Seřadit články podle
MiTrade
Tak tedy ještě jednou o AOS
Už jsem v tradingu docela dlouho a stále víc mě udivuje, jak pomýlený pohled na AOS mají někteří obchodníci. Je až neuvěřitelné, jaké mýtické vlastnosti mu připisují nebo by připisovat chtěli. A tak, prosím vás, ještě jednou a třeba o trochu lépe.
Společný London Break (1. díl)
Už dlouho obchoduji EUR/USD. Nicméně stále mám v platformě otevřený DAX (pro rýpaly, jen v demo platformě). Ani vlastně nevím proč. Zřejmě je to nostalgie k mým začátkům na FOREXu. Občas se na něj podívám a říkám si, co by kdyby.
Praktická ukázka: Takových týdnů je málo…
...ale jsou. Minule jsem psal o písničce Voskovce a Wericha. Jednou jsi dole, jednou nahoře. No a jak jsem také uvedl, je to tak i v tradingu. Ten mi v minulém týdnu předvedl to „nahoře“ a tak se na to pojďme podívat.
Ztráta
Těžká věc. Ačkoliv to není to nejtěžší v tradingu, tím je totiž udržení otevřené ziskové pozice, tak ztráta zanechává velké šrámy na naši duši, sebevědomí, i v naší peněžence. Je možné se se ztrátami naučit žít?
Velikost pozice
Úplně obyčejná věc. Nic na ní není. A přitom je tak tragicky často špatně používaná. A podceňovaná. A dokonce má její nesprávné určování potenciál zničit i tu nejlepší strategii. Zkrátka je to podceňovaná drobnost, která drobností není.
Praktická ukázka: Další plný Stop-Loss
Už Voskovec a Werich ve své písničce zpívali, že život je jen náhoda, a že jednou jsi dole a jednou nahoře. A nejinak je to i v tom našem tradingu. Jen bych asi doplnil, že to samo o sobě není až tak špatně, pokud převažujícím bodem je to nahoře. To ale nebyl případ minulého týdne, na který se můžeme podívat.
Jak se pozná bublina?
A je možné vůbec bublinu identifikovat? Co je vlastně bublina v tradingu? Tolikrát v historii se to stalo. Převážily emoce nad racionalitou a pragmatismem. Chamtivost a slepá víra potlačila klidné uvažování. Naděje a víra v lepší budoucnost zcela zastínila kritické uvažování. A výsledek? Tvrdý náraz do zdi reality vystavěné z červených čísel.
Zase ten Bitcoin
Není to tak dlouho, co jsem psal o Bitcoinu, jak mě baví. Také jsem psal o tom, jak neuvěřitelně nestabilní je to věc a tím pádem, i jak nepraktická z dlouhodobého pohledu. Nic proti myšlence virtuálních měn nemám, ale tohle mi hodně připomíná divoký západ, kdy pravomoc šerifa končí u prvního stromu za městem a dál je už jen naprosté bezvládí a libovůle.
Praktická ukázka: Bylo to v klidu
Po dramatickém závěru minulého roku se, jak to vypadá, vše vrací do starých kolejí. Už jsem uvažoval nad tím, co a kdy se děje, ale o tom až jindy, teď se můžeme podívat na obchody z minulého týdne.
O Concorde
Tolikrát v historii se stalo, že se člověk pustil do něčeho, co se zdálo neproveditelné. Byl považován za blázna, za snílka, za hlupáka. Přesto se do toho pustil a ačkoliv musel překonat úskalí, o kterých nikdy nečekal, že potká, tak se za svým cílem vydal. A právě proto, že měl ve své hlavě jen tento cíl a pochybnosti zapuzoval, tak nakonec svého cíle dosáhl.
78 týdnů praktických ukázek: Bilance
Dalších 13 týdnů uplynulo jako voda, a tak tady máme další bilanci, tentokrát za 78 týdnů, tedy za rok a půl. Nebyl to jednoduchý čtvrt rok, ale mrkneme se na to.
Praktická ukázka: Něco o novém MM
Money-management (MM) je jedna z poměrně hodně důležitých věcí v tradingu. Nebudu se tady teď rozepisovat o detailech, ale mrkneme se na to, jak se změna, kterou jsem provedl na přelomu roku, projevuje v obchodování.
Elektroauta mě baví
Už jednou jsem tady psal o tom, že podle mého názoru, jsou elektrické automobily slepou uličkou, a pokud bych se měl rozhodnout o investování do firem zabývajících se touto technologií, tak bych se tomu vyhnul a investoval bych raději do vodíkových technologií.
Bitcoin mě baví
Hned v úvodu musím říct, že mi je úplně jedno, s čím kdo obchoduje, čím kdo platí a celkově, co kdo používá ke svému zbohatnutí nebo zchudnutí. Jen se mi, bohužel, nevyhýbá moderní trend virtuálních měn a to třeba jen proto, že se mě poměrně často na ně někdo ptá. A tak mi nezbývá, než to alespoň okrajově sledovat a současně na to mít i nějaký názor.
Praktická ukázka: Jak dopadl ten long
V minulém týdnu jsem psal o změně ve strategii, která vedla i k doplnění mého AOS. Celé to začalo středečním aktivovaným longem těsně před 22 hodinou. Pojďme se tedy podívat, jak vypadala situace a nejen ta, ale i ostatní obchody v minulém týdnu.
Nová funkce pro můj AOS
Pokud vůbec existuje něco jako dokonalost, tak cesta k ní vede prostřednictvím drobných kroků, o kterých by člověk v začátku cesty netušil, že právě k nim doputuje. Přesto asi neexistuje okamžik, kdy by si mohl říct, že má hotovo. A tak je to i s našimi strategiemi.
Moje výstraha
Pamatujete si, kolik času vám zabralo najít a vyhodnotit všechna rizika, která mohou váš trading ohrozit? Určitě hodně a víte co? Ani zdaleka se vám nepodařilo obsáhnout všechno. Tak to prostě je. Přesto si my všichni myslíme, že můžeme mít trading pod svou kompletní kontrolou. Jenže tak to není. A nikdy nebude.
Praktická ukázka: Zmatky s platformou
Už v minulém týdnu jsem psal článek o tom, jak mě začal zlobit MT4 a jaké komplikace mi připravil. Nevím, jestli se mi je podařilo vyřešit, ačkoliv včera to bylo ok. Nicméně uvidíme, co bude dál a zatím se mrkneme na výsledky z toho minulého týdne.
Potíže s platformou
Jako nováček jsem si myslel, že se zvládnutím technických součástí tradingu, dopracuji do bodu, ve kterém mě už v tomto směru nic nepřekvapí a že to bude jedna z věcí, na kterou se budu moci bez potíží spolehnout. Bohužel to tak není.
Cesta na západ
V nedávném článku, o důležitosti přežití našeho obchodního účtu do dobrých časů, jsem psal o tom, že mnoho obchodníků zaměňuje důležitost některých atributů tradingu. Dnes bych rád přidal další omyl, ve kterém mnoho obchodníků přežívá.
Praktická ukázka: Zpět v sedle
Je vždy skvělé, když se přes veškeré útrapy tradingu ukáže, že se cesta, po které jste šli a která se na krátkou dobu zaklikatila, opět narovnala a nalézáte na ní to, co jste nalézat chtěli. Vím, že především pro začínající obchodníky není snadné vytrvat, ale věřte mi, stojí to za to.
Úkol zní jasně – přežít
Všichni jsme si přišli do tradingu vydělat peníze. Hodně peněz. Mraky peněz. A podle toho také o našem obchodování uvažujeme, jenže to je ta naše největší chyba. Podstata tradingu totiž spočívá v něčem úplně jiném. V přežití. A jen pokud v tradingu přežijeme dost dlouho, tak teprve můžeme mít to, pro co jsme si do něj přišli, tedy peníze.
Dvě strany jedné mince
Ačkoliv říkám, že trading je jednoduchá věc, tak souhlasím s tím, pokud někdo říká, že z pohledu psychiky obchodníka je to nejtěžší práce na světě. Kdybych měl nějak vyjádřit poměr jednotlivých součástí tradingu rozdělených na dva díly, přičemž jedna část by byly technické věci a druhou částí by byla psychika, tak bych řekl, že je to 90 % psychika a 10 % ten technický zbytek. Nevěříte mi?
Praktická ukázka: Návrat k normálu
Skoro by se chtělo říct „sláva, konečně skončila divná doba okolo Vánoc a konečně se vracíme k normálnímu obchodování“. Závěr roku, období mezi svátky a začátek roku nového, to je prostě divné období, ve kterém se dá jen těžce na něco spoléhat. Ale je to za námi a tak se můžeme podívat na to, co se tedy v mém obchodování v minulém týdnu odehrálo.
Jak jsem smazal svůj první účet
Když jsem nedávno psal o statistikách týkajících se traderů, tak jsem také našel údaj o tom, jak dlouho obchodníci obchodují. Myslím, že jsem tam dal nějaký komentář ve smyslu toho, že v tomto údaji je docela složité správně odpovědět a tím pádem získat naprosto přesné údaje. Na co jsem si ale díky tomu vzpomněl bylo to, jak jsem smazal svůj první účet.
Proč vlastně obchodujeme? (7. díl)
Protože motivace v tradingu není nikdy dost, tím spíš, když se například moc nedaří, řekl jsem si, že se pustím do dalšího dílu seriálu o pozlátku. Tentokrát je to ještě vzdáleně ovlivněno absolvovanými svátky, ve kterých byl dostatečný prostor k rozjímání a ke konzumaci dobrého alkoholu. A pro takovou příležitost neznám nic lepšího, než je sklenka dobrého koňaku.
Praktická ukázka: Ospalý začátek
Konec minulého roku se odvíjel v duchu nedobrých výsledků mé strategie. Udělal jsem nějaké změny a nasadil jsem něco nového, o čem jsem věřil, že bude dobrým obohocením mého přístupu. V závěru uplynulého roku to nepřineslo nic převratného. Žádný zisk navíc, žádná ztráta navíc. Prostě jako kdybych nic neudělal.
Něco ze statistik o traderech (3. díl)
Ještě se mi podařilo zjistit nějaké údaje. A tak tímto posledním výtahem celé téma uzavřu. Opět zdůrazňuji, že se jedná spíš o informace k zamyšlení, nikoliv k tomu, aby z nich kdokoliv dovozoval cokoliv závazného. Ať je to ale jak je to, údaje jsou to zajímavé a podle mého názoru rozumnému traderovi něco do jeho obchodnického života přinést mohou, i když se určitě nebude jednat o jejich aplikaci. Spíš budou důvodem k zamyšlení se nad sebou samým.
Něco ze statistik o traderech (2. díl)
Jak už jsem uváděl v prvním dílu, tak tyto statistiky jsou důležité především pro naši víru, případně nevíru v to, že trading je perspektivní disciplína a je možné v něm být dlouhodobě úspěšným. Obecně vzato v nich není nic převratného, na druhou stranu jsou v nich někdy zajímavé věci. A tak se podíváme, co v nich uvidíme dál.
