Ticker Tape by TradingView
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Navzdory slabé ekonomice a nízké inflaci sníží ČNB sazby opět pouze o 50 bb
Klíčovými událostmi tohoto týdne pro korunový trh budou zasedání České národní banky, ale i amerického Fedu. Tuzemští centrální bankéři dali v minulém týdnu poměrně jasně najevo, že i přes slabou ekonomiku a inflaci na dvouprocentním cíli chtějí pokračovat v pouze pozvolném snižování úrokových sazeb. Na středečním zasedání tedy očekáváme jejich pokles o dalších 50 bb. V USA je situace jiná. Tam ekonomika stejně tak i poptávka zůstává silná a s prvním snížením sazeb tak počítáme nejdříve v červnu. Z ekonomických dat budou tento týden zveřejněny především evropské indikátory sentimentu. Celoevropský PMI by měl zaznamenat další drobné zlepšení, v Německu se ale o rostoucím trendu zatím bohužel hovořit nedá. Tamní PMI pravděpodobně setrvá hluboko v pásmu kontrakce, stejně tak i IFO index podle nás zůstane na nízkých úrovních. S poklesem inflace a obnoveným růstem reálných mezd by se na evropském kontinentu měla mírně zlepšit spotřebitelská nálada.
Fed sazby sníží nejdříve v červnu
Na středečním zasedání České národní banky očekáváme snížení úrokových sazeb o 50 bb a repo sazba by se tak měla dostat na 5,75 %. Původně jsme sice v důsledku nadále slabé ekonomiky a rychlého poklesu inflace na dvouprocentní cíl ČNB očekávali výraznější snížení o 75 bb, po níže zmíněných výrocích centrálních bankéřů z minulého týdne o pokračující preferenci pouze pozvolných kroků jsme naši prognózu změnili. Zdá se, že většina bankovní rady nebude chtít na jednom zasedání snižovat sazby o více než 50 bb. Aktuálně očekáváme snížení o 50 bb mimo již zmíněného březnového zasedání také v květnu, červnu a srpnu. Na všech dalších zasedáních předpokládáme snížení o standardních 25 bb konče březnem 2025, kdy by měla repo sazba dosáhnout politicky neutrální úrovně 3 %. Na konci letošního roku pak očekáváme klíčovou sazbu ČNB ve výši 3,5 %, stejně jako v minulé trajektorii. Kam až tuzemské sazby nakonec klesnou, je ale spojeno s velkou nejistotou. Bankovní rada již několikrát uvedla, že politicky neutrální úroveň vidí výše než na 3 %, které používá sekce měnová při tvorbě prognózy. Pokles sazeb se tak nakonec může zastavit na 3,5 % či dokonce na 4 %. Úrokové sazby pravděpodobně zůstanou vyšší po delší dobu, než by bylo podle prognózy ČNB optimální. To se může projevit v pomalejším oživení české ekonomiky a také v poklesu celkové inflace pod dvouprocentní cíl. Po dvouciferné inflaci v předchozích dvou letech však představitelé ČNB včele s guvernérem Michlem již několikrát uvedli, že by jim tato situace nevadila.
Ve středu zasedá také americký Fed, který ale podle nás ponechá úrokové sazby beze změny. Jejich první snížení očekáváme až v červnu a do konce roku naše prognóza zahrnuje pokles sazeb v souhrnu o 75 bb. Poslední prognóza představitelů Fedu (tzv. dot plot) pro letošní rok rovněž očekává trojí snížení. S ohledem na níže zmíněná data o vývoji inflace (nad odhady skočila nejen ta únorová ale i lednová) a přetrvávající sílu amerického trhu práce by však nově zveřejněná prognóza mohla nakonec obsahovat o jedno snížení méně. V projevu Jeroma Powella lze nadále očekávat důraz na to, že další kroky centrální banky budou podmíněny nově zveřejněnými daty. Rizika jsou nyní vychýlena ve směru pozdějšího snížení než v červnu. Ještě na začátku roku přitom finanční trh zaceňoval 80% šanci na pokles sazeb již na zasedání v tomto týdnu. To jen dokládá, jak překvapivě robustní americká ekonomika zůstává navzdory úrokovým sazbám, které jsou v USA nejvyšší za posledních zhruba 20 let.
V Evropě budou tento týden zveřejněny předstihové indikátory sentimentu za březen v čele s indexy PMI a IFO. Celoevropský PMI by měl potvrdit pokračující postupné zlepšování nálady, kterého jsme byli svědky již v lednu a únoru. Další mírné zlepšení, kompozitní PMI podle našeho odhadu v březnu vzrostl z 49,2 b. na 49,3 b., by mělo souviset hlavně se sektorem služeb (zde odhadujeme nárůst z 50,2 b. na 50,4 b.). Ten by měl těžit z ústupu inflace a s tím souvisejícího obnovení růstu reálných mezd, který by se měl projevit ve zvýšení spotřebitelské poptávky. Rostoucí spotřebitelský sentiment pravděpodobně potvrdí i ukazatel od Evropské komise. PMI ze služeb se pohybuje v pásmu expanze, index mapující vývoj ve zpracovatelském průmyslu by naproti tomu měl stagnovat hluboko v pásmu kontrakce (odhadujeme 46,5 b.). Zatímco ekonomiky Itálie a Španělska, obě s významným podílem služeb na přidané hodnotě, relativně svižně rostou, tak průmyslově orientované Německo koketuje s recesí. Předstihové ukazatele přitom významnější naději na oživení zatím neindikují. Jak PMI, tak i IFO index podle nás v březnu zůstaly na nízkých úrovních (kompozitní PMI na 46,3 b. a celkový IFO index na 85,2 b.), což by mělo korespondovat ze slabými statistikami z tamního průmyslu.
Inflace klesla na cíl ČNB, ta chce ale sazby snižovat pomalu
Uplynulý týden byl bohatý na data z tuzemské ekonomiky. Inflace překvapila mírně nižší hodnotou, když klesla z lednových 2,3 % y/y na rovná 2 % v únoru, zatímco tržní konsensus čekal 2,1 %. ČNB ve své únorové prognóze odhadovala 2,8 % y/y, velká část odchylky od skutečnosti však vznikla již v lednu, kdy došlo k mírnějšímu přecenění, než s jakým centrální banka počítala. Pod prognózou ČNB skončila i jádrová inflace, která ale v únoru zpomalila jen nepatrně z 2,9 % na 2,8 % y/y, oproti centrální bankou očekávaným 3,5 %. Jádrovou inflaci drží nad dvouprocentním cílem oblast služeb, kde ceny v únoru vzrostly o 5,2 % y/y. Ceny zboží naproti tomu zhruba meziročně stagnovaly (+0,2 %). Celkové inflaci na inflační cíl ČNB pomohly především ceny potravin, které byly meziročně nižší o 4,8 %. Poptávka českých domácností v lednu pokračovala v oživení. Maloobchodní tržby bez aut se v reálném vyjádření meziměsíčně zvýšily o 1,0 % a tržby za prodej služeb vzrostly o 0,8 %. V prvním případně jde o čtvrtý meziměsíční nárůst v řadě a v tom druhém o třetí. Navzdory vzestupnému trendu podpořeného obnoveným růstem reálných mezd je ale úroveň spotřebitelské poptávky stále nízká. Lednový výsledek tuzemského průmyslu zklamal. Průmyslová produkce meziměsíčně klesla o výrazných 2,3 % a korigovala tak silný prosincový růst o 2,7 %. Pokles objemu výroby oproti prosinci vykázala nadpoloviční většina sledovaných odvětví včetně automobilového průmyslu, jehož pokles dosáhl 12 % m/m. I tak si výroba aut oproti zbytku průmyslu vede lépe, když má pravděpodobně stále k dispozici část nevyřízených objednávek z předchozích období.
Vývoj koruny více než makroekonomická data ale pravděpodobně ovlivnila vyjádření centrálních bankéřů přicházející před začátkem mediální karantény ČNB. Viceguvernérka Eva Zamrazilová uvedla, že se na březnovém zasedání bude rozhodovat mezi snížením sazeb o 25 bb a 50 bb. Zároveň vyloučila snížení skokového charakteru. Pokračování v opatrném přístupu ve formě pouze postupného snižování úrokových sazeb preferuje také člen bankovní rady ČNB Jan Kubíček. Ten řekl, že v březnu pravděpodobně podpoří snížení sazeb opět o 50 bb. Důvodem pro mírnější pokles sazeb je podle obou nadále rychlý růst cen služeb a rovněž nedávné oslabení koruny, které částečně uvolnilo měnové podmínky. Oba zmínění centrální bankéři dosud patřili k většině bankovní rady, která udávala směr vývoje tuzemských sazeb. Jejich tentokrát velmi konkrétní výroky tak na finančních trzích zavážily a korunové sazby minulý týden mírně vzrostly. Pro zasedání ČNB v tomto týdnu nyní finanční trh zaceňuje snížení sazeb mezi 50 bb a 75 bb, zatímco konsensus analytiků po zmíněných výrocích téměř jednohlasně hovoří pro 50 bb. Na konci letošního roku pak finanční trh vidí repo sazbu mírně nad 3 %. Jestřábí výroky centrálních bankéřů a s tím spojený růst korunových sazeb v konečném důsledku vedly k posílení tuzemské měny, která v mezitýdenním srovnání vůči euru zpevnila o přibližně 0,7 % a její kurz se v pátek dostal pod 25,15 EUR/CZK. Jde o nejsilnější úroveň za poslední zhruba měsíc.
Globální vývoj hrál minulý týden jednoznačně do karet americkému dolaru. V Evropě byl makroekonomický kalendář v podstatě prázdný. Zveřejněny byly pouze lednové statistiky průmyslové produkce z eurozóny. Ta meziměsíčně klesla o 3,2 %. Po zveřejnění výsledků z jednotlivých členských států se však již o významné překvapení nejednalo. Pesimismus kolem dat z evropského průmyslu doplnila revize prosincového růstu, který byl snížen o celý procentní bod na 1,6 % m/m. Vzruch na trhy nakonec nevneslo ani zveřejnění dlouho očekávané revize operačního rámce ECB, která na zásadní změny ve způsobu provádění měnové politiky neukazuje. Hlavními hybateli globálních trhů v minulém týdnu byly cenové statistiky z USA, a to jak o vývoji spotřebitelských, tak i výrobních cen. Celková (3,2 %) i jádrová (3,8 %) inflace za únor skončily v meziročním vyjádření o desetinu nad očekáváním trhu. Stejnou odchylku vykázaly také ceny průmyslových výrobců bez potravin a energií, které v únoru vzrostly o 2,0 % y/y. Americké únorové maloobchodní tržby naopak za tržním očekáváním zaostaly a potvrdily trend chladnoucí i když úrovňově stále vysoké spotřebitelské poptávky. Dolarové sazby ale i tak pod tlakem silnějších cenových statistik v průběhu týdne rostly. Sázky trhu na první snížení sazeb Fedu v červnu tak v průběhu týdne klesly z 85 % na zhruba 60 %. Americký dolar ve výsledku oproti euru v mezitýdenním srovnání posílil o přibližně 0,5 % a jeho kurz se dostal pod 1,0900 EUR/USD.
Autor: Martin Gürtler, Komerční banka
Klíčová slova: Makroekonomická data | Data z tuzemské ekonomiky | Trend | Pokles sazeb | Jan Kubíček | Výroba aut | Odvětví | Zasedání České národní banky | Prognózy | Jádrová inflace | CZK | Rychlý růst cen | Ekonomiky | Bankovní rady ČNB | Prognózy ČNB | Komise | Spotřebitelský sentiment | Korunový trh | Dolar | Komerční banka | Oživení české ekonomiky | Předstihové ukazatele | Ekonomika | FED sazby | Americká ekonomika | Snížení úrokových sazeb | Situace | Spotřebitelská nálada | 3М | Bankovní rada | Trhy | Snižování úrokových sazeb | EUR/CZK | Sentiment | Německo | Bankéři | Tržby | Korunové sazby | Posílení | Rizika | USA | Úrokové sazby | FOREX | Ifo | Indikátory sentimentu | Zasedání ČNB | Expanze | Průmyslová produkce | Naše prognóza | Prodej | Indexy PMI | Práce | Měny | Banky | Měnové podmínky | Člen bankovní rady | Ceny potravin | Člen bankovní rady ČNB | Poptávka | Americký dolar | Vývoj koruny | Prognóza | DOT | Rychlý růst | Sazby | JDE | Kontrakce | Týdenní zpráva | Banka | EUR/USD | ČNB | Nálada | Oslabení | Představitelé ČNB | Předstihové indikátory | TIM | Snížení sazeb | Vice | Růst | Sázky | Dot plot | Repo sazba | Centrální banky | Vývoj | Růst cen | Bod | Ceny zboží | Ceny | Americký Fed | Centrální bankéři | Inflační cíl | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Přecenění | Dolarové sazby | Itálie | Sazby beze změny | Domácnosti | Maloobchodní tržby | Inflace | ECB | Pesimismus | Kurz | Měnové politiky | Konsensus | Eva Zamrazilová | IFO index | Zpráva | Finanční trh | Obnovení růstu | Pokles | Viceguvernérka | Makroekonomický kalendář | Martin Gürtler | USD | Oslabení koruny | Cíl ČNB | Trh | Ukazatele | Index | Ukazatel | Zlepšení | Statistiky | Ceny průmyslových výrobců | Zveřejnění výsledků | EUR | Indexy | Bohatý | Fed | Indikátory | Globální vývoj | Konsensus analytiků | Centrální banka |
Čtěte více
-
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Mezera mezi vývojem v americkém a evropském sektoru služeb se rozšiřuje
Oznámení Bidenova infrastrukturního fiskálního balíku na straně jedné a zpřísňování restriktivních protipandemických opatření v evropských zemích na straně druhé – to byly faktory, které minulý týden upozorňovaly na zvyšující se mezeru mezi vývojem v USA a eurozóně, zejména pokud jde o sektor služeb. A data v tomto týdnu takový trend potvrdí – evropský PMI z nevýrobního sektoru za březen bude zřejmě revidován níže, zatímco včera zveřejněný americký ISM dosáhl historického maxima. Průmyslové statistiky zůstanou solidní, a to i v Evropě. Slušná čísla za únor přinese německý report průmyslové výroby a pozadu by nemusela zůstat ani tuzemská data z průmyslu a potažmo i zahraničního obchodu. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Meziměsíční růst spotřebitelských cen v USA zrychlil, v Česku naopak zpomalil
Inflace v USA v důsledku vyšších cen pohonných hmot na čerpacích stanicích v říjnu v meziměsíčním srovnání pravděpodobně zrychlila. Kromě inflačních dat je ale kalendář v USA i eurozóně víceméně prázdný. Pozornost budou přitahovat americké volby do Sněmovny reprezentantů, kde většinu zřejmě opět získají republikáni. Evropská komise se bude zabývat revizí fiskálních pravidel, jejichž platnost byla nejprve kvůli kovidové krizi a posléze kvůli válce na Ukrajině pozastavena až do konce roku 2023. Kalendář je nabitý v Česku. Meziměsíční pokles zde zřejmě vykáže jak průmyslová výroba, tak i maloobchodní tržby. Své tempo růstu by měly zvolnit i spotřebitelské ceny. Nezaměstnanost pak bude pravděpodobně stagnovat na zářijové úrovni. Polská centrální banka ponechá tento týden podle našeho odhadu sazby beze změny. Trh nicméně počítá s jejich 25bodovým zvýšením. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Možný náznak úvah Fedu o budoucím konci nákupu aktiv
Zasedání Fedu opět ukáže, že úvahy o brzkém konci ultrauvolněné měnové politiky jsou předčasné. Přesto by již mohly zaznít slabé signály o začátku debaty na toto téma. Maloobchod v USA v květnu pravděpodobně klesl v případě tržeb za zboží a vzrostl ve službách. Průmyslová výroba v eurozóně za duben i v USA za květen ukáže pokračování expanze. V ČR bychom před začátkem mediální karantény mohli slyšet další hlasy z ČNB o nastavení měnové politiky. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Naděje na brexit vzrostla, výsledek je nejistý
Evropští lídří budou ve čtvrtek a v pátek diskutovat o brexitu, o agendě EU a o rozpočtu. V návrzích rozpočtu budeme hledat znaky fiskálního uvolnění. Po setkání britského premiéra Johnsona s jeho irským protějškem Varadkarem minulý týden vzrostla naděje na dohodu o brexitu. Intenzivní jednání budou pokračovat, aby bylo možné ve čtvrtek členům EU přednést návrh. Záměrem Borise Johnsona je hlasování o nové dohodě v sobotu na mimořádné schůzi britského parlamentu. Výsledek je zatím krajně nejistý a další odklad velmi pravděpodobný. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Naděje na vakcínu versus přítomnost druhé vlny
Obchodní aktivitu tento týden utlumí svátek Dne díkuvzdání v USA. Nových dat ale nebude málo. Pozornost budou poutat především předstihové indikátory, které vlivem druhé vlny pandemie pravděpodobně klesnou. U nás i ve světě trh sleduje významná jednání o nastavení fiskální politiky. V případě USA jde stimulační balíček, v EU o záchranný plán a v ČR o snižování daní. Náladu nad vodou drží předchozí dobré zprávy o vývoji vakcíny. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Na konci týdne proti sobě zavedou Čína a USA nová cla
Zatímco v Česku bude ve čtvrtek a v pátek volno, globální finanční trhy čekají těžké dny. Potěší je sice report z amerického trhu práce, kroky politiků budou ale i nadále budit obavy. V pátek proti sobě totiž USA a Čína zavedou cla na dovoz zboží shodně ve výši 34 mld. USD. Obchodní bariéry se projevují na důvěře v ekonomikách a to dnes pocítí i český a polský PMI. Naopak spotřebitelé zůstávají v klidu, což potvrdí ve středu čísla z českého maloobchodu. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Nálada spotřebitelů a podnikatelů se dále zlepšuje
Indikátory sentimentu, jejichž velký počet bude tento týden zveřejněn, by měly ukázat na pokračující růst důvěry v další vývoj ekonomik. Týkat by se to mělo spotřebitelů i podnikatelů. Konečný odhad lednové inflace v eurozóně podle nás přinese mírnou revizi z 8,5 % na 8,6 % y/y. Zpřesněné odhady německého a amerického HDP by naopak měly zůstat zhruba beze změny. Zatímco německá ekonomika vlivem slabé spotřeby domácností ve Q4 22 mírně mezičtvrtletně klesla, ta americká svižně rostla. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Na recesi to ve vyspělých zemích nevypadá
Zveřejňované ekonomické indikátory z obou stran Atlantického oceánu vesměs pozitivně překvapují a indikují, že recese se v klíčových ekonomikách nekonají. A data zveřejněná v tomto týdnu tento obrázek potvrdí. I když osobní výdaje Američanů v závěru loňského roku poklesly, příjmová stránka zůstává silná. Předběžný americký HDP za Q4 22 pak ukáže nadpotenciální anualizovaný růst ve výši 2,6 %. Evropské sentiment indikátory odhalí, že recese se spíše vzdaluje, než že by se k ní eurozóna přibližovala. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Nástup druhé vlny koronaviru vede k poklesu ekonomického sentimentu
Se zvyšujícím se a ve většině evropských států také s rekordním počtem nových případů nemoci covid-19 je zřejmé, že její druhá vlna je v plném proudu. To se zcela jistě odrazí v horších datech za čtvrté čtvrtletí. První vlaštovkou by tento týden měly být říjnové indikátory ekonomického sentimentu. Německé a celoevropské PMI ze zpracovatelského průmyslu se pravděpodobně mírně sníží, i nadále však setrvají nad 50 body. V oblasti služeb došlo k výraznějšímu poklesu důvěry již v přechozích měsících a pro říjen se tak očekává stabilita poblíž 50 bodů. Výhled pro další měsíce však moc optimistický není. Pokles s největší pravděpodobností zaznamená i spotřebitelská důvěra v eurozóně. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Návrat k normálu se projeví v datech
Tento týden předstihové indikátory ukáží návrat aktivity v sektoru výroby i služeb a zlepšení spotřebitelské nálady. Na ekonomický obrat ukáží i tvrdá data jako výdaje domácností či objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA. Na pozadí zpráv stále budou figurovat statistiky vývoje počtu nakažených. ČNB pravděpodobně ponechá na středečním zasedání úrokové sazby beze změny. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Nejistý vývoj ekonomik na obou stranách Atlantiku
Důvěra v další vývoj ekonomik v květnu podle našeho odhadu zaznamenala jen nepatrný nárůst. V případě podnikatelského sektoru by tuto informaci měly tento týden potvrdit PMI indikátory a IFO index, v tom spotřebitelském pak hlavně ukazatel od Evropské komise. Měsíční indikátory z reálné ekonomiky za březen ukázaly na překvapivé oslabení výkonu evropské ekonomiky, v USA pak dochází k postupnému chladnutí růstové dynamiky. Zveřejněny tento týden budou zpřesněné odhady HDP za Q1 23 pro Německo a USA. Z globálního úhlu pohledu ale budou finanční trhy sledovat zejména pokračující vývoj kolem zvýšení amerického dluhového stropu a zápis z posledního zasedání Fedu. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Nejvíce nakažených nemocí COVID-19 již je v USA
Fiskální i měnové politiky ruku v ruce přicházely i minulý týden s masivními opatřeními, jejichž razance často překonávala očekávání. Finanční trhy sice zůstaly volatilní, snaha hledat dna na globálních akciových trzích byla markantní. Klíčové nyní budou rychlost a detaily implementace opatření, zejména na straně vlád. Ekonomický kalendář začíná postupně nabízet data ovlivněná pandemií COVID-19. Zatímco březnový PMI z Číny se po únorovém propadu odrazí zpět nad 50 bodů, březnové indikátory důvěry z Evropy i čísla z německého či amerického trhu práce budou naopak prvními, které ukáží v těchto regionech první ekonomické dopady pandemie. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Německá ekonomika na pokraji recese
Americká inflace o dvě desetiny zrychlila, na očekávaném snižování sazeb Fedu to však nic nemění. Největší ekonomika eurozóny se opět pohybuje na hraně recese, když ve druhém čtvrtletí zřejmě vykázala pokles. To se podepisuje i na slabším růstu eurozóny. Ve druhé polovině roku očekáváme mírné oživení, rizika jsou však značná. Tuzemská inflace nepolevuje ani v červenci, když podle nás ještě o desetinu zrychlila. Růst ekonomiky však zůstává na svých předchozích tempech růstu. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Německou ekonomiku na začátku roku podpořila domácí poptávka
Tento týden přinese zejména indikátory o vývoji německé ekonomiky. Finální odhad HDP by měl potvrdit její mezičtvrtletní nárůst o 0,2 % v prvním čtvrtletí, ke kterému přispělo uvolnění protiepidemických restrikcí a s tím spojené oživení domácí poptávky. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Německo vloni vykázalo reálný pokles ekonomiky
Finální čísla prosincové inflace z Německa i eurozóny potvrdí vzestup meziroční dynamiky v závěru loňského roku. Data z reálné ekonomiky ale příliš povzbudivá nebudou. Obáváme se výrazného listopadového poklesu průmyslové produkce v eurozóně, německá ekonomika pak za celý loňský rok podle nás poklesla o 0,4 %. Lednový ZEW index příliš naděje na rychlé zlepšování situace v Německu nepřinese. Naopak ze Spojených států očekáváme robustní data v podobě prosincových maloobchodních tržeb. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Německý průmysl zůstává v recesi
Americká data o spotřebě potvrdí náš výhled, že Fed letos už se zvyšováním sazeb skončil. Z politických událostí čekáme na další kroky ohledně brexitu. Termín vystoupení se blíží a vůbec není jasné, kam celý proces směřuje. Zápis ze zasedání ECB by zato mělo jasně ukázat, že sazby míří k dlouhodobé stabilitě. Data z německého průmyslu to jen potvrdí. Zato směřování domácí míry úspor je jasné, míří nahoru s tím, jak domácnosti vnímají rostoucí nejistoty. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Nepatrný růst ekonomiky eurozóny v Q1 následován výraznějším oživením
Dnes zveřejněná březnová průmyslová produkce v eurozóně by měla potvrdit hluboký pokles o 4,1 % m/m v souladu s již zveřejněnými národními statistikami. V týdnu se dočkáme zpřesněného odhadu HDP v eurozóně, který podle nás nic nezmění na nepatrném růstu o 0,1 % q/q v Q123. Ve stejný den bude zveřejněn výkon regionálních ekonomik v prvním letošním čtvrtletí dle předběžných odhadů HDP. Makroekonomický kalendář na druhé straně Atlantiku nabídne americké maloobchodní tržby a průmyslovou výrobu. V obou zmíněných případech čekáme v dubnu meziměsíční nárůst. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Nízká inflace donutí ECB rozšířit pandemický program, tento týden to ale nebude
Světovému kalendáři bude dominovat zasedání Evropské centrální banky. Odhad růstu HDP pro Q3 může ECB revidovat směrem nahoru, inflační výhled bude ale chmurný. Euru tak čtvrteční zasedání zřejmě neprospěje. Ve Spojených státech spotřebitelské ceny i ceny průmyslových výrobců pravděpodobně uberou na tempu. To bude platit i pro českou inflaci, která v srpnu zřejmě stagnovala. Výsledky českého průmyslu by naopak měly ukázat solidní růst. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Nižší srovnávací základna zrychlí českou inflaci
Ve Spojených státech bude tento týden zveřejněn deficit zahraničního obchodu. Ten se zřejmě v důsledku růstu importů v září výrazně prohloubil. Značná část zboží pravděpodobně skončila v zásobách, což pomohlo americké ekonomice v Q3 k téměř pětiprocentnímu mezikvartálnímu anualizovanému růstu. V eurozóně bude pozornost patřit německé průmyslové produkci za září. Ta podle našeho odhadu meziměsíčně rostla. Naopak výstup českého průmyslu v září ve srovnání s předchozím měsícem o další více než jedno procento poklesl. Podíl českých nezaměstnaných osob v říjnu stagnoval. Klíčovou událostí pak bude páteční zveřejnění domácí inflace. Ta by měla stoupnout na 8,4 % z 6,9 % v září. Důvodem bude vliv nižší srovnávací základny související s loňským zavedením energetického úsporného tarifu. Nebýt tohoto čistě statistického efektu, inflace by podle našeho odhadu byla o 2 až 3 procentní body nižší. Polská centrální banka na svém středečním zasedání ponechá podle kolegů z SG sazby beze změny. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Nová data podpoří jestřábí postoj Fedu i ECB
Zpřesněný odhad tuzemského HDP za první čtvrtletí podle nás potvrdí růst ekonomiky o 0,7 % q/q a 3,6 % y/y, nově však nabídne i jeho strukturu. V eurozóně budou tento týden zveřejněna poslední důležitá makrodata před nadcházejícím zasedání ECB 9. června. Očekáváme, že inflace v eurozóně v květnu dosáhla nového rekordu, přičemž ekonomická důvěra se lehce zhoršila. Data ze zámoří by měla celkově stále indikovat dobrou kondici tamní ekonomiky a podpořit trend utahování měnové politiky. Trhy budou sledovat také závěry plánovaného zasedání Evropské rady, na kterém se bude mimo jiné probírat i šestý balíček sankcí, který cílí na postupné odstřižení EU od ruské ropy.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Technická analýza v praxi: Obchodování formace vlajka (2. část)
Investování do REIT: Dělení REITs podle typu nemovitostí – 2. část (4. díl)
Smart Money Trading: Denní cyklus - One Way (21. díl)
Novinky v prop tradingu od RebelsFunding: Výhodnější podmínky pro úspěšné obchodování
Rubl je druhou nejstarší měnou světa: Cesta od Petra Velikého po bankrot, který nepřichází
Technická analýza v praxi: Obchodování formace vlajka (1. část)
Predikce finančních trhů 2025: Akcie, komodity a kryptoměny - nic neroste do nebes
Velká tržní předpověď pro rok 2025
Platforma RF-Trader od RebelsFunding – tohle je budoucnost tradingu
Larry Williams: Jak obchodují nejlepší tradeři všech dob
Technická analýza v praxi: Obchodování formace vlajka (2. část)
Investování do REIT: Dělení REITs podle typu nemovitostí – 2. část (4. díl)
Smart Money Trading: Denní cyklus - One Way (21. díl)
Novinky v prop tradingu od RebelsFunding: Výhodnější podmínky pro úspěšné obchodování
Rubl je druhou nejstarší měnou světa: Cesta od Petra Velikého po bankrot, který nepřichází
Technická analýza v praxi: Obchodování formace vlajka (1. část)
Predikce finančních trhů 2025: Akcie, komodity a kryptoměny - nic neroste do nebes
Velká tržní předpověď pro rok 2025
Platforma RF-Trader od RebelsFunding – tohle je budoucnost tradingu
Larry Williams: Jak obchodují nejlepší tradeři všech dob
Denní kalendář událostí
Na Novém Zélandu index služeb BusinessNZ
Průzkum Business Outlook od Bank of Canada
V USA výrobní index PMI a PMI za služby
V Británii výrobní index PMI a PMI za služby
V eurozóně výrobní index PMI a PMI za služby
V Německu výrobní index PMI a PMI za služby
Ve Francii výrobní index PMI a PMI za služby
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V USA prodeje existujících domů
Prezidentka ECB Christine Lagarde
Na Novém Zélandu index služeb BusinessNZ
Průzkum Business Outlook od Bank of Canada
V USA výrobní index PMI a PMI za služby
V Británii výrobní index PMI a PMI za služby
V eurozóně výrobní index PMI a PMI za služby
V Německu výrobní index PMI a PMI za služby
Ve Francii výrobní index PMI a PMI za služby
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V USA prodeje existujících domů
Prezidentka ECB Christine Lagarde
Tradingové analýzy a zprávy
Forex: Japonský jen na forexovém trhu posiluje, investoři čekají zvýšení úroků
Komodity: Ropa dnes po vyhlášení Trumpových plánů v energetice zlevňuje
Pražská burza pošesté v řadě posílila, k růstu jí pomohl Colt a VIG
Forex: Koruna dál posiluje k dolaru i euru, reaguje na vývoj na světových trzích
Moody's: Příměří v Pásmu Gazy pomůže ratingu Izraele
Forex sentiment 21.1.2025
Swingové obchodování AUD/USD 21.1.2025
Swingové obchodování GBP/JPY 21.1.2025
Swingové obchodování USD/CAD 21.1.2025
Intradenní Price Action patterny na bitcoinu 21.1.2025
Forex: Japonský jen na forexovém trhu posiluje, investoři čekají zvýšení úroků
Komodity: Ropa dnes po vyhlášení Trumpových plánů v energetice zlevňuje
Pražská burza pošesté v řadě posílila, k růstu jí pomohl Colt a VIG
Forex: Koruna dál posiluje k dolaru i euru, reaguje na vývoj na světových trzích
Moody's: Příměří v Pásmu Gazy pomůže ratingu Izraele
Forex sentiment 21.1.2025
Swingové obchodování AUD/USD 21.1.2025
Swingové obchodování GBP/JPY 21.1.2025
Swingové obchodování USD/CAD 21.1.2025
Intradenní Price Action patterny na bitcoinu 21.1.2025
Blogy uživatelů
Praktická ukázka: Tentokrát to bylo těsný
Trump je zpět: Co čeká investory?
Měnový pár GBP/CHF: Analýzy více časových rámců (D1 až H1 TF)
Přijde druhá vlna automatizace obchodních systémů?
8 tipů, jak získat prop trading účet
INVESTIČNÍ GLOSA: Dobrá akcie a dobrá firma jsou dvě různé věci. Výsledky za rok 2024 to ukazují
Jak americký prezident ovlivňuje akciový trh?
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry EUR/USD a GBP/CAD
Index S&P 500 se odrazil výše a čeká se na Trumpa
5 způsobů, jak čelit stresu při tradingu
Praktická ukázka: Tentokrát to bylo těsný
Trump je zpět: Co čeká investory?
Měnový pár GBP/CHF: Analýzy více časových rámců (D1 až H1 TF)
Přijde druhá vlna automatizace obchodních systémů?
8 tipů, jak získat prop trading účet
INVESTIČNÍ GLOSA: Dobrá akcie a dobrá firma jsou dvě různé věci. Výsledky za rok 2024 to ukazují
Jak americký prezident ovlivňuje akciový trh?
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry EUR/USD a GBP/CAD
Index S&P 500 se odrazil výše a čeká se na Trumpa
5 způsobů, jak čelit stresu při tradingu
Forexové online zpravodajství
FX Strategie
Pokračující optimismus na Wall Street
Analytici: Trumpova politika bude nutit automobilky z Evropy k přesunu do USA
Výroba aut loni v ČR stoupla o 3,9 % na rekordních 1,453 milionu vozů
Čeští výrobci by mohli po nástupu Trumpa stále více uvažovat o výrobě v USA
Asi 31.000 klientů Sberbank CZ si nevyzvedlo pojištěné vklady za 258 mil. Kč
Denní shrnutí: Wall Street prodlužuje býčí moment po první seanci pod Trumpovým vedením 🗽
Netflix roste o 1,5 % před dnešním zveřejněním výsledků 📊 Jaká jsou očekávání Wall Street?
Adidas hlásí vysoké prázdninové zisky podpořené prodejem tenisek
Společnost First Solar uděluje profesuru na posílení výzkumu kritických energetických materiálů
FX Strategie
Pokračující optimismus na Wall Street
Analytici: Trumpova politika bude nutit automobilky z Evropy k přesunu do USA
Výroba aut loni v ČR stoupla o 3,9 % na rekordních 1,453 milionu vozů
Čeští výrobci by mohli po nástupu Trumpa stále více uvažovat o výrobě v USA
Asi 31.000 klientů Sberbank CZ si nevyzvedlo pojištěné vklady za 258 mil. Kč
Denní shrnutí: Wall Street prodlužuje býčí moment po první seanci pod Trumpovým vedením 🗽
Netflix roste o 1,5 % před dnešním zveřejněním výsledků 📊 Jaká jsou očekávání Wall Street?
Adidas hlásí vysoké prázdninové zisky podpořené prodejem tenisek
Společnost First Solar uděluje profesuru na posílení výzkumu kritických energetických materiálů
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Technická analýza páru GBP/USD na 13. dubna 2023
Analýza a obchodní tipy pro pár USD/JPY na 10. října
Technická analýza intradenního cenového vývoje komoditního aktiva zlato, úterý, 26. března 2024
BREAKING: Euro zaznamenalo len malú reakciu na zasadanie ECB
Fitch: USA můžeme vzít „AAA“ rating příští rok, jako jediní nemají plán ozdravění financí
Týden na měnách: Silný trh práce - silný dolar
Technická analýza páru GBP/USD na 13. června 2022
Inflace se drží nad třemi procenty. Na spořicích účtech se tak vyplatí nechávat jen nutnou rezervu
Rozbřesk: Ekonomika eurozóny v útlumu
BREAKING: Bank of Canada ponechává úrokové sazby beze změny 📌
Technická analýza páru GBP/USD na 13. dubna 2023
Analýza a obchodní tipy pro pár USD/JPY na 10. října
Technická analýza intradenního cenového vývoje komoditního aktiva zlato, úterý, 26. března 2024
BREAKING: Euro zaznamenalo len malú reakciu na zasadanie ECB
Fitch: USA můžeme vzít „AAA“ rating příští rok, jako jediní nemají plán ozdravění financí
Týden na měnách: Silný trh práce - silný dolar
Technická analýza páru GBP/USD na 13. června 2022
Inflace se drží nad třemi procenty. Na spořicích účtech se tak vyplatí nechávat jen nutnou rezervu
Rozbřesk: Ekonomika eurozóny v útlumu
BREAKING: Bank of Canada ponechává úrokové sazby beze změny 📌
Blogy uživatelů
Bitcoin pred silným pohybom
Jak se stát úspěšným traderem: První kroky k profesionální kariéře
Technická analýza měnových párů EUR/USD, USD/CAD a GBP/JPY
My lenoši - motor pokroku
Komoditný výhľad na posledný kvartál roku 2020
Viry, panika, karanténa a trading
Co to je forex?
Nejlepší postupy pro stop-loss a take-profit
Technická analýza kryptoměn: BTC a LINK
Měnový pár AUD/NZD - Kombinovaná analýza týdenního grafu
Bitcoin pred silným pohybom
Jak se stát úspěšným traderem: První kroky k profesionální kariéře
Technická analýza měnových párů EUR/USD, USD/CAD a GBP/JPY
My lenoši - motor pokroku
Komoditný výhľad na posledný kvartál roku 2020
Viry, panika, karanténa a trading
Co to je forex?
Nejlepší postupy pro stop-loss a take-profit
Technická analýza kryptoměn: BTC a LINK
Měnový pár AUD/NZD - Kombinovaná analýza týdenního grafu
Vzdělávací články
Technická analýza pro začátečníky: Jak analyzovat grafy krok za krokem
Jak vypadá den profesionálního tradera?
Ekonomická teorie a realita
Nejdůležitější události: Na co se připravit v roce 2025?
Vítejte ve světě inovativního tradingu!
Umělá inteligence (AI) v tradingu: Praktické využití pro tradery
ICT trading - Smart Money strategie (1. díl)
Smart Money Concepts (SMC) - obchodování podle velkých hráčů (2. díl)
Technická analýza v praxi: Obchodování formace vlajka (2. část)
Smart Money Trading: Denní cyklus - One Way (21. díl)
Technická analýza pro začátečníky: Jak analyzovat grafy krok za krokem
Jak vypadá den profesionálního tradera?
Ekonomická teorie a realita
Nejdůležitější události: Na co se připravit v roce 2025?
Vítejte ve světě inovativního tradingu!
Umělá inteligence (AI) v tradingu: Praktické využití pro tradery
ICT trading - Smart Money strategie (1. díl)
Smart Money Concepts (SMC) - obchodování podle velkých hráčů (2. díl)
Technická analýza v praxi: Obchodování formace vlajka (2. část)
Smart Money Trading: Denní cyklus - One Way (21. díl)
Tradingové analýzy a zprávy
Eurostat: Inflace v eurozóně zrychlila na 2,6 procenta
České akcie zaznamenaly v únoru nejhorší měsíc za téměř dva roky
Trumpův návrat vede západní firmy k přehodnocení postoje k Rusku
Forex: EUR/USD pokračuje v růstu
Zlato - Intradenní výhled 12.11.2019
Nejsilnější a nejslabší měny 3.5.2017
Musk podle FT hledá, jak dosáhnout odchodu britského premiéra
Ropa WTI - Intradenní výhled 28.6.2019
Index Russell 2000 - Intradenní výhled 24.9.2024
Obchodujeme kryptoměny: ETH/USD (Ethereum) - technická analýza 16.1.2023
Eurostat: Inflace v eurozóně zrychlila na 2,6 procenta
České akcie zaznamenaly v únoru nejhorší měsíc za téměř dva roky
Trumpův návrat vede západní firmy k přehodnocení postoje k Rusku
Forex: EUR/USD pokračuje v růstu
Zlato - Intradenní výhled 12.11.2019
Nejsilnější a nejslabší měny 3.5.2017
Musk podle FT hledá, jak dosáhnout odchodu britského premiéra
Ropa WTI - Intradenní výhled 28.6.2019
Index Russell 2000 - Intradenní výhled 24.9.2024
Obchodujeme kryptoměny: ETH/USD (Ethereum) - technická analýza 16.1.2023
Témata v diskusním fóru
EUR/CAD
Admiral Markets
Makroekonomické faktory - fiskální politika (6. díl)
Obchodujte podle faktů, ne podle dojmů
Nudíte se?
Prečo je náročné uspieť na Forexe?
Švýcarský frank se vrací na scénu
Využijte ve svém obchodování Renko grafy
Výpočet velikosti pozice pro MT5
Price Action Trading Jakuba Hodana
EUR/CAD
Admiral Markets
Makroekonomické faktory - fiskální politika (6. díl)
Obchodujte podle faktů, ne podle dojmů
Nudíte se?
Prečo je náročné uspieť na Forexe?
Švýcarský frank se vrací na scénu
Využijte ve svém obchodování Renko grafy
Výpočet velikosti pozice pro MT5
Price Action Trading Jakuba Hodana
Odborná literatura
Krotitelé trhů - Inspirujte se příběhy George Sorose, Warrena Buffetta a Paula Volckera
Krotitelé trhů - Inspirujte se příběhy George Sorose, Warrena Buffetta a Paula Volckera
Forex brokeři