Sobota 21. prosince 2024 15:22
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap zlato
reklama
InstaForex rijen 2024

Opium je Tálibánu tím, co auta Česku. Afghánské miliardy jsou v New Yorku, už zmrazené

22.08.2021 09:57  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tálibán hladce zvládl dobýt Kábul i celý Afghánistán. Navazuje další výzva. Vládnout. A hospodařit. Hospodářskou správu země ovšem samopaly, kulomety, ani pušky nezajistí. Tálibán potřebuje ekonoma. Někoho, kdo by jeho bojovníkům ozřejmil základy současného finančnictví. 

Nepřekvapí, že jakmile příslušníci Tálibánu po dobytí metropole překročili práh kábulské centrální banky, zajímali se, kde jsou trezory s národním pokladem. Zaráží až to, že mezi sebou nemají nikoho, kdo by jim už předem řekl, že drtivá většina afghánského národního finančního majetku je deponována v New Yorku. V tamní pobočce americké centrální banky má Afghánistán sedm miliard dolarů. Největší část z tohoto „pokladu“, přes tři miliardy, tvoří americké vládní dluhopisy. Na více než miliardu pak vyjde zlato.  

Vzhledem k tomu, že další majetek má Afghánistán ještě na jiných mezinárodních účtech a u basilejské Banky pro mezinárodní platby, odpovídá jeho „národní poklad“ nějakým 9,5 miliardy dolarů. Na světě tak žije zhruba 270 miliardářů, jejichž osobní majetek je rozsáhlejší než celý afghánský národní finanční majetek.  I tak se stále jedná o obrovské peníze, za něž by šlo pořídit spoustu „kvérů“ a i fajnovějších zbraní.  

Jaké tedy muselo být rozčarování bojovníků Tálibánu, když se dozvěděli právě to, že poklad v Kábulu není. Už zítra přitom mělo z Mezinárodního měnového fondu přijít dalších 340 milionů dolarů hospodářské pomoci. Tyto peníze do Kábulu už nedorazí. Spojené státy začátkem týdne potvrdily, že zmrazily afghánský národní majetek, neboť Tálibán figuruje na sankční listině jejich ministerstva financí. Tálibán se tak k oněm takřka deseti miliardám dolarům nedostane, což nepochybně jeho rozčarování ještě stupňuje. 

Ve finančnictví zkrátka Spojené státy drží stále všechny potřebné páky. Oč méně se jim a Západu obecně daří „vyvážet demokracii“, o to úderněji dokáže využít své „finanční zbraně“.  Dokonce i západní zpravodajci jsou v oblasti financí zjevně protřelejší než v jiných oblastech. Vždyť ještě o minulé sobotě, den před pádem Kábulu, americký ministr zahraničí Antony Blinken telefonicky přislíbil afghánskému prezidentovi Ašrafu Ghánímu další zásobu dolarové hotovosti. Peníze už nedorazily. Ani nebyly na cestě. Západní politici sice do poslední chvíle navenek vyjadřovali přesvědčení, že Kábul jen tak nepadne, peníze už se ovšem poslat zdráhali.  

Zastavení zásobování dolarovou hotovostí umocnilo napětí, jež přerostlo ve finanční paniku. Afghánská měna, afghání, tak v tomto týdnu znehodnotila na svoji historicky nejslabší úroveň vůči dolaru. Afghánci totiž v době vrcholícího tažení Tálibánu, zejména během letošního července, intenzivně převáděli domácí měnu právě dolarů, které posílali do zahraničí. Tím, jak se svých afghání zbavovali, vytvářeli tlak na znehodnocení, jenž vyvrcholil v panice konce minulého a tohoto týdne.   

Takže ve výsledku Tálibán může disponovat pouze maximálně 0,2 procenta afghánského národního finančního majetku. I kdyby Tálibán získal jako svého ekonoma třeba i laureáta ekonomické Nobelovy ceny, je to na účinnou hospodářskou správu země zatraceně málo. Na zbraně se však peníze pochopitelně vždy najdou. Hlavním poraženým tak tentokrát bude prostý afghánský lid. Ten se musí připravit na to, že Tálibán omezí přístup k dolarové hotovosti. Také nejspíše nastane další oslabení afghánské měny, čehož důsledkem vyletí inflace. Ta zasáhne zejména nejchudší. Zdraží totiž i potraviny, na jejichž cenový růst jsou právě chudí nejcitlivější.  

Tálibánu ovšem hraje do karet alespoň to, že Spojené státy sice umí bleskurychle zemi odříznout od oficiálních mezinárodních finančních toků, nikoli však od finančních toků živených obchodem s opiem nebo heroinem. Washington v období patnácti let vyčlenil dohromady osm miliard dolarů na to, aby tyto finanční toky přeťal, aby zlikvidoval tolik makovic, kolik jen bude možné. Dokonce i podnikal zátahy na výrobny drog. Bez úspěchu. Afghánistán nadále zůstává světovou jedničkou v černém obchodu s opiáty.  

Pád měny, inflace či zhoršená dostupnost potravin pochopitelně jen přiživí chaos v zemi, který pro změnu představuje živnou půdu další expanzi opiové produkce. Vzhledem k odstřižení od mezinárodních finančních toků a vzhledem k takřka prázdné kábulské státní pokladně představuje nyní opium pro Tálibán možná ještě důležitější zdroj příjmu, než si dosud myslel. Během své předchozí nadvlády, v roce 2000, sice Tálibán pěstování makovic zapověděl, ovšem následně tlaku lidu ustoupil. A zřejmě i rád.  

Nejinak tomu bude zřejmě i nyní. Tálibán se sice navenek bude proti obchodu s opiáty stavět znova, bude však jen převážně „kalit vodu“. Peníze potřebuje jak on sám, tak afghánský lid, aby se nebouřil. A více než osmdesát procent světových dodávek opia a heroinu, které Afghánistán zajišťuje, zkrátka představuje pro celou zemi natolik důležitou ekonomickou hodnotu, že si ji nebude chtít odepřít. Afghánská ekonomika by totálním vymýcením obchodu s opiáty přišla zhruba o takovou část svého hrubého domácího produktu jako česká ekonomika vymýcením veškeré automobilové výroby. To hovoří za vše. 

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • OpenAI chce konkurovat Googlu: revoluce ve vyhledávání?
    OpenAI, společnost podporovaná Microsoftem, se snaží pomocí umělé inteligence (AI) způsobit revoluci ve vyhledávání. OpenAI nedávno představila nový vyhledávací nástroj SearchGPT, jehož cílem je zrychlit a zpřesnit vyhledávání informací. Očekává se také, že se stane přímým konkurentem vyhledávače Přehled s umělou inteligencí společnosti Google, jejíž mateřská společnost Alphabet zaznamenala po oznámení této informace pokles akcií o 3 %.
  • OpenAI přechází na ziskový model: Klíčové změny a výzvy
    Známá firma za vývojem umělé inteligence, se transformuje z neziskového na ziskový model, což vyvolává debaty o rovnováze mezi inovacemi, etikou a komercí. S nedávným financováním 6,6 miliardy dolarů dosáhla ocenění 157 miliard dolarů, čímž se stala jednou z nejcennějších soukromých společností na světě.
  • OpenAI rozšířila systém ChatGPT o funkci pro internetové vyhledávání
    Americká společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač, který je rozšířením jejího populárního chatovacího systému ChatGPT založeného na umělé inteligenci (AI). Firma o tom dnes informovala na svých internetových stránkách. Staví se tak do role konkurenta společnosti Google, která je jedničkou v oblasti internetového vyhledávání, napsala agentura AFP.
  • OpenAI se snaží sjednotit zaměstnance, Microsoft vyzývá ke změně řízení
    Společnost OpenAI vede intenzivní diskuse s cílem sjednotit své rozdělené zaměstnance. Uvedla to dnes agentura Bloomberg, která se odvolává na interní dopis viceprezidentky pro globální záležitosti Anny Makanjuové. Šéf společnosti Microsoft Satya Nadella řekl, že struktura vedení OpenAI se zjevně musí změnit. Microsoft firmu OpenAI podporuje a má v ní i podíl.
  • Open interest na zlatě je nejvyšší od roku 2011
    Pokud by se někdo bál, že rally na zlatě nestojí na pevných základech, níže nabízíme graf, který jej může přesvědčit o...
  • Opera Browser přidal podporu osmi blockchainům
    Vývojáři známého prohlížeče Opera již dříve naznačili, že v sektoru kryptoměn vidí velké příležitosti. Poslední zprávy ukazují, že Opera se dostává na další úroveň v integraci kryptoměnových řešení.
  • Opera roste díky umělé inteligenci. Nový rating analytiků a plán na výplatu dividend 📈
    Norská společnost Opera (OPRA.US) nabízí webové prohlížeče pro počítače a mobilní zařízení. Její akcie od říjnového dna vzrostly o téměř 600 % a od začátku roku o 250 %, protože uzavřela slibné partnerství se společností OpenAI. Společnost se rozhodla vyplácet dividendu každých šest měsíců, přičemž první výplata byla stanovena na 0,40 USD na akcii s datem ex 30. června. Analytici Lake Street zvýšili doporučení pro společnost na 22 USD na akcii a potvrdili rating "Buy".
  • Opětovné otevření Číny přinese komoditám další dobrý rok
    Po dramatickém a volatilním roce 2022, který přinesl v sektoru komodit dobré výnosy, mohou letošní výsledky do značné míry záviset na čínské politice.
  • Opětovný pokles nových zakázek v průmyslu
    Zhoršování podmínek ve zpracovatelském průmyslu trvá již více než 2 roky a nic se na tom nezměnilo ani v červnu. Index nákupních manažerů (PMI) zůstává jako na houpačce, kdy povzbudivější výsledek střídá vystřízlivění. Po květnovém nárůstu tentokrát došlo k poklesu z 46,1 bodů na 45,3 bodů, což bylo zcela v souladu s naší prognózou. Trh očekával, že snížení hodnoty indexu bude mírnější (45,8 bodů).
  • Opětovný růst akcií aerolinek
    Akcie aerolinek již několik týdnů klesají, což má za následek eskalaci geopolitického konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou a následné zrušení některých letů.
  • Oplatí sa pri nízkej cene ropy ťažiť?
    Často sa stretávam s otázkou, či sa pri nízkej cene ropy stále oplatí ju ťažiť. Dôvod, prečo sa na to ľudia pýtajú ply...
  • O podivné dichotomii amerických měkkých a tvrdých makro-indikátorů
    Jedním z výrazných rysů post-covidového období v americké ekonomice byla nepřehlédnutelná dichotomie vývoje tzv. měkkých a tvrdých makroekonomických indikátorů. Zatímco spotřebitelské či podnikatelské nálady vykazovaly a aktuálně i vykazují hodnoty, které by odpovídaly recesi či stagnaci, tak tvrdá data - zejména pak ta z trhu práce - dosud hovořila jinou řečí.
  • O podporu v USA požiadalo 1,5 milióna Američanov
    O podporu v USA požiadalo 1,5 milióna Američanov v týždni končiacom sa 13. Júna, pričom predchádzajúci týždeň požiadalo o podporu v nezamestnanosti 1,54 milióna Američanov. Analytici však očakávali, že o podporu požiada len 1,3 milióna Američanov.
  • Opojení stimuly trvá i dnes, růst se vrací do Evropy
    Odblokování obrovského fiskálního stimulu v americkém Senátu se ukázalo i jako silný stimulant pro trhy. Po masivním růstu akcií na Wall Street se znovu přidala Asie a momentálně sledujeme i výrazné zisky i v Evropě, a to u hlavních indexů o 4-5 procent.
  • Opomíjené fondy kvalifikovaných investorů
    Navzdory strmému růstu objemu aktiv v českých fondech kvalifikovaných investorů, je u nás investice skrze tyto investiční vehikly, v porovnání se situací na vyspělých kapitálových trzích, nadále poměrně okrajovou záležitostí. V době zvýšené volatility na trhu s klasickými finančními nástroji a nízkými sazbami na spořících účtech bank, mohou být investice skrze FKI i navzdory výrazně vyšší počáteční investici, zajímavou alternativou jak ke klasickým podílovým fondům, tak k veřejně obchodovaných ETF.
  • Opomíjené Švýcarsko? Investovat do aktiv alpského „trezoru“ se dlouhodobě vyplácí
    Švýcarsko má ve světě pověst bezpečného přístavu, do kterého investoři v turbulentních časech stahují svou likviditu, aby je ochránili před rozbouřenými vodami finančních trhů. Řada aktiv a akciových titulů nabízí zajímavé příležitosti i v klidných dobách a dlouhodobě. Pojďme se podívat, jak lze do aktiv, která jsou „doma“ ve Švýcarsku, investovat.
  • Opozdilci pozor, úroky z prodlení budou od 1. ledna suverénně rekordní. ČNB totiž chystá další zvýšení svých úroků ještě v nadcházejícím týdnu
    Bankovní rada České národní banky na svém měnověpolitickém zasedání ve středu v nadcházejícím týdnu podle všeho opět zvýší základní úrokovou sazbu, nejpravděpodobněji o 0,75 procentního bodu, na úroveň 3,5 procenta. To je tedy také úroveň, na níž bude základní sazba nejpravděpodobněji dne 1. ledna 2022. Tento fakt je přitom důležitý z hlediska výpočtu úroku z prodlení.
  • O pozitivní začátek týdne se starají nadějné zprávy z Číny
    Pesimismus z konce předešlého týdne je pryč, investoři vkročili do pondělního obchodování velmi pozitivně a táhnou akciové trhy podstatně výš. V Evropě sledujeme na hlavních indexech růst zhruba o 1 až 1,5 procenta a to samé indikují americké futures pro Wall Street. Dluhopisy se dostávají pod lehký tlak a eurodolar mírně stoupá na 1,0745.
  • O pozornost si znovu řekne Fed, trhy zatím v lehce pozitivním módu
    Situace, kdy dál polevuje napětí v bezpečnostní oblasti a zároveň nedochází k razantnímu nárůstu výnosů, je pro akcie krátkodobě příznivá. Ohledně Ruska je sice stále třeba ostražitosti, ale pokud nepřijdou nové znepokojivé zprávy, trhy se rychle přestanou o toto téma zajímat. Dnešní prohlášení z Kremlu lze řadit mezi tak relativně příznivá. Trvalejším problémem pak zůstává inflace a potažmo měnová politika, ke které se pozornost znovu přesune.
  • Opoždění upgradu Etherea by mohl být problém
    Uvedení Etherea 2.0 na trh bylo opět odloženo, prodloužilo to jeho prodej. Zpráva, kterou agentura Reuters v tomto týdnu zveřejnila upozorňuje na zpoždění vyplývajícího ze spojení podniků Ethereum (ETH-USD) a na to, jak zatěžuje cenu ETH.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster