Seřadit články podle
Tomáš Raputa
Zůstalo na trhu něco levné?
Jak u nás v České republice a na Slovensku, tak i v globálním měřítku se dostáváme do fáze ekonomického cyklu, ve kterém je optimismu na rozdávání a většina aktiv včetně těch rizikových je z historického pohledu drahých. Investičních příležitostí, u kterých se nemusíme bát propadu hodnoty v následujících několika letech, je proto velice málo.
Hasit, i když nehoří
Americká centrální banka (Fed) na svém středečním zasedání dle očekávání zvýšila úrokové sazby do rozpětí 1,00 – 1,25 %. Co se však nečekalo, byl veskrze pozitivní a optimistický pohled členů Fedu na budoucí vývoj americké ekonomiky i inflaci. Centrální bankéři tak stále plánují letos ještě jedno zvýšení sazeb a konkrétně již představili plán, jakým způsobem se budou zbavovat dluhopisů nahromaděných během tří programů kvantitativního uvolňování.
Které měny zůstávají slabé?
Už se nám blíží polovina roku, můžeme si proto v poločase stručně shrnout vývoj měn v roce 2017 ve srovnání s prognózou, kterou jsme vydali na začátku ledna.
ČNB je ve ztrátě desítek miliard
Česká národní banka (ČNB) včera zveřejnila i poslední informace o objemu intervencí před jejich vypnutím 6. dubna. Celkem naše centrální banka nakoupila cizí měny za 2050 mld. korun, což představuje asi 43 % HDP. Už dva měsíce po opuštění intervenčního režimu však počítá z těchto investic obrovské ztráty.
USA dál zpomalují, dolar slábne
Událostí číslo jedna minulého týdne byl pravidelný měsíční NFP report z amerického trhu práce. Přestože míra nezaměstnanosti klesla na 16leté minimum 4,3 %, tvorba nových pracovních míst se nezdá být dostatečně silná, aby unesla rychlé zvyšování úrokových sazeb.
Inflace stále nikde
Dnes se v rámci fundamentální analýzy podíváme pod pokličku nejdůležitějšímu indikátoru, který sleduje americká centrální banka (Fed) a také jeho dopad na aktuální vývoj kurzu amerického dolaru. Po nastavení inflačního cíle na 2 % se sám měnový výbor Fedu vyjádřil, že jeho hlavním měřítkem bude jádrová inflace (bez potravin a energií) vypočtená z koše spotřeby domácností.
Přišel čas nakoupit USD?
Po 15 měsících neuvěřitelné rally několika vybraných měn vůči americkému dolaru pomalu přichází část zúčtování a vybírání zisků. O jakých měnách je řeč? Ruský rubl, brazilský real, jihoafrický rand a další, které si můžeme nálepkovat jako komoditní měny rozvíjejících se zemí.
Americký dolar nevěnuje pozornost Fedu
Euro se na páru s americkým dolarem vydalo do slušného býčího trendu, během kterého si za poslední měsíc připsalo 5 %. Pravdou je, že ekonomika eurozóny se dostává do prudké fáze expanze, při které poptávka roste a pracovních sil (mimo Německo) je stále dostatek.
OPEC je v zoufalé situaci
Tento týden nás zajisté čeká volatilní obchodování na trhu s ropou. Ve čtvrtek znovu po půl roce zasednou představitelé kartelu OPEC ve Vídni a diskuze o nastavení produkce ropy pro dalších 6-12 měsíců může skončit více alternativami.
Euro posiluje proti dolaru zaslouženě
Po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem se zdálo, že americký dolar má cestu k paritě s eurem volnou. Vyšší investice do infrastruktury, nižší daně nebo i zavedení přeshraniční daně – všechny tyto předvolební sliby hrály dolaru do karet a na přelomu roku stáhl měnový pár EUR/USD až pod silnou úroveň supportu 1,0500.
České HDP prudce roste. Co na to koruna?
První čtvrtletí roku 2017 máme statisticky téměř za sebou. Ještě nám zbývá odhad českého HDP, který bude zveřejněn v úterý v 9:00. A dílčí tvrdá data ukazují, že ekonomové i tradeři se mají na co těšit.
Libra se brexitu nebojí
Britská libra nestačí investory překvapovat. V druhé polovině loňského roku, kdy se zdálo, že by se ještě dal odvrátit tvrdý rozchod Velké Británie s Evropskou Unií a místní ekonomika slušně rostla, testovala libra vůči dolaru svá 30letá minima. V poslední době zase libra paradoxně posiluje, byť ekonomický růst si na ostrovech dává pauzu a vyhlídky na zvýšení úrokových sazeb jsou v daleké budoucnosti.
Ropa stáhne inflaci níže
Meziroční inflace ve vyspělých zemích v posledních měsících přesáhla všeobecně cílovaná dvě procenta a zvýšila tak pozornost nejednoho jestřába v centrální bance. Ve Spojených státech v únoru dosáhl růst cen dokonce 2,8 %. Vše ale nahrává rychlému návratu inflace zpět k cíli nebo dokonce pod něj.
Fed vyčkává a dolar roste
Včerejší zasedání americké centrální banky (Fed) nepřineslo výrazné překvapení. Úrokové sazby se neměnily a centrální bankéři zopakovali svůj úmysl zvýšit jejich hodnotu v tomto roce ještě dvakrát. Přesto se ale americký dolar poroučel mírně výše. Část trhu totiž čekala, že na základě slabého růstu HDP v prvním čtvrtletí (0,7 % anualizovaně) se Fed naladí na mírně holubičí notu, což se však nestalo. Hned po zasedání se implikovaná pravděpodobnost na růst úrokových sazeb v příštím měsíci zvýšila ze 70 na 75 %.
Předběžné vysvědčení ČNB
Od zrušení intervenčního režimu Českou národní bankou (ČNB) nám uběhl téměř jeden měsíc. Proto se dnes podíváme na vývoj ekonomiky během období uměle oslabené koruny a také na rizika do budoucna, která nám toto dědictví zanechalo.
Trumpovy plány už škodí měnám
Včerejší představení jednotlivých bodů daňové reformy prezidenta USA Donalda Trumpa se neobešlo bez reakce finančních trhů a americký dolar z něho vytěžil maximum možného.
Akcie jsou nejdražší za 16 let
Zdá se, že po roce 2016, kdy přiletěla volební překvapení hlasováním o Brexitu i americkými prezidentskými volbami, se letošní evropská politická smršť nekoná. Nizozemské a teď ani francouzské volby nenapovídají, že by mělo dojít k revoluci s příchodem vlády krajní pravice a nástupem protekcionismu, který by v mezinárodním obchodě změnil zavedené pořádky.
Co znamenají předčasné volby pro britskou libru?
Britská libra zažila v úterý nákupní horečku, když premiérka Theresa Mayová překvapivě oznámila záměr vypsat předčasné volby, které ji okamžitě schválil parlament drtivou většinou. Britové tak během dvou měsíců půjdou znovu k volebním urnám. Jejich měna se proti americkému dolaru obchoduje na nejsilnějších úrovních za posledních 6 měsíců.
Rána pod pás pro americký dolar
Velikonoční svátky nebyly pro americký dolar příliš přívětivé. Nejprve prezident USA Donald Trump prohlásil, že americký dolar je příliš silný a dusí tak tvorbu pracovních míst v průmyslu. Dále také jeho administrativa neprohlásí Čínu za měnového manipulátora, čímž klesá pravděpodobnost na jakákoliv tvrdší opatření na straně dovozních cel do USA, která by za jinak stejných okolností znamenala silnější dolar.
Nový normál: 50 USD za barel ropy
Tak stabilní ceny ropy jsme již dlouho nezažili. Od počátku roku fluktuuje cena jednoho barelu v těsné blízkosti 50 amerických dolarů a nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k jakémukoliv počátku trendu. Křivka ropných futures je mimořádně plochá a neindikuje téměř žádný pohyb z pásma 53-55 USD za barel pro celých následujících 12 měsíců.
Dočkáme se posílení koruny?
Největším překvapením čtvrtečního ukončení intervencí byla takřka minimální volatilita měnového páru EUR/CZK bezprostředně po odchodu České národní banky (ČNB) z trhu. Posílení koruny o 1,5 % bez prudkých pohybů na jakoukoliv stranu je v naprostém kontrastu s panickým švýcarským výprodejem EUR/CHF ze stejné situace, kdy kurz franku létal o desítky procent během několika minut.
Americký dolar je stále drahý
Ve středu pozornosti zbytku týdne budou zajisté data o zaměstnanosti, která přinesou američtí statistici v pátek ve 14:30. Středeční předskokan oficiálních čísel, ADP report, ukázal na velice silný růst 263 tisíc pracovních míst v březnu a v pátek by tedy trhy nemusely být zklamané.
Kdo bude tratit na konci intervencí?
Středním bodem, kolem kterého se nyní točí celá diskuze okolo intervencí a nastavení měnové politiky České národní banky (ČNB), je samozřejmě měnový pár EUR/CZK a jeho úroveň. Nepřekvapí proto, že všichni tuzemští občané držící eura, eurové akcie, dluhopisy nebo i nemovitosti v eurozóně budou při očekávaném posílení koruny tratit.
Konec intervencí ČNB bude divoký
Česká národní banka (ČNB) už nemá na co čekat. V pátek vyprší její tvrdý závazek držet korunu oslabenou. Pro ekonomiku i podporu inflace už nedává slabá měna velký smysl a prodlužování intervenčního režimu by vedlo jen k dalšímu zvyšování devizových rezerv a potenciálních ztrát ČNB.
Euro si zlepšuje chuť
Euro si vůči americkému dolaru za březen doposud připsalo 3 %, a to navzdory zvýšení sazeb v USA. Svou troškou do mlýna přispívá také Česká národní banka (ČNB), která v posledních dnech nakupuje eura tempem 1 mld. EUR denně. Tím částečně neguje kvantitativní uvolňování Evropské centrální banky (ECB), která „tiskne“ téměř 3 mld. EUR denně.
Ropa pod taktovkou USA
Benzín je stále levný, zdá se však, že během léta může být ještě levnější. V první řadě nejspíš půjde o důsledek posilující koruny po skončení intervencí. I samotná světová cena ropy je ale pod prodejním tlakem.
Dopad Fedu na britskou libru
Zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed) v minulém týdnu mělo paradoxně negativní vliv na hodnotu dolaru. Kromě relativně holubičího vyznění celého zasedání nemusí mít akce takový efekt, protože se čeká, že ostatní centrální banky budou tlačit svou měnovou politiku stejným směrem. Čínská centrální banka zvýšila úroky hned následující den, začala diskuze o zvednutí depozitní sazby v eurozóně ještě před ukončením QE a také na britských ostrovech je nálada spíše jestřábí.
USD nedokázal využít zvýšení sazeb
Včerejší zasedání americké centrální banky (Fed) nepřineslo překvapení co se týče nastavení měnové politiky a došlo ke zvýšení úrokových sazeb do pásma 0,75 – 1,00 %. Měnové trhy ale přece jen reagovaly prudce, když americký dolar ztrácel na všech frontách.
V čem se Německo mýlí
Němečtí ekonomové mají velké slovo při rozhodování Evropské centrální banky (ECB). Jak by také ne, když reprezentují největší evropské hospodářství a ECB se sídlem ve Frankfurtu vychází z tradic Bundesbanky. Přitom německá ekonomická škola je svým způsobem exotická. Ani kolegové z měnové unie, ani Američané, Britové či Japonci německým argumentům nerozumějí. A nedávná historie dává globálnímu přístupu k měnové politice za pravdu.
ČNB ve švýcarských stopách
Uvolnění kurzového závazku ze strany České národní banky (ČNB) se nezadržitelně blíží. Není proto od věci podívat se na švýcarskou paralelu, kdy místní centrální banka přestala v lednu 2015 bránit kurzu švýcarského franku v posílení.
Příští finanční krize
Minulý týden jsem zde polemizoval o cenách nemovitostí s důrazem na extrémně předražené reality ve velkých čínských městech. Ty jsou obětí již 8 let trvajícího nepřetržitého masivního stimulu v druhé největší světové ekonomice. Ten sice v prvních letech pomohl překonat Číně Velkou recesi, následně však šlo o obrovské kupení dluhů investicemi do neproduktivních odvětví a do růstu cen nemovitostí.
Optimismus podle Trumpa
Americký prezident Donald Trump v úterý přednesl svůj první projev v Kongresu plný velkých slov, ale konkrétních plánů v něm bylo velice málo. I tak se americké akciové indexy vyšplhaly na nová maxima a kupci evidentně se nebojí, že možné zavedení přeshraniční daně nebo investice do velkých infrastrukturních projektů budou fungovat bez problémů.
Bublina na nemovitostech?
Dnes se v rámci fundamentálního okénka zdánlivě odkloníme od tradičního tématu hodnoty měnových kurzů a zabrousíme také na trh nemovitostí.
Francie strašákem pro euro
Minulý rok postihlo politické překvapení britskou libru v negativním slova smyslu a americký dolar překvapivě pozitivně. Teď se pozornost obrací do Evropské Unie, a to konkrétně do Francie, kde se na první příčce v preferencích stále drží krajně pravicová kandidátka Marie Le Penová. Můžeme se utěšovat, že francouzská prezidentská volba je dvoukolová a Marie Le Penová by nejspíš ve druhém kole nerozšířila svou podporu nad současných zhruba 30 % a nezískala tak potřebnou nadpoloviční většinu ke zvolení.
Americké obchodní války
Donald Trump a jeho administrativa řekli dost zavedenému globálnímu obchodnímu modelu, ve kterém Spojené státy nakupují a ostatní vyrábějí. I přes riziko poklesu celosvětové ekonomiky se nebojí rozpoutat se svými partnery obchodní války.
Dolar je pro USA příliš silný
Optimismus po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem je stále pouze v myšlenkách manažerů velkých průmyslových korporací. Obrovský vzestup v indikátorech důvěry z konce loňského roku se znovu nedokázal přetavit do reálných čísel.
Přichází do USA recese?
Ve světle stále rostoucích amerických akciových trhů a návratu optimismu na předkrizová maxima je snad i pošetilé pokládat si otázku ohledně aktuálního zdraví americké ekonomiky. Jak nám ale naznačují některá tvrdá data založená na reálném ekonomickém výstupu, nemusí být všechno tak růžové, jak se zdá. Dokud se Trumpova rally nepřetaví do hmatatelného růstu produktu (HDP), může tato bublina plná očekávání také hodně rychle splasknout.
Fed, Trump a výnosy dluhopisů
Ze strany představitelů americké centrální banky (Fed) můžeme vnímat naznačování pomalejšího růstu úrokových sazeb. Ne že by se americké ekonomice přestávalo dařit, ale přece jen se spotřebitelská i mzdová inflace stále nedokážou posunout dostatečně vysoko na to, aby musela centrální banka zasáhnout.
Růst sazeb v USA bude pomalejší
Páteční data z amerického trhu práce přinesla smíšený obrázek. Na jednu stranu vytvořila největší světová ekonomika během ledna úctyhodných 227 tisíc pracovních míst, což silně překonalo odhady nastavené okolo 170 tisíc. Ani to však americkému dolaru k ziskům nestačilo a kvůli růstu nezaměstnanosti a zpomalující dynamice mezd nakonec vůči euru v rámci odpolední obchodní seance ztratil několik desítek pipů.
Podhodnocený japonský jen
Japonský jen nabral po zvolení Donalda Trumpa až 20procentní ztráty. Strach z protekcionismu, zavedení cel a omezení japonského vývozu aut a elektroniky do Spojených států už preventivně vytvořil pro Japonce polštář ve slabší měně.
Trump a mexické peso
Mexická měna v loňském roce zažila pořádný výplach a ten měl jednoho společného jmenovatele, nového prezidenta Spojených států Donalda Trumpa.
Ropná rally je u konce
Za posledních 12 měsíců prošla ropa velice pozitivním obratem, když od minim z loňské zimy zdražila o více než 100 %. Tento vliv také v následujících měsících uvidíme v rychle rostoucí inflaci. Není ale třeba se obávat rychleji rostoucích cen, protože tento efekt bude dočasný. Zdá se, že ropa ve svém růstu skončila.
Dolar jako za starých časů
Tak nám demokratického prezidenta ve Spojených státech vystřídal kandidát republikánské strany. Ekonomika je v dobré kondici, nezaměstnanost se drží pod 5 %, akciové trhy trhají rekordy a na vlně optimismu se veze i americký dolar, který se drží oproti ostatním měnám nadprůměrně vysoko. Rok 2016? Ano, uvedené však platí i pro rok 2000.
Spokojená ECB
Evropská centrální banka (ECB) na svém minulém zasedání prodloužila program kvantitativního uvolňování až do konce letošního roku a při dnešním rozhodování o nastavení měnové politiky nemá příliš důvodů ke změně. S vývojem ekonomiky měnového bloku totiž její členové mohou být spokojení.
Poblázněné americké akcie
Od amerických prezidentských voleb si připsal akciový index S&P 500 téměř 10 % a na všeobecné optimistické vlně prodloužil již 7letý býčí trh. Bude Trumpova rally pokračovat na fundamentálně silných základech nebo se nám tu nafukuje další bublina, při které jsou očekávání a realita od sebe na míle daleko?
Na americký dolar přichází korekce
Více faktorů nám ukazuje, že dolarová hegemonie by si na chvíli mohla dát pauzu a byť nepřichází nějaká prudká změna trendu, je vidět, že dolaroví býci částečně vybírají tučně zisky z konce loňského roku.
Fed už vyhlíží vyšší sazby
Prozatím jsme od představitelů americké centrální banky (Fed) nedostali přesnější harmonogram plánovaných zvýšení úrokových sazeb v USA. Poslední data z ekonomiky Spojených států ale naznačují, že by k tomuto kroku mohlo dojít spíš dříve než později.
Ropa silně promluví do inflace
Cena ropy se stále udržuje v rostoucím trendu, když silnou podporou je jí překvapivě silná dohoda členů i nečlenů kartelu OPEC o omezení produkce. Další zisky brzdí stále zhodnocující se americký dolar. Ten dál prodražuje dovozy ropy pro ostatní země mimo USA a zvyšuje tak inflační tlaky.
Euro v roce 2017
Společná evropská měna se na konci loňského roku neubránila tlaku amerického dolaru, který se svezl na optimistické Trumpově vlně a stlačil tak měnový pár EUR/USD o několik procent níže. Analytici se předhánějí při zlepšování odhadu vývoje americké ekonomiky i dolaru, euro však podle mého může velice příjemně překvapit.
Trump své sliby nesplní
Jedním z hlavních amerických volebních témat byl obchodní deficit Spojených států, a to především s výrobními zeměmi jako jsou Čína a Mexiko. Donald Trump sliboval import z těchto zemí omezit, protože berou Američanům pracovní místa. Tento slib se ale neslučuje s mnoha dalšími, na kterých Trump stavěl svou kampaň.
Sílící dolar a intervence ČNB
Fenoménem listopadu a prosince je americký dolar, který od prezidentských voleb válcuje takřka všechny světové měny. Velkou podporou pro dolar jsou rostoucí úrokové sazby, a to nejenom ty krátkodobé stanovené americkou centrální bankou, ale především výnosy dlouhodobých dluhopisů, jejichž výnosy se rychle rostou nad 2,50 % p.a. a přitahují kapitál směrem do Spojených států.
Britská libra je nejvíce podhodnocená za tři desetiletí
Britská libra neudržela krátkodobý rostoucí trend, který ji během listopadu dovolil smazat část po-brexitových ztrát. Ani ona se nevyhnula všeobecně sílícímu americkému dolaru, který po zvolení Donalda Trumpa prezidentem získává oproti všem světovým měnám.
Fed, sazby a optimismus
Včerejší rozhodnutí americké centrální banky (Fed) o zvýšení úrokových sazeb nebylo žádným překvapením. Trhy tento krok očekávaly a investoři své pozice náležitě upravili. Měnové páry ale ze sedla vyhodily komentáře guvernérky Janet Yellenové, které vyzněly nad míru jestřábím tónem. Americký dolar si tak připsal okolo jednoho procenta napříč měnovým trhem.
Inflace se vrací
Nejčerstvější data z Českého statistického úřadu poukázala na meziroční růst inflace ve výši 1,5 %, což je pro našince hodnota přes 3 roky neviděná. Konec intervenčního režimu, po kterém by koruna k euru slušně posílila, se tak jeví během následujícího půl roku jako reálná možnost.
Donald Trump a jeho akcie
Dnes v rámci fundamentální analýzy krátce zabrousíme také na akciové trhy. Zdá se totiž, že nadšení investorů ze změny v Bílém domě nebere konce. A to ještě před měsícem se mezi prezidentem Trumpem a kolapsem trhů dávalo rovnítko.
ECB ve stínu evropských voleb
Euro proti americkému dolaru tahá za kratší konec. Nejenže si trhy přebraly vítězství Donalda Trumpa jako dolarově pozitivní událost a americká centrální banka již téměř s jistotou bude zvyšovat úrokové sazby na svém zasedání v příštím týdnu, společnou evropskou měnu stáhl níže i výsledek italského referenda.
OPEC a forex
Trend překvapivých politických událostí nás neopustil ani na konci listopadu. Po dlouhé době neshod předních světových producentů, kdy jsme si mohli užívat neregulovaného trhu s ropou, přichází znovu na scénu kartel OPEC, který nechce dále prodávat své přírodní bohatství za méně než 50 USD za barel.
Americký dolar dohání ztráty
Od amerických prezidentských voleb vyhnal tzv. Trumpův efekt úrokové sazby, inflační očekávání a především dolar významně výše. Do toho přichází Fed s takřka jistým zvyšováním sazeb v prosinci a ekonomika Spojených států začíná po přestávce způsobené snižováním investic v těžebním průmyslu a snižováním skladu zásob nabíhat na slušné tempo.
Americký dluh
Ekonomické plány budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa zahrnují vyšší vládní výdaje na obranu i infrastrukturu spolu se snížením daní pro bohaté, což se při realizaci evidentně bude muset projevit v růstu vládního dluhu USA.
OPEC znovu na scéně
Uplynulé dva týdny „Trumpova“ trhu s cenou ropy nijak výrazně nezahýbaly. Jeden barel americké WTI se i při mírně rostoucím trhu nadále prodává okolo 45 dolarů. Proti sobě totiž působily dva faktory. Pozitivní sentiment předpokládající vyšší růst HDP a tím i poptávku po ropě brzdil silnější americký dolar. Příští týden však přijde ke slovu těžší kalibr, kartel OPEC.
Inflace přichází
Růst cen zrychlí, hlásají obchodníci na trhu s dluhopisy. Inflační očekávání v USA se dostala na nejvyšší úroveň od srpna 2015, kdy Čína devalvovala svou měnu. Jestřábi ale nemusejí mít žádný strach, o počátek hyperinflace nejde. Trh akorát předpokládá, že se americká centrální banka (Fed) bude alespoň dosahovat svého dvouprocentního cíle, nic víc, nic míň.
Britské libře pomáhá Donald Trump
Americký dolar, který byl v předvolebním klání značně nervózní z rétoriky Donalda Trumpa a často s vyššími šancemi republikánského kandidáta oslaboval, už několik hodin po vyhlášení výsledků prudce obrátil a nakonec zakončil týden se slušnými zisky, které stáhly měnový pár EUR/USD na nejnižší hodnoty od ledna tohoto roku.
Zodpovědný Trump?
Během středečního brzkého rána se naplnily obavy finančních trhů s tím, jak sčítání hlasů postupně potvrzovalo, že příštím americkým prezidentem se stane nepředvídatelný muž bez politické zkušenosti, Donald Trump.
Americký volební speciál
Které měny jsou nervózní z možného prezidenta Donalda Trumpa? Jak by se vyvíjela cena zlata, pokud by se do Bílého domu probojovala Hillary Clintonová? A kdo z dvojice kandidátů si před úterním volením dnem vede lépe? Na tyto i jiné otázky vám dnes odpovíme ve speciálním článku zaměřeném na americké prezidentské volby.
Měnové trhy se znovu řídí emocemi
Bylo to snad nejméně sledované zasedání americké centrální banky. Včera se Rada guvernérů rozhodla pro ponechání úrokových sazeb v rozpětí 0,25 – 0,50 % a pouze přitakala na možné zvýšení sazeb v prosinci. Trhy tento krok braly jako ujištění a zvýšily pravděpodobnost akce na příštím zasedání ze 70 na 80 %.
Výprodej dluhopisů je tu
Říjen si dluhopisoví investoři podtrhnou silnou červenou barvou. Souhra více faktorů vedla u investorů do vládních obligací vyspělých zemí k průměrným ztrátám 3 %, což na velice klidném trhu s dluhovými cennými papíry kolikrát znamená úrok, na který se při dnešních sazbách čeká mnoho let.
Intervence v Japonsku?
Japonská ekonomika se v posledních měsících dostala do deflace. Tento vývoj kontrastuje s ostatními částmi vyspělého světa, kde už inflace pomalu roste, protože efekt meziročního propadu cen komodit se postupně vyrovnává a ropa již působí jako akcelerátor cenového růstu.
Podhodnocená libra hledá support
Zdá se, že britská libra už má to nejhorší za sebou. Ze začátku října zažila prudké výprodeje s přílivem negativního sentimentu a obav investorů ohledně budoucnosti britského zahraničního obchodu a statutu londýnské City po vystoupení Británie z Evropské unie.
Dluhopisová bublina?
Záporné výnosy na některých evropských vládních dluhopisech poslední dobou rozšiřují debaty ohledně možné bubliny na tomto trhu, kterou živí centrální banky svou neortodoxní politikou kvantitativního uvolňování a neustálým poklesem úrokových sazeb.
USD: Hillary a Janet jsou na tahu
Měnový pár EUR/USD se v říjnu poroučel směrem dolů a poprvé od konce července se podíval pod 1,1000. Vzhledem k tomu, že eurozóna a její vývoj ekonomiky, inflace i měnové politiky prozatím kartami nijak nehýbá, podíváme se za oceán na dva hlavní faktory a možnou udržitelnost tohoto medvědího výstřelku.
Americký dolar se těší na prosinec
S blížícím se zasedáním americké centrální banky (Fed) nepřicházejí žádné vyloženě negativní zprávy, kvůli kterým by Fed musel přehodnotit svůj plán na utahování měnové politiky a americký dolar si tuto situaci vyloženě užívá.
Co ovládá cenu zlata?
Zlato v posledních dnech ztrácí část letošních tučných zisků, což je ve světle stále reálnějšího zvýšení úrokových sazeb na prosincovém zasedání americké centrální banky (Fed) logické a bedlivě sledovaná debata kandidátů na post prezidenta USA v noci na dnešek s tímto krátkodobým trendem nic podstatného nesvedla.
Dolar má silnou podporu v datech
Měnový pár EUR/USD se v posledních týdnech pohybuje ve velice úzkém rozmezí okolo 1,1200 s nízkou volatilitou. Toto stabilní období je pro exportéry a importéry zlatým předvídatelným obdobím, pro tradery na forexu jde spíše o nezáživnou okurkovou sezónu.
Proč nízké ceny ropy nevydrží dlouho?
Po 4 letech vysokých cen ropy, které svými kroky trhu naordinoval kartel OPEC přišlo vystřízlivění, mohutný nárůst těžby a cenová válka, která zlevnila ropu až čtvrtinu původní hodnoty. Když se podobná situace opakovala v 80. létech, nedostala se ropa na svá předchozí maxima po dlouhých 25 let. Část analytiků proto předpokládá, že si budeme levných pohonných hmot užívat ještě dlouhá léta.
Saúdové přiškrtí trh s ropou
Jako přinejmenším překvapivý by se dal popsat závěr alžírské schůzky ropných ministrů členů kartelu OPEC. Ti se v čele se Saúdskou Arábií dohodli na celkové produkci v pásmu 32,5 – 33 milionu barelů denně, což by v případě naplnění těchto závazků znamenalo snížení těžby kartelu o 250 až 750 tisíc barelů denně ve srovnání s hodnotami z letošního léta (viz tabulka).
Trump už hýbe forexem
Donald Trump se v posledních týdnech veze na vítězné vlně. Získává voliče v Ohiu, Pensylvánii i na Floridě, což jsou pro listopadové výsledky rozhodující státy, a minulý týden jej podpořil také jeho největší rival z republikánských primárek, Ted Cruz. V grafu můžeme vidět, že stále mírně ztrácí vůči Hillary Clintonové, jeho šance na celkové vítězství jsou ale největší vůbec.
Kde se zastaví koruna po intervencích?
Dnes si v rámci fundamentální analýzy pokusíme zodpovědět zásadní otázku, kterou si spekulanti na EUR/CZK pokládají. A to jaký kurz by měla mít koruna vůči euru, pokud by jej určoval trh a Česká národní banka (ČNB) by jej uměle neoslabovala. Po skončení intervencí můžeme čekat posílení koruny, ale jak silné?
Ropy je stále přebytek
V Libyi se zase dějí věci. Vojsko nástupců Muammara Kaddáfího obsadilo 3 hlavní terminály na vývoz ropy. Na tuto zprávu však trh s ropou takřka nereagoval, protože Libye nyní vyváží asi 15 % své produkce z roku 2011, což představuje pouhých 200 tis. barelů ropy denně. Naopak negativně na ceny působila následná dohoda, při které se jak vláda podporovaná Západem, tak povstalci budou snažit kooperovat při
Euro kráčí ve stopách Japonska
Euru se poslední dobou daří, i když s ekonomika eurozóny se nijak zásadně nezlepšuje. Tuto na první pohled neobvyklou situaci krásně ilustrovalo poslední zasedání Evropské centrální banky (ECB) z minulého čtvrtka.
Pobrexitová libra
Měnový pár GBP/USD se po hlasování o vystoupení Velké Británie z EU dostal pod velký tlak a během července postupně vyklesal až na 31letá minima pod 1,3000. Tehdy brali analytici britskou recesi jako jistotu, od té doby se však mnohé změnilo.
Apple hýbe eurodolarem
Páteční report z amerického trhu práce nám ukázal, že do stoprocentního zotavení mají Spojené státy ještě daleko. Pravděpodobnost růstu úrokových sazeb se prudce snížila, i přesto však americký dolar dokázal posílit.
Co na Fed říká Čína?
Je tomu už rok, co Čína nechala skokově oslabit svou měnu o více než tři procenta vůči americkému dolaru, čímž šokovala trhy a spustila silné krátkodobé výprodeje na finančních trzích. Důvodem byl příliš silný americký dolar, který s sebou táhnul vzhůru i čínský jüan (CNY), a také odhodlání americké centrální banky (Fed) zvyšovat úrokové sazby, čímž situace částečně připomíná dnešní rozložení sil na měnovém poli.
Americký dolar už meziročně ztrácí
Janet Yellenová při svém páteční projevu na sympóziu v Jackson Hole přišla s až nečekaně jestřábím komentářem. Šéfka americké centrální banky (Fed) vidí na základě vysokého růstu spotřebitelských výdajů a utaženého trhu práce „silné důvody pro zvýšení sazeb“. Byť načasování tohoto kroku nepřiblížila, reakce trhů byla jasná a úrokové futures aktuálně vidí pravděpodobnost zářijového zvýšení úrokových sazeb na 33 % ve srovnání s 21 % před projevem Yellenové.
Japonský jen ve vynikajícím trendu
Japonský jen patří mezi měny s nejlepším skóre v letošním roce. Oproti dolaru si připsal už přes 15 procent. Navíc se zde stále velké množství faktorů, které nám indikují, že by tento medvědí sešup na měnovém páru USD/JPY mohl pokračovat i nadále.
Už i v USA klesají výnosy
Americký dolar v rámci post-brexitového uklidnění ztrácí napříč celým měnovým spektrem – vůči euru, japonskému jenu, komoditním měnám i měnám emerging markets. Hlavním faktorem je podle mého propad amerických dlouhodobých výnosů, které se nacházejí u historických minim.
Fedu se zamlouvá vyšší inflace
Prezident vlivné sanfranciské pobočky americké centrální banky (Fed) John Williams se v pondělí nechal slyšet, že ekonomika USA by si na základě výzkumu jeho týmu zasloužila vyšší inflační cíl. Williamsova slova umocňuje fakt, že nejde o žádného zarputilého levicového ekonoma krugmanovského typu, ale o muže uznávaného oběma tábory balancujícího mezi nálepkou holubice a jestřába. Posun jádra Fedu do diskuze tímto směrem už tedy něco znamená.
Ropa mění kurz
Cena americké ropy WTI v pátek uzavřela na ceně 44,20 USD za barel. Byť to není žádná drahota, jeden faktor určující makroekonomické trendy poslední doby končí. Po více než dvou letech totiž ceny ropy meziročně rostou (viz graf) a negativní dopad do celkové inflace s několikaměsíčním zpožděním přestane působit. Meziroční růst cen se tak dostane na úrovně, kde by se pohyboval, nebýt onoho rozhodnutí OPEC z podzimu 2014, které zaplavilo svět levnou ropou.
Německo srší optimismem
Dnes se podíváme krátce také na akciové trhy, a to konkrétně k našemu západnímu sousedovi, kde se obchoduje index DAX.
Dolar sílí, ale Fed je ještě daleko
Páteční data o zaměstnanosti ve Spojených státech byla vskutku výborná. Dočkali jsme se euforického přijetí trhy, který zajistil tzv. triple. Kromě nejvíce sledovaného přírůstku nových pracovních míst (255 vs. 180 tis.) překonaly očekávání i růst mezd (0,3 % vs. 0,2 %) a počet odpracovaných hodin týdně (34,5 vs. 34,4 hod.).
Americký dolar je v defenzívě
Americký HDP z minulého týdne byl sice negativním překvapením, co se týče růstu (pouze 1,2 % vs. 2,6 % očekávaných), jeho složení ale žádným velkým zklamáním nebylo. Dolů totiž HDP táhly jednorázové faktory – změna zásob, spotřeba vlády a stavebnictví spojené s doznívajícím poklesem investic do těžebních zařízení, které v následujících čtvrtletích budou naopak působit pozitivně.
Přijde do Británie recese?
V souvislosti s Brexitem se často mluví s rychlým pádem britské ekonomiky do recese, na které dříve nebo později bude muset Bank of England reagovat prudkým uvolněním měnové politiky. Proto taky libra ihned po výsledcích hlasování ztratila přes 10 %. Tyto úvahy a očekávání jsou ale z velké části šum, reálně se prozatím nic nezměnilo. Změny přijdou až za 2-3 roky a měly by být omezené. Jak velký negativní dopad tedy může ono období nejistoty na ekonomiku mít? Podívejme se na paralelu 18 měsíců starou, kdy také musela vyspělá ekonomika projít šokovou terapií.
Zbývá ještě Trump a Čína
Už je to téměř měsíc, co se Britové v referendu rozhodli o opuštění EU (takzvaný brexit). Tento krok byl v prvním pololetí často citován jako jedno z největších rizik pro finanční trhy. Prozatím to však nebyla žádná tragédie a „Lehman efekt“, který by odstartoval globální paniku, se nekonal. Ve výsledku je hlavním rozdílem slabší libra, která zohledňuje očekávané uvolnění měnové politiky na ostrovech, které by jinak nepřišlo. Na druhé pololetí nám tedy podle rizikového kalendáře zbývá ještě Donald Trump a Čína.
Čína a její dopad na forex
Dnes se podíváme na měnu, na kterou se na forexu často zapomíná, i když pro fundamentální analýzu je zásadní, protože její kurz ovlivňuje spoustu dalších proměnných – čínský jüan.
Deflační měny
Dnes se podíváme více do detailu na dvě až nápadně podobné měnové zóny. Obě jsou hlavními světovými vývozci průmyslového zboží s vysokou přidanou hodnotou, dosahují ohromných přebytků na běžném účtu, což se jim aktuálně daří také díky propadu cen komodit, které musejí ve velkém dovážet. Stejně tak sdílejí problém stárnoucí populace. A především je spojuje neschopnost centrálních bank i přes záporné sazby a kvantitativní uvolňování zvýšit inflaci směrem k cíli. Ano, bavíme se o eurozóně a Japonsku, jejichž ekonomiky se od evropské dluhové krize z let 2010 - 2012 podobají jako vejce vejci.
EUR/USD po Brexitu
Po hlasování o vystoupení Británie z EU byl eurodolar silně volatilní. Prudké pohyby ale rychle ustaly a dosavadní vysvědčení hovoří o propadu ve výši 300 pipů. Volatilita logicky nedosahovala výše jako na měnovém páru GBP/USD. V případě EUR/USD totiž může částečně výsledek referenda působit jak ve prospěch poklesu, tak ve prospěch růstu měnového páru.
Zemní plyn jako menší bratr ropy
V jednom z minulých článků jsem se zde věnoval trhu s ropou a zvlášť pak jeho ovlivněním těžbou z břidlic v USA. Příběh zemního plynu se s tím ropným relativně silně rýmuje a skýtá mnoho příležitostí k obchodování.
A jsme tam, kde jsme byli před 10 lety
Shoda u představitelů americké centrální banky (Fed) na rychlejším zvyšování úrokových sazeb trhy překvapila, protože poslední roky Fed hrál spíše holubičí kartu a odsouval utahování měnové politiky dál do budoucna. Poslední data z amerického trhu práce sice Fed zase trochu zbrzdila, jeho optimismus ukazující na rychlejší americkou ekonomiku, která si vyšší sazby zaslouží, však můžeme potvrdit.
Ropa (po)roste i bez OPEC
Ze čtvrtečního zasedání kartelu OPEC se nečekají žádné překvapivé závěry v možném omezování produkce a snahy zvýšit ceny ropy. Ropa se totiž od posledních setkání za podobným účelem vydala prudce nahoru a na aktuálních 50 USD je kompromisem, který pro většinu členů není žádnou tragédií, ale i přesto nedává americké břidlicové produkci šanci na znovuzrození.
Ruský rubl oceňujeme ropou
Ceny ropy nadále rostou a smazávají alespoň část ohromných ztrát, které nabraly během posledních dvou let. To má na ruský rubl pozitivní a zejména stabilizační efekt. Měnový pár USD/RUB se dostal z lednových 85 rublů za dolar výrazně níže a už několik týdnů se obchoduje v blízkosti 65 rublů za dolar. Můžeme proto říci, že aktuálně neovlivňuje USD/RUB žádná spekulativní vlna a kurz odráží fundamentální pozici ruské ekonomiky.
Japonský jen je stále levný, ale?
Japonský jen v letošním roce prozatím zažívá slušnou rally a se ziskem 9 % vůči americkému dolaru je jednou z měn s nejlepším skóre. Nic na tom nemění ani návrat relativního optimismu na trhy, který tradičně japonské měně škodí, ani možné další zvýšení úrokových sazeb v USA.
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů
Chyby, které mohou dostat tradera na mizinu
Daytrading není pouze otázkou kontroly vytyčených úkolů a cílů. Jedná se bezpochyby o dlouhou a náročnou cestu plnou chyb. Často se dokonce stává, že tradeři dělají dlouhodobě stejné chyby, aniž by si to uvědomovali. To samozřejmě představuje pro obchodníky velká rizika, která jsou zapotřebí redukovat a eliminovat.
Technická analýza měnového páru EUR/USD se signály RSI
V dnešním blogu technické analýzy se budu věnovat královskému měnovému páru EUR/USD. Cena přešlapuje již řadu dní na dlouhodobé S/R úrovni. Jaké obchodní příležitosti tato situace může nabídnout? To je tématem dnešního článku. Začlením také signály systému RSI/PA.
Přehled zajímavých obchodních příležitostí pro 15. týden
Pravidelný týdenní komentář - obchodní příležitosti...
Tři obchodní příležitosti: AUD/USD, Dow Jones a zlato
Do příštích dnů vyhlížím a jsem připraven obchodovat následující tři obchodní příležitosti.
SMC a ICT – tradingový fenomén roku 2024
Ten, kdo se pohybuje ve světě tradingu, pravděpodobně už narazil na zkratky SMC nebo ICT. Jedná se o jedny z nejvlivnějších tradingových témat posledních let a pokud jste se k nim ještě nedostali, určitě byste to měli napravit. V tomto článku vám poskytneme základní představení těchto pojmů a ukážeme vám, kde si můžete tyto populární tradingové metody osvojit zdarma.
Skromnost vs. chamtivost?
Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
Levnější ropa inflaci v srpnu nesrazila
Data vývoje spotřebitelských cen za srpen ukazují na stabilní inflaci. Ta se držela v YoY srovnání na 2,2 %, navzdory nadějím na pomalejší růst cen, tažený levnou ropou.
Warren Buffett nás učí investorskému klidu, ve světě se nic moc nemění
Valná hromada společnosti Berkshire Hathaway je investorský svátek. Už několik let máme možnost se podívat na její záznam, i když to vyžaduje několik dlouhých hodin. Záznam má přes sedm hodin. A je to náročná podívaná byťi jen pro diváka. Neuvěřitelné je, že Warren Buffett a Charlie Munger zvládnou prakticky bez přestávky po tuto dobu mluvit a odpovídat na otázky. Jako kdyby pro ně věk neexistoval. Přitom Buffett má 92 let a Charlie Munger příští rok oslaví 100 let. A co na valné hromadě zaznělo?
Co znamená výsledek britských voleb pro tamní ekonomiku a libru?
Politická nejistota vyvolána výsledkem britských parlamentních voleb se objevila na trzích jenom týden před zahájením oficiálních jednání o brexitu. Ve střednědobém horizontu může ztráta parlamentní většiny konzervativců a nucená koalice se severoirskou stranou zmírnit postoj země k brexitu, podpořit růst britské ekonomiky a posílit libru. V krátkodobém časovém úseku bude povolební politická nejistota spíše zdrojem volatility a slabší britské libry. Loňské referendum o brexitu vedlo k největšímu propadu ostrovní měny za posledních 40 let, kdy se libra obchoduje v režimu volně pohyblivého kurzu. Sterling v červnu loňského roku oslabil o 10 procent proti americkému dolaru a volatilita na libře dosáhla rekordních maxim, dokonce překonala úrovně z roku 2008, kdy vrcholila finanční krize. Na zvýšenou volatilitu měnového trhu reagovala po referendu o brexitu i britská centrální banka, a to snížením základní úrokové sazby na hodnotu 0,25 procenta a obnovením programu nákupu aktiv. Oslabení britské libry podpořilo růst inflace a domácnosti to pociťují. Vyšší cenová hladina snižuje hodnotu reálné mzdy (graf 2), a Briti proto méně utrácejí.
Obchodovat vás nikdo nenaučí, to musíte vy sami
Spolehnout se sám na sebe, své schopnosti a svůj způsob uvažování, je ta největší konkurenční výhoda, které může trader dosáhnout.
Ropa - nádech končí, je čas opět začít uvažovat o prodeji
Doslova každý zaregistroval pokles cen ropy v posledních dvou letech. I ti, kteří se o burzovní zprávy nezajímají a přehlížejí informace v médiích televizí počínaje a internetem konče, změna ceny dostihla alespoň při tankování paliva do auta. Benzín i diesel za poslední rok (k radosti řidičů) výrazně zlevnily. A to i u nás v ČR, kde cenu paliv ovlivňuje spotřební daň, jež tvoří dnes téměř více než její polovinu.
CHF/JPY: Analýza více časových rámců (W1-H4)
V dnešním blogu se blíže podíváme na měnový pár CHF/JPY a to formou analýzy více časových rámců (multitimeframe). Při této analýze obchodník používá více grafů a to sestupně od shora dolů. Cílem je nastavení technických mantinelů před vstupem do obchodu a kvalitní načasování.
Technická analýza měnových párů USD/CHF, USD/CAD a AUD/CAD
V dnešním blogu technické analýzy představím z mého pohledu nejzajímavější Price Action na měnových párech pro nadcházející období. Cena měnového páru USD/CHF po dosažení padesátiprocentní korekce rostoucího trendu začala růst. Trendy na vyšších časových rámcích jsou sladěny také na měnovém páru USD/CAD. Cena měnového páru AUD/CAD má za sebou odraz od silné rezistence.
Praktická ukázka: To byl tedy obchod
Strategie stále proplouvá vodami trhu jako (zatím) nepotopitelná loď a to bez jakýchkoliv úprav. Už několik měsíců ale i tak nabízí zajímavé pohledy do grafu a nejinak tomu bylo i v minulém týdnu.
Největší online investiční konference je tu!
I letos se můžete těšit na již tradiční Online investiční konferenci, kterou každoročně pořádá brokerská společnost XTB. Právě včera XTB oznámila, že konference se koná v sobotu 25. 11. od 13:00. V tomto článku si krátce shrneme vše podstatné, co o nadcházející konferenci víme.
Typy finančních nástrojů
Bez ohledu na to zda na finančních trzích pracujete, nebo je poznáváte, tak budete jistě čelit takovým věcem jako finanční nástroje. Co jsou to finanční nástroje/instrumenty? Na to se podrobněji podíváme v tomto článku.
Nasdaq klesol keď Powell naznačil ďalší nárast úrokových sazdieb
Americké akciové trhy klesli keď boli podkopané jastrabím tónom Powella. Americký akciový trh sa v utorok obchodoval nižšie s rastúcou volatilitou po prejave Jaya Powella, kde znel viac jastrabie, než sa očakávalo.
Indikátor Volume - Objemy na Forexu
Jak přidat objemy do obchodní platformy MetaTrader 5 a jak tento indikátor využít při obchodování. Rady a tipy pro indikátor Volume.
Praktické okénko – TOP 2 nadupané dlouhodobé levely, které hodlám sledovat
V tomto článku se podíváme na dva dlouhodobé levely z denního grafu, které díky mnoha konfluencím budu bedlivě sledovat.
Burzovní grafy: Rally zpomalila, S&P 500 ale opět mírně posílil
Americký akciový index S&P 500 uzavřel týden na zelené nule (+0,05 %). Silná rally zahájená po Vánocích zpomalila.