Kancléřka paní Merkelová a president pan Sarkozy se domluvili na konkrétním plánu jak v případě nutnosti, pomoci Řecku. Země Eurozóny a MMF by v případě, když Řecko si nebude mít kde vypůjčit, poskytnou půjčku za tržních podmínek. 2/3 poskytnou země Eurozóny a 1/3 MMF přičemž garantovat splatnost a dodržování podmínek půjček bude jak komise EU (patrně část pro měnovou politiku EU) tak i MMF . Tímto se zamezí, aby Řekové mohli jakkoliv ovlivňovat rozhodování dohlížitelů a dále by mělo toto opatření i zabránit případnému zkreslování ekonomické situace Řecka, jak tomu bylo za posledních 20 let prakticky stále.
Byl touto dohodou vyřešen problém Řecka a nebo jiných problémových států Eurozóny ? Nikoliv. Byl jen dojednán - určitý zdroj možných finančních prostředků pro Řecko a otevřen prostor pro stanovení dalších tvrdých podmínek případné pomoci. EU si tak trochu zachovala tvář – že je solidární. (Někdy může být solidarita dosti kontraproduktivní.) Tak např. je možné, že si některý stát Eurozóny půjčí, aby mohl půjčit Řecku. Až nakonec budou dlužit všichni všem. To je ta solidarita, která vždy začíná a končí v peněžence každého daňového poplatníka. Na co většinou politici zapomínají. (To se to půjčuje, když to není z mého a když je jen politická odpovědnost.) Na rozdíl od jiných politiků v EU paní Merkelová svým postojem při řešení Řeckého problému, nepominula to co jí její voliči doma dali jasně najevo. Ostatně si to ani nemohla dovolit. Paní kancléřka ví, že občané Německa za nikoho platit dluhy nechtějí (některé obce v Německu mají s financemi veliké problémy) a v květnu budou v Německu regionální volby !!
Tak trochu statista v této situaci - šéf ECB J. C. Trichet ihned přišel s prohlášením, že žádost Řecka o pomoc u MMF neohrozí nezávislost ECB a že dojednaný mechanizmus je “funkční“.
Jedno je jisté, půjčka od zemí Eurozóny bude dobrovolná, musí ji odsouhlasit všichni a musí jí přecházet ujištění Řecka, že už si nemá kde vypůjčit a zároveň požádá o pomoc MMF. Německo si tímto vlastně vyhradilo právo veta. Jak realizaci tohoto plánu zkousnou občané Řecka, to je ve hvězdách. Už jen poměrně mírná opatření Řecké vlády se projevila stávkami. A co až by MMF přitvrdil ? Což je takřka jisté.
V včerejšku je z celé situace okolo Řecka zřejmé, že první mezi prvními v EU je kancléřka paní Merkelová, potom president Sarkozy a až někde vzadu president EU. Ostatně jinak to dopadnout ani nemohlo. Německo včera ještě více posílilo svoji vedoucí úlohu v EU a vlastně i svoji nezávislost. Života schopnost včera dohodnutého mechanizmu pomoci Řecku se ukáže poměrně brzy, během dubna – do konce května maximálně. 22 miliard Euro tento mechanismus dobře prověří . (Ty totiž Řecko velmi nutně potřebuje na úhradu starých dluhů.) To je ale jen pomyslný plivanec do dluhového rybníka o velikosti 300 - 310 miliard. (Celkové dluhy zemí Eurozony nyní dosahují 900 – 1000 miliard Euro !!)´
. . . . . . . . . . . . . . . .
Nyní se pro nás tradery objevuje otázka je Euro tzv. “za vodou“ ? Zase tak úplně ne. Vzpomeňme si na hodnocení Portugalska tento týden. A čekají nás hodnocení dalších států z tzv. prasečího stáda. Velkou pozornost vyvolá hodnocení Itálie a Španělska. Nezaměstnanost v EU neklesá, spíše naopak. Důvěra spotřebitelů se spíše snižuje, stejně jako maloobchodní prodeje. Průmyslová výroba zatím také spíše klesá. Jedině IFO - index podnikatelského klimatu v Německu trochu ve středu potěšil. Jinak je EUR / USD celkem v pohodě. Pokles včera na 1,3265 není žádnou katastrofou, ostatně to bude vyhovovat hlavně zahraničnímu obchodu . Byl by pád na 1,2330 nebo na 1,1640 tak velký problém ? Myslím si že nikoliv. Například na paritě s USD bylo Euro v létě 2002. Došlo k rozpadu EU ? Zhroutila se některá z evropských ekonomik ? Došlo k válce ? Nic se nestalo. Tak proč by se mělo v souvislosti s možným poklesem Eura na 1,2330 nebo až na 1,1640 stát něco katastrofického ?
. . . . . . . . . . . . . . . .
Vzhledem k technické situaci v EUR/USD, je možný pokus o růstovou korekci. Pro větší pohyb vzhůru, ale zatím brání silná resistance na 1,3450 a dále horní čára klesajícího tunelu. Dalším silným odporem je úroveň 1,3540 (50 % FIBO posledního poklesu od 17.3.2010) a dále úrovně 1,3690 – 1,3700.
O možnou korekci se bude brzo pokoušet i pár GBP/USD. Zde může očekávat odpory na : 1,4890 – 1,4960 – 1,5020 – 1,5090 – 1,5110. Zde jsou trochu problémem blížící se parlamentní volby ! Ukazuje se možná patová situace, což GBP moc nepodporuje spíše naopak. Ani hospodářské výsledky v GB nejsou moc povzbudivé i když maloobchodní prodeje včera příjemně překvapily svým růstem.
Na zahájení korekce u dolarových páru bychom potřebovali obratovou svíčku nebo mini formaci na DXM10 a ta zde zatím není. Je možné, že dnes se může DXM10 o vytvoření obratových znaků pokoušet.
Faktem je, že v současnosti se dolarový index nachází v překoupeném stavu a v grafu TF W1 ukazuje malou divergenci. Zatím je sice možný růst k silné resistanci na 83,00 – ale od úrovně 82,00 (50 % FIBO loňského poklesu) se bude do růstu (i do poklesu) dost těžko odpoutávat. Nějaká korekce dolů, nás na DXM10 v brzké době zcela jistě čeká. Jen potřebuje nějaký negativní impuls z USA. Takovým impulsem poklesové korekce by mohla být nezaměstnanost v USA za březen příští týden. Nebo výběry zisků před Velikonočními svátky.
I akciové indexy by se mohly podobně chovat. Jsou také překoupené. Možná korekce v akciových indexech, ale EUR ani GBP v pokusu o růst moc nepodpoří. Nezapomínejme stále na korelaci. Jen se podívejte na USD / JPY jak i díky růstu na akciových trzích v minulých dnech posiloval.
Trhy zůstanou nadále velmi volatilní. Pokusy o korekce u dolarových párů budou využívány zatím hlavně medvědy pro jejich prodeje. Tak pozor býci, ať vás medvědi nesežerou !
Tomas.