Sobota 18. ledna 2025 20:20
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
eightcap zlato
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Hedge – 13. komnata tradingu

Napsal:   Sekce: 

Nedělní zamyšlení o hedgingu. Možná trocha inspirace pro někoho, kdo se jím čerstvě zabývá.

Na začátku nutno podotknout, že tenhle článek jsem ve skutečnosti nikdy napsat nechtěl. Je to těžké téma na zpracování.  Inspirací mi byly vlastní zkušenosti a řada diskuzí, jak tady na fóru, tak naživo, ať už na FX pivu nebo jinde. Je to téma velmi obsáhlé a vlastně bych i řekl, že se v diskuzi na fóru dost dobře probrat nedá. Proto jsem taky myšlenku napsání blogu o hedgi vždycky hned zavrhl. Ale stalo se, tak snad se s tím nějak se ctí vypořádám. Upozorňuji, že článek není pro začínající tradery. Toto téma se „na papír“ těžko dává. A v rámci ulehčení si, jsem vynechal vysvětlování úplných základů, co to je hedge atd?

První bod ve svém zamyšlení bych asi nazval „Stop-loss versus Hedge“. Tady se tradeři dělí na dva tábory. Jedni jsou pro to, uznat ztrátu a obchod uzavřít, jiní jaksi nechtějí „dát peníze z ruky“, uzavřít ztrátu. Je naprosto jasné, že ztráta tu prostě je, peníze jsou fuč, jenom jsme se s tím ještě nesmířili. Tady dávám za pravdu zastáncům stop-lossů. Ale v další části bych rád ukázal, že občas je hedge výhodou a tady jsem na straně „hedgerů“, protože není nutné se vždy vzdávat, když se s tím „dá ještě něco udělat“. 

Kdy určitě stop-loss?

Jednoznačně pro tradery, co obchodují vyšší časové rámce. Od čtyřhodinových grafů výš. Pokud se na denním grafu netrefíte do směru pohybu, můžete na další příležitost čekat klidně i měsíc. A to je alespoň pro mě moc. Navíc celou dobu budete většinou platit swap na obě strany. Já když obchoduji denní grafy, tak mám SL klidně i 150 pips. Tak velkou ztrátu nemá cenu hedgovat. Při obchodování obratů většinou pár dní trvá, než se graf vydá mým směrem, obvykle mi cena párkrát ťukne do stop-lossu za BE. Vezmu pár pips a čekám na další příležitost. Tady se podle mě dá se stop-lossem dobře pracovat.

Kdy určitě hedge?

Výhodu hedge vidím při obchodování nižších časových rámců 1M – 15M. Řekněme, že vstupujete na základě postavení klouzavých průměrů a nějakého indikátoru, např. MACD. Obchodujete 5M graf, SL máte 10-20 pips. Denní graf je jasně v uptrendu a vy chcete na 5M grafu obchodovat v jeho směru. Jenže z nějakého důvodu trhu trvá, než prorazí nějakou cenovou hladinu a dejme tomu se od ní 3x nebo 4x odrazí. Je to k vzteku, máte několikrát zasažený SL a jen si říkáte, co je špatně. Počtvrté tam pokyn už nedáte a bum, trh jde o 100 pips vaším směrem, ale bez vás. Tady je určitě lepší zadat místo SL sell-stop a někde nad nákupním příkazem další buy-stop, který vám otevře nový obchod do směru trendu. Hedge nám v tomto případě vytvoří jakési pásmo, kde už neotvíráme nové obchody a které nás ochrání od toho (admin promine) nabít si hubu opakovaně. Když to hodně zjednoduším, hedging je výhodný v situacích, kdy zajištěnou ztrátu „spláchneme“ jedním dobrým obchodem.

Úskalí hedgingu

O co snadněji se dá do hedge vstoupit tím obtížněji se z něj dostáváme. Princip je jasný, pokud jde cena proti nám, otevřeme opačný příkaz a až se cena otočí naším směrem, opačný příkaz uzavřeme, (vezmeme i nějaký zisk) a počkáme, až se cena přiiblíží k naší původní pozici, jsme v zisku a zavíráme.

Zní to jednoduše, ale hůř se to provádí. Největší úskalí je, že pozici odhedgujeme příliž brzy a cena se po retracementu začne zase vzdalovat. Ano vzali jsme nějaký zisk, ale teď máme otevřenou ztrátu, která dále narůstá.

Další, byť psychologický problém je ten, že pokud se cena vzdálí daleko od hedge, máme bez ohledu na signály tendenci vzít vysoký profit, který nám vytvořila protipozice. V tom okamžiku na nás vykoukne velká nezajištěná ztráta, která opravdu nepůsobí dobře. Prošel jsem si tím několikrát.

Já většinou volím takový přístup, že nechám ztrátu ztrátou a hedge si už nevšímám. Jako kdybych tam měl SL. Čekám na nějakou další příležitost a po dosažení zisku vypnu zahedgovanou pozici nebo její část. Tady je to opravdu věc železné disciplíny a hlavně mít dobrou a ziskovou ztrategii s vysokou úspěšností. Pokud ne, budou vám v platformě naskakovat hedge, kterých se nebudete mít jak zbavit. Nejspíš budete nuceni neúměrně navyšovat pozice a všichni tak nějak tušíme, kam toto vede.  

Hedge úplně jinak

Jsem si vědom, že předešlá část vyznívá dost varovně a možná negativně, ale jako většina věcí tak i hegding lze uchopit z opačné strany a vzít si z něj jen to pozitivní. Skvělou ztrategií je hedgovat zisk. Místo TP nebo při signálu na uzavření pozice, dáme opačný příkaz, zisk vybíráme při signálu když je retracement u konce. Toto je vynikající nástroj pro maximalizaci zisků v dlouhých trendových obdobích. Já jsem jej použil v roce 2014 při pádu eura a libry. Denní graf mi určoval trend, a dle 4H grafu jsem pracoval s hedgem. Oproti hedgování ztráty máme obrovskou psychickou výhodu a v podstatě zde „není co zkazit“.

Trocha úvah na závěr

Kdysi jsem si říkal, že jsem na detailní popis (ukázku) hedgingu nenarazil nikde v literatuře ani na žádném školení. Proč se vlastně hedging neučí? Protože ho málokdo umí.

Jsem přesvědčen, že úspěšné zvládnutí hedgingu, je (pokud použiju jako příklad model školství) opravdu vysokou školou a pro mě osobně je to to nejtěžší v tradingu čím jsem se musel prokousávat. Pokud někdo koketuje začít s hegingem, radím zkoušet na malém, nebo na demoúčtu. A mějte na paměti: V žádném případě to není vždy plnohodnotná náhrada stop-lossu!

Budu moc rád za vaše názory a zkušenosti v diskuzi.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Grayscale vlastní viac ako 500 000 BTC
    V posledných dňoch nerastie výrazne iba cena Bitcoinu. Grayscale Investments, spoločnosť ponúkajúca rôzne produkty a služby spojené s kryptomenami, zažíva celý rok rast svojho AUM (assets under management – spravovaných aktív). Posledné týždne sú ale extra pozitívne z pohľadu tejto spoločnosti, keďže sa môže tešiť narastajúcemu záujmu o kryptomeny zo strany inštitucionálnych investorov. To spôsobuje, že Grayscale dokupuje stále viac a viac kryptomien do svojho portfólia, ktoré sa vďaka tomu už dostalo nad hranicu 10 miliárd dolárov. Obrovskú zásluhu na tom má ale najmä Bitcoin, ktorého časť v tomto portfóliu tvorí viac ako 85 %.
  • Grid Trading – moderní způsob obchodování
    Obchodování typu „Grid“ je převratnou obchodní technikou, která se snaží těžit z formování nových trendů. Na rozdíl od jiných profesionálních strategií, není při obchodování s mřížkovou strategií Grid potřeba analyzovat možný budoucí trendový vývoj, jelikož strategie v základu počítá s oběma variantami trendového vývoje. To znamená, že počítá tedy jak s růstem, tak i s případným poklesem ceny, díky čemuž se i v tomto případě Grid značně liší od mnohých jiných obchodních strategií.
  • Groupon: Má šanci na obrat?
    Groupon, americká verze Slevomatu, se dostává do velkých problémů. Poskytovatelé služeb na obchodní model „vyzobávání šetřílků“ přestávají slyšet, protože marže mají slušné a o zákazníky není nouze. Společnost se nedokáže dostat do plusu ani v provozu a ohlásila rázné škrty.
  • Halo vs. Stop-Loss (SL)
    Používání, nebo nepoužívání SL je velké a nikdy nekončící téma. Už jsem slyšel nebo četl myriádu důvodů, proč SL nepoužívat. Některé dávaly smysl větší, některé dávaly smysl menší a některé dokonce žádný. I přesto skutečnost je taková, že bez používání SL v tradingu nepřežijeme.
  • Hard-easy effect, aneb těžké začátky tradingu
    Další díl ze seriálu o kognitivních zkresleních. Nyní si povíme o hard-easy effectu, kvůli kterému mají lidé tendenci důležité věci banalizovat a nepodstatné věci zveličovat. Jak se toto zkreslení projevuje v tradingu se dočtete v tomto článku.
  • Harmonic Trading: Užitečný nástroj pro tradery i investory
    Úspěšný trading i dlouhodobé investování ve světě finančních trhů často vyžaduje kombinaci technické analýzy, rozpoznávání vzorců a disciplinovaného rozhodování. Strategie Harmonic trading je metoda, která všechny tyto prvky kombinuje a umožňuje identifikovat potenciální body obratu na trhu. Tento obchodní styl ale zatím mezi širší veřejností není příliš rozšířen. Právě z tohoto důvodu XTB ve spolupráci s profesionálním traderem Partikem Klempárem vypracovalo třídílný videokurz pro všechny zájemce, kteří by se této strategii chtěli začít věnovat. V tomto úvodním článku se budeme zabývat tím, co to harmonické obchodování vlastně je a jak může být přínosné pro běžné tradery či investory.
  • Hasit, i když nehoří
    Americká centrální banka (Fed) na svém středečním zasedání dle očekávání zvýšila úrokové sazby do rozpětí 1,00 – 1,25 %. Co se však nečekalo, byl veskrze pozitivní a optimistický pohled členů Fedu na budoucí vývoj americké ekonomiky i inflaci. Centrální bankéři tak stále plánují letos ještě jedno zvýšení sazeb a konkrétně již představili plán, jakým způsobem se budou zbavovat dluhopisů nahromaděných během tří programů kvantitativního uvolňování.
  • HDP překvapil v USA i v Česku
    Hrubý domácí produkt (HDP) za druhé čtvrtletí dominuje trhům. Včerejší čísla ze Spojených států vyšla v reálném vyjádření výrazně pod odhady, i když stále šlo o raketových 6,5 % anualizovaně (cca 1,6 % mezičtvrtletně). Nominální HDP se zvýšil o 13,0 % anualizovaně, růst se tak více koncentroval do cenové složky a méně do té reálné, což je s ohledem na obecný nedostatek zboží a materiálu logické.
