Úterý 03. prosince 2024 17:51
reklama
CapXmaster
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap forex

Ozvěny trhu: Vyschlý pramen dolarové likvidity

27.09.2019 09:43  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V běžných časech se o dění na peněžním trhu v médiích příliš nedočtete, a to ani v USA, kde hraje daleko zásadnější roli než v kontinentální Evropě nebo v České republice. I proto trhy překvapila nedávná zpráva o skokovém nárůstu krátkodobých úrokových sazeb na tomto trhu v USA. Ty jsou odvozeny od základní úrokové sazby americké centrální banky a v době klidu se pohybují v centrální bankou stanoveném pásmu. Nicméně v situaci, kdy se na trhu objeví příliš subjektů s nedostatkem finančních prostředků, roste poptávka po úvěrech a úrokové sazby rostou. Pokud je situace opravdu dramatická, dostane se tržní úroková sazba z daného pásma, což je signál pro ostatní hráče, že se děje na finančních trzích něco špatného, a pro centrální banku důvod k akci.

Peněžní trh a repo operace slouží jako alternativa pro finanční domy k ukládání přebytečných peněz u centrální banky ve velmi krátkém časovém horizontu. Pokud se jim ale zdá nabízený úrok nízký, mohou dané prostředky půjčit s vyšším ziskem jiné bance, která je v opačné pozici, ale také s vyšším rizikem. Toto riziko je však minimalizováno poskytnutými zárukami úvěrované banky, která poskytne cenný papír v podobě pokladniční poukázky americké vlády jako zajištění v případě neschopnosti úvěr splatit.

Ještě do nedávna tento systém běžel hladce a nikoho nenapadlo, že by zrovna zde mohl nastat nějaký problém. Jak by také mohlo po letech nákupů cenných papírů v rámci tzv. kvantitativního uvolňování americkým Fedem, který napumpoval do finančního systému několik bilionů dolarů a banky se topily v přebytečné likviditě. Od té doby však americká centrální banka ukončila kvantitativní uvolňování a naopak začala peníze z trhu stahovat. K tomu se v minulém týdnu přidala nešťastná shoda událostí. Polovina září je v USA nejzazší termín placení korporátní daně, což nutí americké firmy stahovat své peníze z účtů bank, které právě tyto prostředky poskytují dalším bankám na peněžním trhu. Navíc ve stejný den proběhla médii zpráva o útoku na ropné rafinérie v Saúdské Arábii a hrozba výrazného zdražení ropy. Většina investorů tak vyčkávala na reakci trhu a raději se vyhýbala rizikovějším operacím. A aby toho nebylo málo, ve stejných dnech probíhalo vypořádání velkého objemu amerických státních dluhopisů, na jejichž nákup museli investoři stáhnout své peníze z účtu bank a převést je na účty Fedu jakožto banky státu.

Výsledkem této řady událostí bylo vyschnutí pramene likvidity na americkém peněžním trhu a nutnost centrální banky podpořit tento trh dodatečnými úvěry, což se stalo poprvé od krizového roku 2008. Naštěstí incident nevyvolal hlubší paniku finančních trhů nebo větší krizi likvidity. Tato situace však nabízí cennou lekci. I přes všechnu regulaci, která byla od krize zavedena, a přes všechny nové peníze, které byly na trh dodány, se může rok 2008, kdy bankám došly rezervy, lehce opakovat. I přes všechnu snahu posledních let tomu zabránit zůstávají finanční trhy křehké a nešťastná shoda náhod může vést ke katastrofě.

František Táborský
Ekonomický a strategický výzkum
Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ozvěny trhu: V letošním roce už ekonomika poroste
    Rok 2020 je definitivně za námi a z ekonomického pohledu můžeme konstatovat, že to byl rok nejhlubšího hospodářského propadu v historii Česka. Již nyní můžeme konstatovat, že se naše ekonomika jako celek nezhroutila, nenaplnily se mediálně proklamované katastrofické scénáře z doby jarní vlny pandemie prognózující propady dvouciferného řádu. A to přitom téměř žádná z těchto vyhlídek nepředpokládala další vlny koronaviru. Ty z pandemického pohledu dorazily s ještě větší razancí měřeno počtem nakažených či mrtvých, nejvýznamnější ekonomické škody ale napáchla vlna první. Celkově podle nás vloni ekonomika klesla zhruba o 7,5 %.
  • Ozvěny trhu - Volatilita německých státních dluhopisů
    Desetiletý německý státní dluhopis (bund) zažil v posledním měsíci veletoč. Zatímco od počátku letošního roku jeho výnos klesal a cena...
  • Ozvěny trhu - Volatilní devizové trhy
    Zdá se, že s novým rokem pokračuje trend zvyšující se kolísavosti měnových kurzů započatý vloni v létě. Po mnoha letech stagnace kurzu eura vůči dolaru...
  • Ozvěny trhu: Volby do EP mohou ovlivnit německou politiku
    Již dnes odpoledne se otevřou volební místnosti a zvolíme si nové zástupce do Evropského parlamentu. I když lze volby chápat test současné vládní koalice, těžko od jejich výsledku očekávat nějaký dopad na české hospodářství či lokální finanční trhy. Z tohoto pohledu důležitější budou až parlamentní volby na podzim roku 2021, což je mimo jiné vidět na formování návrhu státního rozpočtu na příští rok.
  • Ozvěny trhu: Vrchol úrokových sazeb na dohled
    Bankovní rada ČNB dnes na svém jednání k měnové politice prodiskutuje inflační vyhlídky postavené na nové makroekonomické prognóze. Půjde o první předpověď z dílny centrálních bankéřů, která bude již plně reflektovat válku na Ukrajině a její dopady. Ty jsou zjevně stagflační.
  • Ozvěny trhu - Vstříc dalšímu roku
    Výsledková sezóna za třetí kvartál letošního roku je již prakticky u konce. Z ní je patrné, že zisky se zlepšují napříč všemi regiony, nicméně výhled pro následující rok již tak jednoznačný není.
  • Ozvěny trhu - Výhled na akciové trhy
    V rámci teritoriálního srovnání v horizontu jednoho roku nyní nejvíce preferujeme evropské akcie, přestože krátkodobě vnímáme rizika směrem dolů kvůli rusko-ukrajinskému...
  • Ozvěny trhu - Výhled na hlavní třídy aktiv
    Jaký vývoj letos v hlavním scénáři očekáváte na akciových trzích? Které faktory by mohly způsobit jejich dlouhodobý pokles? Které regiony nebo země budou mít podle vás relativně lepší a relativně horší výkonnost akciových trhů (v lokálních měnách)?
  • Ozvěny trhu - Výhled na letošní zisky firem se snížil
    Výsledková sezóna je již téměř u konce. Ve Spojených státech již reportovalo 99 % společností, v Evropě necelých 90 % a v asijsko-pacifickém regionu zhruba tři čtvrtiny firem.
  • Ozvěny trhu - Východní Evropa jako černý kůň
    Ač z krátkodobého pohledu určitě nalezneme rizika pro slabší hospodářský růst, z pohledu dlouhodobé investice se současná situace zdá...
  • Ozvěny trhu - Výsledková sezóna doposud příliš optimistická nebyla
    Polovina výsledkové sezóny je za námi. Co nám doposud přinesla a jak se naplňují očekávání? Přestože nelze dělat ještě žádné závěry, ve zkratce...
  • Ozvěny trhu - Výsledková sezóna pozitivně nepřekvapila, očekávání pro rok 2016 se zhoršují
    Výsledková sezóna za třetí kvartál je téměř u konce. Své hospodářské výsledky zveřejnilo již zhruba 95 % společností v USA, Evropě...
  • Ozvěny trhu - Vyšší dividendový výnos není vždy lepší
    V dlouhodobém horizontu tvoří největší část výnosu z akciových trhů dividendy. Například od roku 1970 vynesly hlavní světové burzy okolo 5 % ročně, z čehož přibližně 3 % připadly na dividendový výnos.
  • Ozvěny trhu: Vyšší sazby v USA přijdou až v prosinci
    Americká centrální banka již letos dvakrát přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb, a to na březnovém a červnovém zasedání. Pomalu tak pokračuje normalizace americké měnové politiky. Budou centrální bankéři v tomto tempu pokračovat i nadále?
  • Ozvěny trhu: Vývoj globální ekonomiky akciovým trhům nahrává
    Začátek roku se pražské burze vcelku povedl, když si index PX za první tři měsíce připsal 1,8 %, čímž dosáhl stejné výkonnosti jako evropský Stoxx 600. Americký index S&P 500 si polepšil o 1,3 %. Pokud však srovnáme výkonnost s vývojem v roce 2013, globální indexy zůstaly daleko za svými loňskými zisky. Vyšším ziskům bránily na začátku roku horší makroekonomické údaje, ale nejnovější data na globální oživení v letošním roce opět ukazují. I tak je však nadále zapotřebí opatrnosti zejména při investicích na rozvíjejících se trzích. Zpomalující čínská ekonomika zůstává jedním z největších rizik dalšího vývoje.
  • Ozvěny trhu: Vývoj sazeb mění strukturu financování firem
    Daleko nejvyšším tempem letos rostly úrokové sazby napříč segmenty na úvěrech pro nefinanční podniky. Zatímco hypoteční sazby pro čistě nové úvěry a sazby spotřebitelského financování vzrostly zhruba o 1,6 p.b., respektive 1 p.b., tak firmám se nové půjčky prodražily v průměru o 3,7 p.b. To je dáno samozřejmě svižným tempem utahování měnové politiky, ale také donedávna silnou poptávkou po financování oproti předchozím dvou letům.
  • Ozvěny trhu - Začíná komoditám svítat?
    Ceny kaučuku v letošním roce vylétly vůbec nejvíce ze všech komodit a zdražily o více jak čtvrtinu oproti začátku roku. O další příčky nejúspěšnějších komodit...
  • Ozvěny trhu: Zahraniční investoři čtou Švejka
    Po parlamentních volbách byla včera jmenována vláda, která podle dostupných zpráv zatím nemá zajištěnou důvěru parlamentu. Nejistota ohledně délky působení vlády bez důvěry či dalšího směřování politiky ale zahraniční investory neznervózňuje. Ostatně ani jiné politické události v minulosti neměly velký odraz v kurzu koruny vůči například euru. A ani podstatně delší období vlády bez důvěry se neodrazila v neoblibě investic do českých aktiv. Proto tak události zaznamenané během období mezi volbami a získání důvěry vládou v roce 2002 jsou zahraničního charakteru, kdy tehdy upadl v nemilost celý region střední Evropy. V roce 2014 pak během vlády bez důvěry zase s kurzem koruny vůči euru zamávalo rozhodnutí centrální banky zavést kurzový závazek.
  • Ozvěny trhu - Za kolik přijmeme euro?
    Od počátku roku zintenzivňuje debata ohledně zavedení eura v Česku. Otázka, zda euro přijmout, nemá valného smyslu, k jeho přijetí jsme se zavázali. Následovat by měla otázka, kdy euro přijmout a následně za kolik, tedy v jakém kurzu. Bohužel právě kurzová otázka v posledních týdnech v souvislosti s možným přijetím eura hodně rezonuje, aniž by bylo zodpovězeno na otázku kdy.
  • Ozvěny trhu - Zareagují trhy na ECB?
    Zatímco v minulém týdnu svými statistikami z trhu práce poutaly pozornost investorů Spojené státy, v tomto týdnu je to starý kontinent, a to konkrétně Evropská centrální banka, která právě dnes zasedá ke své měnové politice. Z nedávného průzkumu agentury Bloomberg vyplynulo, že nejsilnější tábor analytiků počítá s prodloužením stávajícího programu kvantitativního uvolňování za horizont března 2017, na kdy byl ohlášen jeho konec. Nemalou pravděpodobnost má i možné snížení depozitní úrokové sazby či další kolo dlouhodobých repooperací na dodávku další likvidity (TLTRO III). My se kloníme k první variantě a myslíme si, že dojde i k určité úpravě parametrů nákupů aktiv. Další přísun peněz skrz TLTRO nevylučujeme v dlouhodobějším horizontu a předpokládáme, že součástí kolaterálu by mohly být i hypoteční úvěry. Důvodem uvolnění měnových kohoutů je stále přetrvávající nízká inflace, zatímco údaje z reálné ekonomiky špatně nevyznívají. Na druhou stranu je zapotřebí zmínit, že tyto nekonvenční nástroje mohou mít dlouhodobé negativní implikace, a je nutné tak správně načasovat odchod z těchto opatření. K postupnému snižování nakupovaných aktiv v rámci kvantitativního uvolňování by mělo dle nás docházet již během příštího roku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new