Powellův projev

Graf dne - VIX (05.04.2025)
04.04.2025 I přes nejslabší obchodní seanci od 16. března 2020 na indexu S&P 500 a druhý největší jednodenní pokles tržní kapitalizace se dnes indexu US500 nepodařilo vykompenzovat ztráty a ztratil téměř 0,5 %. Tato situace zvyšuje apetit po zajištění mezi institucemi, jako jsou obchodníci s opčními gamaty, i mezi retailovými obchodníky, což dnes zvedá VIX. Index volatility CBOE (VIX) před dnešní zprávou o počtu pracovních míst mimo zemědělský sektor v USA a projevem předsedy Fedu Powella v 16:25 SEČ roste o téměř 4 %.

Prognóza pro pár EUR/USD na 20. března 2025
20.03.2025 Zasedání Federálního rezervního systému skončilo a naše očekávání, že budou zdůrazněna ekonomická rizika, se potvrdilo. Na rizika poukázalo jak doprovodné prohlášení, tak Powellův projev.

Jak by mohly trhy reagovat po zasedání Fedu? (Očekáváme prudký pokles GBP/USD a pokles #SPX)
19.03.2025 Dnes se trh bude zabývat konečným rozhodnutím Federálního rezervního systému o měnové politice. Očekává se, že nepřinese nic nového, takže ústředním tématem zůstane to, co v posledních měsících – dopad politiky D. Trumpa na americkou ekonomiku.

Obchodní doporučení a analýza pro pár GBP/USD na 19. března: Trump je důležitější než Fed a BoE
19.03.2025 Měnový pár GBP/USD v úterý opět vykazoval růst, ačkoli k němu neměl fundamentální důvod. Ve Velké Británii se nic významného nestalo, ani nevyšla žádná důležitá zpráva a ve druhé polovině dne byly zveřejněny silné americké zprávy o průmyslové výrobě a bytové výstavbě. Dolar si však za zhruba dvě hodiny připsal jen asi 40 pipů a pak se vrátil k poklesu. Toto byl celý rozsah reakce trhu na pozitivní údaje z USA – krátce posílily dolar a pak obchodníci obnovili prodej. To je vše, co potřebujeme vědět o současné logice trhu.

Obchodní doporučení a analýza pro EUR/USD na 10. března: Trump je důležitější než ekonomika a trh práce
10.03.2025 V pátek měnový pár EUR/USD pokračoval v pohybu směrem vzhůru. Ve druhé polovině dne však došlo k mírnému poklesu, který neodpovídal makroekonomickému pozadí. Tento pokles byl tak malý, že zůstává nejasné, zda se jednalo o reakci na Powellův projev – ve kterém potvrdil svůj předchozí postoj k měnové politice – nebo jen o vybírání zisků na konci týdne. Současný pohyb trhu se bohužel jeví jako krajně nejasný a nelogický. Jde především o to, že trh minulý týden reagoval především na jediný faktor: novou zahraniční politiku USA. Není jisté, jak dlouho se trh bude soustředit pouze na tento faktor a nebude brát ohled na ostatní proměnné. Co se stane, až trh na tento faktor plně zareaguje? Jaké další zprávy mohou přijít od Donalda Trumpa a jak na ně bude trh reagovat? Míra nejistoty je na historicky nejvyšší úrovni.

EUR/USD: Oči všech se upírají k inflaci
10.03.2025 Pár EUR/USD zakončil páteční obchodování na úrovni 1,0834, což ukazuje na celkovou slabost amerického dolaru. Kupci navzdory výraznému cenovému růst váhali s útokem na úroveň 1,09. Po zveřejnění slabé zprávy z amerického trhu práce se pár vyšplhal na kurz 1,0890, ale obchodníci v té chvíli vybrali zisk. Následně pár v reakci na projev Jeroma Powella ustoupil o 50 pipů.

Růst zlata se zastavil, ropa klesá pod tlakem vyšších zásob
13.02.2025 Cena zlata již druhý den po sobě klesá, protože trh vyhodnocuje komentáře předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella, který naznačil opatrný přístup ke snižování úrokových sazeb.

Ranní komentář: Powellův projev, korekce na Tesle, růst BYD a Musk vs. Altman
12.02.2025 Včerejší seance přinesla projev J. Powella, který v Senátu novu zopakoval, že kvůli dobré kondici americké ekonomiky Fed zatím nemá potřebu se snižováním sazeb nijak pospíchat. Dnes pozor na výsledky americké inflace, které mohou rozvlnit nejen dolar, ale i akciové trhy.
Další články k tématu Powellův projev

Překvapí Powell v Jackson Hole❓
22.08.2023 Tento týden od čtvrtka 24. srpna do soboty 26. srpna se bude konat každoroční sympozium o hospodářské politice v Jackson Hole, které pořádá Federální rezervní systém. Tato událost je vždy pozorně sledována, protože v minulosti byla využívána k naznačení významných změn v politice. Hlavním tématem letošního sympozia v Jackson Hole jsou "Strukturální změny v globální ekonomice". Ačkoli na akci vystoupí řada centrálních bankéřů a ekonomů, trhy čekají především na páteční projev předsedy Fedu Powella.

Analýza Powellova projevu
02.12.2022 Poptávka po americké měně výrazně klesla v noci na středu a ve čtvrtek během dne. V důsledku toho zaznamenaly nástroje euro/dolar a libra/dolar zvýšení cen o přibližně 200, respektive 300 bazických bodů. Ve včerejších recenzích jsem již provedl důkladnou analýzu zpravodajského prostředí těchto dnů. Dospěl jsem k závěru, že ekonomická data nemohou mít dostatečně významný dopad na sentiment trhu, aby způsobila výrazné oslabení amerického dolaru vůči euru a libře. Trh takto nereagoval, protože zpravodajské pozadí nebylo pro dolar tak špatné. Jediná věc, která má něco společného s poklesem amerického dolaru, je projev Jeroma Powella ve středu večer.

Ranní komentář: Snížení sazeb na příštím Fedu ještě není hotovou věcí, USD silnější
26.06.2019 Včera jsme se dočkali hlavně projevu šéfa americké centrální banky Jerome Powella, který znovu upozornil na to, že šance na snížení sazeb začínají narůstat. Co se ale načasování týká, snížení na příštím zasedání zatím podle něj není zaručeno a není jisté ani to, zda letos sazby budou klesat dvakrát. To trhy částečně zaskočilo, což bylo vidět hlavně na dolaru, který v reakci na Powellův komentář začal znovu zpevňovat. Negativně se pak Powellův projev podepsal také na akciích, i když ty si většinu svých vysokých zisků z minula i nadále bez větších problémů udržují.

Šef Fedu Powell: Nová cla mohou zvýšit inflaci a snížit ekonomický růst
04.04.2025 Rozsáhlá nová cla, jež ve středu oznámil americký prezident Donald Trump, zřejmě povedou k větší inflaci a nižšímu ekonomickému růstu. Podle zpravodajských agentur to dnes uvedl předseda americké centrální banky (Fed) Jerome Powell. Centrální banka podle něj musí zabránit tomu, aby nová situace vedla k trvale zvýšené inflaci, dodala agentura Bloomberg. Trump krátce předtím Powella na sociální síti vyzval, aby Fed co nejdříve snížil úrokové sazby.

DE40: DAX pod klíčovou zónou odporu 📉
02.07.2024 Úterní obchodní seance v Evropě přinesla pokles hlavních akciových indexů. Německý DAX aktuálně ztrácí 0,94 %, francouzský CAC40 klesá o 0,77 % a britský FTSE 100 o více než 0,3 %. Později během dne se pozornost investorů zaměří na projevy prezidentky Lagardeové a Powella z Fedu. Včerejší zisky v bankovním sektoru byly z velké části vymazány.

Prognóza pro EUR/USD na 9. 3. 2023
09.03.2023 Ve středu se pár EUR/USD obrátil ve prospěch eura a růst směrem ke korekční úrovni 1,0609 je od té doby pomalý. Včerejší růst byl tak minimální, že si stěží zaslouží zmínku. Projevy Christine Lagardeové a Jeromea Powella nebo zpráva ADP neměly žádný patrný dopad na dispozice obchodníků. V důsledku toho se v současné době potýkáme s technickým oživením kotací po prudkém poklesu. Nicméně pátek se rychle blíží a mimořádně významné údaje ve Spojených státech mohou přilákat medvědy zpět na trh.

Klíčové události 9. července: fundamentální analýza pro začátečníky
09.07.2024 Na úterý nejsou naplánovány žádné makroekonomické události. Včera si trh našel důvod k nákupu eura a libry, ale takové věci netrvají věčně. Minulý týden oba měnové páry vykázaly poměrně prudký pohyb vzhůru, takže by bylo dobré, kdyby tento týden došlo k nějaké medvědí korekci. Teoreticky by růst dolaru mohly vyprovokovat projevy šéfa Federálního rezervního systému Jeroma Powella a zveřejnění zprávy o inflaci v USA. Ve skutečnosti však trh zřídkakdy zohledňuje Powellův jestřábí postoj a shodu skutečné hodnoty s prognózami. Bylo by proto příjemné, kdyby tyto události dolar podpořily, ale zelená bankovka by také mohla využít určité korekce před zveřejněním údajů o americké inflaci.

Přehled vývoje GBP/USD. Týdenní výhled – O osudu dolaru rozhodne inflace v USA
11.11.2024 Měnový pár GBP/USD pokračoval v pátečním poklesu navzdory absenci významných makroekonomických nebo fundamentálních událostí. Důvody poklesu britské libry byly podobné těm, které ovlivnily euro. Jak už jsme uvedli dříve, závěry o zasedání FOMC by se neměly vyvozovat ihned po události, ale nejdříve 24 hodin poté. Co jsme viděli ve čtvrtek večer? Na trhu nedocházelo k téměř žádné aktivitě – jen drobný pokles dolaru a nedostatek významného zájmu. V pátek však dolar získal 70 pipsů. I když libra v posledních týdnech stagnuje, širší výhled se nemění. Hlavní je, že trh reagoval nákupem dolaru hned po zasedání Fedu. Britská libra měla potíže s významnější korekcí. Tyto dva faktory považujeme za velmi důležité.

Jak obchodovat pár EUR/USD dne 27. září? Jednoduché tipy a obchodní analýza pro začátečníky
27.09.2024 Měnový pár EUR/USD se ve čtvrtek opět obchodoval na vyšší úrovni. V první řadě je třeba věnovat pozornost makroekonomickým údajům z USA. Zpráva o HDP za druhé čtvrtletí se shodovala s odhady odborníků, ale údaj za první čtvrtletí byl revidován směrem nahoru na +1,6 %. Pozitivní zpráva? Ano, to byla. Dále byla zveřejněna zpráva o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby. Její srpnová hodnota překonala očekávání a dosáhla 0,0 % oproti očekávaným -2,6 %. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti dopadl také lépe, než trh očekával. Tři ze tří zpráv tedy vykázaly lepší hodnoty, než obchodníci očekávali. O kolik se zvýšil kurz dolaru? O 35 pipsů. A pak ztratil 65. Ano, po těchto zprávách následoval projev předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella a trh v něm jistě našel něco holubičího; i kdybychom však Powellův projev ignorovali, dolar díky dvěma důležitým a silným americkým zprávám získal pouze 35 pipsů.

Ekonomický kalendář: Brainardův projev a svátek v UK
29.08.2022 Začátkem nového týdne lze na globálních finančních trzích zaznamenat horší náladu. Powellův páteční projev byl považován za jestřábí a spustil velké propady na akciových trzích. Ty pokračují i na začátku nového týdne, přičemž evropské trhy otevřely mírně pod pátečním close.
Související klíčová slova:
Údaje z USA | Akciové trhy | Obchodování CFD | Platina | EUR | Trend | Musk vs. Altman | Rok 2025 | Statistiky | Britská libra | Aktiva | Citigroup | Line | Pravděpodobnost | Futures kontrakt | Výkyvy | Směrnice | Zpráva Commitment of Traders | Strach | Geopolitické napětí | Nezaměstnanost | Sankce | Dollar Spot Index | Trumpová | Korekce na Tesle | CFD na futures | Rostoucí inflace | Růst cen | Oznámení | Americký prezident | Globální ropný trh | Nejdůležitější události | Cena zlata | Snížení úrokových sazeb | Vysoké riziko | Inflace | Podnikání | EIA | Možnost obchodovat | Globální ekonomiky | Graf | Donald Trump | Centrální banky | Zpráva | Futures | Reakce trhu | Ekonomiky | CL | Zprávy o inflaci | Volatilita | Obchodní války | Klíčové oblasti | Zaměstnanost | Výrobní index | Brent | Prudký pokles | Politika | Očekávání | Snižování sazeb | Palladium | Vybírání zisků | Investiční centrum | Posílení eura | Zásoby ropy | Nárůst zásob | Růst | MiFID II | BreakEven | Prognóza | Použití finanční páky | Zásoby ropy v USA | Trh práce | CBOE | Hrozba | Patterny | Hospodářské recese | CME FedWatch | Ropný trh | Volatility | Opatření | Další růst | Investujte zodpovědně | Trh | Rozdílové smlouvy | Swapové body | Dot plot | Index | Vice | Sell | Bollingerova pásma | Klesající trend | Eura | Komise | Nejistoty | Tržní kapitalizace | Posílení | Podmínky na trhu | Projev Jeroma Powella | S&P | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Obchodní napětí | IEA | COT reporty | Reakce trhů | Maloobchodní tržby | Hospodářská politika | Úřad pro energetické informace (EIA) | MIFID | Akciový index | Zpomalení globální ekonomiky | Snižování úrokových sazeb | Pohyb trhu | Cla na dovoz | Bloomberg Dollar Spot Index | Marketingová komunikace | Očekávání trhu | Obchodovat | Prudké výkyvy cen | Obchodníci | Indikátor | Prezident Donald Trump | Pár EUR/USD | Analytici | Čistý zisk | Výkyvy cen | Největší týdenní nárůst | Stříbro | Ropa | ETF | Nálada na trzích | Výrobní index ISM | Index volatility CBOE (VIX) | Růst BYD | Zpomalení inflace | Prohlášení | USA | 3М | Úrokové sazby | Index volatility | Vývoj | Výnosy amerických státních dluhopisů | Výnosy | Trading | Volatilní | Riziko ztráty | EUR/USD | Podnikání na kapitálovém trhu | Další vývoj | Měnové politiky | Investiční doporučení | Faktor Donalda Trumpa | Uvolnit měnovou politiku | Růstový potenciál | Vítězství | Investiční strategie | Mezinárodní agentura pro energii (IEA) | Vzdělávací materiály | ADP | Zemědělství | Sazby | Pozorování | Komise v přenesené pravomoci | Mezinárodní agentura pro energii | Zajištění | Cena ropy brent | Dovoz oceli | Odhad růstu HDP | Investování | Fed | Index spotřebitelské důvěry | Prodejní signál | Trhy | Rizika | Commitment of Traders | ISM | Sankce USA | Futures na ropu | Obnovení růstu | Úřad pro energetické informace | Stagflace | Týdenní nárůst | Inflace v USA | Poradenství | Včerejší seance | Společnost | Reporty | Fundamentální pozadí | Riziko | RSI | Trend na trhu | GBP | Úrovně supportu | Ceny | Recese | Pokles | COT report | Války | Centrální banka | Předpovědi | Divergence | Evropské centrální banky | MACD | Libra | Americký Úřad pro energetické informace | CFD | 256/2004 | Nové sankce | Minulá výkonnost | GBP/USD | VIX | Zisk | Ruské ropy | Bank of England | Dovoz | Obchodování | Prezident | Měna | Trump | Zprávy | Ceny ropy | Předpověď | Údaje | Riziko stagflace | Růst zlata | Ukazatel inflace | Snížení daní | Index CPI | xStation5 | Americké sankce | Aktivum | Společnost XTB | CARA | Situace | Růst dolaru | Tržby | Signály | Sazby beze změny | Ranní komentář | Spready | HDP | Dolar | Euro | Investování je rizikové | Prudké výkyvy | Ztráty | Vytápění | Kupci | Důležitá zpráva | Index spotřebitelských cen | SPOT | Index cen | Index VIX | Projekce Fedu | Marlin | Analýza EUR/USD | Prognózy | Kurz | Tichomoří | Jádrová inflace | Americká ekonomika | Růstový trend | Index cen výrobců | Výsledky | Business | Traders | Potenciál | Rally | Investujte | Kapitalizace | Komunikace | BYD | Index volatility CBOE | USD za barel | Americký akciový trh | Ukazatel | Obchodní politika | Dollar | Fundamentální faktory | Hospodářský růst | Trh s ropou | Signál | FedWatch | Důležitá data | NFP | TIM | Investiční | Nálada | Prodej | Zasedání Fedu | Bloomberg | Tokeny | Silný růst | ICE | Míra | Korekce | Výkonnost | Index S&P 500 | Zvýšené riziko | Trendové linie | Krize | Centrum | Spot | Nákupní příležitost | S&P 500 | JDE | Cena | Snížení sazeb | DOT | Kurzy | Obchodování indexů | Výhledy | Medvědi | Ekonomická rizika | Zpráva CoT | Zlato | Ekonomika | SEC | Míra nejistoty | Indikátory | Odpovědnost | Nejnovější zpráva | Oslabení | Finanční situace | Dodávky ruské ropy | Práce | Cíle | Banky | Buy | Vyrovnat ztráty | Šance | Analýza | XTB | Kontrakt | API | Pozice | OCI | Pullback | Support | Důležité informace | Krize na Blízkém východě | OPEC | Sentiment | Index ISM | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Stop-Loss | Měnový pár GBP/USD | Ceny potravin | Rezistence | Projekce | Zpráva COT | Ichimoku | Nařízení | Ropy | Výrobní sektor | Měnový pár EUR/USD | Předseda | Americké ekonomiky | Jádrový index | USD | Stříbro a platina | Zveřejnění zprávy | Odhad inflace | US500 | Cena ropy | Federální rezervní systém | CZ | Průraz | Britské libry | Graf páru | Finanční ztráty | CBOE (VIX) | Nejistota | CME | ING | Technické patterny | Indexy | Americký dolar | Velikost pozice | CFD na indexy | Doporučení | Body | EU | Materiály | Trading pro začátečníky | Pracovní síly | Akciový trh | Jerome Powell | Ukazatele | Měnový pár | Kryptoměnový trh | Banka | Významné události | Graf dne | SPX | COT
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Růst | Obchodování | Banka | Banky | ČTK | Pokles | Indikátor | Trading | Cena | 3М | FOREX