Praktická ukázka: Nula
Když už byl ten čas bilancování, tak jsem si procházel straré údaje a staré výsledky. Díval jsem se na nějaká stará, hodně stará nastavení a zkoušel je prohnat backtesty. Některé výsledky byly lepší, některé horší, nicméně nic z toho nedopadalo vyloženě špatně. Avšak všimnul jsem si ještě jedné věci.
S chutí do nového roku
Použiju-li terminologii tradingu, tak se nám blíží významný separátor období a tím je konec, respektive začátek kalendářního roku. Jsme zvyklí na denní, týdenní, měsíční a nic to s námi nedělá. Ten roční ale v sobě něco ukrývá.
Praktická ukázka: Vánoční klid
Vánoce jsou svátky klidu nejen u nás doma, ale také na trzích. Tedy není to pravidlo, ale obvykle to tak je. Člověku se skoro ani nechce obchodovat, ale kvůli kontinuitě by se toho asi zúčastnit měl.
A zase Vánoce
Opakuje se to každý rok. Dalo by se na to vsadit a člověk by nemusel mít strach, že se netrefí. Vánoce! Svátky pohody a klidu, které přichází s železnou pravidelností, aby nám zpestřily náš, někdy docela zamotaný život. Je to taková ta věc, která je nákladná nejen pro naši peněženku, ale mnohdy i pro naše nervy. Přesto je máme tak rádi.
Praktická ukázka: Strategie rozdělena
Celý uplynulý týden jsem věnoval reakci na překročení maximálního poklesu. V rámci toho jsem se rozhodl, že opět rozdělím svoji strategii. To jsem tedy udělal a na výsledky se tak můžeme podívat.
Revoluční změna
V poslední praktické ukázce jsem psal o tom, že při dosažení maximálního poklesu jsem se musel zamyslet nad svojí strategií a nad jejím nastavením. Také jsem následně psal o svém prvním nápadu, který jsem realizoval, ale nepoužil. A dnes se mrkneme na druhý avizovaný nápad, který už jsem použil.
Evoluční změna
V poslední praktické ukázce jsem psal o tom, že při dosažení maximálního poklesu jsem se musel zamyslet nad svojí strategií a nad jejím nastavením. Také jsem psal o tom, že mě napadly dvě věci, které bych mohl vylepšit, respektive změnit. Jedna z nich je evoluční a jedna z nich je revolučních. Dnes se tedy podíváme na tu první.
Praktická ukázka: Překročení maximálního poklesu
Hranice maximálního poklesu je něco neuchopitelného, skoro by se dalo říct pohádkového, pokud testujeme. Avšak když na ni narazíme ve skutečném obchodování a překročíme ji, je to hodně reálná a bolestivá věc, která si zaslouží hlubší zamyšlení a možná i přehodnocení dogmat, pokud je někdo má.
Něco ze statistik o traderech (1. díl)
Kolik obchodníků skutečně vydělává a kolik lidí trading vlastně dělá? To je otázka, kterou jsem docela hodně řešil v začátcích svého obchodování. A nejen já, s kamarádem jsme často u piva rozjímali, jak to ve skutečnosti asi je. Zdálo se to jako důležitá věc, protože od ní se svým způsobem odvíjely naše šance. To, že to byl mylný pohled, na to jsem přišel později. Nicméně zvědavost zůstala.
Proč jsem začal obchodovat?
Důvody a pohnutky jsou faktory, které každého člověka nutí i k těm nejdrobnějším aktivitám, jenž provádí. Bez těchto neexistuje možnost, že by se člověk vydal na jakoukoliv cestu, ať už s cílem nebo bez něj. Možná si to někdo nepřipustí a řekne, že občas udělá něco jen tak, ale mýlí se, neudělá.
Praktická ukázka: Falešné průrazy
V tradingu se nedá vyhnout jedné nepříjemné věci. A tou jsou falešné průrazy. Ačkoliv máme strategii, která je dobře připravena i otestována, má dobrou myšlenku i dobré provedení, tak se čas od času setkáme s falešným průrazem nebo falešným signálem.
Obsese a rituály
Každý z nás sám sebe považuje za racionálního tvora. Tím spíš, že se věnujeme tak exaktní věci, jako je obchodování na finančních trzích. Snažíme se potlačovat emoce, abychom se dobrali úspěchu, vše si racionálně zdůvodňujeme a ve všem se snažíme najít logickou, jasně vypočitatelnou podstatu.
Halo vs. Stop-Loss (SL)
Používání, nebo nepoužívání SL je velké a nikdy nekončící téma. Už jsem slyšel nebo četl myriádu důvodů, proč SL nepoužívat. Některé dávaly smysl větší, některé dávaly smysl menší a některé dokonce žádný. I přesto skutečnost je taková, že bez používání SL v tradingu nepřežijeme.
Praktická ukázka: A zase ta trpělivost
Je to jako kafemlejnek. Pořád dokola. Je to nuda, ale je to tak. A kdo to pochopí, ten bude mít peníze. Stačí držet pod kontrolou ztráty a ten zisk už potom vždy nějaký přijde. A k tomu všemu stačí jediné – trpělivost.
Částečný odprodej
Když jsem minule psal o Take-Profitu (TP), tedy o tom, jak s ním pracuji, uvědomil jsem si, že částečný odprodej k tomuto neodmyslitelně patří. Částečný odprodej je svým způsobem také TP. A já vám povím, proč si to myslím a jak s ním nakládám.
S brýlemi i bez nich
Je tisíc přístupů, kterými se obchodnici vypořádávají s tradingem. Někteří úspěšně, někteří méně a někteří vůbec. Takže vlastně ani tradery nejsou a jen sní o tom, jaké by to bylo, kdyby byli. A nejen to, sní o tom, jaké by to bylo, kdyby byli úspěšní. Ale o nich dnešní zamyšlení nebude.
