Ano, americká ekonomika je ve fázi slušné expanze s riziky přehřátí a vytváření bublin. Toto oživení má však několik nedostatků. Jak jsem psal už na začátku roku, od zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA přetrvává propastný rozdíl mezi očekáváními a hospodářskou realitou.
Téměř všechny „měkké indikátory“ sentimentu v čele s průmyslovým indexem ISM a spotřebitelskou důvěrou se drží v blízkosti svých maxim tohoto století. Reálná data však všeobecnému nadšení neodpovídají – tovární výroba přidává pouze 1,4 % meziročně a stejně tak spotřeba domácností jako tahoun HDP roste o nepřesvědčivých 2,5 %. Průmysl v USA má ještě hodně volných kapacit a do zdravého využití 80 % má ještě celkem daleko (viz graf).
Vývoj průmyslového indexu podle Fedu ve Philadelphii:
Vývoj využití kapacit v průmyslu v USA (v %):
A konečně asi největší hádanka, kterou řeší guvernérka Janet Yellenová a její kolegové – nezaměstnanost se drží na 16letém minimu, ale mzdy nerostou a nevytvářejí tak žádný tlak na růst inflace alespoň na dvě procenta.
Zkrátka i přes hodně tepla, zápalek a benzínu se oheň nerozšiřuje do nebezpečných rozměrů. Fed ale raději už plamínky preventivně kropí vodou. Tím si šetří měnovou munici pro bitvu s případnou recesí. Jde ale také o to, aby recesi sám nevyvolal. Ve výsledku se Fed svým preventivním zvyšováním sazeb vzdává svého (v průměru) dvouprocentního inflačního cíle. Stále víc se totiž zdá, že používá cíl jiné centrální banky, a to té v eurozóně, kde berou dvě procenta jako maximum.
Tento jestřábí přístup Fedu měl logicky pozitivní dopad na dolar. Ten se tak bude moci částečně zbavit ztrát, které od Nového roku nabral. Především pak na měnovém páru EUR/USD, který se zřejmě vrátí ke svým pohodlným 1,1000.
Vývoj USD indexu za poslední rok:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: forexfactory.com, Bloomberg, tradingeconomics.com