Ticker Tape by TradingView
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská inflace na horní hraně tolerančního pásma
Klíčovou domácí událostí bude zítřejší publikace inflačních čísel za listopad. V souladu s tržním konsensem předvídáme zrychlení meziročního růstu z říjnových 2,8 % na 3,0 %, tedy nad předpoklad ČNB. Říjnová data z reálné ekonomiky sice ukážou na zlepšení v průmyslové produkci, výhled pro tento sektor ale zůstává utlumený. Ze světa se dočkáme snížení sazeb ECB, podle nás o 25 bb, z USA listopadové inflace, kde by její jádrová složka mohla zmírnit. Zvýšené geopolitické riziko v souvislosti se situací v Sýrii bude podporovat aktiva bezpečného přístavu jako je americký dolar.
ČNB v prosinci přeruší cyklus snižování sazeb
Navzdory spíše slabým datům z reálné ekonomiky předpokládáme, že ČNB na svém předvánočním zasedání přeruší cyklus snižování úrokových sazeb. Ve prospěch této naší hypotézy hraje v minulém týdnu publikovaná vyšší dynamika mezd za třetí čtvrtletí a náš předpoklad, že zítra publikovaná inflační čísla za listopad ukážou na akceleraci meziroční dynamiky spotřebitelských cen z 2,8 % na 3,0 %, tedy nad předpoklad samotné centrální banky. A to vše ve světle poměrně jestřábí komunikace guvernéra A. Michla z minulého týdne, kde variantu přerušení cyklu snižování sazeb zmiňoval.
Z hlediska struktury inflace očekáváme, že listopadové zrychlení bylo způsobeno především pokračujícím růstem cen potravin. Ty se podle našeho odhadu (včetně alkoholických nápojů a tabáku) v listopadu zvýšily o 0,4 % m/m a meziroční růst tak dosáhl 2,9 % y/y po 2,3 % y/y v říjnu. To by k celkové inflaci přidalo 0,2 pb. Kromě toho ceny pohonných hmot v listopadu obrátily klesající trend a podle našeho odhadu vzrostly o 0,8 % m/m. V kombinaci s vlivem nižší loňské srovnávací základny se meziroční pokles cen pohonných hmot pravděpodobně zmírnil z -11,5 % na -7,7 %, což by k inflaci přidalo dalších 0,1 pb. Pokud jde o jádrovou inflaci, očekáváme, že ta se v listopadu nezměnila a zůstala na meziroční úrovni 2,4 %. V přepočtu na meziměsíční sezónně očištěnou dynamiku odhadujeme zpomalení z říjnových 0,26 % na stále vysokých 0,21 % v listopadu.
Tuzemská průmyslová výroba se v říjnu zřejmě trochu zotavila, což nic nemění na faktu, že tento sektor zůstává pod tlakem. Za říjen odhadujeme meziměsíční růst o 0,9 % m/m po zářijovém poklesu o 1,1 % m/m. V meziročním vyjádření očekáváme pokles průmyslové produkce o 1,0 % (WDA, NSA). Průmysl podle našeho názoru zůstane pod tlakem vzhledem k utlumené německé průmyslové výrobě. Tento faktor se pravděpodobně odráží v negativním sentimentu spolu se stále slabou poptávkou po průmyslovém zboží a možná i obavami z obchodních válek. V rámci průzkumů sentimentu však dílčí indexy produkce ukazují na poměrně solidní úroveň výroby na začátku 4. čtvrtletí. Index PMI výroby vzrostl na 48,2, což je nejvyšší úroveň od května 2022, zatímco v národním konjunkturálním průzkumu subindex výroby v říjnu stagnoval na výrazně vyšší úrovni, než byl průměr za 3. čtvrtletí. Potvrzují to i údaje AutoSAP, které ukazují na téměř stagnaci výroby automobilů v SA; v meziročním vyjádření byla nižší o 1,7 %, a to zejména v důsledku vlivu srovnávací základny. Ačkoli průzkumy v minulosti měly tendenci slabost v průmyslu trvale přeceňovat, při aktuálně nízkém sentimentu a stále slabém německém průmyslu vidíme jen malý potenciál pro výrazné a široké oživení české průmyslové výroby. Určitou podporu by však mohl i nadále poskytovat automobilový průmysl.
Tuzemská data z reálné ekonomiky tak nahrávají spíše slabší úrovni koruny, naopak námi předpokládané inflační překvapení a přerušení cyklu snižování úrokových sazeb hrají v její prospěch. Naše prognóza kurzu koruny vůči euru pro konec roku činila 25,15 CZK/EUR v situaci, kdy jsme ještě předpokládali jedno snížení sazeb. Pokud sazby ale sníženy nebudou, mohla by být koruna ke konci roku ještě o něco silnější.
Pro vývoj kurzu eura k dolaru budou i nadále důležité geopolitické události a úrokový diferenciál. Geopolitika aktuálně hovoří ve prospěch zelených bankovek. Dolar profituje z vítězství D. Trumpa v prezidentských volbách, naopak euru ubližují rozpady vlád a vnitřní politické krize v klíčových evropských ekonomikách – Německu a Francii.
Z pohledu úrokového diferenciálu budou tento týden sledovány zejména inflační čísla v USA a zasedání ECB k měnové politice. Američtí centrální bankéři věří v udržitelné zpomalování inflace směrem k 2% cíli, což podle nás ospravedlňuje předpoklad snížení sazeb o 25 bb na zasedání v příštím týdnu. Vyloučit ovšem nelze ani spekulace na přerušení trendu v případě, kdy by se dostatečně rychle k cíli nevracela jádrová inflace. Z toho pohledu budou důležitá listopadová inflační čísla, která budou publikována ve středu. A tady skutečně předpokládáme, že jádrová složka přidá meziměsíčně 0,20 %, tedy méně, než kolik předvídáme pro celkový index (+0,23 %). Důvodem je podle nás zejména nižší dynamika cen nájemného.
Na straně ECB očekáváme v tomto týdnu snížení měnověpolických sazeb o 25 bb. Vzhledem k dosavadní komunikaci evropských centrálních bankéřů je snížení sazeb jistá věc. Tady je naopak otázka, zda bude snížení o 25 bb či dokonce o 50 bb. My i například ve světle relativně robustních mzdových čísel předpokládáme snížení o 25 bb.
Koruna proti euru nejsilnější za více než dva měsíce
Minulý týden byl z pohledu vývoje kurzu tuzemské měny úspěšný. V relaci proti euru posílila v celotýdenním hodnocení o zhruba dvě třetiny procenta a dostala se na nejsilnější hodnoty od konce září. Posilovala prakticky po celý týden, v jeho samotném závěru se kurz nacházel dokonce lehce pod úrovní 25,10 EUR/CZK. Z vnějších vlivů české měně pomáhalo od úterka posilující euro na trhu s dolarem, z tuzemských jak zveřejněná silnější data (s výjimkou listopadového PMI), tak jestřábí komentář guvernéra A. Michla. Ten uvedl, že ČNB by mohla „brzy“ pozastavit snižování sazeb.
Ve prospěch scénáře stabilních úrokových sazeb na prosincovém zasedání hovoří podle nás zveřejněná statistika mzdového vývoje v průběhu třetího čtvrtletí. Meziroční růst reálných mezd skončil nad konsensem, když vykázal 4,6 %, zatímco trh očekával 4,3 %. Nominální průměrná měsíční mzda byla meziročně o 7 % vyšší. I přes pokračující obnovování kupní síly domácností, úroveň reálných mezd zůstává zhruba na úrovni z Q3 18. Jejich pokračující růst by měl nadále pohánět spotřebitelskou poptávku, která zůstane klíčovým faktorem pro růst tuzemské ekonomiky. Vzhledem k tomu, že mzdový růst ve Q3 překvapil oproti prognóze ČNB směrem nahoru, tak by pro některé členy bankovní rady mohl být argumentem pro pozastavení procesu snižování úrokových sazeb.
Že rostoucí reálné mzdy povzbuzují spotřebu domácností ukázala říjnová data tržeb z maloobchodu a ze služeb. Maloobchodní tržby bez prodejů aut v reálném vyjádření meziměsíčně vzrostly o 0,6 %, což bylo nepatrně nad naším odhadem ve výši +0,5 %. Oproti loňsku byly tržby v říjnu vyšší o 5,5 % a překonaly tak tržní konsensus (+4,9 %). Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 zůstávají reálné maloobchodní tržby stále nižší, a to o 1,1 %. Z hlediska struktury je ale zklamáním dynamika prodejů nepotravinářského (+0,4 % m/m) i potravinářského (+0,2 % m/m) zboží. Za celkovou vysokou dynamikou tržeb totiž stály primárně vyšší prodeje pohonných hmot (+2,6 %). Po dvou měsících poklesu se v říjnu zvýšily také prodeje v oblasti služeb, když reálně vzrostly o 0,3 % m/m.
Nejenom vývoj tržeb v oblasti maloobchodu a služeb ukazuje na oživování spotřebitelské poptávky, stále však pouze opatrným tempem. Obdobnou informaci přináší i pohled na příjmovou strukturu státního rozpočtu, kde na výsledku ke konci listopadu je patrné zlepšování výběru nepřímých daní (DPH a spotřebních daní), u přímých daní je v případě pojistného i DPFO zřejmá dynamika růstu nominálních mezd. Celkově stát hospodařil ke konci listopadu se schodkem 259,2 mld. CZK. V meziročním srovnání byl o téměř 10 mld. CZK mírnější. Předpokládáme, že plánovaný deficit (včetně úprav po povodních) bude za celý letošní rok naplněn.
Z hlediska produkční strany ekonomiky stále nepříznivá situace zůstává v průmyslu. Listopadový PMI aktivity v tuzemském průmyslovém sektoru se snížil z říjnových 47,2 bodu na listopadových 46 bodů. V listopadu pokračoval pokles výroby i nových zakázek. Čeští výrobci zmiňovali především problémy na hlavních trzích a odvětvích, poptávku sužovaly pokračující problémy v segmentu výroby automobilů a v německé ekonomice. Nové exportní zakázky tak poklesly nejrychlejším tempem za poslední čtyři měsíce. Výrobci reagovali na situaci dalším zredukováním objemů výroby, ačkoli druhým nejpomalejším tempem od března loňského roku. Ceny vstupů rostly desátý měsíc v řadě, zároveň byla ale míra inflace výrazně pod dlouhodobým průměrem. Alespoň trochu dobrou zprávou je, že redukce zaměstnanosti ve zpracovatelském průmyslu zvolňuje.
Euro v minulém týdnu zřejmě dosáhlo lokálního dna. Ještě na počátku týdne kurz eura k dolaru klesal až k 1,0460 EUR/USD, od úterka již ale euro posilovalo a částečně korigovalo předchozí ztráty. V závěru týdne se kurz držel na dohled hladiny 1,0600 EUR/USD. Opravdu se ale jednalo spíše o technickou korekci předchozího vývoje. I nadále totiž data ze Spojených států překonávala ty za eurozónu. Platí to zejména pro kondici průmyslníků na obou stranách Atlantického oceánu, jak ji odráží sentiment indikátory (PMI, respektive ISM), či reálná data. Zklamání opět přinesly německé statistiky říjnových továrních objednávek i samotné průmyslové produkce. Slabé byly za eurozónu i maloobchodní tržby. Naopak data z amerického trhu práce potvrzují sice se pomalu ochlazující, přesto stále robustní trh práce podporující sílu tamní spotřebitelské poptávky. Páteční statistiky z listopadového trhu práce ukázaly na solidní (lehce nadkosensuální) tvorbu nových pracovních míst; k mírně lepšímu byl navíc revidován výsledek za říjen. V souladu s tržním očekáváním celkem svižně o 0,4 % meziměsíčně rostly i hodinové výdělky. Míra nezaměstnanosti se ale navzdory očekáváním o desetinu zvýšila na 4,2 %, což podporuje očekávání na snížení dolarových úrokových sazeb na prosincovém zasedání FOMC. Bezprostředně po zveřejnění těchto dat tak euro dostalo růstový impuls, který kurz dočasně vynesl až k 1,0630 EUR/USD. Dnes ráno se již ale euro nachází o zhruba cent níže, když dolar podpořil nárůst geopolitického rizika v souvislosti s převratem v Sýrii.
Autor: Jan Vejmělek, Komerční banka
Klíčová slova: Vývoj | DPH | EUR | Očekávání | Trh práce | Geopolitické riziko | Potenciál | Impuls | EUR/USD | Reálné mzdy | Reálné ekonomiky | Prognóza | Měny | Průzkumy | USD | EUR/CZK | Inflační čísla | Kurz eura k dolaru | Sentiment indikátory | CZK | Údaje | Inflační překvapení | Zpráva | Centrální banky | Deficit | Výdělky | Trh | Koruna | Jádrová inflace | Růstový impuls | Americký dolar | Vývoj tržeb | Data z amerického trhu práce | Míra | Klesající trend | Ceny | ČNB | JDE | Pokles | Jan Vejmělek | Prognóza kurzu | Data z reálné ekonomiky | Automobilový průmysl | ECB | Domácnosti | Vice | Inflace | Situace | Statistiky | Kurz | Měsíční mzda | Tržby | Snížení sazeb | Konsensus | Snižování úrokových sazeb | Zasedání ECB | Tuzemská inflace | Dynamika růstu | Týdenní zpráva | Mzdový růst | CZK/EUR | ISM | Kurz eura | Rizika | Trend | Míra inflace | Srovnávací základny | Indexy | Pokles průmyslové produkce | Průmysl | Aktiva | Úrokový diferenciál | Pokles cen | Vývoj kurzu | Bankéři | FOREX | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Sentiment | Spekulace | Míra nezaměstnanosti | Komunikace | Redukce | Prognóza kurzu koruny | Euro | Indikátory | Výhled | Pokračující růst | Naše prognóza | Problémy | Dolar | Vývoj kurzu eura | Dynamika mezd | Komerční banka | Práce | Geopolitika | Eura | Ceny pohonných hmot | Růst | 3М | Index | Meziroční růst | DPFO | Dna | Ekonomiky | Zasedání FOMC | Koruny vůči euru | Krize | Sazby | Konec roku | Vývoje kurzu | Snižování sazeb | Ztráty | Centrální bankéři | Data ze Spojených států | Prodeje | Slabost v průmyslu | Mzdy | Vítězství | Mzda | Zlepšení | Banka | USA | Riziko | Geopolitické události | Statistika | Američtí centrální bankéři | Průmyslová výroba | Domácí události | Zpomalování inflace | FOMC | Index PMI | Banky | Dílčí indexy | Maloobchodní tržby |
Čtěte více
-
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tento týden bude ve znamení srpnových dat z průmyslu a maloobchodu
Letní prázdniny většinou vnášejí do vývoje ekonomických ukazatelů vyšší míru volatility. Je tak zcela běžné, že nárůst v jednom z prázdninových měsíců je vzápětí vyvážen poklesem v měsíci druhém, či naopak. Toho se pravděpodobně dočkáme také v tomto týdnu, který přinese výsledky srpnových maloobchodních tržeb a průmyslové produkce, a to včetně těch českých. V průměru však letní měsíce pravděpodobně ukáží na další oživení ekonomiky. Z politických událostí zaujme dnešní setkání ministrů euroskupiny, kteří budou diskutovat podrobnosti již schváleného fondu obnovy. Sledovaný bude zcela jistě také další vývoj jednání týkajících se brexitu. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tento týden již musí padnout rozhodnutí ohledně brexitu
Minulý týden sice přinesl povzbudivé zprávy týkající se vakcíny proti covid-19, krátkodobé ekonomické vyhlídky ale příliš povzbudivé nejsou, jak ukazují téměř jednohlasně zveřejňované indikátory sentimentu. Většina evropských zemí je aktuálně v nějaké míře ochromena kvůli opatřením, jež mají bránit šíření viru, ekonomika USA čelí regulérní třetí vlně. Ekonomický kalendář bude tento týden relativně chudý, zveřejněna budou slabá data amerických maloobchodních tržeb. O mnoho zajímavější budě dění v geopolitice. Čtvrteční Evropská rada by měla rozseknout brexit. Kromě toho bude diskutován Evropský rozvojový fond. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tento týden přinese solidní růsty HDP z USA, Německa i eurozóny jako celku
Ekonomika Spojených států v prvním čtvrtletí letošního roku zřejmě rostla o slušná 2,2 % mezikvartálně anualizovaně. Podle výsledků průmyslové výroby, stavebnictví, spotřeby energie i předstihových indikátorů by měl relativně vysoké dynamiky dosáhnout i HDP v Německu a eurozóně. Tento týden zveřejněný vývoj spotřebitelské důvěry v eurozóně a IFO index v Německu by měly být navíc příslibem pro výkonnost ekonomik i ve druhém kvartále. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Těžké týdny za námi, špatná data před námi
Tento týden přinese další kroky hospodářských politik na podporu ekonomik. Čínská centrální banka pravděpodobně sníží úrokové sazby. Ostře sledované bude úterní zasedání Euroskupiny. Eurozóna dychtivě očekává silný fiskální impuls a mocně se hovoří o možnosti emise společného eurodluhopisu. Ač je patrné, že k tomuto tématu nyní ochotněji přistupují i země jako Německo, byla by shoda již tento týden skutečně pozitivním překvapením. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Trh práce sníží šanci na pokles sazeb Fedu
Největší pozornost finančního trhu tento týden získá zveřejnění dat z amerického trhu práce a dále indexy výrobní i nevýrobní aktivity ISM. ECB začne publikovat novou referenční krátkodobou úrokovou sazbu. V Německu čekáme postupné zhoršování trhu práce. Čínský finanční trh bude týden zavřený z důvodu svátku. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská data za srpen ukážou odolnost ve spotřebě domácností a průmyslu
Srpnová data z tuzemské ekonomiky by měla vykázat mírný meziměsíční růst jak v maloobchodních tržbách, tak v průmyslové produkci. Finální odhady PMI v eurozóně potvrdí nízké úrovně implikující mezičtvrtletní pokles ekonomiky, zatímco tuzemský předběžný PMI zřejmě zaznamená zhoršení. Průmysl v sousedním Německu by měl již nést známky recese, když průmyslová produkce a tovární objednávky dále prohloubí svůj propad. Týden završí americký NFP report potvrzující silný trh práce, čímž jen utvrdí Fed ve svém rázném tempu utahování. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská ekonomika si v loňském závěrečném čtvrtletí polepšila
V úterý bude zveřejněn první odhad tuzemského HDP za Q4 23, který podle nás ukáže na mezičtvrtletní růst domácí ekonomiky o 0,2 % q/q po ostrém poklesu v Q3 23. Ekonomika eurozóny v Q4 23 zase pravděpodobně stagnovala po mírném poklesu v předcházejícím čtvrtletí. Předpokládáme, že stagnovala i lednová meziroční inflace v eurozóně, a to na prosincových 2,9 % y/y, nicméně ta jádrová klesla o 0,3 pb na 3,1 % y/y v lednu. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská ekonomika v Q2 23 zůstala v útlumu
Fed i ECB na zasedáních v minulém týdnu zdůraznily, že jejich další kroky budou závislé především na nových datech. Tento týden přitom nebude o důležité statistiky nouze. Počet nově vytvořených pracovních míst za červenec by ve Spojených státech měl potvrdit jejich sestupnou tendenci. Zmírnění podle našeho odhadu zaznamenala i inflace v eurozóně, avšak její jádrová složka zůstává vysoko. Tamní ekonomika v Q2 zároveň oživila. V tuzemsku by data o HDP za Q2 měla potvrdit růstem pouze o 0,1 % q/q útlum domácí poptávky. ČNB ve čtvrtek znovu ponechá úrokové sazby beze změny. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská inflace by měla zůstat v tolerančním pásmu cíle i po zbytek roku
Z domácí ekonomiky bude hlavním údajem tohoto týdne dnes zveřejněná inflace za únor. Ta se podle nás v meziročním vyjádření dále snížila a mohla by se dokonce dočasně dostat pod 2% inflační cíl. Data z USA pravděpodobně nenabídnou příliš důvodů, aby Fed začal trhy připravovat na brzké snížení úrokových sazeb. Očekáváme, totiž, že inflace v únoru zůstala lehce nad 3 % y/y a solidní výsledek pravděpodobně zaznamenají také maloobchodní tržby. Statistiky průmyslové produkce v eurozóně budou i v únoru poznamenané enormní volatilitou dat z Irska. Ani bez tohoto vlivu se ale průmyslu v eurozóně na začátku letoška nedařilo, a to zejména v energeticky náročných odvětvích. Hlavní událostí z pohledu finančních trhů by však v tomto týdnu v eurozóně mělo být zveřejnění revize operačního rámce ECB. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská inflace letí s novým rokem vzhůru
Tento týden přinese první test prognózy ČNB, když se dočkáme lednové inflace. Ta podle nás svou akcelerací centrální banku překvapí. První odhad českého HDP by měl naznačit, že lokální dno máme za sebou. Zrovna tak německá čísla potvrdí, že český největší obchodní partner technické recesi skutečně unikl. Celkově ale budou evropská data slabá a budou kontrastovat s relativně solidními americkými indikátory. Pokud jde o geopolitické události, v centru dění bude jednání mezi čínskými a americkými představiteli a pokračování ságy brexit. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská inflace podle nás v červenci stagnovala na 2 %
Tento týden bude zveřejněna červencová inflace v ČR i USA. V obou zemích by podle našeho odhadu měla zůstat oproti červnu beze změny. V ČR tedy čekáme 2,0 % y/y a v USA 3,0 % y/y. Změn by neměla v meziročním vyjádření doznat ani jádrová složka. Americké maloobchodní tržby by měly potvrdit, že tamní spotřebitelská poptávka zůstává prozatím robustní. Naopak slabá čísla by tento týden měla přijít z amerického i evropského průmyslu. Výkon ekonomiky eurozóny nyní drží hlavně země více orientované na služby. Zpřesněný odhad HDP by měl pro druhé čtvrtletí potvrdit mezičtvrtletní nárůst ekonomiky eurozóny o 0,3 %. Na finančních trzích zůstane hlavním tématem zdraví americké ekonomiky a s tím související diskuze o načasování snižování úrokových sazeb Fedu. Tento týden zveřejněná data budou v tomto ohledu důležitá. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská inflace podle našeho odhadu v prosinci klesla na 15,8 %
Vývoj spotřebitelských cen v prosinci ovlivnilo výrazné zlevnění pohonných hmot. To přispělo ke snížení inflace jak v ČR, tak USA. K nižším cenovým tlakům v tuzemsku by měla přispět i klesající poptávka v důsledku strmého propadu reálných příjmů domácností. Maloobchodní tržby za listopad podle nás vykážou další meziměsíční pokles. Celkově bude tento týden na data z tuzemské ekonomiky bohatý. Sledovány budou i evropské statistiky průmyslové produkce. Ta by měla zaznamenat meziměsíční oživení jak v Německu, tak celé eurozóně. Předběžný odhad německého HDP za celý loňský rok by pak měl ukázat, zdali tamní ekonomika v závěrečném kvartále mezičtvrtletně klesla. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská inflace pravděpodobně míří ke 20 %
Růst spotřebitelských cen v ČR podle našeho odhadu dále zrychlil z květnových 16,0 % na 17,4 % v červnu. V červenci by se pak inflace vlivem výrazného zdražení energií pro domácnosti měla přiblížit ke 20 %. Další akceleraci by měla zaznamenat také americká inflace. Zde čekáme její zvýšení z 8,6 % na 8,8 %. Tuzemské maloobchodní tržby v květnu pravděpodobně jen nepatrně meziměsíčně rostly, a to pouze díky vyšším prodejům automobilů. Ve zbytku maloobchodu bychom měli již vidět dopady slábnoucí poptávky. To výdaje amerických spotřebitelů a také tamní průmyslová produkce (za červen) by měly pokračovat v meziměsíčním růstu. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská inflace se v prosinci zvýšila na 6,6 %
Tento týden bude především o prosincových mírách inflace. Ta tuzemská podle nás znovu meziročně zrychlila, a to z listopadových 6,0 % na 6,6 %. Čekáme silný příspěvek jádrové složky, zatímco potraviny a pohonné hmoty by měly meziměsíční zdražení spotřebitelských cen brzdit. V USA podle našeho odhadu inflace akcelerovala pouze o desetinu na 6,9 %. Mimo inflace bude finanční trh sledovat statistiky maloobchodních tržeb a průmyslové produkce. Tuzemský maloobchod tentokrát podle nás podpořily zejména prodeje automobilů, které odrážely zmírnění problémů s dodávkami materiálů v automobilovém průmyslu. To by se mělo pozitivně projevit i v celoevropském ukazateli průmyslové produkce. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská inflace spadla s novým rokem pod inflační cíl
Globální ekonomický kalendář přinese z Evropy zejména prosincová data průmyslové výroby, za Atlantikem pak bude publikována lednová inflace. Investoři ale budou na globální scéně sledovat zejména politické události. Americký Senát začne tento týden jednat o impeachmentu proti bývalému prezidentu D. Trumpovi, v Evropě pokračuje vládní krize v Itálii, kde se M. Draghi bude chtít úspěšně pokoušet o sestavení technokratické vlády. Z domova se hned dnes dočkáme doufejme slušných prosincových dat z reálné ekonomiky, závěr týdne pak přinese lednová inflační data. Pokles inflace pod cíl centrální banky bude dočasný a nijak neohrožuje diskusi o tom, kdy ČNB začne se zvyšováním úrokových sazeb. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská inflace v červenci zpomalila
V USA i tento týden získá pozornost hlavně politické dění a vývoj epidemiologické situace. Tamní inflace v červenci stagnovala a tahounem zůstává její jádrová složka. V eurozóně uvidíme další sadu předstihových ukazatelů, které začínají polevovat ve svém návratu k předkrizovým úrovním. Průmysl ale i nadále oživuje. Tuzemská inflace podle nás v červenci mírně zpomalila, i nadále zůstává na horní hraně tolerančního pásma ČNB. V závěru týdne pak uvidíme záznam z jejího posledního jednání a vývoj HDP v regionu za druhé čtvrtletí, které pravděpodobně pokleslo obdobně jako v České republice. Koruna by se měla v nejbližší době vrátit pod úroveň 26,20 za euro. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská inflace v červnu mírně zpomalila
Inflace v ČR v červnu podle našeho odhadu zpomalila z 2,9 % na 2,6 %. To však bylo dáno především vyšší srovnávací základnou loňského roku, když v meziměsíčním vyjádření očekáváme naopak vyšší cenovou dynamiku. Růst spotřebitelských cen by měl nepatrně zvolnit také v USA, a to z 5,0 % na 4,9 %. Zde budou tento týden zveřejněny i červnové statistiky maloobchodních tržeb a průmyslové produkce. Pozornost finančních trhů přitáhne rovněž asijský kontinent, když Čína zveřejní výsledky své ekonomiky za druhé čtvrtletí. Růst tamního HDP by měl sice zrychlit v mezičtvrtletním vyjádření z 0,6 % na 1,0 %, ani tak však nepůjde o úplně oslnivý výsledek. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská inflace v důsledku dražších energií výrazně zrychlí nad 19 %
Tento týden bude bohatý na data z české ekonomiky. Nejvíce sledovanými bude červencová inflace a průmyslová produkce za červen. Pozitivní trend lépe fungujících dodavatelských řetězců sice přetrvával, výroba automobilů však i přesto poklesla. Průmysl navíc čelí slábnoucí poptávce. Podle nás tak tuzemská průmyslová produkce v červnu klesla meziměsíčně o 1,2 %. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská inflace v květnu pravděpodobně zůstala mírně nad 3 %
Inflace v ČR podle našeho odhadu v květnu zůstala mírně nad 3 %, když i nadále působil výrazný meziroční růst cen pohonných hmot. Jádrová inflace by měla po otevření obchodů a služeb v meziměsíčním vyjádření mírně zrychlit, její vývoj je však spojen s velkou mírou nejistoty. Tuzemská průmyslová produkce a maloobchodních tržby v dubnu pravděpodobně meziměsíčně vzrostly, když pomohlo mírné rozvolnění protiepidemických restrikcí. Konečný odhad vývoje evropského HDP v prvním čtvrtletí by podle nás mohl přinést nepatrnou vzestupnou revizi ukazující na mezičtvrtletní pokles ekonomiky o 0,3 %. Druhé čtvrtletí by již mělo být ve znamení rostoucího evropského hospodářství, což by měly potvrdit červnové indikátory Sentix a ZEW. Evropská centrální banka však zatím zůstává hodně opatrná a ve čtvrtek nastavení měnové politiky rozhodně měnit nebude. Americký Fed bude tento týden sledovat především tamní inflaci, která by podle našeho odhadu měla vzrůst skoro k 5 %. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská inflace za srpen hodně napoví ohledně další akce ze strany ČNB
Tento týden přinese téměř všechna domácí ekonomická data. Červencové statistiky z reálné ekonomiky ukážou na mírné navýšení průmyslové produkce i maloobchodních tržeb. Srpnová inflace zůstane relativně vysoká, nad předpokladem ČNB. Významně napoví, co od bankovní rady na konci září čekat. ECB může na svém čtverečním zasedání oznámil záměr postupně ukončovat program pandemického odkupu aktiv (PEPP). Podmínky financování na trzích zůstávají příznivé. Mírně vzestupnou revizi předpokládáme u druhého čtení HDP eurozóny za Q2 21. V závěru týdne se sejdou ministři financí eurozóny na neformálním summitu Euroskupiny a budou debatovat ekonomický výhled, euro, zelenou tranzici a konvergenci uvnitř měnové oblasti.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Sýrii svírá už 13 let občanská válka. Podívejte se na historii tamní zničené měny
Prop Trading od RebelsFunding se slevou 25 % je tady!
Jaká pravidla prop tradery nejvíce štvou?
Smart Money Trading: Denní cyklus - Rip-off (20. díl)
🔴 Konec bitcoinu? 😱 Nový kvantový čip Googlu vzbuzuje hrůzu 💣
Jak uspět v prop tradingu – přistupujte k riziku jako profi tradeři
Investování do REIT: Druhy REITs (2. díl)
RebelsFunding: Recenze a hodnocení prop trading firmy
Co je Bitcoin a jak funguje?
FOMO: Jak strach z promeškání ovlivňuje investory a tradery?
Sýrii svírá už 13 let občanská válka. Podívejte se na historii tamní zničené měny
Prop Trading od RebelsFunding se slevou 25 % je tady!
Jaká pravidla prop tradery nejvíce štvou?
Smart Money Trading: Denní cyklus - Rip-off (20. díl)
🔴 Konec bitcoinu? 😱 Nový kvantový čip Googlu vzbuzuje hrůzu 💣
Jak uspět v prop tradingu – přistupujte k riziku jako profi tradeři
Investování do REIT: Druhy REITs (2. díl)
RebelsFunding: Recenze a hodnocení prop trading firmy
Co je Bitcoin a jak funguje?
FOMO: Jak strach z promeškání ovlivňuje investory a tradery?
Denní kalendář událostí
V USA průmyslová produkce
Na Novém Zélandu saldo běžného účtu
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V USA cenový index PCE
V Kanadě maloobchodní tržby
V Británii maloobchodní tržby
V Číně 5letá úroková sazba
V Číně 1letá úroková sazba
V USA prodeje existujících domů
V USA výrobní index z oblasti Filadelfie
V USA průmyslová produkce
Na Novém Zélandu saldo běžného účtu
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V USA cenový index PCE
V Kanadě maloobchodní tržby
V Británii maloobchodní tržby
V Číně 5letá úroková sazba
V Číně 1letá úroková sazba
V USA prodeje existujících domů
V USA výrobní index z oblasti Filadelfie
Tradingové analýzy a zprávy
Řecké akcie začínají být mezi investory velmi oblíbené, burza v Aténách slušně roste
Forex: Dolar posiluje díky silným maloobchodním tržbám, čeká se na Fed
Komodity: Ceny ropy před zasedáním amerického Fedu klesají z obav o poptávku
Po osmi růstech po sobě dnes pražská burza klesla o 0,17 procenta
Forex: Koruna dnes oslabila k oběma hlavním světovým měnám
Forex sentiment 17.12.2024
Swingové obchodování EUR/USD 17.12.2024
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Swingové obchodování zlata 17.12.2024
Swingové obchodování bitcoinu 17.12.2024
Řecké akcie začínají být mezi investory velmi oblíbené, burza v Aténách slušně roste
Forex: Dolar posiluje díky silným maloobchodním tržbám, čeká se na Fed
Komodity: Ceny ropy před zasedáním amerického Fedu klesají z obav o poptávku
Po osmi růstech po sobě dnes pražská burza klesla o 0,17 procenta
Forex: Koruna dnes oslabila k oběma hlavním světovým měnám
Forex sentiment 17.12.2024
Swingové obchodování EUR/USD 17.12.2024
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
Swingové obchodování zlata 17.12.2024
Swingové obchodování bitcoinu 17.12.2024
Blogy uživatelů
Praktická ukázka: Dva obchody na pohodu
Analýza NASDAQ, Dow Jones, EUR/USD - Dow Jones je osm dní ve ztrátě
Jaké ETF vybírat, když jsou trhy na maximech?
Trading, vánoční pohoda a vyhodnocování uplynulého roku
Fed na cestě k normativním sazbám: Co přinese rok 2025?
Měnový pár NZD/CAD: Analýzy více časových rámců (W1 až H4 rámec)
INVESTIČNÍ GLOSA: Trhy už dva roky ovládá euforie. Projásají investoři i další rok?
Tradery čeká náročný týden, připravte se!
Japonský jen může zlomit nepříznivý trend
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry USD/CHF, USD/JPY a EUR/CAD
Praktická ukázka: Dva obchody na pohodu
Analýza NASDAQ, Dow Jones, EUR/USD - Dow Jones je osm dní ve ztrátě
Jaké ETF vybírat, když jsou trhy na maximech?
Trading, vánoční pohoda a vyhodnocování uplynulého roku
Fed na cestě k normativním sazbám: Co přinese rok 2025?
Měnový pár NZD/CAD: Analýzy více časových rámců (W1 až H4 rámec)
INVESTIČNÍ GLOSA: Trhy už dva roky ovládá euforie. Projásají investoři i další rok?
Tradery čeká náročný týden, připravte se!
Japonský jen může zlomit nepříznivý trend
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry USD/CHF, USD/JPY a EUR/CAD
Forexové online zpravodajství
USD/JPY: Jednoduché obchodní tipy pro začínající obchodníky na 17. prosince (americká seance)
GBP/USD: Jednoduché obchodní tipy pro začínající obchodníky na 17. prosince (americká seance)
Americké indexy klesají
Denní shrnutí: US100 ustupuje z historických maxim kvůli nejistotě kolem zasedání Fedu 🔎
Kanadský dolar se propadá na úroveň z dob pandemie
Akcie Tesly rostou po zvýšení cílových cen analytiky
ON Semiconductor posiluje spolupráci s Denso, akcie rostou o 2,10 % 🔔
Prezident rozpočet podepsal, výtky svých poradců a většiny ekonomické obce k němu tedy nepovažuje za nepřekonatelné
Německá burza uzavřela seanci poklesem
Právní spor Elona Muska s OpenAI vyvolává obavy ohledně vývoje AI
USD/JPY: Jednoduché obchodní tipy pro začínající obchodníky na 17. prosince (americká seance)
GBP/USD: Jednoduché obchodní tipy pro začínající obchodníky na 17. prosince (americká seance)
Americké indexy klesají
Denní shrnutí: US100 ustupuje z historických maxim kvůli nejistotě kolem zasedání Fedu 🔎
Kanadský dolar se propadá na úroveň z dob pandemie
Akcie Tesly rostou po zvýšení cílových cen analytiky
ON Semiconductor posiluje spolupráci s Denso, akcie rostou o 2,10 % 🔔
Prezident rozpočet podepsal, výtky svých poradců a většiny ekonomické obce k němu tedy nepovažuje za nepřekonatelné
Německá burza uzavřela seanci poklesem
Právní spor Elona Muska s OpenAI vyvolává obavy ohledně vývoje AI
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Pražská burza vylepšila třináctileté maximum, zakončila nad 1400 body
Akcie spoločnosti Wendy's získali horšie odporúčania
U.S. crude stocks expected to drop below last year’s levels, analysts say
Russell 2000 roste o více než 6 % !
Americké indexy klesají
Česká BSC slaví úspěch. S TBC Bank postavila nejlepší mobilní banku světa
FX sumarizácia Európy
Ekonomický kalendář: Makro dnes táhne německý ZEW a průmyslová produkce v USA
Prezident rozpočet podepsal, výtky svých poradců a většiny ekonomické obce k němu tedy nepovažuje za nepřekonatelné
Ranní okénko - Růst v USA zpomalil, ale Fed bude muset zůstat obezřetný
Pražská burza vylepšila třináctileté maximum, zakončila nad 1400 body
Akcie spoločnosti Wendy's získali horšie odporúčania
U.S. crude stocks expected to drop below last year’s levels, analysts say
Russell 2000 roste o více než 6 % !
Americké indexy klesají
Česká BSC slaví úspěch. S TBC Bank postavila nejlepší mobilní banku světa
FX sumarizácia Európy
Ekonomický kalendář: Makro dnes táhne německý ZEW a průmyslová produkce v USA
Prezident rozpočet podepsal, výtky svých poradců a většiny ekonomické obce k němu tedy nepovažuje za nepřekonatelné
Ranní okénko - Růst v USA zpomalil, ale Fed bude muset zůstat obezřetný
Blogy uživatelů
Jaké ETF vybírat, když jsou trhy na maximech?
Praktická ukázka: Dva obchody na pohodu
Fed na cestě k normativním sazbám: Co přinese rok 2025?
Krízu v USA v blízkej dobe ani nečakajte
Bitcoin a rok 2025: Investiční příležitosti a klíčová rizika
Trading a emoce – Praktická ukázka toho, jak ovládnout své emoce
Analýza Dow Jones, EUR/USD, AUD/USD - Týden ve znamení centrálních bank
Praktická ukázka: Mikulášská „nadílka“
Investor a CEO Thomas S. Murphy
Analýza měnového páru EUR/USD Daily (indikátor SDPF) 20.11.2013
Jaké ETF vybírat, když jsou trhy na maximech?
Praktická ukázka: Dva obchody na pohodu
Fed na cestě k normativním sazbám: Co přinese rok 2025?
Krízu v USA v blízkej dobe ani nečakajte
Bitcoin a rok 2025: Investiční příležitosti a klíčová rizika
Trading a emoce – Praktická ukázka toho, jak ovládnout své emoce
Analýza Dow Jones, EUR/USD, AUD/USD - Týden ve znamení centrálních bank
Praktická ukázka: Mikulášská „nadílka“
Investor a CEO Thomas S. Murphy
Analýza měnového páru EUR/USD Daily (indikátor SDPF) 20.11.2013
Vzdělávací články
Offshore společnosti (principy offshore)
Fair Value Gap: Klíč k Odhalení Skrytých Příležitostí na Trzích
Komodita jménem stříbro a zajímavosti, které jste o něm možná nevěděli
Jak na vstupy a výstupy podle EW
Jak fungují prop firmy?
Patnáct let historie EUR/USD v kostce
FTMO: Prop Tradingem od nuly k miliardám
Říjen 2024 přinesl nejvyšší letošní zisk pro členy VIP zóny FXstreet.cz
Jaký je nejlepší broker?
Jak obchodovat falešné Pin Bary
Offshore společnosti (principy offshore)
Fair Value Gap: Klíč k Odhalení Skrytých Příležitostí na Trzích
Komodita jménem stříbro a zajímavosti, které jste o něm možná nevěděli
Jak na vstupy a výstupy podle EW
Jak fungují prop firmy?
Patnáct let historie EUR/USD v kostce
FTMO: Prop Tradingem od nuly k miliardám
Říjen 2024 přinesl nejvyšší letošní zisk pro členy VIP zóny FXstreet.cz
Jaký je nejlepší broker?
Jak obchodovat falešné Pin Bary
Tradingové analýzy a zprávy
Rating Irska je zpět v investičním pásmu
Pětileté úvěrové náklady Irska na minimu
Hang Seng - Intradenní výhled 24.1.2024
USD/CAD je v silném klesajícím trendu
Průmysl eurozóny a Německa v únoru rostl
Norská ekonomika ve 2Q díky ropě oživila
Forex: Česká měna mírně zpevnila k euru i dolaru
Desítka zemí EU včetně Česka volá po sankcích na vývoz ruských kovů
Denní analýza pro EUR/USD a zlato 31.3.2022
Index spekulativního sentimentu 13.2.2020
Rating Irska je zpět v investičním pásmu
Pětileté úvěrové náklady Irska na minimu
Hang Seng - Intradenní výhled 24.1.2024
USD/CAD je v silném klesajícím trendu
Průmysl eurozóny a Německa v únoru rostl
Norská ekonomika ve 2Q díky ropě oživila
Forex: Česká měna mírně zpevnila k euru i dolaru
Desítka zemí EU včetně Česka volá po sankcích na vývoz ruských kovů
Denní analýza pro EUR/USD a zlato 31.3.2022
Index spekulativního sentimentu 13.2.2020
Témata v diskusním fóru
Růžové brýle
Hvězdy burzy - rozhovor s účastníkem
Historie se opakuje, ale nikdy ne stejně
XTB vs. PATRIA: Porovnání poplatků a nákladů na obchodování
Diskuse ke článkům
seif.finance zkušenosti?
Eurodolar - Chat
Je na koruně bublina?
InvestingFox
Päť týždňov klesania na akciových trhoch
Růžové brýle
Hvězdy burzy - rozhovor s účastníkem
Historie se opakuje, ale nikdy ne stejně
XTB vs. PATRIA: Porovnání poplatků a nákladů na obchodování
Diskuse ke článkům
seif.finance zkušenosti?
Eurodolar - Chat
Je na koruně bublina?
InvestingFox
Päť týždňov klesania na akciových trhoch