Sobota 21. prosince 2024 18:52
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Dukascopy new

Hard-easy effect, aneb těžké začátky tradingu

Napsal:   Sekce: Psychologie tradingu

Další díl ze seriálu o kognitivních zkresleních. Nyní si povíme o hard-easy effectu, kvůli kterému mají lidé tendenci důležité věci banalizovat a nepodstatné věci zveličovat. Jak se toto zkreslení projevuje v tradingu se dočtete v tomto článku.

V tomto článku se vrátíme na úplný začátek našich obchodních kariér a zamyslíme se nad tím, jak jsme vnímali trading ještě před tím, než jsme se do něj naplno pustili. Naše posuzování tradingu totiž v té době mohlo podléhat kognitivnímu zkreslení s názvem hard-easy effect, který se po určitých intervalech stále objevoval a možná i stále objevuje. V čem tento efekt spočívá a jakým způsobem může náš současný trading ovlivňovat, si povíme právě nyní.

Prvotní iluze o tradingu

Většina obchodníků začíná na finančních trzích působit s vidinou snadně vydělaných peněz, které jim zajistí jak finanční, tak i časovou svobodu. Nechodit do práce, vlastně téměř nic nedělat, pouze aktivum nakoupit a za nějaký čas jej se ziskem prodat. Takto primitivně může trading, případně investování, na první pohled působit, ale jak časem všichni obchodníci a investoři zjistí, není to až tak jednoduché.

Právě v okamžiku, kdy jsme snili výše popsané iluze o tradingu, nás ovlivňoval právě hard-easy effect. Tento efekt se projevuje tendencí člověka banalizovat náročné životní situace a zveličovat běžné až rutinní životní cíle a situace. Jedinci, který se rozhoduje pod vlivem tohoto efektu, se na počátku jeho každého nového projektu zdá vše jednoduché, naprosto jasně ví, co je potřeba udělat a nepřipouští si žádné překážky. Ovšem v procesu realizace jeho „lehce dosažitelného“ cíle nastávají nepřekonatelné problémy spojené s rutinní činností.

Trading vypadá jednoduše, ale…

Trading je skutečně někdy velmi jednoduchý a to především v obdobích, kdy se obchodníkovi daří, respektive kdy tržní prostředí vyhovuje jeho obchodní strategii a on inkasuje zisky. Problém ovšem nastává v okamžiku, kdy strategie zisky přestane generovat, a začnou se množit ztráty. V tomto okamžiku se může opět začít projevovat hard-easy effect, který znovu začne celou problematiku ztrácení peněz banalizovat, čímž vytváří úrodné pole pro prohlubování ztráty.

Další problém s tímto zkreslením spojený je, že se může projevovat cyklicky. Tedy dostává se do mysli obchodníka v okamžicích, kdy si již myslí, že problém překonal. Klasickou ukázkou může být například stav, kdy obchodník vygeneruje sérii ziskových obchodů a už si myslí, že trading ovládl, přestane být na 100 % soustředění, začne trading opět banalizovat a hard-easy effect je zpět v akci.

Další cyklus, při kterém se tento efekt může projevovat, je při tzv. obchodní pauze. Vyhořelý obchodník si dá na pár dnů, týdnů, měsíců od obchodování pauzu a během této doby samozřejmě přemýšlí o chybách, které na trzích udělal. Postupem času obchodník získá opětovně dojem, že trading vlastně složitý není, že se jedná o jednoduchou činnost nakupování a prodávání a znovu se pustí do aktivního obchodování. A celý předchozí scénář neúspěchu se tak zase opakuje, protože obchodník celý trading banalizoval a nevěnoval dostatečnou pozornost například money managementu, který jediný mu může pomoci v minimalizování dopadů ztrátových období na jeho dlouhodobou výkonnost.

Děkuji za přečtení!

Martin Klass

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Grafika a barvy
    Zespoda tento obrázek má smysl, shora má smysl, jako celek je to nesmysl. Ano, grafika má své kouzlo.
  • Graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení
    Americký akciový index S&P 500 si (na rozdíl od Dow) díky pátečnímu výraznému posílení připsal mírný týdenní růst, konkrétně o 0,19 %.
  • grafy DXH 10 v TF W1 a H1
    Grafy a analýzy...
  • Grafy S&P 500 a Bitcoin sa rozišli. Ktorý z nich klame?
    Dnes sa pozrieme na graf S&P 500 a Bitcoinu. Je o nich známe, že prevažne zachovávajú pozitívnu koreláciu. Posledné týždne tomu tak nie je. Je to tým, že sa Bitcoin definitívne odpútal od akciových trhov alebo je problém niekde inde?
  • Gratulace „Bitcoiňákům“
    Mám proti němu tisíc výhrad. Můj pohled na něj je skeptický, a asi mě nikdy nikdo nepřesvědčí o tom, že se jedná o něco, co dává smysl. Na druhou stranu, právě dosáhl úspěchu, o kterém jsem, jako o všem okolo něj, pochyboval.
  • Grayscale bude nakupovať aj ďalšie kryptomeny
    Spoločnosť Grayscale, ktorá je najväčším poskytovateľom kryptomenových fondov pre inštitucionálnych investorov iba dnes oznámila, že svoju ponuku rozširuje hneď o 5 kryptomenových fondov. Celkovo tak bude ponúkať už 14 kryptomenových fondov, pričom podľa oznámenia spred niekoľkých týždňov je jasné, že toto číslo ani zďaleka nie je finálne. Naopak je možné, že nové fondy budú teraz pribúdať čoraz častejšie, keďže bolo na oficiálnom zozname, z ktorého má Grayscale vyberať, viac ako 20 rôznych kryptomenových projektov. Prvých 5 sa pritom už dočkalo svojej slávy.
  • Grayscale vlastní viac ako 500 000 BTC
    V posledných dňoch nerastie výrazne iba cena Bitcoinu. Grayscale Investments, spoločnosť ponúkajúca rôzne produkty a služby spojené s kryptomenami, zažíva celý rok rast svojho AUM (assets under management – spravovaných aktív). Posledné týždne sú ale extra pozitívne z pohľadu tejto spoločnosti, keďže sa môže tešiť narastajúcemu záujmu o kryptomeny zo strany inštitucionálnych investorov. To spôsobuje, že Grayscale dokupuje stále viac a viac kryptomien do svojho portfólia, ktoré sa vďaka tomu už dostalo nad hranicu 10 miliárd dolárov. Obrovskú zásluhu na tom má ale najmä Bitcoin, ktorého časť v tomto portfóliu tvorí viac ako 85 %.
  • Grid Trading – moderní způsob obchodování
    Obchodování typu „Grid“ je převratnou obchodní technikou, která se snaží těžit z formování nových trendů. Na rozdíl od jiných profesionálních strategií, není při obchodování s mřížkovou strategií Grid potřeba analyzovat možný budoucí trendový vývoj, jelikož strategie v základu počítá s oběma variantami trendového vývoje. To znamená, že počítá tedy jak s růstem, tak i s případným poklesem ceny, díky čemuž se i v tomto případě Grid značně liší od mnohých jiných obchodních strategií.
  • Groupon: Má šanci na obrat?
    Groupon, americká verze Slevomatu, se dostává do velkých problémů. Poskytovatelé služeb na obchodní model „vyzobávání šetřílků“ přestávají slyšet, protože marže mají slušné a o zákazníky není nouze. Společnost se nedokáže dostat do plusu ani v provozu a ohlásila rázné škrty.
  • Halo vs. Stop-Loss (SL)
    Používání, nebo nepoužívání SL je velké a nikdy nekončící téma. Už jsem slyšel nebo četl myriádu důvodů, proč SL nepoužívat. Některé dávaly smysl větší, některé dávaly smysl menší a některé dokonce žádný. I přesto skutečnost je taková, že bez používání SL v tradingu nepřežijeme.
  • Harmonic Trading: Užitečný nástroj pro tradery i investory
    Úspěšný trading i dlouhodobé investování ve světě finančních trhů často vyžaduje kombinaci technické analýzy, rozpoznávání vzorců a disciplinovaného rozhodování. Strategie Harmonic trading je metoda, která všechny tyto prvky kombinuje a umožňuje identifikovat potenciální body obratu na trhu. Tento obchodní styl ale zatím mezi širší veřejností není příliš rozšířen. Právě z tohoto důvodu XTB ve spolupráci s profesionálním traderem Partikem Klempárem vypracovalo třídílný videokurz pro všechny zájemce, kteří by se této strategii chtěli začít věnovat. V tomto úvodním článku se budeme zabývat tím, co to harmonické obchodování vlastně je a jak může být přínosné pro běžné tradery či investory.
  • Hasit, i když nehoří
    Americká centrální banka (Fed) na svém středečním zasedání dle očekávání zvýšila úrokové sazby do rozpětí 1,00 – 1,25 %. Co se však nečekalo, byl veskrze pozitivní a optimistický pohled členů Fedu na budoucí vývoj americké ekonomiky i inflaci. Centrální bankéři tak stále plánují letos ještě jedno zvýšení sazeb a konkrétně již představili plán, jakým způsobem se budou zbavovat dluhopisů nahromaděných během tří programů kvantitativního uvolňování.
  • HDP překvapil v USA i v Česku
    Hrubý domácí produkt (HDP) za druhé čtvrtletí dominuje trhům. Včerejší čísla ze Spojených států vyšla v reálném vyjádření výrazně pod odhady, i když stále šlo o raketových 6,5 % anualizovaně (cca 1,6 % mezičtvrtletně). Nominální HDP se zvýšil o 13,0 % anualizovaně, růst se tak více koncentroval do cenové složky a méně do té reálné, což je s ohledem na obecný nedostatek zboží a materiálu logické.
  • HDS 1.0
    ...aneb hrajeme si s EXCELEM a jeho využití na FOREXU. V dnešním článku představím zajímavý obchodní systém.
  • Hedge fondy začínají sázet na pokles bitcoinu: Ztrácí již tato kryptoměna svůj dech?
    Kryptoměny v poslední době získávají obrovskou pozornost díky prudkému růstu. Jak je na tom bitcoin nyní?
  • Hedge – 13. komnata tradingu
    Nedělní zamyšlení o hedgingu. Možná trocha inspirace pro někoho, kdo se jím čerstvě zabývá.
  • Hedging pro začátečníky
    Pokud se pohybujete ve světě investic, nebo obchodujete na finančních trzích, určitě byste vždy měli hledat způsoby, jak eliminovat nebo alespoň minimalizovat svá rizika. Zřejmě nejhorší varianta je, když jako obchodník a investor budete úplně ignorovat veškeré hrozby, které nám při obchodování na finančních trzích hrozí. V tomto článku se dozvíte o jednom ze způsobů ochrany proti rizikům.
  • Hedging v praxi aneb klidné spaní
    Pokud bychom hedgování měli shrnout do páru klíčových slov, vyjádřil bych se jasně, snižování rizika. To je v podstatě myšlenka všech strategií zajištění (dále jen hedging). Jak rád říkám, Websterova definice hedgingu zní: pozice účastníka trhu neboli také obchodníka s cílem snížit jeho vystavení rizika cenovým pohybům a volatilitě celkově. Je dobré mít nějaké zkušenosti s korelací instrumentů na trhu, k tomuto tématu se budu brzy věnovat v dalších článcích. Tak to na úvod a pojďme do praxe.
  • Hedgujete? Neplaťte zbytečně!
    Během svého studia na VŠ jsem pracoval pro FX brokera, kde jsem nasbíral docela dost zkušeností. Říkal jsem si, že by bylo fajn se občas s něčím podělit s forex komunitou a jako první věc mě napadla správná metoda hedgingu a hlavně uzavírání hedgovaných pozic. Ptal jsem se traderů okolo a skoro jsem nenatrefil na někoho, kdo by tento způsob znal, tak snad tento článek někomu pomůže.
  • Hesla na zamyšlení...
    Poznámky před obchodováním:
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex