Meziroční pokles celkové inflace způsobený vysokou srovnávací základnou z loňského roku poslal na trhy opatrný optimismus. Jádrová inflace ale stále zůstává na úrovních vysoce překračující dlouhodobý inflační cíl a dolů se jí moc nechce.
Meziroční vývoj jádrové inflace (CPI) v USA:
I přesto se mezi investory drží narativ postupného snižování úrokových sazeb. Jako hlavní scénář dle nacenění úrokových derivátů dluhopisovým trhem zdá být snížení o 75 bps. Takové uvolnění měnové politiky by samozřejmě znamenalo úlevu pro akciové investory, především pak pro růstové technologické akcie, které své předpokládané budoucí zisky aktuálně diskontují výrazně vyšší sazbou než před dvěma lety.
Očekávání nastavení úrokových sazeb finančním trhem po zasedání Fedu v prosinci 2023 (aktuální rozpětí sazby 5,00-5,25 %):
Je však třeba brát v potaz, že ve svém modelu finančních podmínek uvažuje Fed i samotný vývoj akciových trhů. V případě dalšího růstu cen akcií dojde v modelu k uvolnění financování, které by muselo být kompenzováno vyššími úrokovými sazbami (oproti očekávání). Je proto málo pravděpodobné, že by možný býčí trh na S&P 500 zhodnocující americké blue-chips v druhé polovině roku o 10-15 % podpořili centrální bankéři ve Washingtonu ještě snížením úroků o slušných 0,75 %.
Vývoj indexu finančních podmínek chicagského Fedu (pokles znamená uvolnění, růst utažení):
Po zbytek roku tak můžeme čekat střídání nálady na trhu vyplývající právě z potřeby Fedu brzdit jakékoliv příliš optimistické vlny, ať už jde o investory, spotřebitele nebo firmy. Zvýšený nákupní apetit totiž v dnešní situaci rekordně nízké nezaměstnanosti působí silně proinflačně. Fed si nemůže dovolit snižovat úrokové sazby v momentě, kdy jádrová inflace stagnuje u 5,5 %, mzdy rostou podobným tempem a žádná akutní finanční krize není za rohem.
Pokračovat by tak měl „trh klokana“ – v případě indexu S&P 500 jde o poskakování okolo hranice 4000 bodů, které zde máme už 12 měsíců.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, CME, tradingeconomics.com