Australský a novozélandský dolar jsou komoditní měny, které jsou nejvíce závislé na ekonomické expanzi Číny. Čína je zároveň největším obchodním partnerem obou zemí s téměř 25% novozélandských a přibližně 30% australských exportů směřujících do Číny. Na australském dolaru se pomalu začíná podepisovat klesající poptávka po železné rudě z Číny. Právě Austrálie je totiž největším producentem železné rudy na světě. Slabá poptávka by měla přetrvávat i po zbytek letošního roku a s množícími se známkami o ztrácející se dynamice globálního růstu se může reálně překlenout i do následujícího roku. Slábnoucí ekonomická aktivita v Číně povede k pomalejšímu růstu poptávky po komoditách a především nižším cenám komodit. To vše se následně projeví do vývoje na australském dolaru, ten minulý rok na páru s americkým dolarem výrazně oslabil a jeho slabost může přetrvávat i letos. Novozélandský dolar svou úzkou propojeností s oběma ekonomikami bude víceméně kopírovat vývoj na měnovém páru AUDUSD.
Růst druhé největší ekonomiky minulý rok zpomalil na 6,6%, což je nejpomalejší tempo růstu za posledních 28 let. Navzdory nedávnému stimulu čínské administrativy v podobě nižších daní a poplatků v hodnotě téměř 300 mld. dolarů obavy ze zpomalení čínské ekonomiky nikam nezmizely, naopak se množí horší data z Číny.
V ohrožení jsou i další měny
Riziku jsou vystaveny i další, primárně komoditní měny. Například kanadský dolar, další komoditní měna, která by se mohla dostat pod prodejní tlak. Kanadská ekonomika je z velké části závislá na produkci ropy, což je další komodita závislá na ekonomické expanzi. Spolu s rostoucí americkou ropnou produkcí jsou obavy ze zpomalení globální růstu jedinou překážkou v růstu ceny ropy. Nejen kanadský dolar, ale také ruský rubl se může ocitnout pod tlakem, pokud v Číně klesne poptávka po ropě. Čína je totiž největším dovozce ropy na světě.
Kanadský i australský dolar patřily v roce 2018 mezi nejvíce ztrátové měny G-10, a to primárně kvůli padajícím cenám komodit. Australský dolar mimo jiné negativně ovlivnily problémy v domácí ekonomice a obavy ze zpomalení v Číně. V ohrožení jsou další měny, a to především asijských zemí, které jsou náchylné na vývoj v Číně. Patří mezi ně indonéská rupie, singapurský dolar nebo thajský baht. Podle nejnovějších informací by měla být obchodní dohoda mezi USA a Čínou dosažena během několika týdnů. To by mohlo uvolnit napětí v globální ekonomice, výraznější zpomalení se však zdá být nevyhnutelné. V USA invertovala další výnosová křivka, která v minulosti předpověděla 3 ze 4 recesí. Od začátku minulého roku se množí horšící se ekonomická data z Evropy. Hospodářský růst se tak evidentně blíží do fáze kontrakce a obchodní dohoda dvou největších ekonomik nebude pro globální ekonomiku takové terno.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA