Ticker Tape by TradingView
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Symposium centrálních bankéřů v Jackson Hole v centru pozornosti
Pozornost finančních trhů bude tento týden směřovat hlavně na dění kolem výročního setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole, které bude probíhat od čtvrtka do soboty. Navzdory obecnému zaměření konference na dlouhodobější výzvy měnové politiky jistě přijde na přetřes i vývoj úrokových sazeb v nejbližších měsících. V tomto kontextu lze předpokládat, že v popředí zůstanou diskuze týkající se zdraví americké ekonomiky. Data z minulého týdne dále zmírnila obavy z nástupu recese v USA. Upozaděny ve výsledku nejspíše budou záznamy z červencových zasedání ECB a Fedu. Z hlediska nových dat tento týden nabídne zejména indikátor vyjednaných mezd za Q2 od ECB, předběžné odhady PMI a evropské spotřebitelské důvěry za srpen. Zatímco mzdový růst v eurozóně pravděpodobně jen mírně zpomalil k 4 % y/y, předstihové indikátory sentimentu by měly pro druhou polovinu letošního roku potvrdit výhled zpomalující evropské ekonomiky.
PMI a indikátor vývoje evropských mezd za Q2
Pozornost finančních trhů bude tento týden upřena především na výroční symposium centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole. To se koná od čtvrtka do soboty a tématem letošního ročníku bude efektivnost a transmise měnové politiky a její možné změny v uplynulém období. Jak název napovídá, tak zaměření konference bude spíše na dlouhodobé výzvy měnové politiky. Pravděpodobně, ať už přímo ve vystoupeních centrálních bankéřů či v jejích rozhovorech pro média, ale přijdou na řadu i krátkodobé otázky jako je třeba blížící se zářijové zasedání Fedu (18.9.). Optikou tržního zacenění již nyní není otázkou, zda Fed úrokové sazby v září sníží, ale to, půjdou-li dolů o standardních 25 bb či hned o 50 bb. Po posledních datech, která zmírnila obavy z nástupu recese v USA, nejen že utichly zvěsti o možném mimořádném snížení sazeb ještě před zářijovým zasedáním, ale trh významně zredukoval i ohodnocení šance na výraznější snížení o 50 bb. Tomu nyní přisuzuje pravděpodobnost ve výši zhruba 30 % a plně zaceněn je tak pokles sazeb pouze o 25 bb, v který věříme i my. S ohledem na stále nízké počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti a robustní spotřebitelskou poptávku, o kterých píšeme více níže, si myslíme, že srpnové statistiky zaměstnanosti zveřejněné 5. září přinesou významnou korekci směrem vzhůru. Podle našeho velmi předběžného odhadu očekáváme, že americký nezemědělský sektor za srpen vykáže 170 tis. nově vytvořených pracovních míst po 114 tis. v červenci. Zveřejněny tento týden budou rovněž záznamy z posledních, tedy červencových zasedání Fedu i ECB. Od té doby se toho na finančních trzích poměrně dost změnilo a lze tak předpokládat, že budou upozaděny právě prohlášeními z Jackson Hole. Šéf Fedu Jerome Powell by měl se svým projevem vystoupit v pátek v 16 hodin našeho času.
Z hlediska nových dat budou tento týden zveřejněny zejména předběžné odhady PMI za srpen a indikátor vyjednaných mezd za Q2 od ECB. V Q1 meziroční růst náhrad zaměstnancům v eurozóně dosáhl 4,7 %. Pro Q2 odhadujeme jeho zpomalení do blízkosti 4 % a poblíž této zvýšené úrovně by se měl pohybovat až do konce letošního roku. Pro ECB jde aktuálně o jeden z klíčových ukazatelů, neboť pokračující rychlý růst mezd spojený s napjatým trhem práce by mohl zkomplikovat návrat inflace na dvouprocentní cíl. Konečný odhad červencového vývoje spotřebitelských cen v eurozóně, který bude tento týden také zveřejněn, by měl pouze potvrdit celkovou inflaci na 2,6 % y/y a tu jádrovou na 2,9 %. Efekt vyšší srovnávací základny by měl podle naší prognózy celkovou inflaci v eurozóně na podzim stlačit ke 2 % y/y. Ke konci roku ale odhadujeme nárůst inflace zpět nad 2,5 % y/y poté, co tento příznivý efekt odezní. ECB by i přesto měla po červencové pauze podle nás pokračovat ve snižování úrokových sazeb. Na zářijovém zasedání očekáváme snížení o dalších 25 bb, čemuž nahrávají slabé předstihové indikátory. Ty podle nás pro druhou polovinu letošního roku předznamenávají zpomalení ekonomiky eurozóny po růstu o 0,3 % q/q v Q1 i Q2. Další ze série slabých předstihových dat by měly být srpnové PMI. Ten ze zpracovatelského průmyslu podle našeho odhadu v eurozóně dosáhl 46,0 b., což by oproti červenci bylo jen nepatrné zlepšení a indikace pokračujícího útlumu v průmyslu. Pro služby pak odhadujeme zhoršení z 51,9 b. na 51,4 b. Spotřebitelská poptávka nakonec neposkytuje evropské ekonomice tak silnou podporu, jak se původně očekávalo. V červnu maloobchodní tržby v eurozóně klesly meziměsíčně o 0,3 % po jen nepatrném růstu o 0,1 % v květnu, který ovšem pouze kompenzoval dubnové snížení o 0,1 %. Spotřebitelský sentiment přitom pravděpodobně v srpnu zůstal z historického pohledu podprůměrný, což by měl potvrdit zveřejněný ukazatel od Evropské komise. Kompozitní PMI eurozóny tak podle nás ve výsledku klesl na rovných 50 b., tedy zároveň na předěl mezi expanzí a kontrakcí.
Na recesi v USA to moc nevypadá
Data z americké ekonomiky zveřejněná v minulém týdnu dále zmírnila obavy týkající se nástupu recese v USA. Z hlediska spekulací kolem zdraví americké ekonomiky, které vyvstaly po červencovém výrazném zpomalení růstu tamní zaměstnanosti, byl důležitý zejména výsledek maloobchodních tržeb. Ty v červenci meziměsíčně vzrostly o výrazné 1 %, což byl ve srovnání s tržním konsensem více než dvojnásobný nárůst. Ze zhruba dvou třetin se na tom podílely vyšší prodeje aut, které kompenzovaly hluboký propad z předchozího měsíce. Pozitivně, i když v menším rozsahu ovšem překvapily také tržby bez prodejů aut, které byly oproti očekávanému růstu pouze o 0,1 % v červenci nakonec vyšší o 0,4 % m/m. V porovnání s červnem (+0,5 % m/m) přesto došlo k nepatrnému zmírnění růstové dynamiky. Spotřebitelská poptávka sice v USA vykazuje známky chladnutí, zatím však stále zůstává poměrně robustní a na skokové zhoršení ekonomické situace neukazuje. Podobně je tomu v případě vývoje nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Jejich počet za předminulý týden opět mírně zaostal za očekáváními, když dosáhl 227 tis. a nižší byl také oproti předchozímu údaji. Z historického úhlu pohledu navíc úroveň žádostí o podporu v nezaměstnanosti zůstává nízká. Zklamala naopak americká průmyslová produkce, která v červenci meziměsíčně klesla o 0,6 %. Zhoršení (o 0,1 % m/m v červnu) zaznamenala rovněž průmyslová produkce v eurozóně a její meziroční pokles se tak prohloubil na 3,9 %.
Spotřebitelská inflace v USA dopadla v souladu s očekáváními, dolarové sazby tak spíše reagovaly na silnější data z reálné ekonomiky a měly v minulém týdnu tendenci mírně růst. Meziměsíčně byly v červenci americké spotřebitelské ceny vyšší v průměru o 0,2 %, což se týkalo i samotné skupiny jádrových cen. V obou případech tedy došlo k nárůstu meziměsíční dynamiky. Důvodem bylo zrychlení růstu v rámci klíčové položky nájemného na 0,4 % m/m, který tak korigoval překvapivě nízký červnový údaj (+0,2 % m/m). Na celkové meziměsíční inflaci se vyšší nájemné podílelo ze zhruba 90 %. Z dat americké inflace je i tak nadále patrný trend snižujících se cenových tlaků. To potvrzuje rovněž vývoj meziroční inflace. Ta celková v červenci dosáhla 2,9 % a jádrová 3,2 %. Růst jádrových cen byl nejnižší za poslední více než tři roky. Zveřejněn byl také vývoj výrobních cen, který zaostal za odhady. Ceny průmyslových výrobců v USA byly v červenci meziročně vyšší o 2,2 %, bez energií a potravin pak o 2,4 %. To bylo v prvním případě o desetinu pod tržním konsensem, v tom druhém pak o desetiny dvě. Hlavním tématem posledních týdnů na finančních trzích ale byly spíše obavy týkající se možného rychlého zhoršení kondice americké ekonomiky a investoři ve výsledku pravděpodobně uvítali hlavně příznivá data maloobchodních tržeb. Zatímco v závěru předminulého týdne trh do konce letošního roku plně zaceňoval snížení sazeb Fedu v souhrnu o 100 bb, v pátek plně zaceňoval trojí snížení sazeb o 25 bb a tomu čtvrtému přisuzoval šanci zhruba 80 %. Stejně tak i akciové trhy minulý týden pokračovaly v korekci předchozích ztrát. Americký S&P 500 tyto ztráty již odmazal plně, když se vrátil nad 5 500 b. Americký dolar přesto všechno vůči euru v průběhu minulého týdne ztrácel. V mezitýdenním srovnání odepsal přibližně 0,8 % a jeho kurz se přiblížil k 1,1000 EUR/USD. Dolar je tak v podstatě nejslabší od začátku letošního roku.
Červencový růst spotřebitelských i výrobních cen byl v tuzemsku vyšší, než se čekalo, koruna na to ale významně nereagovala. Spotřebitelská inflace v meziročním vyjádření v ČR zrychlila ze 2,0 % na 2,2 %, zatímco tržní konsensus i centrální banka očekávaly stagnaci na 2,0 %. Vývoj v posledních dvou měsících je však spjat s vyšší datovou nejistotou spojenou s vlivem sezonního nárůstu cen dovolených, který byl hlavním hybatelem inflace. Tento faktor se projevil rovněž v mírném zrychlení jádrové inflace z 2,2 % na 2,3 % y/y. Také ve výrobním sektoru došlo k urychlení meziročního cenového růstu. Růst cen průmyslových výrobců v červenci zrychlil z 1,0 % na 1,7 %, když bylo očekáváno zvýšení o 1,1 %. Významný vliv mělo zdražení ropy zesílené oslabením české koruny, a to jak vůči dolaru, tak i euru. Ceny se ale meziměsíčně zvýšily ve většině průmyslových odvětví, i když na úrovni celku šlo po sezonním očištění v podstatě pouze o korekci poklesu z předchozích dvou měsíců. Podle našeho hodnocení nic aktuálně nenasvědčuje tomu, že by ve druhé polovině letošního roku měly cenové tlaky v tuzemské ekonomice zesílit. Hlavním faktorem podle nás stále bude vysoce utlumená poptávka, která růst cen tlumí. Do vývoje inflace také zřejmě ještě promluví pokračující pokles cen energií. Očekáváme tak, že celková a jádrová inflace do konce roku zůstanou v tolerančním pásmu centrální banky a pravděpodobně se budou nadále pohybovat mírně nad 2 % y/y. Koruna v průběhu minulého týdne mírně posilovala k hranici 25,10 EUR/CZK, pravděpodobně především vlivem vyšší spotřebitelské inflace, k jeho závěru ale došlo ke korekci mírně nad 25,20 EUR/CZK. V mezitýdenním srovnání tak zůstal kurz tuzemské měny v podstatě beze změny.
Autor: Martin Gürtler, Komerční banka
Klíčová slova: Růst v eurozóně | Vývoj | EUR | Návrat inflace | Pokles cen energií | Prognózy | EUR/USD | Šéf Fedu Jerome Powell | Šéf Fedu | Měny | Spotřebitelské inflace | Ukazatel | Ekonomiky | Služby | Americké ekonomiky | Prodeje aut | USD | Reálné ekonomiky | Cenové tlaky | CZK | Vývoj meziroční inflace | EUR/CZK | Investoři | Média | Propad | Zdražení ropy | Americký S&P 500 | Evropské ekonomiky | Spotřebitelský sentiment | Symposium centrálních bankéřů | S&P | Centrální banky | Pozornost finančních trhů | České koruny | Jackson Hole | Data z americké ekonomiky | Indikace | Trh | Komise | Fed | Pozornost | S&P 500 | Indikátory sentimentu | JDE | Spotřebitelská inflace | Pravděpodobnost | Nájemné | Centrální banka | Vývoj úrokových sazeb | Jádrová inflace | Zpomalení ekonomiky | Americká průmyslová produkce | ECB | Snížení sazeb | Snižování úrokových sazeb | Počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti | Rychlý růst | Ceny | Pokles | Setkání centrálních bankéřů | Konsensus | Americký dolar | Situace | Data z reálné ekonomiky | Růst mezd | FOREX | Ekonomiky eurozóny | Růst cen | Indikátor | Práce | Poptávka | Dolarové sazby | Dolar | Inflace | Statistiky | Kurz | USA | Martin Gürtler | Zpomalení růstu | Zasedání ECB | 3М | Odhady PMI | Komerční banka | Týdenní zpráva | Recese | Mzdový růst | Rychlý růst mezd | Trend | Banky | Pokles sazeb | Akciové trhy | Recese v USA | Žádosti o podporu | Meziroční inflace | Indikátory | Pokles cen | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Sentiment | Ceny průmyslových výrobců | Měnové politiky | Zdraví | Šance | Výhled | Úrokové sazby | Trhy | Spotřebitelská poptávka | Jerome Powell | Předstihové indikátory | Ropy | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Růst | Maloobchodní tržby v eurozóně | Průmyslová produkce v eurozóně | Průmyslová produkce | Meziroční růst | ČR | Ohodnocení | Odvětví | Zpráva | Růst cen průmyslových výrobců | Zasedání Fedu | Pokračující pokles | Zlepšení | Vice | Maloobchodní tržby | Koruna | Spotřebitelské ceny | Sazby | Prodeje | Banka | Tržby | Zrychlení růstu | Tržby v eurozóně | Ztráty | Inflace v USA | Symposium centrálních bankéřů v Jackson Hole |
Čtěte více
-
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Rozvolňování pandemických opatření ve světě se začíná pozitivně projevovat
Inflace v USA vystřelí za duben ke 3,5 %, a to zejména kvůli nízké statistické základně. Obdobný příběh bude patrný i v tuzemsku, kde předpokládáme zrychlení meziročního růstu spotřebitelských cen na 2,8 %. Pokračující rozvolňování by se mělo podepsat na dalším růstu maloobchodních tržeb, a to primárně v motoristickém segmentu. Další vzestup pak ukáže i průmyslová výroba. A to nejen za oceánem, ale i na starém kontinentě. Rozvolňování v evropských zemích by se mělo odrazit v dalším zlepšení indikátorů důvěry – květnovém Sentix v eurozóně či německém ZEW indexu. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Růstová ani inflační data centrální bankéře v Evropě či USA nenadchnou
Série odhadů HDP za Q4 18 z klíčových evropských zemí i eurozóny jako celku potvrdí útlum ekonomické aktivity v závěru loňského roku. To se projeví i ve stále slabých inflačních číslech. Centrální bankéři mnoho důvodů k utahování měnové politiky mít nebudou. K trpělivosti před dalším zvýšením úrokových sazeb zřejmě vyzve na jednání FOMC prezident americké centrální banky J. Powell. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Řešení rébusu brexitu stále v nedohlednu
Řada předstihových indikátorů z eurozóny ukáže, jakým směrem vykročily země do nového roku. Hlavně německá ekonomika by měla ukázat, že podzimní škobrtnutí bylo opravdu jen dočasné. Řešení rébusu brexitu zůstane i tento týden v nedohlednu. Americká data jsou nadále paralyzována zavřenými úřady, a to již pátý týden. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Silný výkon americké ekonomiky ve Q3 a stabilita sazeb ECB
Tento týden zahájí zveřejněním indikátorů sentimentu, které by v eurozóně měly obecně ukázat na mírné zlepšení. Zářijový PMI v eurozóně by měl vzrůst ve zpracovatelském průmyslu a stagnovat ve službách. Německý IFO index by se díky očekáváním do budoucna měl poprvé od letošního dubna zlepšit. Celkově však hodnoty indikátorů zůstanou nízké. Vyhodnocení nejistoty ohledně vývoje ekonomiky eurozóny bude také předmětem diskuse uvnitř ECB na čtvrtečním zasedání, na kterém by však měly úrokové sazby zůstat beze změny. Ve čtvrtek bude zároveň zveřejněn výkon americké ekonomiky za Q3, která podle nás mezičtvrtletně vzrostla o silných 4,8 % q/q (anualizovaně). Důvodem je zejména silná spotřeba domácností, jejíž pokračující růst by mohl vzhledem k vyvíjeným inflačním tlakům zvýšit sázky na růst sazeb Fedu. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Slabá data přimějí ECB k rychlejšímu a výraznějšímu snížení sazeb
Data zveřejněná v tomto týdnu by měla podtrhnout slabost evropské ekonomiky, a naopak potvrdit odolnost té americké. Dolar by tak mohl oproti euru nadále sílit. Z evropských dat bude zveřejněn ukazatel ekonomického sentimentu za celou eurozónu od Evropské komise a v Německu pak podnikatelská (IFO) a spotřebitelská (GfK) důvěra. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Snížení úrokových sazeb ČNB se nezadržitelně blíží
Tržní konsensus i ocenění instrumentů peněžního trhu předpokládají, že ČNB přistoupí již ve čtvrtek ke snížení úrokových sazeb. My čekáme těsné hlasování s tím, že snížení sazeb přijde až na prvním zasedání v roce 2024. Naproti tomu maďarská centrální banka sníží svou klíčovou sazbu na svém zítřejším zasedání podle konsensu o 75 bb. Přes holubičí otočku amerických centrálních bankéřů očekáváme v tomto týdnu solidní americká data, která potvrdí po velmi silném třetím čtvrtletí robustnost i v tom závěrečném. Evropské vpředhledící sentiment indikátory opět nijak oslnivé nebudou. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Solidní data by mohla zmírnit očekávané uvolnění měnových politik Fedu i ECB
Finanční trhy nejen v zámoří se nadále zmítají v nejistotě před nadcházejícími americkými prezidentskými volbami, které se uskuteční již příští úterý (5. listopadu). Krátkodobá očekávání ohledně dalších kroků centrálních bank ale budou v tomto týdnu ovlivňovat rovněž důležitá data. Růst americké ekonomiky v Q3 24 i říjnová data z trhu práce by podle našeho odhadu měly být stále poměrně silné. Lehce překonat tržní konsenzus by mohla také dynamika HDP v eurozóně za třetí čtvrtletí, zatímco meziroční jádrová inflace i v říjnu zůstala vlivem perzistentní dynamiky cen služeb citelně nad 2 %. Celkově by tak statistiky z tohoto týdne měly působit ve směru zmírnění trhy očekávané míry uvolnění měnových politik v USA a eurozóně. Mezičtvrtletní růst tuzemské ekonomiky naproti tomu podle nás v Q3 24 zpomalil. Přesto by měl překonat dynamiku Německa, které již od konce pandemie balancuje na hraně technické recese. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Spotřebitelská poptávka v tuzemsku nabírá na síle
Tuzemská data z reálné ekonomiky za březen by měla potvrdit charakter oživení domácí ekonomiky, které se podle nás opírá o růst spotřebitelské poptávky. Průmyslová výroba v březnu zřejmě pokračovala v kolísavém trendu a meziměsíčně oslabila, z části i kvůli nižší výrobě aut. Po dvou měsících růstu německá průmyslová výroba v březnu pravděpodobně rovněž klesla (o 1,3 % m/m). Výhled pro oživení v průmyslu zůstává nejistý, byť se sentiment indikátory v posledních měsících mírně zlepšily, stále však zůstávají na velmi nízkých úrovních. V závěru týdne zveřejněný písemný zápis z posledního jednání ČNB může více poodhalit podhoubí jestřábí komunikace bankovní rady. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Srpnová inflace a zasedání ECB
Datově budou tomuto týdnu v tuzemsku i ve Spojených státech vévodit statistiky srpnové inflace. Zatímco v USA se podle našeho odhadu meziroční růst cenové hladiny zvýšil na 3,7 %, u nás očekáváme další zpomalení inflace na 8,2 % y/y. Zámořská čísla doplní i srpnové maloobchodní tržby, které by měly ukázat slábnoucí domácí poptávku. V eurozóně bude nejdůležitější událostí zasedání ECB, na kterém očekáváme hlavně vlivem slabších dat z poslední doby ponechání úrokových sazeb beze změny. Šance na jejich další zvýšení do konce letošního roku však stále žije. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Středeční zasedání Fedu snížení sazeb ještě nepřinese
Americká centrální banka na sebe strhne tento týden téměř všechnu pozornost. Zasedání Evropské rady přinese diskuzi o klíčových postech. PMI v eurozóně si v červnu nepatrně polepší. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tento týden bude bohatý na data z tuzemské ekonomiky
Česká ekonomika je již na cestě vzhůru. To dnes potvrdí index nákupních manažerů ze zpracovatelského průmyslu, který se podle našeho odhadu v červenci dostal po půl roce nad hranici 50 bodů. V dalším průběhu týdne pak na pozitivní vývoj ukáží také indikátory z reálné ekonomiky. Maloobchodní tržby by měly navázat na dobré květnové výsledky a meziročně vzrůst o 3,7 %. Domácí poptávka těží zejména ze stále příznivého vývoje na trhu práce, když nezaměstnanost vzrostla jen mírně. Na tom nic nezmění ani data za červenec. V průmyslu produkce i nadále za loňskem zaostává, známky oživení jsou však patrné i zde. Dobrou zprávou pro vývoj české ekonomiky je rovněž to, že k oživení dochází také u našich obchodních partnerů. Ve čtvrtek zasedá ČNB, úrokové sazby však podle nás nechá beze změny. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tento týden bude patřit centrálním bankám
ČNB by ve čtvrtek měla zvýšit repo sazbu o 50 bb na 5,5 %, což by měl být zároveň i vrchol současného cyklu utahování měnové politiky. S prvním poklesem úrokových sazeb však počítáme nejdříve na začátku příštího roku. Ten samý den jako ČNB zasedá i polská centrální banka. Ta podle nás zvedne základní sazbu opět o 100 bb, také na 5,5 %. V Polsku by však sazby měly vrcholit až v červnu na úrovni 6 %. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tento týden bude patřit centrálním bankám
Americká centrální banka ve středu pravděpodobně zvýší sazby o dalších 25 bazických bodů. Vyznění zasedání však může být nakonec holubičí. V Evropě bude pozornost směřovat na vyjednávání o státním rozpočtu ve Francii a Itálii. Indikátory důvěry v Německu a ve Francii zřejmě utrží další šrámy. Česká národní banka se tou americkou inspirovat nenechá a ke zvýšení sazeb tentokrát nepřistoupí. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tento týden bude ve znamení srpnových dat z průmyslu a maloobchodu
Letní prázdniny většinou vnášejí do vývoje ekonomických ukazatelů vyšší míru volatility. Je tak zcela běžné, že nárůst v jednom z prázdninových měsíců je vzápětí vyvážen poklesem v měsíci druhém, či naopak. Toho se pravděpodobně dočkáme také v tomto týdnu, který přinese výsledky srpnových maloobchodních tržeb a průmyslové produkce, a to včetně těch českých. V průměru však letní měsíce pravděpodobně ukáží na další oživení ekonomiky. Z politických událostí zaujme dnešní setkání ministrů euroskupiny, kteří budou diskutovat podrobnosti již schváleného fondu obnovy. Sledovaný bude zcela jistě také další vývoj jednání týkajících se brexitu. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tento týden již musí padnout rozhodnutí ohledně brexitu
Minulý týden sice přinesl povzbudivé zprávy týkající se vakcíny proti covid-19, krátkodobé ekonomické vyhlídky ale příliš povzbudivé nejsou, jak ukazují téměř jednohlasně zveřejňované indikátory sentimentu. Většina evropských zemí je aktuálně v nějaké míře ochromena kvůli opatřením, jež mají bránit šíření viru, ekonomika USA čelí regulérní třetí vlně. Ekonomický kalendář bude tento týden relativně chudý, zveřejněna budou slabá data amerických maloobchodních tržeb. O mnoho zajímavější budě dění v geopolitice. Čtvrteční Evropská rada by měla rozseknout brexit. Kromě toho bude diskutován Evropský rozvojový fond. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tento týden přinese solidní růsty HDP z USA, Německa i eurozóny jako celku
Ekonomika Spojených států v prvním čtvrtletí letošního roku zřejmě rostla o slušná 2,2 % mezikvartálně anualizovaně. Podle výsledků průmyslové výroby, stavebnictví, spotřeby energie i předstihových indikátorů by měl relativně vysoké dynamiky dosáhnout i HDP v Německu a eurozóně. Tento týden zveřejněný vývoj spotřebitelské důvěry v eurozóně a IFO index v Německu by měly být navíc příslibem pro výkonnost ekonomik i ve druhém kvartále. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Těžké týdny za námi, špatná data před námi
Tento týden přinese další kroky hospodářských politik na podporu ekonomik. Čínská centrální banka pravděpodobně sníží úrokové sazby. Ostře sledované bude úterní zasedání Euroskupiny. Eurozóna dychtivě očekává silný fiskální impuls a mocně se hovoří o možnosti emise společného eurodluhopisu. Ač je patrné, že k tomuto tématu nyní ochotněji přistupují i země jako Německo, byla by shoda již tento týden skutečně pozitivním překvapením. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Trh práce sníží šanci na pokles sazeb Fedu
Největší pozornost finančního trhu tento týden získá zveřejnění dat z amerického trhu práce a dále indexy výrobní i nevýrobní aktivity ISM. ECB začne publikovat novou referenční krátkodobou úrokovou sazbu. V Německu čekáme postupné zhoršování trhu práce. Čínský finanční trh bude týden zavřený z důvodu svátku. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská data za srpen ukážou odolnost ve spotřebě domácností a průmyslu
Srpnová data z tuzemské ekonomiky by měla vykázat mírný meziměsíční růst jak v maloobchodních tržbách, tak v průmyslové produkci. Finální odhady PMI v eurozóně potvrdí nízké úrovně implikující mezičtvrtletní pokles ekonomiky, zatímco tuzemský předběžný PMI zřejmě zaznamená zhoršení. Průmysl v sousedním Německu by měl již nést známky recese, když průmyslová produkce a tovární objednávky dále prohloubí svůj propad. Týden završí americký NFP report potvrzující silný trh práce, čímž jen utvrdí Fed ve svém rázném tempu utahování. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská ekonomika si v loňském závěrečném čtvrtletí polepšila
V úterý bude zveřejněn první odhad tuzemského HDP za Q4 23, který podle nás ukáže na mezičtvrtletní růst domácí ekonomiky o 0,2 % q/q po ostrém poklesu v Q3 23. Ekonomika eurozóny v Q4 23 zase pravděpodobně stagnovala po mírném poklesu v předcházejícím čtvrtletí. Předpokládáme, že stagnovala i lednová meziroční inflace v eurozóně, a to na prosincových 2,9 % y/y, nicméně ta jádrová klesla o 0,3 pb na 3,1 % y/y v lednu.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Tyto 3 technologické akcie budou zářit i v roce 2025
RebelsFunding - prop trading firma, která válcuje FTMO
Sýrii svírá už 13 let občanská válka. Podívejte se na historii tamní zničené měny
Prop Trading od RebelsFunding se slevou 25 % je tady!
Jaká pravidla prop tradery nejvíce štvou?
Smart Money Trading: Denní cyklus - Rip-off (20. díl)
🔴 Konec bitcoinu? 😱 Nový kvantový čip Googlu vzbuzuje hrůzu 💣
Jak uspět v prop tradingu – přistupujte k riziku jako profi tradeři
Investování do REIT: Druhy REITs (2. díl)
RebelsFunding: Recenze a hodnocení prop trading firmy
Tyto 3 technologické akcie budou zářit i v roce 2025
RebelsFunding - prop trading firma, která válcuje FTMO
Sýrii svírá už 13 let občanská válka. Podívejte se na historii tamní zničené měny
Prop Trading od RebelsFunding se slevou 25 % je tady!
Jaká pravidla prop tradery nejvíce štvou?
Smart Money Trading: Denní cyklus - Rip-off (20. díl)
🔴 Konec bitcoinu? 😱 Nový kvantový čip Googlu vzbuzuje hrůzu 💣
Jak uspět v prop tradingu – přistupujte k riziku jako profi tradeři
Investování do REIT: Druhy REITs (2. díl)
RebelsFunding: Recenze a hodnocení prop trading firmy
Denní kalendář událostí
V eurozóně spotřebitelská důvěra
Na Novém Zélandu obchodní bilance
V USA skladování zemního plynu
V USA průmyslová produkce
Na Novém Zélandu saldo běžného účtu
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V USA cenový index PCE
V Kanadě maloobchodní tržby
V Británii maloobchodní tržby
V Číně 5letá úroková sazba
V eurozóně spotřebitelská důvěra
Na Novém Zélandu obchodní bilance
V USA skladování zemního plynu
V USA průmyslová produkce
Na Novém Zélandu saldo běžného účtu
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V USA cenový index PCE
V Kanadě maloobchodní tržby
V Británii maloobchodní tržby
V Číně 5letá úroková sazba
Tradingové analýzy a zprávy
Americké akcie posílily, podpořily je údaje o inflaci v USA
MMF vyplatí Ukrajině dalších zhruba 1,1 miliardy dolarů
Forex: Dolar sestoupil z dvouletého maxima, ale může posílit třetí týden
Švýcarsko a EU našly kompromis ohledně obchodních vztahů
Ruská centrální banka překvapivě ponechala úroky beze změny
Komodity: Ropu tlačí dolů silný dolar a obavy o vývoj poptávky v roce 2025
Pražská burza třetí týden rostla, index PX připsal 0,3 pct na 1754,62 bodu
Pražská burza na závěr týdne klesla, index PX dnes ztratil 0,44 procenta
Severokorejští hackeři mají letos na krádežích kryptoměn podíl 60 procent
Forex: Koruna dnes mírně posílila k oběma hlavním světovým měnám
Americké akcie posílily, podpořily je údaje o inflaci v USA
MMF vyplatí Ukrajině dalších zhruba 1,1 miliardy dolarů
Forex: Dolar sestoupil z dvouletého maxima, ale může posílit třetí týden
Švýcarsko a EU našly kompromis ohledně obchodních vztahů
Ruská centrální banka překvapivě ponechala úroky beze změny
Komodity: Ropu tlačí dolů silný dolar a obavy o vývoj poptávky v roce 2025
Pražská burza třetí týden rostla, index PX připsal 0,3 pct na 1754,62 bodu
Pražská burza na závěr týdne klesla, index PX dnes ztratil 0,44 procenta
Severokorejští hackeři mají letos na krádežích kryptoměn podíl 60 procent
Forex: Koruna dnes mírně posílila k oběma hlavním světovým měnám
Blogy uživatelů
Hrozba, která srazí bitcoin na NULU?! | Investiční Memento #99
Nově ve Fintokei vyplácíme až 100 % zisků
Praktické okénko – poslední letošní obchod se příliš nepovedl
Bitcoin a Zlato: Aktuální výhled
Trading a komfortní zóna
Moje cesta prop tradingem – sázka na silný dolar a slevy na challenge
XTB se pojí s Tysonem Furym v odvetě historicky největšího boxerského zápasu v těžké váze
Konec roku na trzích: Jak se připravit na výkyvy v prosinci?
Proč vášeň a impulzivnost nepatří do tradingu
Praktická ukázka: Dva obchody na pohodu
Hrozba, která srazí bitcoin na NULU?! | Investiční Memento #99
Nově ve Fintokei vyplácíme až 100 % zisků
Praktické okénko – poslední letošní obchod se příliš nepovedl
Bitcoin a Zlato: Aktuální výhled
Trading a komfortní zóna
Moje cesta prop tradingem – sázka na silný dolar a slevy na challenge
XTB se pojí s Tysonem Furym v odvetě historicky největšího boxerského zápasu v těžké váze
Konec roku na trzích: Jak se připravit na výkyvy v prosinci?
Proč vášeň a impulzivnost nepatří do tradingu
Praktická ukázka: Dva obchody na pohodu
Forexové online zpravodajství
Odboráři a vedení Volkswagenu dospěli k dohodě o úsporách
Rusko a Ukrajina neuzavřely dohodu o vývozu plynu do Evropy, píše Reuters
Musk zasáhl do německé kampaně, jen AfD prý může zemi zachránit
Americké akcie v závěru týdne silně rostou
Denní shrnutí: Americké akcie prudce rostou díky masivnímu post-FED short squeeze 📈
Tři trhy, které sledovat příští týden (20.12.2024)
Trump převedl podíl ve Trump Media do svěřenského fondu, akcie společnosti klesají
DAX zakončil týden ve ztrátě
Carnival Corp. zveřejnil výsledky za 4Q, očištěný zisk na akcii překonal očekávání
US100 posiluje o 1,6 % 📈
Odboráři a vedení Volkswagenu dospěli k dohodě o úsporách
Rusko a Ukrajina neuzavřely dohodu o vývozu plynu do Evropy, píše Reuters
Musk zasáhl do německé kampaně, jen AfD prý může zemi zachránit
Americké akcie v závěru týdne silně rostou
Denní shrnutí: Americké akcie prudce rostou díky masivnímu post-FED short squeeze 📈
Tři trhy, které sledovat příští týden (20.12.2024)
Trump převedl podíl ve Trump Media do svěřenského fondu, akcie společnosti klesají
DAX zakončil týden ve ztrátě
Carnival Corp. zveřejnil výsledky za 4Q, očištěný zisk na akcii překonal očekávání
US100 posiluje o 1,6 % 📈
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Ranní zpráva z akciového trhu: Zápis ze zasedání Fedu může dát trhům nový impuls – i ten k výprodejům
Makro: Maloobchodní tržby Česka v říjnu meziročně klesly o 0,6pct
Ranní zpráva z akciového trhu: Zasedání Fedu a schůzka OPEC s Ruskem hlavními událostmi tohoto týdne
Ranní zpráva z akciového trhu: Závěr týdne se ponese v poklidném duchu
Ranní zpráva z akciového trhu: Ztráty amerických technologických obrů táhnou akciové trhy dolů
GBP/USD se řítí do propasti
Barometer- EURUSD
Ranní zpráva z akciového trhu: Zisk Monety překonal očekávání trhu, úrokové výnosy však pokračují v propadu
Makro: Růst maloobchodních tržeb Austrálie v listopadu překonal očekávání
BREAKING: Zpráva EIA ukazuje menší pokles zásob, než se očekávalo. NATGAS ztrácí 6,5 %
Ranní zpráva z akciového trhu: Zápis ze zasedání Fedu může dát trhům nový impuls – i ten k výprodejům
Makro: Maloobchodní tržby Česka v říjnu meziročně klesly o 0,6pct
Ranní zpráva z akciového trhu: Zasedání Fedu a schůzka OPEC s Ruskem hlavními událostmi tohoto týdne
Ranní zpráva z akciového trhu: Závěr týdne se ponese v poklidném duchu
Ranní zpráva z akciového trhu: Ztráty amerických technologických obrů táhnou akciové trhy dolů
GBP/USD se řítí do propasti
Barometer- EURUSD
Ranní zpráva z akciového trhu: Zisk Monety překonal očekávání trhu, úrokové výnosy však pokračují v propadu
Makro: Růst maloobchodních tržeb Austrálie v listopadu překonal očekávání
BREAKING: Zpráva EIA ukazuje menší pokles zásob, než se očekávalo. NATGAS ztrácí 6,5 %
Blogy uživatelů
Mapa 7/12
XTB vs. PATRIA: Porovnání poplatků a nákladů na obchodování
FTMO Challenge se slevou 15 % je tady!
Forex očima právníka: Způsoby řešení sporů
Mapa 50/10
Praktické okénko – poslední letošní obchod se příliš nepovedl
XTB mění hru: Dluhopisy, Social investování i nové vzdělávací kurzy!
GBP/USD: Analýza více časových rámců (MN-D1)
Elliottovy vlny: Měnový pár AUD/USD, index DAX a pšenice
Nerozhodný trh : býci už moc ne a medvědi ještě ne.
Mapa 7/12
XTB vs. PATRIA: Porovnání poplatků a nákladů na obchodování
FTMO Challenge se slevou 15 % je tady!
Forex očima právníka: Způsoby řešení sporů
Mapa 50/10
Praktické okénko – poslední letošní obchod se příliš nepovedl
XTB mění hru: Dluhopisy, Social investování i nové vzdělávací kurzy!
GBP/USD: Analýza více časových rámců (MN-D1)
Elliottovy vlny: Měnový pár AUD/USD, index DAX a pšenice
Nerozhodný trh : býci už moc ne a medvědi ještě ne.
Vzdělávací články
Intradenní obchodníci X. (taktiky při zadávání pokynů 2.)
Základy Elliottovy vlnové teorie I.
Základy Elliottovy vlnové teorie 2.
Trading a daně
Praktické ukázky SMC obchodů
Jak obchodovat „Price Action“ (4. díl)
Jak na Risk-Reward-Ratio (RRR)
Trump a jeho tweety: Nová anomálie na trhu
Kam až lze forex brokera stáhnout na poplatcích?
Mistrovství v obchodování akciových indexů: Klíčové strategie a přístupy
Intradenní obchodníci X. (taktiky při zadávání pokynů 2.)
Základy Elliottovy vlnové teorie I.
Základy Elliottovy vlnové teorie 2.
Trading a daně
Praktické ukázky SMC obchodů
Jak obchodovat „Price Action“ (4. díl)
Jak na Risk-Reward-Ratio (RRR)
Trump a jeho tweety: Nová anomálie na trhu
Kam až lze forex brokera stáhnout na poplatcích?
Mistrovství v obchodování akciových indexů: Klíčové strategie a přístupy
Tradingové analýzy a zprávy
Čínský prezident slíbil nižší daně firmám zasaženým epidemií
Forex: Shrnutí obchodování 23.11.2021
Japonsko schválilo rozpočet s drobným zvýšením výdajů
Technická analýza USD/CHF a AUD/USD
Mnuchin: Neschválení nižších daní v USA by vedlo k poklesu akcií
Německý kriminální úřad varoval před proruskými sabotéry
Index DAX - Intradenní výhled 4.7.2019
Nejsilnější a nejslabší měny 5.4.2018
Index spekulativního sentimentu 26.9.2022
Swingové obchodování EUR/USD 6.12.2023
Čínský prezident slíbil nižší daně firmám zasaženým epidemií
Forex: Shrnutí obchodování 23.11.2021
Japonsko schválilo rozpočet s drobným zvýšením výdajů
Technická analýza USD/CHF a AUD/USD
Mnuchin: Neschválení nižších daní v USA by vedlo k poklesu akcií
Německý kriminální úřad varoval před proruskými sabotéry
Index DAX - Intradenní výhled 4.7.2019
Nejsilnější a nejslabší měny 5.4.2018
Index spekulativního sentimentu 26.9.2022
Swingové obchodování EUR/USD 6.12.2023
Témata v diskusním fóru
EUR/USD
Moje obchodovanie na reálnom účte - fibo, aos a iné.....
Supply/Demand
Proč (ne)jen kritizovat?
Forex Edge: Aktuální trading příležitosti na EUR/USD a Ropa (CL)
Tři faktory, které mohou ještě zkomplikovat rozhodování Fedu
Obchodování trhu NQ100 - pokračování zaznamenávání obchodů
Praktické okénko – poslední letošní obchod se příliš nepovedl
Lidé chodí na finanční trhy doslova jak ovce na porážku
Volná diskuze
EUR/USD
Moje obchodovanie na reálnom účte - fibo, aos a iné.....
Supply/Demand
Proč (ne)jen kritizovat?
Forex Edge: Aktuální trading příležitosti na EUR/USD a Ropa (CL)
Tři faktory, které mohou ještě zkomplikovat rozhodování Fedu
Obchodování trhu NQ100 - pokračování zaznamenávání obchodů
Praktické okénko – poslední letošní obchod se příliš nepovedl
Lidé chodí na finanční trhy doslova jak ovce na porážku
Volná diskuze
Odborná literatura
Nové přepracované a rozšířené vydání: Začínáme na burze - Jak uspět při obchodování na finančních trzích (3. vydání) - BESTSELLER
Nové přepracované a rozšířené vydání: Začínáme na burze - Jak uspět při obchodování na finančních trzích (3. vydání) - BESTSELLER
Forex brokeři