Praktická ukázka: Když jde cena do strany
Jen velmi zřídka trh dělá to, co by se nám líbilo. Najít jistotu v tom, že se věci stanou tak, jak bychom si přáli je téměř nemožné, a tak je nutné se přizpůsobit. Přizpůsobit se tomu, že nikdy s určitostí nevíme, co se stane a především potom přizpůsobit naši strategii těmto okolnostem. Zkrátka strategie musí umět přežít v prostředí, o kterém nevíme, jaké bude.
Take-Profit (TP)
Nebudu spekulovat o tom, jestli je výstup z obchodu důležitější než vstup. Podle mého názoru je totiž důležitost těchto dvou úkonů stejná, podobně jako je stejná důležitost desítek dalších kroků v našem obchodování. Nicméně pokusím se popsat můj pohled na TP z pohledu vlastních zkušeností.
65 týdnů praktických ukázek: Bilance
Dalších 13 týdnů uplynulo jako voda, a tak tady máme další bilanci, tentokrát za 65 týdnů, tedy za rok a čtvrt. A tak se bez zbytečností můžeme mrknout, co se tedy odehrálo.
Praktická ukázka: Ztráta podle pravidel
Bez dodržování pravidel to prostě nejde. Bez nich by to celé sice bylo dobrodružnější a adrenalinově vydatnější, avšak výsledek by byl nepředvídatelný. A jelikož jde o peníze, tak nepředvídatelnost není to, co by bylo žádoucí.
Moje příprava pro následující týden
Jako obchodníci bychom měli mít pro vše plán. Vlastně nejen pro trading, ale i pro běžné činnosti. Měli bychom vědět kdy a co udělat, a hlavně bychom měli znát důvody, proč to děláme. A to nikoliv jen s ohledem na nejbližší budoucnost, ale i s trochu většími, rozšířenějšími souvislostmi. Bez toho se v tradingu nikdy nedokážeme dobrat úspěchu. A tak vám ukážu, jak se připravuji na následující týden.
Na co se také dívám v historii grafů
Obchodování na FOREXu má, jako jednu ze svých velkých výhod to, že je možné konfrontovat svoje myšlenky na budoucnost s tím, co se stalo v minulosti. Historické grafy jsou dobrým vodítkem pro budoucnost, i když samy o sobě nejsou zárukou očekávaného úspěchu. Všichni je používáme k backtestům, ale dá se v nich hledat i vodítko pro jednu konkrétní situaci.
Praktická ukázka: Tak to byl tedy týden
Takové týdny moc nemám rád a upřímně říkám, že jsem celý víkend před ním přemýšlel nad tím, jestli se ho na trhu zúčastním. Jsou to týdny, které jsou plné nevyzpytatelných situací a především, už před tím je struna očekávání všech obchodníků napnutá k prasknutí.
Proč mám rád Formuli 1
Vím, že každý příměr tak trochu kulhá. Když se ale člověk pouští do neznáma, snaží se najít něco, s čím by to neznámo ztotožnil. Díky tomu se na té cestě necítí tak moc sám a bezbranný. Zkuste se se mnou zamyslet nad tím, jak hodně je naše bytí v tradingu podobné působení týmů ve Formuli 1.
Praktická ukázka: Ideální obchod
Občas se stane, že i trh, který je obvykle hodně nemilosrdný a bezcitný, nám občas udělá radost. A někdy je to dokonce radost z obchodu, který je prakticky ideální a je potvrzením našeho předpokladu. No a to se stalo i v minulém týdnu.
Dva životy tradera 2/2 (mistr)
Když jsme, po velkém úsilí, dospěli ke konci učednického období, zjistili jsme, že už se v tradingu orientujeme. Zjistili jsme, že nespočetné hodiny strávené čtením a posloucháním vzdělávacích zdrojů, se vyplatily a už i naše výsledky začaly dávat smysl v dlouhodobém měřítku. Stále nás ale tížila představa naší budoucnosti. Šli jsme přeci do tradingu, abychom měli peníze a čas. Zatímco k vydělávání peněz už jsme se pomalu začali dostávat, toho času nám stále moc nezbývalo.
Dva životy tradera 1/2 (učedník)
Tak jsme se rozhodli, že budeme milionáři. Někdo si ten den pamatuje, já osobně ne. Založili jsme si obchodní účet u neznámého brokera a tím jsme vstoupili do velkého světa velkých peněz. Nainstalovali jsme si a spustili naši první platformu. Jen málo z nás, kdo o tom dříve nic neslyšel, zvolil MT4. A tak drtivá většina zkoušela svoje první kroky na platformě toho neznámého brokera.
Praktická ukázka: Odměna za důvěru
Musím se ještě jednou vrátit k období, které nebylo příliš dobré pro moje obchody. Nebylo to snadné vydržet a je pravdou, že jsem s tím měl i problémy, které se občas projevily v nesprávných úpravách strategie a dokonce i v chybách. Nicméně povedlo se mi zachovat podstatu své strategie a především potom víru v to, co jsem už s ní zažil.
Proč vlastně obchodujeme? (6. díl)
Ať je to jak je to, do tradingu, se myslím každý vrhá z jednoho jediného a prostého důvodu. Kvůli penězům. A pokud by měl někdo na mysli něco jiného, tak bych mu doporučil, aby se zamyslel nad tím, jestli je přítomnost u platformy, pro něj, tím správným místem pro trávení času.
Tunelové vidění v tradingu
Trading je náročná disciplína. Od obchodníka vyžaduje mnoho věcí a jednou z nich je maximální soustředění a zaujetí. Bez toho není možné dělat precizně tuto práci. Jenže jako všechno, i toto s sebou přináší určité úskalí.
Praktická ukázka: Pekelný obchod
Ačkoliv člověk může být občas spokojený s výsledky, kterých dosahuje, čas od času se stane něco, co je neumožní považovat za perfektní. No a je na obchodníkovi, jak se s tím vnitřně vypořádá.
Vyplatí se investovat do elektromobility?
Pamatujete si na bitvu mezi zastánci benzínu a nafty, která hořela ještě tak asi před deseti lety? Na to, jak neoblomně tyto dvě skupiny hájily svoje pozice a za nic na světě by nepřipustily, že by opačná strana mohla mít pravdu? No a přešlo pár roků a máme tady třetího do pranice. Auta na baterky.
Proč nebudou backtesty nikdy stoprocentní
Myslím si, že jsem na tuto věc už jednou krátce upozorňoval v nějakém článku, který se věnoval něčemu jinému. Backtesty jsou skvělá věc, jen je nutné nebrat je jako dogma, které stoprocentně kopíruje naši strategii v historických datech. No a dnes vám ukážu proč.
Praktická ukázka: Jen houšť, i když kapky stačí
Z mého pohledu se trh dostal do klidného období. Tedy do klidného období alespoň pro moji strategii. No a to co se teď děje v podstatě naplňuje to, co vždy říkám, tedy že je nutné držet pod kontrolou ztráty, protože zisky už potom vždy nějaké přijdou. A to dříve nebo později. Jen je nutné „dožít se“ toho, pokud je to později.
Jak připravit podklady pro tvorbu AOS (6. díl)
Je mnoho obchodníků, kteří by si chtěli svoje obchodování zautomatizovat. Jenže sami neumí programovat a současně si myslí, že jejich myšlenka naprogramovat ani nejde. Budeme tedy pokračovat v tom, jak si pro náš AOS připravit podklady, respektive co předat programátorovi.
Proč vlastně obchoduji prostřednictvím AOS?
Protože jsem líný. Tak přesně tato jedna krátká věta by poměrně jednoduše dokázala vystihnout hlavní a skoro i jediný důvod, proč jsem prostřednictvím AOS začal obchodovat. Ale aby to nebylo tak snadné, tak se k té lenosti, s postupem času připojilo i několik dalších věcí, o kterých vám povím. Mimochodem, pokud bych nebyl líný, tak bych se o těch dalších věcech nikdy nedozvěděl.
Praktická ukázka: Čekání se vyplatilo
Trvání si na svém v případě stálého dodržování stejné strategie se vyplácí. A to i v případech, kdy se delší dobu nedaří a někdo by nám mohl položit otázku, co na tom trhu vlastně děláme, když nevyděláváme.
Jednoduché - složité
Když jsem před roky začínal s tradingem, tak jedna z hlavních otázek, kterou jsem si tenkrát kladl, byla, jak složité to celé obchodování je a co všechno budu muset znát a naučit se, abych mohl být alespoň částečně úspěšným.
Proč vlastně obchodujeme? (5. díl)
Tak jako tradičně, i dnes by určitě každý dokázal odpovědět na tuto otázku jinak. Drtivá většina by ale nějakým způsobem skončila u peněz a to je myslím správně. A pokud by měl na mysli něco jiného, tak také tradičně, bych mu řekl, že by se měl zamyslet nad tím, jestli když je u platformy, tak jestli je skutečně na tom správném místě.
Praktická ukázka: Obchodování okolo nuly
Jednou z fází vývoje tradera jsou okamžiky, kdy ačkoliv obchoduje s maximálním nasazením a maximální zodpovědností, nedaří se mu dobrat kýženého výsledku, tedy zisku. Někdo je z toho smutný, někdo rozladěný, ale ve skutečnosti jsou podobné výsledky velkým úspěchem.
Disciplína v praxi
Často mluvím o základních a vlastně i jednoduchých vlastnostech, které by měl trader mít. Možná je to někdy i otrava, ale věřte mi, že trading vlastně otrava je. Takže toto opakování je pouze připomenutím jednoho podstatného atributu. Nic víc, nic méně.
Opakovatelnost – svatý grál tradingu?
Každý hledáme něco, co nám vydělá peníze a co nás v tradingu udrží, pokud možno napořád. Hledáme něco, co splní naše sny a co dodá našemu egu lesk. Hledáme něco, čím ohromíme svět okolo sebe a naplníme naše ego pocitem jedinečnosti a úspěchu.
Praktická ukázka: Čekání na obrat
V minulém týdnu jsem psal o tom, jak se těším na to, že trh ke mně opět začne být přívětivější. Nedílnou součástí tohoto těšení je i trpělivost, o které jsem už tolikrát psal, jako o nutném předpokladu úspěchu. A to se zatím potvrzuje i v tomto případě.
Kdy bude opět vypnuta ekonomika v ČR?
Možná je to tím, že mám špatnou paměť, anebo je to tím, že jsem ještě příliš mladý a moc jsem toho nezažil. Ale nevím o tom, že by někdy nějaká nemoc měla rovinu nejen zdravotní, ale i politickou. Nebudu se v tomto článku věnovat spikleneckým teoriím, protože ty jsou holým nesmyslem, ale zkusím se na celou věc podívat z praktického pohledu.
Jak připravit podklady pro tvorbu AOS (5. díl)
Je mnoho obchodníků, kteří by si chtěli svoje obchodování zautomatizovat. Jenže sami neumí programovat a současně si myslí, že jejich myšlenka naprogramovat ani nejde. Budeme tedy pokračovat v tom, jak si pro náš AOS připravit podklady, respektive co předat programátorovi.
Praktická ukázka: Možná přichází lepší časy
Každá strategie s sebou přináší období, která jsou výjimečně dobrá, období, která jsou výjimečně špatná a období, která jsou tak nějak v klidu. Pro někoho to může být ztráta času, protože neměl zisk, pro někoho to může být pohoda, protože o nic nepřišel. Nicméně podle mého názoru je to signál svědčící o přechodu z jedné kapitoly knihy tradingu do druhé.
Proč vlastně obchodujeme? (4. díl)
Opět se nebudu opakovat a říkat, že se na uvedenou otázku dá odpovědět mnoha různými způsoby, ale řeknu to tak, jak to cítím. Jde o peníze a o čas. Je to jednoduché jako facka a kdo v tom hledá něco složitějšího, možná by se měl vydat na nějakou duchovní cestu, místo trápení se u MT4.
Pod tlakem zodpovědnosti
Poměrně často tady píšu o tom, jak drobnosti často rozhodují o tom, jestli náš trading bude úspěšný nebo ne. O tom, jak vědomí zodpovědnosti v našich myslích vytváří bloky, které se mnohdy velice často jen ztěžka překonávají. Nedávno jsem v televizi viděl pořad, který o podobných věcech také hovořil, ačkoliv byl ze zcela jiného oboru. Avšak vývod, který jsem si z něj pro sebe udělal je myslím velice dobře použitelný i pro obchodování.
Praktická ukázka: Stále v mínusu
Posledních několik týdnů nebylo pro moji strategii příliš pozitivních. Nicméně i z historie vyplývá, že trading není jako start rakety, tedy výsledky neletí nejkratší cestou vzhůru, ale jsou to spíše schody, po kterých je potřeba pozvolna a s rozvahou stoupat. Vytrvale a odhodlaně.
Jak připravit podklady pro tvorbu AOS (4. díl)
Je mnoho obchodníků, kteří by si chtěli svoje obchodování zautomatizovat. Jenže sami neumí programovat a současně si myslí, že jejich myšlenka naprogramovat ani nejde. Budeme tedy pokračovat v tom, jak si pro náš AOS připravit podklady, respektive co předat programátorovi.
O počasí v tradingu
V jedné diskusi si jeden z účastníků „postěžoval“, že se tady ještě nikdo nevěnoval tématu počasí. Když jsem se nad tím zamyslel, tak aniž bych projížděl všechny články, tak jsem dospěl k závěru, že má asi pravdu. A tak jsem se rozhodl, že se této výzvy ujmu.
Praktická ukázka: Úvaha o velikosti pásma
Jak jsem psal v roční bilanci, poměrně hodně částí strategie zůstalo po celou dobu nezměněno. V minulém týdnu se ale stala věc, která mě přiměla zamyslet se nad jednou z nich. A tou je velikost obchodovaného pásma, přesněji potom jeho maximální velikost.
Proč je dobré začít s malým účtem
Jednou z otázek každého začínajícího obchodníka, kterou si klade je, s jak velkým účtem vlastně má začít obchodovat. Tím spíš, že o obchodování toho ví zatím málo a vlastně se teprve chystá vše učit a naučit. Jak velký účet by tedy měl mít, když jeho očekávání ohledně profitu jsou tak veliká a současně z diskusí ví, že svůj účet s velkou pravděpodobností hned v začátku smaže?
Jak připravit podklady pro tvorbu AOS (3. díl)
Je mnoho obchodníků, kteří by si chtěli svoje obchodování zautomatizovat. Jenže sami neumí programovat a současně si myslí, že jejich myšlenka naprogramovat ani nejde. Opět tedy budu pokračovat v tom, jak si pro takový AOS nachystat podklady, respektive jak si připravit podklady pro programátora.
Praktická ukázka: Začátek nového roku
Vzhledem k tomu, že jsem použil malé „n“ a také k tomu, že jsem minulý týden psal o ročním výročí obchodování, tak věřím, že všichni porozuměli tomu, že v nadpisu se hovoří nikoliv o prvních lednových dnech, ale o začátku další kapitoly mého obchodování.
Proč vlastně obchodujeme? (3. díl)
Nebudu se opakovat a říkat, že se na uvedenou otázku dá odpovědět mnoha různými způsoby, ale řeknu to tak, jak to cítím. Jde o peníze a o čas. Je to jednoduché jako facka a kdo v tom hledá něco složitějšího, možná by se měl vydat na nějakou duchovní cestu, místo trápení se u MT4.
52 týdnů praktických ukázek: Bilance za rok
Nebudu tady polemizovat nad relativitou uběhlého času a nebudu se pouštět do úvah typu „je to jako včera, co jsem začal prezentovat svoje obchody“. Prostě je to tak, že uběhlo 52 týdnů, tedy rok a to je z pohledu obchodníka už docela dobrý vzorek pro posouzení, jak na tom vlastně je nejen on, ale i jeho strategie.
Praktická ukázka: Nevydržel jsem to
Říkám to pořád a opakovaně, že trading není vlastně nic jiného, než souboj trhu s našimi nervy. A kdo je má pevné, má šanci na tom vydělat peníze. Kdo je pevné nemá, má potom problémy. No a mně se občas stane, že si myslím, jak dobré nervy mám a nakonec se ukáže, že nemám. Jako v minulém týdnu.
Jak připravit podklady pro tvorbu AOS (2. díl)
Je mnoho obchodníků, kteří by si chtěli svoje obchodování zautomatizovat. Jenže sami neumí programovat a současně si myslí, že jejich myšlenka naprogramovat ani nejde. A tak budu pokračovat v tom, jak si pro takový AOS nachystat podklady, respektive jak si připravit podklady pro programátora.
Detaily někdy rozhodují
Ve chvíli, kdy se člověk v tom, co dělá, dostane na určitou úroveň, tak zjistí, že mnohdy i drobnosti dokážou rozhodnout o tom, jestli výsledek jeho práce je jen dobrý, nebo vynikající.
