Ozvěny trhu

Ozvěny trhu: Německá recese nás dožene
24.10.2019 Nacházíme se v období, kdy veřejné i privátní instituce revidují své prognózy a nejinak jsme na tom my. Z pohledu finančních trhů bude samozřejmě nejdůležitější ta, kterou představí ČNB na jednání bankovní rady 7. listopadu a na jejímž podkladě bude na stole opět diskuse o možném zvýšení úrokových sazeb.

Ozvěny trhu: Ekonomiku musí podpořit i rozpočtová politika
24.10.2019 Globální nejistoty související s obchodními válkami a nárůstem protekcionismu se samozřejmě negativně promítají do nálady primárně průmyslníků po celém světě. V Evropě je situace o to horší, že se musíme potýkat s nejistotami kolem brexitu, a specifickým problémům čelí němečtí producenti ve světle strukturálních změn, kterými prochází tamní automobilový a energetický průmysl. Již více než rok německá průmyslová výroba zaznamenává meziroční pokles, a jako celek vykáže zřejmě náš západoevropský soused s čísly za třetí čtvrtletí recesi. Celoroční růst německé ekonomiky odhadujeme na pouhých 0,5 % a vyhlídky pro rok nadcházející o moc výše nejsou.

Ozvěny trhu: Pražský akciový trh má co nabídnout
03.10.2019 Pohled na letošní vývoj akciových titulů na pražské burze mi příliš radosti nedělá. Vezmeme-li v potaz vyplacené dividendy, akcie v rámci indexu PX přinesly vlastníkům doposud zhruba devět procent. To sice není špatné, ale ve srovnání s hlavními trhy je to mizérie. A je nutné podotknout, že téměř dvě třetiny dosavadního zisku obstaraly právě dividendy. V tom je pražský trh zase oproti světovým trhům nadprůměrný. Vina tak padá na cenový růst akcií, což do velké míry ovlivnila i postupná rebalance indexů MSCI v neprospěch středoevropských rozvíjejících se trhů. Přitom výsledky firem za první polovinu letošního roku rozhodně špatné nebyly.

Ozvěny trhu: Vyschlý pramen dolarové likvidity
27.09.2019 V běžných časech se o dění na peněžním trhu v médiích příliš nedočtete, a to ani v USA, kde hraje daleko zásadnější roli než v kontinentální Evropě nebo v České republice. I proto trhy překvapila nedávná zpráva o skokovém nárůstu krátkodobých úrokových sazeb na tomto trhu v USA. Ty jsou odvozeny od základní úrokové sazby americké centrální banky a v době klidu se pohybují v centrální bankou stanoveném pásmu. Nicméně v situaci, kdy se na trhu objeví příliš subjektů s nedostatkem finančních prostředků, roste poptávka po úvěrech a úrokové sazby rostou. Pokud je situace opravdu dramatická, dostane se tržní úroková sazba z daného pásma, což je signál pro ostatní hráče, že se děje na finančních trzích něco špatného, a pro centrální banku důvod k akci.

Ozvěny trhu: Rizika oslabení koruny rostou
26.09.2019 Měny rozvíjejících se trhů byly v loňském roce pod tlakem především z důvodu celkem výrazně se utahující měnové politiky ze strany americké centrální banky a stále atraktivnějších dolarových úrokových sazeb. Nijak zásadně se to ale nedotklo středoevropských měn.

Ozvěny trhu: Aktuální cena akcií ČEZ je mimo mísu
29.08.2019 Při pohledu na současný vývoj akcií ČEZ jen kroutím hlavou. Oproti začátku roku se jejich cena nachází o pět procent níže. Započteme-li dividendu, jsme zhruba na nule. Evropský sektor utilit si jako celek polepšil o více jak 14 %. Přitom ČEZ má to nejhorší již za sebou.

Ozvěny trhu: Přijde do USA recese?
18.07.2019 Trh je jednoznačně přesvědčen o tom, že američtí centrální bankéři na zasedání, které se uskuteční na konci tohoto měsíce, sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Naposled se přitom dolarové sazby snižovaly před dlouhými více než deseti lety, kdy panovala globální finanční krize. Po jejich poklesu na nulu, musel Fed přijít s nestandardním opatřením v podobě programu kvantitativního uvolňování. Řítíme se do obdobných problémů či nikoliv?

Ozvěny trhu: Německému průmyslu se nedaří odrazit se ode dna
14.06.2019 Poslední rok německý průmysl neprožívá zrovna nejlepší období. Sužují ho přechodné i strukturální problémy, které se hrnou jeden za druhým. Odstartovala to aféra Dieselgate, ke které se v druhé polovině loňského roku přidala změna emisních limitů. Ta přinesla automobilkám řadu problémů a výrazný pokles v jejich produkci. To vše v době, kdy Donald Trump začal vážně ohrožovat globální obchod svou představou spravedlivého systému. Nejistota z toho, jak se bude vyvíjet poptávka v Číně, USA, či i vlivem toho jak dopadne brexit ve Velké Británii pak hnal důvěru v ekonomiku střemhlav dolů.

Ozvěny trhu: Volby do EP mohou ovlivnit německou politiku
24.05.2019 Již dnes odpoledne se otevřou volební místnosti a zvolíme si nové zástupce do Evropského parlamentu. I když lze volby chápat test současné vládní koalice, těžko od jejich výsledku očekávat nějaký dopad na české hospodářství či lokální finanční trhy. Z tohoto pohledu důležitější budou až parlamentní volby na podzim roku 2021, což je mimo jiné vidět na formování návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Ozvěny trhu: Rubl poráží ostatní měny v regionu
23.05.2019 Vyostření obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou a zvyšující se geopolitická nejistota, například kvůli povolební situaci po municipálních volbách v Turecku, které se konaly na konci března, se na finančních trzích v posledních týdnech projevují nárůstem averze k riziku a útěkem do aktiv bezpečného přístavu.

Ozvěny trhu: Kolik stojí obchodní válka
16.05.2019 Napětí mezi Čínou a Spojenými státy kolem cel na dovoz zboží eskaluje úměrně k počtu nových tweetů prezidenta Trumpa. Z tónu, jaký používá, jde cítit přesvědčení, že cla pomáhají americkým spotřebitelům i výrobcům v duchu jeho předvolebního hesla „make America great again“. Celá situace ho staví před voliči do pozice silného a rozhodného politika, který se nebojí hájit zájmy své země.

Ozvěny trhu: ČEZ svojí dividendovou politiku jen tak nezmění
16.05.2019 Management ČEZ opět rozvířil vody mezi minoritními akcionáři, kteří věřili, že návrh dividendy z loňského zisku bude začínat trojkou. Skutečnost je 24 CZK na akcii, což odpovídá 99 % loňského očištěného zisku. Dividendová politika zůstala beze změny, tj. vyplácet dividendu v rozmezí 60 až 100 %. Zdůvodnění takto nízké dividendy management našel v udržení „áčkového“ ratingového stupně pro své závazky.

Ozvěny trhu: Čas pro defenzivní dividendové akcie
18.04.2019 Pozornost finančních trhů se čím dál více stáčí ke Spojeným státům, kde vrcholí hospodářská expanze, která se zapíše jako nejdelší období ekonomického růstu v historii země. Pravděpodobnost recese v USA v následujících 12 měsících se zdvojnásobila. Ta se dotkne i zbylých částí světa. Slabší makroekonomická data a zejména nejistoty spojené s obchodními válkami, brexitem aj. se podepsaly pod to, že centrální banky po celém světě přistoupily opět k opatrnějšímu postoji ve zpřísňování měnové politiky. Podíváme-li se na odhady zisků amerických i evropských firem pro letošní rok, je patrný posun očekávání k horším výsledkům.

Ozvěny trhu: Koruna není hvězdou regionu
03.04.2019 Máme za sebou první kvartál a při pohledu na výkonnost české měny můžeme konstatovat, že ani letos to zatím na velké zisky nevypadá. Posílení o téměř šest procent v roce 2017, kterých koruna dosáhla po uvolnění režimu kurzového závazku je dávno za námi. V loňském roce navzdory tržním očekáváním i předpokladům ČNB nejenže neposilovala, ale dokonce v celoročním hodnocení o necelé procento oslabila.

Ozvěny trhu: Zvedne ještě letos Fed vůbec sazby?
20.03.2019 Dnes večer se dozvíme výsledek jednání nejvyšších představitelů americké centrální banky. Těžko očekávat nějakou změnu v aktuálním nastavení měnové politiky. Tady se jedná především o tom, jak se bude Fed chovat ve zbytku roku a dále.

Ozvěny trhu: Italská politika opět hýbe trhy
14.03.2019 V parlamentních volbách loni v březnu umožnili italští voliči vytvořit kontroverzní koalici levicového Hnutí pěti hvězd a pravicové Ligy severu, dvou odlišných stran, v jejichž programu není jednoduché najít shodu. Přitakávají si akorát v nechuti uskutečnit strukturální reformy, které ale italská ekonomika potřebuje stále naléhavěji. Brzdí ji také nestabilní situace v bankovním sektoru, který nemůže poskytovat dostatek úvěrů. Ty jsou pro nakopnutí ekonomiky důležité. Jejich objem už ale více než dva roky klesá. Třetí největší ekonomice eurozóny navíc nepomáhá ani nejistota plynoucí z geopolitického vývoje či růst nákladů na vládní dluhy. V rámci vládní koalice je těžké něco smysluplného prosadit či obhájit.

Ozvěny trhu: Čína má investorům stále co nabídnout
14.03.2019 Čínskému akciovému trhu se od začátku letošního roku daří. Mnoho indexů různě složených z čínských akcií si letos polepšilo výrazně přes dvacet procent, v některých případech překonaly i 30% hranici. Nabízí se tak otázka, zda stále existuje prostor pro jejich další růst.

Ozvěny trhu: Na koruně klid před bouří
06.03.2019 Poslední dva týdny patří na tuzemském devizovém trhu mezi velmi nudné, když kurz zůstává uzamčen v pásmu 25,60 až 25,70 CZK/EUR. Letošní rok se zatím nese ve znamení snižující se závislosti kurzu české měny na globálním sentimentu a vývoji okolních regionálních měn. To byl případ loňského roku. Letos se zdá koruna do určité míry opět ovlivňována i domácími událostmi.

Ozvěny trhu: Nedaňme, investujme
28.02.2019 V posledních měsíčcích zintenzivňuje zejména na politické úrovni debata o tom, jak zabránit tomu, že z české ekonomiky směřuje nezanedbatelná část vytvořeného důchodu do zahraničí. V médiích se často hovoří o zhruba 300 miliardách korun, o které přicházíme. Padají návrhy na vyšší zdanění dividend či zavedení speciální sektorové daně, na mysli se přitom má často bankovní daň. Je to ale opravdu jediný směr, kterým lze na problematiku nahlížet? Pomiňme přitom debatu ohledně účinnosti těchto kroků ve smyslu, že zdanění dividend směrem k mateřským společnostem v rámci EU, kde platí volný pohyb kapitálu, není možné, a že bankovní daň omezující zisky bank může vést k omezování financování ekonomiky.

Ozvěny trhu: Fed zvyšování sazeb ukončil, ECB začne koncem roku
20.02.2019 První letošní jednání centrálních bankéřů na obou stranách Atlantického oceánu optimismem rozhodně nehýřilo. Spíše tomu bylo naopak a o dalším utahování měnové politiky v podobě vyšších úrokových sazeb si můžeme nechat jenom zdát.

Ozvěny trhu: Finanční trhy nevypadají na počátku roku tak špatně jako vloni
07.02.2019 Na rok 2018 nebudou investoři vzpomínat zrovna v dobrém. Těžko se jim totiž hledalo aktivum, které si za celý rok připsalo pozitivní výsledek. Pod tlakem byly akciové trhy, komodity či euro. Za vítěze lze pokládat aktiva bezpečného přístavu, jako je americký dolar či kvalitní státní dluhopisy.

Ozvěny trhu: Ne krize, ale ekonomické zpomalení
03.01.2019 S blížícím se koncem loňského roku jsme v mediálním prostoru zaznamenávali stále více a více chmurnějších předpovědí, jak se letos bude českému hospodářství dařit. Je jasné, že rizika z vnějšího prostředí zůstávají opravdu vysoká, ale nejinak tomu bylo i před rokem. Čelili jsme vyhrocené situaci na jihokorejském poloostrově, Donald Trump se chystal k rozpoutání obchodních válek, v Evropě jsme se těšili na italské volby či vyjednávání o brexitu, báli jsme se výraznějších turbulencí na finančních trzích. Mnoho z těchto rizik se do určité míry naplnilo, přesto o ekonomické či globální krizi opravdu hovořit nemůžeme. Naopak globální ekonomika rostla v roce 2018 v podstatě stejným tempem jako o rok před tím.

Ozvěny trhu: Medvědí rodina se rozroste a upevní si nadvládu na akciových trzích
27.12.2018 Závěr letošního roku přivábil na trhy medvědy. Již několik akciových indexů totiž od svého letošního vrcholu spadlo o více jak 20 %, což je vývoj, který označujeme za začátek medvědího, tedy klesajícího trendu. Otázkou tak bezesporu je, zda se medvědí rodina rozroste o další členy. Podíváme-li se na dosavadní propady dalších světových indexů ze svých maxim, jako například amerického S&P 500, evropského Stoxx 600 nebo i celosvětového MSCI (-16 až -18 %), tak je velmi pravděpodobné, že k německému, italskému, japonskému nebo hongkongskému chlupáčovi se přidají další kamarádi.

Ozvěny trhu: Křišťálová koule výnosové křivky
05.12.2018 Nejpodceňovanějším makroekonomickým indikátorem dneška je zřejmě výnosová křivka. Tolik pozornosti je upřeno na HDP, inflaci nebo kurz koruny, přitom tyto veličiny odrážejí spíše to, co se již stalo, než to, co nás čeká. Koho zajímá budoucnost, ať se podívá na výnosovou křivku. Ta v současnosti poskytuje varovný signál, její sklon se totiž blíží záporným hodnotám. Pokusím se vysvětlit, co to znamená pro trh i každého z nás.

Ozvěny trhu: Produktivita v Itálii musí vzrůst
15.11.2018 Poslední týdny je Itálie opět ve středu dění. Roztržky s Evropskou komisí ohledně návrhu státního rozpočtu na příští rok nenechávají trhy klidnými. Výprodeje na italských státních dluhopisech je výnosově vrací do roku 2013, kdy zuřila evropská dluhová krize. A euro je i kvůli Itálii nejslabší za posledních 16 měsíců.

Ozvěny trhu: Koruna bude posilovat pomaleji, úroky porostou
31.10.2018 Zítra zveřejní svou novou prognózu Česká národní banka. V Komerční bance jsme tak učinili již na začátku tohoto týdne. Očekávaný meziroční růst tuzemského hospodářství jsme pro letošní rok revidovali mírně směrem dolů na 2,9 procenta pro rok letošní a na 2,7 procenta pro rok příští. Ve srovnání s loňským růstem o 4,5 procenta se tak jedná o citelné zpomalení.

Ozvěny trhu: Na akciového medvěda je ještě čas
25.10.2018 Přestože není říjen zcela za námi, lze konstatovat, že z pohledu vývoje globálního akciového trhu patřil k nejhorším za několik let. Index MSCI zahrnující akcie rozvinutého i rozvíjejícího se světa od začátku října klesl o sedm procent, což je nejhorší výsledek od srpna 2015. Díky tomuto měsíci tak přišel o všechny letošní zisky a oproti začátku roku se obchoduje o pět procent níže.

Ozvěny trhu: Kdo nahradí Draghiho
14.09.2018 Současnému prezidentovi ECB, jednomu z nejmocnějších mužů finančního světa, M. Draghimu končí příští podzim mandát. Kdo ho ve funkci nahradí, záleží překvapivě na tom, kdo bude příštím prezidentem Evropské komise, a tedy na výsledku voleb do Evropského parlamentu v květnu 2019.

Ozvěny trhu: Žádná další americká cla na evropská auta. Ale jen do příštího Trumpova tweetu
30.07.2018 J. Juncker se už jako několikátý vysoký představitel EU v řadě snažil na středeční schůzce v Bílém domě s D. Trumpem lobovat za odstranění jeho úvah na zvýšení amerických cel na automobily. J. Junckerovi se nakonec alespoň podařilo tyto úvahy odložit. Klid ve vzájemném obchodu tedy platí, jak jsme si již zvykli, až do dalšího tweetu amerického prezidenta na toto téma.

Ozvěny trhu: Raději hodnotové než růstové akcie
27.07.2018 Růstové akcie se v letošním roce těší většímu zájmu než ty hodnotové. Zatímco první zmíněné si letos polepšily o více jak 11 %, ty druhé jsou vesměs na nule. V rámci indexu Russell 1000 Growth mapující vývoj růstových akcií nalezneme i všechny největší technologické společnosti jako Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet nebo Facebook. Těchto pět společností se v půlce letošního roku podílelo na celém indexu 27 % a byly jeho hlavním tahounem. Dominance růstových akcií by bez těchto titulů nebyla tak zcela jednoznačná.

Ozvěny trhu: Euro za 25 korun zřejmě až na příští dovolené
13.07.2018 Kurzový vývoj české měny překvapil v posledních měsících všechny ekonomické analytiky a nejvíce asi samotnou centrální banku. Ta ve své aktuální prognóze publikované začátkem května předpokládala, že průměrný kurz koruny vůči euru se bude během druhého čtvrtletí nacházet pod hladinou 25 CZK/EUR. Ve skutečnosti to bylo 25,60 CZK/EUR. Se vstupem do druhého pololetí se kurz dokonce přehoupl přes úroveň 26 korun za euro.

Ozvěny trhu: Akciové příležitosti stále existují
21.06.2018 Americký akciový trh byl v dosavadním průběhu tohoto roku podpořen silnou výsledkovou sezónou. V současnosti již ale naráží na své mantinely, když rostoucí napětí ze zaváděných celních opatření, zvyšování úrokových sazeb a vyšší volatilita jsou hlavními zdroji rizik. Makroekonomické prostředí zůstává nadále pro akciové trhy příznivé. Budoucí zpřísňování měnové politiky s rostoucími očekáváními na zvyšování sazeb i v EMU budou obecně negativní zprávou pro evropské akciové investory. Trpět však budou především růstové akcie s vysokým dluhem a slabším ratingovým hodnocením, například v Itálii nebo Španělsku.

Ozvěny trhu: Proč se centrální banky nemusí připravovat na recesi zvyšováním sazeb
19.06.2018 Americká centrální banka podruhé v tomto roce zvýšila sazby, a už se ozývají hlasy, že by si i ECB měla pospíšit. Argumentují, že budou-li úrokové sazby vyšší, budou se mít centrální banky odkud odrazit v případě ekonomického zpomalení. Jako kdyby měly teď brzdit rozjetý vlak, aby mohly později šlápnout na plyn. Avšak i při současném zvyšování podle své projekce bude Fed na předpokládané přirozené úrokové sazbě tak za dva roky. S velkou pravděpodobností v té době už teď nejdelší ekonomický cyklus skončí a americká ekonomika bude ve fázi zpomalení. To znamená, že Fed bude muset sazby v té době znovu snižovat.

Ozvěny trhu: Koruna sice oslabuje, okolní měny jsou na tom ale hůře
31.05.2018 Tématem číslo jedna na tuzemském devizovém trhu je v posledních dnech bezesporu oslabování domácí měny. Euro stálo včera ráno bez pár haléřů 26 korun. Takto drahá pro nás byla společná evropská měna naposledy koncem loňského srpna. Proti dolaru jsou ztráty ještě citelnější.

Ozvěny trhu: Italský dluh pod tíhou koaliční smlouvy nejspíš dál poroste
25.05.2018 V souladu s paktem prezentovaném bývalou italskou vládou i pravidly EU by se měl strukturální deficit Itálie v příštích dvou letech snížit na 0,6 % HDP. V současnosti je ale velice nepravděpodobné, že k dodržení těchto podmínek dojde. Formování nové italské vlády je v plném proudu a tvorba koaliční smlouvy dvou populistických stran, které se shodují jen v několika málo bodech, se jeví jako nelehký úkol. V rozporu s paktem o snižování dluhu totiž ne příliš specifická koaliční smlouva povede podle odhadů SG k fiskálním nákladům ve výši 5 % GDP.

Ozvěny trhu: Bez veřejných investic se neobejdeme
18.05.2018 Česká ekonomika roste nepřetržitě od poloviny roku 2013, tedy již téměř pět let. Rozhodně ale neplatí, že by tuzemské hospodářství táhla po většinu tohoto období vyšší investiční aktivita. Spíše naopak. Dědictví globální finanční krize roku a evropské dluhové krize let 2012 a 2013 poznamenalo chuť investovat.

Ozvěny trhu: START na startu
17.05.2018 V úterý si odbyl svoji premiéru na tuzemském kapitálovém trhu nový trh START, prostřednictvím kterého se k finančním prostředkům mohou dostat i malé společnosti. Ze tří nabízených emisí se se zájmem potkaly dvě, a to dodavatel náplní do 3D tiskáren Fillamentum a výrobce pracovních a outdoorových bot Prabos. Posledním nabízejícím byla firma Primoco UAV, která však nezískala potřebné množství nového kapitálu.

Ozvěny trhu: Růžové eurové vyhlídky
10.05.2018 Poslední tři týdny jsou na globálních devizových trzích velmi turbulentní a platí to i pro nejobchodovanější měnový pár na světě – euro vůči dolaru. Zatímco euro během letošního prvního čtvrtletí drželo v průměru letošní zisky kolem třech procent, nedávný vývoj znamenal, že společná evropská měna je již vůči dolaru letos ve ztrátě. Od počátku dubna ztratilo euro vůči dolaru více než čtyři procenta.

Ozvěny trhu: ECB si počká
26.04.2018 Dosavadní letošní vývoj reálné ekonomiky evropským centrálním bankéřům radost příliš dělat nemůže. Výkon průmyslové produkce zaostává za očekáváními, zrovna tak spotřeba domácností. Stavební sektor pak doplatil na nepříznivé počasí v průběhu zimních měsíců. Ještě znepokojivější byl výkyv indikátorů důvěry, které během února a března ostře padaly. Jednou z hlavních obav byl možný dopad narůstajících protekcionistických tendencí na evropskou ekonomiku. Naštěstí v tomto týdnu publikované dubnové indexy další zhoršení nenaznačily.

Ozvěny trhu: Bankéři letos utnou tisk peněz
22.02.2018 Dnešní den přinese zveřejnění zápisu z posledního jednání evropských centrálních bankéřů. Evropské ekonomice se daří, růst v eurozóně dosahuje nejvyšších hodnot za poslední dekádu. Investoři se tedy zcela logicky ptají, co na to ECB.

Ozvěny trhu: ČNB bude opět průhledná
19.01.2018 Blížící se zasedání ČNB, které se uskuteční 1. února, přinese nejen všeobecně očekávané zvýšení úrokových sazeb, ale bude znamenat i návrat k transparentnosti v oblasti zveřejňování makroekonomické prognózy. ČNB se vrátí k praxi před zavedením režimu kurzového závazku v listopadu 2013. Součástí Zprávy o inflaci tak bude nejenom kompletní makroekonomická prognóza, ale i její předpoklady včetně modelové trajektorie úrokových sazeb a měnového kurzu.

Ozvěny trhu: ECB postupně změní komunikaci
18.01.2018 Již za týden se k projednání měnové politiky sejde nejvyšší vedení ECB. Prosincové jednání přineslo dle zveřejněného zápisu posun ve vnímání současné a očekávané ekonomické situace. Vzestupná revize vyhlídek v reálné ekonomice byla dokonce nejvýznamnější v historii. Již v průběhu letošního prvního pololetí by měla být uzavřena negativní mezera výstupu jako poslední dědictví evropské dluhové krize a ekonomické recese. Ekonomický výkon eurozóny tak již nebude pod svým potenciálem.

Ozvěny trhu: Domácnosti profitují z ekonomického boomu
11.01.2018 Data zveřejněná v tomto týdnu dokazují sílu současné expanze českého hospodářství. Finální statistiky z národních účtů za třetí kvartál potvrdily, že růst reálného HDP dosáhl 5 %. Zatímco tento údaj ukazuje, o kolik více bylo za poslední rok v reálných cenách vyprodukováno, klíčové je, jaký důchod z toho pro následné přerozdělení tuzemská ekonomika má. To odhalí pohled na reálný hrubý domácí důchod. Ten za v daném období zaznamenal ve srovnání s HDP nižší růst o 4,1 %. Důvodem je zhoršování tzv. směnných relací. To znamená, že relativní růst vývozních cen je pomalejší než u cen v dovozu.

Ozvěny trhu: Ani letošek nebude rokem dolaru
05.01.2018 První obchodní dny roku 2018 zatím nepřinesly z pohledu kurzového vývoje nic, co by šlo zásadně proti předpokladům. Vloni se na globálním devizovém trhu příliš nedařilo americkému dolaru. Dolarový index si v roce 2017 odepsal více než deset procent. Nový rok znamenal pokračování trendu. Viditelné to bylo na kurzu proti společné evropské měně, středoevropským i komoditním měnám.

Ozvěny trhu: Dolarové sazby dál porostou
05.01.2018 Americká centrální banka přistoupila v loňském roce ke trojímu zvýšení úrokových sazeb. Její klíčová měnověpolitická sazba se tak dnes již nachází bezpečně nad nulovou hladinou, když se pohybuje mezi 1,25 % až 1,50 %. Američtí centrální bankéři vnímají především zlepšující se situaci na trhu práce; kromě udržování cenové hladiny je podpora zaměstnanosti totiž druhým z jejich cílů. Zatím k poslednímu utažení měnové politiky došlo na prosincovém zasedání FOMC. A podle zápisu z tohoto jednání, který byl zveřejněn ve středu, je právě trh práce jedním z důvodů, který umožní Fedu v nastaveném trendu pokračovat. Konkrétně hodnotí centrální bankéři trh práce jako silný a dále posilující. S tím související růst výdělků je pak příslibem dosažení a udržení inflačního cíle v budoucnu.

Ozvěny trhu: Zahraniční investoři čtou Švejka
15.12.2017 Po parlamentních volbách byla včera jmenována vláda, která podle dostupných zpráv zatím nemá zajištěnou důvěru parlamentu. Nejistota ohledně délky působení vlády bez důvěry či dalšího směřování politiky ale zahraniční investory neznervózňuje. Ostatně ani jiné politické události v minulosti neměly velký odraz v kurzu koruny vůči například euru. A ani podstatně delší období vlády bez důvěry se neodrazila v neoblibě investic do českých aktiv. Proto tak události zaznamenané během období mezi volbami a získání důvěry vládou v roce 2002 jsou zahraničního charakteru, kdy tehdy upadl v nemilost celý region střední Evropy. V roce 2014 pak během vlády bez důvěry zase s kurzem koruny vůči euru zamávalo rozhodnutí centrální banky zavést kurzový závazek.

Ozvěny trhu: Trh realit ustojí i zpomalení ekonomiky
01.12.2017 Růst cen nemovitostí, který je nejvíce vnímán prostřednictvím cen rezidenčního bydlení, bude dále pokračovat s tím, jak se budou utahovat podmínky na trhu práce. Tento poptávkový efekt bude pouze tlumen růstem úrokových sazeb. Větší dopad ovšem bude mít do investičních nákupů. Nabídka nebude schopna tyto poptávkové jevy absorbovat, protože dostupná data ukazují, že bydlení jednak nepředstavuje pro developery prioritní oblast a také minimálně v Praze je složité stavět z byrokratických důvodů.

Ozvěny trhu: Co zvýší sazby?
16.11.2017 Máme za sebou listopadovou sérii makroekonomických dat. Na počátku tohoto měsíce přišla centrální banka s novou makroekonomikou prognózou a na základě svého inflačního výhledu rozhodla bankovní rada o letos již druhém zvýšení úrokových sazeb.

Ozvěny trhu: O vyšších sazbách rozhodnou mzdy
10.11.2017 Včera ráno publikovaná data o inflaci za říjen trhy překvapila. Ekonomičtí analytici v průměru očekávali, že meziroční růst spotřebitelských cen udrží svou dynamiku na zářijových 2,7 procenta. My jsme předvídali, že inflace bude o jednu desetinu procentního bodu vyšší. Nakonec to byly desetiny dvě a výsledné číslo se zastavilo na 2,9 procenta, tedy těsně pod horní hranou tolerančního pásma České národní banky. Reakce kurzu koruny nebyla překvapivá. Měna posílila v očekávání, že ČNB ve světle vyšší inflace urychlí tempo zvyšování sazeb. Kurz tak atakoval hladinu 25,50 koruny za euro, což je nejsilnější úroveň za poslední více než čtyři roky.

Ozvěny trhu: Inflační data pomohou dolaru
13.10.2017 Letošní rok rozhodně nelze z pohledu výkonnosti amerického dolaru označit za úspěšný. Zejména v průběhu druhého a třetího čtvrtletí byla americká měna v podstatě pod permanentním tlakem. Chyběla jí podpora ze strany amerických centrálních bankéřů, kteří si se zvyšováním dolarových úrokových sazeb dávali letos načas.

Ozvěny trhu: Hurikány americký dolar ustál
06.10.2017 Zeleným bankovkám se v posledních týdnech daří. Vůči euru se kurz dolaru dostal z hodnot nad 1,2000 dolaru za euro, které opanoval na přelomu srpna a září, pod 1,1800. Impulzem bylo zasedání amerických centrálních bankéřů, kteří vidí dolarové sazby výše ještě do konce letošního roku. A s růstem sazeb na prosincovém zasedání centrální banky počítá i trh.

Ozvěny trhu: Koruna vyšším sazbám nezabrání
01.09.2017 Zvýšení úrokových sazeb, k němuž centrální banka na začátku srpna přistoupila poprvé po téměř deseti letech, nemusí být letos posledním. Naše výhledy počítají s tím, že sazby půjdou výš ještě letos. Přestože prognóza ČNB s takovým vývojem nepočítá, vyjádření centrálních bankéřů z tohoto týdne ukazují, že by se náš předpoklad mohl naplnit. Viceguvernér Hampl i člen bankovní rady Mora možnost tohoto scénáře jasně připustili.

Ozvěny trhu: Budou vyšší sazby?
31.08.2017 Prázdniny se chýlí ke konci a s tím i čas dovolených. A platí to i pro centrální bankéře. Prozatím se tento týden pro média vyjádřili dva, viceguvernér M. Hampl a vrchní ředitel M. Mora.

Ozvěny trhu: Jaderná krize a akcie
17.08.2017 Atomové harašení mezi Washingtonem a Pchjongjangem v minulém týdnu vyděsilo investory napříč kontinenty a způsobilo výrazné propady na globálních akciových trzích. Investoři v obavách z vyhrocení konfliktu přesouvali část svých portfolií do bezpečných aktiv. Cena zlata posílila ke svým několikaměsíčním maximům a globální akciové indexy letěly střemhlav dolů.

Ozvěny trhu: Jak na evropské akcie při posilujícím Euru
11.08.2017 Kurz eura vůči americkému dolaru od začátku letošního roku posílil z 1,05 na 1,17. Klasická poučka o oslabujících akciových trzích při posilující domácí měně však pro evropské akcie na začátku letošního roku neplatila. Především díky dobrým firemním výsledkům a sílícímu hospodářskému růstu v eurozóně evropské akcie až do poloviny května posilovaly a index padesáti největších evropských firem Euro Stoxx 50 si připsal více než 11 %.

Ozvěny trhu: ČNB zvýšila sazby, finanční sektor jásá
04.08.2017 Česká ekonomika jako celek nadějně zrychluje, ČNB zvýšila odhad růstu HDP pro letošní rok na 3,6 %, mzdy výrazně rostou 6% tempem. To vše implikuje tlak na růst inflace, která již v současnosti přestřeluje 2% inflační cíl ČNB.

Ozvěny trhu: Koruna láme rekordy
27.07.2017 Česká měna zdolává v posledních dnech jedno mnohaleté maximum za druhým. Vůči euru v posledních několika dnech kurz neustále oťukává hladinu 26 CZK/EUR a je podle nás pouze otázkou času, kdy k jejímu zdolání nakonec dojde. Impuls podle nás přijde od centrálních bankéřů. Již za týden se k projednání měnové politiky na podkladě nové prognózy sejde bankovní rada ČNB. Nezvyklá absence jakýchkoliv komentářů ze strany centrální banky napětí zvyšuje. Objemy obchodů na českém devizovém trhu jsou v posledním období podprůměrné. My očekáváme, že centrální bankéři již v příštím týdnu rozhodnou o zvýšení úrokových sazeb. Makroekonomická prognóza a robustní inflační výhled by měly trh udržet v přesvědčení, že úrokový diferenciál se bude ve prospěch koruny zvětšovat i dále.

Ozvěny trhu: Vyšší sazby v USA přijdou až v prosinci
21.07.2017 Americká centrální banka již letos dvakrát přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb, a to na březnovém a červnovém zasedání. Pomalu tak pokračuje normalizace americké měnové politiky. Budou centrální bankéři v tomto tempu pokračovat i nadále?

Ozvěny trhu: Srazí ECB euru hřebínek?
20.07.2017 Od jestřábího vystoupení prezidenta ECB M. Draghiho v portugalské Sintře 27. června euro vůči dolaru posílilo o více než tři procenta přesto, že pouhých pár dní po jeho projevu byly trhy upozorněny na nesprávnou interpretaci jeho řeči. V tomto týdnu se již kurz dostal na dohled úrovni 1,1600 EUR/USD. Společná evropská měna je vůči zeleným bankovkám nejsilnější za posledního dva a půl roku. To s sebou automaticky přináší zpřísnění měnových podmínek, které nemusí být z pohledu ECB žádoucí.

Ozvěny trhu: Kanadský dolar získává půdu pod nohama
14.07.2017 První pololetí bylo z pohledu amerického dolaru katastrofické, když oslabil proti všem deseti nejvýznamnějším měnám. Z nich byly na chvostu výkonnosti ty, jež závisí na cenách ropy – norská koruna a kanadský dolar. Není divu, ceny ropy se v průběhu celého druhého čtvrtletí pohybovaly v sestupném trendu.

Ozvěny trhu: Průmysl v unii jede naplno
13.07.2017 Ve včerejší záplavě domácích inflačních čísel a statistik z trhu práce poněkud zapadly výsledky květnové průmyslové výrově v Evropě jako celku. A nutno podotknout, že čísla byla, a to ne překvapivě, opravdu povzbudivá. Za samotný květen produkce průmyslu v EU 28 přidala 1,2 %, za eurozónu bylo číslo ještě o desetinu procentního bodu vyšší. V meziročním vyjádření růst dosáhl 4 %, a to v EMU i EU. V takto dobré kondici byl průmysl na starém kontinentě naposledy před téměř šesti lety.

Ozvěny trhu: Červen rublu nepřeje
22.06.2017 Událostí první poloviny tohoto týdne se na světových devizových trzích stal vývoj kurzu ruského rublu, který ztrácí půdu pod nohama a rychle se propadá. Proti dolaru je nejslabší za poslední tři měsíce, proti euru spadl dokonce na půlročním minimum.

Ozvěny trhu: Na nákupy do Londýna
15.06.2017 Výsledek loňského červnového referenda o vystoupení Velké Británie z EU se v prvních měsících projevoval primárně na devizovém trhu. Na podzim loňského roku tak byla britská měna vůči euru nejslabší za poslední téměř dekádu. Následně se kurz stabilizoval a klid vydržel až do červnových parlamentních voleb. Jejich výsledek byl ale pro trhy opět šokem. Vládní konzervativci svou pozici neupevnili a do vyjednávání i brexitu jdou oslabeni. Libra tak opět padá a atakuje mnohaletá minima.

Ozvěny trhu: Fed je na cestě k normálu
26.05.2017 Už za necelé tři týdny se američtí centrální bankéři sejdou k projednání měnové politiky. Trh si je jistý, že dolarové úrokové sazby opět půjdou nahoru. Nic na tomto názoru nezměnilo ani zveřejnění zápisu z květnového jednání. Z něj vyplývá, že centrální bankéři chtějí vidět důkazy o tom, že zpomalení americké ekonomiky z prvních měsíců letošního roku bylo opravdu pouze dočasné.

Ozvěny trhu: Bez investic koruna neposílí
25.05.2017 Nedávno zveřejněné první odhady HDP ukázaly, že se české ekonomice během prvních třech měsíců roku dařilo. Výsledný mezičtvrtletní růst o 1,3 % překonal i naše optimistické očekávání. Díky za to, ale proč nerosteme ještě rychleji?

Ozvěny trhu - Barel nade vše
19.05.2017 Ceny ropy mezi roky 2014/15 spadly z historických výšin nad 100 USD pod 40 USD/barel. Hlavní příčinou byl rozmach těžby z břidlicových ložisek ropy v USA a Kanadě. Ekonomiky zemí sdružených v OPEC jsou výrazně závislé na příjmech z exportu ropy, a proto v prosinci minulého roku přistoupily po skoro deseti letech k dohodě o omezení těžby o 1,4 mil. barelů denně, ke kterému se připojilo i Rusko. Cena ropy zareagovala rychlým růstem zpět nad 50 USD. Začátkem května však opět klesala k 45 USD, tedy blízko úrovni před dohodou o omezení těžby. Nové technologie evidentně umožňují profitabilní těžbu z břidlic i při cenách kolem 50 USD. Navíc blížící se konec dohody mohl psychologicky přispět k tlaku na pokles ceny. Zřejmě proto začátkem tohoto týdne přispěchali Saudská Arábie a Rusko s prohlášením o prodloužení dohody až do března 2018. Přestože prodloužení musí na svém zasedání 25. května schválit OPEC, cena ropy opět impulzivně zareagovala a otočila vzhůru k hranici 50 USD/barel. Omezování těžby se tedy zdá být relativně účinným nástrojem podpory růstu ceny ropy, nicméně spíše s krátkodobým účinkem. Impulzy k dlouhodobějšímu růstu ceny tak budou muset přijít ze strany silnější poptávky a rostoucí spotřeby, která dlouhodoběji sníží stávající vysoké zásoby ropy. Ta je závislá především na globálním makroekonomickém vývoji, a to hlavně v regionech s vysokou spotřebou, jako je Severní Amerika, Evropa nebo Čína a Indie.

Ozvěny trhu: Doba dolarová zatím nekončí
12.05.2017 Kurz eura vůči dolaru se již více než dva roky obchoduje v pásmu zhruba mezi 1,0500 a 1,1500 EUR/USD. V posledním půl roce se kurz držel spíše ve spodní části tohoto pásma, tedy na straně silnějšího dolaru. V posledních týdnech si ale polepšilo euro, když se kurz vyšplhal k 1,1000 EUR/USD. Kurz se tedy dostal do středu tohoto koridoru, nejedná se tedy o žádný extrém.

Ozvěny trhu: Inflace zastavila korunu
11.05.2017 Česká koruna v posledních dnech posilovala a postupně se dostala na svou nejsilnější úroveň za poslední tři týdny. Důvodů k tomuto pohybu bylo několik. Bezesporu pomohlo vítězství proevropského kandidáta ve francouzských prezidentských volbách, z čehož profitovala všechna rizikovější aktiva včetně středoevropských měn. Z domova tuzemskou měnu podporovala příznivá data z reálné ekonomiky. Březnová bilance zahraničního obchodu skončila s výraznějším než očekávaným přebytkem. A to i přes silnou spotřebu domácností, jak dokumentují maloobchodní tržby. Spotřebitelské dovozy totiž zatěžují importní stranu bilance, zrovna tak jako dovozy dražších surovin pro výrobu. Úspěšný exportní sektor automobilového průmyslu ale převažuje. Výroba automobilů zůstává hlavním tahounem celkové průmyslové produkce. Její březnová dynamika i díky kalendářním efektům dosáhla v letošním březnu dvouciferného růstu.

Ozvěny trhu: ECB sníží objem nákupu v září
28.04.2017 Rada guvernérů ECB dnes podle očekávání nezměnila měnovou politiku. V diskuzi to doprovodila holubičí rétorikou. I přes předpokládané vítězství E. Macrona v druhém kole francouzských prezidentských voleb existují jistá mezní rizika vyplývající z vývoje politické situace v Evropě. Vývoj reálné ekonomiky v prvním čtvrtletní ovšem poskytl už na tomto zasedání ECB důvod pro postupné vyrovnávání hodnocení rizik. Na druhou stranu prezident ECB M. Draghi vyjádřil potřebu pokračování uvolněné měnové politiky, protože růst mezd a v důsledku i jádrové inflace stále nedosahuje představ ECB. Z tohoto důvodu je diskuze o dalším snížení objemu nakupovaných aktiv pro ECB předčasná.

Ozvěny trhu - Dividendové žně za rohem
13.04.2017 Tuzemský akciový trh není příliš atraktivní pro investory či potenciální zájemce o primární emisi akcií nebo alespoň jejich duální listing, čemuž odpovídá počet obchodovaných titulů. Aby byla akcie pro obchodníky zajímavá, musí jim nabízet na pražském parketu něco navíc. A tím může být dividenda. Dividendový výnos indexu PX odhadujeme na základě stávajících cen na zhruba 6 %, což je v prostředí nízkých úrokových sazeb již nemalé zhodnocení.

Ozvěny trhu - Dolar v zajetí politiky
06.04.2017 Máme za sebou první tři měsíce letošního roku. Z pohledu amerického dolaru platí jednoznačně rčení, jednou jsi dole, jednou nahoře. Zatímco při hodnocení výkonnosti zelených bankovek v průběhu závěrečného čtvrtletí loňského roku bychom nenašli měnu ze skupiny deseti nejvýznamnějších měn, vůči které dolar neposílil, během prvního čtvrtletí letošního roku tomu bylo přesně naopak. Dolar oslabil vůči všem světovým měnám. Nejlépe se letos dařilo australskému dolaru se ziskem přes šest procent, o necelých 5,5 % zhodnotil japonský jen. Přes dvě procenta si za uvedené období dokonce připsala britská libra.

Ozvěny trhu - Akcie rozvíjejících se trhů míří na výsluní
31.03.2017 Stávající makroekonomické prostředí, které se odráží v pokračujícím hospodářském růstu a zvyšující se inflaci v rozvinutých ekonomikách, nahrává zvyšování expozice vůči rizikovým aktivům. Přestože nový vládní aparát v USA dostal při snaze shodit dosavadní zdravotnickou reformu ze stolu za uši, měla by být nová opatření směřující do vyšších výdajů na infrastrukturu, na podporu energetického sektoru nebo uvolněnější regulace finančního odvětví pozitivním stimulem pro nadcházející vývoj. Ustupující obavy z tvrdého přistání v Číně a naopak zlepšující se výhledy na její HDP v letošním roce zvýší poptávku po některých aktivech v rozvíjejících se zemích.

Ozvěny trhu - Přichází čas Evropy na akciové scéně?
30.03.2017 Americký prezident Donald Trump minulý týden v první reálné zkoušce prosazování volebních slibů s reformou zdravotnictví v kongresu tvrdě narazil. Vznikla tak první trhlina motoru, který od loňských prezidentských voleb hnal americké akcie k závratnému růstu. S akciovými indexy na historických maximech se akcie na druhé straně oceánu zdají nadhodnocené a v kombinaci s první srážkou velkolepých volebních plánů s tvrdou realitou schvalovací mašinérie neposkytují optimistický výhled pro další výrazný růst.

Ozvěny trhu - Velká Británie mění přístup k inflaci
23.03.2017 Velká Británie poutá v poslední době pozornost hlavně odchodem z EU. Nicméně ve stínu této události se ve Velké Británii dějí i jiné inspirativní věci. Britský statistický úřad (ONS) poprvé oficiálně vydal index spotřebitelských cen zahrnující náklady na vlastní bydlení jako svůj hlavní ukazatel. Po několika letech tak bych završen strastiplný proces trvající od roku 2013. S novým indexem se tak ONS přidal i na stranu např. Českého statistického úřadu, který vlastní bydlení v indexu spotřebitelských cen už dlouhodobě zahrnuje. Inspirace pro českou praxi ale leží někde jinde.

Ozvěny trhu - Řecko a cesta ze záchranné sítě
07.03.2017 Řecký statistický úřad včera zveřejnil statistiky růstu HDP za poslední čtvrtletí minulého roku. Ten poklesl o 1,2 % mezičtvrtletně a jeho meziroční tempo vykázalo -1,4 %. Na tomto výsledku se podepsal negativní vývoj investic. Domácnosti naopak utrácely více. Bez ohledu na relativně slabší výsledek ve čtvrtém čtvrtletí řecký HDP za celý rok přidal 0,3 %, stejně jako v roce 2014 po loňském poklesu o 0,2 %. Řecký ekonomický výkon za poslední tři roky o mnoho nepokročil. A i tento nízký růst je pouze cyklický. Potenciální růst nedosahuje ani jednoho procenta. Řecku totiž stále chybí provedení zásadních strukturálních reforem. Nejdůležitější je nižší ochrana zaměstnanců a tedy flexibilnější trh práce. Ekonomiku také svazuje nadměrná regulace ekonomických odvětví, která je i přes dílčí úpravy stále vyšší ve srovnání s průměrem EU.

Ozvěny trhu - Politika tíží euro
23.02.2017 Vstup do nového roku se evropské ekonomice vydařil. Naznačuje to celá řada měsíčních předstihových indikátorů včetně indexů nákupních manažerů (PMI), který měří náladu v průmyslových firmách a sektoru služeb. Optimismus přichází nejen z Německa, ale i z dalších států eurozóny. Výsledkem je nejvyšší hodnota PMI za posledních pět let. Čísla za první dva měsíce letošního roku indikují, že by si oproti předchozímu kvartálu hospodářství eurozóny mohlo během prvního čtvrtletí připsat 0,8 %. To by znamenalo zdvojnásobení mezičtvrtletního tempa růstu.

Ozvěny trhu - Akcie českých bank tíží návrh na novou daň
17.02.2017 Akcie amerických bank žene, na rozdíl od těch českých, vzhůru očekáváné snižování daní. Trump plánuje snížení firemních daní z 35 na 15 %. Podle agentury Bloomberg by navrhované snížení daní mohlo přinést šesti největším americkým bankám úspory až 12 mld. USD. Není tedy divu, že bankovní sektor patří k největším tahounům amerických akciových indexů, které od zvolení Donalda Trumpa americkým presidentem prolamují jedno historické maximum za druhým. Americký bankovní index S&P 500 Banks si od začátku listopadu připsal nevídaných 35 %. Premiér Bohuslav Sobotka tento týden představil návrh nové sektorové daně pro banky, jejíž výše by se měla odvíjet od velikosti aktiv.

Ozvěny trhu - Dluhopisová party je u konce
27.01.2017 Odklon od monetárních k fiskálním ekonomickým stimulům v mnoha vyspělých zemích, očekávané zvyšování sazeb v USA a snižování objemu odkupů aktiv ECB bude silnou motivací pro pokračující přesun investorů od dluhopisů k akciím. Blíží se pomalý, ale jistý konec dluhopisové euforie.

Ozvěny trhu - Kam poteče české pivo?
20.01.2017 Česká republika je neodmyslitelně spojena s pivem. Aby ne, když je prazdrojem nejrozšířenějšího druhu piva, ležáku. Pivo je také vděčným diskuzním tématem a pomůckou zároveň i pro ekonomy, a to i pro ty, kteří se zajímají o kurzy měn. U piva ekonomové řeší i to, jak předpovídat kurz měn či jejich trendový pohyb. BEER se dokonce nazývá jeden z přístupů založených na odhadu rovnovážného kurzu, který udává jeho dlouhodobou úroveň, protože bere v potaz strukturální podmínky jednotlivých ekonomik. Bude se kurz koruny vůči euru hýbat směrem, kam poteče české pivo? Půjde za odhadem rovnovážného BEERu a kam?

Ozvěny trhu - Banky by mohly profitovat z "Trump efektu"
13.01.2017 Neočekávané zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem přineslo zásadní impulz do vývoje bankovního sektoru. Plán na posílení fiskálních stimulů, snížení daní a uvolnění regulace zapůsobil jako živá voda na akcie bankovních domů jak v Americe, tak v Evropě. V prosinci pak rozhodnutí Fedu o zvýšení úrokových sazeb spolu, s oznámením dalších tří očekávaných zvýšení během letošního roku dále posílilo důvěru investorů v bankovní sektor. Americký index S&P 500 Banks si tak od listopadových voleb v USA připsal výrazných 25 %. Evropské bankovní tituly nezůstaly stranou a také se připojily k povolební euforii. Evropský STOXX Banks index si od začátku listopadu připsal necelých 15 %, podpořen částečným snížením odkupů aktiv ECB, zlepšujícími se vyhlídkami hospodářského vývoje v eurozóně a počínajícím růstem inflace.

Ozvěny trhu - Akciovým trhům svítí zelená
01.12.2016 V horizontu následujícího roku předpokládáme rostoucí zájem o akcie, což by se mělo projevit na růstu jejich cen. Z počátku však můžeme očekávat zvýšenou volatilitu. Ač zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou na nadcházejícím zasedání je v tržních cenách již plně zohledněno, pro příští rok trh prakticky s ničím nepočítá. ECB pravděpodobně přistoupí ke snižování objemu měsíčních nákupů a důležité bude, jak nový americký prezident Donald Trump začne naplňovat svůj volební program. V neposlední řadě nás čeká několik politických událostí, které nejistotu na trzích budou dále zvyšovat.

Ozvěny trhu - Vstříc dalšímu roku
24.11.2016 Výsledková sezóna za třetí kvartál letošního roku je již prakticky u konce. Z ní je patrné, že zisky se zlepšují napříč všemi regiony, nicméně výhled pro následující rok již tak jednoznačný není.

Ozvěny trhu - Rostoucí preference Donalda Trumpa straší investory
04.11.2016 Preference kandidátů do amerického prezidentského úřadu dlouhodobě favorizovaly Hillary Clinton. V posledních dnech však roste obliba jejího největšího rivala Donalda Trumpa. Takový vývoj nenechává trhy v klidu, roste volatilita trhu a je patrný odklon investorů od rizikovějších obchodů.

Ozvěny trhu - Akcie vs. měnová politika ECB. Co dál?
13.10.2016 Bloomberg v minulém týdnu informoval o tom, že ECB bude postupně snižovat měsíční nákupy dluhopisů o 10 mil. EUR před tím, než program kvantitativního uvolňování zcela opustí. Jde tak o podobnou praxi jako v případě americké centrální banky. Přitom však Rada guvernérů ECB nevylučuje prodloužení tohoto opatření za horizont avizovaného konce v březnu příštího roku.

Ozvěny trhu - Čínská měna v první lize
06.10.2016 Počátek závěrečného čtvrtletí byl ve znamení dlouho avizované události – Mezinárodní měnový fond poprvé od roku 1999 změnil složení koše své měnové a účetní jednotky SDR v češtině označované jako Zvláštní práva čerpání. Jedná se o instrument, který MMF emituje ve prospěch svých členských zemí v situacích, kdy se globální finanční trhy potýkají s nedostatkem mezinárodní likvidity. Za SDR mají členské země v případě problémů s financováním svých schodků na běžném účtu platební bilance možnost získat potřebné devizy. A právě s letošním říjnem vstoupilo do elitního klubu světových rezervních měn i čínské renminbi.

Ozvěny trhu - Libře se letos nedaří
30.09.2016 Do konce roku zbývají ještě tři měsíce, ale pohled na výkonnost měn nejvýznamnějších ekonomik je už nyní jednoznačný. Váhání Fedu a nenaplnění očekávání vyšších dolarových sazeb se podepsalo na tom, že až na jednu výjimku si všechny ostatní měny zemí skupiny G10 vůči dolaru polepšily. V čele žebříčku je japonský jen se ziskem sedmi procent. Po něm následují měny, kterým pomohla stabilizace na trzích komodit v posledních měsících. V těsném závěru se tak za japonskou měnou drží norská koruna a kanadský i australský dolar.

Ozvěny trhu - Dočasné ztráty komoditních měn
16.09.2016 Od února, kdy našly komoditní trhy své lokální dno, si solidní zisky připisovaly i komoditní měny. Nicméně ke konci prázdnin se začala situace otáčet, markantní to bylo například na cenách železné rudy či ropy. Výsledkem tak byl i tlak na oslabení kanadského či australského dolaru, ale i dalších měn jako například brazilského realu, mexického pesa či jihoafrického randu. Znamená to, že již přestávají být tyto měny pro investory zajímavé?

Ozvěny trhu - Trhy se už Číny bát nemusí
09.09.2016 Čínská ekonomika je co do svého rozsahu druhá největší na světě a její stabilita pro celou globální ekonomiku i finanční trhy důležitá. V posledním roce byla právě Čína zdrojem významných obav. První vlna přišla již vloni v létě, s počátkem letošního roku tyto obavy dále zesílily. Výsledkem byl výrazný propad akciových trhů a naopak zvýšená poptávka po bezpečných aktivech. Ceny kvalitních státních dluhopisů tato situace v kombinaci s pokračující uvolněnou měnovou politikou ze strany centrálních vyhnala na historická maxima.

Ozvěny trhu - Zareagují trhy na ECB?
08.09.2016 Zatímco v minulém týdnu svými statistikami z trhu práce poutaly pozornost investorů Spojené státy, v tomto týdnu je to starý kontinent, a to konkrétně Evropská centrální banka, která právě dnes zasedá ke své měnové politice. Z nedávného průzkumu agentury Bloomberg vyplynulo, že nejsilnější tábor analytiků počítá s prodloužením stávajícího programu kvantitativního uvolňování za horizont března 2017, na kdy byl ohlášen jeho konec. Nemalou pravděpodobnost má i možné snížení depozitní úrokové sazby či další kolo dlouhodobých repooperací na dodávku další likvidity (TLTRO III). My se kloníme k první variantě a myslíme si, že dojde i k určité úpravě parametrů nákupů aktiv. Další přísun peněz skrz TLTRO nevylučujeme v dlouhodobějším horizontu a předpokládáme, že součástí kolaterálu by mohly být i hypoteční úvěry. Důvodem uvolnění měnových kohoutů je stále přetrvávající nízká inflace, zatímco údaje z reálné ekonomiky špatně nevyznívají. Na druhou stranu je zapotřebí zmínit, že tyto nekonvenční nástroje mohou mít dlouhodobé negativní implikace, a je nutné tak správně načasovat odchod z těchto opatření. K postupnému snižování nakupovaných aktiv v rámci kvantitativního uvolňování by mělo dle nás docházet již během příštího roku.

Ozvěny trhu - Investoři čekají na data z trhu práce v USA
02.09.2016 Dnes odpoledne se dočkáme klíčových dat z amerického trhu práce za srpen. Jedná se o statistiky, které jsou finančními trhy bedlivě sledovány každý měsíc. Proč? Jedná se totiž o data, která nám podávají v podstatě téměř aktuální informaci o tom, jak vypadá americký trh práce a potažmo situace v celé ekonomice. Dnes tak budeme mít pouhý druhý pracovní den po skončení srpna téměř kompletní informace o tom, jak se americkému trhu práce daří.

Ozvěny trhu - Evropská inflace stále nechce zrychlit, ECB bude muset konat
01.09.2016 I když ekonomika eurozóny neroste žádným zázračným tempem, přeci jen se hospodářský vzestup drží již tři roky. To je dostatečně dlouhá doba na to, aby se zlepšovala i situace na trhu práce. Vysoká nezaměstnanost, zejména ohrožených skupin jako jsou mladiství, ohrožuje sociální smír v mnoha evropských zemích, zejména těch na jihu. Aktuálně míza nezaměstnanosti v eurozóně již čtyři měsíce stagnuje na 10,1%. Oproti více než 12 procentům zaznamenaných v polovině roku 2013 se jedná o významné zlepšení, které je na ochotě evropských domácností utrácet vidět.

