Ticker Tape by TradingView
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Důvěra evropských podnikatelů by se měla odrážet ode dna
Z hlediska nově zveřejněných dat tento týden přinese především indikátory sentimentu za listopad. Publikovány budou předběžné odhady PMI a IFO index. Navzdory tomu, že očekáváme mírné zlepšení, úroveň podnikatelské důvěry by měla nadále zůstat nízká. Finální odhad německého HDP by pak měl potvrdit mezičtvrtletní pokles tamní ekonomiky v Q3 o 0,1 %. Důvodem by měla být nižší spotřeba domácností a slabší čistý vývoz. Maďarská centrální banka podle nás tento týden sníží základní úrokovou sazbu o 100 bb. ECB i Fed pak zveřejní zápis z posledního zasedání. Likvidita na finančních trzích bude ale omezená kvůli oslavám Dne díkůvzdání v USA.
Pokles německého HDP souvisel s nižší spotřebou domácností
Navzdory své stále nízké úrovni by měl evropský podnikatelský sentiment doznat pouze mírného zlepšení. Očekáváme, že předběžné odhady PMI v eurozóně za listopad ukáží na zlepšení ve zpracovatelském průmyslu ze 43,1 b. na 43,6 b. a v oblasti služeb ze 47,8 b. na 48,1 b. Pro samotné Německo pak odhadujeme rovněž mírné zvýšení PMI ze zpracovatelského průmyslu, avšak drobný pokles v případě služeb, když útlum tamní spotřebitelské poptávky je oproti ostatním zemím eurozóny výraznější. Celkově ale všechny zmíněné ukazatele setrvají v pásmu kontrakce. Důvodem je hlavně nižší poptávka, která se dotýká jak spotřebitelského, tak i průmyslového zboží. Její pokles jde ruku v ruce se snižující se kupní silou domácností. Inflace však postupně odeznívá, zatímco vyšší růst nominálních mezd by měl pokračovat. To by mělo v kombinaci s vysokou mírou nahromaděných úspor pomoci k oživení poptávky a pozvolnému zlepšování předstihových indikátorů. V průmyslu by pak měl být zřetelný pozitivní vliv oživení čínské ekonomiky podpořený podpůrnými opatřeními tamní vlády. Zlepšení na straně průmyslového PMI bude ale nadále pravděpodobně brzdit inverzní způsob zachycení zkracujících se dodavatelských lhůt. Zmíněné faktory by ve výsledku měly pomoci i k mírnému nárůstu německého IFO indexu, který bude zveřejněn rovněž za listopad.
Finální odhad německého HDP by měl potvrdit mezičtvrtletní pokles ekonomiky o 0,1 %, který pravděpodobně souvisel s nižší spotřebou domácností a slabším čistým vývozem. Již komentář tamního statistického úřadu k předběžnému odhadu předestřel záporný příspěvek spotřeby domácností k mezičtvrtletní dynamice HDP, investice firem však podle tohoto komentáře pokračovaly v růstu. K poklesu spotřeby v Německu dochází i přes napjatý trh práce a vysokou míru úspor. Jedná se tak o obdobnou situaci jako v ČR, když se do kupní síly domácností zakousává vysoká inflace. V ČR je však propad reálných mezd výraznější. Vliv ale pravděpodobně mají i vyšší úrokové sazby či obavy o budoucí vývoj německé ekonomiky ve vztahu ke strukturálním výzvám, jimž nyní čelí především tamní průmysl. Část vytvářených úspor tak může být z obezřetnostních důvodů. Z ostatních složek očekáváme kladný příspěvek k mezičtvrtletní dynamice HDP v Q3 ze strany zásob, a naopak záporný v případě čistého vývozu, a to právě v souvislosti se slabým výkonem průmyslu.
Maďarská centrální banka (MNB) bude pravděpodobně pokračovat se snižováním sazeb, ECB i Fed zveřejní zápis z posledního zasedání. Likvidita na trzích bude ale oslabená kvůli oslavám Dne díkůvzdání v USA. Po říjnovém snížení základní úrokové sazby o 75 bb čekáme, že MNB urychlí tempo uvolňování měnové politiky a na úterním zasedání provede snížení o 100 bb. V prosinci by podle nás měla sazba klesnout o 75 bb a ke konci roku by tak měla činit 10,5 %. Viceguvernér Virag ve svém vyjádření označil pokles základní sazby do blízkosti 11 % do konce letošního roku za realistický. Inflace navíc v říjnu překvapila výrazným poklesem – v případě celku z 12,2 % y/y na 9,9 %, zatímco jádrová složka se snížila z 13,1 % y/y na 10,9 %. Ústup inflace by měl pokračovat také v dalších měsících a s tím pravděpodobně i pokles úrokových sazeb. Na konci roku 2024 očekáváme, že se inflace dostane pod 5 % y/y a základní úroková sazba klesne na 5,5 %. Tempo poklesu úrokových sazeb však bude významně podmíněno vývojem maďarského forintu. Ze zápisů ECB i Fedu by mělo být nadále zřetelné balancování mezi možným zhoršením výkonu ekonomik a inflačními riziky. Ačkoliv další zvyšování úrokových sazeb je již u obou bank pravděpodobně pasé, s jejich snižováním také spěchat nebudou. Fed by podle nás mohl začít snižovat sazby zhruba v polovině příštího roku, zatímco u ECB to čekáme až v roce 2025. Na programu je tento týden také řada vystoupení evropských centrálních bankéřů. V USA bude v tomto ohledu program výrazně chudší, a to v důsledku oslav Dne díkůvzdání.
Americká inflace ukázala na ústup poptávkových tlaků
Hlavními ekonomickými údaji minulého týdne byly ty z USA. Americká inflace byla v říjnu oproti očekávání mírně nižší. V meziročním vyjádření došlo k jejímu poklesu ze zářijových 3,7 % na 3,2 %, zatímco tržní konsensus činil 3,3 %. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v USA stagnovaly. Na nižší cenovou dynamiku působil především meziměsíční pokles cen energií ovlivněný zlevněním surové ropy, a částečně také mírně nižší ceny zboží. Ceny ojetých automobilů se nadále snižovaly. To však bylo na druhou stranu kompenzováno pokračujícím a stále poměrně rychlým růstem cen služeb a v menší míře pak také zdražením potravin. Na růstu cen služeb se velkou měrou nadále podílely položky spojené s bydlením. I tak ale jádrová inflace skončila ve srovnání s konsensem o desetinu níže, což se týkalo jak meziměsíční, tak i meziroční dynamiky. Meziroční jádrová inflace zpomalila ze zářijových 4,1 % na 4,0 % v říjnu. Bez kategorie bydlení však byla meziměsíční dynamika cen (jádrových) služeb nejnižší od letošního července a oproti září byla třetinová. To je dobrá zpráva pro americký Fed, když právě oblast služeb v kombinaci se stále silným, ač postupně chladnoucím trhem práce představuje pro tamní centrální banku největší riziko z hlediska jejího úsilí o návrat inflace na dvouprocentní cíl. O poznání nižší dynamiku ve srovnání s odhady navíc v říjnu vykázaly také ceny průmyslových výrobců. Dílčí ochlazení poptávky je již patrné i ve vývoji maloobchodních tržeb. Navzdory tomu ale jejich říjnový vývoj pozitivně překvapil. Meziměsíčně byly celkové tržby nižší o 0,1 %, když byl očekáván hlubší pokles o 0,3 %. Údaj za září byl navíc revidován směrem vzhůru, a to z již tak výrazných +0,7 % m/m na 0,9 %. Americká průmyslová produkce se pak v říjnu meziměsíčně propadla o 0,6 %, když se čekal pokles o 0,4 %. Na to působily zejména stávky v automobilovém průmyslu.
Zpřesněný odhad HDP potvrdil mezičtvrtletní pokles ekonomiky eurozóny v Q3 o 0,1 %, na čemž se podílel i slabý výkon průmyslu, který v září meziměsíčně klesl o 1,1 %. Data z jednotlivých členských států ukázala na mírný mezičtvrtletní růst ekonomiky Španělska (+0,3 %) a Francie (+0,1 %), zatímco ekonomika Itálie oproti Q2 stagnovala a ta německá klesla (-0,1 %). Struktura HDP eurozóny bude dostupná až 7. prosince, očekáváme však, že k jeho poklesu přispěla mezičtvrtletně nižší změna stavu zásob (-0,4 pb). Příspěvek spotřeby domácností, fixních investic a čistého vývozu by měl být naopak kladný (ve všech třech případech čekáme +0,1 pb). V následujících kvartálech růst ekonomiky zůstane podle nás umírněný. Spotřeba domácností by měla vlivem obnoveného růstu reálných mezd a vysokých úspor oživit. Produkci však na druhou stranu bude brzdit nedostatek pracovních sil, drahé energie či slabší poptávka ze zahraničí. Investiční výdaje pak budou nadále negativně ovlivněny vyššími úrokovými sazbami. Minulý týden zveřejněný německý ZEW index za listopad pozitivně překvapil ve složce očekávání analytiků, v případě hodnocení současné situace ale naopak zklamal.
Tuzemské ceny průmyslových výrobců byly v říjnu meziměsíčně nižší v průměru o 0,1 % po předchozích dvou měsících mírného růstu podpořeného vyššími cenami surové ropy. V meziročním srovnání byly ceny v průmyslu v říjnu vyšší o 0,2 %, zatímco tržní konsensus počítal s růstem o 0,6 %. Až na výjimky v odvětví výroby pokračoval utlumený cenový vývoj. Ten pravděpodobně souvisel s nižší poptávkou po průmyslovém zboží ale i se snižujícími se cenami energií. V tomto kontextu zůstává otázkou, jaký vliv na výrobní ceny bude mít případný výrazný nárůst regulovaných složek cen energií na začátku příštího roku.
Minulý týden, pro nás v ČR kvůli státnímu svátku zkrácený, byl ve znamení slabšího amerického dolaru. Jeho výrazné oslabení oproti euru o zhruba 1,8 % se téměř zcela odehrálo během úterního odpoledne, kdy byla zveřejněna americká inflace. Trhy tak pravděpodobně reflektovaly výše zmíněný ústup poptávkových tlaků v USA a zmírnění cenové dynamiky napříč spotřebitelským košem. V ostatních dnech týdne hlavní měnový kurz vykazoval již jen mírné výkyvy. Slábnoucí dolar byl zřejmě hlavním faktorem posílení všech tří měn středoevropského regionu. Česká koruna zpevnila v mezitýdenním srovnání o přibližně 0,4 % k 24,45 EUR/CZK, maďarský forint o 0,3 % a polský zlotý o 1,4 %. Z tuzemských centrálních bankéřů minulý týden promluvil pouze viceguvernér Jan Frait. Ten pro Seznam Zprávy řekl, že snižování sazeb ze strany ČNB se bude odvíjet o dat zveřejněných v následujících týdnech. Hlavní jistotu o tom, že inflace příští rok spadne pod 3 % y/y, však podle něj bankovní rada získá s inflací za leden (ta bude zveřejněna 15. února 2024). Už na začátku února, ale podle viceguvernéra Fraita bude mít ČNB dostatek signálů o tom, jak silné bylo tradiční lednové přecenění. Myslíme si, že tyto výroky jsou v souladu s naší prognózou prvního snížení úrokových sazeb v únoru příštího roku. Centrální banka tento týden zveřejnila kalendář měnověpolitických zasedání pro rok 2024, z kterého vyplývá, že únorové zasedání se bude konat dne 8. 2., tudíž před zveřejněním lednové inflace.
Autor: Martin Gürtler, Komerční banka
Klíčová slova: Martin Gürtler | Centrální banka | Index | Seznam Zprávy | Pokles cen energií | Průmysl | Očekávání | Zprávy | ZEW | Německý ZEW index | Důvěra | Výdaje | Ekonomika | Měnový kurz | ROCE | Jádrová inflace | CZK | Ekonomiky | Česká koruna | Vývoj | Forint | Kurz | Sentiment | Růst ekonomiky | HDP eurozóny | Dolar | Komerční banka | Posílení | Úroková sazba | 3М | Bankovní rada | Drahé energie | ZEW index | Německé ekonomiky | Ústup inflace | Snížení úrokových sazeb | Situace | Pokles úrokových sazeb | Zápis z posledního zasedání | Tržby | Surové ropy | ČNB | Americká průmyslová produkce | Úsilí | Spotřebitelské ceny v USA | Oživení čínské ekonomiky | Bydlení | ECB | Francie | Výkon průmyslu | Nižší ceny | Konsensus | Indikátory | Inflace | Energie | Maďarský forint | Očekávání analytiků | Německo | Zlepšení | Polský zlotý | USA | Úrokové sazby | JDE | FOREX | Americký Fed | Ceny zboží | Snížení základní úrokové sazby | Finální odhad | Ropy | Poptávka | ČR | HDP | Spotřeba domácností | Vývoz | Výkyvy | Nižší poptávka | Průmyslová produkce | Uvolňování měnové politiky | Koruna | Práce | MNB | Investice | Ekonomiky eurozóny | Vyšší úrokové sazby | Dna | Budoucí vývoj | Likvidita | Zvyšování úrokových sazeb | Investiční výdaje | Údaj za září | Základní úrokové sazby | Sazby | Oživení poptávky | Vývoj německé ekonomiky | EUR/CZK | Struktura HDP | Trh práce | Riziko | Oslabení | Trhy | PMI v eurozóně | Základní úroková sazba | Pozitivní vliv | Maďarská centrální banka | Hodnocení současné situace | Ifo | Banka | Ceny v průmyslu | Růst | Indikátory sentimentu | Odhad HDP | Zpráva | Kontrakce | Jan Frait | Pokles | Investiční | Investice firem | Návrat inflace | TIM | Týdenní zpráva | Slábnoucí dolar | Pokles ekonomiky | Ekonomika Itálie | Spotřebitelské ceny | Tempo poklesu | Snižování sazeb | Itálie | Měnové politiky | Propad | EUR | Odhady PMI | Ceny průmyslových výrobců | Trh | Pokles cen | Americká inflace | Struktura | Domácnosti | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Ceny | IFO index | Cenový vývoj | Zpřesněný odhad | Základní sazby | Fed | Odvětví | Přecenění | Zlotý | Výrobní ceny | Vysoká inflace | Ukazatele | Koruna zpevnila |
Čtěte více
-
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Data z amerického trhu práce ukáží solidní tvorbu pracovních míst
Páteční NFP report potvrdí, že americký trh práce zůstává utažený. To bude patrné i z červencového vývoje osobních příjmů a výdajů Američanů, které zřejmě porostou. Naopak ziskové marže firem, které budou zveřejněny společně se zpřesněným odhadem HDP za Q2, budou mezičtvrtletně nižší. Data z trhu nemovitostí ukáží na jeho další ochlazení. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Data z amerického trhu práce utvrdí Fed v tom, že je na čase začít jednat
Sympozium v Jackson Hole potvrdilo ochotu americké centrální banky začít s omezováním nákupů aktiv. Konkrétní detaily ale oznámeny nebyly. V tom, že je čas začít jednat, by měla Fed utvrdit páteční data z trhu práce. Ta ukáží na další solidní tvorbu pracovních míst i pokles nezaměstnanosti. Kromě dat z trhu práce stojí za zmínku i tamní spotřebitelská důvěra a průmyslový ISM. Oba ukazatele čeká korekce. I tak se ale udrží vysoko na dlouhodobým průměrem. Mírný pokles čeká i důvěru v eurozóně. Naopak k rychlému růstu se odhodlá inflace v eurozóně, a to dokonce na nejvyšší hodnoty od roku 2011. V Česku se dozvíme, co stálo za překvapivě nízkým růstem HDP ve druhém čtvrtletí. Čeká nás i PMI, který stejně jako v dalších zemích eurozóny mírně zkoriguje. U českých mezd za druhé čtvrtletí očekáváme solidní dynamiku. I tak ale tempo růstu zaostane za prognózou ČNB. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Data ze Spojených států nepotěší
Data, která budou tento týden přicházet z USA, nepotěší. Jedinou výjimkou by mohl být počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který by měl začít klesat. Spotřebitelskou důvěru, prodeje nemovitostí i objednávky zboží dlouhodobé spotřeby však čekají další propady. Naopak data z eurozóny by mohla tento týden vyznít pozitivně. Čekáme zlepšení ekonomického sentimentu v eurozóně i německého IFO indexu. Investory budou zajímat i detaily týkající se fondu na podporu ekonomiky eurozóny, které představí Evropská komise. Optimismus však může zkalit revize HDP za Q1 v Itálii a Francii směrem dolů a také inflace v eurozóně blížící se bodu mrazu. V regionu bude zveřejněna česká a maďarská důvěra v ekonomiku za květen, která by již mohla odrážet uvolňování opatření v boji proti koronaviru. Čeká nás i zasedání polské a maďarské centrální banky, které nechají sazby beze změny a také zpřesněné odhady HDP obou zemí. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Data z reálné ekonomiky potvrdí drtivý dopad koronaviru
Hlavní událostí tohoto týdne bude jednoznačně statistika čínského HDP za první čtvrtletí, které se dočká výrazného propadu. V následujících dnech uvidíme ale i další statistiky z reálné ekonomiky již postižené dopady koronaviru. Americké maloobchodní tržby zaznamenají výrazný pokles, zatímco průmyslová produkce klesne prozatím jen mírně. Tuzemská inflace podle našich odhadů v březnu dosáhla svého vrcholu a v následujících měsících by měla zpomalovat díky nižším cenám ropy a slabé poptávce domácností. Hlavním tématem však zůstává spíše aktuální vývoj pandemie a další opatření hospodářské politiky. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Data z trhu práce napoví, co čekat od Fedu
Z pohledu globálních trhů bude hlavní údaj v podobě červnového počtu nových pracovních míst v nezemědělském sektoru v USA zveřejněn až v samotném závěru týdne. Očekáváme zpomalení tvorby nových pracovních míst na 250 tis., stále se však bude jednat o silný údaj. Tržní reakci by mohl vyvolat také zápis z posledního zasedání Fedu. Jak u nás, tak v Německu i eurozóně je v tomto týdnu na programu několik statistik týkajících se průmyslu. Celkově se obáváme poměrně slabých dat, která budou indikovat, že výrazné oživení v průmyslu se v Evropě prozatím odkládá. Z domácích statistik dnes budeme sledovat kromě červnového PMI ze zpracovatelského průmyslu rovněž bilanci státního rozpočtu ke konci prvního pololetí, která ukáže i pro další vývoj důležité sezónní inkaso DPPO. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Data z tuzemské ekonomiky budou svědčit o zpomalení ekonomické aktivity
Tuzemská data během týdne pravděpodobně vykážou hluboký meziroční propad reálných mezd o 10,2 % a meziměsíční poklesy průmyslové produkce a maloobchodních tržeb. Data z německého průmyslu by měla již nést předzvěsti mělké recese v 2H22. Klíčovou událostí týdne bude zasedání ECB, která se podle nás odhodlá k 75bodovému hiku, přičemž terminální úroveň sazeb, dosažená až příští rok, by se měla pohybovat na 2,75 %. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Dezinflace v eurozóně pokračuje rychlejším tempem ve srovnání s USA
Inflace v eurozóně podle nás v únoru výrazně zpomalila o 0,3 pb na 2,5 % y/y, stejně tak jako ta jádrová na 3,0 % (vs 3,3 % v lednu). Naproti tomu deflátor soukromé spotřeby (PCE) v USA na meziměsíční bázi v lednu zřejmě zrychlil na 0,3 % a 0,4 % v případě toho jádrového. To by mělo plynout z již zveřejněných dat CPI a PPI, která byla nad očekávání vyšší. Pokračující vlna dezinflace v eurozóně a náznaky pomaleji odeznívajících inflačních tlaků v USA mohou posílit sázky investorů na výraznější pokles sazeb ECB oproti Fedu. Zpřesněný odhad tuzemského HDP za Q4 23 podle nás ukáže na revizi směrem nahoru o 0,2 pb. Česká ekonomika by tak ve výsledku ve Q4 vzrostla o 0,4 % q/q. Minulý týden jsme vydali aktualizovanou prognózu inflace a trajektorie sazeb ČNB. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Dezinflační tlaky ve výrobní sféře jsou příslibem pro zpomalení inflace
Trend na vstupu do tohoto týdne nastolí dnes ráno zveřejněná čínská data, která přinesla poměrně značné zklamání ohledně růstu tamní ekonomiky ve Q2. V úterý zveřejněné květnové maloobchodní tržby a průmyslová produkce v USA poodhalí kondici tamní ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Na domácí datové frontě se dočkáme pouze červnového vývoje cen ve výrobní sféře. Ty podle nás opět klesly. V eurozóně budou potvrzeny údaje červnové inflace, která podle nás stále vyvíjí tlak na další zvyšování sazeb ECB. V minulém týdnu zveřejněná data v USA zase indikují, že zvýšení sazeb na následujícím zasedání Fedu o 25 bb by již zřejmě mohlo být v současném cyklu poslední. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Domácí inflace zahajuje sestupnou dráhu
V USA bude hlavní statistikou tohoto týdne únorový počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru. Těch podle našeho odhadu v únoru přibylo 280 tis. Americký trh práce tak zůstává napjatý, začínají se však objevovat signály, že by se v průběhu letoška mohl zchlazovat. Třetí čtení HDP eurozóny za Q4 22 by podle nás mohlo přinést lehkou sestupnou revizi, zatímco průmyslová produkce v Německu se zřejmě v lednu po slabém prosinci zvýšila. Data z tuzemska by v tomto týdnu celkově měla přinést příslib určitého zlepšení reálné ekonomiky. Domácí inflace zůstává výrazná, její únorové snížení na 16,9 % y/y by ale mělo předznamenat pozvolný klesající trend. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Do tohoto týdne vstoupíme s údajem o květnovém vývoji tuzemské inflace
Týden nabitý zasedáními centrálních bank a údaji o vývoji spotřebitelských cen zahájí tuzemská inflace za květen. Ta by měla v meziročním vyjádření pokračovat v poměrně svižném poklesu; klíčový bude vývoj jádrové inflace po překvapivém výrazném zpomalení v dubnu. Dále bude tento týden zveřejněna americká inflace, která bude jedním z důležitých vstupů před zasedáním americké centrální banky v tomto týdnu. Zasedat bude i ECB, která na rozdíl od Fedu (od kterého se čeká pauza) podle nás zvýší sazby (o 25 bb). Obě centrální banky zveřejnění novou prognózu a americký Fed zároveň také výhled trajektorie úrokových sazeb dle jednotlivých představitelů (tzv. dot-plot). -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Důvěra v ekonomiku eurozóny se zlepšuje
Ve Spojených státech bude v tomto týdnu pozornost směřovat na cenový index PCE. Ten zřejmě za únor ukáže relativně silný meziměsíční růst. Pro to, aby americká centrální banka v červnu snížila úrokové sazby, tak bude klíčový vývoj březnové a dubnové inflace. Ta by měla dle našich očekávání zpomalit, míra nejistoty ohledně načasování uvolňování měnové politiky však zůstává značná. V eurozóně tento týden uvidíme další mírně oživení peněžní zásoby M3, lepší náladu spotřebitelů i větší důvěru v tamní ekonomiku. Výsledky březnového konjukturálního průzkumu budou zveřejněny i na domácí půdě. Zpřesněný odhad HDP zá čtvrtý kvartál loňského roku pravděpodobně velkou revizi nepřinese. Zajímavý bude nicméně pohled na vývoj úspor domácností a ziskových marží firem. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Důvěra v ekonomiku eurozóny vzroste
Kalendář tento týden zaplaví indikátory důvěry. Ve Spojených státech se spotřebitelská důvěra chová záhadně – její úrovně odpovídají spíše recesi. Přesto ale výdaje Američanů v lednu výrazně předčily jejich osobní příjmy, což se projeví v poklesu úspor. Důvěra v ekonomiku eurozóny díky lepší pandemické situaci zřejmě vzroste. Stejně tak i kompozitní index PMI a PMI z oblasti služeb. Průmyslový PMI se sice mírně zhorší, bude to ale dáno vývojem dodacích lhůt, jejichž vývoj naznačuje, že problémy se subdodávkami slábnou. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: ECB bude řešit způsob ukončení pandemického programu nákupu aktiv
Tento týden přinese záplavu dat a událostí v čele se zasedáním ECB. To by mělo ukázat posun v diskuzi o blížícím se konci pandemického programu nákupu aktiv. Zároveň uvidíme statistiky HDP z USA, eurozóny a České republiky za třetí čtvrtletí. Ve všech případech očekáváme zhoršení oproti předchozímu čtvrtletí. Negativní zprávou budou i předstihové ukazatele z Německa a ČR, které vykáží další pokles v souladu s dříve zveřejněnými PMI. Naopak inflace nepřestává růst, když v eurozóně opět navýší rekordní meziroční hodnoty. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: ECB i Fed zvýší tento týden sazby. Fed s utahováním končí, ECB ještě ne
Na obou stranách Atlantiku se budou tento týden zvedat měnově politické sazby o 25 bb. Fed tak již bude podle nás se sazbami na vrcholu, případně těsně před ním, ECB je stále v módu zvyšujících se sazeb. Očekáváme, že předběžný odhad amerického HDP za druhé čtvrtletí bude v souladu s růstem potenciálu, sada evropských sentiment indikátorů pak ukáže na zlepšení, ovšem z nízkých úrovní. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: ECB poprvé po jedenácti letech zvýší úrokové sazby
Ve Spojených státech bude zveřejněna série červnových dat z trhu nemovitostí. Ty po květnových propadech zřejmě ukáží lepší výsledky. Solidní data z reálné ekonomiky plus vysoká inflace jsou důvodem, proč jsme revidovali výhled pro Americkou centrální banku – na červencovém zasedání (26.-27.7.) očekáváme 100bodové zvýšení klíčové úrokové sazby. K utažení měnových podmínek se již tento čtvrtek poprvé po 11 letech zřejmě rozhoupe ECB. Depozitní sazbu zvedne o 25 bb na -0,25 %. Představen bude i nástroj pro zabránění fragmentace evropského dluhopisového trhu. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: ECB rozšíří program nákupů finančních aktiv
Pozornost finančních trhů bude mít tento týden zejména dění v Evropské unii. ECB by měla oznámit další balíček podpůrných opatření. I tento týden budou pokračovat vyjednávání o Brexitu. V jeho závěru pak Evropská rada projedná definitivní návrh Evropského fondu obnovy. V USA se politici budou snažit vyhnout uzavření vládních institucí kvůli limitům současného federálního rozpočtu. V České republice bude zveřejněna celá řada dat z reálné ekonomiky. Nejzásadnější bude statistika z průmyslu, který podle nás v říjnu pokračoval v expanzi, zatímco maloobchodní tržby klesaly. Klíčový bude také vývoj tuzemských cen, které pravděpodobně v listopadu stagnovaly. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: ECB si bude chtít koupit čas
Zasedání ECB se tento týden ponese na pozadí rusko-ukrajinského konfliktu. Výsledkem bude opatrnost centrálních bankéřů a snaha udržet si flexibilitu. Americká inflační data potvrdí předpoklady zvýšení dolarových úrokových sazeb na zasedání v příštím týdnu. Z domova se dočkáme silných inflačních čísel i relativně robustních lednových dat z reálné ekonomiky. To je ale historie. Stejně jako mzdy za Q4 21. ČNB bude dále monitorovat devizový trh a limitovat tlaky na oslabování koruny. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: ECB si dá ve čtvrtek pauzu, další pokles sazeb by mohl přijít v září
Evropská centrální banka na červnové snížení sazeb pravděpodobně nenaváže, když tentokrát podle nás ponechá úrokové sazby beze změny. Slabší údaje z reálné ekonomiky ale z našeho pohledu nahrávají dalšímu „cutu“ v září. Data z eurozóny by tento týden měla ukázat na další pokles průmyslové produkce a potvrdit červnovou spotřebitelskou inflaci v souladu s bleskovým odhadem na 2,5 % y/y. Ve Spojených státech čekáme v červnu přibližnou meziměsíční stagnaci tamních maloobchodních tržeb i průmyslové produkce. Domácí datový kalendář nabídne červnové PPI, které podle našeho odhadu opět meziměsíčně klesly. Důležitá pro korunový trh budou vzhledem k blížícímu se srpnovému zasedání ČNB i případná další vyjádření členů bankovní rady. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: ECB sníží sazby poprvé v září
Americká ekonomika vzrostla podle našeho odhadu v závěrečném čtvrtletí loňského roku o necelá dvě procenta mezikvartálně anualizovaně. V eurozóně bude klíčovou událostí zasedání Evropské centrální banky. Ta se očekávání ohledně prvního snížení úroků zatím snažila spíše mírnit. Naše prognóza počítá s prvním uvolněním měnových podmínek v září letošního roku. Datům budou tento týden dominovat předstihové indikátory. Zatímco indexy PMI by se měly v eurozóně dále mírně zlepšovat, a to jak v průmyslu, tak i ve službách, německý IFO index čeká ve složce očekávání zřejmě mírné zhoršení. S jakou náladou vstoupily do letošního roku české domácnosti a podnikatelé, by měl ukázat ve středu zveřejněný konjunkturální průzkum. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: ECB vyhodnotí březnové zvýšení nákupů aktiv
Finanční trhy reagují na lepší výsledky z ekonomiky i pozitivní výsledkovou sezónu posunem akciových trhů na nové historické rekordy. Hlavní událostí tohoto týdne bude jednoznačně zasedání Evropské centrální banky. Ta by měla primárně vyhodnotit efekt březnového zvýšení nákupů aktiv v rámci pandemického programu PEPP. Předstihové ukazatele z eurozóny za duben ukážou mírný pokles z rekordních úrovní. Potvrdí ale odolnost ekonomiky vůči opětovnému utažení pandemických opatření. Americký kalendář bude prázdný a pozornost budou mít zejména zveřejňované firemní výsledky. Koruna zůstává uvězněna mezi pozitivním globálním vývojem a zhoršujícími se domácími podmínkami. Nižší tržní úrokové sazby snižují její atraktivitu, ale na druhou stranu nabízí možnost zajištění proti blížícímu se zvyšování úrokových sazeb ČNB.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Když bitcoin není jen investice. V tomto státě je kryptoměna oficiálním platidlem
Nejlepší trading příležitosti - kde a jak profitovali tradeři (listopad 2024)
Parita na EUR/USD: Blížíme se k historické úrovni 1.0000
Divoký listopad 2024 nabídl členům VIP zóny FXstreet.cz další ziskový měsíc
Smart Money Trading: Denní cyklus – klasický (19. díl)
Se Sidem o Forexu: Analýza více časových rámců (3. díl)
Od Aztéků až k ropné krizi. Příběh mexického pesa začal během koloniální války
Recenze brokera Swissquote - funguje jako švýcarské hodinky?
TOP 5 strategií pro Profit-Target
Prop trading vs. trading u brokera (včetně statistik)
Když bitcoin není jen investice. V tomto státě je kryptoměna oficiálním platidlem
Nejlepší trading příležitosti - kde a jak profitovali tradeři (listopad 2024)
Parita na EUR/USD: Blížíme se k historické úrovni 1.0000
Divoký listopad 2024 nabídl členům VIP zóny FXstreet.cz další ziskový měsíc
Smart Money Trading: Denní cyklus – klasický (19. díl)
Se Sidem o Forexu: Analýza více časových rámců (3. díl)
Od Aztéků až k ropné krizi. Příběh mexického pesa začal během koloniální války
Recenze brokera Swissquote - funguje jako švýcarské hodinky?