Praktická ukázka: Experiment
Už před víc než týdnem jsem se zamyslel nad svojí strategií a znovu jsem se pokusil poskládat si priority. Díval jsem se na výsledky z minulých období a v backtestu si ověřil četnost některých situací. A dospěl jsem k závěru, že zkusím něco nového.
Může být AOS dlouhodobě profitabilní?
Jistě, může. Může AOS fungovat sám, bez podpory tradera? Ne, nemůže. Pořád se mi zdá, že mnoho obchodníků až tak úplně neporozumělo filozofii použití AOS a tak se to pokusím ještě jednou přiblížit na jenom příkladu.
Jak připravit podklady pro tvorbu AOS (1. díl)
Je mnoho obchodníků, kteří by si chtěli svoje obchodování zautomatizovat. Jenže sami neumí programovat a současně si myslí, že jejich myšlenka naprogramovat ani nejde. Proto vám povím, jak na to a jak se celkem snadno dobrat kýženého výsledku.
Praktická ukázka: Nejlepší je nic nedělat
Uplynulé dva týdny byly v mém obchodování plné nesmyslných nápadů, divných pocitů ze zbytných povinností a rozhodnutí, která bych si za působení zdravého rozumu určitě dokázal rozmluvit. To se ale nestalo a tak jsem v těchto dvou týdnech dopadal, jak se hezky Česky říká – „jak sedláci u Chlumce“.
Backtesty – peníze nebo bezpečí?
Nezpochybnitelnou výhodou našeho obchodování je to, že si můžeme na minulých datech otestovat, jestli to, co jsme vymysleli má alespoň nějakou naději na úspěch. Jistě, nedá nám to jistotu, že se nezmění podmínky a to, co fungovalo doposud, bude fungovat i nadále, nicméně proč by k takovému zlomu mělo dojít právě v tu chvíli, kdy si provedeme onen backtest.
Proč vlastně obchodujeme? (2. díl)
Jak jsem psal už minule, tak na otázku v nadpisu se dá odpovědět mnoha způsoby a nepochybuji o tom, že všechny budou k zamyšlení. Nicméně skutečně jen jedna odpověď bude vyjadřovat skutečnost. Obchodujeme kvůli tomu, abychom si vydělali peníze. Hodně peněz. A když už si to takhle hezky přiznáváme, pojďme se podívat, co dalšího se s těmi penězi dá udělat.
Praktická ukázka: Kolik stojí chyba v tradingu?
Už dlouhou řadu let hraji tenis. Není to nic světoborného. Občas někoho porazím, občas někdo porazí mě. Je to pro mě spíš společenská, než sportovní událost. Nejsem typ, který musí vždy a za každou cenu vyhrát. Za tu dobu, kdy ten tenis hraji, jsem si všiml jedné věci. Nejčastěji pokazím úder v okamžiku, kdy na něj mám hodně času a kdy se snažím vymyslet něco, čím chci ohromit tenisový svět.
„Kdo to ví, odpoví“
Kdo sleduje moji obchodní strategii a můj obchodní přístup tak ví, že se nezabývám nějakými předpověďmi, zakreslováním čehokoliv do grafu, ani sledováním toho, či onoho. Jednou jsem se tady snažil udělat predikci a všichni myslím víte, jak neslavně dopadla. A tak mě napadlo se zeptat vás. Ani ne snad proto, že bych nevěděl, co s otevřeným obchodem, ale abych se pokusil porozumět tomu, jak pracuje někdo jiný.
Zmačkat, hodit do koše a začít znovu
Jsem velkým fanouškem Formule 1. Jsem ještě větším fanouškem týmu Ferrari. Po třech závodech, které máme v letošní sezóně za sebou, mi nezbývá než říct, že se nám trochu nedaří. Výsledky mizerné a nikde před námi nic, co by znamenalo, že jsou před námi nějaké pozitivní zítřky.
Praktická ukázka: Zase tady mám pěknou ztrátu
Kdo sleduje pravidelně moje praktické ukázky, tak ví, že v několika posledních týdnech se mnohokrát stalo, že došlo k průrazu čekajícího pokynu, který se nakonec neukázal být jako falešný a trh z něj dokázal udělat celkem přijatelný obchod. Když ale obchodujete statisticky, pravidelně a poctivě, tak se dřív nebo později stane, že to, co vypadá jako falešný průraz, skutečně falešným průrazem je. A to se stalo v minulém týdnu.
Jak jsem „musel“ přeinstalovat AOS
Už několik roků používám pro svoje obchodování AOS. Důvody, kvůli kterým jej používám, jsou pouze pragmatické. Jedním z nich je moje lenost, kdy se mi nechce neustále sedět u platformy a hlídat signály a podobné věci a druhým důvodem je to, že se jeho prostřednictvím perfektně backtestuje.
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů
Kam se vydá ropa v novém roce?
V našem výhledu na rok 2018 počítáme s pozastavením býčího trhu a stagnací ceny ropy v rozmezí 55-70 USD za barel. Hned ze začátku roku se však množí tlaky, které by měly ropu poslat alespoň dočasně výše a testovat tak horní hranici našeho předpokládaného pásma.
Môj dnešný obchod na Bitcoine
Ahojte dnes rozoberieme konkrétne môj set-up a obchod na Bitcoine. Bude sa jednať o obchodný pár BTC/USD na hodinovom grafe.
Výběr z nedělní přípravy: GBP/USD, AUD/CAD a EUR/NZD
V dnešním blogu technické analýzy jsem se zaměřil na možné trendové obchodní příležitosti. Každý z výše jmenovaných měnových párů se nachází na zajímavé cenové hladině. Jako obvykle nastavím mantinely a podmínky pro případný obchod.
Fear and Greed Index: Jak funguje a jak ho číst
S nástrojem Fear and Greed Index přišla americká televizní stanice CNN. Jde o kombinovaný indikátor, který se s pomocí několika faktorů snaží identifikovat, jestli na trhu převládá strach, anebo naopak chamtivost. Jednoduchá a snadno stravitelná metrika je oblíbená u běžných investorů, kteří neumí nebo se obávají tradičních způsobů analýzy akciového trhu.
El-Erian vidí velké riziko v Credit Crunch
Prostředí vysokých úrokových sazeb a hlavně rychlost jejich růstu, vytváří v ekonomice nepředvídatelné turbulence. Nevíme, kdy přijdou, ale víme s jistotou, že se někde objeví. Jednu takovou možnost nastínil ve svém článku pro Financial Times Mohamed El-Erian, známý ekonom a hlavní analytik u německé pojišťovny Allianz. To prakticky znamená, že je zodpovědný za strategii největšího fondu s obligacemi. A protože obligace jsou jedním z nejvíc postihnutých aktiv, není divu, že se El-Erian často vyjadřuje v médiích, aby upozornil na problémy celého sektoru.
Aktuální obchodní signály na ropě, EUR/NZD a AUD/NZD
Ropa WTI se nadále snaží definitivně překonat 55 USD úroveň. Intradenně se jí to dnes daří, potřebujeme ale ještě uzavřít denní a nejlépe i týdenní svící nad a v příštím týdnu se nad touto úrovní několik dní udržet.
Absolutně nejlepší obchodní strategie MACD pro vysoce ziskové výsledky
Automatická obchodní strategie používající indikátor MACD dosahuje neuvěřitelných výsledků: procento ziskových obchodů 78 %, profit faktor 10, maximální drawdown 4,5 %! Chcete ji? Za kávu je vaše!
SATS DJIA Live 07/2022
Jak jsem slíbil, tak držím slovo a uvádím seznam společností, které nakoupím první červencový pracovní den a prodám poslední červencový pracovní den:
Měnový pár GBP/CHF: Analýza více časových rámců (W1 až H1 TF)
V tomto blogu se blíže podíváme na měnový pár GBP/CHF a to formou analýzy více časových rámců (multitimeframe). Při této analýze obchodník používá více grafů a to sestupně od shora dolů. Cílem je nastavení technických mantinelů před vstupem do obchodu a kvalitní načasování.
SATS DJIA Live 11/2023
Jak jsem slíbil, tak držím slovo a uvádím seznam společností, které nakoupím první listopadový pracovní den a prodám poslední listopadový pracovní den.
Burzovní grafy: Další mírný pokles posunul index S&P 500 na hranici supportu, směr vývoje mohou určit prezidentské volby
Z posledních čtyř týdnů byl pouze jeden růstový, za posledních pět obchodních dnů si americký akciový index S&P 500 připsal ztrátu 0,69 %.
Jak budu obchodovat ropu WTI a měnový pár USD/CAD
Fundamentální i technické medvědí nastavení pro akciové indexy nám opět narušil Donald Trump, když americká administrativa nyní jedná s Čínou o zmírnění či odvolání jím nedávno uvalených cel na čínské zboží. Pozitivní výstupy z jednání (naposledy nabídka výrazného navýšení čínského importu z USA) výrazně zlepšují aktuální náladu na kapitálových trzích.
Ne všichni na burze vydělávají
I přes aktuální bouře na trhu způsobené snížením hodnocení amerického dluhu společností Fitch si investoři, kteří nakoupili akcie nebo indexové ETF před prvním lednem 2023, nemohou stěžovat. Kdo by to řekl, že v roce, kdy úrokové sazby dosáhly svých mnohaletých maxim, budou světové indexy tak silně v plusu. Jenom namátkou Nasdaq posílil o 33 %, japonský Nikkei o 25 %, ale i německý Dax předvedl velmi solidní výkonnost 15 %.
Analýza EUR/USD, GBP/USD, AUD/JPY, USD/JPY, GOLD podle Elliottovy teorie 8.7.2013
Týdenní aktualizace podle Elliottovy vlnové teorie...
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry USD/JPY, EUR/GBP a AUD/NZD
Zahájení nového obchodního týdne se blíží. A zde jsou měnové páry, které mne zaujaly svou Price Action. Cena USD/JPY formuje silný pattern. EUR/GBP dokončuje Pullback a cena AUD/NZD se nachází na rozhodující S/R úrovni.
Čo čaká USD menové páry v poslednom kvartáli roku 2021?
V tomto blogu poukážem na možný budúci vývoj na najbližšie mesiace menových párov na základe minulých pohybov a technickej analýzy. Pozrieme sa na dolárové páry EUR/USD, USD/JPY a USD/CAD z weekly a monthly timeframe.
Pomůže Barbie akciím Birkenstock?
Německá obuvnická společnost Birkenstock se chystá vstoupit na americkou burzu a toto IPO, neboli veřejná nabídka akcií, je v letošním roce jedno z nejsledovanějších. K obrovské popularitě značky Birkenstock pomohla Barbie, která ve stejnojmenném filmu nosí sandály právě od značky Birkenstock.
Nórska koruna je pripravená na rast a čoskoro asi aj CHF/JPY
V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj exotických menových párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
Pár GBP/USD a index DAX, týždenný výhľad 3cAnalysis
Technické analýzy pre vybrané menové páry, európske a americké akciové indexy ponúkajú možnosť nahliadnuť na spôsob, akým sú tieto dnes poskytované inštitucionálnym klientom či profesionálnym obchodníkom na kapitálových trhoch.