Ozvěny trhu: Domácnosti se už nebojí
25.08.2016 Zdá se, že se i české domácnosti oklepaly z výsledku britského referenda. Obavy s tím spojené se na náladě českých domácností projevily negativně. Důvěra tuzemských spotřebitelů se postupně snižovala v průběhu celého prvního pololetí a v červenci spadla na nejnižší hodnotu od října 2014. Srpnový konjunkturální průzkum ale přinesl zlepšení situace a první vzestup české spotřebitelské důvěry v letošním roce. Oproti červenci se české domácnosti v srpnu tolik neobávaly zhoršení celkové ekonomické situace v ročním horizontu. Snížily se jak jejich obavy ze zvýšení nezaměstnanosti, tak z růstu cen.

Ozvěny trhu - Čínské akcie může podpořit propojení trhů
19.08.2016 Zatímco světovými burzami v posledních týdnech hýbe výsledková sezóna a spekulace o dalším směřování měnové politiky Fedu, v Číně je pozornost upřena na regulatorní novinky. Vláda mimo jiné schválila propojení trhů v Hong Kongu a Šen-čenu, což umožní zahraničním investorům nakupovat tituly v pevninském velkoměstě. Samotné propojení bude zahájeno asi za čtyři měsíce.

Ozvěny trhu - Rekordy tu s námi byly a budou
29.07.2016 V posledních týdnech zaujal na finančních trzích americký akciový index S&P 500, který několikrát překonal své historické maximum. Je rekordní úroveň předzvěstí blížícího se pádu?

Ozvěny trhu - Forexový trh jede
28.07.2016 V minulých dnech byly zveřejněny statistiky objemu obchodů zrealizovaných na klíčových devizových trzích v průběhu letošního dubna. Co do objemu transakcí je FX trh nejvýznamnější částí finančního trhu. A realizované objemy při srovnání s loňským říjnem vzrostly.

Ozvěny trhu - Libra se dočasně nadechla
22.07.2016 Právě uplynuly čtyři týdne od chvíle, kdy britští voliči vyjádřili svou vůli opustit Evropskou unii. Přestože předvolební průzkumy byly poměrně vyrovnané, výsledek hlasování překvapil (nejenom) finanční trhy. V první reakci britská libra dramaticky oslabila. Během prvních dvou týdnů po referendu ztratila vůči dolaru nakonec více než 13 % své hodnoty. Nicméně další dva týdny již byly ve znamení stabilizace situace na trhu s librou, když si od svého dna připsala dolarové zisky přesahující tři procenta. Má britská libra to nejhorší za sebou?

Ozvěny trhu - ECB dnes ve znamení holubičí rétoriky
21.07.2016 Rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii se již začíná promítat do očekávání ekonomů, a to zejména pro růstové vyhlídky roku 2017. Podle posledního průzkumu Consensus Forecast se očekávání růstu britského hospodářství v příštím roce dramaticky snížila z původně očekávaných 2,1 % na pouhých 0,7 %. Za konsensem se ovšem skrývají i odhady počítající s poklesem ekonomiky až o 1,3 %. Bank of England sice zatím nezasáhla, nicméně trhy jednoznačně připravila na srpové uvolnění měnové politiky.

Ozvěny trhu - Pyrrhovo vítězství pro japonský jen
15.07.2016 Rozhodnutí Britů opustit EU bylo šokem pro finanční trhy, ten devizový nevyjímaje. Není překvapením, že měnou, která na výsledek referenda nejvíce doplatila, byla britská libra. Ta se vůči dolaru dokonce propadla na nejslabší úroveň za posledních 35 let. Která měna ale naopak ze situace profitovala?

Ozvěny trhu - Dividendoví aristokrati: nudné akcie vydělávají víc
01.07.2016 Jak by se Vám líbila investice, která přinese každý rok větší výnos? A bude to s železnou pravidelností opakovat nejméně 25 let v řadě? Něco takového splňuje skupina akcií, které se říká dividendoví aristokrati.

Ozvěny trhu - Ropa na vzestupu
17.06.2016 Ceny ropy od svého lednového minima vzrostly již o téměř 80 %. Ropa Brent se tak na trzích v posledních dnech obchoduje poblíž 50 USD za barel, zatímco v polovině ledna se nacházela pod hranicí 30 USD. Zdá se tak, že se pomalu dostavuje dlouho očekávané narovnávání ropného trhu. Zatímco globální zásoby ropy a jejích derivátů zůstávají nadále velmi vysoké, je patrný pokles produkce nečlenů OPEC, zejména pak ve Spojených státech.
Související klíčová slova:
Tempo růstu | Vládní opatření | Finanční tituly | Tempo hospodářského růstu | Jackson Hole | Apetit investorů | Devizoví obchodníci | Deflace | Primoco UAV | Objem peněz | Marže společností | Fiskální stimul | Akcie Erste | Zkušenosti | Vývoj kurzu dolaru | Akciové trhy | Alphabet | Vstupy | Prohloubení schodku | Koronavirové krize | Exporty | Veřejné finance | Měnový kurz | Pozitivní vliv | EUR | AfD | Řecko | Pegas Nonwovens | Pokles sazeb | Tuzemský průmysl | Daň z neočekávaných zisků | Trend | Bank of Japan | Inflační čísla | Komerční banka | Libra vůči dolaru | Státní dluhopis | Prosperity | Mezinárodní měnový fond | Macron | Fortuna | Statistiky | Trumpová | Korelace | Bankovní index | Pojišťovna | Britská libra | Aktiva | Kurz eura v České spořitelně | Depozitní sazba | Japonské firmy | Oslabování měny | Americké dluhopisy | Index strachu | Německý DAX | Situace na Ukrajině | Ekonomika padá | Útraty | Dividendový výnos (dividend yield) | Zasedání ECB | Evropské volby | Výnosy dluhopisů | Index PX | Výhled ekonomiky | Pravděpodobnost | Výrazný vzestup | Výnos do splatnosti | Inspirace | Americký prezident | Kurz eura u Komerční banky | Nálada domácností | Nárůst cen energií | GDP | Makléřské zkoušky | Růst sazeb | Expanze | Tuzemská ekonomika | Saúdská Arábie | Český statistický úřad | Miroslav Frayer | Pandemie COVID-19 | Nová data | Investice do zlata | Bankovní rada ČNB | Velké korporace | Nezaměstnanost | Zpřesněná data | František Táborský | Dostatek peněz | Západoevropské burzy | Dnešní statistiky | Celková inflace | Inflace | Hlavní světové burzy | Snížení úrokových sazeb | Kurz eura ČSOB | Průzkum PMI | Desinflační trend | Akcie Moneta Money Bank | Burza | Dividendy | Learn forex | Vývoj inflace | Americký akciový index | České vlády | Zastropování cen energií | Přebytek zahraničního obchodu | Negativní výhled | Kurz eura dnes | Základní úrokové sazby | Růst cen | Finanční instrumenty | Brexit | VIG | Oznámení | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | ČSOB | Philip Morris | Defenzivní dividendové akcie | Termínované vklady | Objemy na devizovém trhu | Investiční příležitost | Regionální měny | Reflexe | Vojenské výdaje | Tvorba pracovních míst | Cena zlata | Kurz měn | Výhled | Garance | Novozélandský dolar | Kurz eura dnes ČNB | Substituce | Finanční krize 2008 | Rubl | Výkon | Burzovní trh | CZK | Posilování japonského jenu | Měnový koš | Kurz EUR/USD | Odraz mrtvé kočky | Dolarový index | Zasedání FOMC | Hlavní ekonom | Volatility | Ceny aktiv | Motor ekonomiky | Evropská měna | Inflační výhled | Bohumil Trampota | Akcie Erste Bank | Valorizace | Prima | Klid před bouří | Graf | Utahování měnové politiky | Akce centrálních bank | Návratnosti investice | Větší podniky | Nové peníze | Chuť investovat | Vývoj eura vůči dolaru | Světové burzy | Surové ropy | Válka | Globální obchod | Opatření proti šíření epidemie | Nabídka | ČSÚ | Zdražování potravin | Kurz eura Česká spořitelna | Kurz české měny | Trápení | Uvolnění měnové politiky | Pražský akciový trh | Ruská ekonomika | Průmysl | Investujme | Donald Trump | Vakcinace | Centrální banky | Dolar vůči jenu | Erste Group | Zpráva | Nižší náklady | Kurz eura prodej | Zvyšování sazeb | Kurz eura spořitelna | Propad české ekonomiky | Irsko | Opatření | Míra úspor | Komoditní měny | Kurz eura ČNB střed | Isabel Schnabelová | Covid | Naše prognóza | Zveřejněná data | USA recese | Ceny elektřiny | Česká měna | MSCI All-Country World | Euro CZK | Betfair | Makroekonom | Ratingová agentura | Výsledky firem | Globální ekonomiky | Odhodlání | Vývoj eura | Dění na finančních trzích | Ceny pohonných hmot | Nový ekonomický výhled | Silné oživení | Kurz eura ke zlotému | Obchodní pravidla | Ekonomiky | Ratingové hodnocení | Volatilita | Argentinské peso | Obchodní války | Vývoj cen zlata | Maďarsko | Členské země eurozóny | Kurz eura na Slovensku | Členové bankovní rady | Vysoké ceny energií | Rostoucí akciové trhy | Lite Forex | Průmyslová produkce | Kurz eura v KB | Economist | Zaměstnanost | Bilance ČNB | Kurz libry | Volby v Řecku | Cenové hladiny | Bydlení | Předstihové indikátory | Tuzemská inflace | Peníze | Pojišťovna VIG | Turecko | Propad exportu | Brent | Březnová inflace | Stavební produkce | Epidemická situace | Prudký pokles | Politika | Tržní sentiment | Stimul | Očekávání | Přebytky zahraničního obchodu | Malé podniky | Snižování sazeb | Nastavení měnové politiky | Měď | Zpomalení čínské ekonomiky | Evropské burzy | Doosan Škoda | Palladium | Vývoj cen ropy | Výplatní poměr | Vybírání zisků | Posílení eura | Zvýšení sazeb | Hluboké recese | Makroekonomické indikátory | Realita | Války na Ukrajině | Currency index | Majetek | Evropské měny | Financovat | Kurz eura v Komerční bance | Jana Steckerová | Cena elektřiny | Zásoby ropy | Americké volby | Kurz eura ČNB | Reálný HDP | Janet Yellenová | Výprodeje na akciových trzích | Nárůst zásob | CZK/EUR | Růst | Kurz eura ke koruně ČNB | Trumponomics | Itálie | EUR/CZK | Program kvantitativního uvolňování | Slovenská ekonomika | Jednání FOMC | Prognóza | Výnosová křivka | Souhrnný index | Výrazný propad | Trh práce | Prezident Fedu | Růstový impuls | Růst cen akcií | Britská centrální banka | Veřejný dluh | Kongres | Vysoká inflace | Akvizice | Zájem o akcie | Pochybnosti | Počasí | Měna euro | Izrael | Sazby centrálních bank | Neutrální úroková sazba | Velká Británie | Evropské ekonomiky | Americká centrální banka | Dostupné informace | Investiční plány | Ropný trh | Aktivita v českém průmyslu | Chování | Kontrakty | Tržní úrokové sazby | Zpomalení ekonomiky | Inflace v eurozóně | Ropné společnosti | Floating | Vysoké inflace | Lira | Koruna posílila | Úrokové sazby | Ropa Brent | Koruna | Geopolitická rizika | Doba návratnosti | Návrh rozpočtu | AUD | Caterpillar | Oslabování koruny | Meziroční růst | Měnové stimuly | Kurz eura nákup | Oslabení eura | Výsledky voleb | Vývoj kurzu | Měny v regionu | Sazba ČNB | Trh | Kurz eura nákup prodej | Makroekonomické události | Zkušenost | MSCI | EMU | Cestovní ruch | Managed forex | Průměrné mzdy | Odhady světových akciových indexů | Představitelé Fedu | Pandemie koronaviru | Ceny plynu | Korunové úrokové sazby | Index | Komoditní index | Data z reálné ekonomiky | Vice | Trh Start | Zpomalení v Číně | MMF | Čínský akciový trh | Eura | Komise | Nejistoty | Participace | Míra úspor domácností | Rovnováhy | Tržní kapitalizace | Dolarové likvidity | Kapitál | Fungování | Posílení | Jednání ECB | Polymarket | Trump trades | Vládní balíček | Společnosti | TLTRO | Američtí centrální bankéři | Bankovky | Událost na finančních trzích | Negativní dopad | Poptávka | Implikovaná volatilita | Německé volby | S&P | Covidové krize | Polský zlotý | Nový fond | Unie | Krátkodobý výhled | Devizové trhy | Sázky | Pokles cen elektřiny | Euro dolar | Kurz dolaru | Akciové indexy | Americké měny | Střadatelé | Domácnosti | Ekonomické aktivity | Maloobchodní tržby | Pandemie | IEA | Ekonomický vývoj | AA | Rozpočtová politika | High Yield | Dividendoví investoři | Nová prognóza | Deficit | Zařízení | Nobelovy ceny za ekonomii | Úvěrové aktivity | Velké zisky | Budoucnost | Cukr | Virus | G7 | Snižování úrokových sazeb | Německá recese | KOL | Kurz koruny | Nejvýraznější ztráty | Další růst | Aktivita centrálních bank | Šíření viru | Kurz eura graf EMU | Burzovní trh START | Automobilový sektor | BNP Paribas | Hospodářská politika | Česká koruna | G10 | Vlna koronaviru | Moneta | Světové centrální banky | Podnikatelé | Akciový index | Státní kasa | Pozornost | Makroekonomická data | Fiskální politiky | Globální finanční krize | Nákup akcií | Úsilí | Závislost | Kurzový vývoj | Indikátor | Dluhopisy | Ifo | Úrokové sazby centrálních bank | Platina | Podnikání | Náklady | ERA | Index nákupních manažerů | Antivirus | Americká měna | Zemědělství | Daně z příjmů | Statistický úřad | Tržní nálada | Bitcoin | Janet Yellen | Nejziskovější | Historická minima | Konjunkturální průzkum | Kurz eura graf | ISM index | JPM | S&P 500 Banks | Cena palladia | Zpomalení hospodářského růstu | Korporátní dluhopisy | Americké indexy | Obchodníci | Válka na Ukrajině | Finance | Speciální daň | Forex account | Equity | Odkup akcií | Investiční bankovnictví | Problémy | Obchodní dohody | Analytici | Čistý zisk | Dividendový výnos | Aukce | Stříbro | Celní válka | Finanční instituce | Vyšší sazby | Index cen nemovitostí | Kanadský dolar | Pokles cen | Ropa | Byznys | Kurz eura prodej ČNB | Bankéři | Ukrajinská hřivna | Deutsche Bank | Kurz eura Česká národní banka | Klouzavý průměr | Firma | Pohonné hmoty | Vládní konsolidační balíček | Nesoulad | Dolarové zisky | Růst akcií | Zasedání Bank of England | Barclays | Investiční aktivita | 3М | Kurz eura on line | Čínské akciové trhy | Akciové příležitosti | Statistici | Londýnská burza kovů LME | UBS | Ekonomové | Kurz euro CZK | Depozitní sazby | Vývoj kurzu EUR/USD | USA | Spojené státy | CDU/CSU | Růst HDP | Volby | Euro vůči dolaru | Zprávy o měnové politice | Hospodaření státního rozpočtu | Výnosy | Katastrofické scénáře | Zvyšování úrokových sazeb | Sázka | Konsolidace | Burze | Národní úřad pro ekonomický výzkum | Kurz USD | Vývoj nezaměstnanosti | Kurz dolarů | Vývoj | Finanční aktiva | Odvětví | Michal Brožka | Belgie | Výkon ekonomiky | Úroková sazba | Výdaje | Dluhová krize | Ekonomické indikátory | Jádrová inflace v eurozóně | Agentura Fitch | Rizikové averze | Nadhodnocení | Konkurenceschopnost | Vítězství Donalda Trumpa | Facebook | Americké akcie | Šíření nákazy | Erdogan | České měny | Volatilní | EUR/USD | Severomořská ropa Brent | Zisky firem | Intervence | Cena kontraktu | Akcie amerických bank | Duální listing | Spotřebitelská důvěra | Další vývoj | Recese v USA | Měnové politiky | Členka Výkonné rady ECB | Finanční domy | Statistiky objemu obchodů | Rok 2025 | Ceny nemovitostí | Dánové | Aktuální situace | Fiskální politika | Průmyslové podniky | Likvidita na trhu | Británie | Zhoršení epidemické situace | Výdělky | Uvolnit měnovou politiku | Šíření nového typu koronaviru | Sazby centrální banky | Index Topix | Managed forex accounts | Kurz eura kalkulačka | Ekonomická situace | Odhad HDP | Prezident Erdogan | Ekonomický sentiment | Švýcarská měna | Centrální bankéři | Dluhopis | Bilance ECB | Výsledek referenda | Vítězství | Sektor služeb | Bezpečný přístav | Národní banka | Hypoteční sazby | Kurz eura v ČSOB | Odliv kapitálu | Dividendová sezóna | Nobelovy ceny | Vývoj cen komodit | Miliardy dolarů | Druhá vlna pandemie | Prezidentské volby | Cenové pohyby | Inflace na Slovensku | Světová finanční krize | Miliardy korun | Managed forex account | Bankovní systém | Platební bilance | Posilování měn | Růst mezd | Prezident ECB | Snížení inflace | Reálné ekonomiky | Stagflační vývoj | Růst cen nemovitostí | Posilování koruny | Nákupy dluhopisů | Sazby | Provozní marže | Důvěra v českou ekonomiku | Americký index S&P 500 | České koruny | Růstové akcie | Skokového oslabení koruny | Kurz USD/EUR | Investovat | Komoditní | Konsolidační balíček | Přidaná hodnota | Ekonomické oživení | Investiční fondy | Průzkum | Firmy | Naše hospodářství | Inflace v Česku | Zvýšení mezd | Konzistence | Tvrdý brexit | Průměrování | Panika | Zajištění | Reálné mzdy | Averze k riziku | Trades | Kurz eura výhled | Cena ropy brent | Vyšší ceny | Repo sazby | Dlouhodobé investice | Podíl nezaměstnaných | Odhad růstu HDP | Daňoví poplatníci | Prostor pro další posilování | Fed | Euroskupina | Čistý dluh | Sledovaný údaj | Maďarský forint | Forex accounts | Pražský parket | Automobilový průmysl | Česká vláda | Akcie bank | Trhy | Dopad krize | Kurzový závazek | Aktuální cena akcií | Plynová krize | Rychlé ekonomické oživení | Dubnová inflace | Růst české ekonomiky | Výprodejní tlak | Rizika | Rada ČNB | Eurozóna | Portugalsko | Investiční rozhodnutí | Fond | Výše úrokových sazeb | ISM | Zvýšení volatility | Globální trhy | Zpřísňováním měnové politiky | Index S&P 500 Banks | Wu-chan | Fitch | Dluhopisový trh | Kurz eura u České spořitelny | Úspory | Kurz eura dnes Česká spořitelna | Měnová politika ECB | Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER) | Předkrizové úrovně | Fundamentální základ | Nominální růst | Hodnota akcií | Zasedání centrální banky | Vysoké ceny | Počet nemocných | České státní dluhopisy | Poptávka po českých státních dluhopisech | Investment Banking | Riziková aktiva | Schodek rozpočtu | Růst ekonomiky | Renminbi | Cenový vývoj | MT4 Multiterminal | Žádosti o podporu | Ministerstvo financí | Bilance | Americké akciové indexy | Holubice | Tesla | Záporné úrokové sazby | Stabilita | Příjmy domácností | Španělsko | Solidní růst | Ekonomický růst | Forexový trh | Komodity | Druhá vlna | Mzdy | Zlepšení nálady | Kurz eura ČS spořitelna | Odhady analytiků | Růst ekonomiky eurozóny | Sentiment trhu | Společnost GEVORKYAN | Makroekonomická prognóza | Peněžní trh | Na burze | Akcionáři | Společnost | Ruský rubl | Zpřísňování měnové politiky | Zadlužování | Evropská dluhová krize | Evropské trhy | Posilování české koruny | Poptávka po bezpečných aktivech | Hospodaření | Zahraniční obchod | Kurz eura na korunu | Severomořská ropa | Dluhové krize | Institucionální investoři | Situace na trhu práce | Kurz eura směnárna | EBITDA | Obchod | Bilance Fedu | Kurz eura ke koruně dnes | Kurz koruny vůči euru | Hospodářské politiky | Volkswagen | Hospodářský pokles | Riziko | Jak vydělat | Inženýrské stavitelství | Analytik | Emise | MAM | JPY | Credit Suisse | Pražské burzy | Zasedání ČNB | Citi | Pokles výnosů | Cenový strop | Transakce | Šok | Volatilita trhů | Finanční trh | Turecká lira | Závěr roku | Nástroj | GBP | Akciový analytik | NATO | Plyn | Německá ekonomika | Čína | Akcie O2 | Migrační krize | USD/CNY | PredictIt | Ceny | Tisk peněz | Představenstvo | Financování | Propad ekonomiky | Recese | Pokles | Záloha | Realitní trh | Meziměsíční inflace | Ben Bernanke | Války | Impuls | Míra nezaměstnanosti v USA | Trh nemovitostí | Proinflační | Centrální banka | DPH | Predikce | Akcie na burze | Restriktivní opatření | Moneta Money Bank | Libra | GEVORKYAN | Philip Morris ČR | Rozvolnění | USD/EUR | Výsledek voleb | Klima | Erste Bank | Finanční páka | Forint | Opatření v Číně | Ceny zlata | Náklady na financování | Výnos | Bankovní krize | Pokles ekonomiky | Růst cen energií | ČEZ | Německé ekonomiky | Frank | Počet nakažených | Prostor pro růst | Domácí měna | Hospodářský propad | Spotřeba domácností | Vývoj koruny | Slabší kurz | Zhoršení výhledu | Růstové vyhlídky | Zastropování cen | Historická maxima | Posílení koruny | Situace na komoditních trzích | David Cameron | Ceny akcií | Ceny energií | Cena akcií | Energetická krize | Inflační cíl | VIX | Jaromír Gec | Propad poptávky | Euforie | EPS | Kurz eura k dolaru | Dynamika mezd | Pracovní místa | Funkční období | Zisk | ČNB | Bank of England | Spekulovat | Mzdový nárůst | Hospodářské dopady | Rating | Dovoz | Tržní sazby | České hospodářství | Vklady | Obchodování | Jan Vejmělek | Vzdělání | Dnešní data | Očekávaný vývoj | Posílení dolaru | Prezident | Hypoteční trh | PRIMOCO | Prémie | Oslabování dolaru | Colt CZ | Státní rozpočet | Evropa | Pokles produkce | Měna | Management | Trump | Zprávy | Ceny ropy | Francie | Předpověď | Epidemické situace | Údaje | Dolarové sazby | Spoření | Srovnávací základna | Inflační vývoj | Kontext | Finanční krize | Indikace | Obchody | Britská měna | Běžný účet | ex | Naše ekonomika | Snížení daní | Medián | ProCent | Růst spotřebitelských cen | Vyspělé ekonomiky | Portfólia | Japonsko | Vývoj úrokových sazeb | Zemní plyn | Zasedání americké centrální banky | Marže | Spotová cena | Grafy | Aktivum | Japonská centrální banka | Primoco | Dobré zprávy | Situace | Mario Draghi | Tržby | Stagnace | Konsensus | Dluhy | Euro STOXX | Býčí trh | FOREX | Konsenzus | Signály | Sazby beze změny | Guvernér | Americké akciové trhy | Dividenda | Index pražské burzy | Investiční výdaje | HDP | Devizový trh | Načasování | Hospodářské vyhlídky | Ekonom | Restrikce | Optimismus | Rozhodování | Dolar | Další posilování | Euro | Yield | Klid | Výnosy státních dluhopisů | NEST | Index euro | Čínská měna | Pandemická situace | Politici | Dopady na ekonomiku | Obchodní bilance | Meziroční růst spotřebitelských cen | Vyšší inflace | Brazílie | Zhoršení ratingu | Hospodářský cyklus | Výprodej | Bonusy | Poptávka investorů | Slovensko | Martin Gürtler | Akumulace | FX trh | Hřivna | Lehman Brothers | Stimuly | Guvernér ČNB | Ztráty | Zásobníky | Česká národní banka | Americký ISM | Brazilský real | Nárůst objemu obchodů | Alokace aktiv | Nákupní doporučení | BBB | Americké firmy | Úvěr | Meziroční inflace | Japonský jen | Klesající inflace | FOMC | Přísná měnová politika | Akcie | Currency | Norská koruna | Grexit | Průmyslníci | Měnové podmínky | Mzda | Nižší úrokové sazby | Dramatický dopad | Největší ekonomiky | Vývoj jádrové inflace | Ekonomický cyklus | Société Générale | Vzestupný trend | Pražská burza | Aktuální kurz | Podniky | Index spotřebitelských cen | Investiční apetit | Makléř | Zrychlení růstu | Koš | Český HDP | SPD | Inflační šok | BBVA | Index cen | Světová ekonomika | Tuzemské hospodářství | Převis | Vývoz | Globální ekonomika | Úroková míra | Vývoj ekonomiky | Ekonomické škody | Ekonomický výzkum | Uvolněné měnové politiky | Prognózy | Kurz | Výsledky ČEZ | Daně | DXY | Jádrová inflace | Spotřebitelské výdaje | Pozornost investorů | Americká ekonomika | Ceny bytů | Měnová politika Fedu | Pokladniční poukázky | Japonské akcie | Světové ekonomiky | Výsledky | Míra inflace | Bolest | Unipetrol | Silnější dolar | Rychlý růst | Druhá vlna koronaviru | Bankovní rada | Peněžní zásoba | Investice | Microsoft | Pro investory | Návrh zákona | Potenciál | Kevin Tran Nguyen | Kapitalizace | Komunikace | Oživení ekonomiky | Německý průmysl | Indie | Bod | Ekonomika eurozóny | Ekonomická aktivita | Výdaje na obranu | ESM | Makrodata | Zisky | Regulace | Zaměstnanci | Fondy | Kurz eura | Hospodářství | Zotavení | Důvěra | Oslabení dolaru | Výplata | Globální hospodářský růst | Americký akciový trh | Ukazatel | Běžný účet platební bilance | Reinvestice | Index MSCI | Měny | Profitovat | Akcie VIG | Bankovní domy | Finanční sektor | Burzy | Hospodářský růst | Opatření na podporu ekonomiky | Politická stabilita | Cash flow | Export | Rusko | Spotřebitelský sentiment | Aktuální cena | Kofola | Partneři | Stabilní výhled | NBER | Zhodnocení | Organizace | Nervozita | Nemovitostní trh | Česká spořitelna | Situace kolem koronaviru | Média | Výsledková sezóna | Rozšíření | Technická analýza | Fixní kurz | Politická nestabilita | Rizika globálního ekonomického vývoje | COVID-19 | Propad HDP | Devizové rezervy | Ekonomika oživuje | Data z amerického trhu práce | Kurz eura ke koruně | FDP | ZEW | Evropské akcie | Euro Stoxx 50 | Americký trh práce | TIM | Propouštění | Energie | Pozornost finančních trhů | Objem | Investiční | Nálada | Americké centrální banky | Příjmy | Bondy | Ekonomické dopady | Zobchodované objemy | Rok 2024 | Zasedání Fedu | Bloomberg | KB | Inflace v květnu | Evropská unie | Ústavní soud | Hlavní indexy | Vyhlídky | Průmyslová výroba | Finanční trhy | Evropská ekonomika | Míra | Colt | Komoditní trhy | Hong Kong | Akcie českých bank | Korekce | Výrazný pokles | Kvantitativní uvolňování | Letní měsíce | Stimulační opatření | HDP eurozóny | Vakcína | Očekávání investorů | Stagflační vývoj ekonomiky | Výkonnost | Spotřebitelská inflace | Průzkumy | Obchodování s akciemi | Intervence ČNB | Index S&P 500 | Instrument | GDPNow | Hrubý domácí produkt | Přehled | Agentura Bloomberg | Stavebnictví | Krize | High | Oživení světové ekonomiky | OECD | Oslabení koruny | Nízká nezaměstnanost | Zvýšení úrokových sazeb | Růst výnosů | Akcie firem | Otočení trendu | Koruny vůči euru | Turecký prezident | Nakoupit akcie | Volby v USA | S&P 500 | Ekonomický a strategický výzkum | JDE | Podpora | QE | MT4 | OKD | Mexické peso | Cena | Maloobchodní prodeje | Vlny koronaviru | Německo | Bund | Makroekonomické ukazatele | Komerční banky | Apple | Rozpočet | Obchodní partner | Snížení sazeb | DOT | Nové úvěry | BAT | Česká ekonomika | Kurzy | Finanční prostředky | Ekonomické údaje | Ekonomická data | Inflace v listopadu | Úrokový diferenciál | Nižší výdaje | Co bude | Prohloubení deficitu | DAX | Erste | Valné hromady | Zavedení cel | Debata | Kurzy měn | Akcie společnosti | Obchodní válka | Fiskální stimuly | Indikátor důvěry | Dolarové úrokové sazby | Zlato | Ekonomika | Evropské méně | Slabé euro | Schodek | Indikátory | Oslabení | Ekonomické krize | Energetické krize | Evropské akciové trhy | Šéfka Fedu | Práce | Úspěch | Investiční příležitosti | Banky pro mezinárodní platby | Likvidita | Cíle | ČNB dnes | Prognóza ECB | Evropský akciový trh | Banky | Snižování počtu zaměstnanců | Produktivita práce | Vlády | Rychlost | Šance | Daně z příjmů právnických osob | Návrh dividendy | Bilance zahraničního obchodu | Fundamenty | Očekávaný růst | Wall Street | Velikost bilance ECB | Instrumenty | Prodeje potravin | Analýza | Kurz EUR | Zlepšení | Světové akciové trhy | ČR | Intervenovat | Německé státní dluhopisy | Bavlna | Americký Fed | Čínské akcie | Ratingové agentury | Pozice | Euro proti dolaru | Stock | Čínská ekonomika | Portfolia | Zájem obchodníků | Mzdový růst | Švýcarský frank | Slabší koruna | Market | Stoxx | Německé vlády | Cenný papír | Farmaceutické společnosti | FX | Rozvíjející se trhy | Inflační tlaky | Uvolňování měnové politiky | Soud | Import | Obchodní aktivity | Finální odhad | Služby | Lednová inflace | Londýnská burza | Rizikovější aktiva | Tržní očekávání | Návrat inflace | Měnové války | OPEC | Broker | Peněžní zásoby | Sentiment | Jestřábí hlasy | Investoři | Nižší sazby | Míra nezaměstnanosti | Indikátory důvěry | Největší pokles | Obchodní bariéry | Spotřebitelé | Zkrocení inflace | Karanténa | Fiskální impuls | Politika Fedu | Slabá poptávka | Polsko | Začít investovat | Ceny potravin | Výnosy německých dluhopisů | Bankovní rady ČNB | Meziroční růst cen | ZEW index | Březnová data | Hlavní zprávy | Spotřebitelská poptávka | Pozice dolaru | Průmyslové aktivity | Zavedení eura | Měny rozvíjejících se trhů | Zdražování | Ropy | Korelační koeficient | Struktura | Výrobní sektor | Ocenění akcií | P.A. | Měnový pár EUR/USD | Škoda | Pokles poptávky | Hospodářské výsledky | Růst cen potravin | Americké ekonomiky | Únorová inflace | USD | Světové hospodářství | Nová makroekonomická prognóza | Vývoj dolarového indexu | Trh s nemovitostmi | Volatilita na trzích | Sentiment indikátory | Ekonomický dopad | Významné změny | Hospodářský vývoj | Firemní zisky | Vyšší úrokové sazby | Globální vývoj | BMW | Výkonnost dolaru | Tržní podíl | Posilování amerického dolaru | Posilování eura | Vývoj akcií | Cena ropy | Akciové burzy | Situace v průmyslu | Prognózy ČNB | Čínská centrální banka | Kupní síla | CZ | Australský dolar | Pokles HDP | Propad | Dopady koronaviru | Konec roku | Bankovnictví | ANO | Britské libry | Likérka Stock | Objemy obchodů | Economic | Nemovitosti | Evropský trh | Repo operace | Rok 2024 | Dividendové akcie | Kanada | Nejistota | CME | HDP v eurozóně | Investment | ING | Česká republika | Ceny komodit | Indexy | Kurz CZK | Státní dluhopisy | Americký dolar | Kurz eura vůči dolaru | Makro | Evropská centrální banka | Market sentiment | Prezidentské volby v USA | IFO index | ECB | Stoxx 600 | Propad cen komodit | Voda | Ekonomiky eurozóny | Měnová politika | Alokace | Index euro stoxx 50 | Oslabení japonského jenu | Doporučení | Inflační očekávání | Cena akcií ČEZ | Srovnávací základny | Nejobchodovanější měnový pár | Směnárna | Body | Rozkolísanost trhu | Zvýšení inflace | Evropské země | ROCE | Spekulace | Navýšení | Referendum | Vývoj indexu S&P 500 | EU | Bankovní sektor | Koronavirové epidemie | Ekonomický výhled | Miliardy | Problémy v dodavatelských řetězcích | Černé zlato | Společná evropská měna | MIC | Spekulanti | Globální finanční trhy | Zrušení superhrubé mzdy | Nejistoty na trzích | Jak investovat | Kurz euro | Schodek veřejných financí | Prodeje | Devizy | Základní sazba | Pracovní síly | Fúze | Akciový trh | Rizikový apetit | Zasedání bankovní rady | Investor | USD/JPY | Ukazatele | Měnový pár | Korporace | Šíření koronaviru | Strategy Research | Banka | Země eurozóny | Růst cen průmyslových výrobců | Odklon od fosilních paliv | Domácí poptávka | Statistika | Domácí průmysl | Další pokles | Spotřebitelské ceny | Jihoafrický rand | V4
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Růst | Banka | Obchodování | Banky | ČTK | Pokles | Indikátor | Trading | Cena | FOREX | Pivot