Úterý 21. ledna 2025 15:12
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Ozvěny trhu: Ani letošek nebude rokem dolaru

05.01.2018 10:18  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

První obchodní dny roku 2018 zatím nepřinesly z pohledu kurzového vývoje nic, co by šlo zásadně proti předpokladům. Vloni se na globálním devizovém trhu příliš nedařilo americkému dolaru. Dolarový index si v roce 2017 odepsal více než deset procent. Nový rok znamenal pokračování trendu. Viditelné to bylo na kurzu proti společné evropské měně, středoevropským i komoditním měnám.

Růst globální ekonomiky se odráží v postupně zesilujících tlacích na růst cen komodit. Komoditní index agentury Bloomberg se na počátku letošního roku dostal na jedenáctiměsíční maximum. To je fundamentální základ pro sílu komoditních měn. Růst cen komodit ale zároveň představuje významný proinflační faktor. Vzhledem k růstu evropské ekonomiky, která dokonce již dva roky předstihuje v dynamice americké hospodářství, to jenom posiluje očekávání, že letošní rok bude posledním, kdy bude ECB provádět kvantitativní uvolňování. To bude postupně utlumováno. Výsledkem bude návrat kurzu eura vůči dolaru k neutrálnější úrovni, kurz ke konci letošního roku vidíme kolem 1,2700 EUR/USD.

Sílící euro pomáhá i středoevropským měnám, které jsou navíc podporovány ještě lepšími fundamenty. Středoevropský region roste rychleji než eurozóna. Česká národní banka již vloni nastoupila cestu utahování měnové politiky, ve které bude letos pokračovat. I kvůli tomu se tak kurz během roku 2018 podle nás dostane pod 25 CZK/EUR. Polepšit by si měl i polský zlotý, pouze u maďarského forintu očekáváme vůči euru stagnaci.


Jan Vejmělek
Ekonomický a strategický výzkum
Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ozvěny trhu - Akcie českých bank tíží návrh na novou daň
    Akcie amerických bank žene, na rozdíl od těch českých, vzhůru očekáváné snižování daní. Trump plánuje snížení firemních daní z 35 na 15 %. Podle agentury Bloomberg by navrhované snížení daní mohlo přinést šesti největším americkým bankám úspory až 12 mld. USD. Není tedy divu, že bankovní sektor patří k největším tahounům amerických akciových indexů, které od zvolení Donalda Trumpa americkým presidentem prolamují jedno historické maximum za druhým. Americký bankovní index S&P 500 Banks si od začátku listopadu připsal nevídaných 35 %. Premiér Bohuslav Sobotka tento týden představil návrh nové sektorové daně pro banky, jejíž výše by se měla odvíjet od velikosti aktiv.
  • Ozvěny trhu - Akcie rozvíjejících se trhů míří na výsluní
    Stávající makroekonomické prostředí, které se odráží v pokračujícím hospodářském růstu a zvyšující se inflaci v rozvinutých ekonomikách, nahrává zvyšování expozice vůči rizikovým aktivům. Přestože nový vládní aparát v USA dostal při snaze shodit dosavadní zdravotnickou reformu ze stolu za uši, měla by být nová opatření směřující do vyšších výdajů na infrastrukturu, na podporu energetického sektoru nebo uvolněnější regulace finančního odvětví pozitivním stimulem pro nadcházející vývoj. Ustupující obavy z tvrdého přistání v Číně a naopak zlepšující se výhledy na její HDP v letošním roce zvýší poptávku po některých aktivech v rozvíjejících se zemích.
  • Ozvěny trhu - Akcie vs. měnová politika ECB. Co dál?
    Bloomberg v minulém týdnu informoval o tom, že ECB bude postupně snižovat měsíční nákupy dluhopisů o 10 mil. EUR před tím, než program kvantitativního uvolňování zcela opustí. Jde tak o podobnou praxi jako v případě americké centrální banky. Přitom však Rada guvernérů ECB nevylučuje prodloužení tohoto opatření za horizont avizovaného konce v březnu příštího roku.
  • Ozvěny trhu: Akciové příležitosti stále existují
    Americký akciový trh byl v dosavadním průběhu tohoto roku podpořen silnou výsledkovou sezónou. V současnosti již ale naráží na své mantinely, když rostoucí napětí ze zaváděných celních opatření, zvyšování úrokových sazeb a vyšší volatilita jsou hlavními zdroji rizik. Makroekonomické prostředí zůstává nadále pro akciové trhy příznivé. Budoucí zpřísňování měnové politiky s rostoucími očekáváními na zvyšování sazeb i v EMU budou obecně negativní zprávou pro evropské akciové investory. Trpět však budou především růstové akcie s vysokým dluhem a slabším ratingovým hodnocením, například v Itálii nebo Španělsku.
  • Ozvěny trhu: Akciovým burzám by měla letos vévodit Evropa
    První dny nového roku se akciovým burzám příliš nevydařily, když například americký S&P 500 zažil nejhorší začátek od roku 2005...
  • Ozvěny trhu - Akciovým trhům svítí zelená
    V horizontu následujícího roku předpokládáme rostoucí zájem o akcie, což by se mělo projevit na růstu jejich cen. Z počátku však můžeme očekávat zvýšenou volatilitu. Ač zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou na nadcházejícím zasedání je v tržních cenách již plně zohledněno, pro příští rok trh prakticky s ničím nepočítá. ECB pravděpodobně přistoupí ke snižování objemu měsíčních nákupů a důležité bude, jak nový americký prezident Donald Trump začne naplňovat svůj volební program. V neposlední řadě nás čeká několik politických událostí, které nejistotu na trzích budou dále zvyšovat.
  • Ozvěny trhu: Aktuální cena akcií ČEZ je mimo mísu
    Při pohledu na současný vývoj akcií ČEZ jen kroutím hlavou. Oproti začátku roku se jejich cena nachází o pět procent níže. Započteme-li dividendu, jsme zhruba na nule. Evropský sektor utilit si jako celek polepšil o více jak 14 %. Přitom ČEZ má to nejhorší již za sebou.
  • Ozvěny trhu: Americké volby mají výrazný dopad i na korunová aktiva
    Do dění na finančních trzích v posledních týdnech výrazně promlouvají nadcházejících prezidentské volby v USA, které se uskuteční již příští úterý. Podle sázkových burz jako PredictIt nebo Polymarket začaly koncem září výrazně stoupat šance na výhru D. Trumpa, zatímco průzkumy veřejného mínění přisuzují oběma kandidátům podobnou pravděpodobnost výhry. Míra citlivosti na tento vývoj se však u různých tříd aktiv liší.
  • Ozvěny trhu - Americkým akciím již odzvonilo
    Středeční zápis z posledního zasedání Fedu upřesnil rozhodování centrálních bankéřů ohledně budoucího nastavení úrokových sazeb, nicméně trhy zas takovým způsobem nepřekvapil. Je z něho patrné, že Rada guvernérů nemá jednotný názor ohledně načasování zpřísňování měnové politiky. V průměru jsou očekávání nastavena na druhou polovinu letošního roku, existují však názory, že by se měnové kohouty měly přitáhnout již v červnu, stejně tak až v příštím roce. A nutno podotknout, že poslední zveřejněné údaje, kterých jsme se dočkali po zasedání Fedu, nahrávají spíše tomu pozdějšímu. O to více budou podstatné statistiky o vývoji trhu práce za měsíce duben a květen. Pokud by se opakovalo zklamání z března, odložení zvýšení sazeb z června dále do budoucna by bylo na spadnutí.
  • Ozvěny trhu: Americký trh práce nepřesvědčil
    S více jak dvoutýdenním zpožděním byly v úterý zveřejněny údaje z amerického trhu práce. Dlouho očekávaná statistika přinesla...
  • Ozvěny trhu: Bankéři letos utnou tisk peněz
    Dnešní den přinese zveřejnění zápisu z posledního jednání evropských centrálních bankéřů. Evropské ekonomice se daří, růst v eurozóně dosahuje nejvyšších hodnot za poslední dekádu. Investoři se tedy zcela logicky ptají, co na to ECB.
  • Ozvěny trhu - Banky by mohly profitovat z "Trump efektu"
    Neočekávané zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem přineslo zásadní impulz do vývoje bankovního sektoru. Plán na posílení fiskálních stimulů, snížení daní a uvolnění regulace zapůsobil jako živá voda na akcie bankovních domů jak v Americe, tak v Evropě. V prosinci pak rozhodnutí Fedu o zvýšení úrokových sazeb spolu, s oznámením dalších tří očekávaných zvýšení během letošního roku dále posílilo důvěru investorů v bankovní sektor. Americký index S&P 500 Banks si tak od listopadových voleb v USA připsal výrazných 25 %. Evropské bankovní tituly nezůstaly stranou a také se připojily k povolební euforii. Evropský STOXX Banks index si od začátku listopadu připsal necelých 15 %, podpořen částečným snížením odkupů aktiv ECB, zlepšujícími se vyhlídkami hospodářského vývoje v eurozóně a počínajícím růstem inflace.
  • Ozvěny trhu - Barel nade vše
    Ceny ropy mezi roky 2014/15 spadly z historických výšin nad 100 USD pod 40 USD/barel. Hlavní příčinou byl rozmach těžby z břidlicových ložisek ropy v USA a Kanadě. Ekonomiky zemí sdružených v OPEC jsou výrazně závislé na příjmech z exportu ropy, a proto v prosinci minulého roku přistoupily po skoro deseti letech k dohodě o omezení těžby o 1,4 mil. barelů denně, ke kterému se připojilo i Rusko. Cena ropy zareagovala rychlým růstem zpět nad 50 USD. Začátkem května však opět klesala k 45 USD, tedy blízko úrovni před dohodou o omezení těžby. Nové technologie evidentně umožňují profitabilní těžbu z břidlic i při cenách kolem 50 USD. Navíc blížící se konec dohody mohl psychologicky přispět k tlaku na pokles ceny. Zřejmě proto začátkem tohoto týdne přispěchali Saudská Arábie a Rusko s prohlášením o prodloužení dohody až do března 2018. Přestože prodloužení musí na svém zasedání 25. května schválit OPEC, cena ropy opět impulzivně zareagovala a otočila vzhůru k hranici 50 USD/barel. Omezování těžby se tedy zdá být relativně účinným nástrojem podpory růstu ceny ropy, nicméně spíše s krátkodobým účinkem. Impulzy k dlouhodobějšímu růstu ceny tak budou muset přijít ze strany silnější poptávky a rostoucí spotřeby, která dlouhodoběji sníží stávající vysoké zásoby ropy. Ta je závislá především na globálním makroekonomickém vývoji, a to hlavně v regionech s vysokou spotřebou, jako je Severní Amerika, Evropa nebo Čína a Indie.
  • Ozvěny trhu: Bez investic koruna neposílí
    Nedávno zveřejněné první odhady HDP ukázaly, že se české ekonomice během prvních třech měsíců roku dařilo. Výsledný mezičtvrtletní růst o 1,3 % překonal i naše optimistické očekávání. Díky za to, ale proč nerosteme ještě rychleji?
  • Ozvěny trhu: Bez investic se od úrovně před covidem neodpoutáme
    Těsně před prázdninami zveřejnil ČSÚ revize dat národních účtů. Mimořádná revize pokryla roky 1990 až 2020, za roky 2021 a 2022 již pak máme definitivní sestavu dat, za rok 2023 pak předběžnou. Mimořádná revize předchozích třech dekád znamenala kvantitativně pouze nepatrné změny. Úpravy za první léta aktuální třetí dekády byly ve směru zreálnění ekonomického příběhu těchto let, odstranění některých obtížně vysvětlitelných tendencí a celkově zlepšení konzistence jednotlivých indikátorů.
  • Ozvěny trhu: Bez Německa se Česko musí spoléhat na domácí poptávku
    Česká republika je v podstatě pupeční šňůrou svázaná s výkonností německé ekonomiky, a to od vstupu naší země do EU v květnu 2004. Zatímco do té doby byl soulad mezi vývojem v Česku a v Německu minimální, za dobu od roku 2005 je naopak náš západní soused naším zdaleka nejvýznamnějším obchodním partnerem. Poslední celoroční čísla, tedy za rok 2023, ukázaly, že podíl tuzemských vývozů do Německa na celkových exportech činil 30,3 %, druhé Slovensko již výrazně zaostávalo (s podílem 9,4 %).
  • Ozvěny trhu: Bez veřejných investic se neobejdeme
    Česká ekonomika roste nepřetržitě od poloviny roku 2013, tedy již téměř pět let. Rozhodně ale neplatí, že by tuzemské hospodářství táhla po většinu tohoto období vyšší investiční aktivita. Spíše naopak. Dědictví globální finanční krize roku a evropské dluhové krize let 2012 a 2013 poznamenalo chuť investovat.
  • Ozvěny trhu: Budou vyšší sazby?
    Prázdniny se chýlí ke konci a s tím i čas dovolených. A platí to i pro centrální bankéře. Prozatím se tento týden pro média vyjádřili dva, viceguvernér M. Hampl a vrchní ředitel M. Mora.
  • Ozvěny trhu - Býčí akciový trh ještě nekončí
    Ve světle pravděpodobného zvýšení úrokových sazeb v USA už tento měsíc vyvstává otázka, kdy by mohlo dojít k přerušení již velmi dlouhého...
  • Ozvěny trhu: Centrální banka tlačená inflací musí konat
    Inflace je dnes jedním z nejvýznamnějších ekonomických témat. Jeho záběr je však mnohem širší. Na rozdíl například od nezaměstnanosti se totiž zdražování opravdu dotýká v podstatě každého. Vidět to je i na zájmu obyvatel o problematiku spojenou právě s fenoménem inflace. Vyhledávání toho slova na internetu totiž zvýšilo na počátku letošního roku svou četnost proti předchozím rokům, kdy inflace nebyla tématem, zhruba čtyřikrát.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex