Seřadit články podle
Seznam článků kategorie / Psychologie tradingu
Psychohygiena
Udržení psychické rovnováhy je alfou a omegou dlouhodobě ziskového Tradingu. V dnešním článku si představíme nejčastější metody pro dosažení duševní pohody.
Napsal Martin Klass 27.07.2021 11:26 Počet zobrazení: 25333
Role oběti
V dnešním článku si provedeme rozbor zápisků Tradera z psychologického deníku.
Napsal Martin Klass 21.07.2021 20:12 Počet zobrazení: 21791
Sám sobě trenérem
Nad všechny překážky je potřeba se povznést a analyzovat je z nezaujatého pohledu a bez emocí. Metoda vnitřního "Trenéra" umožňuje tento stav mysli navodit.
Napsal Martin Klass 14.07.2021 13:22 Počet zobrazení: 17525
Trpělivost versus Koncentrace
Rozdíl mezi trpělivostí a koncentrací nemusí být na první pohled ihned patrný. Každé z těchto slov ovšem skrývá svou vlastní vnitřní hodnotu, sugesci, s jejíž pomocí jsme schopni nastavovat vnitřní obraz sebe sama.
Napsal Martin Klass 07.07.2021 16:27 Počet zobrazení: 19597
Jak vás škola na trading (NE)připravila
Povinná školní docházka je důležitým milníkem v životě každého člověka. Pojďme se v tomto článku zamyslet nad tím, jaké vzorce chování, ze školních let, je potřeba v tradingu překonat.
Napsal Martin Klass 01.07.2021 10:43 Počet zobrazení: 19158
Buridanův paradox aneb neschopnost se rozhodnout
Deterministická teorie praví, že je-li člověk postaven před dvě stejně lákavé možnosti výběru, snaží si zvolit to větší dobro. Ale co je ve skutečnosti tím větším dobrem?
Napsal Martin Klass 29.06.2021 01:36 Počet zobrazení: 36252
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů
Brzký návrat krize regionálních bank v USA?
Finanční trhy jsou cyklické. Vždy existuje návrat různých témat, dokud se problémy opravdu nevyřeší. V mainstreamovém ekonomickém tisku se řeší především návrat na výsluní akcií GameStop, ale tohle téma je spíš pro tradery a znalce psychologie trhů než pro dlouhodobé investory sledující makroekonomické trendy. Tento typ investorů by neměla ujít zpráva od FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation), která vyšla tento týden. Co se v ní dočteme?
Bitcoin jako bezpečný přístav
Bitcoin v minulém týdnu prorazil hranici 13000 dolarů a pokračuje tak v rostoucím trendu, který započal ke konci března. V těchto mezích se pohyboval naposledy na přelomu června a července minulého roku. Stále se tedy stává více jakýmsi bezpečným přístavem pro investory a jejich peníze v této korona krizové době. Díky statistikám víme, že 98 % investorských „hodlerů“ je již v plusu. Většina investorů do bitcoinu totiž vstoupila na trh na konci roku 2017, kdy se hodnota bitcoinu pohybovala okolo 10 000 dolarů za minci.
SATS DJIA Live 02/2023
Jak jsem slíbil, tak držím slovo a uvádím seznam společností, které nakoupím první únorový pracovní den a prodám poslední únorový pracovní den:
Kvalitní rutina přináší v tradingu zisky
Disciplinovanost a schopnost soustředěnosti je v zásadě tou nejdůležitější charakteristikou, kterou jako obchodník můžete mít. Mnoho nováčků v tradingu však má problémy toho dosáhnout. Jedním ze způsobů, jak si osvojit takovéto vlastnosti, je vytvořit si každodenní obchodní rutinu. V tomto příspěvku se dozvíte, proč je obchodní rutina tím, co vás posune na cestě k dlouhodobě úspěšnému obchodování.
Praktická ukázka: Nenechat se vystrašit
Opakovaně tady říkám, že vytrvalost v tradingu se vyplácí. Vyplácí se důvěra v to, co jsme kdysi dávno udělali v rámci namáhavé tvorby strategie, backtestování a dalších okolností se strategií souvisejících. A protože to máme i v hlavě uspořádáno tak, že ani větší ztráta nás nemůže svést z naší cesty, pouštíme se do dalších a dalších obchodů s přesvědčením, že se vlastně nic neděje, i když minulá ztráta nás nepotěšila.
Měnící se fundament na EUR/USD a jeho stálá cena
Na nejobchodovanějším měnovém páru se toho od začátku roku příliš nezměnilo. Především se příliš nezměnila cena, ale celkový náhled na měnový pár se od prvního kvartálu možná trochu ano. Americký dolar z pohledu úrokového diferenciálu zůstává ve výhodě, i když by se fundament mohl v následujících měsících mírně změnit. Ekonomiky obou měn v druhém kvartálu vykazují známky výraznějšího ochlazení, a proto tak bude záležet na investorském sentimentu a také na tom jak ovlivní následnou poptávku po měnách.
Zápisky tradera: Obchodování podle ebooku - čekal jsem, že to půjde líp
Už měsíc se snažím obchodovat podle ebooku Purple Trading, který slibuje možnost být výdělečným i na menších účtech. I když je moje celková ziskovost prozatím kolem 12 %, musím přiznat, že jsem čekal, že to půjde líp.
Jak hospodaří a investuje stát? Podívejte se na jasná čísla!
Úspěšného investora nebo podnikatele poznáme velice snadno podle toho, jakým vládne majetkem a jestli se jeho hodnota zvyšuje nebo snižuje. U vlád to už není tak jednoduché a názory veřejnosti jsou ovlivňovány médii, výroky politologů a "ekonomických expertů". Pojďme se oprostit od politiky a podívejme se na pár základních čísel, které vám mohou usnadnit pohled na jednotlivé vlády od roku 1993 z pohledu státního rozpočtu a HDP.
Euro slábne kvůli zpomalování eurozóny, dnes zasedá ECB
Akcie včera zamířily do červených číslech, což platilo zejména o akciích v Evropě, které se dostaly pod tlak díky slabým výsledkům z pracovního trhu.
Motivace nejen v tradingu
Předpokládám, že všichni pravidelní návštěvníci, kteří vidí u článku moje jméno, respektive moji přezdívku, tak už dopředu tuší, že nepůjde o nějakou ohromující analýzu plnou tutovek, ale bude se jednat spíše o filozofickou úvahu nebo zamyšlení.
Trading ideas: GBP/CAD, AUD/USD a XAU/USD
V tomto blogu vám ukážem ako vidím vývoj na vybraných menových pároch a ako je možné ich zobchodovať pomocou jednoduchej price action. GBP/CAD long, AUD/USD short a XAU/USD short.
Geopolitické události – mezinárodní vztahy (1. díl)
V dnešním článku se podíváme na mezinárodní vztahy a seznámíme se s různými organizacemi. Rozebereme si, jak tyto organizace spolupracují a které dohody jsou pro mezinárodní vztahy nejdůležitější. Nakonec se podíváme na jejich vliv na ekonomiku a spotřebitele.
Technická analýza LTC a ETH
Pokud se pohybujete ve světě kryptoměn, určitě vám nebude nutné představovat Litecoin (LTC) a Ethereum (ETH). Oba coiny mají za sebou roky fungování a výzkumu. Ethereum, druhá největší kryptoměna, šlape Bitcoinu na paty.
Je ropa podhodnocená?
V návaznosti na minulý článek o návratu k průměru u zlata se dnes podíváme na podobný efekt u mnohem dynamičtějšího aktiva, kterým je ropa. Z dlouhodobého hlediska můžeme vypozorovat, že cena této komodity v souladu s vývojem spotřebitelských cen. Rozdíl je v tom, že ceny v obchodech jsou mnohem méně volatilní než ceny ropy a toho se dá v tradingu využít – index spotřebitelských cen funguje jako kotva, jako indikátor rozdělení mezi tím, jestli je ropa nadhodnocená nebo podhodnocená.
Centrální banky jedou na stejné vlně
Americká centrální banka (Fed) na svém včerejším zasedání zvýšila úrokové sazby o 25 bps do pásma 1,75 – 2,00 %. Dolar ale toto rozhodnutí k žádným ziskům neposunulo. Zaprvé už trh jestřábí krok očekával a zadruhé i ostatní centrální banky se chystají utahovat svou měnovou politiku, takže relativní atraktivita amerického dolaru se pro globální kapitál nijak zvlášť nezvýšila.
Multitimeframe analýza: 10.2.2021 USD/JPY
V rámci Multitimeframe analýzy se sleduje vždy více časových rámců. Pro swingové obchodování jsou ideální kombinací rámce: D1 pro určení trendu, H4 pro identifikaci korekce, H1 pro detailnější pohled a načasování případných vstupů do obchodů.
Nastane přesun peněz zpět do emerging markets ekonomik?
Jak už to ve světě finančních aktiv bývá, peníze se přelévají z jednoho místa na druhé. Jednou za to může nervozita na trzích, jindy geopolitická rizika a někdy pouhý sentiment na trzích. Občas se stane, že se sejde několik důvodů pro přesun peněz do jiných aktiv a trhy pak působí možná trochu zmateně. Máme před sebou poslední měsíc roku 2018 a můžeme říci, že obrovský objem peněz, který zavalil rozvíjející se ekonomiky, se v letošním roce vrátil zpět do Spojených států. Ty se koncem roku zdají být podhodnocené a mnoho investičních bank se shoduje, že by rok 2019 mohl patřit opět rozvíjejícím se ekonomikám.
Přichází růst cen ropy
Náš předpoklad, že cena za barel ropy kvůli spekulacím na zásah kartelu OPEC nespadne pod 40 USD, se zatím naplnil. Americká lehká ropa WTI se v minulém týdnu odrazila od 8měsíčního dna a zdražila zhruba o 3 dolary. Vše nasvědčuje tomu, že ceny porostou i nadále a budou se držet ve vrchní části pásma 40-55 USD za barel. Hlavním tahounem nebude pouze nástup letní motoristické sezóny, ale především slabý americký dolar.