  • HDS 1.0
    ...aneb hrajeme si s EXCELEM a jeho využití na FOREXU. V dnešním článku představím zajímavý obchodní systém.
  • Hedge fondy začínají sázet na pokles bitcoinu: Ztrácí již tato kryptoměna svůj dech?
    Kryptoměny v poslední době získávají obrovskou pozornost díky prudkému růstu. Jak je na tom bitcoin nyní?
  • Hedging pro začátečníky
    Pokud se pohybujete ve světě investic, nebo obchodujete na finančních trzích, určitě byste vždy měli hledat způsoby, jak eliminovat nebo alespoň minimalizovat svá rizika. Zřejmě nejhorší varianta je, když jako obchodník a investor budete úplně ignorovat veškeré hrozby, které nám při obchodování na finančních trzích hrozí. V tomto článku se dozvíte o jednom ze způsobů ochrany proti rizikům.
  • Hedging v praxi aneb klidné spaní
    Pokud bychom hedgování měli shrnout do páru klíčových slov, vyjádřil bych se jasně, snižování rizika. To je v podstatě myšlenka všech strategií zajištění (dále jen hedging). Jak rád říkám, Websterova definice hedgingu zní: pozice účastníka trhu neboli také obchodníka s cílem snížit jeho vystavení rizika cenovým pohybům a volatilitě celkově. Je dobré mít nějaké zkušenosti s korelací instrumentů na trhu, k tomuto tématu se budu brzy věnovat v dalších článcích. Tak to na úvod a pojďme do praxe.
  • Hedgujete? Neplaťte zbytečně!
    Během svého studia na VŠ jsem pracoval pro FX brokera, kde jsem nasbíral docela dost zkušeností. Říkal jsem si, že by bylo fajn se občas s něčím podělit s forex komunitou a jako první věc mě napadla správná metoda hedgingu a hlavně uzavírání hedgovaných pozic. Ptal jsem se traderů okolo a skoro jsem nenatrefil na někoho, kdo by tento způsob znal, tak snad tento článek někomu pomůže.
  • Hesla na zamyšlení...
    Poznámky před obchodováním:
  • Heuristika dostupnosti – První dobrá
    Pokračujeme v seriálu o kognitivních zkresleních. Dnes se podíváme na heuristiku dostupnosti, podle které naše uvažování zkreslují snadno zapamatovatelné informace.
  • História, výnosy a prepady Bitcoinu
    Než sa vrhneme do toho podstatného, tak si najprv objasnime čo tie kryptomeny vlastné sú. Kryptomeny sú digitálne platidlo založené na kryptografii s cieľom zvýšiť bezpečnosť pri platbe a tú zaisťuje fakt, že transakcie sa uskutočňujú na decentralizovanej databáze zvanej Blockchain. Je to alternatíva fiat mien ako napríklad euro, americký dolár či japonský jen. Kryptomeny začali v roku 2009, kedy bol vytvorený Bitcoin. Odvtedy ubehlo 11 rokov a je možné v tomto odvetví vidieť značný rozvoj.
  • Historická maxima indexu S&P 500 jsou na dohled
    Americký akciový index S&P 500 zaznamenal třetí týdenní růst v řadě, tentokrát o 0,51 %. V závěru týdne mu pomohl úspěšný start výsledkové sezóny.
  • Historická maxima jsou na dosah, index S&P 500 zpevnil poosmé za sebou
    Ve středu ztratil index S&P 500 procento a půl, a to během posledních dvou obchodních hodin. Tak hluboký pokles nastal naposledy v říjnu. Další sesun se ale nekonal, index ve čtvrtek a v pátek posílil a za týden zpevnil o 0,75 %.
  • Historická meta 40 000 bodů pokořena na indexu Dow Jones
    Index Dow Jones zná prakticky každý investor. Tento slavný index tvoří 30 společností kótovaných na burze v New Yorku. Jedná se o druhý nejstarší burzovní index. Právě tento index pokořil psychologickou hranici 40 000 bodů. Každý takový historický milník je příležitostí pro menší úvahu.
  • Historické maximum S&P 500 je na dohled
    Index S&P 500 uzavřel třetí týden v řadě v zisku. Obchodníci se o něj zasloužili nákupními objednávkami v druhé polovině páteční seance, kterými vrátili index do výrazného denního plusu. Celkem tak S&P 500 za týden vzrostl o 0,24 %.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding