V první řadě začaly v lednu posilovat komoditní měny v čele s australským dolarem. Ty se vezou na zvyšujících se cenách uhlí, ropy i zemního plynu. A pozadu už nezůstávají ani měny výrobních gigantů, které byly po výsledku amerických prezidentských voleb na odstřel. Japonský jen se po včerejší tiskové konferenci Donalda Trumpa, kde (překvapivě) nezazněla příliš ostrá slova na adresu hlavních amerických obchodních partnerů, dostal na měsíční maxima vůči dolaru (viz graf).
Vývoj měnového páru USD/JPY (4hodinový graf – H4):
Ani euro už není v sestupném trendu směřujícímu k paritě. Trhům začíná docházet, že změna v Bílém domě vyšvihla očekávání až příliš vysoko a bude velice obtížné je naplnit. Ano, americká ekonomika stále jede slušně, ale zapomíná se, že eurozóně a ostatním částem vyspělého světa se také nevede nijak špatně. Dokonce i Velká Británie, která už touto dobou měla být v prudké recesi, si užívá více než 2procentní růst.
Není proto mnoho důvodů, proč by si měl letos americký dolar připsat dalších 10-15 %, když už teď je z historického hlediska nadhodnocený. Americká centrální banka (Fed) dosud neodkryla karty ohledně toho, kdy plánuje uskutečnit své další zvednutí sazeb. A to přitom má podle harmonogramu stihnout 3krát během 8 zasedání v letošním roce.
Fundamentální sílu amerického dolaru prověří nové ekonomické statistiky. Dalším dílkem do mozaiky tedy budou především páteční data o maloobchodních tržbách a výrobní inflaci ve Spojených státech. Pokud se silnému dolaru povede zkrotit růst cen na začátku výrobního řetězce a bude je držet i nadále na nízkých úrovních, nemusíme očekávat zbrklé zvyšování sazeb ze strany Fedu. Šlo by o další indikátor, který nechá USD i nadále v korekčním módu.
Porovnání vývoje meziroční výrobní inflace (modře) a její jádrové složky (červeně) v USA:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, Bloomberg