Německé akcie si od post-brexitových lokálních minim připsaly už přes 15 % a aktuálně se obchodují nejvýše v letošním roce. Z dlouhodobého pohledu dává jejich růst smysl, protože o superuvolněnou měnovou politiku Evropské centrální banky (ECB) se budou moci opřít ještě několik let. Záporné úrokové sazby na 10letých německých dluhopisech (viz graf) dávají investorům alternativu právě v akciích a dá se čekat, že do indexu DAX bude stabilně putovat slušné množství prostředků.
Vývoj 10letého výnosu vládních německých dluhopisů:
Na nákupy v Německu ale podle posledních dat není správná doba a index DAX je podle více indikátorů krátkodobě překoupený. V první řadě jde o měnové výkyvy, kdy silně exportně obsazený DAX tradičně reaguje negativně na posílení eura a naopak. Poslední dny však toto pravidlo přestalo fungovat - eurodolar i přes vyhlídky vyšších sazeb v USA posílil zpět k 1,1200 a především pak vůči britské libře euro po hlasování o brexitu prudce vyskočilo. Společnosti zahrnuté v indexu DAX sice generují pouze 9 % svých tržeb ve Velké Británii, negativní dopad na marže vývozců a potažmo zisky bude značný.
Druhým faktorem je dopad nejistoty okolo brexitu na samotné německé hospodářství. Podle měkkých indikátorů vidíme výrazný propad v očekávání do druhého pololetí (např. index ZEW v grafu), která ukazují na zpomalení růstu. Pravdou je, že nálada podnikatelů neklesla tak hluboko, jak trhy po brexitových turbulencích čekaly, tak rychlý růst DAXu na nynější hodnoty ale není ničím příliš podložený.
Vývoj indexu očekávání ZEW pro Německo:
Nezbývá než čekat na tvrdá data z průmyslové výroby a vývozu (tento týden zveřejněná čísla za červen prozatím nejsou směrodatná), která nám napoví, jestli se německá ekonomika spolu s DAXem nechají peripetiemi z Británie zaskočit či nikoliv. Optimismus však mají v Německu na rozdávání.
Vývoj německého akciového indexu DAX (denní graf - D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com