Čtvrtek 31. října 2024 00:44
reklama
SAB Finance
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
eightcap trade smarter

Týdenní zpráva z FOREX trhu: Nejistý vývoj ekonomik na obou stranách Atlantiku

22.05.2023 07:51  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Důvěra v další vývoj ekonomik v květnu podle našeho odhadu zaznamenala jen nepatrný nárůst. V případě podnikatelského sektoru by tuto informaci měly tento týden potvrdit PMI indikátory a IFO index, v tom spotřebitelském pak hlavně ukazatel od Evropské komise. Měsíční indikátory z reálné ekonomiky za březen ukázaly na překvapivé oslabení výkonu evropské ekonomiky, v USA pak dochází k postupnému chladnutí růstové dynamiky. Zveřejněny tento týden budou zpřesněné odhady HDP za Q1 23 pro Německo a USA. Z globálního úhlu pohledu ale budou finanční trhy sledovat zejména pokračující vývoj kolem zvýšení amerického dluhového stropu a zápis z posledního zasedání Fedu.

Indikátory sentimentu vzrostou jen mírně

Výhled dalšího vývoje evropské ekonomiky se mírně zhoršil. Březnová data průmyslové produkce a maloobchodních tržeb ukazují, že závěr prvního čtvrtletí byl ve znamení slabého výkonu ekonomiky eurozóny. Tento týden přinese řadu předstihových indikátorů sentimentu. PMI za květen by v případě Německa i celé eurozóny měly podle nás vzrůst jen nepatrně, a to pokud jde o zpracovatelský průmysl i služby. Průmyslový PMI však nadále zůstane kvůli vlivu zkracujících se dodavatelských lhůt pod 50 body. Rizikem je zde především možné zhoršení složky hodnotící stav nových průmyslových objednávek (či s tím související horší výhled pro výrobu a zaměstnanost), když v Německu se jejich počet v březnu meziměsíčně propadl o výrazných 10,7 %. V případě služeb by naopak měl PMI po předchozím výrazném nárůstu setrvat vysoko nad 50 b. Naše očekávání mírného nárůstu PMI z průmyslu jsou v souladu s tržním konsensem, u služeb je však trh pesimističtější, když vnímá riziko možného snížení tamního PMI. My i trh očekáváme pokračující zlepšování spotřebitelského sentimentu. Týkat by se to mělo jak hlavního celoevropského ukazatele od Evropské komise za květen, tak i výhledu německé spotřebitelské důvěry od společnosti GfK pro červen. Evropská spotřebitelská důvěra sice i tak zůstane pod dlouhodobým průměrem, k jejímu dalšímu zlepšení by ale měl nadále přispívat zejména pozitivní efekt plynoucí z odeznění obav z hospodářských dopadů energetické krize. Příjmová situace evropských domácností je navíc podle dostupných dat příznivá, k čemuž pomáhá vysoký stav nahromaděných úspor z doby pandemie, stejně tak i nadále uvolněná fiskální politika. Růst nominálních mezd navíc postupně zrychluje.

Zveřejněn tento týden bude i zpřesněný odhad německého HDP a květnový IFO index. Oproti původně udávané mezičtvrtletní stagnaci tamní ekonomiky v Q1 23 očekáváme nepatrnou vzestupnou revizi na +0,1 % q/q. Za slabým výsledkem německé ekonomiky podle našeho odhadu stála hlavně klesající spotřeba domácností. Z hlediska dalšího vývoje německé ekonomiky bude sledován především květnový IFO index. I ten by měl podle našeho odhadu vzrůst, avšak i zde zůstane pod dlouhodobým průměrem. IFO index na rozdíl například od níže zmíněno ZEW indexu tolik nereflektuje vývoj na akciových trzích, a tedy i zvýšené obavy z bankovní krize. Trh je ovšem pesimističtější a předpokládá mírný pokles IFO indexu.

Zpřesněného odhadu HDP se dočkají také v USA, kde bude zveřejněn i zápis z posledního zasedání Fedu. V centru pozornosti ale zůstanou zejména jednání kolem zvýšení dluhového stropu a z toho plynoucí dopady na americkou fiskální politiku. V případě zápisu z minulého zasedání Fedu bude za pozornost stát, s jakou vahou se v diskuzích centrálních bankéřů objevují stále vesměs proinflační data z americké ekonomiky a jak moc v nich naopak rezonují obavy z dopadů bankovní krize. Fed svou komunikací po minulém zasedání sice naznačil možné přerušení cyklu zvyšování úrokových sazeb, jejich další růst však úplně nevyloučil. Šance na další zvýšení sazeb existuje i podle níže uvedených výroků představitelů Fedu z minulého týdne. My si ale prozatím myslíme, že sazby na červnovém zasedání zůstanou beze změny. Stejně tak i finanční trh aktuálně dává červnovému zvýšení sazeb šanci ve výši ani ne 20 %. Zpřesněný odhad americké ekonomiky by měl podle nás pouze potvrdit mezičtvrtletní nárůst tamního HDP ve Q1 23 o 1,1 % anualizovaně.

Dolar je nejsilnější za poslední dva měsíce

Nově zveřejněná data o vývoji ekonomiky USA v minulém týdnu vesměs pozitivně překvapila, a to v prostředí jestřábích signálů z Fedu a rýsující se dohody ohledně zvýšení amerického dluhového stropu. Dubnová čísla celkových maloobchodních tržeb sice v USA zklamala, když došlo k jejich meziměsíčnímu zvýšení pouze o 0,4 %, zatímco se očekával nárůst o 0,8 %. Tržby bez prodejů aut se však vyvíjely plně v souladu s očekáváními (+0,4 % m/m) a v případě tzv. kontrolní skupiny byla očekávání analytiků dokonce výrazně překonána (+0,7 % m/m oproti predikovaným +0,4 %). Právě výsledek kontrolní skupiny, tedy tržeb nezahrnujících běžně volatilní prodeje v oblasti stravování, aut, pohonných hmot a stavebních materiálů (vliv zde měly i klesající ceny některých těchto položek, když americké tržby jsou sledovány v nominálním vyjádření), je směrodatný pro vývoj spotřeby domácností. Po očištění o vliv cen zůstaly celkové maloobchodní prodeje v USA v dubnu zhruba beze změny, zatímco kontrolní skupina zaznamenala růst o 0,3 % m/m. Reálné maloobchodní tržby se tak postupně shora přibližují předpandemickému vývojovému trendu. Jejich úroveň tedy podle posledních čísel sice zůstává vysoká, dynamika však postupně slábne. Zveřejněn byl minulý týden také dubnový vývoj americké průmyslové produkce. Ta meziměsíčně vzrostla o 0,5 % oproti očekáváné stagnaci, významně směrem dolů byl však revidován údaj za březen. Dubnový růst byl z velké části tažen vyšší produkcí aut. Celkově lze vývoj americké průmyslové produkce v dosavadním průběhu roku hodnotit jako spíše slabší.

Dolarové úrokové sazby minulý týden rostly, což pomohlo americké měně k posílení. Přispěla k tomu jestřábí vyjádření představitelů americké centrální banky. Pozornost finančních trhů upoutalo především vyjádření šéfky dallaského Fedu Lorie Loganové. Ta uvedla, že stabilita úrokových sazeb na dalším červnovém zasedání není jistá, když zatím podle ní nedošlo k dostatečnému poklesu jádrové inflace, a trh práce, jehož napjatost potvrdily i poslední počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (242 tis.), nadále vytváří tlaky na růst mezd. Finanční trhy s povděkem kvitovaly také posun v jednáních týkajících se zvýšení amerického dluhového stropu. V mezitýdenním srovnání tak dolar oproti euru v průběhu uplynulého týdne zpevnil o necelého půl procenta a dostal se k hladině 1,0800 EUR/USD. Jeho kurz byl tak nejsilnější za poslední zhruba dva měsíce.

Ekonomika eurozóny v prvním letošním čtvrtletí nepatrně rostla, německý ZEW index však ukázal na zvyšující se pesimismus ohledně dalšího vývoje. Zpřesněný odhad HDP eurozóny za Q1 23 potvrdil jeho mezičtvrtletní růst o 0,1 %. Struktura vývoje HDP dosud známa není. Březnová data průmyslové produkce byla velmi slabá. Průmysl v eurozóně se totiž meziměsíčně propadl o výrazných 4,1 %. Významně se ale na tom podílelo Irsko (zde produkce klesla o 26 % m/m), jehož data běžně vykazují vyšší míru volatility. Výrazně se ale výkon průmyslu snížil i v Německu (o 3,1 % m/m) a pozvolnější pokles zaznamenaly také Francie a Itálie. I tak ale díky poměrně silnému růstu v lednu a únoru průmyslová produkce za celou eurozónu v Q1 23 zhruba stagnovala. Rostoucí skepsi investorů a analytiků ohledně dalšího vývoje evropské ekonomiky indikoval německý ZEW index za květen. Ten ve složce očekávání pro následujícího půl roku vykázal další pokles (o poznání výraznější, než s jakým se počítalo), a to na nejnižší úroveň od začátku letošního roku. Fundamentální tlaky na růst spotřebitelských cen pramenící z utaženého trhu práce nicméně v evropské ekonomice nadále přetrvávají. Podle dat ECB totiž jádrová inflace v sezonně očištěném meziměsíčním vyjádření v dubnu zrychlila na 0,58 % (anualizovaně na 7 %) z březnových 0,36 %. Ačkoliv tedy v meziročním vyjádření došlo k nepatrnému zvolnění z 5,7 % na 5,6 %, nelze vyloučit, že v květnu či červnu jádrová inflace opět zrychlí a dosáhne nového rekordu.

Ceny v tuzemském výrobním sektoru nadále klesaly, ve službách ale pokračovaly ve svižném růstu. Česká koruna pod vlivem globálních faktorů mírně oslabila. Ceny průmyslových výrobců v dubnu v průměru klesly meziměsíčně o 1,2 %, zatímco ceny zemědělských výrobců se snížily o 3,3 %. V obou případech tak šlo o obdobné tempo, kterým se ceny snižovaly v březnu. Pokles cen v průmyslu byl přitom rozprostřen mezi větší počet odvětví. Na nižší ceny průmyslníků a zemědělců působí nižší náklady v čele s levnějšími energiemi. Ty v dubnu klesaly již třetí měsíc v řadě a během této doby se snížily v souhrnu o 8 %. Pokračoval tak postupný přeliv výrazně nižších velkoobchodních cen energií, které se vrátily na předválečné úrovně, do těch pro koncové zákazníky. Diametrálně odlišná byla situace u cen tržních služeb pro podniky. Jejich růst pokračoval rychlým meziměsíčním tempem (v dubnu +1,4 %). Tyto ceny jsou více napojeny na stav tuzemské ekonomiky, a především pak na velmi napjatý trh práce. Významná je v tomto ohledu i skutečnost, že poptávka po službách klesla v tuzemské ekonomice oproti poptávce po zboží výrazně méně. Kurz české koruny byl ale primárně v minulém týdnu ovlivněn slábnoucím eurem. Koruna tak ve výsledku v mezitýdenním srovnání oslabila o přibližně 0,7 % nad 23,75 EUR/CZK.

Autor: Martin Gürtler, Komerční banka

Klíčová slova: EUR/USD | Martin Gürtler | Růst spotřebitelských cen | Index | ZEW | Kurz české koruny | Vývoj na akciových trzích | Americké centrální banky | Jádrová inflace | Ekonomiky | Uvolněná fiskální politika | Vývoj | Fiskální politika | Šance | Německý ZEW index | HDP eurozóny | Dolar | Další vývoj | ZEW index | Situace | Sazby | Komerční banka | CZK | Průmysl v eurozóně | Evropská spotřebitelská důvěra | Další pokles | Zápis z posledního zasedání | Reálné ekonomiky | Očekávání | USA | Úrokové sazby | Proinflační | FOREX | Zveřejněná data | HDP | Spotřeba domácností | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti | Koruna | Práce | Maloobchodní prodeje | Ekonomiky eurozóny | Zvýšení dluhového stropu | Česká koruna | Důvěra | Pozornost finančních trhů | Fed | Průmysl | Ekonomika | Stabilita úrokových sazeb | Energetické krize | Spotřebitelská důvěra | Růst mezd | Odhady HDP | Posílení | | Finanční trhy | Ukazatele | Výhled | Volatilní | České koruny | Německé ekonomiky | Itálie | Tržby | Žádosti o podporu | Zpracovatelský průmysl | Irsko | EUR/CZK | Výkon průmyslu | Evropské ekonomiky | Banky | Indikátory | Ekonomika eurozóny | Stabilita | Ceny průmyslových výrobců | Březnová data | Francie | Trh | Další růst | Politika | Volatility | Trh práce | Ceny zemědělských výrobců | Oslabení | Trhy | Kurz | Společnosti | Zápis z posledního zasedání Fedu | Počty nových žádostí o podporu | Finanční trh | Očekávání analytiků | ECB | Indikátory sentimentu | Zpráva | Odhad HDP | Komise | Průmyslová produkce | Bankovní krize | Vice | Riziko | Poptávka | Zasedání Fedu | Ukazatel | Vyjádření představitelů | TIM | Maloobchodní tržby | Zlepšení | Ifo | Centrální banky | Týdenní zpráva | GfK | Banka | Růst | Dolarové úrokové sazby | Pozornost | Inflace | Německo | Pandemie | Zvyšování úrokových sazeb | JDE | Data z americké ekonomiky | Pesimismus | USD | Pokles | Zpřesněný odhad | Podniky | Zaměstnanost | Pokles cen | Ceny | Dubnová čísla | Týdenní zpráva z FOREX trhu | EUR | Krize | Zvýšení sazeb | IFO index | Domácnosti | Odvětví | Americké ekonomiky |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Meziměsíční růst spotřebitelských cen v USA zrychlil, v Česku naopak zpomalil
    Inflace v USA v důsledku vyšších cen pohonných hmot na čerpacích stanicích v říjnu v meziměsíčním srovnání pravděpodobně zrychlila. Kromě inflačních dat je ale kalendář v USA i eurozóně víceméně prázdný. Pozornost budou přitahovat americké volby do Sněmovny reprezentantů, kde většinu zřejmě opět získají republikáni. Evropská komise se bude zabývat revizí fiskálních pravidel, jejichž platnost byla nejprve kvůli kovidové krizi a posléze kvůli válce na Ukrajině pozastavena až do konce roku 2023. Kalendář je nabitý v Česku. Meziměsíční pokles zde zřejmě vykáže jak průmyslová výroba, tak i maloobchodní tržby. Své tempo růstu by měly zvolnit i spotřebitelské ceny. Nezaměstnanost pak bude pravděpodobně stagnovat na zářijové úrovni. Polská centrální banka ponechá tento týden podle našeho odhadu sazby beze změny. Trh nicméně počítá s jejich 25bodovým zvýšením.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Možný náznak úvah Fedu o budoucím konci nákupu aktiv
    Zasedání Fedu opět ukáže, že úvahy o brzkém konci ultrauvolněné měnové politiky jsou předčasné. Přesto by již mohly zaznít slabé signály o začátku debaty na toto téma. Maloobchod v USA v květnu pravděpodobně klesl v případě tržeb za zboží a vzrostl ve službách. Průmyslová výroba v eurozóně za duben i v USA za květen ukáže pokračování expanze. V ČR bychom před začátkem mediální karantény mohli slyšet další hlasy z ČNB o nastavení měnové politiky.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Naděje na brexit vzrostla, výsledek je nejistý
    Evropští lídří budou ve čtvrtek a v pátek diskutovat o brexitu, o agendě EU a o rozpočtu. V návrzích rozpočtu budeme hledat znaky fiskálního uvolnění. Po setkání britského premiéra Johnsona s jeho irským protějškem Varadkarem minulý týden vzrostla naděje na dohodu o brexitu. Intenzivní jednání budou pokračovat, aby bylo možné ve čtvrtek členům EU přednést návrh. Záměrem Borise Johnsona je hlasování o nové dohodě v sobotu na mimořádné schůzi britského parlamentu. Výsledek je zatím krajně nejistý a další odklad velmi pravděpodobný.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Naděje na vakcínu versus přítomnost druhé vlny
    Obchodní aktivitu tento týden utlumí svátek Dne díkuvzdání v USA. Nových dat ale nebude málo. Pozornost budou poutat především předstihové indikátory, které vlivem druhé vlny pandemie pravděpodobně klesnou. U nás i ve světě trh sleduje významná jednání o nastavení fiskální politiky. V případě USA jde stimulační balíček, v EU o záchranný plán a v ČR o snižování daní. Náladu nad vodou drží předchozí dobré zprávy o vývoji vakcíny.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Na konci týdne proti sobě zavedou Čína a USA nová cla
    Zatímco v Česku bude ve čtvrtek a v pátek volno, globální finanční trhy čekají těžké dny. Potěší je sice report z amerického trhu práce, kroky politiků budou ale i nadále budit obavy. V pátek proti sobě totiž USA a Čína zavedou cla na dovoz zboží shodně ve výši 34 mld. USD. Obchodní bariéry se projevují na důvěře v ekonomikách a to dnes pocítí i český a polský PMI. Naopak spotřebitelé zůstávají v klidu, což potvrdí ve středu čísla z českého maloobchodu.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Nálada spotřebitelů a podnikatelů se dále zlepšuje
    Indikátory sentimentu, jejichž velký počet bude tento týden zveřejněn, by měly ukázat na pokračující růst důvěry v další vývoj ekonomik. Týkat by se to mělo spotřebitelů i podnikatelů. Konečný odhad lednové inflace v eurozóně podle nás přinese mírnou revizi z 8,5 % na 8,6 % y/y. Zpřesněné odhady německého a amerického HDP by naopak měly zůstat zhruba beze změny. Zatímco německá ekonomika vlivem slabé spotřeby domácností ve Q4 22 mírně mezičtvrtletně klesla, ta americká svižně rostla.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Na recesi to ve vyspělých zemích nevypadá
    Zveřejňované ekonomické indikátory z obou stran Atlantického oceánu vesměs pozitivně překvapují a indikují, že recese se v klíčových ekonomikách nekonají. A data zveřejněná v tomto týdnu tento obrázek potvrdí. I když osobní výdaje Američanů v závěru loňského roku poklesly, příjmová stránka zůstává silná. Předběžný americký HDP za Q4 22 pak ukáže nadpotenciální anualizovaný růst ve výši 2,6 %. Evropské sentiment indikátory odhalí, že recese se spíše vzdaluje, než že by se k ní eurozóna přibližovala.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Nástup druhé vlny koronaviru vede k poklesu ekonomického sentimentu
    Se zvyšujícím se a ve většině evropských států také s rekordním počtem nových případů nemoci covid-19 je zřejmé, že její druhá vlna je v plném proudu. To se zcela jistě odrazí v horších datech za čtvrté čtvrtletí. První vlaštovkou by tento týden měly být říjnové indikátory ekonomického sentimentu. Německé a celoevropské PMI ze zpracovatelského průmyslu se pravděpodobně mírně sníží, i nadále však setrvají nad 50 body. V oblasti služeb došlo k výraznějšímu poklesu důvěry již v přechozích měsících a pro říjen se tak očekává stabilita poblíž 50 bodů. Výhled pro další měsíce však moc optimistický není. Pokles s největší pravděpodobností zaznamená i spotřebitelská důvěra v eurozóně.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Návrat k normálu se projeví v datech
    Tento týden předstihové indikátory ukáží návrat aktivity v sektoru výroby i služeb a zlepšení spotřebitelské nálady. Na ekonomický obrat ukáží i tvrdá data jako výdaje domácností či objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA. Na pozadí zpráv stále budou figurovat statistiky vývoje počtu nakažených. ČNB pravděpodobně ponechá na středečním zasedání úrokové sazby beze změny.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Navzdory slabé ekonomice a nízké inflaci sníží ČNB sazby opět pouze o 50 bb
    Klíčovými událostmi tohoto týdne pro korunový trh budou zasedání České národní banky, ale i amerického Fedu. Tuzemští centrální bankéři dali v minulém týdnu poměrně jasně najevo, že i přes slabou ekonomiku a inflaci na dvouprocentním cíli chtějí pokračovat v pouze pozvolném snižování úrokových sazeb. Na středečním zasedání tedy očekáváme jejich pokles o dalších 50 bb. V USA je situace jiná.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Nejvíce nakažených nemocí COVID-19 již je v USA
    Fiskální i měnové politiky ruku v ruce přicházely i minulý týden s masivními opatřeními, jejichž razance často překonávala očekávání. Finanční trhy sice zůstaly volatilní, snaha hledat dna na globálních akciových trzích byla markantní. Klíčové nyní budou rychlost a detaily implementace opatření, zejména na straně vlád. Ekonomický kalendář začíná postupně nabízet data ovlivněná pandemií COVID-19. Zatímco březnový PMI z Číny se po únorovém propadu odrazí zpět nad 50 bodů, březnové indikátory důvěry z Evropy i čísla z německého či amerického trhu práce budou naopak prvními, které ukáží v těchto regionech první ekonomické dopady pandemie.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Německá ekonomika na pokraji recese
    Americká inflace o dvě desetiny zrychlila, na očekávaném snižování sazeb Fedu to však nic nemění. Největší ekonomika eurozóny se opět pohybuje na hraně recese, když ve druhém čtvrtletí zřejmě vykázala pokles. To se podepisuje i na slabším růstu eurozóny. Ve druhé polovině roku očekáváme mírné oživení, rizika jsou však značná. Tuzemská inflace nepolevuje ani v červenci, když podle nás ještě o desetinu zrychlila. Růst ekonomiky však zůstává na svých předchozích tempech růstu.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Německou ekonomiku na začátku roku podpořila domácí poptávka
    Tento týden přinese zejména indikátory o vývoji německé ekonomiky. Finální odhad HDP by měl potvrdit její mezičtvrtletní nárůst o 0,2 % v prvním čtvrtletí, ke kterému přispělo uvolnění protiepidemických restrikcí a s tím spojené oživení domácí poptávky.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Německo vloni vykázalo reálný pokles ekonomiky
    Finální čísla prosincové inflace z Německa i eurozóny potvrdí vzestup meziroční dynamiky v závěru loňského roku. Data z reálné ekonomiky ale příliš povzbudivá nebudou. Obáváme se výrazného listopadového poklesu průmyslové produkce v eurozóně, německá ekonomika pak za celý loňský rok podle nás poklesla o 0,4 %. Lednový ZEW index příliš naděje na rychlé zlepšování situace v Německu nepřinese. Naopak ze Spojených států očekáváme robustní data v podobě prosincových maloobchodních tržeb.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Německý průmysl zůstává v recesi
    Americká data o spotřebě potvrdí náš výhled, že Fed letos už se zvyšováním sazeb skončil. Z politických událostí čekáme na další kroky ohledně brexitu. Termín vystoupení se blíží a vůbec není jasné, kam celý proces směřuje. Zápis ze zasedání ECB by zato mělo jasně ukázat, že sazby míří k dlouhodobé stabilitě. Data z německého průmyslu to jen potvrdí. Zato směřování domácí míry úspor je jasné, míří nahoru s tím, jak domácnosti vnímají rostoucí nejistoty.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Nepatrný růst ekonomiky eurozóny v Q1 následován výraznějším oživením
    Dnes zveřejněná březnová průmyslová produkce v eurozóně by měla potvrdit hluboký pokles o 4,1 % m/m v souladu s již zveřejněnými národními statistikami. V týdnu se dočkáme zpřesněného odhadu HDP v eurozóně, který podle nás nic nezmění na nepatrném růstu o 0,1 % q/q v Q123. Ve stejný den bude zveřejněn výkon regionálních ekonomik v prvním letošním čtvrtletí dle předběžných odhadů HDP. Makroekonomický kalendář na druhé straně Atlantiku nabídne americké maloobchodní tržby a průmyslovou výrobu. V obou zmíněných případech čekáme v dubnu meziměsíční nárůst.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Nízká inflace donutí ECB rozšířit pandemický program, tento týden to ale nebude
    Světovému kalendáři bude dominovat zasedání Evropské centrální banky. Odhad růstu HDP pro Q3 může ECB revidovat směrem nahoru, inflační výhled bude ale chmurný. Euru tak čtvrteční zasedání zřejmě neprospěje. Ve Spojených státech spotřebitelské ceny i ceny průmyslových výrobců pravděpodobně uberou na tempu. To bude platit i pro českou inflaci, která v srpnu zřejmě stagnovala. Výsledky českého průmyslu by naopak měly ukázat solidní růst.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Nižší srovnávací základna zrychlí českou inflaci
    Ve Spojených státech bude tento týden zveřejněn deficit zahraničního obchodu. Ten se zřejmě v důsledku růstu importů v září výrazně prohloubil. Značná část zboží pravděpodobně skončila v zásobách, což pomohlo americké ekonomice v Q3 k téměř pětiprocentnímu mezikvartálnímu anualizovanému růstu. V eurozóně bude pozornost patřit německé průmyslové produkci za září. Ta podle našeho odhadu meziměsíčně rostla. Naopak výstup českého průmyslu v září ve srovnání s předchozím měsícem o další více než jedno procento poklesl. Podíl českých nezaměstnaných osob v říjnu stagnoval. Klíčovou událostí pak bude páteční zveřejnění domácí inflace. Ta by měla stoupnout na 8,4 % z 6,9 % v září. Důvodem bude vliv nižší srovnávací základny související s loňským zavedením energetického úsporného tarifu. Nebýt tohoto čistě statistického efektu, inflace by podle našeho odhadu byla o 2 až 3 procentní body nižší. Polská centrální banka na svém středečním zasedání ponechá podle kolegů z SG sazby beze změny.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Nová data podpoří jestřábí postoj Fedu i ECB
    Zpřesněný odhad tuzemského HDP za první čtvrtletí podle nás potvrdí růst ekonomiky o 0,7 % q/q a 3,6 % y/y, nově však nabídne i jeho strukturu. V eurozóně budou tento týden zveřejněna poslední důležitá makrodata před nadcházejícím zasedání ECB 9. června. Očekáváme, že inflace v eurozóně v květnu dosáhla nového rekordu, přičemž ekonomická důvěra se lehce zhoršila. Data ze zámoří by měla celkově stále indikovat dobrou kondici tamní ekonomiky a podpořit trend utahování měnové politiky. Trhy budou sledovat také závěry plánovaného zasedání Evropské rady, na kterém se bude mimo jiné probírat i šestý balíček sankcí, který cílí na postupné odstřižení EU od ruské ropy.
  • Týdenní zpráva z FOREX trhu: Nová italská vláda již tento týden, držitelé italských dluhopisů radost nemají
    Již dnes přijme italský prezident představitele Pěti hvězd a Ligy severu, které hodlají vytvořit vládní koalici. To se zřejmě stane v průběhu týdne. Populistická a antievropská italská vláda ale znervózňuje držitele italských dluhopisů. Rozdíl mezi výnosy italských a německých státních dluhopisů je nejvyšší od evropské dluhové krize. Zároveň se jedná o jeden z důvodů oslabujícího eura. Pozornost dolarových investorů bude tento týden směřovat k zápisu z posledního jednání FOMC. Ten by měl hodně naznačit o dalším tempu zvyšování úrokových sazeb. Z Evropy se pak dočkáme solidních květnových PMI. Pokud jde o region, měli bychom se dočkat silných dat z polské ekonomiky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani