Ticker Tape by TradingView
Opětovné otevření Číny přinese komoditám další dobrý rok
Po dramatickém a volatilním roce 2022, který přinesl v sektoru komodit dobré výnosy, mohou letošní výsledky do značné míry záviset na čínské politice.
To, jak se v komoditním sektoru na počátku roku hýbaly ceny, lze až na pár výjimek popsat jako opatrné a defenzivní obchodování. Můžeme jen doufat, že tento rok přinese menší drama a méně volatility než loni, kdy Bloomberg Commodity Total Return Index hned v 1. čtvrtletí posílil o rekordních 38 %, zbytek roku postupně klesal, až nakonec skončil s 16% ziskem. To je úctyhodný výsledek, zejména vzhledem k silnějšímu dolaru a skutečnosti, že celou druhou polovinu roku rostly obavy z recese.
To přispělo k finančnímu oddlužení celého komoditního sektoru a ke snížení stavu fyzických zásob do té míry, že některé trhy nakonec nebudou připravené na rychlé zotavení Číny a už vůbec ne na možnost, že by nejvíce očekávaná recese v historii nakonec byla jen mírná.
V roce 2022 způsobily napjaté tržní podmínky u většiny komodit, že se forwardové křivky přehouply do backwardace. Ta odměňuje dlouhé pozice prostřednictvím pozitivního carry z rolování. Kontrakt s končící platností je totiž prodáván za cenu vyšší, než je cena, za niž se nakoupí kontrakt další. Právě backwardace pomohla dosáhnout již uvedené 16% návratnosti pasivních dlouhých investic v indexu Bloomberg Commodity Total Return, což je téměř o 9 % víc než výnos, který by odpovídal změnám spotových cen.
Zdroj: Bloomberg a Saxo
Klíčová makroekonomická událost, která určí další vývoj v letošním roce, ovšem už podle nás proběhla. Náhlé ukončení neúspěšné politiky nulové tolerance COVIDu a obrat čínské vlády směrem k opětovnému nastartování ekonomiky významně zvýší poptávku po komoditách. V této době je přitom nabídka hned několika klíčových komodit, od energií přes kovy až po zemědělské produkty, sotva dostačující. Kromě toho patrně stoupne ochota riskovat, kterou podpoří další a výraznější oslabení dolaru. Inflace ve Spojených státech totiž bude ustupovat, a přispěje tak k dalšímu zmírnění tempa navyšování sazeb ze strany Fedu.
Zvýšená pravděpodobnost toho, že k očekávané recesi nakonec nedojde, případně bude mírnější, než se čekalo, může navíc vyvolat odezvu i u finančních a fyzických obchodníků, kteří si začnou v očekávání růstu poptávky znovu budovat pozice a zvyšovat úroveň zásob. V případě takového scénáře si nejspíš znovu získá pozornost teze strukturálního nedostatku investic, zejména v těžbě a energetice, což podpoří růst cen.
Výrazný vzestup komodit, zejména zlata a mědi, na začátku roku podle nás ukazuje správný směr pro rok 2023. I když je tento směr správný, načasování se nejspíš tak úplně nevydařilo, a existuje tak riziko, že předtím, než ceny znovu stoupnou výš, dojde ke korekci. Události v Číně ovšem naberou tempo nejspíš až po čínském Novém roce, a tak může vyhlídka na útlum aktivit přinést dočasné pozastavení současného růstu cen, než ve druhém čtvrtletí znovu získají sílu a momentum.
Když to všechno sečteme, docházíme k závěru, že ceny v komoditním sektoru dál porostou, a i když tento růst zpomalí, lze očekávat, že bude nabídka klíčových komodit v příštích letech stěží dostačovat poptávce. Vzhledem k tomu věštíme komoditám další dobrý rok, kdy Bloomberg Total Return Index posílí o víc než 10 %.
Měď
Většina komodit si teď povede dobře, ale obzvláště optimističtí jsme v případě průmyslových kovů, hlavně mědi, hliníku a lithia, kterým pomůže zelená transformace a obrovský politický kapitál investovaný do její realizace. Nové geopolitické prostředí navíc přinese značné posílení evropského vojenského průmyslu, který by měl v nadcházejícím ekonomickém cyklu – až evropský kontinent zdvojnásobí procento HDP vydávané na obranu – dosáhnout dvouciferného růstu kolem 20 % ročně.
Průmyslové kovy vedené mědí a hliníkem vstoupily do roku 2023 velmi optimisticky. Mohly za to spekulace, že Čína jako největší světový spotřebitel vystupňuje podporu své ekonomiky podobně jako v letech 2003 (po vstupu do WTO), 2009 (po Velké recesi) a 2016 (po devalvaci měny). Jde totiž o to, aby se nastartovalo hospodářské zotavení, které by zmírnilo hospodářské dopady neúspěšné a nyní již ukončené politiky nulové tolerance COVIDu prezidenta Siho. Tento optimismus dál posiluje dolar oslabující kvůli spekulacím, že Federální rezervy už budou úrokové sazby zvyšovat pomaleji, protože očekávaná inflace nadále klesá.
Zdroj: Bloomberg a Saxo
Za počátečním silným vzestupem mědi stojí hlavně techničtí a spekulativní obchodníci, kteří očekávají, že ceny v nadcházejících měsících vyžene výš čínská poptávka. Až ale skončí počáteční nákupy, začne tvrdá práce, protože k dalšímu posilování bude nezbytný vzestup fyzické poptávky, zvlášť když se v roce 2023 očekává rozjezd hned několika projektů, které by měly přinést zvýšení nabídky. Celkově se měď podle nás v nadcházejících měsících ustálí v pásmu od 3,75 do 4,75 USD a nakonec se někdy ve druhém pololetí posune výš a dosáhne nové rekordní ceny.
Zlato a stříbro
Prosincové momentum se díky slabšímu dolaru přeneslo i do ledna a zlato tak s počátkem roku 2023 vyrazilo jako o závod. Stříbro mělo zpočátku problém držet krok, ale vzhledem k tomu, jak dobře si podle nás povede měď, si myslíme, že má šanci do roka výsledky zlata překonat. Tento obrat oproti roku 2022 by mohla přinést změna dříve nepříznivých faktorů, tedy silnějšího dolaru a rostoucích výnosů z dluhopisů, protože slabší dolar a klesající výnosy by byly pro stříbro naopak příznivé.
Kromě toho předpokládáme, že bude případné šoky na trhu dál tlumit značná poptávka ze strany centrálních bank. Rekord z loňského roku, kdy došlo během prvních tří čtvrtletí k nákupu 673 tun zlata (zdroj: Světová rada pro zlato) už se asi opakovat nebude, ale aktivity na trhu pravděpodobně přesto vytvoří záchrannou síť podobnou té, kterou si aktivním řízením dodávek vytvořil kartel OPEC+ na trhu s ropou. Tuto poptávku má z velké části na svědomí několik centrálních bank, které se snaží snížit své dolarové expozice. Odprodej dolaru a všeobecný hlad po zlatě by tak mohly přinést další silný rok, kdy budou oficiální instituce tento drahý kov nakupovat.
Krom toho očekáváme, že investiční prostředí příznivé pro zlato pomůže přesvědčit ke změně postoje i ETF, které se loni zbavily 120 tun. Zatím se ale navzdory tomu, že zlato od listopadu značně posílilo, poptávka ze strany ETF – které jsou často využívány dlouhodobými investory – ještě nedostavila a jejich celková držba se dál pohybuje kolem dvouletého minima. Investoři totiž věří, že centrální banky splní, co slíbily, a jelikož inflace klesá, není zatím důvod to zpochybňovat.
My jsme však přesvědčení, že i když inflace v následujících šesti měsících výrazně poklesne, začne pak znovu stoupat. Příčinou budou hlavně rostoucí mzdové tlaky a čínské stimuly, které zvýší poptávku po klíčových komoditách, včetně energií a ropy, a tím i jejich ceny. Zlato tak nejspíš stráví většinu prvního čtvrtletí konsolidací v pásmu mezi 1 800 a 1 950 USD a teprve potom může vyrazit vzhůru k novému rekordu nad 2 100 USD. Pokud k tomu dojde, může se stříbro vrátit na 30 USD za unci, což je úroveň, kterou krátce atakovalo začátkem roku 2021.
Ropa
Podle Mezinárodní energetické agentury poptávka po ropě v letošním roce stoupne o 1,9 milionu barelů za den, čímž se dostane na dosud absolutně nejvyšší hodnotu. Hlavní hnací silou a příčinou růstu cen bude výrazné zotavení Číny, která ukončila lockdowny a snaží se podpořit ekonomický růst. Nepůjde jen o zvýšenou pozemní mobilitu, ale i o postpandemické zvýšení spotřeby leteckého benzínu, až se utrhne ze řetězu dosud potlačovaná poptávka po cestování.
Co to udělá s cenami, závisí do značné míry na schopnosti a ochotě producentů navýšit nabídku, aby tuto rostoucí poptávku uspokojila. Na této frontě očekáváme nejrůznější problémy, které budou po zbytek roku podporovat vyšší cenu ropy. Čínská poptávka poroste, dál budou platit sankce proti ruské ropě a palivovým produktům a OPEC nebude nijak zvlášť ochotný zvyšovat produkci.
Téma našich čtvrtletních výhledů, tedy nefunkčnost stávajících modelů, bylo v posledním roce citelně znát v celém energetickém sektoru. Ruské snahy o porobení suverénního národa a reakce západního světa na Putinovu agresi na Ukrajině vyústily ve smutnou a dosud nevyřešenou situaci, která výrazně narušila normální toky a ceny klíčových komodit od ropy, paliv a zemního plynu až po průmyslové kovy a klíčové plodiny. Sankce zemí EU a G7 směřující proti ruské ropě daly v prosinci loňského roku vzniknout několika novým cenovým hladinám ropy, kde už nejsou jedinými určujícími faktory ceny rozdíly v kvalitě a vzdálenost ke koncovému uživateli.
Tento vývoj donutil Rusko nabídnout zákazníkům, kteří sankce nezavedli, zejména Číně a Indii, značnou slevu na prodávanou ropu. To se pak promítá do vysokých rafinérských marží v Číně, zemi s kapacitou znatelně přesahující požadavky svého domácího trhu. V závislosti na míře hospodářského zotavení Číny tak můžeme být svědky zvýšení produktových toků z Říše středu do zbytku světa. Právě Čína, spolu se Spojenými státy a Středním východem, který se stává v oblasti rafinérství silou, s níž je třeba počítat, tak patrně nasytí hlad po ropných produktech, jenž v Evropě panuje po odstřihnutí od ruských dodávek.
V prvním čtvrtletí bude trajektorie cen ropy záviset hlavně na tom, jak rychle se bude zotavovat čínská poptávka. My jsme přesvědčeni, že se toto zotavení projeví spíše později, a ne hned v prvním čtvrtletí, které bývá i v rámci sezónního cyklu poptávkově slabší. Vzhledem k tomu máme za to, že se bude ropa Brent v tomto kvartále dál obchodovat ve spodní části zavedeného pásma, primárně mezi 80 a 90 USD, ale ke konci roku, až ustoupí riziko recese, vystoupá výš, protože Čína nabere tempo a protiruské sankce budou čím dál citelnější.
Kartelu OPEC se podařilo získat si jistou kontrolu nad cenami, zejména vzhledem k tržnímu podílu, který spolu se členy skupiny OPEC+ kontroluje. Svým jednáním tak dokázal vytvořit na trhu „záchrannou síť“, která tlumí případné propady. Otázkou zůstává, jak bude reagovat na opětovné zvýšení poptávky, ať už kvůli zklamání z přístupu západních energetických společností, který považuje za politické vměšování do globálních toků ropy, nebo kvůli loňskému rozhodnutí Bílého domu uvolnit ropu ze svých strategických rezerv.
Celkově před námi vidíme další rok, kdy bude nabídku i poptávku ovlivňovat hned několik významných faktorů. Vzroste tak riziko zvýšené volatility, která může někdy vést k nižší likviditě a také k vesměs neopodstatněným výrazným výkyvům na obě strany. Po poměrně slabém prvním čtvrtletí, kdy by se měla ropa Brent obchodovat za 80-90 USD, přijde zvýšení poptávky, které spolu s nejistotami v oblasti nabídky vyžene cenu ropy Brent přes 90 USD, a objeví se i riziko dočasného zvýšení ceny nad 100 USD.
Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég, Saxo Bank
Klíčová slova: Čína | Stříbro | Inflace | Rusko | OPEC | HDP | Spekulace | Ropa Brent | ETF | Poptávka | Recese | Kapitál | Sazby | Bloomberg | Centrální banky | G7 | Momentum | Měny | Nabídka | Pozice | Riziko | Rolování | Ropa | Výnos | WTO | Zlato | Úrokové sazby | Banky | USD | Obchodování | Saxo Bank | Investoři | EU | Pravděpodobnost | Optimismus | Výsledky | Obchodovat | Obchodníci | Index | Brent | Cena | Dolar | Ekonomický růst | Investiční | Komoditní | Ropy | Volatility | Zlato a stříbro | Měď | ROCE | Kontrakt | Ole Hansen | Dlouhé pozice | Komoditní stratég | Plodiny | Oslabení dolaru | Výnosy | Očekávání | Protiruské sankce | Saxo | Kartel OPEC | OPEC+ | Slabší dolar | Riziko recese | Obavy z recese | Poptávka po ropě | Hospodářské dopady | Růst cen | Drahý kov | Problémy | Total | Čínské vlády | Stratég | Spotřebitel | Trhy | Stratég Saxo Bank | Tvrdá práce | Čínské stimuly | Vývoj | Tržní podmínky | Další vývoj | Stimuly | Výrazný vzestup | Růst | Ekonomiky | Práce | Posílení | Cestování | Oddlužení | Průmyslové kovy | Potlačovaná poptávka | JDE | Čínská poptávka | Ceny | Investiční prostředí | Zvýšení ceny | Kov | Ochota riskovat | Oslabení | Načasování | Rekord | Očekávaná inflace | Společnosti | Rekordní ceny | Pozornost | Inflace ve Spojených státech | Lockdowny | TIM | 3М | Kartel OPEC+ | Instituce | Sankce | Otevření Číny | Federální rezervy | Očekávaná recese |
Čtěte více
-
OpenAI dokončuje návrh prvního vlastního AI čipu
Společnost OpenAI postupuje ve svém plánu snížit závislost na externích dodavatelích čipů vývojem svého prvního vlastního čipu pro umělou inteligenci (AI). Společnost dokončuje návrh a plánuje jej v nadcházejících měsících odeslat k výrobě do Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC). -
OpenAI chce konkurovat Googlu: revoluce ve vyhledávání?
OpenAI, společnost podporovaná Microsoftem, se snaží pomocí umělé inteligence (AI) způsobit revoluci ve vyhledávání. OpenAI nedávno představila nový vyhledávací nástroj SearchGPT, jehož cílem je zrychlit a zpřesnit vyhledávání informací. Očekává se také, že se stane přímým konkurentem vyhledávače Přehled s umělou inteligencí společnosti Google, jejíž mateřská společnost Alphabet zaznamenala po oznámení této informace pokles akcií o 3 %. -
OpenAI jedná o investici ve výši 40 miliard dolarů, valuace může dosáhnout 300 miliard dolarů
Společnost OpenAI jedná o získání až 40 miliard dolarů v rámci investičního kola, které by mohlo ohodnotit lídra v oblasti umělé inteligence až na 300 miliard dolarů. Toto kolo by vedla japonská SoftBank, která uvažuje o investici mezi 15 a 25 miliardami dolarů, přičemž zbytek by pocházel od dalších investorů -
OpenAI plánuje přechod na ziskovou společnost, aby podpořila další vývoj umělé inteligence
Společnost OpenAI oznámila, že do roku 2025 plánuje restrukturalizovat své ziskové operace do právní struktury známé jako veřejně prospěšná společnost (Delaware Public Benefit Corporation - PBC). Tento právní rámec umožní OpenAI vyvážit zájmy akcionářů se širšími společenskými přínosy. Zároveň si nezisková část OpenAI zachová nezávislost a bude se nadále zaměřovat na charitativní aktivity v oblastech jako zdravotnictví, vzdělávání a věda. -
OpenAI přechází na ziskový model: Klíčové změny a výzvy
Známá firma za vývojem umělé inteligence, se transformuje z neziskového na ziskový model, což vyvolává debaty o rovnováze mezi inovacemi, etikou a komercí. S nedávným financováním 6,6 miliardy dolarů dosáhla ocenění 157 miliard dolarů, čímž se stala jednou z nejcennějších soukromých společností na světě. -
OpenAI rozšířila systém ChatGPT o funkci pro internetové vyhledávání
Americká společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač, který je rozšířením jejího populárního chatovacího systému ChatGPT založeného na umělé inteligenci (AI). Firma o tom dnes informovala na svých internetových stránkách. Staví se tak do role konkurenta společnosti Google, která je jedničkou v oblasti internetového vyhledávání, napsala agentura AFP. -
OpenAI se snaží sjednotit zaměstnance, Microsoft vyzývá ke změně řízení
Společnost OpenAI vede intenzivní diskuse s cílem sjednotit své rozdělené zaměstnance. Uvedla to dnes agentura Bloomberg, která se odvolává na interní dopis viceprezidentky pro globální záležitosti Anny Makanjuové. Šéf společnosti Microsoft Satya Nadella řekl, že struktura vedení OpenAI se zjevně musí změnit. Microsoft firmu OpenAI podporuje a má v ní i podíl. -
Open interest na zlatě je nejvyšší od roku 2011
Pokud by se někdo bál, že rally na zlatě nestojí na pevných základech, níže nabízíme graf, který jej může přesvědčit o... -
Opera Browser přidal podporu osmi blockchainům
Vývojáři známého prohlížeče Opera již dříve naznačili, že v sektoru kryptoměn vidí velké příležitosti. Poslední zprávy ukazují, že Opera se dostává na další úroveň v integraci kryptoměnových řešení. -
Opera roste díky umělé inteligenci. Nový rating analytiků a plán na výplatu dividend 📈
Norská společnost Opera (OPRA.US) nabízí webové prohlížeče pro počítače a mobilní zařízení. Její akcie od říjnového dna vzrostly o téměř 600 % a od začátku roku o 250 %, protože uzavřela slibné partnerství se společností OpenAI. Společnost se rozhodla vyplácet dividendu každých šest měsíců, přičemž první výplata byla stanovena na 0,40 USD na akcii s datem ex 30. června. Analytici Lake Street zvýšili doporučení pro společnost na 22 USD na akcii a potvrdili rating "Buy". -
Opětovný pokles nových zakázek v průmyslu
Zhoršování podmínek ve zpracovatelském průmyslu trvá již více než 2 roky a nic se na tom nezměnilo ani v červnu. Index nákupních manažerů (PMI) zůstává jako na houpačce, kdy povzbudivější výsledek střídá vystřízlivění. Po květnovém nárůstu tentokrát došlo k poklesu z 46,1 bodů na 45,3 bodů, což bylo zcela v souladu s naší prognózou. Trh očekával, že snížení hodnoty indexu bude mírnější (45,8 bodů). -
Opětovný růst akcií aerolinek
Akcie aerolinek již několik týdnů klesají, což má za následek eskalaci geopolitického konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou a následné zrušení některých letů. -
Opium je Tálibánu tím, co auta Česku. Afghánské miliardy jsou v New Yorku, už zmrazené
Tálibán hladce zvládl dobýt Kábul i celý Afghánistán. Navazuje další výzva. Vládnout. A hospodařit. Hospodářskou správu země ovšem samopaly, kulomety, ani pušky nezajistí. Tálibán potřebuje ekonoma. Někoho, kdo by jeho bojovníkům ozřejmil základy současného finančnictví. -
Oplatí sa pri nízkej cene ropy ťažiť?
Často sa stretávam s otázkou, či sa pri nízkej cene ropy stále oplatí ju ťažiť. Dôvod, prečo sa na to ľudia pýtajú ply... -
O podivné dichotomii amerických měkkých a tvrdých makro-indikátorů
Jedním z výrazných rysů post-covidového období v americké ekonomice byla nepřehlédnutelná dichotomie vývoje tzv. měkkých a tvrdých makroekonomických indikátorů. Zatímco spotřebitelské či podnikatelské nálady vykazovaly a aktuálně i vykazují hodnoty, které by odpovídaly recesi či stagnaci, tak tvrdá data - zejména pak ta z trhu práce - dosud hovořila jinou řečí. -
O podporu v USA požiadalo 1,5 milióna Američanov
O podporu v USA požiadalo 1,5 milióna Američanov v týždni končiacom sa 13. Júna, pričom predchádzajúci týždeň požiadalo o podporu v nezamestnanosti 1,54 milióna Američanov. Analytici však očakávali, že o podporu požiada len 1,3 milióna Američanov. -
Opojení stimuly trvá i dnes, růst se vrací do Evropy
Odblokování obrovského fiskálního stimulu v americkém Senátu se ukázalo i jako silný stimulant pro trhy. Po masivním růstu akcií na Wall Street se znovu přidala Asie a momentálně sledujeme i výrazné zisky i v Evropě, a to u hlavních indexů o 4-5 procent. -
Opomíjené fondy kvalifikovaných investorů
Navzdory strmému růstu objemu aktiv v českých fondech kvalifikovaných investorů, je u nás investice skrze tyto investiční vehikly, v porovnání se situací na vyspělých kapitálových trzích, nadále poměrně okrajovou záležitostí. V době zvýšené volatility na trhu s klasickými finančními nástroji a nízkými sazbami na spořících účtech bank, mohou být investice skrze FKI i navzdory výrazně vyšší počáteční investici, zajímavou alternativou jak ke klasickým podílovým fondům, tak k veřejně obchodovaných ETF. -
Opomíjené Švýcarsko? Investovat do aktiv alpského „trezoru“ se dlouhodobě vyplácí
Švýcarsko má ve světě pověst bezpečného přístavu, do kterého investoři v turbulentních časech stahují svou likviditu, aby je ochránili před rozbouřenými vodami finančních trhů. Řada aktiv a akciových titulů nabízí zajímavé příležitosti i v klidných dobách a dlouhodobě. Pojďme se podívat, jak lze do aktiv, která jsou „doma“ ve Švýcarsku, investovat. -
Opozdilci pozor, úroky z prodlení budou od 1. ledna suverénně rekordní. ČNB totiž chystá další zvýšení svých úroků ještě v nadcházejícím týdnu
Bankovní rada České národní banky na svém měnověpolitickém zasedání ve středu v nadcházejícím týdnu podle všeho opět zvýší základní úrokovou sazbu, nejpravděpodobněji o 0,75 procentního bodu, na úroveň 3,5 procenta. To je tedy také úroveň, na níž bude základní sazba nejpravděpodobněji dne 1. ledna 2022. Tento fakt je přitom důležitý z hlediska výpočtu úroku z prodlení.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Jejich produkty určitě používáte. Tak proč neinvestovat i do akcií?
Perly, ropa a dirham. Podívejte se na historii měny Spojených arabských emirátů
Proč je obchodování z pomsty (Revenge Trading) ztrátové?
Smart Money Trading: Výhoda specializace na 1 až 2 obchodní instrumenty (27. díl)
Porovnání výkonnosti světových akciových indexů - co očekávat do budoucna?
Trpělivost v Prop Tradingu
K libře zády, k dolaru vchodem. Takhle vypadala ropná cesta saúdského rijálu
Investování do REIT: Od Sydney po Dubaj - jak fungují světové REITs (8. díl)
Jak úspěšně obchodovat pattern Hlava a ramena
VIDEO: Tento indikátor predikuje budoucnost trhu
Jejich produkty určitě používáte. Tak proč neinvestovat i do akcií?
Perly, ropa a dirham. Podívejte se na historii měny Spojených arabských emirátů
Proč je obchodování z pomsty (Revenge Trading) ztrátové?
Smart Money Trading: Výhoda specializace na 1 až 2 obchodní instrumenty (27. díl)
Porovnání výkonnosti světových akciových indexů - co očekávat do budoucna?
Trpělivost v Prop Tradingu
K libře zády, k dolaru vchodem. Takhle vypadala ropná cesta saúdského rijálu
Investování do REIT: Od Sydney po Dubaj - jak fungují světové REITs (8. díl)
Jak úspěšně obchodovat pattern Hlava a ramena
VIDEO: Tento indikátor predikuje budoucnost trhu
Denní kalendář událostí
Člen Fedu Neel Kashkari
V USA skladování zemního plynu
Týdenní změna zásob ropy
V USA týdenní statistický bulletin API
Člen Fedu Neel Kashkari
V USA Conference Board (CB) index
Člen Fedu Austan Goolsbee
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V Kanadě maloobchodní tržby
Šéf SNB Martin Schlegel
Člen Fedu Neel Kashkari
V USA skladování zemního plynu
Týdenní změna zásob ropy
V USA týdenní statistický bulletin API
Člen Fedu Neel Kashkari
V USA Conference Board (CB) index
Člen Fedu Austan Goolsbee
V USA spotřebitelská důvěra University of Michigan
V Kanadě maloobchodní tržby
Šéf SNB Martin Schlegel
Tradingové analýzy a zprávy
Forex: Americký dolar oslabuje, investoři ztrácejí optimismus kvůli obchodní válce
Kyjev a Washington pokročily v dohodě o nerostných surovinách, hotovo zatím není
Šéfka MMF vyzvala k rychlému vyřešení obchodních sporů
Komodity: Ceny ropy se po středečním poklesu zvyšují, Brent je blízko 66,50 USD
Pražská burza nepatrně posílila díky akciím Monety a Komerční banky
Forex: Česká koruna zpevnila, pomohly zprávy o možné obchodní dohodě USA-Čína
FCA varuje před brokerem Harmony FX Pro Org
Akcionáři KB schválili návrh vedení vyplatit hrubou dividendu 91,30 Kč na akcii
Dvanáct států žaluje Trumpovu administrativu za uvalení cel
Trump: USA mají dohodu s Ruskem o ukončení války, zbývá dohoda se Zelenským
Forex: Americký dolar oslabuje, investoři ztrácejí optimismus kvůli obchodní válce
Kyjev a Washington pokročily v dohodě o nerostných surovinách, hotovo zatím není
Šéfka MMF vyzvala k rychlému vyřešení obchodních sporů
Komodity: Ceny ropy se po středečním poklesu zvyšují, Brent je blízko 66,50 USD
Pražská burza nepatrně posílila díky akciím Monety a Komerční banky
Forex: Česká koruna zpevnila, pomohly zprávy o možné obchodní dohodě USA-Čína
FCA varuje před brokerem Harmony FX Pro Org
Akcionáři KB schválili návrh vedení vyplatit hrubou dividendu 91,30 Kč na akcii
Dvanáct států žaluje Trumpovu administrativu za uvalení cel
Trump: USA mají dohodu s Ruskem o ukončení války, zbývá dohoda se Zelenským
Blogy uživatelů
Praktické okénko: V nepřehledné situaci sázím na ochranu kapitálu
FOMO v tradingu a jak se s tím vypořádat
Analýza Dow Jones, XAU/USD, EUR/USD: Zlato dále prudce posiluje
Moje cesta prop tradingem: Příprava trendového obchodu
Praktická ukázka: Pátek mě překvapil
Výsledková sezóna pod tlakem: Rekordy, rizika a nejistota
Jaké iluze si projektujeme do trhů?
Měnový pár EUR/AUD: Analýzy více časových rámců (W1 až H4 rámec)
Toto je první překážka, na kterou v tradingu narazíte
INVESTIČNÍ GLOSA: Zlato pumpuje podle učebnice. K novému rekordu ho dotáhl Trump
Praktické okénko: V nepřehledné situaci sázím na ochranu kapitálu
FOMO v tradingu a jak se s tím vypořádat
Analýza Dow Jones, XAU/USD, EUR/USD: Zlato dále prudce posiluje
Moje cesta prop tradingem: Příprava trendového obchodu
Praktická ukázka: Pátek mě překvapil
Výsledková sezóna pod tlakem: Rekordy, rizika a nejistota
Jaké iluze si projektujeme do trhů?
