Pondělí 04. listopadu 2024 23:43
reklama
Dukascopy new
reklama
SAB Finance
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Ozvěny trhu - Trhy se už Číny bát nemusí

09.09.2016 09:24  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Čínská ekonomika je co do svého rozsahu druhá největší na světě a její stabilita pro celou globální ekonomiku i finanční trhy důležitá. V posledním roce byla právě Čína zdrojem významných obav. První vlna přišla již vloni v létě, s počátkem letošního roku tyto obavy dále zesílily. Výsledkem byl výrazný propad akciových trhů a naopak zvýšená poptávka po bezpečných aktivech. Ceny kvalitních státních dluhopisů tato situace v kombinaci s pokračující uvolněnou měnovou politikou ze strany centrálních vyhnala na historická maxima.

Nicméně v posledních měsících se situace v Číně stabilizovala a včera publikovaná nečekaně příznivá čísla z čínského zahraničního obchodu to jenom potvrdila.

Dovozní statistiky za srpen potvrdily sílící domácí poptávku a zvyšující se produkci v Číně, a to primárně ze strany čínských domácností. Vyšší byla poptávka i po dovozech pro výrobu, což ukazuje na vyšší poptávku po čínském zboží doma, ale jak ukazují čínské exporty, i ve světě. Patrné pak byly i vyšší dovozy komodit. Ovšem vzhledem ke stále slabé investiční aktivitě v Číně se spíše jediná o nákup surovin v situaci, kdy jsou na trhu k mání za příznivé ceny.

Na straně čínských vývozů čísla za srpen povzbudila slabší čínská měna a solidní poptávka z Evropské unie a Velké Británie. Naopak vývozy do USA čtvrtý měsíc v řadě meziročně klesají a dokumentují ztrátu růstové síly americké ekonomiky, která je v posledních měsících patrná.


JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom
Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ozvěny trhu: Stagflační syndrom na ústupu
    Loňský vývoj mnoha globálně důležitých ekonomik, ale i těch v regionu střední Evropy, bylo možné popsat jako stagflační. Byli jsme svědky nezvykle vysoké inflace. V případě Spojených států, Německa či eurozóny jako celku nejvyšší za zhruba čtyři dekády, v našem regionu od rozpadu Východního bloku. V mnoha zemích byl inflační vzestup kombinací nákladových a poptávkových faktorů.
  • Ozvěny trhu: Stanovení intervenčního cíle neznamená fixní kurz
    Česká národní banka nedávno rozhodla o přímých intervencích na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby ho udržovala vůči euru poblíž hladiny...
  • Ozvěny trhu: START na startu
    V úterý si odbyl svoji premiéru na tuzemském kapitálovém trhu nový trh START, prostřednictvím kterého se k finančním prostředkům mohou dostat i malé společnosti. Ze tří nabízených emisí se se zájmem potkaly dvě, a to dodavatel náplní do 3D tiskáren Fillamentum a výrobce pracovních a outdoorových bot Prabos. Posledním nabízejícím byla firma Primoco UAV, která však nezískala potřebné množství nového kapitálu.
  • Ozvěny trhu: Stavebnictví a lepší časy
    Zatímco bilance zahraničního obchodu se po uzavření hranic vloni na jaře dostala na předpandemické úrovně během jednoho čtvrtletí, u průmyslové výroby to bylo o kvartál později. Naprosto odlišný vývoj ale zaznamenává stavebnictví. To z titulu dlouhodobějších projektů na pandemii nereagovalo bezprostředním dramatickým propadem. Pokles byl pouze postupný, o to ale dlouhodobější.
  • Ozvěny trhu - Strašákem spíše Čína než Volkswagen
    Skandál ohledně automobilky Volkswagen zvýšil na trzích obavy ohledně hospodářského vývoje v eurozóně, zejména pak v Německu...
  • Ozvěny trhu - Středoevropský region v kurzu
    V poslední době jsme svědky příznivých ekonomických zpráv ze středoevropského regionu. A platí to jak pro data z reálné ekonomiky, tak pro výkonnost...
  • Ozvěny trhu - S ústupem deflačních obav je dobrý čas kupovat banky
    Bankovní sektor je letos nejztrátovějším odvětvím na evropských akciových trzích, když od začátku roku odepsal přes 15 % a oproti hodnotám z loňského léta dokonce více než 30 %. Tržní index Stoxx 600 přitom za stejná období ztratil jen 6 %, resp. 15 %. Je tedy čas kupovat akcie bank? Stratégové Société Générale říkají ano!
  • Ozvěny trhu - Tlak na korunu slábne
    Koruna zůstává přilepená k úrovni kurzového závazku. Ve prospěch domácí měny hrají příznivé makroekonomické ukazatele. Ekonomika roste, daří se průmyslu i vývozcům, dosavadní vývoj běžného účtu platební bilance je téměř excelentní. Nová data za únor ukázala, že přebytek běžného účtu za poslední rok dosáhl v kumulativním vyjádření už 1,2 procenta HDP.
  • Ozvěny trhu: To nejhorší je za námi. Ekonomika začíná růst
    Do tohoto týdne jsme vstoupili s optimistickým konjunkturálním průzkumem za duben. Ten ukázal na pokračující zlepšování nálady napříč českou ekonomikou. Ukazatel podnikatelské důvěry se tak již vrátil na svůj dlouhodobý průměr. Spotřebitelský sentiment se ještě na konci loňského roku nacházel na nejnižší úrovni od konce 90. let, dubnové číslo již bylo nejvyšší od října 2021, i když stále pod historickým průměrem. Každopádně výsledek je povzbuzením nejenom pro naši makroekonomickou prognózu, jejíž aktualizovanou verzi jsme vydali právě včera, ale samozřejmě především pro tuzemské firmy a domácnosti.
  • Ozvěny trhu: Trh realit ustojí i zpomalení ekonomiky
    Růst cen nemovitostí, který je nejvíce vnímán prostřednictvím cen rezidenčního bydlení, bude dále pokračovat s tím, jak se budou utahovat podmínky na trhu práce. Tento poptávkový efekt bude pouze tlumen růstem úrokových sazeb. Větší dopad ovšem bude mít do investičních nákupů. Nabídka nebude schopna tyto poptávkové jevy absorbovat, protože dostupná data ukazují, že bydlení jednak nepředstavuje pro developery prioritní oblast a také minimálně v Praze je složité stavět z byrokratických důvodů.
  • Ozvěny trhu: Trochu jiná recese
    Statistici minulý týden potvrdili, že česká ekonomika zaznamenala v loňském roce pokles o 5,6 %. Z číselného pohledu se jednalo o hlubší recesi než v roce 2009, kdy se tuzemské hospodářství propadlo o 4,7 %. Globální ekonomika vloni klesla o 3,3 %, tedy výrazně hlouběji než v roce 2009, kdy to bylo minimálních -0,1 %.
  • Ozvěny trhu - Tři faktory pro býky
    První měsíc letošního roku se nesl ve znamení zvýšené rizikové averze způsobené deflačními obavami. Těm nahrává ekonomická situace...
  • Ozvěny trhu: Ujišťování o nezávislosti centrální banky
    Guvernér ČNB se ohradil vůči výrokům premiéra o tom, že by se centrální banka měla podílet na financování státního rozpočtu a že by se neměly zvyšovat úrokové sazby. To, že nezávislost měnové politiky je pro její efektivní výkon klíčová, bylo nesčetněkrát publikováno. Přesto podobné nápady, které vnímání nezávislosti narušují, čas od času někoho napadají, a to v řadě zemí.
  • Ozvěny trhu - USD si vybírá pouze oddechový čas
    Po několika týdnech dolarového zpevňování a rostoucích amerických výnosů vstoupily finanční trhy do fáze korekce....
  • Ozvěny trhu - Váhavý posun ke kvalitě
    Máme za sebou první polovinu týdne po víkendovém řeckém referendu. Jak se se situací finanční trhy doposud vypořádaly...
  • Ozvěny trhu - Veletoč na české koruně
    Dosavadní letošní vývoj kurzu české koruny vůči euru se vůbec nedá srovnávat s tím loňským. Zatímco pro rok 2014 byla charakteristická stabilita...
  • Ozvěny trhu - Veletoč na libře nekončí
    Přesně za týden se budou britští voliči rozhodovat o tom, jestli Velká Británie zůstane součástí Evropské unie či nikoliv. Průzkumy veřejného mínění v posledních dnech ukazují na vzestup podílu voličů, kteří chtějí hlasovat proti setrvání Británie v Unii, a to primárně na úkor nerozhodnutých voličů. Průzkumy tak ukazují na velmi vyrovnaný soubor obou táborů. Výrazně se zvýšila pravděpodobnost opuštění i podle informací ze sázkových kanceláří, a to na zhruba 40 %. Jakou reakci lze očekávat den po referendu na britské libře?
  • Ozvěny trhu - Velká Británie mění přístup k inflaci
    Velká Británie poutá v poslední době pozornost hlavně odchodem z EU. Nicméně ve stínu této události se ve Velké Británii dějí i jiné inspirativní věci. Britský statistický úřad (ONS) poprvé oficiálně vydal index spotřebitelských cen zahrnující náklady na vlastní bydlení jako svůj hlavní ukazatel. Po několika letech tak bych završen strastiplný proces trvající od roku 2013. S novým indexem se tak ONS přidal i na stranu např. Českého statistického úřadu, který vlastní bydlení v indexu spotřebitelských cen už dlouhodobě zahrnuje. Inspirace pro českou praxi ale leží někde jinde.
  • Ozvěny trhu: Virus to nevzdává, trhy dál věří
    Pandemie covid-19 je opět na vzestupu a je celkem jedno jestli hovoříme o pokračování první vlny, či v tom již spatřujeme vlnu druhou. Aktuální počet nemocných opětovně atakuje historická maxima, a to i v České republice. Finančních trhů ale jakoby se to netýkalo. Přitom první měsíce tohoto roku, kdy pandemie udeřila poprvé, byly ve znamení téměř panického úprku investorů z akcií a dalších rizikovějších aktiv do bezpečných přístavů typu kvalitních státních dluhopisů, zlata či obyčejné hotovosti. Z aktuálního zhoršení epidemiologické situace si ale finanční trhy, zdá se, nic nedělají. Nejenom koruna, ale všechny regionální měny vesele posilují, euro vůči dolaru atakuje nejsilnější úrovně za několik posledních měsíců a americké akcie se přibližují historickým maximům. Co je proti únoru či březnu jinak?
  • Ozvěny trhu: Vládní konsolidační balíček má potenciál snížit inflaci, ale i růst HDP
    Tempo zadlužování českého veřejného sektoru bylo v letech 2020-2022 jedno z vůbec nejvyšších z celé EU. Kromě bezprostředních dopadů pandemie, války na Ukrajině a vysokých cen energií tuzemské veřejné finance zatěžuje vysoký strukturální deficit, který s pozicí ekonomiky v cyklu nesouvisí. Jiné než cyklické vlivy se podle odhadů ministerstva financí většinově podílely na schodku veřejných financí v letech 2021 i 2022. Úroveň veřejného dluhu ČR k HDP přesto v mezinárodním srovnání zůstává poměrně nízká. V rámci EU jsme s dluhem ve výši 44,1 procent HDP osmou nejméně zadluženou zemí a jen lehce nad polovinou úrovně průměru EU.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI