Na začátku nutno podotknout, že tenhle článek jsem ve skutečnosti nikdy napsat nechtěl. Je to těžké téma na zpracování. Inspirací mi byly vlastní zkušenosti a řada diskuzí, jak tady na fóru, tak naživo, ať už na FX pivu nebo jinde. Je to téma velmi obsáhlé a vlastně bych i řekl, že se v diskuzi na fóru dost dobře probrat nedá. Proto jsem taky myšlenku napsání blogu o hedgi vždycky hned zavrhl. Ale stalo se, tak snad se s tím nějak se ctí vypořádám. Upozorňuji, že článek není pro začínající tradery. Toto téma se „na papír“ těžko dává. A v rámci ulehčení si, jsem vynechal vysvětlování úplných základů, co to je hedge atd?
První bod ve svém zamyšlení bych asi nazval „Stop-loss versus Hedge“. Tady se tradeři dělí na dva tábory. Jedni jsou pro to, uznat ztrátu a obchod uzavřít, jiní jaksi nechtějí „dát peníze z ruky“, uzavřít ztrátu. Je naprosto jasné, že ztráta tu prostě je, peníze jsou fuč, jenom jsme se s tím ještě nesmířili. Tady dávám za pravdu zastáncům stop-lossů. Ale v další části bych rád ukázal, že občas je hedge výhodou a tady jsem na straně „hedgerů“, protože není nutné se vždy vzdávat, když se s tím „dá ještě něco udělat“.
Kdy určitě stop-loss?
Jednoznačně pro tradery, co obchodují vyšší časové rámce. Od čtyřhodinových grafů výš. Pokud se na denním grafu netrefíte do směru pohybu, můžete na další příležitost čekat klidně i měsíc. A to je alespoň pro mě moc. Navíc celou dobu budete většinou platit swap na obě strany. Já když obchoduji denní grafy, tak mám SL klidně i 150 pips. Tak velkou ztrátu nemá cenu hedgovat. Při obchodování obratů většinou pár dní trvá, než se graf vydá mým směrem, obvykle mi cena párkrát ťukne do stop-lossu za BE. Vezmu pár pips a čekám na další příležitost. Tady se podle mě dá se stop-lossem dobře pracovat.
Kdy určitě hedge?
Výhodu hedge vidím při obchodování nižších časových rámců 1M – 15M. Řekněme, že vstupujete na základě postavení klouzavých průměrů a nějakého indikátoru, např. MACD. Obchodujete 5M graf, SL máte 10-20 pips. Denní graf je jasně v uptrendu a vy chcete na 5M grafu obchodovat v jeho směru. Jenže z nějakého důvodu trhu trvá, než prorazí nějakou cenovou hladinu a dejme tomu se od ní 3x nebo 4x odrazí. Je to k vzteku, máte několikrát zasažený SL a jen si říkáte, co je špatně. Počtvrté tam pokyn už nedáte a bum, trh jde o 100 pips vaším směrem, ale bez vás. Tady je určitě lepší zadat místo SL sell-stop a někde nad nákupním příkazem další buy-stop, který vám otevře nový obchod do směru trendu. Hedge nám v tomto případě vytvoří jakési pásmo, kde už neotvíráme nové obchody a které nás ochrání od toho (admin promine) nabít si hubu opakovaně. Když to hodně zjednoduším, hedging je výhodný v situacích, kdy zajištěnou ztrátu „spláchneme“ jedním dobrým obchodem.
Úskalí hedgingu
O co snadněji se dá do hedge vstoupit tím obtížněji se z něj dostáváme. Princip je jasný, pokud jde cena proti nám, otevřeme opačný příkaz a až se cena otočí naším směrem, opačný příkaz uzavřeme, (vezmeme i nějaký zisk) a počkáme, až se cena přiiblíží k naší původní pozici, jsme v zisku a zavíráme.
Zní to jednoduše, ale hůř se to provádí. Největší úskalí je, že pozici odhedgujeme příliž brzy a cena se po retracementu začne zase vzdalovat. Ano vzali jsme nějaký zisk, ale teď máme otevřenou ztrátu, která dále narůstá.
Další, byť psychologický problém je ten, že pokud se cena vzdálí daleko od hedge, máme bez ohledu na signály tendenci vzít vysoký profit, který nám vytvořila protipozice. V tom okamžiku na nás vykoukne velká nezajištěná ztráta, která opravdu nepůsobí dobře. Prošel jsem si tím několikrát.
Já většinou volím takový přístup, že nechám ztrátu ztrátou a hedge si už nevšímám. Jako kdybych tam měl SL. Čekám na nějakou další příležitost a po dosažení zisku vypnu zahedgovanou pozici nebo její část. Tady je to opravdu věc železné disciplíny a hlavně mít dobrou a ziskovou ztrategii s vysokou úspěšností. Pokud ne, budou vám v platformě naskakovat hedge, kterých se nebudete mít jak zbavit. Nejspíš budete nuceni neúměrně navyšovat pozice a všichni tak nějak tušíme, kam toto vede.
Hedge úplně jinak
Jsem si vědom, že předešlá část vyznívá dost varovně a možná negativně, ale jako většina věcí tak i hegding lze uchopit z opačné strany a vzít si z něj jen to pozitivní. Skvělou ztrategií je hedgovat zisk. Místo TP nebo při signálu na uzavření pozice, dáme opačný příkaz, zisk vybíráme při signálu když je retracement u konce. Toto je vynikající nástroj pro maximalizaci zisků v dlouhých trendových obdobích. Já jsem jej použil v roce 2014 při pádu eura a libry. Denní graf mi určoval trend, a dle 4H grafu jsem pracoval s hedgem. Oproti hedgování ztráty máme obrovskou psychickou výhodu a v podstatě zde „není co zkazit“.
Trocha úvah na závěr
Kdysi jsem si říkal, že jsem na detailní popis (ukázku) hedgingu nenarazil nikde v literatuře ani na žádném školení. Proč se vlastně hedging neučí? Protože ho málokdo umí.
Jsem přesvědčen, že úspěšné zvládnutí hedgingu, je (pokud použiju jako příklad model školství) opravdu vysokou školou a pro mě osobně je to to nejtěžší v tradingu čím jsem se musel prokousávat. Pokud někdo koketuje začít s hegingem, radím zkoušet na malém, nebo na demoúčtu. A mějte na paměti: V žádném případě to není vždy plnohodnotná náhrada stop-lossu!
Budu moc rád za vaše názory a zkušenosti v diskuzi.