Měnový pár EUR/AUD: Analýzy více časových rámců (W1 až H4 rámec)
Toto je první překážka, na kterou v tradingu narazíte
INVESTIČNÍ GLOSA: Zlato pumpuje podle učebnice. K novému rekordu ho dotáhl Trump
Forexové online zpravodajství
Valná hromada Skupiny MOL schválila dividendu ve výši 220 miliard HUF
Denní shrnutí: Globální trhy manévrují mezi nejistotou kolem cel a signály centrálních bank
Valná hromada KB schválila výsledky hospodaření za rok 2024
Komerční banka dnes na valné hromadě schválila výplatu dividendy ve výši 91,30 Kč za akcii
ÚOHS zamítl rozklad EDF, ČEZ může podepsat smlouvu s KHNP na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech
Německá burza uzavřela čtvrteční seanci růstem, DAX překonal hranici 22 000 b
Pražská burza ve čtvrtek na kladné nule
Forex: Nálada tuzemských podnikatelů i spotřebitelů se zhoršila
Moneta: Dnešní valná hromada schválila dividendu 10 CZK na akcii
Alphabet – co očekávat od výsledků za 1Q 2025❓
Valná hromada Skupiny MOL schválila dividendu ve výši 220 miliard HUF
Denní shrnutí: Globální trhy manévrují mezi nejistotou kolem cel a signály centrálních bank
Valná hromada KB schválila výsledky hospodaření za rok 2024
Komerční banka dnes na valné hromadě schválila výplatu dividendy ve výši 91,30 Kč za akcii
ÚOHS zamítl rozklad EDF, ČEZ může podepsat smlouvu s KHNP na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech
Německá burza uzavřela čtvrteční seanci růstem, DAX překonal hranici 22 000 b
Pražská burza ve čtvrtek na kladné nule
Forex: Nálada tuzemských podnikatelů i spotřebitelů se zhoršila
Moneta: Dnešní valná hromada schválila dividendu 10 CZK na akcii
Alphabet – co očekávat od výsledků za 1Q 2025❓
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Ranní videokomentář: Evropské banky zůstávají v centru dění, trhy zatím přešlapují na místě
EURUSD s omezenou reakcí na jestřábí komentáře Kashkariho z FEDu
Špatná data jsou dobrá data? Otazník z trhu práce na závěr týdne
Výkon české ekonomiky ve druhém čtvrtletí: Růst nic moc, inflace až moc
Americké futures kontrakty v mírném poklesu
BREAKING: Inflácia v USA zaznamenala v januári nárast, EURUSD klesá
Index PX v uplynulém týdnu posílil o 1,87 procenta. Rostl poosmé v řadě
Ranní komentář: Zápis ze zasdeání Fedu potvrdil opatrný přístup ke zvyšování sazeb
Obchodní signály pro Nasdaq-100 (#NDX) na 10.–11. února 2022: prodávejte pod úrovní 15 000 (4/8)
Nižšia inflácia v Španielsku. Je to dobré znamenie pre euro?
Ranní videokomentář: Evropské banky zůstávají v centru dění, trhy zatím přešlapují na místě
EURUSD s omezenou reakcí na jestřábí komentáře Kashkariho z FEDu
Špatná data jsou dobrá data? Otazník z trhu práce na závěr týdne
Výkon české ekonomiky ve druhém čtvrtletí: Růst nic moc, inflace až moc
Americké futures kontrakty v mírném poklesu
BREAKING: Inflácia v USA zaznamenala v januári nárast, EURUSD klesá
Index PX v uplynulém týdnu posílil o 1,87 procenta. Rostl poosmé v řadě
Ranní komentář: Zápis ze zasdeání Fedu potvrdil opatrný přístup ke zvyšování sazeb
Obchodní signály pro Nasdaq-100 (#NDX) na 10.–11. února 2022: prodávejte pod úrovní 15 000 (4/8)
Nižšia inflácia v Španielsku. Je to dobré znamenie pre euro?
Blogy uživatelů
10 tajomstiev, ktoré tradingový priemysel nechce, aby ste vedeli (časť 3.)
Elliottova vlnová teorie pro měnové páry GBP/CHF, USD/CAD a EUR/CAD
VIDEO: Schůzka ministrů financí EU zatím bez výsledku. Trhy zůstávají v klidu
Jak získat myšlení úspěšného tradera
Forex trading analýza měnových párů EUR/USD, EUR/CZK a GBP/USD
EUR/USD, změna trendu?
7 tipů pro větší sebedůvěru v tradingu
INVESTIČNÍ GLOSA: Santa přinesl investorům uhlí. Možná naznačil, jak se trhům letos povede
Multitimeframe analýza: 17.11.2023 akcie PORSCHE
Kdy začít obchodovat na plný úvazek?
10 tajomstiev, ktoré tradingový priemysel nechce, aby ste vedeli (časť 3.)
Elliottova vlnová teorie pro měnové páry GBP/CHF, USD/CAD a EUR/CAD
VIDEO: Schůzka ministrů financí EU zatím bez výsledku. Trhy zůstávají v klidu
Jak získat myšlení úspěšného tradera
Forex trading analýza měnových párů EUR/USD, EUR/CZK a GBP/USD
EUR/USD, změna trendu?
7 tipů pro větší sebedůvěru v tradingu
INVESTIČNÍ GLOSA: Santa přinesl investorům uhlí. Možná naznačil, jak se trhům letos povede
Multitimeframe analýza: 17.11.2023 akcie PORSCHE
Kdy začít obchodovat na plný úvazek?
Vzdělávací články
Speciální AKCE: VIP zóna FXstreet.cz zdarma od RebelsFunding!
Úvod do REIT a hlavní výhody a rizika investování do REIT (díl 1.)
Smart Money Trading: Co je to inducement? (16. díl)
Akcie: Základy akciových grafů pro začátečníky (díl 6.)
Představujeme další vylepšení unikátní VIP zóny!
Potomek rublu, japonská kopírka a postrach padělatelů. Takový je příběh kazašské měny
Akcie: Kolik se dá vydělat na akciovém trhu (díl 10.)
Forex: Výhled na rok 2017
8 nejlepších obchodních strategií – scalping (7. díl) – 1. část
Jak zajímavé mohou být příjmy z forexu?
Speciální AKCE: VIP zóna FXstreet.cz zdarma od RebelsFunding!
Úvod do REIT a hlavní výhody a rizika investování do REIT (díl 1.)
Smart Money Trading: Co je to inducement? (16. díl)
Akcie: Základy akciových grafů pro začátečníky (díl 6.)
Představujeme další vylepšení unikátní VIP zóny!
Potomek rublu, japonská kopírka a postrach padělatelů. Takový je příběh kazašské měny
Akcie: Kolik se dá vydělat na akciovém trhu (díl 10.)
Forex: Výhled na rok 2017
8 nejlepších obchodních strategií – scalping (7. díl) – 1. část
Jak zajímavé mohou být příjmy z forexu?
Tradingové analýzy a zprávy
Forex: Shrnutí obchodování 20.11.2014
Japonská vláda hlásí blížící se konec deflace
Forex: Dolar posiluje, přispěla k tomu pozitivní statistika z americké ekonomiky
Intradenní Price Action patterny na GBP/USD 3.10.2024
MMF: Růst evropské ekonomiky je silný, země zaostávají v reformách
Forex: Euro poprvé od roku 2002 sestoupilo na paritu vůči dolaru
Zahraniční investoři drží nejvíce českých dluhopisů od 2017
Evropské akcie oslabily, zejména technologický sektor
NZD/USD - Intradenní výhled 29.8.2023
AUD/USD - Intradenní výhled 25.1.2017
Forex: Shrnutí obchodování 20.11.2014
Japonská vláda hlásí blížící se konec deflace
Forex: Dolar posiluje, přispěla k tomu pozitivní statistika z americké ekonomiky
Intradenní Price Action patterny na GBP/USD 3.10.2024
MMF: Růst evropské ekonomiky je silný, země zaostávají v reformách
Forex: Euro poprvé od roku 2002 sestoupilo na paritu vůči dolaru
Zahraniční investoři drží nejvíce českých dluhopisů od 2017
Evropské akcie oslabily, zejména technologický sektor
NZD/USD - Intradenní výhled 29.8.2023
AUD/USD - Intradenní výhled 25.1.2017
Témata v diskusním fóru
Forexové peklo
X-Trade Brokers (XTB)
Eurodolar - Chat
Obchodujete jednoducho?
Čaká altcoiny voči BTC solídny prepad? (1/2)
Přestřelí inflace cíl FEDU?
Plány, cíle, příležitosti
Kam mají namířeno akciové indexy DAX a NASDAQ?
Měnový pár GBP/NZD - Kombinovaná analýza denního grafu
Eroze britské libry
Forexové peklo
X-Trade Brokers (XTB)
Eurodolar - Chat
Obchodujete jednoducho?
Čaká altcoiny voči BTC solídny prepad? (1/2)
Přestřelí inflace cíl FEDU?
Plány, cíle, příležitosti
Kam mají namířeno akciové indexy DAX a NASDAQ?
Měnový pár GBP/NZD - Kombinovaná analýza denního grafu
Eroze britské libry