TOP 5 strategií pro Profit-Target
Prop trading vs. trading u brokera (včetně statistik)
Denní kalendář událostí
Členk Fedu Austan Goolsbee
Na Novém Zélandu index zámořského obchodu
Člen Fedu John Williams
V USA inflační očekávání University of Michigan
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V USA průměrný hodinový výdělek
V USA míra nezaměstnanosti
V USA NFP report zaměstnanosti
V Kanadě míra nezaměstnanosti
V Kanadě Ivey index PMI
Členk Fedu Austan Goolsbee
Na Novém Zélandu index zámořského obchodu
Člen Fedu John Williams
V USA inflační očekávání University of Michigan
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V USA průměrný hodinový výdělek
V USA míra nezaměstnanosti
V USA NFP report zaměstnanosti
V Kanadě míra nezaměstnanosti
V Kanadě Ivey index PMI
Tradingové analýzy a zprávy
Forex sentiment 3.12.2024
Swingové obchodování AUD/USD 3.12.2024
Swingové obchodování bitcoinu 3.12.2024
Swingové obchodování GBP/JPY 3.12.2024
Intradenní Price Action patterny na zlatě 3.12.2024
Francie bude hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě ve středu večer
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Swingové obchodování bitcoinu 3.12.2024
Swingové obchodování GBP/USD 3.12.2024
FCA upozorňuje na několik nelegálních brokerů a společností
Forex sentiment 3.12.2024
Swingové obchodování AUD/USD 3.12.2024
Swingové obchodování bitcoinu 3.12.2024
Swingové obchodování GBP/JPY 3.12.2024
Intradenní Price Action patterny na zlatě 3.12.2024
Francie bude hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě ve středu večer
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Swingové obchodování bitcoinu 3.12.2024
Swingové obchodování GBP/USD 3.12.2024
FCA upozorňuje na několik nelegálních brokerů a společností
Blogy uživatelů
Praktická ukázka: Vydatné drobečky
Analýza NASDAQ, DJ30, DAX, EUR/USD - poslední fáze roku začíná růstem akciových indexů
Trpělivost růže přináší a v tradingu to jsou hlavně zisky
Desatero úspěšného tradera
Santa Claus Rally: Dočkáme se letos tradičního prosincového růstu akcií?
INVESTIČNÍ GLOSA: Svátky klidu a míru i na trzích? Dejte si pozor na Santa Claus rally
Berou trhy Trumpa vážně?
Akcie MicroStrategy: Kupte si bitcoin na pořádnou páku
Je Forex seriózní podnikání nebo kasino?
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry USD/CHF, CAD/JPY a NZD/JPY
Praktická ukázka: Vydatné drobečky
Analýza NASDAQ, DJ30, DAX, EUR/USD - poslední fáze roku začíná růstem akciových indexů
Trpělivost růže přináší a v tradingu to jsou hlavně zisky
Desatero úspěšného tradera
Santa Claus Rally: Dočkáme se letos tradičního prosincového růstu akcií?
INVESTIČNÍ GLOSA: Svátky klidu a míru i na trzích? Dejte si pozor na Santa Claus rally
Berou trhy Trumpa vážně?
Akcie MicroStrategy: Kupte si bitcoin na pořádnou páku
Je Forex seriózní podnikání nebo kasino?
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry USD/CHF, CAD/JPY a NZD/JPY
Forexové online zpravodajství
Palantir Technologies: Nedávny vývoj a trhový výkon
Čínská odveta: Omezení exportu gallia a germania ohrožuje americké technologie
Volkswagen: Ikona Německého Průmyslu v Krizi
US Open: Smíšený začátek na Wall Street; Palantir pokračuje v růstu 📌
Francie čelí politické krizi: Vláda na pokraji kolapsu
US Steel klesá o 7 %, Trump potvrdil plány na zablokování akvizice Nippon Steel
BREAKING: EURUSD bez výrazné reakce po vyšších datech JOLTS 🔔
SpaceX míří na hodnotu 350 miliard USD díky plánované nabídce akcií
Ceny zlata zůstávají stabilní, trh očekává důležitá data z USA
EUR/USD: Jednoduché tipy na obchodování pro začátečníky dne 3. prosince (seance v USA)
Palantir Technologies: Nedávny vývoj a trhový výkon
Čínská odveta: Omezení exportu gallia a germania ohrožuje americké technologie
Volkswagen: Ikona Německého Průmyslu v Krizi
US Open: Smíšený začátek na Wall Street; Palantir pokračuje v růstu 📌
Francie čelí politické krizi: Vláda na pokraji kolapsu
US Steel klesá o 7 %, Trump potvrdil plány na zablokování akvizice Nippon Steel
BREAKING: EURUSD bez výrazné reakce po vyšších datech JOLTS 🔔
SpaceX míří na hodnotu 350 miliard USD díky plánované nabídce akcií
Ceny zlata zůstávají stabilní, trh očekává důležitá data z USA
EUR/USD: Jednoduché tipy na obchodování pro začátečníky dne 3. prosince (seance v USA)
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Objem prostředků získaných prostřednictvím IPO na amerických a evropských burzách klesl o 90 %
Čínská odveta: Omezení exportu gallia a germania ohrožuje americké technologie
Makro: Průmysl Velké Británie v dubnu nečekaně zpomalil
USD/JPY: Jednoduché tipy na obchodování pro začátečníky dne 3. prosince (seance v USA)
RBA překvapivě ponechala hlavní sazbu beze změny; AUD se hroutí
Daily: Korekce pokračuje. Argumenty pro její trvání se ale hledají jen obtížně
Týdenní shrnutí se Stanislavem Viktorinem (28.10.2024)
EUR/USD: Jednoduché obchodní tipy pro začínající obchodníky na 10. října (americká seance)
Makro: Spotřebitelská důvěra USA od srpna na vzestupu, ISR
FOREX – přehled II.
Objem prostředků získaných prostřednictvím IPO na amerických a evropských burzách klesl o 90 %
Čínská odveta: Omezení exportu gallia a germania ohrožuje americké technologie
Makro: Průmysl Velké Británie v dubnu nečekaně zpomalil
USD/JPY: Jednoduché tipy na obchodování pro začátečníky dne 3. prosince (seance v USA)
RBA překvapivě ponechala hlavní sazbu beze změny; AUD se hroutí
Daily: Korekce pokračuje. Argumenty pro její trvání se ale hledají jen obtížně
Týdenní shrnutí se Stanislavem Viktorinem (28.10.2024)
EUR/USD: Jednoduché obchodní tipy pro začínající obchodníky na 10. října (americká seance)
Makro: Spotřebitelská důvěra USA od srpna na vzestupu, ISR
FOREX – přehled II.
Blogy uživatelů
Měnový pár NZD/CHF: Analýzy více časových rámců (W1 až H4)
Co je to scaling a jak funguje?
Praktická ukázka: Vydatné drobečky
7 mýtů o investování u XTB
Cesta tradera
Analýza NASDAQ, DJ30, DAX, EUR/USD - poslední fáze roku začíná růstem akciových indexů
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry NZD/USD, AUD/CAD a GBP/CAD
Scalping – nejtěžší tradingová disciplína
Forex scalping - časem prověřené fungující strategie
Aktuální denní svíčkové formace
Měnový pár NZD/CHF: Analýzy více časových rámců (W1 až H4)
Co je to scaling a jak funguje?
Praktická ukázka: Vydatné drobečky
7 mýtů o investování u XTB
Cesta tradera
Analýza NASDAQ, DJ30, DAX, EUR/USD - poslední fáze roku začíná růstem akciových indexů
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry NZD/USD, AUD/CAD a GBP/CAD
Scalping – nejtěžší tradingová disciplína
Forex scalping - časem prověřené fungující strategie
Aktuální denní svíčkové formace
Vzdělávací články
8 nejlepších obchodních strategií – úvodní část (1. díl)
Chyba, která ničí vaši tradingovou mysl
Grafické formace v technické analýze - kompletní průvodce (1. část)
8 nejlepších obchodních strategií – scalping (7. díl) – 1. část
Největší burzovní krach v dějinách nastal před 90 lety
Nevšední strategie na krátkodobé obchodování stříbra a scalping DAXu
Obchodujte s kryptoměnami
Position sizing v tradingu
Červenec 2024 přinesl členům VIP zóny FXstreet.cz vysoké zisky
Srpen 2024: Výsledky obchodování VIP zóny FXstreet.cz
8 nejlepších obchodních strategií – úvodní část (1. díl)
Chyba, která ničí vaši tradingovou mysl
Grafické formace v technické analýze - kompletní průvodce (1. část)
8 nejlepších obchodních strategií – scalping (7. díl) – 1. část
Největší burzovní krach v dějinách nastal před 90 lety
Nevšední strategie na krátkodobé obchodování stříbra a scalping DAXu
Obchodujte s kryptoměnami
Position sizing v tradingu
Červenec 2024 přinesl členům VIP zóny FXstreet.cz vysoké zisky
Srpen 2024: Výsledky obchodování VIP zóny FXstreet.cz
Tradingové analýzy a zprávy
Forex: Koruna dnes stagnovala k euru, vůči dolaru oslabila o 20 haléřů
Ropa v zajetí OPEC
Technická analýza pro akciový index S&P 500
Od základních úrokových sazeb ČNB se odvíjí cena peněz
Forex: Koruna k euru mírně oslabila
Swingové obchodování AUD/USD 3.12.2024
Akcie v eurozóně jsou po dohodě lídrů EU na maximu od března
Nejsilnější a nejslabší měny 16.4.2020
Horská: Samotné oživení ekonomiky bez reforem mezery v rozpočtech nezaplní
Zlato - Intradenní výhled 3.12.2024
Forex: Koruna dnes stagnovala k euru, vůči dolaru oslabila o 20 haléřů
Ropa v zajetí OPEC
Technická analýza pro akciový index S&P 500
Od základních úrokových sazeb ČNB se odvíjí cena peněz
Forex: Koruna k euru mírně oslabila
Swingové obchodování AUD/USD 3.12.2024
Akcie v eurozóně jsou po dohodě lídrů EU na maximu od března
Nejsilnější a nejslabší měny 16.4.2020
Horská: Samotné oživení ekonomiky bez reforem mezery v rozpočtech nezaplní
Zlato - Intradenní výhled 3.12.2024
Témata v diskusním fóru
Obchodovanie s indikátorom RSI
Admiral Markets
Price Action Trading Jakuba Hodana
Zkreslení výsledkem, aneb přestaňme obchody hodnotit
Ako sú nováčikovia zavádzaní so stratovými manažovanými účtami a nefunkčnými stratégiami
GBP/USD – momentum spomalilo, je čas na long pozície?
5 tipů, jak používat obchodní strategie
EUR/USD
Pullback a Throwback - užitečný koncept v technické analýze
Skryté Divergence - SDIV
Obchodovanie s indikátorom RSI
Admiral Markets
Price Action Trading Jakuba Hodana
Zkreslení výsledkem, aneb přestaňme obchody hodnotit
Ako sú nováčikovia zavádzaní so stratovými manažovanými účtami a nefunkčnými stratégiami
GBP/USD – momentum spomalilo, je čas na long pozície?
5 tipů, jak používat obchodní strategie
EUR/USD
Pullback a Throwback - užitečný koncept v technické analýze
Skryté Divergence - SDIV