Sobota 21. prosince 2024 18:22
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding

Ozvěny trhu - Výhled na hlavní třídy aktiv

28.01.2016 09:27  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Odpovědi na anketu k výhledu na hlavní třídy aktiv

Jaký vývoj letos v hlavním scénáři očekáváte na akciových trzích? Které faktory by mohly způsobit jejich dlouhodobý pokles? Které regiony nebo země budou mít podle vás relativně lepší a relativně horší výkonnost akciových trhů (v lokálních měnách)?

Od většiny hlavních akciových trhů v roce 2016 očekáváme poměrně razantní růst a nedávný pokles považujeme za dobré vstupní úrovně do dlouhých pozic. Z hlavních rozvinutých trhů preferujeme evropské akcie oproti americkým. Zatímco americké indexy jsou z dlouhodobého pohledu relativně drahé, evropské burzy by měla nadále podporovat uvolněná měnová politika, slabé euro, oživení ekonomiky eurozóny a v některých zemích také implementace reforem (Francie, Itálie). V Asii pak věříme japonským nebo indickým indexům. Akcie japonských firem by měly těžit ze zlepšující se ziskovosti, která má prostor pro růst mimo jiné díky relativně nízkému zadlužení.

Mezi preferovaná odvětví řadíme (1) sektory těžící z oživení ekonomiky v eurozóně, a to zejména stavebnictví, doprava a bankovnictví, (2) pojišťovny, kterým prospívá růst úrokových sazeb, (3) farmaceutické tituly, které podporuje silný dolar a vysoká aktivita na poli fúzí a akvizic, (4) tabákové firmy díky jejich vysokému dividendovému výnosu a (5) ropné společnosti, protože během roku 2016 očekáváme růst cen černého zlata, což by mělo ropným firmám umožnit pokrýt z vlastního cash flow vysoké dividendy. Naopak radíme se vyhnout akcím (1) síťových odvětví, protože elektrárenské firmy sráží nízké ceny elektřiny a negativní trend v jejich ziskovosti, (2) výrobců nápojů, kterým neprospívají slabé měny v rozvíjejících se zemích a kvůli vysokému zadlužení také očekávání růstu úrokových sazeb, (3) průmyslových firem s velkou expozicí na rozvíjející se země a (4) telekomunikačních společností, které patří mezi nejvíce zadlužené a jejichž ocenění již není atraktivní.

Jaký vývoj letos v hlavním scénáři očekáváte na dluhopisových trzích v USA a eurozóně (v lokálních měnách)? Přinesou dluhopisy s nízkým ratingem, konkrétně korporátní dluhopisy s vysokým výnosem (high yieldy) a státní dluhopisy rozvíjejících se zemí, dobrou výkonnost?

Po velmi nízké inflaci v loňském roce očekáváme letos opětovný růst spotřebitelských cen. Zejména pak ve Spojených státech utažený trh práce by měl vést k rychlejšímu růstu mezd a vyšší spotřebě domácností. Inflace by tak měla být nahoru tažena jádrovými složkami, což by se posléze mělo projevovat i v rostoucích inflačních očekáváních. Společně se zpřísňováním měnové politiky by tak měly růst i výnosy dluhopisů. I v Evropě očekáváme jejich vzestup, nicméně ten by neměl být tak výrazný jako v případě amerických. V kontextu růstu rizika nejsme příliš nakloněni high yield dluhopisům, když jsme zaznamenali i nárůst míry defaultu. Z nich by nejvíce mohly profitovat evropské krátkodobé dluhopisy. Nakupovat dluhopisy rozvíjejících se zemí pak neradíme.

Do jaké míry ovlivní výkonnost akciových a dluhopisových trhů v USA a Evropě (po přepočtu do stejné měny) vývoj měnových kurzů? Očekáváte, že dolar letos bude dále posilovat proti euru a prolomí paritu? Umožní řízený floating čínského jüanu jeho další oslabení?

Rozdílná měnová politika Evropské centrální banky a Fedu by měla vést k pokračující preferenci amerického dolaru před eurem. Během letošního roku očekáváme další posilování dolaru a kurz vůči euru by se tak ve třetím kvartálu mohl dostat na paritu, euro by se mohlo dokonce nacházet krátkodobě i pod ní. Oslabování čínského jüanu očekáváme i v letošním roce. Přestože Čína disponuje stále obrovským množstvím devizových rezerv, nejsou neomezené a centrální banka nebude schopna věčně odolávat tlakům na oslabování měny. Nicméně to není jen otázka devizových rezerv, ale pozvolné oslabování měny by mohlo být nakonec žádoucí i pro centrální banku z pohledu oživování ekonomické aktivity.  

MIROSLAV FRAYER
Equity Analyst
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ozvěny trhu: Virus to nevzdává, trhy dál věří
    Pandemie covid-19 je opět na vzestupu a je celkem jedno jestli hovoříme o pokračování první vlny, či v tom již spatřujeme vlnu druhou. Aktuální počet nemocných opětovně atakuje historická maxima, a to i v České republice. Finančních trhů ale jakoby se to netýkalo. Přitom první měsíce tohoto roku, kdy pandemie udeřila poprvé, byly ve znamení téměř panického úprku investorů z akcií a dalších rizikovějších aktiv do bezpečných přístavů typu kvalitních státních dluhopisů, zlata či obyčejné hotovosti. Z aktuálního zhoršení epidemiologické situace si ale finanční trhy, zdá se, nic nedělají. Nejenom koruna, ale všechny regionální měny vesele posilují, euro vůči dolaru atakuje nejsilnější úrovně za několik posledních měsíců a americké akcie se přibližují historickým maximům. Co je proti únoru či březnu jinak?
  • Ozvěny trhu: Vládní konsolidační balíček má potenciál snížit inflaci, ale i růst HDP
    Tempo zadlužování českého veřejného sektoru bylo v letech 2020-2022 jedno z vůbec nejvyšších z celé EU. Kromě bezprostředních dopadů pandemie, války na Ukrajině a vysokých cen energií tuzemské veřejné finance zatěžuje vysoký strukturální deficit, který s pozicí ekonomiky v cyklu nesouvisí. Jiné než cyklické vlivy se podle odhadů ministerstva financí většinově podílely na schodku veřejných financí v letech 2021 i 2022. Úroveň veřejného dluhu ČR k HDP přesto v mezinárodním srovnání zůstává poměrně nízká. V rámci EU jsme s dluhem ve výši 44,1 procent HDP osmou nejméně zadluženou zemí a jen lehce nad polovinou úrovně průměru EU.
  • Ozvěny trhu: Vládní opatření na Slovensku letos nadále ztlumí inflaci
    Podobně jako loni se i letos slovenské domácnosti vyhnuly prudkému nárůstu účtů za energie, a to díky vládním opatřením. Ty dosud významně omezily přímý dopad energetické krize na domácnosti, byť za poměrně vysokou cenu v rámci veřejných financí. Nicméně, i když byl nárůst cen energií jeden z nejnižších, celková inflace se na Slovensku v posledních dvou letech řadila mezi ty nejvyšší v EU.
  • Ozvěny trhu: V letošním roce už ekonomika poroste
    Rok 2020 je definitivně za námi a z ekonomického pohledu můžeme konstatovat, že to byl rok nejhlubšího hospodářského propadu v historii Česka. Již nyní můžeme konstatovat, že se naše ekonomika jako celek nezhroutila, nenaplnily se mediálně proklamované katastrofické scénáře z doby jarní vlny pandemie prognózující propady dvouciferného řádu. A to přitom téměř žádná z těchto vyhlídek nepředpokládala další vlny koronaviru. Ty z pandemického pohledu dorazily s ještě větší razancí měřeno počtem nakažených či mrtvých, nejvýznamnější ekonomické škody ale napáchla vlna první. Celkově podle nás vloni ekonomika klesla zhruba o 7,5 %.
  • Ozvěny trhu - Volatilita německých státních dluhopisů
    Desetiletý německý státní dluhopis (bund) zažil v posledním měsíci veletoč. Zatímco od počátku letošního roku jeho výnos klesal a cena...
  • Ozvěny trhu - Volatilní devizové trhy
    Zdá se, že s novým rokem pokračuje trend zvyšující se kolísavosti měnových kurzů započatý vloni v létě. Po mnoha letech stagnace kurzu eura vůči dolaru...
  • Ozvěny trhu: Volby do EP mohou ovlivnit německou politiku
    Již dnes odpoledne se otevřou volební místnosti a zvolíme si nové zástupce do Evropského parlamentu. I když lze volby chápat test současné vládní koalice, těžko od jejich výsledku očekávat nějaký dopad na české hospodářství či lokální finanční trhy. Z tohoto pohledu důležitější budou až parlamentní volby na podzim roku 2021, což je mimo jiné vidět na formování návrhu státního rozpočtu na příští rok.
  • Ozvěny trhu: Vrchol úrokových sazeb na dohled
    Bankovní rada ČNB dnes na svém jednání k měnové politice prodiskutuje inflační vyhlídky postavené na nové makroekonomické prognóze. Půjde o první předpověď z dílny centrálních bankéřů, která bude již plně reflektovat válku na Ukrajině a její dopady. Ty jsou zjevně stagflační.
  • Ozvěny trhu - Vstříc dalšímu roku
    Výsledková sezóna za třetí kvartál letošního roku je již prakticky u konce. Z ní je patrné, že zisky se zlepšují napříč všemi regiony, nicméně výhled pro následující rok již tak jednoznačný není.
  • Ozvěny trhu - Výhled na akciové trhy
    V rámci teritoriálního srovnání v horizontu jednoho roku nyní nejvíce preferujeme evropské akcie, přestože krátkodobě vnímáme rizika směrem dolů kvůli rusko-ukrajinskému...
  • Ozvěny trhu - Výhled na letošní zisky firem se snížil
    Výsledková sezóna je již téměř u konce. Ve Spojených státech již reportovalo 99 % společností, v Evropě necelých 90 % a v asijsko-pacifickém regionu zhruba tři čtvrtiny firem.
  • Ozvěny trhu - Východní Evropa jako černý kůň
    Ač z krátkodobého pohledu určitě nalezneme rizika pro slabší hospodářský růst, z pohledu dlouhodobé investice se současná situace zdá...
  • Ozvěny trhu: Vyschlý pramen dolarové likvidity
    V běžných časech se o dění na peněžním trhu v médiích příliš nedočtete, a to ani v USA, kde hraje daleko zásadnější roli než v kontinentální Evropě nebo v České republice. I proto trhy překvapila nedávná zpráva o skokovém nárůstu krátkodobých úrokových sazeb na tomto trhu v USA. Ty jsou odvozeny od základní úrokové sazby americké centrální banky a v době klidu se pohybují v centrální bankou stanoveném pásmu. Nicméně v situaci, kdy se na trhu objeví příliš subjektů s nedostatkem finančních prostředků, roste poptávka po úvěrech a úrokové sazby rostou. Pokud je situace opravdu dramatická, dostane se tržní úroková sazba z daného pásma, což je signál pro ostatní hráče, že se děje na finančních trzích něco špatného, a pro centrální banku důvod k akci.
  • Ozvěny trhu - Výsledková sezóna doposud příliš optimistická nebyla
    Polovina výsledkové sezóny je za námi. Co nám doposud přinesla a jak se naplňují očekávání? Přestože nelze dělat ještě žádné závěry, ve zkratce...
  • Ozvěny trhu - Výsledková sezóna pozitivně nepřekvapila, očekávání pro rok 2016 se zhoršují
    Výsledková sezóna za třetí kvartál je téměř u konce. Své hospodářské výsledky zveřejnilo již zhruba 95 % společností v USA, Evropě...
  • Ozvěny trhu - Vyšší dividendový výnos není vždy lepší
    V dlouhodobém horizontu tvoří největší část výnosu z akciových trhů dividendy. Například od roku 1970 vynesly hlavní světové burzy okolo 5 % ročně, z čehož přibližně 3 % připadly na dividendový výnos.
  • Ozvěny trhu: Vyšší sazby v USA přijdou až v prosinci
    Americká centrální banka již letos dvakrát přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb, a to na březnovém a červnovém zasedání. Pomalu tak pokračuje normalizace americké měnové politiky. Budou centrální bankéři v tomto tempu pokračovat i nadále?
  • Ozvěny trhu: Vývoj globální ekonomiky akciovým trhům nahrává
    Začátek roku se pražské burze vcelku povedl, když si index PX za první tři měsíce připsal 1,8 %, čímž dosáhl stejné výkonnosti jako evropský Stoxx 600. Americký index S&P 500 si polepšil o 1,3 %. Pokud však srovnáme výkonnost s vývojem v roce 2013, globální indexy zůstaly daleko za svými loňskými zisky. Vyšším ziskům bránily na začátku roku horší makroekonomické údaje, ale nejnovější data na globální oživení v letošním roce opět ukazují. I tak je však nadále zapotřebí opatrnosti zejména při investicích na rozvíjejících se trzích. Zpomalující čínská ekonomika zůstává jedním z největších rizik dalšího vývoje.
  • Ozvěny trhu: Vývoj sazeb mění strukturu financování firem
    Daleko nejvyšším tempem letos rostly úrokové sazby napříč segmenty na úvěrech pro nefinanční podniky. Zatímco hypoteční sazby pro čistě nové úvěry a sazby spotřebitelského financování vzrostly zhruba o 1,6 p.b., respektive 1 p.b., tak firmám se nové půjčky prodražily v průměru o 3,7 p.b. To je dáno samozřejmě svižným tempem utahování měnové politiky, ale také donedávna silnou poptávkou po financování oproti předchozím dvou letům.
  • Ozvěny trhu - Začíná komoditám svítat?
    Ceny kaučuku v letošním roce vylétly vůbec nejvíce ze všech komodit a zdražily o více jak čtvrtinu oproti začátku roku. O další příčky nejúspěšnějších komodit...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani