Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:27
reklama
SAB Finance
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani

Okénko trhu

img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 8.1.2018

08.01.2018 Průmyslová výroba v listopadu meziměsíčně vzrostla o 3,7 %. Meziroční tempo růstu zpomalilo na 8,5 %, což výrazně překonalo medián odhadů trhu o téměř tři procentní body. Český průmysl si tak udržuje nečekaně dobrou kondici. Nejvíce k meziročnímu růstu přispěla výroba energií, motorových vozidel a elektrických zařízení. Pokles naopak zaznamenala odvětví výroby ostatních dopravních prostředků a těžby nerostného bohatství. V meziročním srovnání zpomalilo tempo růstu nových zakázek na 3,3 %. I přes pomalejší růst zakázek stále platí, že tuzemské zakázky rostou rychleji než ty zahraniční. Trh práce dále prohloubil rekordně nízkou míru nezaměstnanosti, která dopomohla k tomu, že průměrná mzda v průmyslu vzrostla o 8,4 % na 36 796 Kč. Tuzemský průmysl se veze na vysoké zahraniční poptávce a dobrém stavu průmyslu v Polsku a Německu. Podle našeho odhadu poroste průmyslová produkce tempem 5,7 % za celý rok 2017, zatímco v roce letošním jen mírně zpomalí na 4 %.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 5.1.2018

05.01.2018 V první aukci českých státních dluhopisů v tomto roce ministerstvo financí prodalo cenné papíry v hodnotě 5,7 mld. Kč. Více než polovinu objemu tvořily dluhopisy s devítiletou splatností s průměrným výnosem 1,6 %. Státní pokladniční poukázky s tříměsíční splatností byly emitovány v hodnotě 12,7 mld. Kč s výnosem 0,175 %. Bezpečně se tak dostávají ze záporných výnosů, na kterých profitovalo ministerstvo ve většině minulého roku. Ministerstvo se v tomto roce již nebude moci v takové míře spoléhat na zahraniční poptávku po pokladničních poukázkách se záporným výnosem a bude se muset více soustředit na střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy. Očekáváme, že v nadcházejících čtvrtletích bude docházet k dalšímu postupnému nárůstu úrokových sazeb státních dluhopisů všech splatností v souladu s „normalizací“ měnové politiky ČNB. Koruna vůči euru dnes mírně oslabila až k EUR/CZK 25,595, kde se pohybuje i v současné chvíli. S blížícím se únorovým měnověpolitickým jednáním ČNB však očekáváme, že koruna brzy začne opět posilovat. Podle našich odhadů ke konci března posílí až k EUR/CZK 25,20.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 4.1.2018

04.01.2018 Cena ropy Brent dnes dopoledne překonala hranici 68 dolarů za barel. Dosahuje tak nejvyšších hodnot od konce roku 2014, kdy trhy zažily kolaps cen ropy o více než 50 %. Výrazný růst ceny ze včerejšího dne je kombinací dvou faktorů. Za prvé, Irán, třetí nejproduktivnější člen OPECu, se potýká s nečekaně velkou politickou nestabilitou. Za šest dnů protivládních protestů a provládní manifestací zahynulo již 21 lidí a jedná se tak o největší demonstrace od zpochybňovaných prezidentských voleb v roce 2009. Iránská Revoluční garda, po tvrdých zásazích ve třech provinciích, již včera oznámila úspěšné potlačení protestů. I přes nestabilní politickou situaci objem vývozů ropy nepoklesl, ale investory to přesto zatím neuklidnilo. Za druhé, přelom roku zaznamenal výrazný nárůst poptávky ze Spojených států. Podle předstihového průzkumu API poklesly americké zásoby ropy v posledním týdnu minulého roku o skoro 5 miliónu barelů, tedy o půl miliónu více než odhaduje medián trhu. Navíc nebývale silná sněhová bouře, která v současnosti zasahuje celé východní pobřeží Spojených států, způsobila nečekaně velký nárůst poptávky po energiích a palivech. Realizované míry objemu amerických zásob by měly být publikovány dnes večer, ale už teď lze očekávat, že pokles bude větší, než odhaduje trh. Z toho vyplývá, že by se cena ropy Brent mohla ještě udržet poblíž 68 dolarů.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 3.1.2018

03.01.2018 Podle prosincové statistiky německá míra nezaměstnanosti klesla o 0,1 p.b. na 5,5 %. Nicméně předchozí hodnota byla revidována ve stejné míře. Tudíž už v listopadu dosáhl německý trh práce nejnižších hodnot nezaměstnanosti v novodobé historii sjednoceného Německa. Reflektuje tak solidní výkon největší evropské ekonomiky a bude dále tlačit na růst mezd a inflace. Německá ekonomika těží ze silné domácí poptávky a solidního zahraničního obchodu. Podle posledního zveřejněného průzkumu PMI vzrostl v prosinci index na svou rekordní hodnotu. Na druhou stranu podniky stále více vyjadřují obavy ohledně nedostatku pracovní síly. Silný německý trh práce má dopad i na českou ekonomiku v podobě dodatečných tlaků na růst tuzemských mezd. Celkově pro rok 2017 odhadujeme růst německé ekonomiky kolem 2,5 %. V tomto roce očekáváme mírné zpomalení tempa růstu ke 2,2 %. Míra inflace se bude pohybovat v první polovině roku v pásmu 1,5 % - 2,0 % a až v druhé polovině roku se podívá přes dvouprocentní hranici.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 2.1.2018

02.01.2018 Český index nákupních manažerů (PMI) ve výrobě v prosinci vzrostl o 1,1 bodu na 59,8 bodu a výrazně tak překvapil trh. PMI je tak na nejvyšší hodnotě od února 2011. Průměrná hodnota PMI za rok 2017 dosáhla 57 bodů, což je o 4 body více než v roce 2016. Růst indexu byl podpořen robustním nárůstem objemu výroby, hlavně novými zakázkami ze zahraničí – objem exportu se rapidně zvýšil a lze tedy očekávat vyšší pozitivní saldo zahraničního obchodu v následujících měsících. Velké množství zakázek nutí firmy k většímu náboru zaměstnanců, což povede k menšímu nárůstu prosincové sezónní nezaměstnanosti. Podle našeho názoru PMI v jednotlivých zemích Evropy zakončil rok 2017 na neudržitelných hodnotách a v roce 2018 takto vysoká čísla pravděpodobně neuvidíme. V posledním čtvrtletí 2017 dosáhl průměr indexu 59 bodů a PMI tak poukazuje na stále silnou ekonomickou expanzi. Odhadujeme růst HDP v posledním čtvrtletí 2017 nad 5,0 % meziročně.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 29.12.2017

29.12.2017 Německá harmonizovaná spotřebitelská inflace dosáhla v prosinci meziměsíčně 0,8 %. Jedná se 0,5 p.b. rychlejší meziměsíční tempo růstu cen v porovnání s listopadem. Nicméně meziroční tempo růstu spotřebitelských cen mírně zpomalilo o dvě desetiny procentního bodu na 1,6 %. I tak meziroční inflace leží 0,2 p.b. nad mediánem odhadů trhu. I přes rekordně nízkou nezaměstnanost, vysoký růst exportu a silnou investiční aktivitu zůstává meziroční inflace bez výrazných změn. Podobný výsledek zaznamenalo Španělsko, kde meziroční inflace výrazně zpomalila na 1,3 %. Německé a španělské statistiky růstu cen přicházejí s týdenním předstihem před harmonizovanou inflací pro celou eurozónu. Vzhledem ke zpomalení tempa růstu cen v obou zemích lze očekávat, že příští týden bude potvrzeno odhadované zpomalení i pro celou eurozónu. To může přidělat vrásky na čele členům výkonné rady ECB, kteří se v příštím roce připravují na ukončování programu kvantitativního uvolňování. I když podle ECB dobře ekonomická situace v eurozóně bude v příštích letech napomáhat pozvolnému růstu inflace, guvernér ECB M. Draghi před několika týdny prohlásil, že inflace pravděpodobně nedosáhne svého dvouprocentního cíle ani v roce 2020. Ve svém včerejším ekonomickém bulletinu ECB potvrdila, že dosažení inflačního cíle bude vyžadovat pokračování určité měnověpolitické podpory.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 28.12.2017

28.12.2017 Americký dolar vůči euru pokračuje dnes dalším oslabením poté, co úrokové sazby dlouhodobých amerických státních dluhopisů sklouzly o téměř jednu desetinu procentního bodu níže. Dvouleté a desetileté sazby se tak rázem dostaly k nejmenšímu rozdílu od poloviny prosince a zároveň k nejnižším hodnotám této dekády. Stojí za tím závěrečné transakce upravující závěrečné účty portfolií, které zvyšují poptávku po dlouhodobých dluhopisech a tlačí tak jejích cenu dolů. Americký dolar oslabil vůči všem hlavním měnám a blíží se k nejhoršímu výsledku za více než posledních deset let. V tomto roce vůči euru oslabil už o téměř 14 % a v současnosti se obchoduje na úrovni EUR/USD 1,195. Ze slabšího dolaru v tomto roce naopak profitují hlavně rozvojové ekonomiky v Asii a Jižní Americe.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 27.12.2017

27.12.2017 Podle prosincového konjunkturálního průzkumu CSÚ souhrnný indikátor důvěry vzrostl o 0,6 b. na 15,1 b. ve srovnání s předchozím měsícem. Důvěra firem vzrostla meziměsíčně o 0,9 b. na 17,1 b. Tuzemské průmyslové podniky hodnotí svou celkovou i zahraniční poptávku téměř stejně jako v minulém měsíci a neočekávají v nejbližších měsících změnu míry nezaměstnanosti. Zároveň počítají se zvýšením tempa růstu výrobní činnosti. Důvěra spotřebitelů v ekonomiku poklesla o 0,3 b. na 7,5 b. Zvýšily se obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace, ale zároveň se nezměnily obavy z jejich vlastní finanční situace. Obava spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti nebo z růstu cen zůstala přibližně beze změny ve srovnání s listopadem.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 22.12.2017

22.12.2017 Americký senát a sněmovna reprezentantů se dohodly na financování vládních výdajů alespoň do 19. ledna příštího roku a odvrátily tak akutní hrozbu federálního „shutdownu“ vládních institucí. Ten nastane v situaci, kdy federální dluh dosáhne svého limitu a kongres nerozhodne o jeho navýšení. Díky tomuto opatření může prezident D. Trump podepsat nedávno schválený zákon daňové reformy již dnes.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 21.12.2017

21.12.2017 Bankovní rada České národní banky dnes rozhodla poměrem 5:2 ponechat úrokové sazby na svých dosavadních hodnotách. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,50 %, což je v souladu s naším odhadem. Lombardní sazba zůstává na 1,00 % a diskontní sazba na 0,05 %. Dnešní rozhodnutí bankovní rady je také v souladu s listopadovou makroekonomickou prognózou ČNB. Podle slov guvernéra J. Rusnoka je ale průměrná úroveň kurzu koruny vůči euru ve třetím čtvrtletí (i přes oslabení v posledních týdnech) mírně pod předpokladem ČNB. Koruna je tak o něco silnější než ČNB potřebuje k omezování růstu cen. Navíc míra růstu reálných mezd je i přes rekordně nízkou nezaměstnanost pod prognózou ČNB a nevytváří takové inflační tlaky, se kterými centrální banka původně počítala. Proto předpokládáme, že vhodnější příležitostí navyšovat úrokové sazby bude příští měnověpolitické jednání banky v únoru. V celém roce 2018 počítáme se třemi navýšeními sazeb v prvních třech čtvrtletích, tak aby na konci roku základní úroková dosáhla 1,25 %. Koruna po jednání ČNB oslabila nad EUR/CZK 25,72 kvůli zklamání té části trhu, která počítala s navýšením sazeb.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 20.12.2017

20.12.2017 Dnešním hlavním tématem je finální kolo schvalování americké daňové reformy, která se stane prvním velkým legislativním vítězstvím nové administrativy D. Trumpa. Senát již schválil společnou verzi zákona a čeká se jen na opakované schválení sněmovnou reprezentantů. Po nekonečném příběhu daňové reformy, o které se mluví od zvolení nového prezidenta, se pozornost do konce roku přesune k riziku uzavření vládních institucí. Americké administrativě opět hrozí nedostatek financí, pokud do pátku neschválí navýšení limitu federálního dluhu. Naposled se tak stalo v říjnu 2013. Podle vyjádření vrchních členů republikánské strany se však situace vyřeší včas a ke krizovému scénáři nedojde. Nicméně se objevují mimo jiné hlasy konzervativní části strany podmiňující schválení navýšením výdajů na obranu. Se svými požadavky přišla také demokratická strana a tak vládní těsná většina bude mít ještě hodně překážek v legislativní cestě. Americký dolar se po oslabení ze začátku týdne zastavil kolem úrovně EUR/USD 1,185.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 19.12.2017

19.12.2017 Koruna se v průběhu dneška dostala vůči euru na nejslabší hodnotu od začátku listopadu 25,732 a zároveň i na nejsilnější hodnotu od poloviny minulého týdne 25,637. V současné době koruna koriguje k úrovni 25,66. Vysoká volatility kurzu souvisí se spekulacemi ohledně měnověpolitického jednání ČNB. Ačkoli neočekáváme žádné změny v nastavení měnové politiky, část trhu stále věří v prosincové zvyšování úrokových sazeb. Pro odložení zvýšení úrokových sazeb mluví výsledky ekonomiky z posledních týdnů. Míra spotřebitelské inflace (v listopadu 2,6 % r/r) a výkon ekonomiky (ve třetím čtvrtletí 5,0 % r/r) se pohybují přesně podle říjnové prognózy ČNB. Míra růstu reálných mezd je i přes rekordně utažený trh práce pod prognózou (ve třetím čtvrtletí 4,2 % r/r) a nevytváří tak proinflační tlaky, s jakými počítá centrální banka. Proto podle našeho názoru bude nová makroekonomická prognóza, která bude zveřejněna v únoru 2018, vhodnější příležitostí pro další zvyšování úrokových sazeb. Koruna se v současné době obchoduje na úrovni EUR/CZK 25,66.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 18.12.2017

18.12.2017 Listopadové ceny průmyslových výrobců zaznamenaly pokles o 0,1 %. Meziroční tempo růstu zpomalilo o dvě desetiny procentního bodu na 0,9 %. Výsledek leží výrazně pod odhadem mediánu trhu, který očekával růst 0,3 % m/m a 1,3 % r/r. Meziměsíční pokles průmyslových cen byl způsoben zejména nižšími cenami potravinářských výrobků a dopravních prostředků. Oproti minulému roku byl nárůst cen ale tažen meziročním růstem cen kovů, potravin, nápojů a tabáku. Na druhou stranu nejvíce meziročně poklesly ceny dopravních prostředků a energií. Pro celý rok 2017 odhadujeme průměrný růst průmyslových cen 2 %. V příštích měsících předpokládáme mírně rychlejší tempo růstu cen, kvůli nízké srovnávací základně z minulého roku, ale i kvůli rostoucím cenám materiálů a jiných vstupů.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 15.12.2017

15.12.2017 Listopadový růst průmyslové produkce v USA meziměsíčně zpomalil na 0,2 %. Leží tak o desetinu procentního bodu pod odhadem mediánu trhu. Oproti říjnu je nižší o 1,0 p.b., ale říjnový růst produkce byl nadprůměrně vysoký hlavně kvůli rekonstrukcím a obnovám výroby po ničivých hurikánech z konce léta. Známkou úspěšné obnovy produkce je i růst míry využití kapacit, která dosáhla 76,4 %, což je nejvyšší úroveň od května 2008. V listopadu dosáhl americký průmysl pozitivního růstu produkce již třetí měsíc v řadě. Nejvíce tomu přispěla těžba ropy a zemního plynu, která vzrostla o 3 %. Nicméně pokud od celkové produkce odečteme produkci energií, průmyslová produkce zůstala v listopadu meziměsíčně beze změny.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 14.12.2017

14.12.2017 Říjnová bilance běžného účtu ČR doznala výrazného zlepšení na přebytek 14,9 mld. Kč, což je o více než deset miliard než odhadoval medián trhu. V porovnání se zářijovým deficitem se bilance zlepšila o 18,6 mld. Kč. Meziročně došlo ke zlepšení o téměř 11 mld. Kč. Vysoký přebytek běžného účtu byl způsoben hlavně pozitivní bilancí zahraničního obchodu a koncem hlavní sezóny odlivu dividend. Do výsledku se projevil i nárůst čerpání EU fondů. Kumulovaný přebytek od začátku roku dosahuje 66,2 mld. Kč, o pětinu méně než loni. Do konce roku by ale dobrý výsledek zahraničního obchodu měl vést ke zlepšení bilance běžného účtu. Běžný účet ČR by měl tedy za celý rok dosáhnout podobného výsledku jako loni (přes 50 mld. Kč). Kurz koruny vůči euru na tuto informaci nereagoval a během dne je stabilně okolo EUR/CZK 25,68.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 13.12.2017

13.12.2017 Dnes večer bude zveřejněn výsledek měnověpolitického jednání bankovní rady Fedu. Podle očekávání centrální banka zvýší úrokové sazby potřetí v tomto roce do pásma 1,25-1,50 %. Vzhledem k tomu, jak dlouho je tento krok očekáván trhem, neočekáváme výrazný dopad tohoto rozhodnutí. Kromě nové makroekonomické prognózy bude pozornost věnována hlavně projekci budoucího vývoje úrokových sazeb jednotlivých členů bankovní rady. Podle zářijové prognózy centrální banka počítala se třemi zvýšeními úrokových sazeb. Pokud by se změnil tento výhled oběma směry, lze očekávat reakci trhu. Podle našich odhadů však k takové změně nedojde. Jedná se také o poslední zasedání současné šéfky Fedu J. Yellen. Na dalším zasedání na konci ledna příštího roku už bude v čele centrální banky J. Powell.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 12.12.2017

12.12.2017 Cena ropy Brent vzrostla poprvé od roku 2015 nad 65 dolarů za barel kvůli uzavření ropovodu v Severním moři. Nabídka ropy tak klesla o 400 tisíc barelů za den a odhaduje se, že opravy budou trvat 2 týdny. Lze očekávat, že cena ropy si současnou cenu neudrží a zkoriguje směrem dolů.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 11.12.2017

11.12.2017 Listopadová inflace meziměsíčně zpomalila na 0,1 % a meziročně na 2,6 %. Obě čísla jsou v souladu s naším odhadem i prognózou ČNB. Nejvíce do meziměsíční inflace přispíval růst cen potravin a dopravy. Oproti říjnu, kdy růst spotřebitelských cen dosáhl svého nejvyššího tempa od roku 2012, se jedná o výrazné zpomalení. Inflace zřejmě již dosáhla svého cyklického vrcholu a v příštích měsících se bude dále snižovat k dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB. Strategie centrální banky spoléhat na posilování koruny namísto agresivního navyšování úrokových sazeb je do jisté míry účinná. Prosincové navyšování sazeb se dneškem jeví jako nepravděpodobné a koruna v reakci oslabila na EUR/CZK 25,6. Nicméně, inflace pořád leží vysoko nad svým cílem. Navíc koruna v posledních týdnech i přes korekci oslabila a podle našeho odhadu zůstane na úrovni EUR/CZK 25,5 na konci roku. Proto se domníváme, že v příštích několika měsících bude ČNB nucena navyšovat sazby častěji, než naznačuje její prognóza. Podle našeho odhadu centrální banka zvýší do příštího podzimu sazby třikrát, jednou v každém čtvrtletí vždy s novou čtvrtletní makroekonomickou prognózou.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 8.12.2017

08.12.2017 Míra nezaměstnanosti MPSV v listopadu poklesla o jednu desetinu procentního bodu na 3,5 %, což je plně v souladu s naší prognózou a prognózou trhu. Míra nezaměstnanosti tak dosáhla úrovně z prosince 1996. Před rokem byla nezaměstnanost na úrovni 4,9 %. Meziměsíční pokles je způsoben hlavně pokračujícím trendem úbytku dlouhodobé nezaměstnanosti a nezaměstnanosti v délce od tří do šesti měsíců. Na jedno volné pracovní místo připadlo 1,24 uchazeče, což je nejnižší číslo od začátku měření od roku 1995. Česká republika si stále drží prvenství, co se týče nejnižší míry nezaměstnanosti v Evropské unii. Eurostat za říjen udává pro Českou republiku sezónně neočištěnou míru nezaměstnanosti 2,6 %, zatímco průměr pro EU činí 7,4 %. V Německu je za stejné období míra nezaměstnanosti 3,7 %, v Polsku 4,5 % a na Slovensku 7,0 %. Nejvyšší nezaměstnanost je stále ve Španělsku (16,8 %) a Itálii (11,3 %). V následujícím měsíci očekáváme další pokles nezaměstnanosti hlavně díky vánočnímu období, kdy podniky nabírají sezónní pracovníky pro prodejní vrchol roku.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 7.12.2017

07.12.2017 Objem českého průmyslu v říjnu poklesl o 1,5 % oproti září (po očištění). Je to druhý meziměsíční pokles v řadě, který je primárně způsoben efektem vysoké srovnávací základny ze srpna. Meziroční tempo růstu ale zrychlilo o 5,6 p.b. na 10,5 %, což je o dvě desetiny nad odhadem trhu. Největší příspěvek k růstu měla výroba motorových vozidel a produkce energií. Pokles byl zaznamenán v odvětví opravy a instalace strojů, u produkce usní, nebo u farmaceutických výrobků. Objem nových zakázek vzrostl o 10,3 % a tempo růstu bylo o něco rychlejší u tuzemských zakázek v porovnání se zahraničními. I tak by dobrý stav průmyslu u našich nejbližších sousedů měl vést k pokračování silného růstu. Český trh práce prohloubil již rekordně nízkou míru nezaměstnanosti a podle posledního průzkumu PMI se výrobcům podařilo po delší době zaplnit pracovní místa. Je zřejmé, že mnohým dlouhodobě nezaměstnaným se nyní daří najít uplatnění na pracovním trhu. Rostoucím problémem pro výrobce se zdá být nedostatek materiálů a zařízení. Přesto by tempo růstu průmyslu zatím nemělo příliš polevovat a pro celý rok 2017 odhadujeme průměrný meziroční růst 5,2 %.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 6.12.2017

06.12.2017 Maloobchodní tržby po započtení tržeb z prodeje automobilů v říjnu vzrostly o 7 % v meziročním srovnání, což je o 3,3 procentního bodu rychlejší tempo růstu tržeb oproti září. Tržby bez započtení prodejů automobilů vzrostly meziročně o 6,3 %. I když statistiky maloobchodu mírně zklamaly odhady trhu, růst tržeb se stále drží na vysoké úrovni. Nejvyšší přírůstek zaznamenal internetový prodej a zásilkové služby. Výrazně vzrostly také tržby obchodníků s pohonnými hmotami hlavně díky pokračujícímu růstu ceny ropy. V posledních dvou měsících lze očekávat, že tržby obchodníků ještě porostou hlavně díky vánočnímu období. Podle našeho odhadu letošní průměrné tempo růstu maloobchodních tržeb dosáhne téměř 6 %. Prostor pro další růst tržeb v příštím roce je pořád značný, ale jenom pokud nepoleví současné tempo růstu platů a mezd.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 5.12.2017

05.12.2017 Guvernér ČNB J. Rusnok dnes sdělil, že zvyšování úrokových sazeb bude „pozvolný a dlouhodobý vývoj“. Dále řekl, že ČNB při rozhodování o sazbách bude přihlížet k vývoji koruny a podle jeho slov „kurz koruny určitě nelítá nikde v oblacích, pokud jde o obecnou výkonnost ekonomiky“. Trh si jeho sdělení vyložil jako holubičí a koruna během krátké doby oslabila až k EUR/CZK 25,687. Koruna tak pokračuje v dalším oslabení a je nejslabší od poloviny listopadu. Za tím stojí pokles úrokových sazeb napříč celou výnosovou křivkou způsobený zklamáním trhu ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb ČNB. Poklesem úrokových sazeb se tak snižuje atraktivita české koruny a dochází k jejímu oslabování. Proto lze očekávat, že do čtvrtka příštího týdne, kdy začíná mediální karanténa bankovní rady ČNB před měnověpolitickým jednáním, přijdou členové rady s jestřábími prohlášeními, aby dostali korunu na úroveň, kde ji chtějí mít a nemuseli přistupovat k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. V tomto směru naše prognóza zůstává beze změny. Další zvyšování sazeb ČNB proběhne až v prvním čtvrtletí příštího roku a kurz koruny posílí ke konci roku minimálně k úrovni EUR/CZK 25,50 a v polovině příštího roku dosáhne až ke 25,00. V současné době se koruna obchoduje na úrovni EUR/CZK 25,65.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 4.12.2017

04.12.2017 Ve třetím čtvrtletí 2017 vzrostla průměrná nominální měsíční mzda v České republice o 6,8 % meziročně na 29 050 Kč. Po očištění o inflaci to znamená reálný růst o 4,2 % r/r, což je pod odhadem mediánu trhu, který činil 5,1 % r/r reálně. Růst nominálních mezd oproti minulému čtvrtletí mírně zpomalil, i když za první tři čtvrtletí tohoto roku stále dosahuje slušného nominálního růstu 6,6 % r/r. Pomyslné nůžky příjmové nerovnosti se lehce uzavřely přiblížením mzdového mediánu k průměru. Mediánová mzda meziročně vzrostla o 7,1 % na 25 181 Kč. Stojí za tím zejména výrazné navýšení mezd ve státní správě a zvýšení minimální mzdy. Naopak nejvlažnější růst mezd pocítili zaměstnanci v peněžnictví a pojišťovnictví a v informačních a komunikačních činnostech. Zvyšování mezd je letos poháněno výbornou tuzemskou ekonomickou kondicí a historicky nejnapjatější situací na trhu práce. Pro celý rok 2017 odhadujeme, že průměrná mzda poroste alespoň 6% tempem při průměrné nezaměstnanosti mírně nad 4,0 %.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 1.12.2017

01.12.2017 Podle druhého odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika ve třetím čtvrtletí o 0,5 % mezičtvrtletně. V meziročním vyjádření tempo růstu oproti druhému čtvrtletí zrychlilo o tři desetiny procentního bodu na 5 %. Byl tak potvrzen vysoký výsledek prvního odhadu, který překonal většinu očekávání. Tuzemskou ekonomiku stále nejvíce táhne spotřeba domácností, která tvoří téměř polovinu HDP. Dobrou zprávou je i celkem slušný 7,5% meziroční růst investic. Na straně výroby byl růst ve třetím čtvrtletí tradičně tažen zpracovatelským průmyslem, který vzrostl o 7,9 % meziročně, i když solidní růst pozorujeme ve všech sektorech ekonomiky. V podrobném rozkladu si první místo udržuje sektor peněžnictví a pojišťovnictví (9,0 %), následovaný růstem vědeckých a technických činností (6,9 %). Naopak stavebnímu boomu zřejmě dochází dech, jelikož stavebnictví zpomalilo na 1,8 %. Pro čtvrté čtvrtletí tohoto roku očekáváme růst HDP kolem pěti procent. Pro celý rok 2017 odhadujeme růst 4,3 %. Dnešní potvrzení silného růstu HDP si ale zřejmě vyžádá úpravu našeho odhadu o desetinu procentního bodu nahoru.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 30.11.2017

30.11.2017 Počet nezaměstnaných v Německu poklesl v listopadu o 18 tisíc (sezóně očištěno), což je o 8 tisíc větší pokles než odhadoval medián trhu. Míra nezaměstnanosti zůstala na rekordně nízké úrovni 5,6 %. Pokles počtu nezaměstnaných byl tradičně silnější ve více industrializovaném západním Německu, kde činil 10 tisíc, v porovnání s 8 tisíci ve východním Německu. Německý pracovní trh je hnán vysokou důvěrou výrobců – listopadový PMI index překonal odhady úrovní 62,5 bodů a Ifo index podnikatelského prostředí je na své nejvyšší hodnotě v historii. K tomu se přidává obnovený růst německých sousedů v eurozóně a pokračování uvolněné politiky ECB. Současný pokles lidí hledajících práci ale může přidat k již nadměrnému tlaku na limity výrobních kapacit německých exportérů. Nicméně podle průzkumu PMI němečtí výrobci v říjnu tvořily pracovní místa nejrychlejším tempem za poslední dvě dekády, což povede k pokračování nízké úrovni nezaměstnanosti. Politická nejistota spojená s vyjednáváním o příští vládě A. Merkel již uvadá a německá ekonomika má tak letos našlápnuto k nejsilnějšímu růstu za posledních šest let.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 29.11.2017

29.11.2017 Dnes byl zveřejněn druhý odhad amerického HDP za třetí čtvrtletí, které bylo oproti prvnímu odhadu navýšeno o tři desetiny procentního bodu na 3,3 % č/č anualizovaně. Původní odhad trhu byl tak překonán o necelé procento. Za vyšším výkonem ekonomiky stojí růst přímých zahraničních investic, vyšší vládní výdaje a růst domácích soukromých investic. Na druhou stranu spotřebitelská poptávka, která tvoří kolem sedmdesáti procent tamní ekonomiky, mírně poklesla oproti první odhadu. I přes to se jedná o nejrychlejší růst americké ekonomiky za poslední tři roky. V kombinaci s dalším utahováním trhu práce a souvisejícím růstem mezd se jedná třetí nejdelší expanzi ekonomiky v moderní historii Spojených států. Pro rok 2017 očekáváme růst ekonomiky na 2,4 % a v roce následujícím počítáme s postupným obracením cyklu a pomalejším růstem na 2,2 %.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 28.11.2017

28.11.2017 Spotřebitelská důvěra v Německu za prosinec zůstala nezměněná na 10,7 b. a je tak v souladu odhadem trhu. Důvěra ve 4. čtvrtletí zůstala stejná jako v předchozím. Spolu s rekordně vysokým IFO indexem a PMI ve výrobě tak poukazuje na silné tempo růstu německé ekonomiky i v posledním čtvrtletí tohoto roku.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 27.11.2017

27.11.2017 Dnešek je chudý na informace o vývoji klíčových makroekonomických ukazatelů, ale ve zbytku týdne nám to vynahradí hned několik statistik inflace a spotřebitelské důvěry.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 24.11.2017

24.11.2017 Spotřebitelská důvěra v listopadu vzrostla o 1,5 b. na 7,8 b. a dosáhla tak nejvyšší hodnoty v historii měření. Z průzkumu vyplynulo, že lidé mají menší obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace a chtějí více spořit. Klesly také obavy z růstu cen. Za tento rok se průměrná hodnota spotřebitelské důvěry vyhoupla na 5,9 b. Pakliže v posledním letošním měsíci nepřijde výrazný pokles, důvěra bude ve čtvrtém čtvrtletí nejvyšší v tomto roce. Česká spotřebitelská důvěra do velké míry kopíruje vývoj v eurozóně, ve které jsou spotřebitelé nejoptimističtější za posledních 17 let.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 23.11.2017

23.11.2017 Ministerstvo Financí ČR dnes na aukci prodalo pokladniční poukázky (T-bills) v hodnotě 20,965 miliard korun. Tyto krátkodobé dluhopisy mají splatnost 133 dnů, budou se tedy vyplácet na začátku dubna příštího roku. Investoři poptávali poukázky v celkové hodnotě 44,255 miliard korun, takže jejich poptávka více než dvakrát přesáhla nabídku MFČR. Výnosy jsou stále v mírně negativním teritoriu na -0,3 %. Kurz koruny vůči euru reagoval posílením těsně pod 25,44 korun, což je rekordně nejnižší hladina od první poloviny roku 2013.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 22.11.2017

22.11.2017 Koruna pokračuje v posilování z počátku týdne a kurz vůči euru dnes ráno prolomil hranici 25,50 korun. Kurz tak reaguje v odpovědi na podpůrnou rétoriku členů bankovní rady ČNB. Viceguvernér M. Hampl minulý týden naznačil, že bude hlasovat pro zvyšování sazeb na příštím zasedání rady v prosinci. Podle slov guvernéra J. Rusnoka přichází normalizace měnové politiky a dvoutýdenní repo sazba by měla dosáhnout 3 % během dvou let. Guvernér dále v pondělí prohlásil, že pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb v prosinci se mu jeví jako 50%. Otázkou je do jaké míry budou tato slova reflektovat reálný měnověpolitický záměr ČNB, jelikož bankovní rada potvrdila, že namísto agresivního navyšování sazeb bude v současné době spoléhat na posilování kurzu koruny. Z toho důvodu lze usoudit, že vyjádření zástupců ČNB působí především jako verbální intervence určené k posilování koruny a lze očekávat, že v tom členové rady budou pokračovat. Podle našeho odhadu přijde příští navýšení úrokových sazeb v prvním čtvrtletí příštího roku.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 21.11.2017

21.11.2017 Eurostat zveřejnil data pro jednotlivé složky spotřeby domácností za rok 2016. Zřejmě nejsledovanější položkou je v současnosti podíl útraty za bydlení na celkové spotřebě. Ta také zaznamenala nejvyšší nárůst ze všech položek oproti roku 2006, když vzrostla z 22,9 % na 24,5 %. Česká republika v této kategorii skončila šestá s 25,6 % a je tak mírně nad průměrem EU. Ze zemí osmadvacítky však útrata za bydlení oproti roku 2006 rostla nejrychleji v Portugalsku (+4,5 p.b.), Španělsku (+4.3 p.b.) a Finsku (4,1 p.b.). V České republice dosáhla růstu 0,9 p.b.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 20.11.2017

20.11.2017 Ceny německých průmyslových výrobců v říjnu narostly o 0,3 % meziměsíčně, což je plně v souladu s předpovědí mediánu trhu. Tempo růstu zůstalo nezměněné v porovnání s předchozím měsícem, nicméně se stále udržuje v již šestiměsíčním vzestupném trendu. V meziročním srovnání ale růst cen průmyslových výrobců mírně zpomalil o 0,4 p.b. na 2,7 %.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 16.11.2017

16.11.2017 Růst cen průmyslových výrobců je na 0 %, jinými slovy ceny průmyslových výrobců zůstaly v říjnu meziměsíčně beze změny. V meziročním srovnání tempo růstu cen zpomalilo na 1,1 %, což je o 0,6 p.b. méně než v září. Vývoj cen průmyslových výrobců tak zklamal odhad mediánu trhu, který předvídal meziměsíční růst o 0,3 % a 1,4 % v meziročním srovnání, ale náš tým byl o jednu desetinu procentního bodu přesnější v obou případech. K meziměsíční stagnaci průmyslových cen měly všechny složky zanedbatelný příspěvek, navíc růst cen chemikálií vyrovnal pokles cen dopravních prostředků. K meziročnímu růstu nejvíce přispěly ceny výrobců kovu, potravinářských výrobků, nápoje a tabáku. Nejvíce zlevnily ceny dopravních prostředků a energií. V následujících měsících by růst cen průmyslových výrobců měl zrychlovat díky růstu cen materiálů a vstupů i díky nízké srovnávací základně z minulého roku. Pro rok 2017 odhadujeme průměrné tempo růstu 2,4 %.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 15.11.2017

15.11.2017 Během dneška se koruna dostala ke svým nejslabším hodnotám od začátku měsíce EUR/CZK 25,703. Stojí za tím série dobrých čísel z eurozóny včele s překvapivě dobrým výkonem Německé ekonomiky, která ve třetím čtvrtletí vzrostla o 2,8 % r/r, čímž o půl procentního bodu překvapila očekávání trhu. Euro vůči koši měn se tak dostalo na nejsilnější hodnoty od konce srpna. Vůči dolaru euro posílilo během dvou dní z EUR/USD 1,167 až na 1,186. Za slabším dolarem naopak stojí pokračující zklamání trhu z daňové reformy americké administrativy. Duplicitní návrh z rukou republikánských senátorů a vnitrostranické spory prodlužují legislativní proces a podle našeho názoru už není prostor pro schválení reformy ještě v tomto roce. V nejbližších týdnech se do popředí dostane odložený problém zvyšování limitu pro federální dluh, který zabere značnou část legislativního prostoru. Nejen proto lze očekávat další zklamání trhu a jeho dopad na kurz dolaru.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 14.11.2017

14.11.2017 Bleskový odhad českého HDP za třetí čtvrtletí vykázal mezičtvrtletní růst 0,5 % a meziroční 5,0 %. Podle předběžných informací přispěly k meziročnímu růstu podobnou měrou všechny hlavní výdajové složky HDP. Zaměstnanost meziročně vzrostla o 2,0 %. Růst v předchozím čtvrtletí dosáhl 2,5 % č/č a 4,7 % r/r.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 13.11.2017

13.11.2017 Běžný účet platební bilance v ČR v září vykázal deficit 2,4 mld. korun, který byl hlavně způsoben negativní bilancí prvotních a druhotných důchodů. Jedná se o celkem výrazný rozdíl od mediánu trhu, který očekával přebytek ve výši 2,3 mld. Kč. V meziročním srovnání se sice jedná o zhoršení o 6,4 mld. Kč, ale v porovnání se srpnem se deficit běžného účtu zlepšil o 5,6 mld. Kč. K deficitu prvotních důchodů vedl především pokračující sezónní odliv dividend z přímých investic ve výši 28,5 mld. Kč. Nicméně solidní výsledek zahraničního obchodu se projevil na bilanci zboží a služeb, která v září vykázala přebytek 37,2 mld. Kč, o 15 mld. Kč více než v srpnu. Finanční účet zaznamenal odliv kapitálu v netto výši 9,2 mld. Kč, což je mírné zpomalení oproti předchozímu měsíci. Od začátku roku 2017 dosáhl běžný účet přebytku 52 mld. Kč, což je o 23,4 mld. méně než za stejné období loňského roku. V příštích měsících očekáváme příznivý vývoj zahraničního obchodu a běžný účet by mohl na konci roku dosáhnout přebytku 53 mld. Kč, přibližně ve stejné výši jako loni.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 10.11.2017

10.11.2017 Republikánští členové amerického senátu zveřejnili vlastní návrh daňové reformy. Oproti sněmovnímu návrhu se liší mimo jiné v načasování snížení korporátní daně, počtu jednotlivých daňových sazeb, zdanění příjmů ze zahraničí nebo dani z nemovitosti. I přes vnitropolitické neshody v rámci republikánské strany se její zástupci snaží přesvědčit veřejnost, že reforma bude schválena do konce roku. K tomu je tlačí i fakt, že v příštím roce v listopadu proběhnou volby do sněmovny a části senátu. Ačkoli se může zdát, že do té doby zbývá spousta času, předvolební kampaně začínají už za pár měsíců a republikánská strana po fiasku se zrušením Obamacare potřebuje nutně alespoň jedno velké legislativní vítězství. K tomu se přidává úterní porážka v guvernérských volbách ve státech Virginia a New Yersey a další předvolební průzkumy také nevyznívají pro republikány pozitivně. Reálně tak hrozí, že republikánská strana ztratí většinu v kongresu a podlomí už tak vratké nohy administrativy D. Trumpa. V reakci na zklamání ohledně pravděpodobného odložení daňové reformy americký dolar vůči euru od včerejška oslabuje a v současnosti se pohybuje na úrovni EUR/USD 1,165. Americké akciové indexy reagovaly poklesem. Dále tak pokračuje období, kdy americký dolar ovlivňuje spíše politický sentiment než makroekonomické fundamenty.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 9.11.2017

09.11.2017 Růst spotřebitelských cen v říjnu dosáhl 0,5 % meziměsíčně, což je plně v souladu s předpokladem ČNB. Současná míra inflace ale mírně zaskočila trhy, jež v mediánu odhadovaly růst cen o 0,2 p.b. nižší. Koruna v odpovědi posílila přibližně o sedm haléřů na svojí nejsilnější hodnotu od konce intervencí EUR/CZK 25,51. Za meziměsíčním nárůstem stojí růst cen potravin (zejména plodové zeleniny), nealkoholických nápojů a sezónní růst cen oblečení a obuvi. Meziroční inflace narostla na úroveň 2,9 %, hlavně díky vlivu nízké srovnávací základny. Jedná se tak o nejvyšší tempo růstu cen od listopadu 2012 a podle našeho odhadu inflace dosahuje svého cyklického vrcholu. Pro celý letošní rok předpokládáme průměrný růst spotřebitelských cen 2,5 % r/r. ČNB podle svých slov do budoucna počítá se sílícím kurzem koruny, který by inflaci měl brzy začít korigovat. Nicméně podle našeho odhadu by se kurz koruny vůči euru neměl už do konce roku příliš měnit. ČNB tak bude muset brzy přistoupit k dalšímu zvyšování sazeb, které podle našich odhadů přijde už v prvním čtvrtletí příštího roku a další v čtvrtletí následujícím.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 8.11.2017

08.11.2017 Podíl nezaměstnaných osob v ČR na populaci ve věku 15 – 65 let v říjnu poklesl o dvě desetiny procenta na 3,6 %, což je plně v souladu s naší prognózou a prognózou trhu. Celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 4,8 % a počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 1,8 %. Na jedno volné pracovní místo tak připadá 1,3 uchazečů, což je nejnižší číslo od zavedení současné metodiky v roce 1995. Česká republika si stále drží prvenství, co se týče nejnižší míry nezaměstnanosti v Evropské unii. Eurostat za září udává pro Českou republiku míru nezaměstnanosti 2,7 %, zatímco průměr pro EU činí 7,3 %. V Německu je za stejné období míra nezaměstnanosti 3,5 %, v Polsku 4,6 % a na Slovensku 6,0 %. Nejvyšší nezaměstnanost je stále ve Španělsku (16,5 %) a Itálii (10,9 %).
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 7.11.2017

07.11.2017 Prezident D. Trump se během své návštěvy východní Asie vyjádřil k napětí na severokorejském poolostrově. Jeho rétorika byla smířlivá, když Severní Koreji navrhl jednání o jejím raketovém a nukleárním programu. Dolar reagoval posílením a výnosy z amerických pokladničních poukázek vzrostly. Japonský Nikkei 225 vzrostl na nejvyšší hodnotu za posledních 25 let.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 6.11.2017

06.11.2017 Zářijové maloobchodní tržby v ČR po započtení prodeje automobilů vzrostly meziročně o 3,6 % (očištěno o kalendářní vlivy). Bez započtení automobilů tržby rostly o 6,2 % r/r. Po očištění o sezónní vlivy vzrostly zářijové maloobchodní tržby bez aut o 1,9 % meziměsíčně, což je o 1,4 p.b. více než v srpnu. Odhady trhu, které předpokládaly růst 2,6 % u tržeb včetně automobilů a 4,1 % u tržeb bez automobilů, tak byly celkem výrazně převýšeny. V rámci jednotlivých segmentů obchodu zaznamenal nejvyšší přírůstek prodej oděvů a obuvi, který byl ovlivněn hlavně sezónní obměnou šatníku spotřebitelů. Nicméně největší podíl na celkovém růstu tržeb měl nárůst prodeje zboží přes internetové a zásilkové obchody a výrazný přírůstek si udržel i obchod s počítači. V obou případech je patrný efekt silnější koruny, díky které si zákazníci mohou dovolit relativně více dovezené elektroniky a zboží ze zahraničních e-shopů. S blížícím se adventem lze očekávat, že tržby obchodníků ještě porostou. Za celý rok 2017 tedy tým RBI odhaduje, že by tempo růstu maloobchodních tržeb dosáhnout téměř 6 %.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 3.11.2017

03.11.2017 Zahraniční obchod za září vykázal přebytek 20,2 mld. Kč. Oproti září minulého roku je tak saldo zahraničního obchodu důsledkem nižšího dovozu vyšší o 0,9 mld. Kč. Medián odhadů trhu naznačoval deficit zahraničního obchodu ve výši 18 mld. Kč. Vývoz vzrostl meziročně o 1,8 % a dovoz o 1,6 %. Výrazný nárůst vývozu zaznamenaly tabákové výrobky, produkty související s odpadními vodami a koks s rafinovanými produkty. Naopak propadl vývoz produktů zemědělství a ropy a zemního plynu. Oproti září minulého roku však dovážíme mnohem více základních kovů, ropy a zemního plynu. Za prvních devět měsíců tohoto roku dosáhl přebytek obchodní bilance 139,3 mld. Kč, tedy o 9,7 mld. Kč méně než za stejné období loňského roku.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 2.11.2017

02.11.2017 Bankovní rada ČNB dnes zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 0,25 p.b. na 0,5 %, což je v souladu s naším odhadem. Lombardní sazba byla navýšena o 0,5 p.b. na 1,0 % a diskontní sazba byla ponechána na hodnotě 0,05 %. ČNB pokračuje v rozšiřování rozdílu mezi jednotlivými sazbami tak, jak tomu bylo v předkrizovém období. Podle inflační prognózy by se růst cen měl držet nad 2,0 %, ale pořád v tolerančním pásmu až do konce roku 2018. Výhled růstu HDP na rok 2017 byl navýšen z 3,6 % na 4,5 % a pro rok 2018 a 2019 by se růst ekonomiky měl držet nad 3,0 %.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 1.11.2017

01.11.2017 Státní rozpočet dosáhl ke konci října 2017 přebytku ve výši 26,5 mld. Kč, což je o 71,9 mld. Kč méně než ve stejném období minulého roku. Od začátku roku je státní rozpočet meziročně opět v nevýhodě především díky nižším příjmům z fondů Evropské unie. I nadále však platí, že dobrá kondice české ekonomiky podporuje vyšší výběr daní. Říjnové plnění státního rozpočtu tak neukazuje, že by se zvrátil trend růstu mandatorních výdajů i nižší investiční aktivity státu ve čtvrtém čtvrtletí 2017. S blížícím se koncem roku je nutné zmínit riziko rozpočtového provizoria, které hrozí vzhledem k delším povolebním vyjednáváním a prvním zmínkám o blokování poslanecké sněmovny ze strany opozice. Nelze tak čekat, že se státní rozpočet dostane brzy na řadu.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 31.10.2017

31.10.2017 Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,6 % a meziročně o 2,5 %. V obou případech se jedná o překonání odhadu trhu o 0,1 p.b. Meziročně tak HDP zrychlilo oproti minulému čtvrtletí (Q2 2,3 % r/r). Překvapila i míra nezaměstnanosti, která klesla na 8,9 %, která je nejnižší od ledna 2009. Ekonomika eurozóny tak pokračuje v solidním růstu, který nabrala ke konci roku 2016. Vysoká důvěra spotřebitelů i podnikatelů, a úbytek nezaměstnanosti nadále poukazuje na svižné tempo růstu. Euro reagovalo mírným posílením nad EUR/USD 1,164.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 30.10.2017

30.10.2017 Harmonizovaná spotřebitelská inflace v Německu za říjen klesla na -0,1 % v meziměsíčním srovnání. Meziročně harmonizovaná inflace klesla o 0,2 p.b. na 1,5 %. Obě hodnoty jsou pod očekáváním trhu. Harmonizovaný CPI index podle metodiky Eurostatu používá stejný spotřební koš ve všech zemích eurozóny a nabízí tak jednodušší srovnání vývoje inflace mezi členskými státy. Nedává ale velkou váhu cenám bydlení. Zohlední-li se růst cen imputovaných nájmů v rámci německé metodiky CPI, tak inflace klesla na 0 % m/m a 1,6 % r/r. Růst cen se drží na výjimečně nízkých hodnotách i přesto, že německá domácí spotřeba je na solidní úrovni a nezaměstnanost na rekordně nízkých hodnotách. Lze očekávat, že německá statistika do velké míry ovlivní i zítřejší hodnotu harmonizované inflace pro celou eurozónu. Dlouhodobě nízká inflace pod 2% cílem v Německu i v celé eurozóně přidává na důležitosti opatrné strategii Evropské centrální banky ohledně ukončování kvantitativního uvolňování. Guvernér ECB M. Draghi předpokládá dočasné zpomalení tempa růstu cen do konce roku 2017, nicméně v příštím roce by mělo zrychlit díky odeznění vlivu nízkých cen energií. Pokud se ale bude inflace v eurozóně držet výrazně pod svým cílem, ECB bude podle Draghiho připravena prodloužit svůj program nákupu finančních aktiv i po září 2018.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 27.10.2017

27.10.2017 Podle předběžného odhadu vzrostla americká ekonomika v třetím čtvrtletí překvapivě o 3,0 % mezičtvrtletně annualizovaně, což je o jednu desetinu procenta méně než v předchozím období. Výsledek překonal většinu odhadů trhu. Medián trhu ukazoval na tempa růstu 2,6 % č/č, odhad týmu RBI byl o dvě desetiny procentních bodu optimističtější. Ukázala se tak odolnost americké soukromé poptávky vůči následkům hurikánů Harvey a Irma, díky kterým drtivá většina trhu očekávala pomalejší růst ekonomiky. Spotřebitelská poptávka vzrostla o 2,4 % č/č, což je o téměř jedno procento pomalejší tempo než v předchozím čtvrtletí, i tak se ale jedná o pozitivní správu ve srovnání s očekáváním. Dolar reagoval na výsledek mírným posílením pod hranici EUR/USD 1,16.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 26.10.2017

26.10.2017 Bankovní rada Evropské centrální banky rozhodla od začátku příštího roku snížit objem nákupů finančních aktiv na 30 mld. eur měsíčně ze současných 60 mld. eur. V tomto objemu bude v nákupech pokračovat minimálně do září 2018, nebo déle v případě nedostatečného vývoje inflace k dvouprocentnímu cíli. ECB si zároveň ponechává jistou flexibilitu na případné navýšení, pokud se výrazně změní podmínky na finančních trzích, nebo pokud bude inflace vyžadovat výraznější podporu. K podpoře likvidity a uvolněné monetární politiky přispěje i důležité rozhodnutí pokračovat v reinvestování výnosů ze splatných finančních aktiv i po ukončení kvantitativního uvolňování. Všechny tři hlavní úrokové sazby ECB zůstaly na původních hodnotách a s nejvyšší pravděpodobností zůstanou na svých minimálních hodnotách až do úplného ukončení programu kvantitativního uvolňování v posledních čtvrtletí 2018. Tým RBI předpokládá první navýšení sazeb v roce 2019. Rozhodnutí bankovní rady nebylo jednomyslné, nicméně všichni členové se shodli na tom, že ponechají konec programu co nejotevřenější. V souvislosti s výsledkem jednání ECB oslabil kurz eura oproti dolaru až k 1,174 dolaru, ale vzápětí zkorigoval k 1,178 dolaru díky pozitivním vyjádřením guvernéra Draghiho během tiskové konference. Obchodníci bedlivě sledují každý náznak z úst guvernéra a u kurzu eura je tak dočasně patrný výrazný nárůst volatility. Ke konci tiskové konference ale kurz eura znovu oslabuje.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 25.10.2017

25.10.2017 Německý předstihový ukazatel IFO pro říjen při hodnocení současné situace vzrostl o 1,1 b. na 124,8 b., což je o více než jeden bod, než očekával medián odhadů trhu. Jedná se tak o nejvyšší hodnotu v historii ukazatele. Hodnocení budoucích očekávání vzrostlo o 1,6 b, ačkoli trh očekával mírný pokles. Optimismus německých firem stále roste i díky globálnímu růstu, z kterého třetí největší světový exportér náležitě těží.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 24.10.2017

24.10.2017 Spotřebitelská důvěra v ČR v říjnu klesla o 0,5 b. na 6,3 b. Stále se tak drží nad deseti měsíčním průměrem 5,7 b. Z šetření vyplynulo, že se mírně zvýšily obavy z růstu nezaměstnanosti a naopak se snížily obavy z růstu cen. Zato důvěra podnikatelů vzrostla o 0,4 b. na 16,9 b. a je tak na letošním maximu. Nejvýraznější zlepšení nálady nastalo v průmyslu díky zlepšení ekonomické situace. Co ale naopak průmyslníky trápí je dlouhodobý nedostatek zaměstnanců. Poprvé od ledna 2008 je nedostatek pracovních sil vnímán jako hlavní bariéra růstu produkce, ačkoliv procento respondentů uvádějíc tuto příčinu klesl o 3,3 p.b. na 28,5 %. Druhou nejvýznamnější bariérou růstu produkce je nedostatečná poptávka (27,8 %). Další významnou novinkou, na kterou průzkum poukazuje, je nedostatek materiálu, jelikož procento respondentů zmiňujících tuto bariéru růstu produkce se téměř zdvojnásobilo na 16,8 %. Potvrzuje tak data ze zářijového PMI ve výrobě, ve kterém zpracovatelský průmysl poukazoval na akutní nedostatek materiálu a jeho významné zvýšení ceny.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 23.10.2017

23.10.2017 Výsledek víkendových voleb do poslanecké sněmovny doposud neměl žádný velký vliv na hodnotu koruny a EUR/CZK je v současnosti na 25,64 korunách. Potvrzuje se tak dlouhodobá odolnost koruny vůči politickému dění. Nicméně pokud vyjednávání o příští vládě potrvají příliš dlouho, zvyšuje se riziko rozpočtového provizoria na příští rok. V tom případě by byly omezeny státní investice včetně čerpání evropských dotací a výdaje státu by se musely řídit předchozím rozpočtem.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 20.10.2017

20.10.2017 Dnes zveřejněná statistika zářijového vývoje cen průmyslových výrobců v Německu překonala odhady většiny trhu. Meziměsíční tempo růstu cen zrychlilo o 0,1 p.b. na 0,3 % a pokračuje tak ve svém čtyřměsíčním stoupajícím trendu. V meziročním srovnání dosáhl růst průmyslových cen úrovně 3,1 % a blíží se své maximální hodnotě 3,4 % z dubna tohoto roku. Za rychlejším tempem růstu stojí především vyšší ceny ropy.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 19.10.2017

19.10.2017 Dnes proběhne schůzka amerického prezidenta D. Trumpa se současnou šéfkou Fedu J. Yellen ohledně obsazení postu po skončení jejího mandátu. Ten končí v únoru následujícího roku. Současná šéfka centrální banky může být zvolena prezidentem i pro druhý mandát, ale podle posledních vyjádření, v užším výběru kandidátu je celkem pět osobností. Tato schůzka je pravděpodobně poslední před finálním rozhodnutím prezidenta, které následně musí být schváleno senátem. Dalšími možnými kandidáty jsou ekonom J. Taylor, současný člen bankovní rady J. Powell, šéf ekonomických poradců prezidenta G. Cohn a bývalý člen bankovní rady K. Warsh. Podle mluvčí prezidenta rozhodnutí padne v nejbližších dnech, což by pravděpodobně mělo být do začátku listopadu, kdy prezident odjíždí do Asie.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 18.10.2017

18.10.2017 Česká koruna vůči euru dnes dále posiluje a pokračuje tak ve svém trendu tohoto týdne. Od dnešního rána posílila až k hodnotám EUR/CZK 25,675, následně však svůj zisk korigovala a v současnosti se pohybuje na úrovni 25,712.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 17.10.2017

17.10.2017 Česká koruna trhá další rekordy a i dnes pokračuje ve včerejším posilování. EUR/CZK se dnes obchoduje pod úrovní 25,75.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 16.10.2017

16.10.2017 Česká koruna dnes prolomila hranici 25,80 za euro a blíží se tak k úrovni před zásahem ČNB v listopadu 2013.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 13.10.2017

13.10.2017 Slova V. Bendy vyprovokovala posílení koruny až k hranici 25,80 za euro. Podle našeho názoru ale není třeba „panikařit“. Dokud o růstu úrokových sazeb až k 1 % ke konci letošního roku hovoří jeden ze tří členů bankovní rady, kteří už v září prosazovali zvýšení repo sazby o 0,25 procentního bodu na 0,50 %, držíme se naší stávající prognózy: v listopadu +0,25pb na 0,5 % a další dvě zvýšení po čtvrtprocentních bodech na 1 % v roce 2018. Přičemž výraznější zpřísnění měnových podmínek očekáváme od koruny, která podle naší prognózy bude v průběhu roku posilovat v průměru o 4 % ke 25,00 korunám za euro na konci 2018.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 12.10.2017

12.10.2017 Publikovaný zápis měnověpolitického jednání Fedu potvrdil očekávání investorů, že příští zvyšování úrokových sazeb na pásmo 1,25 %-1,50 % přijde v prosinci. Nicméně členové bankovní rady vyjádřili znepokojení nad pokračující nízkou mírou spotřebitelské inflace v USA, která v září rostla 1,4 %.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 11.10.2017

11.10.2017 Cena ropy Brent dnes roste již třetí den v řadě a v současné chvíli dosahuje 56,75 dolarů za barel. Stojí za tím pondělní zpráva saudským státem vlastněné těžařské společnosti Aramco, která oznámila bezprecedentní snížení objemu denní produkce ropy od listopadu 2017. Oproti minulému roku by to mělo odpovídat průměrnému snížení přibližně o jeden milión barelů ropy denně. Saudové slíbili udělat všechno pro to, aby skončila několik let trvající přesycenost celosvětového trhu s ropou.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 10.10.2017

10.10.2017 Bilance zahraničního obchodu Německa za srpen vykázala přebytek ve výši 20 miliard eur, což je velmi blízko odhadu trhu. Od začátku roku výše kumulovaného přebytku činí 160,7 miliard eur. Vyšla také statistika bilance běžného účtu Německa za srpen, která dosáhla přebytku 17,8 miliard eur, což je také v souladu s očekáváním trhu. Kumulovaný přebytek tento rok zatím činí přes 160 mld. eur.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 9.10.2017

09.10.2017 Míra nezaměstnanosti v ČR v září poklesla o 0,2 procentního bodu na 3,8 %, což je 0,1 p.b. lepší výsledek, než očekával trh. Je tak nejnižší od roku 2008. Meziměsíční pokles je způsoben hlavně odezněním sezónních vlivů, zejména snížením počtu čerstvých absolventů na úřadech práce. Podle Eurostatu si Česká republika i nadále drží prvenství v nejnižší nezaměstnanosti v Evropské unii. V příštích měsících další pokles nezaměstnanosti neočekáváme kvůli nasycenosti trhu práce. Extrémně nízká nezaměstnanost podpoří růst mezd a růst maloobchodních tržeb, což v důsledku přispěje k dalšímu růstu ekonomiky. Podle našich odhadů se bude průměrná míra nezaměstnanosti za rok 2017 pohybovat pod 4,4 %.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 6.10.2017

06.10.2017 Zahraniční obchod za srpen vykázal přebytek 5,9 mld. Kč. Oproti srpnu minulého roku je tak saldo zahraničního obchodu důsledkem vyššího dovozu nižší o 1,1 mld. Kč. Největší nárůst v porovnání s loňským rokem zaznamenal vývoz černého a hnědého uhlí a oděvů. V rámci dovozu nejvíce vzrostl objem ropy, to je ovšem z části způsoben významným meziročním růstem její ceny. Za prvních osm měsíců tohoto roku dosáhl přebytek obchodní bilance 120,1 mld. Kč, tedy o 9,5 mld. Kč méně než za stejné období loňského roku. Pro letošní rok očekáváme přebytek zahraničního obchodu okolo 160 mld. Kč.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 5.10.2017

05.10.2017 ECB dnes zveřejnila záznam z jednání bankovní rady ze začátku září. Bankovní rada probrala možné scénáře očekávaného exitu z programu kvantitativního uvolňování a zdůraznila nutnost opatrné a postupné změny měnové politiky. Pro udržení současné situace nahrává skutečnost, že inflace v eurozóně se drží na hodnotě 1,5 % a je dlouhodobě pod inflačním cílem ECB. To je podle zástupců banky způsobeno zejména posílením eura o 10 % oproti dolaru během tohoto roku. Očekává se, že při příštím zasedání na konci října ECB oznámí plán snižování tempa nákupů v rámci aktuálního programu kvantitativního uvolňování.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 4.10.2017

04.10.2017 Maloobchodní tržby v eurozóně v srpnu vzrostly meziročně o 1,2 % a poklesly meziměsíčně o 0,5 %, což je v obou případech hluboko pod očekáváním trhu. V meziročním vyjádření se jedná o nejpomalejší růst za poslední rok.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 3.10.2017

03.10.2017 Finální statistika českého HDP zůstala nezměněná na 2,5 % č/č a 4,7 % r/r. Byla také zveřejněna detailní struktura čtvrtletních sektorových účtů. Z ní plyne, že ve druhém čtvrtletí klesla míra zisku nefinančních podniků o 2,9 p.b. na 49,6 % a to zejména kvůli vyšším nákladům na mzdy (+9,4 % r/r). Naopak míra investic vzrostla meziročně o 0,6 p.b. na 28,1 %. Reálné příjmy domácností vzrostly meziročně o 2,6 % a reálný příjem ze zaměstnání o 4,4 %. V případě reálných příjmů domácností se jedná o 1,7 p.b. pomalejší tempo růstu než ve stejném období minulého roku, v případě příjmů ze zaměstnání se jedná o zpomalení o 0,5 p.b.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 2.10.2017

02.10.2017 Český index nákupních manažerů ve výrobě v září vzrostl o 1,7 bodu na 56,6. Trh očekával růst o 0,9 bodu na 55,8 b. Zářijový PMI index je tak na třetí nejvyšší hodnotě za tento rok. V průměru za prvních osm měsíců roku se pohybuje na 56,4 bodech. Český PMI tak potvrzuje data z posledního konjunkturálního průzkumu ČSÚ, který poukazuje na zlepšení podmínek ve zpracovatelském sektoru. Ve třetím čtvrtletí se ekonomice dařilo, což znamená i dobrý růst českého průmyslu, u kterého očekáváme pro tento rok průměrný růst 5,2 %.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 29.9.2017

29.09.2017 Německá míra nezaměstnanosti klesla v září na 5,6 %. Prohlubuje se tak historicky nejnižší hodnota v novodobých dějinách Německa. Jedná se o jednu desetinu procenta lepší hodnotu než naznačoval medián odhadů trhu. Německé maloobchodní tržby vzrostly meziročně o 2,8 % a meziměsíčně poklesly o 0,4 %. V obou případech se jedná o hodnoty pod očekáváním trhu.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 27.9.2017

27.09.2017 Česká národní banka rozhodla na svém dnešním měnověpolitickém jednání ponechat své úrokové sazby beze změny. Pro zvýšení sazeb hlasovaly tři ze sedmi členů bankovní rady. Koruna vůči euru před zveřejněním výsledků jednání posílila až na úroveň EUR/CZK 25,996. Mezi hlavními proinflačními tlaky vidí bankovní rada nečekaně silný růst ekonomiky a mezd. Na druhou stranu podle názoru rady, proti dalšímu zvyšování úrokových sazeb hovoří stále uvolněná měnová politika ECB. Nicméně navzdory srpnovým slovům o izolovaném zvýšení přistoupí centrální banka k dalšímu růstu úrokových sazeb. Podle naší prognózy k němu dojde v listopadu a pak ještě dvakrát v průběhu roku 2018. Ke konci příštího roku by tak měla být dvoutýdenní repo sazba 1,00 %. Guvernér J. Rusnok při následné tiskové konferenci potvrdil, že se pravděpodobně bude zvyšovat rozdíl mezi jednotlivými sazbami centrální banky. Koruna se v současnosti stabilizovala na úrovni EUR/CZK 26,08.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 26.9.2017

26.09.2017 Člen bankovní rady Fedu N. Kashkari sdělil, že nevidí žádné náznaky přehřátí ekonomiky ani známky konzistentního růstu spotřebitelské inflace. Proto by Fed neměl být pod tlakem zvyšovat sazby a měl by inflaci ponechat čas. To je v protikladu s dřívějším sdělením W. Dudleyho, který tvrdí, že faktory omezující růst cen zmizí ve střednědobém horizontu a Fed by měl pokračovat v postupném utahování měnové politiky. Trh tak bude zajímat dnešní vystoupení J. Yellen, který by mohl na protichůdné tvrzení výše zmíněných členů bankovní rady osvětlit. Spotřebitelská inflace se v posledních pěti letech nacházela pod inflačním cílem 2 % a navzdory solidnímu růstu HDP, poklesu nezaměstnanosti a stabilizace míry participace na pracovním trhu v posledních čtvrtletích se nedaří tohoto cíle dosáhnout.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 25.9.2017

25.09.2017 Nedělní Německé volby vyhrála koalice CDU/CSU A. Merkelové, ale v porovnání s předchozími volbami ztratila téměř 9 p.b. Sociální demokraté skončili druzí s výrazným odstupem a ihned ohlásili odchod do opozice. Nově v dolní komoře parlamentu zasedne pravicová strana AfD, která získala 12,6 % hlasů. Nejpravděpodobnější scénář je tak vytvoření koalice CDU/CSU, Svobodných demokratů a Zelených. Vznik nové koalice může ale trvat déle. Na základě výsledku voleb kurz eura vůči dolaru celý den oslabuje a v současnosti se obchoduje na úrovni EUR/USD 1,186.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 22.9.2017

22.09.2017 Bankovní rada ČNB dnes rozhodla ponechat sazbu proticyklické kapitálové rezervy ve výši 1,0 %. Tento nástroj v rámci makroobezřetnostní politiky slouží k regulaci nadměrného růstu úvěrů, který přispívá k akumulaci systémových rizik a zvyšuje potenciál pro prudké výkyvy ekonomické aktivity. V současné době tento nástroj využívají v Evropě pouze ve Švédsku (2 %), Norsku (1,5 %) a Velké Británii (0,5 %) a na Slovensku (0,5 %). ČNB zavedením proticyklické kapitálové rezervy reagovala primárně na rychlý růst hypotečních úvěrů a cen nemovitostí.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 21.9.2017

21.09.2017 Americká centrální banka potvrdila, že příští měsíc začne se snižováním své bilance, která činí 4,5 bil. dolarů. Fed slíbil postupné a předvídatelné snižování nákupu dluhopisů a dalších aktiv. Od října tak začne redukovat objem reinvestic výnosů z držených aktiv, který se bude snižovat každý měsíc o 10 mld. dolarů. J. Yellen také sdělila, že centrální banka zváží zvýšení úrokových sazeb v prosinci tohoto roku, se kterým počítá i tým RBI. Příští rok jsou podle FOMC i našeho týmu RBI ve hře další tři zvýšení úrokových sazeb.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 20.9.2017

20.09.2017 Hlavním tématem dnešního dne je měnověpolitické jednání Fedu. Výsledek bude zveřejněn v osm hodin večer středoevropského času. Trh většinově očekává, že nastavení úrokových sazeb zůstane beze změny na současném pásmu 1,00% - 1,25%. Dále by měl být zveřejněn plán snižování bilance centrální banky, která vlivem tří programů kvantitativního uvolňování narostla do výše 4,5 bilionů dolarů. S tím by centrální banka měla podle očekávání začít v průběhu října. Pohledem Fed Funds Futures trh sází na růst úrokových sazeb až na prosincovém jednání, kde se pravděpodobnost zvýšení pohybuje kolem 53 %. Se zvyšováním v prosinci počítá i prognóza RBI týmu s tím, že další zvyšování sazeb proběhne v prvním čtvrtletí 2018. Americký dolar celý den vyčkává na finální rozhodnutí a v současnosti se obchoduje na úrovni EUR/USD 1,20, což je poblíž letošní nejslabší hodnoty dolaru a zároveň nejslabší hodnoty od začátku roku 2015. Dále bude mimo jiné zveřejněna nová makroekonomická prognóza Fedu a individuální odhad budoucího vývoje úrokových sazeb jednotlivých členů bankovní rady.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 19.9.2017

19.09.2017 Německý ZEW index hodnocení současné situace za září vzrostl o 1,2 b. na 87,9 b. navzdory mírné nejistotě plynoucí z voleb v Německu tento víkend. Průměr za třetí čtvrtletí činí rovných 87,0 bodů a je o 3 b. vyšší než v předchozím čtvrtletí. Ukazatel tak indikuje další zlepšení německé ekonomiky. Bylo by však unáhlené tvrdit, že ekonomika poroste rychleji. ZEW index očekávání vzrostl o 7 b. na 17 b. a vymazal tak srpnový propad (10 b.). Za třetí čtvrtletí činí průměr 14,8 b., což je podstatně méně než ve druhém čtvrtletí (19,6 b.).
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 18.9.2017

18.09.2017 Index cen českých průmyslových výrobců v srpnu vzrostl o 0,2 % m/m, což je o desetinu více, než očekával trh. Meziroční tempo růstu cen průmyslových výrobců zrychlilo na 1,4 % z červencových 1,1 %. K meziměsíčnímu růstu cen průmyslových výrobců přispěly zejména potravinářské výrobky a koks a rafinované výrobky. Průměrný růst cen průmyslových výrobců za osm měsíců tohoto roku činí 2,2 % a za celý rok 2017 očekáváme růst cen průmyslových výrobců průměrným tempem 2,1 %. Ceny zemědělských výrobců meziročně rostly o 12,5 %. Za poslední tři měsíce pak rostly průměrným tempem 12,7 % r/r a vytváří tak soustavný tlak na spotřebitelskou inflaci.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 15.9.2017

15.09.2017 Podle dnešního vyjádření členky bankovní rady ECB S. Lautenschlaeger nadešel čas udělat rozhodnutí ohledně snižování tempa nákupů finančních aktiv a přemýšlet nad tím, jak ukončit období nekonvenční měnové politiky. Aktuální program kvantitativního uvolňování běží od prvního čtvrtletí 2015.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 14.9.2017

14.09.2017 Bank of England ponechala úrokové sazby nezměněné, klíčová sazba tak zůstala na 0,25 %. Bankovní rada ale přiostřila svoji jestřábí rétoriku, když sdělila, že je připravena zvýšit sazby při dobré kondici ekonomiky. Rada tak reaguje na svižnější růst spotřebitelské inflace (2,9 % r/r za srpen). Libra skokově posílila a vůči euru se obchoduje okolo EUR/GBP 0,890 z EUR/GBP 0,900 před měnověpolitickým jednáním. Akciový index FTSE 100 dnes obchoduje s průběžnou ztrátou -1,0 %.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 13.9.2017

13.09.2017 Běžný účet platební bilance v ČR v červenci vykázal deficit ve výši 27,4 mld. korun. Medián trhu očekával deficit ve výši 19 mld. Kč. V meziročním srovnání se jedná o zhoršení o 4,2 mld. Kč. V porovnání s červnem se deficit běžného účtu prohloubil o 12,9 mld. Kč. Od začátku letošního roku dosáhl běžný účet přebytku 58,4 mld. Kč, tedy o téměř 15 mld. méně než za stejné období loňského roku. Vzhledem k tomu, že v příštích měsících očekáváme příznivější vývoj zahraničního obchodu, běžný účet by letos mohl dosáhnout přebytku přibližně ve stejné výši jako loni.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 12.9.2017

12.09.2017 Rada bezpečnosti OSN schválila sankce vůči KLDR poté, co USA zmírnila svoje požadavky, se kterými nesouhlasila Čína a Rusko. Postih zahrnuje snížení objemu dodávek ropných produktů, zákaz exportu textilních výrobků a přísnější kontrola lodí. Na umírněné požadavky ze strany USA reagovali investoři pozitivně a americké akciové trhy tak rostly. Index S&P 500 má za sebou další rekordní den, když se dostal na hodnotu 2488 b. Další pozitivní zprávou bylo snížení odhadu škod způsobený hurikánem Irma.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 11.9.2017

11.09.2017 České spotřebitelské ceny klesly v srpnu meziměsíčně o 0,1 %, především kvůli poklesu cen potravin a nealkoholických nápojů. Meziročně tempo růstu spotřebitelské inflace zůstalo nezměněné na 2,5 %, což je plně v souladu s naším odhadem a o desetinu méně než ve své prognóze očekávala ČNB. K meziroční inflaci přispěly především vyšší ceny nájemného (+2,5 %) i ceny pohonných hmot (+2,1 %). Z potravin nejvíce rostly ceny másla a vajec. Naopak ceny mobilních telefonů výrazně poklesly (-15 %). Jádrová inflace vzrostla na 2,4 % r/r a dá se očekávat, že díky sílícím tlakům na trhu práce na rychlejší růst mezd její tempo růstu zrychlí i v příštích měsících. Do konce roku 2017 očekáváme, že inflace zůstane v horní části cílového pásma, což dává ČNB dostatek prostoru k tomu, aby tento rok ještě jednou zvýšila úrokovou sazbu. My předpokládáme, že při mírnějším posilování koruny (k EUR/CZK 25,70 na konci roku) přistoupí ČNB na zvyšování sazeb v posledním čtvrtletí letošního roku.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 8.9.2017

08.09.2017 Míra nezaměstnanosti v srpnu poklesla o jednu desetinu procenta na 4,0 %, což je plně v souladu s naší prognózou a prognózou trhu. Na jedno volné pracovní místo připadlo 1,5 uchazečů, což je nejnižší číslo od poloviny roku 1996. Míra nezaměstnanosti se tak vrací na rekordně nízkou úroveň od konce roku 2008. Před rokem byla nezaměstnanost na úrovni 5,3 %. Meziměsíční pokles je způsoben hlavně odezněním červencové sezónnosti spojené s příchodem absolventů na trh práce a pokračujícímu růstu poptávky po pracovní síle. Za celý rok 2017 očekáváme průměrnou míru nezaměstnanosti pod 4,5 %. V podzimních měsících může míra nezaměstnanosti klesnout až pod hranici 4 %.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 7.9.2017

07.09.2017 Evropská centrální banka ponechala úrokové sazby nezměněné. Nezměněný zůstal i úvod prohlášení, že program nákupu aktiv bude pokračovat dokud ho bude třeba, to znamená i po prosinci tohoto roku. Úrokové sazby zůstanou dlouho nezměněné po opuštění současného programu kvantitativního uvolňování. Střednědobý výhled podle ECB se oproti poslednímu zasedání nezměnil, tedy spotřebitelská inflace je stále utlumená zejména díky pomalému růstu mezd. Kurz eura je zdrojem nejistot, ale M. Draghi odmítl dále komentovat jeho vývoj. Během podzimu rada ECB rozhodne o kalibraci měnové politiky. V říjnu rada plánuje udělat soubor rozhodnutí ohledně kvantitativního uvolňování. Dále byl revidován růst pro tento rok nahoru o 0,3 p.b. na 2,2 % a snížila odhad růstu spotřebitelské inflace pro rok 2018 o 0,1 p.b. na 1,2 % kvůli silnějšímu euru.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 6.9.2017

06.09.2017 Česká průmyslová výroba v červenci ve srovnání s předchozím měsícem klesla o 9,8 % (po očištění o sezónní faktory). Meziroční tempo růstu mírně zrychlilo na 3,3 % z předchozího tempa 3,0 % (po revizi. Medián trhu očekával meziroční tempo průmyslové výroby 6,7 %, náš optimističtější odhad byl 6,9 %. Za výrazným meziměsíčním poklesem stojí čerpání celozávodních dovolených ve významných podnicích. Průmyslníci stále více vnímají jako bariéru k růstu nedostatek pracovní síly. Podle červencové statistiky vzrostla meziročně průměrná měsíční mzda v podnicích nad 50 zaměstnanců o 7,4 % na 31 197 Kč. V příštích měsících očekáváme, že si český průmysl meziroční kladné tempo růstu udrží. Celkově očekáváme, že za celý rok 2017 průmyslová výroba zrychlí své meziroční tempo růstu k 5 % (z loňského tempa 2,9 %).
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 5.9.2017

05.09.2017 Průměrná nominální měsíční mzda v České republice vzrostla v druhém čtvrtletí meziročně o 7,6 % na 29 346 Kč. Po očištění o inflaci vzrostla reálně o 5,3 % r/r, tedy o 1,1 p.b. více než odhadoval trh. Medián mezd vzrostl o 8,2 % na 24 896 Kč. Růst mezd podpořilo zvýšení minimální mzdy, zvyšování mezd ve veřejném sektoru i velice napjatý trh práce. Na rychlejší růst ukazovala i páteční statistika druhého odhadu HDP, podle které vzrostly celkové mzdy a platy o 8,2 % r/r.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 4.9.2017

04.09.2017 Akciové trhy klesají v důsledku obnoveného napětí na severokorejském poloostrově. Po nukleárním testu Severní Koreje president D. Trump oznámil záměr zpřísnit ekonomické sankce vůči Severní Koreji, které by se dotýkaly i Číny. Evropské akciové trhy následují asijské a prozatím se nachází v červených číslech. Dá se očekávat, že na sestupnou trajektorii dnes odpoledne navážou i americké akciové trhy. Naproti tomu zlato zaznamenalo nárůst o necelých 9 dolarů a pohybuje se okolo 1334,6 dolarů za unci a je tak nejdražší za posledních 12 měsíců.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 1.9.2017

01.09.2017 Podle zpřesněného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v druhém čtvrtletí mezičtvrtletně o 2,5 % a meziroční tempo růstu zrychlilo na 4,7 %. Ve srovnání s prvním odhadem byl růst v obou případech revidován o dvě desetiny procenta nahoru. Za nejrychlejším meziročním růstem za poslední rok a půl stojí především růst investic a vývozu do zahraničí. V druhém čtvrtletí 2017 pozorujeme růst ve všech sektorech ekonomiky. V roce 2017 očekáváme tempo meziročního růstu české ekonomiky přes 3 %. Na druhou stranu neočekáváme překonání rekordního růstu z roku 2015, kdy ekonomika rostla meziročně o 5,4 %. Kromě růstu domácí a zahraniční poptávky po českých produktech, by mělo dojít také ke zrychlení čerpání finančních prostředků z fondů Evropské unie.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 31.8.2017

31.08.2017 První odhad Eurostatu ukázal, že spotřebitelská inflace v eurozóně vzrostla v srpnu na 1,5 % r/r. To je o 0,2 p.b. více než v červenci a o 0,1 p.b. více než očekával trh. Náš tým ovšem takový růst spotřebitelských cen předpokládal, především v důsledku rychlejšího tempa růstu spotřebitelských cen v Německu a Španělsku. Podle Eurostatu rostly nejrychleji ceny energií (+4,0 % r/r), služeb, potravin, alkoholu a tabáku. Jádrová inflace očištěná o volatilní složky setrvala nezměněna na úrovni 1,2 % r/r.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 30.8.2017

30.08.2017 Finální statistika spotřebitelské důvěry v eurozóně nepřinesla žádnou korekci a zůstává tak na hodnotě -1,5 b. Relativně vysoká důvěra plyne z klesající nezaměstnanosti a pomalého růstu cen. V předchozím měsíci byla spotřebitelská důvěra na lehce nižší hodnotě -1,7 b.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 29.8.2017

29.08.2017 Spotřebitelská důvěra v Německu za měsíc září nepatrně poskočila o 0,1 b. na 10,9 b. a je tak nejvyšší od října 2001. Většina německých předstihových indikátorů se drží na vysokých hodnotách (PMI 59,4 b., IFO index podnikatelského prostředí 115,9 b., ZEW hodnocení současné situace 86,7 b.), což naznačuje, že by si německá ekonomika mohla udržet solidní růst z druhého čtvrtletí (0,6 č/č a 2,1 % r/r) i nadále.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 28.8.2017

28.08.2017 Poté, co v pátek skončil sjezd centrálních bankéřů a ekonomů v Jackson Hole, začal trh podrobně analyzovat jednotlivé projevy. Největší pozornost ovšem směřovala k hlavním představitelům americké a Evropské centrální banky. Jak J. Yellen tak i M. Draghi se však vyjadřovali velice opatrně a neřekli nic konkrétního ohledně budoucí měnové politky. J. Yellen se věnovala regulacím finančního sektoru, před jejichž snižováním varovala. Prezident Draghi se záměrně vyhýbal jakékoliv zmínce ohledně posilujícího eura nebo programu kvantitativního uvolňování. Trh si to však interpretoval jako známku toho, že se v eurozóně už brzy dočkáme ohlášení snížení objemu nákupu cenných papírů. Jako důsledek euro posílilo proti dolaru na svou nejsilnější hodnotu od ledna 2015 a v současnosti se obchoduje okolo EUR/USD 1,193.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 25.8.2017

25.08.2017 Dnes byl zveřejněn finální odhad růstu německé ekonomiky za druhé čtvrtletí. Výsledná statistika zůstala beze změny. Mezičtvrtletně vzrostlo HDP o 0,6 % a meziročně o 2,1 %. Pokračuje tak dlouhodobý trend stabilního růstu německé ekonomiky. Nejsilnějším tahounem byla domácí spotřeba a vládní sektor. Největší zrychlení tempa růstu oproti předchozímu čtvrtletí zaznamenal dovoz (1,7 %) a překonal tak růst vývozu (0,7 %).
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 24.8.2017

24.08.2017 Dnes byl zveřejněn konjunkturální průzkum Českého statistického úřadu za měsíc srpen. Oproti předchozímu období vzrostla spotřebitelská důvěra o 2,2 b. na 5,5 b. Z šetření vyplývá, že pro období příštích dvanácti měsíců se mírně zvýšil úmysl spotřebitelů spořit a v porovnání s minulým měsícem mírně vzrostly obavy z růstu cen, avšak obavy ze zvýšení nezaměstnanosti mírně poklesly. Podnikatelská důvěra vzrostla o 0,9 b. na 16,3 b. a celkový ukazatel důvěry v ekonomiku vzrostl o 0,9 b. na 14,1 b. Ukazuje se tak, že lidé stále více věří v ekonomiku. Tento fakt podporuje hlavně nedávný odhad HDP, podle kterého rostla ekonomika v druhém čtvrtletí meziročně o 4,5 %. Očekáváme tak v tomto roce růst přes tři procenta, ale výkon z roku 2015 nebude překonán.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 23.8.2017

23.08.2017 Dnes byl zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě (PMI) v Německu za měsíc srpen. Překvapivě vzrostl o 1,3 b na 59,4 b. a vrací se tak k historicky nejvyšším hodnotám. Medián odhadů trhu znamenal naopak pokles o 0,5 b. Celkový PMI index vzrostl o 1 b. na 55,7 b., ačkoli trh očekával setrvání na hodnotě z předchozího měsíce.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 22.8.2017

22.08.2017 Dnes zveřejněný ZEW index budoucích očekávání ekonomického růstu v srpnu poklesl o 7,5 b. na 10 b. a je tak nejnižší od října 2016. Medián odhadů trhu naznačoval pokles pouze o 2,5 b. ZEW index současné situace vzrostl o 0,3 b. na 86,7 b, ačkoli se očekával pokles o 1,2 b. K negativnímu budoucímu očekávání přispělo současné posilování eura, které ohrožuje německý export a prohlubující se problémy německých automobilek. V eurozóně ZEW index budoucích očekávání v srpnu poklesl o 6,3 b. na 29,3 b.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 21.8.2017

21.08.2017 Tento týden se bude nést ve znamení předstihových indikátorů. Prvním je právě zveřejněný Chicago Fed index ekonomické aktivity za červenec, který zklamal trh, když klesl na -0,01 b. oproti předpovídaným 0,10 b. Hodnota pod nulou znamená růst pod dlouhodobým trendem. Červnová hodnota byla revidována o 0,03 b. nahoru na 0,16 b.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 16.8.2017

16.08.2017 Podle prvního odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v druhém čtvrtletí o překvapivých 2,3 % mezičtvrtletně, což je o osm desetin procenta více než v předchozím období. Meziroční tempo růstu zrychlilo na 4,5 % z předchozího tempa 3,0 % v prvním čtvrtletí tohoto roku. Výsledek překonal všechny odhady. Medián trhu ukazoval na tempa růstu 0,8 % č/č a 3,0 % r/r, naše odhady byly o desetinu optimističtější. V rámci Evropské unie je ČR v mezičtvrtletním vyjádření tempa růstu nejrychleji rostoucí zemí (z doposud zveřejněných). V meziročním pojetí je na třetím místě po Rumunsku (5,7 %) a Lotyšsku (4,8 %). V eurozóně druhý odhad HDP za druhé čtvrtletí mezičtvrtletně zůstal při tempu růstu 0,6 %, odhad meziročního tempa růstu se zlepšil o jednu desetinu procenta na 2,2 %.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 15.8.2017

15.08.2017 Dnes ráno byl zveřejněn první odhad výsledku německé ekonomiky za druhé čtvrtletí. HDP vzrostlo mezičtvrtletně o 0,6 % a meziročně o 2,1 %. Medián odhadů trhu byl 0,7 % č/č a 1,9 % r/r. V předchozím období vzrostla sousední ekonomika podle revidovaných údajů o 0,7 % č/č a 2 % r/r. Statistický úřad tak zlepšil vývoj HDP z prvního čtvrtletí o 0,1 p.b. č/č a 0,3 p.b. r/r. Největším tahounem růstu byla silná průmyslová produkce, která v druhém čtvrtletí rostla o 1,8 % č/č. Za celý rok 2017 by německá ekonomika mohla růst až dvouprocentním tempem.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 14.8.2017

14.08.2017 Běžný účet ČR v červnu vykázal deficit ve výši 14,5 mld. Kč a jedná se tak o 11,5 mld. Kč horší výsledek, než očekával trh. Meziročně se jedná o zhoršení ve výši 2,8 mld. Kč, meziměsíčně pak o 11,6 mld. Kč. Na propadu se výrazně podílelo saldo důchodů z přímých investic (včetně dividend) ve výši -48,8 mld. Kč. Naopak bilance zboží a služeb dosáhla přebytku 33,6 mld. Kč a i díky nákupu českých krátkodobých dluhopisů došlo k přílivu portfoliových investic ve výši 250 mld. Kč. Za první pololetí dosáhl běžný účet přebytku 91,5 mld. Kč a je tak na dobré cestě překonat historicky nejvyšší přebytek 52,6 mld. Kč z minulého roku.
img

Raiffeisenbank: Okénko trhu 11.8.2017

11.08.2017 Spotřebitelská inflace za červenec v USA zrychlila o 0,1 p.b. na 1,7 % r/r a 0,1 % m/m. Výsledek je už popáté v řadě pod očekáváním trhu (1,8 % r/r a 0,2 % m/m). Ani růst reálných mezd v americké ekonomice trh nenadchnul. V meziročním srovnání růst průměrné hodinové mzdy zpomalil z 0,9 % na 0,7 %. V reakci na nižší než očekávanou inflaci výnosy amerických státních dluhopisů zamířily dolů. Dolar oslabuje k EUR/USD 1,182. Zveřejněné statistiky zřejmě nepotěší Fed, který delší dobu bojuje s nedůvěrou trhu v jeho makroekonomickou prognózu.
Související klíčová slova: Německý ukazatel | Vyjádření ekonomů | Export do Číny | Růst v eurozóně | Protiinflační tlaky | Čínské strany | Výnosy dluhopisů | Války | Snižování stavů | Vývoj | Globální růst | DPH | EUR | Cla na čínské zboží | Evropský datový kalendář | Spotřebitelské výdaje | Bundesbank | Nezaměstnanost v eurozóně | Snížit úrokové sazby | Nárůst počtu nově nakažených | Uvolňování karantén | Automobilový sektor | Itálie | Euro proti dolaru | Stoxx | Stavební produkce | PEPP | Tvorba fixního kapitálu | Očekávání | Finanční injekce | Brexitová dohoda | Dnešní finanční trhy | Evropská nezaměstnanost | Souhrnný indikátor | EUR/JPY | Pro investory | Zasedání ČNB | Odhady PMI indexu | Odvetná cla | Trh práce | Evropská komise | Investice | Britská centrální banka | Ekonomické zotavení | ECB měnové podmínky | Saldo běžného účtu | Potenciál | Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Švédské koruny | Lednová inflace | Ifo | Nálada v eurozóně | Prognózy | Britská libra | ČNB Jiří Rusnok | Šéf Fedu Powell | Intervence | Slabá koruna | Raiffeisenbank | Obchodní dohoda USA-Čína | Člen bankovní rady ČNB | Oživení ekonomiky | Evropské měny | Německá nezaměstnanost | PMI z Německa | Czech Credit Bureau | Uvolňování měnové politiky | Český statistický úřad | Impuls | EUR/USD | Obchodní bariéry | TLTRO III | General Electric | Spotřebitelé | Morgan Stanley | Von der Leyenová | Geopolitické napětí | Švédská koruna | Český průmysl | Aktuální vývoj | Lagardeová | Měnové zasedání | Cenné papíry | Výnos | Výhled ekonomiky | Dlužník | Výnosová křivka | USMCA | Vzdělávání | Šéf Fedu | Soukromá spotřeba | Import | Německý akciový index DAX | Splátky dluhů | Přebytek ropy | Zpomalující ekonomika | Důvěra v ekonomiku | Směřování měnové politiky | Propad cen | Odhad HDP | Průmyslové objednávky | Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti | JPY | Růst hrubého domácího produktu | Čistý příjem | Brent | Ekonomický sentiment | Kontrakce | Peníze | Strach | Pandemie COVID-19 | Ukazatel | Rozhovor | Měnová opatření | Prezidenti a premiéři | Šéf ECB | Prognóza | FTSE 100 | Běžný účet platební bilance | Měny | Barel ropy | Americký Fed | Nezaměstnanosti v Německu | Tuzemská ekonomika | Bezpečný přístav | Ropa WTI | Dividendy | Burza | Bankovní rada ČNB | Americká nezaměstnanost | ZEW index | Vývoj ceny ropy | Pozornost investorů | Burzy | Ceny elektřiny | CSI300 | Evropský maloobchod | Posílení koruny | Odliv kapitálu | Export | Nikkei | Prodej automobilů | Ekonomické výhledy | EUR/CZK | Giuseppe Conte | Vládní opatření | Ekonomická důvěra v eurozóně | Indikátor investičního sentimentu | Škoda | Evropská inflace | Ekonomická aktivita | Regulace | Noviny | Hospodářské výsledky | Bankroty | Tovární objednávky | První část obchodní dohody | Snižování cen výrobců | Napětí ve světovém obchodě | Kapitálový trh | P.A. | Kurz eura k dolaru | Zvýšení sazeb | Bezpečné přístavy | Oživení v automobilovém průmyslu | Finanční trh | Inflační cíl | Šíření nemoci | Marek Mora | Nový rekord | Propad investic | Světový obchod | Makrodata | Investoři | Bank of England | Americké ekonomiky | Nejistoty | Důvěra v ekonomiku eurozóny | Negativní sentiment | Inflační čísla | Podpůrné programy | Prezident ECB | Německý export | Další růst | Registrace automobilů | Záchranný fond | Sentiment v ČR | Kurzu měn | Reálné ekonomiky | Posílení | USD | Depreciace | Cíl ČNB | Posilování koruny | Evropské PMI | HDP v EU | Německé ceny výrobců | Viceguvernér ČNB | Trh s nemovitostmi | Odhad spotřebitelské důvěry | Zisk | Průmyslová výroba v Německu | Euro dnes | Německý DAX | Eurostat | Americké centrální banky | Analýzy | Evropské ekonomiky | Vládní výdaje | Spotřebitelský sentiment | Bundesbanka | Data z ekonomiky | Čínské úřady | Bohatý | Swapy | Růst německé ekonomiky | Béžová kniha | Cenové tlaky | CZK | České PMI | Aktuální kurz eur | Investovat | Evropská ekonomická důvěra | Demokraté | CAC 40 | S&P | Úroková sazba | Zasedání Evropské centrální banky | Nákupy dluhopisů | Britské volby | DJIA | Česká nezaměstnanost | Dovoz | Unie | České firmy | Dobrá nálada | Deflace | Německé firmy | Turecká lira | České hospodářství | Prezident | Vybírání zisků | Zprávy | ZEW | Dnešní data | Čínské zboží | Ceny zemědělských výrobců | Výsledky | François Villeroy de Galhau | Globální ekonomiky | Zlepšení sentimentu | Euro Stoxx 50 | HUF | Inflační tlaky | Průzkum | Cena ropy WTI | Šíření nákazy COVID-19 | Dovoz ropy | Americký index | Energie | Index výroby | Růst inflace | Minimální mzda | Makroekonomický výhled | Kapitálové rezervy | Pesimismus | Objem | Dobré výsledky | Cestovní kanceláře | Britský ministr financí | IEA | Britský FTSE 100 | Ekonomický vývoj | Firmy | Investiční aktivita | Předstihové indikátory | Demokraté a Republikáni | Bydlení | Hlavní úroková sazba | Ekonomika Německa | Studie | Data z průmyslu | EUR/PLN | Nástroj | Zpráva | Polsko | Ratingová agentura | Představitelé Fedu | Cenová hladina | Měna | Bankéř | Pokles úrokových sazeb | Objem intervencí | Janet Yellenová | Ceny ropy | Nasdaq | Státní rozpočet | Deficit | Zasedání Fedu | Jackson Hole | Tvrdý brexit | Švédská národní banka Riksbank | OPEC | Výroba v eurozóně | Bloomberg | Zhoršování situace | Jednání FOMC | GBP | Nabídka | Maloobchod | Centrální banky | Aktuální cena ropy | Index výrobních cen | Inflace v EU | Trump | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Prezidentka ECB | Dolary | Evropské trhy | Averze k riziku | Kurzarbeit | Britský statistický úřad | Odhady trhu | Evropské akcie | Restriktivní opatření | Americké objednávky | Podnikatelská důvěra | Apple | Ropa Brent | Dopady epidemie koronaviru | Americké akcie | Vyhlídky | Cena ropy brent | Obchodní rozhovory | Deficit rozpočtu | Český běžný účet | Evropská ekonomika | Program nákupu aktiv | Depozitní sazby | Reakce trhu | Index Nikkei | Trh | Komise | Kurz EUR/USD | Vládní podpory | Nový výhled | České koruny | Měnová autorita | Bailout | Lídři EU | Cena zlata dnes | Korekce | Výrazný pokles | Kurz forintu | Průzkumy | Česká bankovní asociace | Videokonference | Francie | Obchodní strategie | Konkurenceschopnost | Pokles HDP | Uvolňování karanténních opatření | Dopady koronaviru | Index cen průmyslových výrobců | Propad | Zasedání Světového ekonomického fóra | Posílení dolaru | Turecko | Sazby ČNB | Americké zásoby ropy | Stimulační opatření | Ekonomický propad | Nový ekonomický výhled | HDP eurozóny | Očekávání investorů | Poklesy HDP | Rating | Dezinflace | Pandemie koronaviru | Microsoft | Vládní dluhopisy | Daňové úlevy | Výsledky průzkumu | Trh s futures | Spotřebitelská inflace | Demokratické strany | Hrubý domácí produkt | Podnikatelé | Zpomalování ekonomiky | Kurz dolarů | Odchod z EU | Důvěra | Pravděpodobnost | Futures | Britské libry | Zahraniční obchod | Devalvace | Kurz koruny k euru | Donald Trump | Intervence ČNB | Výpadky | Graf | Makroekonomické zprávy | Odliv dividend | Akciový index | Centrální banka | Přehled | Plyn | Slabší data z průmyslu | Eurodolar | Jádrová inflace | Andrew Bailey | Stavebnictví | Hospodaření | Zveřejněná data | Zpomalení ekonomiky | Fed | Americká centrální banka | Index volatility | Růst spotřebitelských cen | Zpracovatelský sektor | Dnešní datový kalendář | Institut Ifo | Březnová inflace | Údaje o inflaci | Běžný účet | Dubnová inflace v eurozóně | Reuters | Opatření proti šíření epidemie | Brexit | ZEW indexy | Kompozitní index | Směnný kurz | Německý PMI | Data z americké ekonomiky | Depozitní sazba | Výrobní aktivita | Obchody | Souhrnný index | Švédská inflace | Cena Brentu | Sazby ECB | Utahování měnové politiky | Oslabování dolaru | Česká měna | S&P 500 | Nižší růst | Data z amerického trhu práce | Zvýšení úrokových sazeb | Záporné sazby | Obchodování | Americký dolar dnes | Zemní plyn | Český hrubý domácí produkt | Předseda | Libra | Koronavirová krize | Americký dolar | Opatření centrálních bank | Snížení sazeb | Evropská měna | Indikátory ekonomického sentimentu | Financovat | Příprava | Aleš Michl | Řecko | Kurz EUR/CZK | Aktuální cena | Říjnová inflace | ČNB Vojtěch Benda | Míra | Předsedové vlád | Ministři financí | Hospodaření státu | Úroky | HDP v USA | Americký průmysl | Finančnictví | Očekávání analytiků | Růst světové ekonomiky | Finanční rizika | Předstihové ukazatele | ČNB Tomáš Holub | Silný trh | Akcie dnes | Růst ekonomiky eurozóny | Příjmy z obchodování | Japonsko | Klesající trend | EBay | Čínská ekonomika | ECB | Ceny | CHF | Finální odhad | ČNB | Horší data | Evropská unie | Těžba ropy | Jiří Rusnok | Pokles | Prognóza ČNB | Onemocnění | Helena Horská | Země EU | Pokles výnosů dluhopisů | Globální rizika | Nejvýraznější pokles | Tržní očekávání | Americká ekonomika | Podpora | Nejistota | COVID-19 | Finanční krize | Tempo poklesu | Index cen | Německý ministr financí | Daně | Portugalsko | Globální finanční trhy | Lídři | OECD | Pokles indexu | Úrokové sazby Fedu | Ekonomická důvěra | Zisky | Prezident Trump | Oslabení koruny | Fox Business | Bankovní rada České národní banky | Sell | Americká data | Globální ekonomika | Ceny komodit | Nejprudší pokles | Boris Johnson | Kurzový závazek | Sentiment v Německu | Cena zlata | Světové obchodní organizace | Organizace zemí vyvážejících ropu | Růst cen | Riksbank | Vývoj úrokových sazeb | Momentum | Zdravotní pojištění | Devizový trh | Německá vláda | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | Výdaje | Index nákupních manažerů (PMI) | Financování | Polská ekonomika | ČSÚ | JDE | Makroekonomické ukazatele | Index nákupních manažerů | Automobilový průmysl | Zasedání americké centrální banky | Počet registrací nových osobních aut | Tovární objednávky v Německu | Šíření nemoci COVID-19 | Maďarský forint | Internetové firmy | Obchodní spory | Virus | Rozhodnutí ČNB | Dílčí index | Opatření proti šíření koronaviru | Překoupení | Jedno euro | Index nákupních manažerů ve výrobě | QE | Průměrná mzda | Cena | Dnešní čísla | Spotřebitelská důvěra v eurozóně | Hospodářský růst | Prezident Fedu | Posílení eura | Odhodlání | Důvěra v průmyslu | WTI | Světová banka | Bod | Miliardy korun | Americké akciové trhy | Polský zlotý | PRIBOR | Pokladniční poukázky | Cena ropy dnes | Spekulace | Predikce vývoje | Republikáni | Evropské indexy | Saúdská Arábie | Zpomalení globální ekonomiky | Domácnosti | FTSE | Silný propad | Mediánová mzda | Výkyvy kurzu koruny | Cena ropy | Budoucí nastavení měnové politiky | Inflace | Utáhnout měnovou politiku | Devizové intervence | Tržby | Větší riziko | Marže | Využití kapacit | Účet platební bilance | Situace | Koronavirová epidemie | Německý Ifo index | Koruna zpevnila | Předběžné výsledky | Daně z příjmů | Euro vůči dolaru | Zkušenosti | Americká průmyslová produkce | Nové zakázky | Lira | Vývoj kurzu EUR/USD | USD/CZK | Aukce | Růst mezd | ISM indexy | Očekávání do budoucna | RUB | Finanční systém | Sazby beze změny | Kurz | Evropská centrální banka | IFO index | ISM | Stagnace | Pokles výnosů | Německý růst HDP | Cena ropy klesá | Snížení ekonomické aktivity | Aktivum | Naše prognóza | EUR/HUF | EUR/RUB | Kurz české koruny | Ekonomický institut | Konsensus | Analytik | Výše úrokových sazeb | Spekulace na růst | Odvětví české ekonomiky | Německá průmyslová výroba | Vývoz z Německa | Tuzemský maloobchod | Predikce | Německý vývoz | Analytici | Splatnost | Dobré zprávy | Úřad práce | Kurz koruny | Důvěra v eurozóně | Mario Draghi | Hospodářství | Euro STOXX | Dlouhodobější cíle | Tuzemská inflace | Snižování úrokových sazeb | Alokace | Philadelphia Fed index | Zasedání ECB | Portfolia | Růst důvěry | Převis | Odhady PMI | Poptávka | Měnověpolitické zasedání | Koronavirové krize | Dopady koronavirové pandemie | Vývoz | Názory analytiků | Economist Intelligence Unit | Záchranný program | Recese | Index strachu | Konsenzus | Švýcarský frank | Německý ZEW index | CZK/EUR | Britská ekonomika | Digitalizace | Implikovaná volatilita | Konec kurzového závazku | Největší propad | Počet nových žádostí o podporu | Růst americké ekonomiky | Signály | TLTRO | Koronavirové pandemie | Americké státní dluhopisy | 7 dní s korunou | Frank | RBroker | Hospodářský růst v Číně | Kurz eura | Ztráty zaměstnání | Vystoupení z EU | Změna sazeb | Ceny energií | Fáze obchodní dohody | Americké indexy | Dávky v nezaměstnanosti | Ceny potravin | Politická nejistota | Rychlý růst mezd | Meziroční míra inflace | Index důvěry | Japonský premiér | Rizika | Eurozóna | Prezident Donald Trump | Francouzský CAC 40 | Ekonomický institut Ifo | OSN | Opatření proti šíření nemoci | Hang Seng | Předpovědi | Bondy | Finanční prostředky | Zásoby ropy | Světové ekonomiky | ROCE | Růst HDP | Ministr financí Scholz | Trend | Obchodovat | Pokles sazeb | Dow Jones Industrial | Celkový výsledek | Míra inflace | Spotřebitelská důvěra | Ekonomové | MMF | Průmyslová výroba v eurozóně | USD/RUB | Čínské akciové trhy | Fed index | Indexy | Citi | Zvyšování sazeb | Vývoj inflace | Zpřísnění měnové politiky | Výrobní PMI | Japonská měna | Mezinárodní měnový fond | Guvernér centrální banky | Peking | Průmysl | Oslabení kurzu | Dluhopisový trh | Podnikání | Tempo růstu | GfK | Aktivita firem | Bankovnictví | Naděje pro německou ekonomiku | Francouzská ekonomika | Nadhodnocení | Akciové trhy | České dluhopisy | Úrokové sazby | Rušení cel | Redukce | Datový kalendář | Bankéři | Kurz amerického dolaru | Investiční výdaje | Ekonomika Spojených států | Bankovní rada | DAX | Zasedání České národní banky | SARS | Fiskální stimuly | Fiskální politika | České měny | Tuzemský průmysl | Business | Facebook | Prezident USA | Pokračování hospodářského růstu | Ceny výrobců v eurozóně | Indikátor | Pokles cen | Prodej aut | TikTok | Odhad růstu ekonomiky | Tempo růstu ekonomiky | SP500 | Raiffeisenbank a.s. | Peněžní trh | Průmyslová výroba v tuzemsku | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA | Program kvantitativního uvolňování | Vývoj kurzu | Měny regionu | Fiskální politiky | Aktivita zpracovatelského průmyslu | Index euro | CPI index | Čínské akcie | Euro | Ministryně financí | Diskontní sazba | Sentix | Německý statistický úřad | Pochybnosti | Schodek zahraničního obchodu | Prodeje automobilů | Ekonomika eurozóny | Členské země Evropské unie | Omezení těžby | Sentiment | EUR/SEK | Politika | Pozornost trhu | PLN | Míra nezaměstnanosti | Analytika | Cena barelu ropy | CRIF | Ceny průmyslových výrobců | Německá ekonomika | Dnešní PMI | Americké ceny výrobců | Indikátory důvěry | Měnová politika ECB | Forint | Výprodej | Ceny zeleniny | Velká Británie | Výnosy amerických dluhopisů | Další vývoj | Index Exportu | Dnes zveřejněná data | Ekonom | Optimismus | Rekordní propad | Optimismus investorů | Rozpočtové politiky | Aktivita ve službách | Geopolitická rizika | Letectví | Indie | Očekávání trhu | Měnové politiky | Akciové indexy | Index volatility VIX | Řecká ekonomika | Tomáš Holub | Hospodářská recese | Ekonomická data | Byznys | Elektřina | WTO | Zotavování v USA | Proticyklické kapitálové rezervy | Investiční aktivity | Fiskální balíček | Zhodnocení | Dolar | Snížení základní úrokové sazby | Úrokové sazby ECB | Výhled | FOMC | Růst akcií | Rada ČNB | Americký trh práce | Restart ekonomiky | Economist | Indexy nákupních manažerů | Propouštění | Finanční trhy | Statistický úřad | Nízké ceny ropy | Klid | Nový šéf Fedu | Expanze | Světová obchodní organizace (WTO) | Výnosy státních dluhopisů | Situace v Číně | Financial Times | Počet Američanů žádajících o podporu | PMI za leden | Nikkei 225 | Počet nakažených | Spread | Schodek | Pracovní trh | Theresa Mayová | New York | Aktuální kurz | Saldo zahraničního obchodu | Ekonomika | Obchodní bilance | EU | Zotavení ekonomiky | Problémy | Zpomalení růstu | G20 | Členské státy | Indexy důvěry | Konzervativní strana | Prezidentské volby | Výnosy německých dluhopisů | Základní úrokové sazby | Nezaměstnanost | Dolarový index | Měnová politika ČNB | USA a Čína | Inflace v Německu | Index ekonomické aktivity | Ropa | Dluhopis | Czech Credit Bureau (CRIF) | Americká inflace | Makroekonomická data | Odliv zahraničního kapitálu | Znovusjednocení země | Capital Economics | Transakce | Silné euro | Obchodní jednání | Prodeje existujících domů | Ekonomka | Snížení úrokových sazeb | Růst cen potravin | Zaměstnanost | Irsko | Bankovní sektor | Reinvestice | Sentix index | Ekonomika EU | Značný pokles | Americká odvetná cla | Bilance Fedu | Inflace v prosinci | Finanční sektor | Daňové příjmy | Oslabení eura | Uvolnění měnové politiky | Rozdíl v ekonomické úrovni | MSCI | Karanténní opatření | Mnichovský ekonomický institut | Ekonomické restrikce | Zvyšování úrokových sazeb | Christine Lagarde | Odhad růstu globálního HDP | Indikátor důvěry | Obchod | Indexy PMI | Optimismus na trzích | Data z Německa | Burza dnes | Prognóza ECB | Světová zdravotnická organizace | Pohonné hmoty | Globální finanční krize | Pandemická situace | Rusko | Ceny výrobců | Úsilí | Počet Američanů bez práce | Empire State Index | Obchodní den | Spojené státy | Makroekonomické události | Zkušenost | Signál | Ekonomický výhled | Zdražování | Ekonomické krize | Člen bankovní rady | Britská vláda | Likvidita trhu | ADP | PMI ve službách | Přijetí eura | Kupní síla | Trhy | Úbytek | Růst eurozóny | Ropy | Devizové rezervy | Žádosti o podporu | Záchranný balíček | Guvernér české národní banky | Koruna posílila | Členové OPEC | LTV | Úspěch | ZEW index ekonomického sentimentu | Sázky | Představitelé centrální banky | Dynamika mezd | Šéfka Fedu | Dnešní údaje | Úvěrový rating | BMW | Slovensko | Dopad koronaviru | Společná evropská měna | Volatilita | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Země OPEC | Nálada | Míra nejistoty | Indikátory | Tisková konference | Eura | Japonská ekonomika | Nízká nezaměstnanost | Nizozemsko | Organizace | Digitální daň | Brazílie | Ceny stavebních prací | Ceny pohonných hmot | VIX | Růst | Polská centrální banka | Ceny výrobců v USA | Příjmy | Vývoj amerického dolaru | Hospodářský cyklus | Prezident Ifo | Finanční situace | Lucembursko | Aukce státních dluhopisů | Zajištění | Pandemie | Index | Český státní rozpočet | Výsledek referenda | Bohatství | Obchodní vztahy | Průmyslová produkce | Ceny nemovitostí | Vyjednávání o brexitu | ISM index | Růst cen výrobců | Hospodářské noviny | Volby | EUR/CHF | Obchodní podmínky | Repo sazba | Evropské ceny výrobců | Obchodní dohody | Zveřejněné údaje | Nekonvenční měnové politiky | Aktuální situace | Výkyvy | Úvěr | Volatilní | Schodek státního rozpočtu | Banky | Německý průmysl | Míra nezaměstnanosti v ČR | Rozpočtový rámec | Koruna oslabuje | Dow Jones | Ekonomické zotavování | Americké firmy | Česká inflace | Ministerstvo financí ČR | Zpomalení růstu ekonomiky | Měnové trhy | Prodeje nových aut | Bouře Harvey | Oslabení dolaru | MF | Británie | Covid | Výrobní ceny | Šok | Rozpočtový deficit | Rakousko | Maďarsko | Průmyslníci | Oslabování eura | Šéf britské centrální banky | Guvernér banky | Daně z příjmů právnických osob | Nejúspěšnější odvětví české ekonomiky | Dánsko | Prodeje aut | Forward | Vývoj spotřebitelské inflace | Členové rady ČNB | Akcie | Christine Lagardeová | Ministři financí eurozóny | Očekávaný růst | Obchodování s akciemi | Ekonomické aktivity | Inflace v USA | Dopady pandemie | Mzda | Ekonomiky | PMI ze sektoru služeb | Měnová politika | Kurzarbeit v Německu | Evropa | Zápis ze zasedání Fedu | Norsko | Největší ztráty | Stabilita | Negativní dopad | Maloobchodní tržby v eurozóně | Americký prezident | Holubice | Nákup aktiv | Prohlášení | Americký maloobchod | Dynamika HDP | Expanzivní fiskální politika | Onemocnění COVID-19 | Britský premiér | Bilance zahraničního obchodu | Banka | Obchodní dohoda | Nesoulad | Akciové burzy | Produkce ropy | Předpověď | Země eurozóny | Kurz dolaru | Ekonomický růst | Brexit bez dohody | Míra zisku | Krize | Kvantitativní uvolňování | UBS | Údaje | Ministr obchodu | Důvěra investorů | Snižování cen | Summit EU | Vývoj eura | Konec roku | Ekonomiky eurozóny | Podíl nezaměstnaných | Růst cen průmyslových výrobců | Snižování sazeb | Důvěra spotřebitelů | Nemovitosti | Práce | Mzdová dynamika | Dax index | Spoření | NAFTA | Podniky | Americká měna | Aramco | Finanční ztráty | Index spotřebitelských cen | Koruna posiluje | Američané | Volatility | Ministr financí | Rubl | Ztráta | Rozpočet | Poptávky po ropě | Maloobchodní prodeje | Švédsko | Pracovní síly | Guvernér ČNB | Odhady analytiků | Koruna dnes | Slabý trend | Inflace v eurozóně | Německo | Únorová bilance zahraničního obchodu | Český index nákupních manažerů | Měnový výbor | Růst české ekonomiky | Hluboké ztráty | Akciový trh | Mojmír Hampl | Šíření nákazy | Ztráty | Japonský jen | Evropské indexy důvěry | Evropské indexy nákupních manažerů | Bilance | Dubnová inflace | Snížení úroků | Sentix indikátor | Propad sentimentu | Euro vůči americkému dolaru | Šéfka ECB | EUR/GBP | Koš | Investování | Oslabování koruny | Vyšší ceny ropy | Mzdy | HDP v eurozóně | Čínské investice | Sazby Fedu | Zadlužení | Obchodníci | Růst čínského HDP | Ukazatele | Státní dluhopisy | Pozice | Světové akciové trhy | Nízká inflace | Dluhopisy | Stoupající sentiment | Platební bilance | Předsedkyně Evropské komise | EK | Inflace zpomaluje | Makroekonomický kalendář | Akciový index DAX | Uvalení cel | Rekordní pokles | Čína | Koruna | Nárůst nezaměstnanosti | Evropský průmysl | ČR | Nastavení měnové politiky | Zasedání bankovní rady | Tomáš Nidetzký | Stabilita sazeb | Zlepšení nálady | Ministerstvo financí | Nejvyšší deficit | České mzdy | Guvernér | Horší data z Německa | Napětí mezi USA a Čínou | Úrokový diferenciál | USA | Zpracovatelský průmysl | Šíření koronaviru | Odražení ode dna | Kanadský dolar | Sazby | Předkrizové úrovně | Riziko | Cla na americké zboží | Dluhové krize | Německé hospodářství | Miliardy dolarů | Hlavní ekonom | Ceny v průmyslu | Vývoj mezd | Burze | Hodnocení ekonomiky | Podnikové investice | Meziroční inflace | Ekonomické prognózy | Sektor služeb | Zastavení výroby | Česká vláda | Domácí poptávka | Japonská burza | Stimuly | Tržby v maloobchodě | Vojtěch Benda | Americké trhy | Americký ministr financí | Investiční stratég | Statistika | Vývoj ceny | Epidemie SARS | Čínský HDP | Intervenovat | Emise | Výnosy italských dluhopisů | Německá inflace | Více peněz | Šíření onemocnění | Nervozita | Britský akciový index FTSE 100 | Japonská centrální banka | Euforie | Investiční | Vývoj měnového kurzu | Nastavení úrokových sazeb | Ekonomika USA | Průmyslová výroba | Ekonomický optimismus | Včerejší obchodování | Pozornost finančních trhů | Výkonnost | Česká ekonomika | Politické napětí | Zájem investorů | Růst důvěry v českou ekonomiku | Cena komodit | Růst poptávky | Hospodářské oživení | Budoucnost | Obchodní války | Distribuce | Evropské sdružení výrobců automobilů | Index S&P 500 | Referendum | Ekonomická situace | Česká koruna | Kurz české měny | Ceny ve výrobní sféře | Konzervativci | Zlato | HDP | Restrikce | Maloobchodní tržby | Likvidita | Švédská národní banka | Obchodní partner | Členské země | Fond | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Hlavní ekonomka | Vývoj cen ropy | Dnešní zprávy | Světová obchodní organizace | Tiering | Inflační očekávání | Zpracování kovů | Pandemická situace v USA | Stavební výroba | G7 | Nedostatek zakázek | Čínské vlády | Fundamenty | Japonský Nikkei | Růst ekonomiky | Americká cla | Analýza | ČNB dnes | Americká centrální banka FED | Výrobní náklady | Záchranný balík | Tuzemská nezaměstnanost | Miliardy | Výnosy | Index FTSE 100 | Mezinárodní obchod | Průmysl a stavebnictví | Ekonomické zotavování v USA | Devizové rezervy ČNB | Český HDP | Propad průmyslové výroby | Koronavirus | Nálada na finančních trzích | Kurz EUR | Centrální bankéři | Kurz koruny vůči euru | Indikátor důvěry v ekonomiku | Belgie | Indikátor ekonomického sentimentu | Zlepšení | Solidní růst | Měnové podmínky | Americké akciové indexy | Amazon | Španělsko | Čínská poptávka | Jerome Powell | Česká národní banka | Epidemie koronaviru | Příjmy domácností | Index DAX | Listopadová bilance zahraničního obchodu | Markit | Držení akcií | Nákup dluhopisů | Čínské firmy | Ministerstvo financí České republiky | Americké vlády | Spotřebitelské ceny
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot

Předchozí klíčová slova

Ojetiny
Okamžitý funding
Okamžitý prodej
Okamžitý prodej akcií
Okamžitý vliv
Okasan Securities
OKAY Holding
OKB
OKD
Okénko finančního trhu

Následující klíčová slova

OKEx
OKEx C2C
OKEx Options
OKEX-TRADE
OKFX
OKchainfx
Oki Electric
Oklahoma
Okolnosti propadu turecké měny
Oko obchodníka
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank
Potvrďte prosím... Zavřít