Janet Yellenová se za 4 roky v čele Fedu zapíše do ekonomických učebnic jako žena, která zahájila proces zvyšování úrokových sazeb v USA po finanční krizi a přistoupila k redukci objemu bilance centrální banky. Janet Yellenová kontroluje měnovou politiku největší ekonomiky světa a zároveň nepřímo ovlivňuje měnové podmínky v ostatních zemích přes cenu dolaru (měnový kurz), který se promítá do inflace.
V dubnu příštího roku končí funkční období předsedovi japonské centrální banky Kurodovy (BoJ). Po něm následuje Mark Carney z britské centrální banky (BoE) a Mario Draghi z Evropské centrální banky (ECB). Oběma dvěma končí mandát pro řízení měnové politiky v roce 2019 a ani jeden z nich neví, zda bude jeho funkční období prodlouženo. Kolik z těchto centrálních bankéřů přežije a bude opět jmenováno do své funkce? Kdo nahradí ty, kteří odejdou?
Změny se nebudou odehrávat jenom na poli centrálních bank, ale i na německé politické scéně, která bude mít nového ministra financí. Wolfgang Schaeuble odchází z pozice ministra financí, avšak ne do důchodu. Od listopadu bude vykonávat roli předsedy dolní komory parlamentu a jeho pozici obsadí nový ministr.
Avšak po zářijových německých parlamentních volbách není jasné, kdo bude novým německým ministrem financí. Jako nejpravděpodobnější se momentálně jeví koalice tří stran, a to CDU/CDS, strany zelených a FDP, z nichž s největší pravděpodobností padne výběr právě na FDP. Angela Merkelová pravděpodobně nabídne toto místo jednomu z koaličních partnerů s cílem upevnit vzájemné povolební vztahy. Pro členské země eurozóny bude důležitý postoj nového ministra k fiskální disciplíně.
Vzhledem k tomu, že FDP získala v posledních parlamentních volbách více hlasů než zelení, bude podle všeho do křesla ministra financí nominovat kandidáta ona. Avšak FDP je známá svým negativním postojem k fiskálním stimulům, odpouštění dluhů, rozpočtovým schodkům a transferům německých peněz jiným zemím. Strana FDP naopak od Schaeubleho není fanouškem záchranného fondu ESM a velmi pravděpodobně půjde tvrdě po zemích, které nedodržují rozpočtová pravidla, mezi něž se řadí i Francie. Je možné, že Emanuel Macron bude nejdříve donucen dodržet maximální výši schodku státního rozpočtu k velikosti HDP, až pak se s ním bude nový německý ministr financí bavit o větší integraci Evropy, čehož mimochodem FDP není také fanouškem. Ve výsledku může nový německý ministr financí a nový prezident ECB v nejbližších 2 letech dramaticky otočit kormidlem dosud solidární Evropy.
Michala Moravcová
Analytik finančních trhů