roku. Guvernér polské centrální banky nedávno naznačil, že začátek zvyšování sazeb bude spojen s kroky ECB. S prvním zvyšováním sazeb v eurozóně počítá tým RBI až v prvním čtvrtletí 2019. To by tedy mohl být klíčový moment i pro polskou měnovou politiku. Polský zlotý dnes prozatím jen mírně posílil a v současnosti se obchoduje stabilně na úrovni EUR/PLN 4,16.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 6.2.2018

06.02.2018 České maloobchodní tržby v prosinci vzrostly pod očekávání 2,2 % r/r a 4,7 % r/r bez aut. Mnozí spotřebitelé tak zřejmě nakupovali s předstihem, aby se vyhnuli charakteristickým nákupním horečkám. Vliv hrála i vysoká srovnávací základna z minulého roku, kdy maloobchodníci zaznamenaly solidní růst tržeb. Stále nejvyšší meziroční přírůstek si udržely tržby z prodeje zboží přes internet či zásilkovou službu (+15,1 %, r/r). Naopak nižší tržby vykázaly lékárny a prodejny se zdravotnickým zbožím (-1,3 % r/r). Pokles zaznamenaly i tržby z prodeje motorových vozidel (-4,8 % r/r). Podle našich odhadů růst nominálních mezd v roce 2018 zrychlí přes 7,0 %, což v kombinaci s nízkou mírou nezaměstnanosti představuje velkou kupní sílu obyvatel. Pro růst maloobchodních tržeb proto očekáváme růst k 7 % pro tento rok.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 5.2.2018

05.02.2018 Bilance zahraničního obchodu v prosinci dosáhla schodku 2,2 mld. Kč (v národním pojetí). Trh odhadoval schodek 6,7 mld. Kč. V meziročním srovnání je bilance obchodu stále vyšší o 6,2 mld. Kč. Hlavní pozitivní vliv na celkový zahraniční obchod měla především vyšší bilance motorových vozidel a strojů. Naopak nepříznivě bilanci ovlivnilo prohloubení schodku obchodu se základními surovinami. V rámci jednotlivých kategorií zboží nejvíce vzrostl vývoz oděvů, motorových vozidel a strojů. Naopak propad vývozu zaznamenaly zemědělské výrobky, uhlí, ropa a energie. Na straně importu vzrostl dovoz koksu a kovů a silněji zpomalil dovoz rud, motorových vozidel a potravinářských výrobků. Za celý rok 2017 dosáhl přebytek obchodní bilance 152,6 mld. Kč, což je o více než 11 mld. méně než v roce 2016. I tak se jedná o druhý nejlepší roční výsledek zahraničního obchodu v historii měření. Přesto je z dat zřejmé, že čeští exportéři nestíhají držet krok s tempem růstu objednávek ze zahraničí. Na druhou stranu růst dovozu tlačila rostoucí spotřeba spojená se zlepšující se ekonomickou situací spotřebitelů a sezónním utrácením o Vánocích. Podle našeho odhadu poklesne přebytek obchodní bilance v letošním roce k 100 mld. Kč.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 2.2.2018

02.02.2018 Americký trh práce si v lednu polepšil o rovných 200 tis. nových pracovních míst mimo farmářský sektor. Pozitivně překvapil trh, který očekával o 20 tis. nových pracovních míst méně. Extrémně nízké teploty na východním pobřeží Spojených států se tak nepodepsaly na výkonu pracovního trhu. Nicméně míra nezaměstnanosti opět zůstala beze změny na 4,1 %. Jedná se však pouze o sezónní faktor zimních měsíců a tým RBI očekává, že nezaměstnanost v následujících měsících ještě poklesne. Průměrné mzdy vzrostly meziměsíčně o 0,3 % a meziročně o 2,9 %. V obou případech se jedná o pozitivní zprávu ve srovnání s očekáváním trhu a zároveň o nejrychlejší růst mezd od roku 2009. Celkově se tak dále potvrzuje silný americký trh práce, který pravděpodobně podpoří březnové zvýšení úrokových sazeb. Po dlouhé době se americký dolar dočkal podpory a skokově posílil o půl centu k EUR/USD 1,244. Spolu se silnějším dolarem poklesla i cena ropy Brent na současných 68,80 dolarů za barel.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 1.2.2018

01.02.2018 Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 0,25 p.b. na 0,75 %. Lombardní sazbu navýšila o 0,5 p.b. na 1,5 % a diskontní sazba ponechala na úrovni 0,05 %. Bankovní rada rozhodla jednomyslně a žádná diskuse o výraznějším navýšení sazeb neproběhla. Ve své nové prognóze centrální banka odhaduje, že inflace zůstane nad svým cílem až do čtvrtého čtvrtletí, na přelomu roku pak poklesne ke svému 2% cíli. Na pokles inflace krom kurzu koruny a měnové politiky bude mít vliv protiinflační působení nižších dovozních cen a také odezněly jednorázové vlivy jako například loňské zavedení EET. Růst průmyslových ceny v první polovině roku zpomalí, pak znovu mírně zrychlí kvůli rostoucí ceně ropy. Výhled inflace je oproti předchozí prognóze nižší. Naopak výhled pro růst HDP je tentokrát vyšší. Pro letošní rok banka odhaduje růst HDP o 3,6 %. Podle slov guvernéra Rusnoka bude ekonomika ČR nadále podpořena hlavně rostoucí zahraniční poptávkou, robustní domácí spotřebou a silnou investiční aktivitou. Do konce letošního roku by koruna podle banky měla posílit k EUR/CZK 24,90, což je i velmi blízko odhadu našeho týmu. V roce 2019 koruna podle ČNB posílí k EUR/CZK 24,50.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 31.1.2018

31.01.2018 Podle dnes zveřejněné prognózy MF ČR očekává růst ekonomiky v uplynulém roce 2017 tempem 4,3 %. V roce současném a následujícím očekává ministerstvo zpomalení růstu k 3,4 resp. 2,6 %. Ve srovnání s předchozí prognózou tak mírně zvýšilo své odhady pro roky 2017 a 2018. Mezi hlavní rizika řadí vývoj v zahraničí, zejména našich hlavních obchodních partnerů. Jako hlavní riziko tuzemské ekonomiky vidí prognóza nedostatek zaměstnanců s vhodnou kvalifikací. Nezanedbatelné riziko představuje také pokračování rychlého růstu úvěrů na bydlení a cen nemovitostí. Ministertsvo bývá ve svých odhadech spíše konzervativní. Naše prognóza ve srovnání s ministerstvem počítá s nižším zpomalením ekonomiky zejména v roce 2019 (3,2 %) nebo např. s rychlejším posilováním koruny.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 30.1.2018

30.01.2018 Růst HDP eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl 0,6 % č/č a 2,7 % r/r, v souladu s očekáváním trhu. Růst za 3. čtvrtletí byl revidován o 0,2 p.b. na 2,8 % r/r. Ekonomika eurozóny tak zakončila rok 2017 ve velkém stylu a za celý rok vzrostla o 2,5 %, nejrychleji za poslední desetiletí. Struktura HDP bude zveřejněna až příští měsíc. Nicméně lze očekávat, že útrata domácností výrazně přispěla k expanzi ekonomiky měnové unie. Ačkoliv se eurozóna zřejmě nachází na vrcholu růstu s nezaměstnaností na úrovni 8,7 %, spotřebitelská inflace stále výrazně zaostává. Inflace na ekonomický růst reaguje se zpožděním okolo šesti čtvrtletí a na robustnější růst cen si tak budeme muset počkat až do příštího roku. Pro rok 2018 tým RBI odhaduje růst 2,5 %. Euro reagovalo posílením vůči dolaru nad EUR/USD 1,24.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 29.1.2018

29.01.2018 PCE deflátor, což je typ měření růstu cen, který významně vstupuje do měnověpolitického rozhodování Fedu, v prosinci meziročně poklesl o desetinu procentního bodu na 1,7 %. Meziměsíčně dosáhl růst cen zboží a služeb podle PCE deflátoru 0,1 %, také o desetinu méně než v listopadu. Obě hodnoty odpovídají mediánu odhadů trhu. Americká centrální banka ve svých posledních vyjádřeních vyjadřovala rostoucí znepokojení z chabého růstu cen a prosincový pokles PCE deflátoru, byť je mírný, může hrát proti projektovaným trojím navýšením úrokových sazeb Fedu v letošním roce. Nicméně příjmy spotřebitelů v prosinci nad očekávání vzrostly o 0,4 % a stejný růst zaznamenaly i jejich spotřebitelské výdaje, což vedlo k nejnižší míře spoření za 12 let. I přes měnověpolitickou inflaci pod svým cílem tak americká ekonomika projevuje jisté známky přehřívání a v současné chvíli nelze očekávat, že americká centrální banka zvolí jinou strategii, než nastínila v projekcích členů své měnověpolitické rady. První letošní měnověpolitické zasedání Fedu proběhne už tuto středu, ale podle očekávání trhu bude americká centrální banka navyšovat sazby nejdříve v březnu.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 26.1.2018

26.01.2018 Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí 2017 vzrostla pod očekávání o 2,6 % č/č anualizovaně. Konsenzus trhu byl 3,0 %, zatímco tým RBI odhadoval 2,5 %. Zahraniční obchod a zásoby negativně přispěly k růstu HDP (-1,8 p.b.). Na druhou stranu prodeje domácím subjektům vzrostly 4,3 % č/č, nejvíce od roku 2014. Spotřeba domácností vzrostla 3,8 % č/č, což je nejlepší číslo od 2. čtvrtletí 2016. Investice firem rostly nejrychleji od 3. čtvrtletí 2014. Míra úspor klesá, jelikož spotřebitelé utrácí více, než rostou jejich mzdy, což může výrazně omezit budoucí růst. Pro Fed se ale nic nemění; stále bude bedlivě sledovat vývoj spotřebitelské inflace a pokračovat v utahování měnové politky. Statistika HDP tak dolaru příliš nepomohla a EUR/USD se stále pohybuje nad 1,24.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 25.1.2018

25.01.2018 Na dnešní tiskové konferenci po měnověpolitickém jednání ECB její guvernér M. Draghi nijak výrazně nezměnil dosavadní komunikaci ECB: vnitřní inflační tlaky jsou slabé a rozsáhlá měnová podpora je stále nutná pro pozvednutí inflace. Vyjádřil přání pro hlubší strukturální reformy a upozornil na potřebu fiskální politiky zaměřené na růst v zemích eurozóny. Co se týče forward guidance (měnověpolitického závazku), guvernér mírnil očekávání trhu. Zmínil jen, že s blížícím se ukončením nákupu finančních aktiv bude potřeba postupně upravovat i forward guidance. Žádná změna tedy nepřišla a diskuse o změně komunikace ve výkonně radě ještě neproběhla. Podle Draghiho příští navýšení úrokových sazeb přijde až dlouho po konci kvantitativního uvolňování. Ohledně eurodolaru Draghi šetřil slovy, zmiňoval jen vyšší volatilitu jako zdroj nejistoty. I přes nejasná vyjádření EUR/USD během jeho řeči posílil nad 1,250 (poprvé od roku 2014). Velice okatě řekl, že směnný kurz je důležitý pro ekonomický růst a inflaci. Nicméně také doplnil, že Evropská centrální banka necíluje kurz eura. V jeho předem připravených komentářích zaznělo, že současné posilování kurzu eura vůči dolaru ECB zatím neznepokojuje. Nicméně podle našeho názoru takto silné euro ECB do karet určitě nehraje. V každém případě je zatím příliš brzy na posouzení efektu přenosu silného eura na inflaci. EUR/USD po konferenci znovu poskočil nad 1,250.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 24.1.2018

24.01.2018 Podle konjukturálního průzkumu ČSÚ se ekonomická důvěra spotřebitelů v lednu zvýšila o 2,3 b. na 9,8 bodů, což je nové historické maximum. Výsledek šetření zdůrazňuje, že pro období příštích dvanácti měsíců mají spotřebitelé o něco nižší obavy ze zhoršení ekonomické situace. Spokojenost spotřebitelů s vlastní finanční situací zůstala beze změny, ale je patrný vyšší úmysl spořit. Rekordní spotřebitelská důvěra spolu s průměrným růstem mezd pod 7 % (podle našeho odhadu) se letos promítnou do pokračujícího růstu domácí spotřeby, která tak nadále zůstane hlavním tahounem naší ekonomiky. Nicméně podnikatelská důvěra v lednu mírně pokleslo o 0,7 b. na 16,4 bodů. Stojí za tím mírný pokles důvěry průmyslových výrobců, zejména kvůli nižšímu hodnocení zahraniční poptávky a obavám z nedostatku zaměstnanců. Souhrnná ekonomická důvěra (spotřebitelů a podnikatelů) zůstala v lednu beze změny na 15,1 bodech.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 23.1.2018

23.01.2018 Německý ZEW index očekávání v lednu vzrostl o 3,0 b. na 20,4 b. a ZEW index hodnocení současné situace vzrostl o 5,9 b. na 95,2 b., čímž výrazně překvapily trh. Němečtí investoři jsou tak na začátku roku velice optimističtí, což dokresluje hodnota akciového indexu DAX, který dnes ráno vyskočil na nové historické maximum. Index poukazuje na velmi pozitivní výhled na první polovinu tohoto roku. Stav současného ekonomického prostředí podle dotázaných investorů je jak v eurozóně, tak v USA znatelně lepší než ke konci roku 2017. V případě indexu hodnocení současné situace se jedná o nové historické maximum. Také ZEW index očekávání pro eurozónu vzrostl a to o 2,8 b. na 31,8 b.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 22.1.2018

22.01.2018 Po třech silných dnech koruna závěrem týdne oslabila na EUR/CZK 25,40. Stojí za tím výstupy členů bankovní rady. Guvernér ČNB J. Rusnok prohlásil, že se vše vyvíjí v souladu s prognózou ČNB a existuje velmi slušná pravděpodobnost, že sazby vzrostou v únoru. Nicméně guvernér také doplnil, že jádrová inflace byla v prosinci o 0,3 procentního bodu nižší, než čekala ČNB, takže v ekonomice zřejmě nejsou tak enormní inflační tlaky. ČNB by se mohla na svůj 2% inflační cíl dostat dříve, než má v současnosti v plánu. V tomto ohledu si s ním kvituje i člen bankovní rady T. Nidetzký, podle kterého možná letos nebude potřeba více než dvoje navýšení klíčové úrokové sazby. Podle Nidetzkého je správné načasování jednotlivých navýšení mnohem důležitější než počet. Podle našeho odhadu se ČNB letos uchýlí ke třem navýšení klíčové úrokové sazby a první přijde již 1. února.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 19.1.2018

19.01.2018 Člen bankovní rady T. Nidetzký sdělil, že podle jeho názoru postačí, když Česká národní banka zvedne klíčovou sazbu (dvou týdenní repo sazbu) pouze dvakrát v tomto roce. Nidetzký dále také řekl, že neočekává výraznější změny v nové makroekonomické prognóze ČNB, která bude k dispozici na měnověpolitickém zasedání 1. února. Zároveň podotkl, že by bylo nerealistické, aby ČNB zvedala sazby pouze jednou. Připustil však také víceré zvýšení sazeb, než doporučuje prognóza ČNB. Jeho vyjádření jsou tak v rozporu s posledním vystoupením dalšího člena bankovní rady V. Bendy. Ten naopak vidí proinflační rizika vyšší a je tedy pro rychlejší utahování měnové politiky.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 18.1.2018

18.01.2018 Podle nové zprávy Eurostatu Česká republika zaznamenala nejvýraznější meziroční nárůst cen domů a bytů v celé Evropské unii. Index cen bydlení ve třetím čtvrtletí roku 2017 meziročně vzrostl o 12,3 %. Vysoký meziroční nárůst je ale způsoben hlavně silnými mezičtvrtletními nárůsty cen v předchozích kvartálech. Zatím nejvýraznější mezičtvrtletní nárůst cen bydlení byl zaznamenán na konci roku 2016, kdy dosáhl 4,7 %. Od té doby ale tempo mezičtvrtletního nárůstu cen jasně zpomaluje. Ve třetím čtvrtletí loňského roku tempo růstu pokleslo na 1,6 %. Z toho lze vyvodit, že nejsilnější růst cen již má český trh s nemovitostmi za sebou. Nedostatečná nabídka na trhu nemovitostí spolu s napjatým pracovním trhem a růstem platů zřejmě budou v příštích měsících napomáhat pokračujícímu růstu cen domů a bytů ve většině republiky, byť pomalejším tempem než doposud.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 17.1.2018

17.01.2018 Vojtěch Benda, člen bankovní rady ČNB, v rozhovoru prohlásil, že vidí inflační rizika v porovnání s předchozí prognózou ČNB mírně vyšší. Podle něj by to mohlo vést k rychlejšímu růstu úrokových sazeb, než naznačuje současná prognóza ČNB. Vojtěch Benda společně s víceguvernérem M. Hamplem hlasovali pro zvýšení úrokových sazeb už v prosinci. Nicméně většina bankovní rady byla pro zvyšování sazeb až na začátku února, což je i v souladu s naší prognózou. Koruna vůči euru posílila o necelý desetník a v současnosti se obchoduje na úrovni EUR/CZK 25,45.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 16.1.2018

16.01.2018 České ceny průmyslových výrobců v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,3 % a meziročně o 0,7 %. Jedná se tak o třetí zpomalení meziročního růstu v řadě. Odhad trhu činil 0,1 % m/m a 0,5 % r/r. Nejvíce k meziročnímu růstu přispěly obecné kovy a potravinářské výrobky, nápoje a tabák. Naopak klesly ceny dopravních prostředků a energií. Ze všech podsložek nejvyšší růst cen zaznamenala ropa o 17,6 % r/r. Za celý rok 2017 vzrostly ceny průmyslových výrobců o 1,8 %. V následujících měsících očekáváme, že růst cen průmyslových výrobců bude mírně zrychlovat díky nízké srovnávací základně z minulého roku, ale i růstu cen materiálů a vstupů, na které je vytvářen tlak velkým objemem objednávek v průmyslu. Proto pro rok 2018 očekáváme průměrný růst cen průmyslových výrobců k 3,0 %.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 15.1.2018

15.01.2018 Běžný účet platební bilance České republiky v listopadu vykázal drobný přebytek 0,04 mld. Kč. Medián odhadoval přebytek 1,0 mld. Kč, náš tým byl o fous blíže odhadovaným deficitem 0,8 mld. Kč. V porovnání s říjnem se přebytek běžného účtu zhoršil o téměř 15 mld. Kč. Za horším výsledkem bilance běžného účtu stojí zejména o 9,0 mld. Kč výraznější odliv dividend do zahraničí. Nicméně pozitivnímu výsledku pomohla kladná bilance obchodu se zbožím a službami, která si udržela přebytek téměř 31 mld. Kč. Běžný účet by tedy za celý rok 2017 mohl dosáhnout kumulovaného přebytku kolem 60 mld. Kč. Avšak vlivem zhoršující se obchodní bilance v letošním roce očekáváme pokles přebytku na běžném účtu na přibližně 40 mld. Kč. Kurz koruny na zveřejnění údaje platební bilance během dneška výrazně nereagoval.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 12.1.2018

12.01.2018 Americká míra inflace v prosinci podle očekávání zpomalila o jednu desetinu procentního bodu na 2,1 % r/r. Jádrová inflace naopak o jednu desetinu překonala očekávání trhu a vzrostla meziročně o 1,8 % r/r. Americká ekonomika tak uzavřela rok 2017 s průměrnou mírou spotřebitelské inflace 2,1 %. Zároveň se jedná o nejvyšší míru od roku 2011. V následujících měsících tým RBI očekává, že ceny zpomalí svůj růst pod dvouprocentní cíl Fedu a nad něj se vrátí až kolem poloviny roku. Pro celý rok 2018 tak odhadujeme průměrnou míru inflace 2,3 %. Nicméně tým RBI věří, že si americká ekonomika v průběhu roku vyžádá další zchlazení v podobě vyšších úrokových sazeb hned ze tří důvodů: (1) schválená daňová reforma dodá ekonomice dodatečné zrychlení, (2) míra inflace se dostane v průběhu roku konzistentně přes dvě procenta, (3) vzhledem k personálním změnám ve vedení regionálních poboček Fedu očekáváme posun k „jestřábímu“ nastavení bankovní rady.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 11.1.2018

11.01.2018 Maloobchodní tržby v listopadu vzrostly o 4,9 % meziročně. Oproti říjnu je to dva procentní body pomalejší meziroční tempo růstu. Bez započtení prodejů automobilů tržby zrychlily tempo růstu na 7,8 %. U poklesu meziročního tempa růstu celkových tržeb při započtení aut jsou patrny nižší prodeje automobilů a vysoká srovnávací základna z minulého roku. Opatrný odhad mediánu trhu očekával meziroční růst tržeb včetně aut 3,6 % a růst tržeb bez aut 5,0 % r/r. Náš odhad byl o něco blíže realitě na 6,1 % r/r pro růst všech tržeb a 7,1% r/r pro růst tržeb kromě automobilů. Nízká nezaměstnanost, solidní růst reálných mezd a dobrá nálada spotřebitelů v listopadu vedly k dřívějšímu nástupu předvánoční nákupní horečky. V meziměsíčním srovnání a po očištění o sezónní vlivy narostly listopadové maloobchodní tržby bez aut meziměsíčně o 3,1 %. Největší meziroční přírůstek (skoro o čtvrtinu) měly tržby z prodeje přes internet. Vysoký růst tržeb zaznamenaly i prodeje počítačů, obuvi a oděvů. Nejhorší výsledek měly prodeje motorových vozidel, které v listopadu poklesly meziročně o 2 %, čímž posunuly celkové tempo růstu maloobchodních tržeb o něco níže. Listopadové tržby spolu s předstihovými ukazateli přesto naznačují, že co do objemu tržeb byly poslední Vánoce rekordní. Podle našeho odhadu dosáhne průměrné tempo růstu maloobchodních tržeb za rok 2017 téměř 6 %.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 10.1.2018

10.01.2018 V prosinci spotřebitelské ceny vzrostly oproti listopadu o 0,1 %, což je plně v souladu s očekáváním trhu. V meziročním srovnání se spotřebitelská inflace dostala na hodnotu 2,4 %. Jedná se o druhé zpomalení v řadě poté, co se inflace v říjnu (2,9 % r/r) dostala na své cyklické maximum a nejvyšší hodnotu od listopadu 2012. Za meziměsíčním růstem cen v prosinci stojí především růst cen potravin a nealkoholických nápojů. V roce 2017 průměrná spotřebitelská inflace dosáhla 2,5 % r/r, což je plně v souladu s naší prognózou. I přes zpomalení tempa inflace v posledních měsících očekáváme, že v průběhu roku ještě mírně vzroste. Pro rok 2018 odhadujeme průměrnou míru inflace 2,6 %. To podle našeho názoru vytváří prostor pro další zvyšování úrokových sazeb ČNB. Do konce roku 2018 se tak podle našich odhadů stane rovnou třikrát vždy s novou čtvrtletní prognózou centrální banky v prvních třech čtvrtletí.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 9.1.2018

09.01.2018 Česká míra nezaměstnanosti v prosinci vzrostla o 0,3 p.b. na 3,8 %. Trh odhadoval nárůst na 3,7 %. Míra nezaměstnanosti narostla zejména kvůli sezónním faktorům, které přetlačily silný ekonomický růst a vysokou poptávku po pracovní síle. Minulý měsíc tak dosáhla svého cyklického minima a v lednu lze očekávat další, ale už jen mírný nárůst sezónní nezaměstnanosti. Průměrná míra nezaměstnanosti za rok 2017 dosáhla 4,2 %, což je v souladu s naší prognózou. Pro tento rok očekáváme průměrnou míru nezaměstnanosti 3,8 %, přičemž během letních měsíců se přiblíží k 3,6 %.
Související klíčová slova: Německý ukazatel | Vyjádření ekonomů | Export do Číny | Růst v eurozóně | Protiinflační tlaky | Výnosy dluhopisů | Čínské strany | Války | Snižování stavů | Vývoj | Globální růst | DPH | EUR | Cla na čínské zboží | Evropský datový kalendář | Spotřebitelské výdaje | Bundesbank | Nezaměstnanost v eurozóně | Snížit úrokové sazby | Nárůst počtu nově nakažených | Uvolňování karantén | Automobilový sektor | Itálie | Euro proti dolaru | Stoxx | Stavební produkce | PEPP | Očekávání | Tvorba fixního kapitálu | Finanční injekce | Dnešní finanční trhy | Brexitová dohoda | Souhrnný indikátor | Evropská nezaměstnanost | EUR/JPY | Pro investory | Zasedání ČNB | Odhady PMI indexu | Odvetná cla | Trh práce | Evropská komise | Investice | Britská centrální banka | Ekonomické zotavení | ECB měnové podmínky | Saldo běžného účtu | Potenciál | Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Švédské koruny | Lednová inflace | Ifo | Nálada v eurozóně | Prognózy | Britská libra | ČNB Jiří Rusnok | Šéf Fedu Powell | Intervence | Slabá koruna | Raiffeisenbank | Obchodní dohoda USA-Čína | Německá nezaměstnanost | Člen bankovní rady ČNB | Oživení ekonomiky | Evropské měny | PMI z Německa | Czech Credit Bureau | Uvolňování měnové politiky | Český statistický úřad | Impuls | EUR/USD | Obchodní bariéry | TLTRO III | General Electric | Spotřebitelé | Morgan Stanley | Von der Leyenová | Geopolitické napětí | Švédská koruna | Český průmysl | Aktuální vývoj | Lagardeová | Měnové zasedání | Cenné papíry | Výnos | Výhled ekonomiky | Dlužník | Výnosová křivka | USMCA | Vzdělávání | Šéf Fedu | Soukromá spotřeba | Import | Německý akciový index DAX | Splátky dluhů | Přebytek ropy | Zpomalující ekonomika | Důvěra v ekonomiku | Směřování měnové politiky | Propad cen | Odhad HDP | Průmyslové objednávky | Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti | JPY | Růst hrubého domácího produktu | Čistý příjem | Brent | Ekonomický sentiment | Kontrakce | Peníze | Strach | Pandemie COVID-19 | Ukazatel | Rozhovor | Měnová opatření | Prezidenti a premiéři | Šéf ECB | Prognóza | FTSE 100 | Běžný účet platební bilance | Měny | Barel ropy | Americký Fed | Nezaměstnanosti v Německu | Tuzemská ekonomika | Bezpečný přístav | Ropa WTI | Dividendy | Burza | Bankovní rada ČNB | Americká nezaměstnanost | ZEW index | Vývoj ceny ropy | Pozornost investorů | Burzy | Ceny elektřiny | CSI300 | Evropský maloobchod | Posílení koruny | Odliv kapitálu | Export | Nikkei | Prodej automobilů | Ekonomické výhledy | EUR/CZK | Giuseppe Conte | Vládní opatření | Ekonomická důvěra v eurozóně | Indikátor investičního sentimentu | Škoda | Evropská inflace | Ekonomická aktivita | Regulace | Noviny | Hospodářské výsledky | Bankroty | Tovární objednávky | První část obchodní dohody | Snižování cen výrobců | Napětí ve světovém obchodě | Kapitálový trh | P.A. | Kurz eura k dolaru | Zvýšení sazeb | Bezpečné přístavy | Oživení v automobilovém průmyslu | Finanční trh | Inflační cíl | Šíření nemoci | Marek Mora | Nový rekord | Světový obchod | Makrodata | Investoři | Bank of England | Americké ekonomiky | Propad investic | Nejistoty | Důvěra v ekonomiku eurozóny | Negativní sentiment | Inflační čísla | Podpůrné programy | Prezident ECB | Německý export | Další růst | Registrace automobilů | Záchranný fond | Sentiment v ČR | Kurzu měn | Reálné ekonomiky | Posílení | USD | Depreciace | Cíl ČNB | Posilování koruny | Evropské PMI | HDP v EU | Německé ceny výrobců | Viceguvernér ČNB | Trh s nemovitostmi | Odhad spotřebitelské důvěry | Zisk | Průmyslová výroba v Německu | Euro dnes | Německý DAX | Eurostat | Americké centrální banky | Analýzy | Evropské ekonomiky | Vládní výdaje | Spotřebitelský sentiment | Bundesbanka | Data z ekonomiky | Čínské úřady | Bohatý | Swapy | Růst německé ekonomiky | Béžová kniha | Cenové tlaky | CZK | Aktuální kurz eur | Investovat | Evropská ekonomická důvěra | Demokraté | CAC 40 | S&P | Úroková sazba | Zasedání Evropské centrální banky | Nákupy dluhopisů | Britské volby | DJIA | Česká nezaměstnanost | Dovoz | Unie | České firmy | Dobrá nálada | Deflace | České PMI | Německé firmy | Turecká lira | České hospodářství | Prezident | Vybírání zisků | Zprávy | ZEW | Dnešní data | Čínské zboží | Ceny zemědělských výrobců | Výsledky | François Villeroy de Galhau | Globální ekonomiky | Zlepšení sentimentu | Euro Stoxx 50 | HUF | Inflační tlaky | Průzkum | Cena ropy WTI | Šíření nákazy COVID-19 | Dovoz ropy | Americký index | Energie | Index výroby | Růst inflace | Minimální mzda | Makroekonomický výhled | Kapitálové rezervy | Pesimismus | Objem | Dobré výsledky | Cestovní kanceláře | Britský ministr financí | IEA | Britský FTSE 100 | Ekonomický vývoj | Firmy | Investiční aktivita | Předstihové indikátory | Demokraté a Republikáni | Bydlení | Hlavní úroková sazba | Ekonomika Německa | Studie | Data z průmyslu | EUR/PLN | Nástroj | Zpráva | Polsko | Ratingová agentura | Představitelé Fedu | Cenová hladina | Měna | Bankéř | Pokles úrokových sazeb | Objem intervencí | Janet Yellenová | Ceny ropy | Nasdaq | Státní rozpočet | Deficit | Zasedání Fedu | Jackson Hole | Tvrdý brexit | Švédská národní banka Riksbank | OPEC | Výroba v eurozóně | Bloomberg | Zhoršování situace | Jednání FOMC | GBP | Nabídka | Maloobchod | Centrální banky | Aktuální cena ropy | Index výrobních cen | Inflace v EU | Trump | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Prezidentka ECB | Dolary | Evropské trhy | Averze k riziku | Kurzarbeit | Britský statistický úřad | Odhady trhu | Evropské akcie | Restriktivní opatření | Americké objednávky | Podnikatelská důvěra | Ropa Brent | Dopady epidemie koronaviru | Americké akcie | Vyhlídky | Cena ropy brent | Obchodní rozhovory | Deficit rozpočtu | Český běžný účet | Evropská ekonomika | Program nákupu aktiv | Depozitní sazby | Reakce trhu | Index Nikkei | Trh | Komise | Kurz EUR/USD | Vládní podpory | Nový výhled | České koruny | Měnová autorita | Bailout | Lídři EU | Cena zlata dnes | Korekce | Výrazný pokles | Kurz forintu | Česká bankovní asociace | Průzkumy | Videokonference | Francie | Obchodní strategie | Konkurenceschopnost | Pokles HDP | Uvolňování karanténních opatření | Dopady koronaviru | Index cen průmyslových výrobců | Propad | Zasedání Světového ekonomického fóra | Posílení dolaru | Turecko | Sazby ČNB | Americké zásoby ropy | Stimulační opatření | Ekonomický propad | Nový ekonomický výhled | HDP eurozóny | Očekávání investorů | Poklesy HDP | Rating | Dezinflace | Pandemie koronaviru | Microsoft | Vládní dluhopisy | Daňové úlevy | Výsledky průzkumu | Trh s futures | Spotřebitelská inflace | Demokratické strany | Hrubý domácí produkt | Podnikatelé | Zpomalování ekonomiky | Kurz dolarů | Odchod z EU | Důvěra | Pravděpodobnost | Futures | Britské libry | Zahraniční obchod | Devalvace | Kurz koruny k euru | Donald Trump | Intervence ČNB | Výpadky | Graf | Makroekonomické zprávy | Odliv dividend | Akciový index | Centrální banka | Přehled | Plyn | Slabší data z průmyslu | Eurodolar | Jádrová inflace | Andrew Bailey | Stavebnictví | Hospodaření | Zveřejněná data | Zpomalení ekonomiky | Fed | Americká centrální banka | Index volatility | Růst spotřebitelských cen | Zpracovatelský sektor | Dnešní datový kalendář | Institut Ifo | Březnová inflace | Apple | Údaje o inflaci | Běžný účet | Dubnová inflace v eurozóně | Reuters | Brexit | ZEW indexy | Kompozitní index | Směnný kurz | Opatření proti šíření epidemie | Německý PMI | Data z americké ekonomiky | Depozitní sazba | Výrobní aktivita | Obchody | Souhrnný index | Švédská inflace | Cena Brentu | Sazby ECB | Utahování měnové politiky | Oslabování dolaru | Česká měna | S&P 500 | Nižší růst | Data z amerického trhu práce | Zvýšení úrokových sazeb | Záporné sazby | Obchodování | Americký dolar dnes | Zemní plyn | Český hrubý domácí produkt | Předseda | Libra | Koronavirová krize | Americký dolar | Opatření centrálních bank | Snížení sazeb | Evropská měna | Indikátory ekonomického sentimentu | Financovat | Příprava | Aleš Michl | Řecko | Kurz EUR/CZK | Aktuální cena | Říjnová inflace | ČNB Vojtěch Benda | Míra | Předsedové vlád | Ministři financí | Hospodaření státu | Úroky | HDP v USA | Americký průmysl | Finančnictví | Očekávání analytiků | Růst světové ekonomiky | Finanční rizika | Předstihové ukazatele | ČNB Tomáš Holub | Silný trh | Akcie dnes | Růst ekonomiky eurozóny | Příjmy z obchodování | Japonsko | Klesající trend | EBay | Čínská ekonomika | ECB | Ceny | CHF | Finální odhad | ČNB | Horší data | Evropská unie | Těžba ropy | Jiří Rusnok | Pokles | Prognóza ČNB | Onemocnění | Helena Horská | Žádosti o podporu | Země EU | Pokles výnosů dluhopisů | Globální rizika | Nejvýraznější pokles | Tržní očekávání | Americká ekonomika | Podpora | Nejistota | COVID-19 | Finanční krize | Tempo poklesu | Index cen | Německý ministr financí | Daně | Portugalsko | Globální finanční trhy | Lídři | OECD | Pokles indexu | Sentiment v Německu | Úrokové sazby Fedu | Ekonomická důvěra | Zisky | Prezident Trump | Oslabení koruny | Fox Business | Bankovní rada České národní banky | Sell | Americká data | Globální ekonomika | Ceny komodit | Nejprudší pokles | Boris Johnson | Kurzový závazek | Cena zlata | Světové obchodní organizace | Organizace zemí vyvážejících ropu | Růst cen | Riksbank | Vývoj úrokových sazeb | Momentum | Zdravotní pojištění | Devizový trh | Německá vláda | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | Výdaje | Index nákupních manažerů (PMI) | Financování | Polská ekonomika | ČSÚ | JDE | Makroekonomické ukazatele | Index nákupních manažerů | Automobilový průmysl | Zasedání americké centrální banky | Počet registrací nových osobních aut | Tovární objednávky v Německu | Šíření nemoci COVID-19 | Maďarský forint | Internetové firmy | Obchodní spory | Virus | Rozhodnutí ČNB | Dílčí index | Opatření proti šíření koronaviru | Překoupení | Jedno euro | Index nákupních manažerů ve výrobě | QE | Průměrná mzda | Cena | Dnešní čísla | Spotřebitelská důvěra v eurozóně | Hospodářský růst | Prezident Fedu | Posílení eura | Odhodlání | Důvěra v průmyslu | WTI | Světová banka | Bod | Miliardy korun | Americké akciové trhy | Polský zlotý | PRIBOR | Pokladniční poukázky | Cena ropy dnes | Spekulace | Predikce vývoje | Republikáni | Evropské indexy | Saúdská Arábie | Zpomalení globální ekonomiky | Domácnosti | FTSE | Silný propad | Mediánová mzda | Výkyvy kurzu koruny | Cena ropy | Budoucí nastavení měnové politiky | Inflace | Utáhnout měnovou politiku | Devizové intervence | Tržby | Větší riziko | Marže | Využití kapacit | Účet platební bilance | Situace | Koronavirová epidemie | Německý Ifo index | Koruna zpevnila | Předběžné výsledky | Daně z příjmů | Euro vůči dolaru | Zkušenosti | Americká průmyslová produkce | Nové zakázky | Lira | Vývoj kurzu EUR/USD | USD/CZK | Snížení ekonomické aktivity | Aukce | Růst mezd | ISM indexy | Očekávání do budoucna | RUB | Finanční systém | Sazby beze změny | Kurz | Evropská centrální banka | IFO index | ISM | Stagnace | Pokles výnosů | Německý růst HDP | Cena ropy klesá | Aktivum | Naše prognóza | EUR/HUF | EUR/RUB | Kurz české koruny | Ekonomický institut | Konsensus | Analytik | Výše úrokových sazeb | Spekulace na růst | Odvětví české ekonomiky | Německá průmyslová výroba | Vývoz z Německa | Tuzemský maloobchod | Predikce | Německý vývoz | Analytici | Splatnost | Dobré zprávy | Úřad práce | Kurz koruny | Důvěra v eurozóně | Mario Draghi | Hospodářství | Euro STOXX | Dlouhodobější cíle | Tuzemská inflace | Snižování úrokových sazeb | Alokace | Philadelphia Fed index | Zasedání ECB | Portfolia | Růst důvěry | Převis | Odhady PMI | Poptávka | Měnověpolitické zasedání | Koronavirové krize | Dopady koronavirové pandemie | Vývoz | Názory analytiků | Economist Intelligence Unit | Záchranný program | Recese | Index strachu | Konsenzus | Švýcarský frank | Německý ZEW index | CZK/EUR | Britská ekonomika | Digitalizace | Implikovaná volatilita | Konec kurzového závazku | Největší propad | Počet nových žádostí o podporu | Růst americké ekonomiky | Signály | TLTRO | Koronavirové pandemie | Americké státní dluhopisy | 7 dní s korunou | Frank | RBroker | Hospodářský růst v Číně | Kurz eura | Ztráty zaměstnání | Vystoupení z EU | Změna sazeb | Ceny energií | Fáze obchodní dohody | Americké indexy | Dávky v nezaměstnanosti | Ceny potravin | Politická nejistota | Rychlý růst mezd | Meziroční míra inflace | Index důvěry | Japonský premiér | Rizika | Eurozóna | Prezident Donald Trump | Francouzský CAC 40 | Ekonomický institut Ifo | OSN | Opatření proti šíření nemoci | Hang Seng | Předpovědi | Bondy | Finanční prostředky | Zásoby ropy | Světové ekonomiky | ROCE | Růst HDP | Ministr financí Scholz | Trend | Obchodovat | Pokles sazeb | Dow Jones Industrial | Celkový výsledek | Míra inflace | Spotřebitelská důvěra | Ekonomové | MMF | Průmyslová výroba v eurozóně | USD/RUB | Čínské akciové trhy | Fed index | Indexy | Citi | Zvyšování sazeb | Vývoj inflace | Zpřísnění měnové politiky | Výrobní PMI | Japonská měna | Mezinárodní měnový fond | Guvernér centrální banky | Peking | Průmysl | Oslabení kurzu | Dluhopisový trh | Podnikání | Tempo růstu | GfK | Aktivita firem | Bankovnictví | Naděje pro německou ekonomiku | Francouzská ekonomika | Nadhodnocení | Akciové trhy | České dluhopisy | Úrokové sazby | Rušení cel | Redukce | Datový kalendář | Bankéři | Kurz amerického dolaru | Investiční výdaje | Ekonomika Spojených států | Bankovní rada | DAX | Zasedání České národní banky | SARS | Fiskální stimuly | Fiskální politika | České měny | Tuzemský průmysl | Business | Facebook | Prezident USA | Pokračování hospodářského růstu | Ceny výrobců v eurozóně | Indikátor | Pokles cen | Prodej aut | TikTok | Odhad růstu ekonomiky | Tempo růstu ekonomiky | SP500 | Raiffeisenbank a.s. | Peněžní trh | Průmyslová výroba v tuzemsku | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA | Program kvantitativního uvolňování | Vývoj kurzu | Měny regionu | Fiskální politiky | Aktivita zpracovatelského průmyslu | Index euro | CPI index | Čínské akcie | Euro | Ministryně financí | Diskontní sazba | Sentix | Německý statistický úřad | Pochybnosti | Schodek zahraničního obchodu | Prodeje automobilů | Ekonomika eurozóny | Členské země Evropské unie | Omezení těžby | Sentiment | EUR/SEK | Politika | Pozornost trhu | PLN | Míra nezaměstnanosti | Analytika | Cena barelu ropy | Ceny průmyslových výrobců | Německá ekonomika | Indikátory důvěry | Měnová politika ECB | Forint | Výprodej | Ceny zeleniny | Velká Británie | Výnosy amerických dluhopisů | Další vývoj | Index Exportu | Dnes zveřejněná data | Ekonom | Optimismus | Rekordní propad | Optimismus investorů | Rozpočtové politiky | Aktivita ve službách | Geopolitická rizika | Letectví | Indie | Očekávání trhu | Měnové politiky | Akciové indexy | Index volatility VIX | Řecká ekonomika | Tomáš Holub | Hospodářská recese | Ekonomická data | Byznys | Elektřina | WTO | Zotavování v USA | Proticyklické kapitálové rezervy | Investiční aktivity | Fiskální balíček | Zhodnocení | Dolar | Snížení základní úrokové sazby | Úrokové sazby ECB | Výhled | FOMC | Růst akcií | Rada ČNB | Americký trh práce | Economist | Indexy nákupních manažerů | Propouštění | Finanční trhy | Statistický úřad | Nízké ceny ropy | Klid | Expanze | Světová obchodní organizace (WTO) | Výnosy státních dluhopisů | Situace v Číně | Financial Times | Počet Američanů žádajících o podporu | PMI za leden | Nikkei 225 | Počet nakažených | Spread | Schodek | Pracovní trh | Theresa Mayová | New York | Aktuální kurz | Saldo zahraničního obchodu | Ekonomika | Obchodní bilance | CRIF | EU | Zotavení ekonomiky | Problémy | Zpomalení růstu | G20 | Členské státy | Dnešní PMI | Indexy důvěry | Americké ceny výrobců | Konzervativní strana | Prezidentské volby | Výnosy německých dluhopisů | Základní úrokové sazby | Nezaměstnanost | Dolarový index | Měnová politika ČNB | USA a Čína | Inflace v Německu | Index ekonomické aktivity | Ropa | Dluhopis | Czech Credit Bureau (CRIF) | Americká inflace | Makroekonomická data | Odliv zahraničního kapitálu | Znovusjednocení země | Capital Economics | Transakce | Silné euro | Obchodní jednání | Prodeje existujících domů | Ekonomka | Snížení úrokových sazeb | Růst cen potravin | Zaměstnanost | Irsko | Bankovní sektor | Reinvestice | Sentix index | Ekonomika EU | Značný pokles | Americká odvetná cla | Bilance Fedu | Inflace v prosinci | Finanční sektor | Daňové příjmy | Oslabení eura | Uvolnění měnové politiky | Rozdíl v ekonomické úrovni | MSCI | Karanténní opatření | Mnichovský ekonomický institut | Ekonomické restrikce | Zvyšování úrokových sazeb | Christine Lagarde | Odhad růstu globálního HDP | Indikátor důvěry | Obchod | Indexy PMI | Optimismus na trzích | Data z Německa | Burza dnes | Prognóza ECB | Světová zdravotnická organizace | Pohonné hmoty | Globální finanční krize | Pandemická situace | Rusko | Ceny výrobců | Úsilí | Počet Američanů bez práce | Empire State Index | Obchodní den | Spojené státy | Makroekonomické události | Zkušenost | Restart ekonomiky | Signál | Ekonomický výhled | Zdražování | Ekonomické krize | Člen bankovní rady | Britská vláda | Likvidita trhu | ADP | PMI ve službách | Přijetí eura | Kupní síla | Trhy | Úbytek | Růst eurozóny | Ropy | Devizové rezervy | Záchranný balíček | Guvernér české národní banky | Koruna posílila | Členové OPEC | LTV | Úspěch | ZEW index ekonomického sentimentu | Nový šéf Fedu | Sázky | Představitelé centrální banky | Dynamika mezd | Šéfka Fedu | Dnešní údaje | Úvěrový rating | BMW | Slovensko | Dopad koronaviru | Společná evropská měna | Volatilita | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Země OPEC | Nálada | Míra nejistoty | Indikátory | Tisková konference | Eura | Japonská ekonomika | Nízká nezaměstnanost | Nizozemsko | Organizace | Digitální daň | Brazílie | Ceny stavebních prací | Ceny pohonných hmot | VIX | Růst | Polská centrální banka | Ceny výrobců v USA | Příjmy | Vývoj amerického dolaru | Hospodářský cyklus | Prezident Ifo | Finanční situace | Lucembursko | Aukce státních dluhopisů | Zajištění | Pandemie | Index | Český státní rozpočet | Výsledek referenda | Bohatství | Obchodní vztahy | Průmyslová produkce | Ceny nemovitostí | Vyjednávání o brexitu | ISM index | Růst cen výrobců | Hospodářské noviny | Volby | EUR/CHF | Obchodní podmínky | Repo sazba | Evropské ceny výrobců | Obchodní dohody | Zveřejněné údaje | Nekonvenční měnové politiky | Aktuální situace | Výkyvy | Úvěr | Volatilní | Schodek státního rozpočtu | Banky | Německý průmysl | Míra nezaměstnanosti v ČR | Rozpočtový rámec | Koruna oslabuje | Dow Jones | Americké firmy | Česká inflace | Ekonomické zotavování | Ministerstvo financí ČR | Zpomalení růstu ekonomiky | Měnové trhy | Prodeje nových aut | Bouře Harvey | Oslabení dolaru | MF | Británie | Covid | Výrobní ceny | Šok | Rozpočtový deficit | Rakousko | Maďarsko | Průmyslníci | Oslabování eura | Šéf britské centrální banky | Guvernér banky | Daně z příjmů právnických osob | Nejúspěšnější odvětví české ekonomiky | Dánsko | Prodeje aut | Forward | Vývoj spotřebitelské inflace | Členové rady ČNB | Akcie | Christine Lagardeová | Ministři financí eurozóny | Očekávaný růst | Obchodování s akciemi | Ekonomické aktivity | Inflace v USA | Dopady pandemie | Mzda | Ekonomiky | PMI ze sektoru služeb | Měnová politika | Kurzarbeit v Německu | Evropa | Zápis ze zasedání Fedu | Norsko | Největší ztráty | Stabilita | Negativní dopad | Maloobchodní tržby v eurozóně | Americký prezident | Holubice | Nákup aktiv | Prohlášení | Americký maloobchod | Dynamika HDP | Expanzivní fiskální politika | Onemocnění COVID-19 | Britský premiér | Bilance zahraničního obchodu | Banka | Obchodní dohoda | Nesoulad | Akciové burzy | Produkce ropy | Předpověď | Země eurozóny | Kurz dolaru | Ekonomický růst | Brexit bez dohody | Míra zisku | Krize | Kvantitativní uvolňování | UBS | Údaje | Ministr obchodu | Důvěra investorů | Snižování cen | Summit EU | Vývoj eura | Konec roku | Ekonomiky eurozóny | Podíl nezaměstnaných | Růst cen průmyslových výrobců | Snižování sazeb | Důvěra spotřebitelů | Nemovitosti | Práce | Mzdová dynamika | Dax index | Spoření | NAFTA | Podniky | Americká měna | Aramco | Finanční ztráty | Index spotřebitelských cen | Koruna posiluje | Američané | Volatility | Ministr financí | Rubl | Ztráta | Rozpočet | Poptávky po ropě | Maloobchodní prodeje | Švédsko | Pracovní síly | Guvernér ČNB | Odhady analytiků | Koruna dnes | Slabý trend | Inflace v eurozóně | Německo | Únorová bilance zahraničního obchodu | Český index nákupních manažerů | Měnový výbor | Růst české ekonomiky | Hluboké ztráty | Akciový trh | Mojmír Hampl | Šíření nákazy | Ztráty | Japonský jen | Evropské indexy důvěry | Evropské indexy nákupních manažerů | Bilance | Dubnová inflace | Snížení úroků | Sentix indikátor | Propad sentimentu | Euro vůči americkému dolaru | Šéfka ECB | EUR/GBP | Koš | Investování | Oslabování koruny | Vyšší ceny ropy | Mzdy | HDP v eurozóně | Čínské investice | Sazby Fedu | Zadlužení | Obchodníci | Růst čínského HDP | Ukazatele | Státní dluhopisy | Pozice | Světové akciové trhy | Nízká inflace | Dluhopisy | Stoupající sentiment | Platební bilance | Předsedkyně Evropské komise | EK | Inflace zpomaluje | Makroekonomický kalendář | Akciový index DAX | Uvalení cel | Rekordní pokles | Čína | Koruna | Nárůst nezaměstnanosti | Evropský průmysl | ČR | Nastavení měnové politiky | Zasedání bankovní rady | Tomáš Nidetzký | Stabilita sazeb | Zlepšení nálady | Ministerstvo financí | Nejvyšší deficit | České mzdy | Guvernér | Horší data z Německa | Napětí mezi USA a Čínou | Úrokový diferenciál | USA | Zpracovatelský průmysl | Šíření koronaviru | Odražení ode dna | Kanadský dolar | Sazby | Předkrizové úrovně | Riziko | Cla na americké zboží | Dluhové krize | Německé hospodářství | Miliardy dolarů | Hlavní ekonom | Ceny v průmyslu | Vývoj mezd | Burze | Hodnocení ekonomiky | Podnikové investice | Meziroční inflace | Ekonomické prognózy | Sektor služeb | Zastavení výroby | Česká vláda | Domácí poptávka | Japonská burza | Stimuly | Tržby v maloobchodě | Vojtěch Benda | Americké trhy | Americký ministr financí | Investiční stratég | Statistika | Vývoj ceny | Epidemie SARS | Čínský HDP | Intervenovat | Emise | Výnosy italských dluhopisů | Německá inflace | Více peněz | Šíření onemocnění | Nervozita | Britský akciový index FTSE 100 | Japonská centrální banka | Euforie | Investiční | Vývoj měnového kurzu | Nastavení úrokových sazeb | Ekonomika USA | Průmyslová výroba | Ekonomický optimismus | Včerejší obchodování | Pozornost finančních trhů | Výkonnost | Česká ekonomika | Politické napětí | Zájem investorů | Růst důvěry v českou ekonomiku | Cena komodit | Růst poptávky | Hospodářské oživení | Budoucnost | Obchodní války | Distribuce | Evropské sdružení výrobců automobilů | Index S&P 500 | Referendum | Ekonomická situace | Česká koruna | Kurz české měny | Ceny ve výrobní sféře | Konzervativci | Zlato | HDP | Restrikce | Maloobchodní tržby | Likvidita | Švédská národní banka | Obchodní partner | Členské země | Fond | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Hlavní ekonomka | Vývoj cen ropy | Dnešní zprávy | Světová obchodní organizace | Tiering | Inflační očekávání | Zpracování kovů | Pandemická situace v USA | Stavební výroba | G7 | Nedostatek zakázek | Čínské vlády | Fundamenty | Japonský Nikkei | Růst ekonomiky | Americká cla | Analýza | ČNB dnes | Americká centrální banka FED | Výrobní náklady | Záchranný balík | Tuzemská nezaměstnanost | Miliardy | Výnosy | Index FTSE 100 | Mezinárodní obchod | Průmysl a stavebnictví | Ekonomické zotavování v USA | Devizové rezervy ČNB | Český HDP | Propad průmyslové výroby | Koronavirus | Nálada na finančních trzích | Kurz EUR | Centrální bankéři | Kurz koruny vůči euru | Indikátor důvěry v ekonomiku | Belgie | Indikátor ekonomického sentimentu | Zlepšení | Solidní růst | Měnové podmínky | Americké akciové indexy | Amazon | Španělsko | Čínská poptávka | Jerome Powell | Česká národní banka | Epidemie koronaviru | Příjmy domácností | Index DAX | Listopadová bilance zahraničního obchodu | Markit | Držení akcií | Nákup dluhopisů | Čínské firmy | Ministerstvo financí České republiky | Americké vlády | Spotřebitelské ceny
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot

Předchozí klíčová slova

Ojetiny
Okamžitý funding
Okamžitý prodej
Okamžitý prodej akcií
Okamžitý vliv
Okasan Securities
OKAY Holding
OKB
OKD
Okénko finančního trhu

Následující klíčová slova

OKEx
OKEx C2C
OKEx Options
OKEX-TRADE
OKFX
OKchainfx
Oki Electric
Oklahoma
Okolnosti propadu turecké měny
Oko obchodníka
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024
Potvrďte prosím... Zavřít