Úroveň volatility
Komodity: Snížení pozice v centru pozornosti, protože volatilita stoupá a růst USA zpomaluje
05.08.2024 Současné turbulence na globálních finančních trzích dosáhly úrovně, která nebyla zaznamenána od roku 2020, a zatímco řada slabých amerických údajů v průběhu července pomohla vytvořit nervózní tržní podmínky a poptávané akciové sektory utrpěly obraty, bylo to překvapivé zvýšení sazeb ze strany Bank of Japan 31. července, které vyvolalo to, co lze nejlépe popsat jako současný pád hybnosti. Slabá data z USA z minulého týdne a holubičí zpráva FOMC navíc výrazně změnily náladu na trhu, přičemž obchodníci nyní vidí velké riziko, že Fed a další centrální banky opakují chyby historie tím, že příliš dlouho čekají se snižováním úrokových sazeb a pak jsou příliš pomalé, když konečně začnou. V důsledku toho trh nyní oceňuje pět snížení o 25 bazických bodů ze strany FOMC před koncem roku a snížení o 50 bazických bodů na zářijovém zasedání.
Ranní komentář: Z krypta se stává politické téma, ETH po silném týdnu na dosah $4 tis.
27.05.2024 Akciové trhy za sebou mají klidný týden, ve kterém si své zvýšené valuace dokázaly podržet. Technologickému sektoru pomohly výsledky společnosti Nvidia a trhu jako celku pak velmi nízká úroveň volatility a rizikových přirážek. Zajímavá situace pak nastala na kryptoměnách, kde ze kterých se v USA podle všeho začíná stávat politické téma.
Aktuální předpověď pro GBP/USD na 29. února 2024
29.02.2024 Přestože zažívá nejvyšší úroveň volatility od začátku týdne, situace se nijak výrazně nezměnila. Jestliže dolar v první polovině obchodního dne ztrácel své pozice, pak se ve druhé polovině vrátil na původní hodnoty. Celkově nebyl však rozsah fluktuací tak výrazný. Obecně byl takový výsledek vzhledem k absenci jakýchkoli ekonomických údajů poměrně předvídatelný. Byl zveřejněn druhý odhad HDP Spojených států za čtvrté čtvrtletí, který se shodoval s prvním odhadem. Tato zpráva tedy nepřinesla nic nového. Dnes navíc očekáváme, že pár zůstane beze změny. Zpráva o počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti pravděpodobně nebude mít na trh žádný dopad, protože se očekává, že celkový počet vzroste pouze o 12 000, což je spíše symbolická změna. Kromě toho se počet pokračujících žádostí pravděpodobně zvýší o 3 000. Ty mají mnohem větší význam než počáteční žádosti. Trh tak bude i nadále přešlapovat na místě.
Růst japonského akciového trhu pokračuje i v roce 2024
10.01.2024 V roce 2024 se zatím nejvíce dařilo japonským akciím. Index Nikkei je v roce 2024 zatím vyšší o více než 3 %, zatímco index S&P 500 vzrostl o pouhých 0,25 %. Jsme teprve na začátku roku, takže určitou divergenci lze očekávat, nicméně 30% nárůst indexu Nikkei za posledních 12 měsíců ukazuje, jak daleko tento index došel, když se investoři opět zahřáli na japonském akciovém trhu.
Obchodní plán pro pár GBP/USD na 3. listopadu. Jednoduché tipy pro začátečníky
03.11.2023 Pár GBP/USD v závěru čtvrteční obchodní seance po odrazu od silné úrovně 1,2107 pokračoval v pohybu nahoru. Můžeme tedy očekávat novou fázi vzestupného pohybu v rámci současného flatu. Jestliže dříve jsme mluvili o býčí korekci, teď jde ryze o flat, ze kterého se pár podle všeho nemůže vymanit. Nedávná zasedání Federálního rezervního systému a Bank of England měla na pohyb páru jen malý vliv. Ano, na trhu byly drobné emoční spikey, ty ale rychle odezněly a volatilita zůstala nízká.
Index VIX: Jak vydělávat na burzovním strachu
23.10.2023 Index volatility CBOE - známější jako VIX - je index, který v reálném čase sleduje očekávání trhu ohledně změn indexu S&P 500 (SPX). Je důležitým měřítkem tržního rizika, napětí a sentimentu, proto se často označuje jako "index strachu". Měří rozkolísanost na finančních trzích.
Další články k tématu Úroveň volatility
Volatility report: Co čekat v pondělí od trhů po italském referendu?
02.12.2016 Dnešní volatility report spojíme s Italským referendem, které by mělo být pro finanční trhy letos posledním potenciálně rizikovým fundamentem. Rok 2016 je zatím rokem velkých překvapení a vzedmutí vlny odporu proti establishmentu. Dokázalo to britské referedum, dokázaly to americké volby a bude zajímavé sledovat, zda to do třetice dokáže také referendum v Itálii. Jde v něm o hodně. Současný premiér Matteo Renzi chce docílit změny ústavy, aby posílil roli parlamentu na úkor senátu a regionů a částečně tak zkomplikoval situaci populistickému hnutí pěti hvězd Beppe Grilla, které v Itálii v poslední době získává na popularitě. Renzi navíc s výsledkem referenda spojil svou premiérskou funkci a trh se tak právem obává, že by mohla být v ohrožení i rekapitalizace italského bankovního sektoru.
Ranní komentář: Trhy znovu beze strachu. Americkému prezidentovi navzdory
13.07.2018 Včerejší seance se po nervózním středečním obchodování nesla tentokrát na trzích v klidnějším duchu, což potvrzuje jak ocenění akcií, tak nízká úroveň implikované volatility. Trhy už si na zvýšená politická rizika zdá se zvykly. Je však otázkou, zda takto nízká úroveň rizikových přirážek skutečně reflektuje hrozby spojené s dalšími kroky amerického prezidenta nejen ve vztahu k Číně, ale také ve vztahu k Evropě. Dnešní seance zatím podle všeho plynule navazuje na včerejší optimismus na trzích, když se výrazně daří asijským indexům a v zelených číslech jsou také futures na indexy v Evropě a v USA. Z makra toho dnes kalendář moc nenabídne a za pozornost budou stát jen výsledky americké spotřebitelské důvěry.
Cena za extrémní volatilitu na trhu s dluhopisy
29.03.2023 DLHOPISY: Skutečně zajímavé dění na trhu se v posledních měsících odehrávalo v jiných třídách aktiv než v akciích - bitcoin prudce rostl a komodity klesaly. Výjimkou nebyly ani dluhopisy, které po historicky špatném roce 2022 zaznamenaly rally, ale s novým dramatickým nárůstem volatility (viz graf). Tím se index MOVE dostal na úroveň vyšší než v době covidové krize a vídanou jen výjimečně v době globální finanční krize. Implikovaná volatilita dluhopisů je nyní vyšší než u akcií, což odráží současný extrémní makro zmatek uprostřed lepkavé inflace, překvapivě odolného hospodářského růstu a " na datech závislého" Fedu.
Evropa vs. Severní Amerika: jak rozdíl v investičních strategiích ovlivňuje BTC
09.03.2022 Světový akciový trh zažil v posledních dvou týdnech nebývalou úroveň volatility. Kvůli ukrajinské krizi a sankcím proti Rusku se drasticky změnily investiční toky kapitálu. Krypto trh je vážně poškozen a jeho tržní kapitalizace sotva dosahuje 1,7 bil. USD.
Short VIX pozice na nových historických maximech. Je si trh sám sebou až příliš jistý?
26.11.2019 Začínají být finanční trhy samy se sebou znovu až příliš spokojené? Situace na volatilitě začíná nasvědčovat tomu že možná ano. Spotová implikovaná volatilita na S&P 500 totiž už od minulého měsíce osciluje kolem velmi nízkých 12 % a sázky na to, že s námi takto nízká úroveň volatility zůstane ještě nějakou dobu, výrazně rostou.
Trh se připravuje na střednědobý klesající trend. Kde bitcoin aktualizuje lokální dno?
25.05.2022 Krypto trh byl poslední týden ve fázi stabilizace po vážném kolapsu bitcoinů a altcoinů. Většina coinů se dostala do dynamiky bočního trendu a investoři čekají na ten správný čas a plánují dlouhodobé strategie. V této situaci trh s kryptoměnami výrazně snížil úroveň volatility a všechny hlavní metriky se vrátily do normálu. Navíc došlo k lokální divergenci mezi bitcoinem a indexem S&P 500. Všechny tyto faktory ukazují na plnohodnotnou stabilizaci trhu a pravděpodobný začátek pohybu směrem nahoru.
Aktuální prognóza pro GBP/USD 10. 8. 2023
10.08.2023 I když libra ve středu mírně posílila, úroveň volatility byla stále výrazně nižší než den předtím. Celkově trh stále stagnuje. Nedošlo k žádným významným změnám, což není překvapivé při absenci důležitých ekonomických zpráv. Hlavním důvodem tohoto chování jsou však dnešní data o inflaci v USA. A s ohledem na prognózy není nikdo ochoten riskovat. Faktem je, že tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech by se mohlo zrychlit, podle nejkonzervativnějších odhadů od 3,0 % do 3,1 %. Jsou však tací, kteří předpovídají, že se zvýší na 3,3 %. V každém případě zvýšení inflace odstraní všechny otázky týkající se budoucího postupu Federálního rezervního systému. Americká centrální banka alespoň ještě jednou zvýší úrokovou sazbu. A pokud inflace poroste poměrně výrazně, mohlo by se tak stát na příštím zasedání Federálního výboru pro volný trh. Hlavní je, že pokud inflace skutečně stoupne, dolar by mohl výrazně posílit. Míra zrychlení tempa růstu spotřebitelských cen určí, jak kritický tento pohyb bude.
XTB Market Barometr (Týdenní výhled)
26.03.2018 Máme za sebou divoký týden, který výrazně rozvlnil hlavně akciové indexy. Přestože by tento týden měl být (i díky svátkům) klidnější, úroveň volatility i trendu by mohla být na indexech lehce nadprůměrná, jelikož si po výplachu z minulého týdne většina indexů bude hledat svou ztracenou rovnováhu. Co se měnového trhu týká, většina měn minulý týden ustála, a to i navzdory důležitému zasedání hned několika centrálních bank. V novém týdnu u většiny měn počítáme se spíše bočním trendem. Výjimkou by mohly být komoditní měny, v čele s CAD, který čeká na výsledky HDP.
Volatility report: Americké akcie zůstávají na rekordech, riziková short VIX strategie zatím nese své ovoce
04.08.2017 Ani v tomto týdnu s ledovým klidem obchodníků na americkém akciovém trhu nic nezatřáslo a S&P 500 zůstává dál na dosah historického maxima. Můžeme pouze zopakovat, že dlouhodobě nízká úroveň implikované volatility znamená, že je letošní rok jednoznačně nejklidnějším od doby, kdy se volatilita na akciovém trhu začala měřit. Situace na trzích je dokonce tak klidná, že za celý letošní rok registrujeme pouze dvě (!) obchodní seance, které S&P 500 zakončil s více než jednoprocentní ztrátou.
Ranní komentář: Silný trh práce v USA, Amazon vs wireless operátoři, OPEC snižuje produkci
05.06.2023 Akciové trhy minulý týden zakončily opět růstem. K tomu pomohly i solidní výsledky z amerického trhu práce, které už čtrnáctým měsícem v řadě překonaly většinový konsenzus. Nálada na trzích zůstává pozitivní, což naznačuje i nízká úroveň implikované volatility. To vše navzdory rostoucím výnosům, které se u dvouletých splatností v USA vrací na 4.5 %.
Související klíčová slova:
FXstreet | Obchodní strategie | Stříbro | GBP/USD | USD/JPY | Nasdaq | USA | OPEC | HDP | Obchodní plán | Ropa Brent | ETF | Recese | Rizika | Nikkei | Akciové trhy | Sazby | Akcie | Akciový trh | Analýza | Bank of England | Bank of Japan | Bloomberg | CBOE | Centrální banky | Ekonomika | FOMC | Fed | Flat | Futures | Grafy | Indikátor | Investor | Komodity | Kotace | Long | Long pozice | MACD | MIFID | Momentum | Měnový pár | Fluktuace | Nástroj | Opce | Oscilátor | Pozice | RSI | Rally | Rezistence | Riziko | Ropa | S&P 500 | Sentiment | Short | Support | Take Profit | Trader | Trend | Ukazatel | VIX | Volatilita | Výkonnost | Výnos | Zlato | Řízení portfolia | Úrokové sazby | Analytici | Banky | Doporučení | USD | Dluhopisy | JPY | GBP | Obchodování | Finanční krize | XTB | Saxo Bank | Spekulanti | Investoři | Fundamenty | EU | Klouzavé průměry | Zasedání Fedu | Pravděpodobnost | Stres | Výsledky | Strach | Obchodovat | Ondřej Hartman | Financování | Obchodní seance | Index strachu | Obchodníci | Datum vypršení platnosti | Index | Investiční strategie | Analýzy | Brent | Cena | Dolar | Expirace | Fondy | FXstreet.cz | Graf | Index S&P 500 | Index VIX | Index volatility | Indikátor MACD | Instrument | Investiční | Investiční doporučení | ISM | Komoditní | Market | Portfolia | Ropy | Řízení rizik | Signály | SPX | Trh | Volatility | WTI | Zemní plyn | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Zisky | BreakEven | Měď | ROCE | Vybírání zisků | Komise | Commitment of Traders | Traders | Ole Hansen | Zvyšování sazeb | Snižování sazeb | Podnikání | Komoditní stratég | Obchodní signály | Index volatility VIX | Propad | Index Nikkei | S&P | Ztráty | Index SPX | Stagnace | Zajištění | Vysoká volatilita | Nízká volatilita | Výhled | Propad akcií | Payrolls | Nonfarm Payrolls | Krize | Měnový pár GBP/USD | Japonský Nikkei | Odhad HDP | Očekávání | Index volatility CBOE | MiFID II | ETH | Podnikání na kapitálovém trhu | Saxo | Výkonnost indexů | OPEC+ | Hodnota indexu | Velké riziko | Zvýšení sazeb | Propad ropy | Riziko recese | Snížení sazeb | NASDAQ 100 | Pravděpodobnost recese | Ukazatel volatility | Očekávání trhu | Finanční situace | Pohled na zlato | Tým FXstreet.cz | LNG | Býčí signál | Medvědí signál | Objem | Data z USA | Obchod | Histogram | Vyhlídky | Velikost pozice | Klíčový support | Ranní komentář | Plyn | UTC | Stratég | Napětí na Blízkém východě | Obchodní podmínky | Finální odhad | Rekordní maximum | Poradenství | Ukazatele | Komunikace | Trhy | Pokles | Situace | Stratég Saxo Bank | Pandemie | Obchody | Medvědi | Valuace | COVID-19 | Výkyvy | Tržní podmínky | Profitovat | Pandemie COVID-19 | Historie | Růst | Objem dluhopisů | Signál | Potenciál | Výkonnost indexu S&P 500 | Výkonnost indexu | Izrael | Údaje | Chuť riskovat | Současný propad | Cenové pohyby | PMI ve službách | Posílení | Průmyslové kovy | Volatility trhu | CL | Podnikatelské aktivity | Umělé inteligence | JDE | Průraz | Uzavírání pozic | Otevření obchodu | Covid | Šance | Ceny | Společnost XTB | Caixin | Zprávy z USA | Nvidia | Robusta | Arabica | Nařízení | Futures na ropu | Číst grafy | Výkyvy v hodnotě | CARA | Aligator | Pravidla obchodování | Cenové výkyvy | Trendové linie | Cboe VIX | Pandemie COVID | Cíle | Příležitosti | Úroveň supportu | Vyšší úroveň | Koncentrace | Zvýšení produkce | Důležité zprávy | Strategie na obchodování | Společnosti | ANO | Klíčový údaj | Minulá výkonnost | Společnost | Výsledky společnosti | TIM | 3М | Fundamentální analýzy | Krátkodobý výhled | Analýza indikátorů | Marketingová komunikace | Obchodování v pásmu | Začátek pandemie | Obraty | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | CZ | Důležité zprávy z USA | WTI a Brent | Býčí sentiment | S&P 500 (SPX) | Obchodování pásma | Zklidnění situace | Vice | DNO | Cena indexu | Riziková přirážka | Přirážka | Rozkolísanost na finančních trzích | Jak index VIX funguje | Co nám index VIX říká | Jak číst index VIX | Normální volatilita | VIX stoupá | VIX klesá | Jak používat index VIX | Index volatility CBOE (VIX) | CBOE (VIX) | Opce SPX | Výpočty indexu VIX | Tržní měřítko | Úroveň volatility trhu | Hodnota indexu VIX | Období rostoucího strachu | Oscilace hodnoty indexu VIX | Oscilace hodnoty indexu | Růst hodnoty indexu | Vypršení platnosti | Jakou volatilitu trh očekává | Předstihový ukazatel | Širší akciový trh | Inverzní vztah | Vztah k volatilitě | Úroveň VIX | Typický oscilátor | Hodnota prodejních opcí | Začátek pandemie covidu | Cena indexu S&P 500 | Hodnoty VIX | Nízké hodnoty VIX | metodologie | Čas k nákupu | Čas k nákupu trhu | Nakupování na supportu | Prodávání na rezistenci | Uklidnění situace | Snížení hodnoty indexu VIX | Potenciál ztráty | Pandemie covidu | Portfólia | Střednědobý výhled | Aktuální předpověď | Aktuální předpověď pro GBP/USD | Předpověď pro GBP/USD | Strategie obchodování | Výsledky společnosti Nvidia | 256/2004 | Odpovědnost | Kovy | Zpráva Commitment of Traders | CVaR | Hodnota v riziku | Podmíněná hodnota v riziku | Body
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot