Úterý 21. ledna 2025 00:23
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Forex: Mírné snižování sazeb ČNB na pozadí slabé tuzemské ekonomiky

29.07.2024 11:19  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Týden nabitý klíčovými daty a zasedáními centrálních bank poodhalí kondici evropských ekonomik a další kroky ČNB, respektive amerického Fedu. Podle nás růst českého HDP ve Q2 24 dále zpomaloval a mezičtvrtletně dosáhl pouze 0,1 %. Na pozadí slabé ekonomiky a utlumených inflačních tlaků si ale myslíme, že se ČNB nakonec přikloní ke zpomalení snižování úrokových sazeb na 25 bb, byť by data volala po výraznějším uvolnění měnové politiky. Slabý růst, stejně jako v Q1 24, zřejmě přetrvával i v eurozóně, když kolegové z SG odhadují růst o 0,2 % q/q pro Německo a Francii, zatímco periferie eurozóny by si měla vést lépe a vytáhnout celkový růst na 0,3 %. Data z USA (NFP, ISM) pravděpodobně navážou na minulý týden a dosvědčí pokračující sílu tamní ekonomiky. To by ale nemělo zabránit blížícímu se snížení sazeb Fedu, ale pod podmínkou pokračování dezinflačního trendu. Investoři budou bedlivě sledovat jakékoli signály ohledně načasování začátku uvolňování měnové politiky na zasedání Fedu v tomto týdnu.

ČNB bude dále snižovat sazby, Fed s tím ještě počká na září.

Česká ekonomika podle nás v Q2 24 dále ztrácela momentum a mezičtvrtletně vzrostla pouze o 0,1 % po 0,2 % a 0,3 % v Q1 24, respektive Q4 23. Růst spotřeby domácností zřejmě dále nezrychloval, jak dokazují data tržeb v maloobchodu a službách, stále by ale spolu s čistým vývozem měla být hlavním důvodem proč ekonomika v Q2 mezičtvrtletně vůbec rostla. Vývoz by měl odrážet vyskladňování, když průmyslová výroba v Q2 výrazně klesla. Čistý vývoz by tak měl kompenzovat negativní příspěvek tvorby zásob. Investice byly navzdory nepříznivému ekonomickému vývoji v předešlých letech jedním z povzbudivých faktorů, když rychle rostly. Nicméně v H2 23 již pouze téměř stagnovaly a na začátku letošního roku výrazně klesaly. Investiční aktivita tak může být do jisté míry vyčerpána, celkově se podle nás letos sníží. Ekonomika by ale měla dále těžit z oživování spotřeby domácností v souvislosti s růstem reálných mezd a zlepšenou důvěrou domácností. Pro celý letošní rok očekáváme růst HDP o 0,7 % a zrychlení na 1,9 % v roce 2025. Detailněji se věnujeme české ekonomice v nových Ekonomických výhledech.

Pokračující slabý růst české ekonomiky a utlumené inflační tlaky by nejspíše volaly po dalším výrazném snížení úrokových sazeb, ČNB ale podle nás zvolí opatrnější postup a zpomalí snižování sazeb na 25 bb. Riziko směrem k 50 bb ale vnímáme jako výrazné, navzdory tomu, že komunikace bankovní rady zůstává jestřábí, což tak, stejně jako před předešlými zasedáními, přispívá k nejistotě ohledně dalších kroků ČNB. Vyjádření v minulém týdnu ale měla stálý jestřábí tón a celkově zvyšovala možnost na 25bodové snížení sazeb na nadcházejícím zasedání. Čekáme, že klíčová repo sazba ke konci letošního roku klesne těsně pod 4 % na 3,75 % a námi odhadované neutrální úrovně na 3,5 % dosáhne již v únoru příštího roku. Nicméně i vzhledem k našemu výhledu, že inflace v roce 2025 klesne pod 2 %, vidíme riziko, že pokles sazby bude pokračovat až ke 3 %.

Na zasedání v tomto týdnu by americký Fed mohl již začít vysílat signály ohledně blížícího se zahájení uvolňování měnové politiky. První snížení sazeb čekáme až v září. Ke zvýšení jistoty ohledně pokračující dezinflace přispěla květnová i červnová inflace poté, co na začátku roku nad očekávání zrychlovala. Centrální bankéři Fedu v posledních týdnech vyjádřili spokojenost s odkazem na poslední inflační čísla, přičemž proinflační rizika plynoucí z pouze omezeného ochlazování trhu práce a silné americké ekonomiky je nikterak nerozhodila. Podobně to vidí i finanční trh, který navzdory nad očekávání silné ekonomice a napjatému trhu práce zaceňuje snížení sazeb v září a v úhrnu do konce roku jejich pokles o téměř 70 bb. Ekonomická data z USA v tomto týdnu by ovšem mohla sentiment lehce zchladit. ISM index z průmyslu se podle nás opět dostane nad 50 b. a přírůstek nových pracovních míst v nezemědělském sektoru zůstane silný, když opět přesáhne 200 tis. 

V tomto týdnu bude zasedat i Bank of England, která by se mohla přidat k ostatním světovým centrálním bankám a rovněž zahájit cyklus uvolňování měnové politiky. Rozhodnutí o snížení o 25 bb by ale mohlo být jen velmi těsné. Na globálním poli centrálních bank bude pro investory zajímavé i středeční zasedání Bank of Japan (BoJ), která podle nás ani na tomto zasedání poté, co vystoupila z politiky negativních úrokových sazeb, nezvolí další zvýšení sazeb. Spekulace ohledně jejích zvýšení ve spojení se stupňováním očekávání kolem uvolňování měnové politiky amerického Fedu již vedla k významné redukci dolarových pozic, což by ve zbytku roku nemělo příliš prospívat zeleným bankovkám. 

Předběžné údaje HDP v eurozóny zřejmě ukáží na pokračující slabý růst ekonomiky v Q2. Kolegové z SGpředpokládají, že růst HDP v Německu a Francii zůstal slabý na 0,2 % q/q, a naopak silnější v periferii eurozóny, ve Španělsku (o 0,6 %) a v Itálii (o 0,3 %). Negativně by se měl podepsat horší výkon stavebnictví, který v Q1 těžil z neobvykle příznivého počasí. V Německu budou špatný výkon v průmyslu pravděpodobně vyvažovat vyšší spotřebitelské útraty v obchodech. Právě spotřeba domácností by měla být významným motorem růstu ekonomiky eurozóny. Nicméně slabý výkon v průmyslu stále představuje značné riziko směrem dolů pro budoucí růst. Červencová inflace v eurozóně by měla ukázat na meziměsíční stagnaci cen. V meziročním vyjádření podle nás celková inflace vzrostla o desetinu na 2,6 % a ta jádrová zůstala beze změny na 2,9 % y/y. Na celkové inflaci by se mělo odrazit zdražení pohonných hmot a pravděpodobně i zrušení vládních opatření, které by mělo zvýšit ceny energií. Současná turistická sezóna posílená například i olympiádou v Paříži či mistrovstvím Evropy ve fotbale v Německu měla zatím pouze omezený dopad na inflaci, což by mohlo pokračovat i nadále.

Silná ekonomika USA a jestřábí komentáře z ČNB.

Před blížícím se zasedáním ČNB byla vyjádření centrálních bankéřů minulý týden spíše jestřábí. Podle T. Holuba je 25bodové snížení dobrý výchozí bod do diskuse na nadcházejícím zasedání. Zároveň zmínil, že scénář poklesu repo sazby lehce pod 4 % opatrnými kroky po 25 bb na zbylých zasedáních v letošním roce se mu jeví jako reálný. V podobném duchu ve smyslu omezeného prostoru pro další výrazný pokles sazeb kvůli přetrvávajícím proinflačním rizikům se vyjádřil i Jan Kubíček. Jestřábí tón ale vyvažoval v rozhovoru pro Bloomberg viceguvernér Jan Frait, který se podle jeho slov bude rozhodovat mezi 25 a 50 bb. My se mírně přikláníme k první variantě, byť slabý výkon ekonomiky a utlumené inflační tlaky spíše volají po výraznějším uvolnění měnové politiky. Více o tom píšeme v nových Ekonomických výhledech. Data z domácí ekonomiky přitom moc nepotěšila, když ukázala na zhoršující se náladu spotřebitelů a průmyslníků. To může indikovat, že růst spotřeby domácností zůstává spíše slabší a aktivita v průmyslu je stále nízká.

Indikátory sentimentu v eurozóně rovněž zklamaly. PMI ve službách i průmyslu oproti očekáváním mírného zlepšení klesly, ve službách ale index zůstává nad hranicí 50 b., zatímco v průmyslu je hluboko pod ní. Německý IFO index na to navázal, když se zhoršila jak očekávání podnikatelů, tak i hodnocení současné situace. Vše tak nasvědčuje tomu, že růst ekonomiky eurozóny zůstává utlumený a momentum na začátku Q3 je zřejmě slabé. Trochu pozitivně ale vyznělo zlepšení spotřebitelské důvěry v Německu a eurozóně.

Oproti zklamáním z eurozóny údaj HDP za Q2 z USA překvapil výrazně silnějším růstem. Americká ekonomika v Q2 mezičtvrtletně v anualizovaném vyjádření vzrostla o 2,8 %. Nadkonsensuální byl i růst jádrového deflátoru soukromé spotřeby, který byl oproti očekáváním o 0,2 pb vyšší na 2,9 % q/q (anualizovaně), což bylo ale stále citelné zpomalení z 3,7 % v Q1. Celkový i jádrový deflátor PCE skončily na meziměsíční bázi v souladu s očekáváními, v případě meziroční dynamiky ale ten jádrový překvapil o desetinku směrem nahoru. Celkově data ale zásadní obrat v tržním očekávání, které se v posledních týdnech stupňovala ve směru výraznějšího snížení sazeb Fedu, nepřinesla. Finanční trh nyní zaceňuje o necelých 70 bb nižší klíčovou sazbu na konci letošního roku. Podle nás Fed sníží sazby letos pouze dvakrát.

Horší data z eurozóny, a naopak lepší z USA pomohla dolaru během minulého týdne nepatrně posílit vůči euru o 0,24 %. Ten by ale měl být nadále pod tlakem blížícího se začátku snižování úrokových sazeb Fedu, které by mělo vést k redukci silných dolarových pozic. Dolarové tržní sazby v týdnu mírně klesly o 5-10 bb a v podobném rozsahu klesly i ty korunové, naproti tomu eurové sazby poklesu více odolávaly. Česká koruna na rozdíl od ostatních středoevropských měn minulý týden citelně oslabila a vůči euru odepsala 0,5 %. Maďarskému forintu a polskému zlotému pomohlo především posílení v samotném závěru týdne, které koruna nenásledovala, když nejspíše zůstává v zajetí nejistoty před zasedáním ČNB. Sázky investorů totiž zůstávají rozpolcené mezi snížením o 25 a 50 bb. První zmíněná možnost, se kterou počítá i náš základní scénář, by mohla vést k ziskům české koruny až ke 25,10 EUR/CZK.

Autor: Kevin Tran Nguyen, Komerční banka

Klíčová slova: EUR | Očekávání | Pro investory | Investice | Posílení | Ifo | Výkon ekonomiky | Růst českého HDP | Uvolňování měnové politiky | Finanční trh | Snižování sazeb ČNB | Slabý růst ekonomiky | Americký Fed | Výkon | Americké ekonomiky | NFP | Jestřábí komentáře | Hodnocení současné situace | Ekonomiky | Zvýšení sazeb | Zasedání Bank of Japan | EUR/CZK | Investoři | Bloomberg | Nejistoty | Inflační čísla | Červencová inflace | Bank of England | Investiční | Jan Kubíček | Zasedání Fedu | České koruny | Investiční aktivita | Kevin Tran Nguyen | Inflační tlaky | TIM | Koruna | Výrazný pokles | Údaje | Průmyslová výroba | Inflace v eurozóně | Stavebnictví | Česká koruna | Bank of Japan | Silná ekonomika | Trh | Fed | Indikátory sentimentu | Dezinflace | ISM | Data z USA | Situace | | Červnová inflace | Německý Ifo index | Snížení sazeb | CZK | Růst české ekonomiky | FOREX | Růst ekonomiky eurozóny | Snižování úrokových sazeb | Ceny | ČNB | Pokles | Americká ekonomika | Rizika | Česká ekonomika | Momentum | Horší data | Proinflační rizika | Kroky ČNB | Ekonomiky eurozóny | Repo sazby | IFO index | Růst HDP | Ekonomická data z USA | Tržní sazby | Bod | Počasí | Bankéři | Inflace | Značné riziko | ROCE | HDP | Signály | Načasování | USA | Proinflační | Růst ekonomiky | Komerční banka | Vývoz | Spekulace | Ceny energií | Pokles sazeb | Spojení | Spokojenost | HDP za Q2 | Indikátory | PMI ve službách | Sentiment | Komunikace | Měnové politiky | Ekonomika | Ekonomická data | Snížení úrokových sazeb | Spotřeba domácností | Uvolnění měnové politiky | Centrální bankéři | Repo sazba | Sázky | Růst | Index | ISM index | Ekonomika USA | Aktivita v průmyslu | Snižování sazeb | Zlepšení | Riziko | Německo | Vice | Domácnosti | Jan Frait | Turistická sezona | Celková inflace | Opatření | Sazby | Práce | Banka |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Forex: Ministerstvo financí zveřejní výsledek státního rozpočtu za první pololetí
    PMI v eurozóně potvrdí červnové rekordní hodnoty. K tomu se přidá i středoevropský region, který stejně tak benefituje z otevírání ekonomiky. Pololetní účet tuzemského státního rozpočtu podle nás ukáže zvolnění tlaků na prohlubování deficitu díky nižším covidovým výdajům a vyšším daňovým příjmům. Sílící americký dolar vůči euru ohrožuje středoevropský region včetně koruny. Ta podle nás vyčerpala potenciál z rekordně vysokých tržních úrokových sazeb a čeká na impulz ze zahraničí.
  • Forex: Ministři financí EU projednají rozpočet pro příští rok
    Dnešní hlavní událostí bude setkání ministrů financí Evropské unie, kteří by měli projednat návrh společného unijního rozpočtu pro příští rok včetně čerpání prostředků z Fondu obnovy. Americká inflace se po červencovém skokovém nárůstu podle našich odhadů v srpnu stabilizovala. Mírné zpomalení by měla vykázat i její jádrová složka. Jednání Evropské centrální banky ani srpnová inflace korunu nerozhodily a ta i nadále zůstává u slabších hodnot. Podle nás za tím ale stojí hlavně nelikvidní trh a nízká aktivita. Její fundamenty i nadále mluví ve prospěch posilování.
  • Forex: Minulý týden byl pro regionální měny úspěšný
    Oslabování eura na trhu s americkým dolarem se projevilo ve slabosti společné evropské měny i vůči jejím regionálním protějškům...
  • Forex: Minulý týden přinesl další posílení, koruna prolomila 24,60 EUR/CZK
    Minulý týden koruna postupně zaznamenala další posílení, když zájem investorů podporovala veskrze pozitivní příchozí data z české ekonomiky. Na začátku týdne se koruna pohybovala na slabších úrovních kolem 24,70 EUR/CZK, v úterý spolu s ostatními menšími měnami ve střední Evropě dokonce krátkodobě oslabila a atakovala úroveň 24,78 EUR/CZK. Šlo ale jen o krátkodobé zvýšení volatility, když následně vývoj zkorigovala zpět na úrovni 24,70 EUR/CZK.
  • Forex: Minutes napoví, jak ČNB vnímá sílu inflačních tlaků
    ČNB dnes zveřejní zápis z posledního měnového jednání, který může pomoci přiblížit, které argumenty v bankovní radě nakonec převážily při rozhodnutí o zvýšení sazeb o 50 bb na 5 %. Minutes z posledního jednání budou publikovány i v Polsku, kde ve středu tamní centrální banka překvapila trhy razantnějším navýšením klíčové sazby. Z domácích dat dnes bude zveřejněn podíl nezaměstnaných za březen, který podle nás poklesl na 3,4 %. Svou aktualizovanou makroekonomickou prognózu pak zveřejní ministerstvo financí. V regionu bude zajímavou statistikou i březnová inflace v Maďarsku. Trhy dnes budou vstřebávat také pátý balík protiruských sankcí, na kterém se včera večer shodli zástupci EU.
  • Forex: Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech dále poklesne
    Nejzajímavější událostí dne bude zveřejnění klíčové statistiky z amerického trhu práce za září. Ta by měla vykázat další solidní počet nově vytvořených pracovních míst a pokles nezaměstnanosti pod osm procent, což by mohlo nahrát dolaru. I tak ale v americké ekonomice ve srovnání se situací před vypuknutím koronaviru více než jedenáct miliónů pracovních míst chybí. Nejistotu na finančních trzích může zvýšit i pozitivní test Donalda Trumpa na koronavirus. České národní účty ukáží, jak hodně Covid-19 ukrojil ze ziskových marží firem a podepsal se na míře investic. Zveřejněn bude i zápis z posledního zasedání ČNB.
  • Forex: Míra nezaměstnanosti v Německu může klesnout pod 6 %
    Statistiky z německého trhu práce za únor potvrdí, že se situace dále zlepšuje. Nezaměstnanost by poprvé od loňského dubna měla spadnout pod 6 %. Pozitivním odrazem situace na německém pracovním trhu by měla být lednová statistika tamních maloobchodních tržeb. Inflace v eurozóně v únoru zřejmě stagnovala na lednových 0,9 %, když jádrová složka zpomalila. Nízkoinflační prostředí v Evropě tak pokračuje.
  • Forex: Míra nezaměstnanosti v USA spadla na 3,9 %
    V pátek zveřejněná data z amerického trhu práce možná na první pohled nevypadala tak dobře, ale na druhý už ano a dále tak zacementovala očekávání, že Fed zvýší sazby již v březnu. Eurodolar se nicméně vydal opačným směrem, což mohla mít na svědomí částečně i vysoká inflace v eurozóně (5 %), která tlačí eurové sazby vzhůru. Hlavním číslem tohoto týdne bude ve středu zveřejněná prosincová inflace a komentáře z Fedu, které ji budou lemovat. Na druhou stranu trh si musí dát pozor i na komentáře z ECB.
  • Forex: Mírné oslabování koruny dobrým datům navzdory
    Minulé úterý kurz koruny proti euru mírně oslabil z 27,50 na přibližně 27,55 CZK/EUR. Poblíž této hladiny se kurz pohyboval po zbytek týdne...
  • Forex: Mírně slábnoucí ale stále robustní poptávka amerických spotřebitelů
    Německý ZEW index podle nás v červenci oslabil, a vyhlídky pro růst tamní ekonomiky tak pravděpodobně zůstávají utlumené. ECB dnes zveřejní šetření úvěrových podmínek bank (BLS), které může více napovědět ohledně transmise utažené měnové politiky v eurozóně. Americká data by měla ukázat, že tamní spotřebitelská poptávka zůstává robustní, byť její růst citelně slábne. Meziměsíčně podle nás celkové maloobchodní tržby klesly o 0,1 %, bez prodejů aut ovšem čekáme meziměsíční nárůst o 0,3 %.
  • Forex: Mírné zklamání z amerického HDP neprospělo dolaru
    Dolar včera proti euru umazal část svých nedávných zisků. Americké měně neprospělo zveřejnění HDP za Q3 15, který skončil těsně pod...
  • Forex: Mírné zklamání z čínských dat kurzem eura nezahýbalo
    Kurz společné evropské měny proti dolaru včera nezaznamenal žádné výraznější výkyvy a dnes ráno se pohybuje velmi blízko včerejších...
  • Forex: Mírný růst HDP pravděpodobně ukončil technickou recesi české ekonomiky
    Zpřesněný odhad českého HDP pro Q1 23 by měl podle nás pouze potvrdit mezičtvrtletní růst ekonomiky o 0,1 % q/q. Spotřeba domácností se pravděpodobně opět snížila, zatímco čistý vývoz rostl. Zveřejněny dnes budou také další indikátory sentimentu z eurozóny i USA. Zde vidíme šanci na mírné zlepšení, ve světle posledních slabých dat ale existuje riziko horšího výsledku. Evropské finanční trhy budou sledovat i španělskou inflaci za květen či dubnový vývoj peněžní zásoby v eurozóně.
  • Forex: Místo dohody přišel z Londýna virus
    Koruna zahajovala minulý týden poblíž EUR/CZK 26,35 a jediný výraznější pohyb zaznamenala ve středu, kdy v bezprostřední reakci na nad očekávání dobrý výsledek průzkumu mezi evropskými nákupními manažery poskočila až k EUR/CZK 26,15. Na prosincovém indexu PMI byl přitom překvapivý hlavně výsledek mezi poskytovateli služeb, u kterých se očekávala stagnace poblíž 42 bodů a namísto toho přišel svižný nárůst na 47,3. Evropskou euforii ovšem poté zchladily víkendové zprávy ze Spojeného království. Namísto vyhlížené dohody o brexitu z něj totiž dorazila nová mutace koronaviru, která se vyznačuje podstatně rychlejším šířením. Kromě tvrdšího britského lockdownu tato novinka s sebou přinesla i okamžitá omezení cestování, ovšem nelze vyloučit, že se virus přesto rozšíří i na kontinent a vynutí si i zde opětovné zpřísnění restrikcí. Koruna na tyto zprávy reagovala návratem na počáteční hodnoty poblíž EUR/CZK 26,35.
  • Forex: Mizerná evropská PMI ublížila eurodolaru jen dočasně
    Eurodolar utrpěl během včerejší seance ztráty, které mu přinesly výsledky podnikatelských nálad v eurozóně. Indexy PMI se totiž propadly do pásma kontrakce (kompozitní index za celou unii na 48,9 bodu). Eurové sazby tak na krátko výrazně propadly, což eurodolar stlačilo pod 1,1100. Nicméně pokračující holubičí rétorika Fedu dolaru neprospívá, a tak na dlouhodobější zisky není zatím prostor. I dnes bude v popředí podnikatelská nálada v eurozóně - konkrétně index Ifo z Německa. Depresivní čtení à la včerejší PMI se mohou opakovat (ale také nemusí). Taktéž je třeba brát v úvahu i pokračující komunikaci ze strany centrálních bankéřů - primárně pak ECB.
  • Forex: Mizerný výsledek PMI euru nepomohl
    Slabé indexy PMI v eurozóně stlačily eurodolar v pátek pod 1,0700, když na zhoršení podnikatelského sentimentu se zjevně podílely i obavy z výsledku francouzských parlamentních voleb (jejich první kolo proběhne tuto neděli). Dnes bude ve hře další podnikatelská nálada, když tentokrát to bude německé Ifo. Kromě těchto dat však promluví také řada centrálních bankéřů z ECB a Fedu.
  • Forex: MMF radí Česku pokračovat ve snižování úrokových sazeb
    Česko navštívila v posledních týdnech mise Mezinárodního fondu a víceméně pochválila centrální banku za dosavadní uvolňování měnové politiky. Zdá se však, že na rozdíl od většiny bankovní rady vidí směrem do budoucna spíše rizika spojená s nižším růstem než s neukotvenou inflací. I proto doporučuje centrálním bankéřům pokračovat ve snižování úroků tak, aby do poloviny příštího roku sazby zakotvily úroky v blízkosti neutrální sazby, která ekonomiku ani nebrzdí ani nestimuluje.
  • Forex: MNB bude snižovat sazby
    Maďarský forint bude dnes ve střehu před odpoledním zasedání MNB. Centrální banka totiž velmi pravděpodobně sníží jednu z oficiálních úrokových sazeb (patrně tu nejdůležitější, kterou je jednodenní depo sazba, jež je aktuálně nastavena na 18 %). Od toho jak bude MNB agresivní se bude odvíjet reakce forintu (sazba může být snížena o 100 bps a více…), přičemž pokud se centrální banka trefí do nastavení trhu může výrazně pomoci maďarskému trhu s vládními dluhopisy (a tím dále podpořit forint).
  • Forex: MNB bude zvyšovat svoji hlavní úrokovou sazbu
    Regionální měny včetně zlotého a forintu se dostaly pod tlak k čemuž přispěla turecká lira, která se opět ocitla na tobogánu a dramaticky oslabovala. Turecká centrální banka sice zaintervenovala na její podporu, avšak dnes po ránu lira opět oslabuje, což se středoevropským měnám nebude líbit. Odpoledne musí být ve střehu forint, neboť zasedá MNB a bude utahovat svoji měnovou politiku.
  • Forex: MNB dnes agresivně zvýší základní sazbu
    Forint se dnes soustředí na odpolední zasedání MNB, byť ještě předtím budou dnes ráno zveřejněna data za růst HDP ve třetím čtvrtletí. Od MNB čekáme, že po vzoru NBP a ČNB překvapí a zvýší sazby o více, než očekává trh. Minimálně pak o 45 bazických bodů. Výstupy ze zasedání MNB by v takovém případě měly být pro forint pozitivní zprávou.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex