Ticker Tape by TradingView
Vývoj na finančních trzích – duben 2019
Klíčové události ve světě
· Evropská centrální banka zasedala 10. dubna. Centrální bankéři ve Frankfurtu v čele s prezidentem Mariem Draghim ponechali v souladu s očekáváním investorů úrokové sazby beze změny a stejně tak i úrokový výhled, v jehož rámci by měly zůstat úrokové sazby na stávající úrovni minimálně do konce letošního roku. Zásadnějších změn nedoznalo ani hodnocení výhledu ekonomického růstu a inflace. Detaily nových dlouhodobých úvěrů pro banky (TLTRO3) se přitom pravděpodobně dozvíme na červnovém zasedání.
· Tempo růstu čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí příjemně překvapilo, když HDP meziročně vzrostlo o 6,4 %, což je stejná dynamika jako v posledním čtvrtletí roku 2018. Růst se zároveň nacházel v cílovém pásmu 6,0 % až 6,5 %, které čínská vláda vytyčila na celý rok 2019. Na začátku roku panovaly kvůli horším makroekonomickým datům mezi investory obavy, že by čínská hospodářská expanze mohla zpomalit více, než se původně předpokládalo. HDP za první čtvrtletí nicméně jasně ukázalo, že vládní hospodářské stimuly v oblasti fiskální i monetární politiky mají pozitivní účinek a minimálně prozatím čínská ekonomika expanduje velice slušně.
· Růst ekonomiky USA v prvním čtvrtletí překonal tržní odhady, když růst HDP činil 3,2 % mezikvartálně (anualizovaně). Struktura tohoto čísla byla ovšem méně příznivá, neboť dynamika spotřeby domácností byla spíše slabší a naopak silně pozitivní příspěvek k celkovému růstu zaznamenala volatilní složka zásob. Navíc historicky platí, že revize růstu HDP za první čtvrtletí bývají často dosti výrazné. Celkově ovšem tento údaj potvrdil, že se americké ekonomice stále daří poměrně dobře a centrální banka Fed velice pravděpodobně úrokové sazby nebude měnit po delší dobu.
· Také tempo růstu ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí bylo nepatrně lepší než tržní odhady. HDP vzrostlo o 0,4 % mezikvartálně po 0,2 % v posledním čtvrtletí loňského roku. Meziroční tempo růstu činilo 1,2 %. Struktura HDP zatím nebyla zveřejněna, nicméně vzhledem k tomu, že měsíční údaje o dynamice průmyslu byly velice slabé, příspěvek čistého exportu k růstu HDP byl pravděpodobně negativní. Naopak příspěvek spotřeby domácností byl velice pravděpodobně pozitivní s tím, že míra nezaměstnanosti pokračovala v mírném poklesu a mzdy pokračovaly v růstu. Celkově tento údaj nepředstavuje pro Evropskou centrální banku žádnou zásadní změnu. Růst je sice i nadále dosti slabý, na druhou stranu ani recese není patrně v dohledu.
· Americká centrální banka, Fed, zasedala tradičně ve dvou dnech 30. dubna až 1. května. V souladu s očekáváním investorů byla základní úroková sazba, Fed funds rate, jednomyslně ponechána ve stávajícím pásmu 2,25-2,50 %. Celkové hodnocení aktuálního stavu a výhledu americké ekonomiky bylo vesměs pozitivní a po březnové holubičí otočce se tak rozhodně nezdá, že by měl Fed v nejbližší době sazby snížit s tím, popsal aktuální dynamiku hospodářského růstu a dynamiku tvorby nových pracovních míst jako „solidní“.
· 2. května zasedala Česká národní banka a v souladu s očekáváním investorů jednomyslně zvýšila svou základní úrokovou sazbu, dvoutýdenní reposazbu, o čtvrt procentního bodu (0,25 %) na rovná 2 %. Ta se tak dostala na nejvyšší hodnotu za posledních 10 let. Navazující tisková konference naznačila, že další růst sazeb v letošním roce je méně pravděpodobný a guvernér s nimi nyní nepočítá. ČNB bude dále reagovat dle potřeby a nově příchozích dat.
· Celkový obrázek se na globálních finančních trzích v průběhu dubna ve srovnání s březnem příliš nezměnil, když riziková aktiva pokračovala v růstu. Příznivě přitom vyzněla především čísla o růstu HDP za první čtvrtletí v klíčových ekonomikách, viz. výše.
Vývoj na finančních trzích
· Pokračování příznivého sentimentu na trzích rizikových aktiv se projevilo ve stabilitě dolaru. Dolarový index DXY, jenž měří výkonnost dolaru vůči koši hlavních světových měn, posílil nepatrně o 0,2 %. Vůči euru byl dolar meziměsíčně zcela stabilní na úrovni 1,122 dolaru za euro.
· Koruna posílila vůči euru i dolaru shodně o 0,5 % a měsíc zakončila na úrovni 25,66 CZK/EUR, resp. 22,86 CZK/USD.
· Globální akciové trhy pokračovaly v růstu, index MSCI All Country World posílil o 3,2 %. Z regionálního pohledu se dařilo především akciovým trhům rozvinutých zemí (MSCI World +3,4 %), s nepatrným odstupem následovaly akciové trhy rozvíjejících se zemí (MSCI Emerging Markets +2,0 %). Od začátku roku jsou globální akciové trhy silnější již o 15,2 %.
· Z konkrétních zemí se nejvíce dařilo akciím v Německu (DAX +6,7 %), Rakousku (ATX +6,0 %), Rumunsku (BET +4,9 %) a Japonsku (Nikkei +5,0 %).
· Pražská burza, jako jediný sledovaný trh, připsala dle indexu PX připsal ztrátu -0,5 % a měsíc zakončil index pražského parketu na úrovni 1069 bodů.
· České vládní dluhopisy byly téměř stabilní, když dle indexu českých vládních dluhopisů Bloomberg Barclays v průměru ztratily zanedbatelných o 0,1 %. Výnos do doby splatnosti vládního dluhopisu s krátkou dvouletou splatností poklesl o 0,07 % na úroveň 1,75 % a výnos do doby splatnosti vládního dluhopisu s dlouhou 10letou splatností vzrostl o 0,09 % na úroveň 2,01 %. Česká výnosová křivka tak mírně zvýšila svůj sklon, i nadále je ovšem téměř plochá.
· Polské vládní dluhopisy připsaly ztrátu -0,4 % a maďarské vládní dluhopisy připsaly ztrátu -1,0 %. Turecké vládní dluhopisy zaznamenaly nepatrnou ztrátu -0,1 %.
· Korporátní dluhopisy pokračovaly ve velmi dobré výkonnosti. Eurový index korporátních dluhopisů investičního stupně posílil o 0,7 % a eurový index korporátních dluhopisů neinvestičního spekulativního stupně (high-yield) o 1,4 %.
· Cena ropy Brent pokračovala v růstu, tentokrát o 6,4 % na úroveň 73 dolaru za barel.
Co jsme dělali v našich investičních portfoliích?
· V rámci asset alokace investičních portfolií jsme v průběhu dubna žádné významné investiční akce neprováděli. Celkově máme v rámci asset alokace investičních portfolií vůči srovnávacím indexům (benchmarkům) i nadále neutrální váhu v akciích, podvážení v dluhopisech a naopak nadvážení v alternativních investicích a hotovosti.
· U českých vládních dluhopisů stále udržujeme defenzivní nastavení u úrokového rizika prostřednictvím podvážené durace.
Jaký je náš investiční výhled na následující období?
· Naše očekávání pro zbytek roku 2019 jsou v rámci našeho základního scénáře očekávaného budoucího vývoje opatrně pozitivní.
· Světová ekonomika dosáhla v rámci aktuálního hospodářského cyklu vrcholu na konci roku 2017 a od začátku roku 2018 mírně zpomalovala. Údaje o dynamice HDP za první čtvrtletí z klíčových ekonomik přitom příliš nepotvrdily slabá měsíční data z úvodu letošního roku. Růst ekonomik byl vesměs mírně lepší, než se očekávalo. Zdá se tak, že by se růst světové ekonomiky mohl postupně stabilizovat a dále již neklesat.
· Aktuální konsensus společnosti FocusEconomics přitom odhaduje růst světové ekonomiky za celý rok 2019 na úrovni solidních 2,9 %, byť se tento odhad v průběhu času posouvá mírně dolů. V každém případě ale platí, že globální hospodářskou recesi momentálně ekonomický konsensus rozhodně neočekává. Hlavními tahouny globálního růstu budou i nadále rozvíjející se ekonomiky v Asii v čele s Čínou a Indií.
· Inflační vývoj pro globální finanční trhy stále nepředstavuje žádný problém. Ve vyspělých zemích by se měla inflace i v letošním roce pohybovat kolem 2% inflačních cílů centrálních bank.
· Co se týče klíčových centrálních bank, Fed velice pravděpodobně po nějakou dobu úrokové sazby měnit nebude a ECB téměř s jistotou nebude zvedat sazby dříve než v roce 2020. Japonská centrální banka bude i nadále udržovat nulové sazby a nákupy vládních dluhopisů po ještě velice dlouhou dobu, neboť míra inflace se v Japonsku stále pohybuje velice hluboko pod 2% inflačním cílem.
· Co se globálního akciového výhledu týče, domníváme se, že po velice silném růstu z prvních čtyř měsíců letošního roku je prostor pro další výrazný růst do značné míry omezen. V následujících měsících proto očekáváme tržní konsolidaci kolem stávajících úrovní, případně menší korekci. Tento názor podporují tři fundamentální faktory. Zaprvé, makroekonomický obrázek se proti konci loňského roku, kdy trhy prošly rapidními poklesy, příliš nezměnil. Světová ekonomika dále mírně zpomaluje, v nejlepším případě se dynamika růstu stabilizuje, o zrychlení rozhodně nemůže být ani řeč. Zadruhé, z historického srovnání jsou valuace jako P/E, P/B či P/S přibližně na úrovních historických průměrů, což značí neutrální, resp. férové akciové ocenění. Akcie tak nejsou ani vyloženě levné, ani vyloženě drahé. A zatřetí, globální dynamika korporátních zisků prudce zpomaluje. Zatímco v druhé polovině loňského roku se pohybovala enormně vysoko kolem 25 % meziročně, dle aktuálních dat dynamika zpomalila k 7 % a zpomalovat bude velice pravděpodobně i nadále. Celkově proto máme na globální akcie neutrální názor.
· Z hlediska regionální akciové alokace stále silně preferujeme rozvíjející se trhy (emerging markets) oproti trhům rozvinutým (developed markets) zejména na základě 1) příznivějších valuací, 2) výrazně vyšší dynamiky HDP, 3) vyššího očekávaného tempa růstu korporátních zisků a 4) výrazně horší výkonnosti za poslední rok, když rozdíl činí 12 % ve prospěch rozvinutých trhů.
· Na trh českých vládních dluhopisů máme i nadále poměrně opatrný výhled, neboť výnosy do doby splatnosti jsou z historického srovnání stále poměrně hodně nízko, byť již o poznání výše oproti historickým minimům dosaženým před dvěma lety. Pozitivním faktorem, který bereme také v úvahu, je velmi vysoký rozdíl mezi výnosy českých a německých vládních dluhopisů. Tento faktor hovoří ve prospěch českých bondů.
· Co se týče korporátních dluhopisů investičního i neinvestičního stupně, domníváme se, že po výrazném cenovém růstu z úvodu letošního roku již pravděpodobně mají to nejlepší za sebou. Klíčový indikátor atraktivity korporátních dluhopisů, kreditní marže, se totiž nyní pohybují poměrně blízko historickým minim.
· V každém případě musíme i nadále počítat se zvýšenou krátkodobou volatilitou neboli kolísavostí tržní cen všech rizikových aktiv v čele s akciemi.
· Mezi aktuální klíčová rizika našeho opatrně pozitivního základního scénáře očekávaného vývoje globálních finančních trhů patří 1) rychlejší než aktuálně očekávané postupné zpomalování globální ekonomiky v čele s Čínou, 2) zásadní vyostření situace v mezinárodním obchodě ve vztahu mezi USA a Čínou, případně EU, 3) rychlejší než aktuálně očekáváné zpomalování čínské ekonomiky, 4) Brexit, a 5) vývoj v Itálii – prohloubení ekonomické recese, vývoj státního rozpočtu a korespondující dynamiky státní zadluženosti.
Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.
Klíčová slova: Akcie | Akciové trhy | Aktiva | Alokace | Americká centrální banka | Banka | Bankéři | Banky | Barclays | Bloomberg | Brent | Brexit | Burza | Cena | Cena ropy | Cena ropy brent | Centrální banka | Centrální bankéři | Conseq | Conseq Investment Management | CZK | CZK/EUR | CZK/USD | Česká národní banka | Čínská ekonomika | ČNB | DAX | Developed markets | Dluhopisy | Dolar | Dolarový index | Dolarový index DXY | Durace | DXY | ECB | Ekonomika | Emerging markets | EU | EUR | Euro | Evropská centrální banka | Fed | Fed Funds Rate | Finanční trhy | FocusEconomics | Fundamentální faktory | Globální akcie | Globální akciové trhy | Globální ekonomiky | Globální finanční trhy | Guvernér | HDP | High | Index | Index MSCI | Index MSCI All Country World | Indikátor | Inflace | Inflační vývoj | Investiční | Investiční stratég | Investiční výhled | Investment | Japonská centrální banka | Konsensus | Korporátní dluhopisy | Koruna | Management | Markets | Marže | Michal Stupavský | Míra inflace | Míra nezaměstnanosti | MSCI | MSCI All Country World | Mzdy | Nikkei | Očekávání | P/E | Pražská burza | P/S | Recese | Rizika | Riziková aktiva | ROCE | Ropy | Rozvíjející se trhy | Růst ekonomiky | Růst ekonomiky USA | Růst HDP | Sazby | Světová ekonomika | Světové ekonomiky | Tempo růstu | Tempo růstu ekonomiky | Trh | Události ve světě | Úroková sazba | Úrokové sazby | USA | USD | Vládní dluhopisy | Volatilní | Výhled | Výkonnost | Výnos | Výnosová křivka | Výnosy | Vývoj na finančních trzích | Yield | Základní úroková sazba |
Čtěte více
-
Vývoj měnových párů: zlotý posiluje vůči koruně o 0,52 %
EUR/USD 1,0399 (euro posiluje o 0,02 %), USD/CZK 24,07 (dolar posiluje o 0,22 %). -
Vývoj mezd v České republice: výhled, příležitosti a výzvy
Hlavní motory růstu mezd: Napjatý trh práce, mírné oživení ekonomiky a zvýšené mzdové požadavky zaměstnanců vlivem vysoké inflace a propadu reálných příjmů. -
Vývoj na akciovém trhu
Akciová rekapitulace Evropské akcie zakončily v pátek svůj nejhorší týden v uplynulých třech měsícíh, neboť zpo... -
Vývoj na akciovém trhu dne 27. března: S&P 500 a NASDAQ se po zavedení posledních Trumpových cel propadly
Na závěr úterní řádné seance skončily americké akciové indexy v záporném teritoriu. Index S&P 500 klesl o 1,12 %, zatímco Nasdaq 100 se propadl o 2,24 %. Průmyslový index Dow Jones se snížil o 0,31 %. -
Vývoj na akciovém trhu dne 28. března: S&P 500 a NASDAQ v obtížné pozici
Na konci včerejší pravidelné obchodní seance skončily americké akciové indexy v červených číslech. Index S&P 500 klesl o 0,33 %, Nasdaq 100 se snížil o 0,53 % a Dow Jones Industrial Average klesl o 0,05 %. -
Vývoj na akciovém trhu dne 4. března: S&P 500 a NASDAQ pokračují v poklesu
Futures na americké akciové indexy se včera propadly a prodloužily tak medvědí pohyb. Během dnešní asijské obchodní seance futures na index S&P 500 vzrostly pouze o 0,1 %, zatímco technologický NASDAQ přidal 0,2 %. -
Vývoj na akciovém trhu dne 5. března: S&P 500 a NASDAQ se snaží najít dno
Futures na americké akcie včera pokračovaly v medvědí dynamice a prodloužily výprodej. Během dnešní asijské obchodní seance futures na index S&P 500 vzrostly o pouhých 0,1 %, zatímco technologický NASDAQ přidal 0,2 %. Na konci včerejší řádné seance akciové indexy předvedly krátkou úlevnou rally po výrocích amerického ministra obchodu Howarda Lutnicka, který naznačil, že by Trumpova administrativa mohla zrušit některá cla. Zisky se však rychle vypařily a trhy tak byly opět zranitelné. -
Vývoj na akciovém trhu dne 5. února: S&P 500 a NASDAQ i nadále zažívají turbulence
Futures na americké a evropské akciové indexy klesly a odchýlily se tak od zisků na asijských trzích, protože investoři se snaží vyhodnotit vývoj obchodní války a její potenciální dopad na zisky největších technologických společností na Wall Street. -
Vývoj na akciovém trhu dne 6. února: S&P 500 a NASDAQ pokračují v růstu
Futures na americké a evropské akciové indexy se vrátily k růstu a překonaly tak napjatou seanci výsledkové sezóny. Pokles výnosů amerických státních dluhopisů vedl ke zvýšenému rizikovému apetitu na pozadí absence nového obchodního napětí ze strany Bílého domu. Mnoho společností překonalo očekávání analytiků, což vytvořilo pozitivní prostředí pro investory. Posilující důvěra v příznivé finanční výsledky nadále podporuje růst akciových indexů. -
Vývoj na americkom trhu s bývaním sa prudko zhoršil. Pre dolár je to určitým rizikom.
Americký trh s bývaním celkom solídne spomaľuje. A to predovšetkým v dôsledku vyšších sadzieb FEDu. Vzhľadom na relatívne nízke zadlženie amerických domácností (ktoré má navyše stále klesajúci trend), sú problémy typu hypotekárna kríza málo pravdepodobné. Môže to však byť rizikom pre dolár, keďže ceny bývania sú kľúčovou položkou inflácie, ktorá cieľovou veličinou FEDu. A tá je aktuálne len veľmi tesne nad dvojpercentným cieľom. -
Vývoj na finančních trzích – leden 2019
Data o růstu čínského HDP potvrdila, že druhá největší ekonomika v roce 2018 rostla nejpomaleji za posledních 28 let, konkrétně 6,6 %. Čínské vládní autority proto připravují nové fiskální stimuly na podporu ekonomického růstu. Centrální banka již měnové kohouty uvolnila. -
Vývoj na finančních trzích - prosinec 2018
Americká centrální banka Fed v souladu s očekáváním investorů zvýšila 19. prosince základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu (0,25 %) na cílové pásmo 2,25-2,50 %. Jednalo se o čtvrté zvýšení sazeb v roce 2018 a celkově deváté zvýšení v aktuálním cyklu zvyšování úrokových sazeb, jenž započal v prosinci 2015. Fed zároveň snížil prognózu zvyšování sazeb v roce 2019 ze tří na dvě zvýšení a ponechal prognózu na jedno zvýšení v roce 2020. Celkově z tohoto zasedání Fedu žádné zásadní překvapení nevzešlo. -
Vývoj na finančních trzích 23.-29.5.2022
Po sedmi týdnech nepřetržitých akciových výprodejů, což byla nejdelší série tohoto typu od globální finanční krize v roce 2008, obrátily akciové trhy v průběhu minulého týdne směr a velice silně vzrostly. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 5,0 %. -
Vývoj na globálních trzích: Čína, USA a umělá inteligence formují nové trendy
Americký akciový trh zahájil týden solidním růstem – po čtyřech týdnech ztrát tak pokračuje v zotavování. V pondělí vykazovaly hlavní indexy pozitivní dynamiku, zatímco investoři vyhledávali příležitosti k nákupu za nižší ceny. Současně trh analyzoval nová makroekonomická data a jejich možný dopad na americkou hospodářskou politiku. -
Vývoj na kryptoměnovém trhu dne 11. března
Během uplynulého víkendu se bitcoin a ethereum snažily vytvořit nová roční maxima, ale v návaznosti na asijskou obchodní seanci se setkaly s výrazným ústupem. Za zmínku stojí, že manévry velryb na trhu vykazují určitou míru předvídatelnosti. Předpokládá se, že nadcházející havling bude katalyzátorem volatility, přičemž retailoví investoři budou připraveni akumulovat, zatímco institucionální subjekty, neboli velryby, mohou zahájit distribuční fáze podobné vzorcům pozorovaným během sankcionování spotového ETF na Bitcoin na začátku letošního ledna. V současné době se tyto významné zúčastněné strany postupně zbavují svých podílů, protože každý pokus o využití breakoutu momenta a překonání ročních maxim urychluje významné korekce, které následně nabízejí příležitosti k odkupu. Moje strategie vychází z kontrariánských principů a rozhoduje se odklonit od myšlení stáda. Vzhledem k propadu, který bitcoin a ethereum zažily během asijských obchodních hodin, představuje tento scénář strategický vstupní bod pro pozice zaměřené na dosažení nových ročních maxim. -
Vývoj na měnových trzích pro tento týden (27.10. - 31. 10.)
Hlavním tématem na devizových trzích byl během uplynulého týdne znovu rozdílný výhled měnové politiky ECB a FOMC. Zveřejněná data z eurozóny... -
Vývoj na trhoch určujú očakávania pre septembrové zasadnutie FEDu
Pri snahe o hľadania príčiny súčasných pohybov na dolári som narazil na zaujímavú vec. Pozrel som si koreláciu vývoja ... -
Vývoj na trzích 11.-17. 7. 2022
Minulou středu byla zveřejněna data o inflaci za červen v USA a Česku. V obou případech byl růst spotřebitelských cen vyšší, než očekával konsenzus ekonomů. Inflace v USA byla v červnu nejvyšší za více než čtyři dekády. V meziročním srovnání poskočila z květnových 8,6 % na 9,1 %, přičemž konsenzus očekával 8,8 %. V meziměsíčním srovnání inflace poskočila z květnových 1,0 % na 1,3 %, přičemž konsenzus očekával 1,1 %. -
Vývoj na trzích 13.-19.6.2022
Klíčovou událostí minulého týdne bylo středeční zasedání americké centrální banky Fed. Fed zvýšil cílové pásmo základní úrokové sazby, fed funds rate, o tři čtvrtě procentního bodu (0,75 %) na 1,50-1,75 %. Jednalo se tak o nejrazantnější zvýšení úrokových sazeb od roku 1994. Ekonomové přitom očekávali zvýšení pouze o půl procentního bodu (0,50 %). Na druhou stranu se nemůžeme Fedu vůbec divit, protože inflace je v USA nejvyšší za posledních 40 let. Šéf Fedu Jerome Powell navíc upozornil, že na dalším zasedání koncem července očekává další zvýšení o půl až tři čtvrtě procentního bodu. -
Vývoj na trzích 20.-26.6.2022
Minulou středu proběhlo zasedání České národní banky. ČNB investory překvapila mírně jestřábím směrem, když zvýšila základní úrokovou sazbu, dvoutýdenní repo sazbu, o 125 bazických bodů (1,25 %) z 5,75 % na rovných 7 %. Trh přitom očekával zvýšení „pouze“ o celý procentní bod. Mezi tři klíčové důvody dalšího razantního zvýšení úrokových sazeb patří následující skutečnosti.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Porovnání výkonnosti světových akciových indexů - co očekávat do budoucna?
Trpělivost v Prop Tradingu
K libře zády, k dolaru vchodem. Takhle vypadala ropná cesta saúdského rijálu
Investování do REIT: Od Sydney po Dubaj - jak fungují světové REITs (8. díl)
Jak úspěšně obchodovat pattern Hlava a ramena
VIDEO: Tento indikátor predikuje budoucnost trhu
Ondřej Hartman: Technická analýza nepředpovídá budoucnost
Hřivnou se platilo už v Kyjevské Rusi. Ukrajinská měna se zrodila na krku
Jak si vybrat vhodný obchodní instrument dle ICT a SMC konceptů? (26. díl)
Speciální AKCE: VIP zóna FXstreet.cz zdarma od RebelsFunding!
Porovnání výkonnosti světových akciových indexů - co očekávat do budoucna?
Trpělivost v Prop Tradingu
K libře zády, k dolaru vchodem. Takhle vypadala ropná cesta saúdského rijálu
Investování do REIT: Od Sydney po Dubaj - jak fungují světové REITs (8. díl)
Jak úspěšně obchodovat pattern Hlava a ramena
VIDEO: Tento indikátor predikuje budoucnost trhu
Ondřej Hartman: Technická analýza nepředpovídá budoucnost
Hřivnou se platilo už v Kyjevské Rusi. Ukrajinská měna se zrodila na krku
Jak si vybrat vhodný obchodní instrument dle ICT a SMC konceptů? (26. díl)
Speciální AKCE: VIP zóna FXstreet.cz zdarma od RebelsFunding!
Denní kalendář událostí
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V Kanadě maloobchodní tržby
Šéf SNB Martin Schlegel
V Británii maloobchodní tržby
V Japonsku index CPI
V Itálii státní svátek
V USA prodeje existujících domů
V USA objednávky zboží dlouhodobé spotřeby
Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
V Německu Ifo index podnikatelského prostředí
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V Kanadě maloobchodní tržby
Šéf SNB Martin Schlegel
V Británii maloobchodní tržby
V Japonsku index CPI
V Itálii státní svátek
V USA prodeje existujících domů
V USA objednávky zboží dlouhodobé spotřeby
Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
V Německu Ifo index podnikatelského prostředí
Tradingové analýzy a zprávy
Trump nevyloučil zastavení mírových jednání o Ukrajině
Volkswagen by podle svého šéfa mohl vyrábět Audi v USA
Eset: Polovina Čechů plánuje nákup kryptoměn, čtvrtina už nakoupila
Vědci: Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy
Swingové obchodování USD/CAD 18.4.2025
Intradenní Price Action patterny na bitcoinu 18.4.2025
Rubio: USA ukončí mírové snahy, když nebude brzy jasné, jak ukončit válku
Forex sentiment 18.4.2025
Průzkum: Více než třetina německých podniků plánuje propouštění
Swingové obchodování EUR/USD 18.4.2025
Trump nevyloučil zastavení mírových jednání o Ukrajině
Volkswagen by podle svého šéfa mohl vyrábět Audi v USA
Eset: Polovina Čechů plánuje nákup kryptoměn, čtvrtina už nakoupila
Vědci: Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy
Swingové obchodování USD/CAD 18.4.2025
Intradenní Price Action patterny na bitcoinu 18.4.2025
Rubio: USA ukončí mírové snahy, když nebude brzy jasné, jak ukončit válku
Forex sentiment 18.4.2025
Průzkum: Více než třetina německých podniků plánuje propouštění
Swingové obchodování EUR/USD 18.4.2025
Blogy uživatelů
Výběr z nedělní přípravy: Týdenní grafy měnových NZD/USD, EUR/GBP a EUR/JPY
Index S&P 500 přestal růst, trh čeká na nový impulz
Čekejme silnou reakci ECB
Má první zkušenost s Fintokei a porovnání s FTMO
Krypto šeptanda (18.4.2025)
Praktické okénko: Ukázka dvou ziskových swing obchodů
Skluzy (slippage) při obchodování – skrytý nepřítel všech traderů
Analýza Dow Jones, Nasdaq, XAU/USD: Chaotická celní politika mává s trhy
Měnový pár GBP/NZD: Analýzy více časových rámců (W1 až H4 rámec)
Jak investovat v době nejistoty?
Výběr z nedělní přípravy: Týdenní grafy měnových NZD/USD, EUR/GBP a EUR/JPY
Index S&P 500 přestal růst, trh čeká na nový impulz
Čekejme silnou reakci ECB
Má první zkušenost s Fintokei a porovnání s FTMO
Krypto šeptanda (18.4.2025)
Praktické okénko: Ukázka dvou ziskových swing obchodů
Skluzy (slippage) při obchodování – skrytý nepřítel všech traderů
Analýza Dow Jones, Nasdaq, XAU/USD: Chaotická celní politika mává s trhy
Měnový pár GBP/NZD: Analýzy více časových rámců (W1 až H4 rámec)
Jak investovat v době nejistoty?
Forexové online zpravodajství
Velikonoční beránek za posledních pět let zdražil o 82 procent. Za průměrnou mzdu jich tak člověk pořídí o 130 méně než roku 2020, ale pořád o 38 více než před deseti lety
Další z paradoxů Green Dealu: provoz na elektrifikovaných železničních tratích se raketově zdražuje, zatímco ceny nafty rostou jen nepatrně. Výsledek? Propad železniční přepravy zboží a nekončící kolony kamionů na dálnicích
Proč letos zaniká nejvíce firem od roku 1990, nejvíce v historii?
Veřejné finance pod tlakem: Kdo obstál a kdo selhává? A jak je na tom Česko?
Denní shrnutí: Nízká volatilita na zavřených velikonočních trzích (18. 04. 2025)
FINÁLNÍ VAROVÁNÍ: HORŠÍ NEŽ RECESE
Trumpova administrativa zasahuje do námořní dopravy: Nové poplatky míří na čínská plavidla a zahraniční lodě
Trumpova stopka větrnému parku u New Yorku otřásla důvěrou investorů
Boeing čelí nejistotě v Číně
Ripple testuje klíčovou podporu po 40% poklesu z vrcholu roku 2025 📉
Velikonoční beránek za posledních pět let zdražil o 82 procent. Za průměrnou mzdu jich tak člověk pořídí o 130 méně než roku 2020, ale pořád o 38 více než před deseti lety
Další z paradoxů Green Dealu: provoz na elektrifikovaných železničních tratích se raketově zdražuje, zatímco ceny nafty rostou jen nepatrně. Výsledek? Propad železniční přepravy zboží a nekončící kolony kamionů na dálnicích
Proč letos zaniká nejvíce firem od roku 1990, nejvíce v historii?
Veřejné finance pod tlakem: Kdo obstál a kdo selhává? A jak je na tom Česko?
Denní shrnutí: Nízká volatilita na zavřených velikonočních trzích (18. 04. 2025)
FINÁLNÍ VAROVÁNÍ: HORŠÍ NEŽ RECESE
Trumpova administrativa zasahuje do námořní dopravy: Nové poplatky míří na čínská plavidla a zahraniční lodě
Trumpova stopka větrnému parku u New Yorku otřásla důvěrou investorů
Boeing čelí nejistotě v Číně
Ripple testuje klíčovou podporu po 40% poklesu z vrcholu roku 2025 📉
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Ranní zpráva z finančního trhu: Klid před bouří? Trhy čekají na zítřejší FOMC. Dolarové sazby půjdou nahoru
Instinkt dravce vás může připravit o bohatství, pokud nakoupíte příliš brzy
Skutečný důvod proč akcie rostou, pravidla hry se změnily
Analýza a prognóza pro pár XAG/USD
Barometer - EURUSD
ECB projekcie
Makro: Maloobchodní prodej eurozóny v dubnu předčil očekávání
Mít pravdu nestačí, i tak nevyděláte ❌ Trhy rostou a snílci přibývají
BREAKING: Konečný výrobní PMI ve Spojeném království mírně vyšší, než se očekávalo. GBPUSD posiluje o 0,25 %
Nejlepší důchodový systém na světě má Nizozemsko. Česko by mohlo být dvacáté
Ranní zpráva z finančního trhu: Klid před bouří? Trhy čekají na zítřejší FOMC. Dolarové sazby půjdou nahoru
Instinkt dravce vás může připravit o bohatství, pokud nakoupíte příliš brzy
Skutečný důvod proč akcie rostou, pravidla hry se změnily
Analýza a prognóza pro pár XAG/USD
Barometer - EURUSD
ECB projekcie
Makro: Maloobchodní prodej eurozóny v dubnu předčil očekávání
Mít pravdu nestačí, i tak nevyděláte ❌ Trhy rostou a snílci přibývají
BREAKING: Konečný výrobní PMI ve Spojeném království mírně vyšší, než se očekávalo. GBPUSD posiluje o 0,25 %
Nejlepší důchodový systém na světě má Nizozemsko. Česko by mohlo být dvacáté
Blogy uživatelů
Jak nakoupit zlato levně?
Proč tomu tak je?
Co je to Stop-Loss a Take-Profit? Jak je umisťovat a proč?
Historie Forexu: Od zlatého standardu až po současnost
Pravdepodobne každý z nás napreduje...
Breakout strategie, backtest 6 let
Analýza EUR/USD, GBP/USD, AUD/JPY, USD/JPY podle Elliottovy teorie 10.6.2013
Na jakém měnovém páru prodávat americký dolar?
Postup nahrání AOS, indikátorů a skriptů do MT4 pro Mac a Windows
Spread pro začátečníky - pochopte ASK a BID ceny
Jak nakoupit zlato levně?
Proč tomu tak je?
Co je to Stop-Loss a Take-Profit? Jak je umisťovat a proč?
Historie Forexu: Od zlatého standardu až po současnost
Pravdepodobne každý z nás napreduje...
Breakout strategie, backtest 6 let
Analýza EUR/USD, GBP/USD, AUD/JPY, USD/JPY podle Elliottovy teorie 10.6.2013
Na jakém měnovém páru prodávat americký dolar?
Postup nahrání AOS, indikátorů a skriptů do MT4 pro Mac a Windows
Spread pro začátečníky - pochopte ASK a BID ceny
Vzdělávací články
Speciální AKCE: Získejte VIP zónu FXstreet.cz zcela ZDARMA od FTMO!
Fintokei – recenze, zkušenosti a hodnocení
Po stopách kiwi dolaru. Jak novozélandská měna získala popularitu po odstřižení impéria
Jak na dodržování obchodního plánu
Největší lekce z psychologie na forexu
Jednoduchý systém Money-Managementu
Jak na obchodní plán v tradingu - proč a jak?
3 kroky ke správnému money-managementu
Tyto 3 akcie lámou rekordy. Vezete se také? 🚀
Obchodné stratégie a systémy, II. časť
Speciální AKCE: Získejte VIP zónu FXstreet.cz zcela ZDARMA od FTMO!
Fintokei – recenze, zkušenosti a hodnocení
Po stopách kiwi dolaru. Jak novozélandská měna získala popularitu po odstřižení impéria
Jak na dodržování obchodního plánu
Největší lekce z psychologie na forexu
Jednoduchý systém Money-Managementu
Jak na obchodní plán v tradingu - proč a jak?
3 kroky ke správnému money-managementu
Tyto 3 akcie lámou rekordy. Vezete se také? 🚀
Obchodné stratégie a systémy, II. časť
Tradingové analýzy a zprávy
Česká koruna k euru dnes oslabuje
Pokles inflace v Polsku podle šéfa centrální banky zpomalí
Evropské akcie opět klesly kvůli clům, uzavřely nejníže od loňského ledna
Zaměstnanost v Británii v lednu stoupla
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Forex: Shrnutí obchodování 1.3.2022
Forex: TD Bank otevřela long na USD/CHF
Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný
Přední ekonomové chtějí pomoct vládě, zakládají KoroNERV-20
GBP/USD - Intradenní výhled 19.4.2018
Česká koruna k euru dnes oslabuje
Pokles inflace v Polsku podle šéfa centrální banky zpomalí
Evropské akcie opět klesly kvůli clům, uzavřely nejníže od loňského ledna
Zaměstnanost v Británii v lednu stoupla
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Forex: Shrnutí obchodování 1.3.2022
Forex: TD Bank otevřela long na USD/CHF
Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný
Přední ekonomové chtějí pomoct vládě, zakládají KoroNERV-20
GBP/USD - Intradenní výhled 19.4.2018
Témata v diskusním fóru
Powell si vzal slovo a medvědi zabrali, americké akcie prudce oslabily
Americký index S&P 500 výrazně klesl, hladina podpory ale vydržela
Kvůli Hobitovi se otřásá novozélandský dolar
10 let poté
Jak jsem vytvořil AOS aneb dlouhodobé zhodnocení financí díky automatizaci (díl 1.)
Praktická ukázka: "mobilizace nové síly".
Dolar ještě neřekl poslední slovo
Eurodolar - Chat
Statisticka Arbitrage
Lze dosahovat 30% měsíčního zhodnocení kapitálu?
Powell si vzal slovo a medvědi zabrali, americké akcie prudce oslabily
Americký index S&P 500 výrazně klesl, hladina podpory ale vydržela
Kvůli Hobitovi se otřásá novozélandský dolar
10 let poté
Jak jsem vytvořil AOS aneb dlouhodobé zhodnocení financí díky automatizaci (díl 1.)
Praktická ukázka: "mobilizace nové síly".
Dolar ještě neřekl poslední slovo
Eurodolar - Chat
Statisticka Arbitrage
Lze dosahovat 30% měsíčního zhodnocení kapitálu?